A magyar színpadokon Ördöglakat címmel forog/forgott Anthony Shaffer A mesterdetektív (Sleuth) című krimidarabja, melynek ma este (20.00-tól) a Cinemax adja eredeti, klasszikus filmváltozatát. Ahogy a címből is következtethetünk, meglehetősen csavaros történettel lesz dolgunk, melyben egy furfangos krimiíró játszik ördögi játékot naiv vendégével. Sir Laurence Olivier adja a kütyükkel, elmés játékokkal és trükkökkel operáló történetben az írót, Michael Caine pedig a vendégét (lásd a képen), itt azonban érdekességként meg kell említeni, hogy a darabot később Kenneth Branagh is feldogozta, ahol Caine ismét játszik, de ezúttal már a krimiírót. Caine amúgy
Minap írtam a Híradósok című remek sorozatról, melynek egyik kulcskérdése az volt, miért az USA a Föld legcsodálatosabb állama? Nos, talán azért, mert olyan dolgok történhetnek meg ott, mint pl. a Zavaros vizeken című bírósági drámában (FEM3, 21.00). John Travolta egy amolyan közhelyesen nagyképű sztárügyvédet alakít ebben a valóságban is megtörtént esetet feldolgozó drámában, aki ezúttal igen nagy fába vágta fejszéjét: olyan családok védelmét vállalta el, akik két giga-megavállalatot pereltek be azzal, hogy az azok által szennyezett ivóvíztől kaptak halálos leukémiát gyermekeik… (Nézzük meg, hol tart nálunk a vörösiszap-ügy, pl.) Robert Duvallt az egyik mellékszerepért, Conrad L. Hallt pedig az operatőri munkáért jelölték Oscarra e filmben nyújtott teljesítményükért, de amúgy is igen súlyos a szereposztás ebben a katartikus filmben.
Konkrétan nem, de áttéttelesen mégis Amerika naaagyszerűségét firtató topikhoz vág mégis A Cég című Ridley és Tom Scott által kreált minisorozat harmadik, befejező része (Duna, 21.15), mely itt arra bizonyság, hogy még a legtitkosabb szarkeverésről is lehet beszélni, úgy, hogy a CIA még mindig aktív, sőt. A filmben e szervezet tevékenységének izmos magyar vonatkozásaira is fény derül, magyar helyszíneken és népes magyar szereplőgárdával.
Szász János Csáth Géza írásaiból készült Ópium-Egy elmebeteg nő naplója című filmjében (RTL Klub, 23.30) a dán filmikon Ulrich Thomsen játssza Brenner doktort (ergo, az írót), a morfin- és szexfüggő elmeorvost, aki szerelmes lesz egyik páciensébe, akit a norvég Kirsti Stuboe alakít expresszív erővel. Szász adaptációja vitán felül míves munka, felkavaró és súlyos alkotás, talán csak éppen Csáth száraz, rezignált stílusához mérten esztétizáló és artisztikus egy picit.