Mit nézzünk ma a tévében?

Péntek, november 30.

Egy szokásos, tévézés szempontjából igen béna péntek este következik. Ezt kapásból mutatja az első ajánlat is. A függetlenség napját (Cool, 20.20), szerintem minden héten leadja valamelyik kereskedelmi csatorna, részben ezért is ciki, másrészt azért komoly társaságba se a legjobb belépő, hogy az milyen felemelő pillanata a filmtörténelemnek, amikor Will Smith káromkodva kirángatta azt a nyálkás izét a repülő csészealjból, miután megmentette a Földet… Mindegy, én bírom Roland Emmerich igen látványos filmjét (lásd pl. a képen), minden idiotizmusával és bumfordiságával egyetemben, sőt, a mai napig az egyik legjobb hollywoodi blockbusternek tartom, Avatar ide, Armageddon oda.

 

 

A Tíz tél című filmet (Duna, 22.20) viszont nem láttam még, de az efféle “olaszok hihetetlen kalandjai az orosz télben” típusú történetben látok fantáziát egy jó kis romantikus vígjáték erejéig. A történet valami olyasmi lesz, hogy egy olasz fiú Velencében (hol máshol?) meglát egy orosz lányt, akit aztán követ hazájába, Oroszországba. A film szerelmük történetét meséli el tíz hideg orosz télen át.

Alternatívának az inkább fotósként ismert egy Anton Corbijn Az amerikai című filmjét mondanám (Digi Film, 21.40), melyben George Clooney, az ő ezüstös halántékával egy bérgyilkost alakít, aki valahol a toszkán dombok között készül következő munkájára.

Hát, ennyi…

Csütörtök, november 29.

Ahelyett, hogy lazán csütörtököt mondanék, fogom a fejem, mert kilenc órai magasságban, tehát a legtutibb főműsoridőben őrület van. Négyes holtverseny. Három legenda és egy legenda lánya.

 

 

A Dögkeselyű (Duna, 21.00) ‘a’ magyar akciófilm. (Mondjuk azért volt még néhány, de 10 emberből 10 ezt mondaná elsőnek, az 100%.) A magyar Taxisofőr, amiben Cserhalmi (képen) Travis Bickle. Ezerkettes zsigák a kockaköves pesti utakon, repülő dísztárcsák, kékcsíkos púposautó. Deklasszált, ódon matrónák a bűn poklában. :)

A Ragadozó (film+, 21.00), vagyis Predator, ami egy igen véres dzsungeltúra a legjobb formáját futó Arnold Schwarzeneggerrel egy földönkívüli szupergyilkos rasztalien nyomában. Illetve, fordítva: ezúttal Arnold nyomában az alien. Scifi-thriller legenda.

A Profi (Story4, 21.00) egy igazi, régimódi krimi. Jean-Paul Belmondo egyik legjellegzetesebb kalandfilm-szerepe, ultraklasszikus kísérőzenével (Morricone). A bérgyilkosos, politikai merényletes filmlegendát minimum negyvenszer láttam, de megnézném negyvenegyedjére is. (Amúgy a Predatort is legalább ennyiszer láttam…)

Sofía Coppola nevében ott van, honnan jött, de lassan már saját maga jogán is legendává válik. Made in Hollywood című filmje (Digi Film, 21.50) egy önreflexiókkal teli furcsa, szabálytalan “látomás”, melyet bővebben itt boncolgatok.

Alternatívának zenét ajánlanék, régen volt ilyen, de ma a mezzo eléggé belehúz a laza, zsíros fekete zenébe: 20.30-tól Maceo Parker zenél basszusgitárján, aztán 22.10-től Earth, Wind & Fire ugraszt ki a fotelből, majd 23.45-től George Clinton (Parlament, stb.) emeletestalpú cipőben és maxitrapéznadrágban teszi fel az éjszakára a csillagformájú, flitteres napszemüveget.

Szerda, november 28.

Igazi, munkás hétköznapeste vár ránk, ami semmi másra nem jó, csak a mihamarabbi pihenésre. Ebben ezúttal túlnyomórészt támogatnak a tévécsatornák is…

 

 

A kormánymédia renitenskedő (értsd: néha ad nézhető filmet is) szegmense, a Duna azért bezavar egy viszonylag friss Richard Attenborough-filmmel, ami mellett azért nem illik szó nélkül elmenni. Őszőrsége szép, íves és veretes drámákkal szokott előállni, melyek mindig stabil, évszázados alapokon nyugvó, humanista gondolkodásmódon és erkölcsiségen alapszanak, s úgy gondolom, igencsak kellenek az ilyenek a mai értékválságos korban, már csak úgy önmagunk lelki karbantartása érdekében. A mai Körbe zárva (alternatív cím: A szerelem gyűrűje…) című filmet (Duna, 21.00) nem láttam még, témája ismét háborús. A Shirley MacLaine által alakított Ethel (képen) nemrégiben vesztette el férjét, aki a második világháború megbecsült veteránja volt. A férfi hiányát Ethel kétségbeesésében masszív piálással próbálja kompenzálni, amikor egy titokzatos telefonhívás visszaröpíti a több mint ötven évvel ezelőtti időkbe… Romantikus dráma a film műfaji besorolása, amiben Shirley mama mellett Christopher Plummert és a nemrégiben elhunyt, érdekes arcú, de kiváló Pete Postletwaithe-t láthatjuk.

Utána, ha álmatlanságban szenvedünk, vár ránk még egy remek Jane Austen-film, az Értelem és érzelem (Digi Film, 23.35). Ez a mai az 1995-ös Ang Lee-féle változat lesz, Emma Thompson Oscart érő forgatókönyvéből, egyben főszereplésével, de láthatjuk benne Alan Rickmant, Kate Winsletet, Hugh Grantet, sőt még Dr. House-t is.

Kedd, november 27.

Kezdjük az estét, illetve az esti tévéműsor-ajánlót a Facebook-sztorival, ha már úgyis ott töltjük időnk jelentős részét (vagy ha nem, hát éppen azért). Social Network – A közösségi háló (Digi Film, 20.00) az egyik legtöbbre tartott, viszonylag fiatal rendező, David Fincher (pl. Hetedik, A harcosok klubja) filmje, a vitán felül legjobb forgatókönyvíró, Aaron Sorkin (pl. Az elnök emberei) alapos szkriptjéből. Amikor először láttam, mégsem voltam lenyűgözve, a minap azonban újranéztem, és már sokkal jobban tetszett. Nyilván azért, mert anno még nem fészbukoltam, ma meg igen? Nem. Rengeteget szövegelnek a filmben, naná, hiszen egy internetes oldal megalapításának körülményei nem tekinthetők éppen akciódús eseménynek, az én angolom viszont nem shakespeare-i, hogy finom legyek magamhoz. Ma este viszont biztosan szinkronizálva kerül adásba. Szóval jó lesz ez, azoknak is, akik amúgy azt sem tudják, hol kell bekapcsolni az internetet… (De akkor ezt hogy olvassák?)

 

 

Nagyon jó film A Guardista is (HBO2, 20.05), ami egy ír krimikomédia, de ez nem riasszon el senkit, illetve, ne az illetősége riasszon el bárkit is. Ez egy teljesen tahó, szexista és rasszista (vagy mégsem? ;) ) humorú zsaru-partnerfilm, mely egyben lehetséges új útjait is felvillantja a kifáradóban lévő krimi-vígjáték műfajának. A zsaru kövér, szűkszavú, de sokatmondó, elementárisan gyökér és végtelenül bölcs, Chet Bakert hallgat és folyamatosan iszik. De a gengszterek is Nietzschéről és Bertrand Russellről vitáznak… Az IRA tele van buzikkal (bocsi, de mondom, a film ír!), de csak azért, hogy könnyebben beolvadjanak az MI6-be (touché!), közben pedig szól a Calexico. Szóval, vinnyogósan röhögős lesz, ha vevők vagyunk az ilyen humorra.

Sorozatnézőknek a Castle harmadik évada finálézik az RTL Klubon (21.30), a dupla befejező epizód második részével, melyből megtudhatjuk, hogy fagyhalál áldozata lesz-e Beckett (Stana Katic – a képen) és Castle.

Ha elkezdtük nézni az Egy gyilkos ügy című svéd sorozatot, akkor ma az I/3. résznél tartunk – ha nem, akkor nem. Annak idején ajánlottam, látatlanul, két rész alapján nem biztos, hogy kellett volna… (Viszont az sem baj, hogy megemlítettem.)

Az utolsó mai ajánlat egy közel sem tipikus hollywoodi alkotás, Robert Altman zseniális életművéből: A Cuki hagyatéka egy csavaros, fordulatos, frivol humorú krimi, mely még a műfaj kőbe vésett szabályait is igencsak csúfondárosan kezeli, mégis működik. Nagyszerű színészeket láthatunk a filmben: Glenn Close, Liv Tyler, Julianne Moore. A Duna tévé vetíti ezt a remek kis művet, 21.00-tól.

Hétfő, november 26.

Alapprogram 1. – Azt játsszuk, hogy békebeli kádári időket élünk, és adásszünet van. Be se kapcsoljuk a dobozt. (Helyette berúgunk és agyonverjük a családot, és/vagy Gazdálkodj okosan!-t játszunk, és/vagy olvasunk valami könnyűt… – Nem ússzuk meg a bűnözést ma sem.)

 

 

Alapprogram 2. – Megnézzük Columbót, a guillotine alatt (Story4, 19.05), egy viszonylag késői epizódban, melyben egy saját trükkje által meggyilkolt bűvész esetében nyomoz, s amint vége, átkapcsolunk az RTL Klubra, kiröhögjük a soron következő Barátok közt-epizód végét és megnézzük a soros Dr. Csont-széria fináléját, és megyünk aludni. (Az utóbbi tényleg vicces lesz. Már a Dr. Csont…)

Alapprogram 3. – Howards End – Szellem a házban (Cinemax, 20.00). James Ivory filmje E.M. Forster (múlt) századfordulós regényének a míves, igényes feldolgozása. A viktoriánus kor végét járjuk, egy öreg angol kúria falai között három család él és vívja mindennapos harcát: a dölyfös, feltörekvő Wilcoxék, a szabad szellemű Schlegelék, valamint a szegény Basték. A kosztümös, pazar kiállítású filmben óriási színészek (Vanessa Redgrave, Helena Bonham Carter, Emma Thompson vagy Sir Anthony Hopkins – e két utóbbi látható a képen) játékát csodálhatjuk egy kiválóan megírt történetben, sokadjára.

Van aztán ilyen, hogy Menekülés az éjszakába (Filmbox HD, 21.00). A filmet írta és rendezte Sean Penn. Igen lassúdad, hömpölygős bosszúdráma ez, melyben egy apa (Jack Nicholson – képen) hat évet vár lánya gyilkosának (David Morse) szabadulására, hogy önkezével szabja ki a méltó büntetést. Penn rendezése olykor lazán csúszik bele a melodráma szirupjába, hogy azt hihetjük, soha nem kecmereg ki belőle, aztán egy pillanat alatt olyan szikár, szigorú és szikrázóan férfias jelenetbe vág, hogy attól kódulunk. Remek Nicholson, remek Morse, remek film.

Menekülőút: Wolfgang Petersen Célkeresztben című filmjében (Digi Film, 20.00) Clint Eastwood azt a titkosszolgálati ügynököt alakítja, aki felelősnek tartja magát J.F. Kennedy dallasi meggyilkolásáért. A történet persze évtizedekkel később játszódik, Horrigan ügynök megkeseredett, morózus férfi még mindig az elnök szolgálatában. Mindennapi rutinmunkája során rájön, hogy az elnök életét egy agyafúrt, profi bérgyilkos (John Malkovich) veszélyezteti, kezdetben azonban nem nagyon hisznek neki… Utána, ugyanitt, Mocskos zsaru – New Orleans utcáin (22.10-től), Werner Herzog, Nicolas Cage. (Bővebben)

Bűn az élet.

Vasárnap, november 25.

Estig a szokásos szabadprogram, adjunk a családnak, meg ilyenek, de mi legyen, miután elcsendesedik a lakás? A lányok és asszonyok túlnyomó része tudom, mit fog nézni, őket hagyom is. Este nyolctól ennek ellenére (sőt, talán éppen ezért), igen tré a helyzet. Az HBO2 filmje, a svéd Mikael Hafström Shanghaj című amerikai filmje (kezdés: 20.15) egy gyenge Casablanca-utánérzés, semmi több. (Bővebben)

 

 

Nem vagyunk beljebb az Agorával sem (Digi Film, 20.00), aminek témája (az ókor hét csodájának egyikeként számon tartott alexandriai könyvtár pusztulása), valamint a rendező (a spanyol Alejandro Amenábar) is csábító választás lehet, de valójában óriási kudarc a film, de legalábbis méregdrága, ám bugyuta mese. (Bővebben)

Ebben az idősávban a legjobb választás, viccen kívül, A majmok bolygója 2011-es újraindítása, A lázadás (HBO, 20.00), ami méltó folytatása a kultikus első résznek. Pici filozófia, jóval több látvány és kaland a filmben (a képen az egyik főszereplő látható – csak a szemét nézd!), mely leginkább arról szól, hogyan kúrjuk el a dolgokat, mi, emberek. (Bővebben)

A késő esti műsorsáv meghozza az igényesebb filmeket is. Martin Scorsese, ismert maffiatörténész ezúttal Las Vegas bűn-, egyben üzleti világába merül bele a Casino című filmjével (Duna, 22.10). A szokásos majd’ háromórás, szinte himnikus ívű opusz, az ekkor még szokásosan zseniális Robert De Niróval, a mindig zseniális Joe Pescivel, James Woodsszal és a pályája csúcsán lévő Sharon Stone-nal. Előre kurvák, gengszterek!

Annak idején Oliver Stone A szakasz című filmje (m1, 22.15) igen merész vállalkozás volt, hiszen ez volt az egyik első olyan amerikai film, mely szembefordult az amerikai hivatal Vietnam-propagandával. Azóta készült egy csomó más film is efféle szemlélettel, jobbak is ennél, de főleg rosszabbak – ezért ma is ajánlható, illetve, leporolható mozi ez.

Érdekes film az Éli könyve (Digi Film, 22.10), mely szépen zárja a mai, civilizációnk pusztulásán merengő esténket. A ritkán bár, de mindig figyelemreméltó filmekkel előálló Hughues-testvérek ezen munkája tulajdonképpen egy apokaliptikus (disztópikus) western, nem kevés vallásos tanítással. A film ennek ellenére jó. (Bővebben)

Szombat, november 24.

A kinti takonykóros időhöz méltón egész jó a mai kínálat. Kíváncsi vagyok például a Blue Valentine című 2010-es filmre (Cinemax, 20.00), melyet annak idején valamiért kihagytam, de azóta sok jót hallottam róla. Állítólag kissé Bergman Jelenetek egy házasságból című pszichodrámájára hajaz egy picit a történet, itt is egy pár (két igen kurrens név: Michelle Williams és Ryan Gosling – a képen) cincálja egymást, amit nézni feltétlenül jobb, mint átélni – egy bizonyos életkor megélte után tudjuk ezt jól.

 

 

Kőkemény, brutális, ám messze nem tartalmatlan, emellett erős és igazságos film a Nehéz idők (Digi Film, 20.00) Öböl-szindróma témájában. Főszerepben egy másik mai színészikon: Christian Bale. (Bővebben a filmről)

Ma este is akad kosztümös, romantikus történet, mégpedig Az ifjú Viktória királynő (m1, 20.15). A gazdag kiállítású, egészen komolyan vehető film annak a matrónakort megélt nagy Viktóriának ifjú szerelmes éveiről szól, aki egy egész korszaknak, a viktoriánus kornak is nevet adott.

A politika a tárgya annak a ma este két csatornán, két időpontban (Filmbox, 21.00; RTL Klub, 00.00) is látható filmdrámának, mely egy sötét, dél-amerikai diktatúra vérfagyasztó hétköznapjaiba kalauzolja el a nézőt. Álmaimban Argentína maga a pokol. Újságíró megírja a borzalmas igazságtalanságokat, amit a hatalom követ el, minek utána eltűnik, stb., stb. Ismerjük a szituációt, remélhetőleg nem kell újra átélnünk. Remek Banderas, remek Emma Thompson egy újabb felkavaró, erős filmben.

Szinte teljesen idevág egy másik filmfolyam, melyet Che Guevara életéről készített Steven Soderbergh és Benicio Del Toro. A két rész (Che, az argentin, illetve Che, a gerilla) ma este egyben kerül levetítésre (Filmbox Plus, 21.00). (Bővebben)

A múlt héten csodálhattuk meg Marie, a kurtizán történetét, melyet tudatlanul Árpa Attilával ajánlottam. Nos, Árpa úr ugyan játszott a filmben, ám igen csúnya véget ért – a dolgok folyásában azonban nem játszott nagy szerepet. Viszont ma sor kerül Marie bosszújára (Viasat3, 21.00), a második részre. A film amúgy nem egy nagy etwas, kissé bugyuta, kosztümös, áltörténelmi kalandfilm sok szemérmes szexszel és viszonylag szemérmetlen erőszakkal, amúgy Borgiák módra, de bele lehet ragadni, mint ahogy velünk is történt a múlt héten.

Késő estére nagy kedvencem, Robert Altman fanyar szatíráját, a Divatdiktátorokat ajánlanám (Filmbox, 22.45), melyben a haute couture világába leskelődik be, a Mestertől megszokott lenyűgöző szereposztást megvillantva: itt Sophia Lorentől, Julia Robertstől és Kim Basingertől kezdve Marcello Mastroiannit, Forrest Whitakert és Tim Robbinst láthatjuk, de a háttérben feltűnnek olyan igazi divatdiktátorok is, saját magukat alakítva, mint Jean-Paul Gaultier, Karl Lagerfeld és a többi…

Péntek, november 23.

Mi tagadás, a csatornák engednek elég teret a ma esti elhajláshoz, hiszen túlzottan nem kínálnak semmit, ami komolyan versenybe szállhatna a hét végét köszöntő, nyilván jól megérdemelt sörrel (satöbbivel). A Várlak nálad vacsorára (Cinemax, 20.00) sem több egy kellemes, bájos, ódivatú vígjátéknál. Glenda Jackson és Walter Matthau bohóckodik itt, még 1979-ben.

 

 

Az Amélie csodálatos életével milliók szívét megmelengető Jean-Pierre Jeunet újabb filmje a Micmacs – (N)Agyban megy a kavarás (HBO2, 20.15), amely idétlen címe ellenére akár az Amélie szerves folytatásának felfogható. Csak annál egy kicsit durvább. (Bővebben)

Tudják Önök, kicsoda Predrag Miki Manojlovic? Nos, ő Predrag Miki Manojlovic, a képen. ;) A Szentpétervár démonai című filmben (Duna, 22.25) éppen Dosztojevszkijt formálja meg. A film olasz és sötét ló, mivel nem láttam. Lehet még akármi is, mint ahogy semmi se… Ha valakinek azonban e két név (Manojlovic és Dosztojevszkij), így együtt jelent valamit, annak tán érdekes lehet.

Alternatívának a Revolver, Guy Ritchie filmje (film+, 22.25), mellyel azért már éppen átbucskázik karrierjének a Blöffel, és A ravasz, az agy ésatöbbivel meghágott meredélyén. Még van lendület, lehet röhögni is, azonban az eresztékek már hallhatóan recsegnek, a lufiból szökik a hélium, a vetítőgép pedig kockákat szalajt. De még, de még… Szerencsejáték a téma, Jason Stathamnek pedig hosszú a haja.

Van még King Kong, meg NCISCIS, meg izé… Mondom, hogy sörözzünk…

Csütörtök, november 22.

Tulajdonképpen, mondhatnék csütörtököt is… Amit mégis mondok, az vagy nem túl jó film, vagy ismétlés, vagy pedig kötelező irodalom (amit általában sosem szoktunk szeretni…).

 

 

A Batman képregényhős karakterének ügyes reformjával elsöprő világhírre szert tett Christopher Nolan 2010-es dobása volt az Eredet című látványmozi, mely a ma esti ajánlatot is indítja (HBO2, 19.35). Nagy vásznon nyilván lenyűgöző ez a fajta filmtípus, azonban kíváncsi vagyok, a jóval kisebb tévéképernyőn vajon megél-e? Vagy a szemkáprázat csökkenésével fény derül a kissé zavaros, kissé ügyefogyott sztorira is? (Bővebben)

Egy éles, durva snittel vágunk át innen Csoóri Sándor és Kósa Ferenc annak idején Cannes-ban is szép elismeréseket begyűjtő, ennek ellenére az aczéli kultúrkormányzat által picit (na, azért nem nagyon…) bedobozolt Tízezer nap című drámájára (Duna, 21.00). A történet nem mese, hanem a hajdani magyar parasztság számára a vérrögvaló szikár, művészi megjelenítése – egyben a magyar film történetének egyik legszebb fejezete. A kérdés csak az, hogy ma este ki kíváncsi egy olyan fekete-fehér drámára, mely a múlt század átkos ötvenes éveibe kalauzolja el a nézőt egy tipikusnak mondható paraszti sors bemutatásával. (Ettől függetlenül, jónéhány mai politikust leláncolnék e film elé és addig nézetném velük, míg rá nem jönnek önnön otromba hazugságaikra.)

A Szaturnusz gyűrűjében (Filmbox, 21.25) ezzel szemben egy igen békés és szeretetteli film, a szűk körben bár, de hazánkban is nagy tiszteletnek örvendő török-olasz Ferzan Özpetek alkotása. Ajánlottam a minap, így ma is ezt teszem. (Bővebben)

Alternatíva egy habkönnyű western két tökös csajjal, akik persze csak a jelző átvitt értelmében férfiasak. Valójában a kortárs filmszcéna két legdögösebb csaja játszik itt banditásat: a Las Bandidas (Viasat3, 21.25) ki más lenne, mint Penelope Cruz (a képen) és Salma Hayek. A film producere pedig Luc Besson, aki általában ért a nőkhöz (de legalábbis szereti őket…).

Szerda, november 21.

A Nyakunkon az életet (Film Mánia, 19.05) ezúttal a tinédzserkorúaknak ajánlanám, ha kíváncsiak arra, vajon miért olyan furik a szülők, avagy mi a franc is az az X-generáció?

 

 

A tavalyi Oscar-show egyik esélyese volt a Winter’s Bone – A hallgatás törvénye című mozi (Cinemax, 20.00), egy meglehetősen európai “ízű” nu-western. (Bővebben)

A Schmidt története (Duna, 21.00) még véletlenül sem az, amire mi, itt Magyarországon manapság kapásból gondolunk; inkább egy kisember története, akinek lába alól egy nap nagyon kicsúszik az a bizonyos szőnyeg. A kisembert ezúttal Jack Nicholson (a képen) alakítja. (Bővebben)

A gonosz csábítása című film (Cinemax, 21.40) Stephen Frears veretes feldolgozása a viktoriánus-kori Anglia egyik legborzongatóbb meséjének, a Dr. Jekyll és Mr. Hyde-nak, főszerepben Julia Robertsel és John Malkovich-csal. Na, ki játssza Jekyll és Hyde urat? :)

A Schmidt történetét rendező Alexander Payne egy másik filmmel is jelentkezik ma este: Ez az életem! (Digi Film, 22.00) című moziban a Laura Dern által alakított fiatal, kábítószer-függése ellenére állapotos nő kerül két tűz közé. Feministák az abortuszellenesekkel csapnak össze a feje felett ebben a 1996-os drámában.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!