Mit nézzünk ma a tévében?

Vasárnap, március 31. – Húsvét 1.

Nem sokat lacafacázik a Story4, hiszen alighogy véget ért a Downton Abbey első évada a múlt héten, ma (20.00-tól) már rögtön belecsap a másodikba. A kérdésem így már csak annyi -mivel én már korábban láttam ezt a sorozatot eredeti nyelven, és szinkronizálva már nem akartam az élményt összezagyválni- hogy vajon annyi eszük volt-e, hogy hozzábiggyesszék az elmaradhatatlan és kihagyhatatlan Christmas Special epizódot az évad végére? Mert ha nem, akkor bizony ezt elfaragták, méghozzá nagyon.

 

 

Zolnay Pál Fotográfia című filmje (Duna, 21.00) egy igen fontos és érdekes művészetelméleti paradoxont fogalmaz meg. A filmbeli fotós egy barátjával (Zala Márk és Iglódi István – a képen) a vidéket járja az igazság és a valóság megtalálása érdekében és régi, elfeledett foglakozásokat űző, idős mestereket, kemény munkában megőszült és megtört parasztokat fényképez, akik viszont mereven elutasítják a róluk készült szuggesztív, pontos és hiteles képeket, és helyettük inkább kiszínezett, idealizált, kiretusált, hamis portrékat látnának inkább.

Az Anna és a király (RTL Klub, 22.35), na ez viszont minden szempontból az ellentétes végletet képviseli, mint az előbbi film. Művi, színes, hamis, kiretusált, didaktikus és erőltetett, mégis hatásos, kényelmes és -horribile dictu- érdekes mozi. Egy angol tanítónő (Jodie Foster) a thai uralkodó (Chow Yun-fat) udvarába érkezik, és. A történet szórakoztatóan és borítékolható romantikával játszik el a két egymástól távol eső kultúra ütköztetésével. Pompás, egzotikus díszletek, ismeretlen rituálék, bár a sztori szerelmi szálának “kémiája” alig érzékelhető. Akik viszont ismerik Bangkokot, jól fognak szórakozni, de nem feltétlenül abban az értelemben, mint azt az alkotók szerették volna…

A Jane Austen regényeiből készült filmeket általában imádni szoktam, a Jane Austen magánélete című filmet (tv2, 23.45) azonban nem ő írta. Szerencsére azt a varázsos (valójában iszonyú kegyetlen) kort, azt a miliőt azért pompásan megidézi ez a tulajdonképpen aranyos, bűbájos film, csak éppen a híres írónő személyiségéről nem tudunk meg belőle sokkal többet, mit amúgy már műveiből sejthettünk, holott, a cím ennél többel kecsegtet. Viszont újra találkozhatunk Maggie Smith-el, aki a Downton Abbey-ben az öreg grófnét játssza (itt sem adja alább rangban), Jane Austen szerepében pedig Anne Hathawayt láthatjuk.

Szombat, március 30.

A húsvéti tévéműsorra vonatkozó tegnapi prognózisom ma aztán telibe talált, bár a jelzett Koltay Gábor-hollywoodi megagiccs dózis még a vártnál is brutálisabb erővel vágja arcon azon szerencsétleneket, akik az MTVA műsorait nézik. Ma a Twist Olivér (m1, 22.00) lehet egyedül kakukktojás ebben az értéket vesztett katyvaszban, ugyanis Dickens kurzusoktól független klasszikus, Roman Polanski pedig még mindig képes meglepetésekre. Most is, ugyanis meglepetésre egy szép, igényes, veretesen klasszikus feldolgozást tett le az asztalra (ill. fel a vászonra/bele a képernyőbe). Érdemes megnézni, ha valami effélére vágyunk ma este.

 

 

A Jégkorszak (RTL Klub, 19.30) egy tényleg vicces, bájos és szórakoztató 3D-animációs mesefilm lesz (kép!), sokszor láttuk már, persze. (Bővebben)

Ótvar nagyot bukott a ma esti Trisztán és Izolda (Viasat3, 20.55) a mozikban, azonban valószínűleg azért, mert mindenki az akkoriban megjelenő, némileg hasonló külcsínű Gyűrűk urához hasonlította. Hasonlóan misztikus téma, az ismert ógermán monda tisztességes feldolgozása, csak kisebb porfellegekkel, köddel és csinnadrattával, mint a Frodós filmben. Korrekt romantikus kalandfilm, ennyi, se több, se kevesebb… (Bővebben)

A panamai szabó (AXN, 21.00) a klasszikus kémregények nagy mesterének, John Le Carrénak egyik filmadaptációja John Boormantól, Pierce Brosnannal, Geoffrey Rushal és Jamie Lee Curtisszel a főbb szerepekben. Karibi fíling, lazaság és könnyű koktélok, valamint némi humor egy könnyed, szórakoztató kémkrimiben.

Érdekes film lehet a széleskörű nemzetközi koprodukcióban készült Ó, Jeruzsálem (ATV, 21.15) című filmdráma, mely két amerikai barát, egy zsidó és egy arab útját kíséri végig New York utcáitól a mindkettőjük számára szent városig. A film Izrael 1948-as megalakulását követő időkben játszódik. A filmet nem láttam még.

Péntek, március 29.

Mivel Nagypéntek van ma, ezért a kormánycsatornák műsorát akár látatlanban ugorhatjuk, hiszen nem kell két általánosnál több ahhoz, hogy tudjuk, a mai este azon a négy csatornán nem fog túlterjedni Jézus a kereszten különböző alsó perspektívából ábrázolt megjelenési formáinál. De hát ez egy ilyen nap. Nyilván lesz valami Koltay Gábor, pápa is (mintha nem is létezne más vallás, csakis a római katolikus), lesz Wass Albert vagy valamelyik más kurzusíró, valamint rengeteg könny, s még annál is több ború. Esetleg valami giccses hollywoodi képeskönyv. (Pasolinit, Scorsese-t és egyéb gondolkodó olaszokat ma ne is keressük.) Apátiánkat csak fokozza az, hogy már ma este feltűnik az első Kellemes húsvéti ünnepeket! (Film Mánia, 19.10), a kis Marceau-val és a nagy Belmondóval, melyből még nyilván lesz jónéhány az elkövetkezendő néhány napban…

 

 

Amúgy is kemény este lesz a mai. Ingmar Bergman kíméletlenül alapos és mélyre szántó Personájában (Cinemax, 20.00) két nő (lásd a képen), egy bekattant színésznő (Liv Ullmann) és ápolója (Bibi Andersson) bonyolult lelki kapcsolatába bonyolódhatunk bele – csak tudjunk aztán kijönni belőle…

A ma este üde színfoltja A Feláldozhatók (film+, 20.30), ami nettó marhaság, de néha kell lazítani is. Sylvester Stallone projektjének lényege az, hogy a fellelhető és leszerződtethető hajdani akciósztárok (Lundgren, Willis, Schwarzenegger, Jet Li, Statham, stb.) egy filmben, afféle műfaj-összegző jutalomjátékban szerepeljenek. A filmet, bár messze nem vagyok a műfaj rajongója, kifejezetten bírtam.

Búvárkalandok kedvelőinek, illetve azoknak, akik nyári nyaralásukon irigykedve nézték a tengeri búvárkodásra induló “kiváltságosokat”, kiváló választás lehet ma estére a Nyílt tengeren című film (Viasat6, 22.00), mintegy kárpótlás- és kárörvendésképpen. Bővebben itt.

Az előbbi film búvárpárosánál semmivel sem kellemesebb helyzetbe kerül az Éberség (FEM3, 22.05) című thriller dúsgazdag főszereplője (Hayden Christensen). Szívműtétje közben ugyanis egy ritka rendellenességben lesz része, ugyanis tudata tiszta marad, miközben látszólag alszik. Mindent hall, mindent érzékel, még azt is, hogy közben éppen az ő meggyilkolását tervezgetik… Joby Harold viszonylag ismeretlen filmjében alaposan kihasználja az igen cinkes szituációban rejlő “lehetőségeket”, érdemes megnézni – ha éppen úgy adódik.

Csütörtök, március 28.

A mai este két ajánlata körül az egyik az egyetemes és a magyar filmművészet egyik legkülönlegesebb alkotása, Huszárik Zoltán Csontváry-filmje (Duna, 21.15). Ennél adekvátabb művészportrét nem tudok elképzelni, hiszen amellett, hogy megidézi a zseniális magyar festő alakját, szinte beleolvad festményeibe (lásd a képen), filozofikus filmesszé is a mű és a művész bonyolult viszonyáról, az alkotás krisztusi szenvedéséről. Kíváncsi vagyok azonban, hogyan sikerült a film felújítása (feltéve, ha az kerül adásba…) és hogy “működik-e” egyáltalán a film a tévé képernyőjén.

 

 

A mai másik ajánlat a Sophie választása (Story4, 22.00), ami akkoriban Meryl Streep-nek meghozta első Oscar-díját. A film alapjául szolgáló William Styron-regény óriási siker volt annak idején, melyből Alan J. Pakula igazi szép, nagyszabású hollywoodi drámát rendezett 1982-ben.

Szerda, március 27.

A sors kegyelméből a ma esti Kétfejű cápa (Universal Channel, 21.20) megmenekült a közröhej szégyenétől, ugyanis amit elmesél, az valójában a színtiszta valóság. Muhahaha.

 

 

Komolyra fordítva a távirányítót, van ma estére például egy nagyon várt, szerintem kevésbé sikerült, mások szerint pedig igen is kiváló kémfilm, a Suszter, szabó, baka, kém (HBO, 21.00). A műfaj alapvető szakértőjének, John Le Carrénak regényének feldolgozása ez a film, és ebből talán látszik is, hogy egy realisztikus (és nem “James Bondikus“) kémtörténet vár a vállalkozókra, sok jó színésszel (Gary Oldman, Colin Firth, Tom Hardy, John Hurt és még sokan mások). (Bővebben)

Sokan úgy hiszik, ez az Othello (Duna, 21.15) Kenneth Branagh Shakespeare-adaptációja, holott ő csupán Jagót játssza benne (kiválóan). A filmet valójában az ezenkívül nem igazán említésre méltó életpályát futó Oliver Parker rendezte, a címszerepet pedig Laurence Fishburne alakítja (szintén kiválóan). Ez az adaptáció elég jó, tisztességes munka, bár semmi különöset nem tesz hozzá a megféltékenyített mór tragédiájához…

A meglehetősen jellegtelen című, ám egészen jó Kísérleti gyilkosságot (Viasat3, 21.25) a jobb sorsra érdemes Barbet Schroeder rendezte.  Annak ellenére, hogy a jobbára vicces-bumfordi vígjátékokból és romantikus filmekből megismert Sandra Bullock játssza benne a nyomozót, ez egy kevéssé nevetséges mozi, ám kifejezetten izgalmas krimi lesz, remek mellékkarakterekkel, melyben természetesen senki sem az, akinek kezdetben látszik (még Ryan Gosling sem).

Tom Hardy már feltűnt az elébb a Suszter, szabó stb.-ben, de amit késő este a Bronson (Pro4, 22.45) címszerepében (lásd a képen) alakít, azért minimum le a kalappal! Maga a film messze nem hibátlan, tekintve, hogy a címbeli faszi még mindig él – így a portré nélkülözi a drámai ív megnyugtató lezárását, azonban Hardy remeklése a világ legszórakoztatóbb pszichopatájának megformálásában kihagyhatatlan élmény. (Bővebben)

Kedd, március 26.

Sehol semmi, legalábbis én nem találtam ma estére semmi említésre méltó filmet. Kivéve a Cinemax előfizetős csatornáit, melyeken viszont eléggé sötét hangulatú, ám remek filmekkel készülhetünk a minden bizonnyal sötét jövőre.

 

 

Minden ízében pillanatában européer, egyben igen elegáns magyar film Fliegauf Benedek (ma már Bence) Méh (Cinemax, 20.10) című filozofikus, utópikus scifije, olyan nemzetközi sztárokkal, mint Eva Green (a képen) vagy Matt Smith. “Zen-buddhista példázatsor, vagy formalista blöff” – ahogy a rendező jellemzi a filmjét, igen bölcs öniróniával. (Bővebben)

E film azonban még a virágos, harmatillatú jövőt villantja fel számunkra, legalábbis ahhoz képest, mint amivel a Fekete tükör című angol minisorozat első évada kecsegtet. Három, egymástól független történetet feldolgozó epizód a közeli jövőbe, sőt akár a konkrét mai valóságba kalauzolja el a nézőt, hogy kíméletlenül (és ezt most szó szerint tessék érteni!) belenyomja az arcát. A kezdési időpontok: Himnusz (Cinemax2, 20.00), Az egyetlen kiút (Cinemax2, 20.45) és Az emlékchip (Cinemax2, 21.50). Ezek közül különösen az első, Himnusz címűt ajánlanám, mely akár ránk, a mi közéletünkre, politikai hétköznapjainkra is vonatkoztatható, igen súlyos végkövetkeztetésekkel is járhat, ha picit elvonatkoztatunk az epizód tulajdonképpeni történéseitől (de akár úgy is, ahogy van). Többet pedig itt, bővebben.

Hétfő, március 25.

Csöndes hétfő este ellenére a FEM3 nevű hölgycsatorna igen kemény műsort tol, mintha valakinek elgurult volna ott a gyógyszere. A ma esti két film ugyanis több Oscar-díjat gyűjtött, mint egy szokásos hónap kínálata összesen, persze, az is igaz, hogy e mai filmek rengetegszer futottak már a tévé képernyőjén, így az is látta őket, aki nem akarta. Enivéj. Az Egy csodálatos elme Ron Howard filmje (FEM3, 20.00), ráadásul a szintén Oscar-szivacsként funkcionáló Gladiátor főszereplőjével a “címszerepben”. Russell Crowe egy matematikai zsenit alakít benne, aki skizofréniában szenved. Amúgy, tényleg jó film. Nem vagyok egy orbitális Julia Roberts-rajongó, azonban az Erin Brokovichban (FEM3, 22.35) tényleg jót játszik a nyanya (lásd a képen). És igaza is van. Nem véletlenül kapott ezért az alakításért Oscart, bár, mondjuk ehhez azért kellett egy olyan rendező is, mint Steven Soderbergh. Én kifejezetten szeretem ezt a filmet, amely a megszokottaktól eltérően baromira nem romkom.

 

 

Aztán, a mezzon 20.30-tól folytatódik Daniel Barenboim Beethoven-szeánsza, olyan híres zongoraszonátákkal, mint pl. az Appassionata. A mai műsor: a 17. ‘Vihar’, a 23. ‘Appassionata’, a 24., a 26., a 8. ‘Patetikus’, a 13., a 21. ‘Waldstein’, és végül a 27.

A következő ajánlat elsősorban azon “nem éppen kormánypárti” olvasóinknak szól, akik érthető okokból, nyilvánosan nem hajlandók kezükbe venni a mai kurzus által preferált, erősen jobboldali, sőt, antiszemita kiszólásairól is hírhedt Tormay Cécile műveit, arról nem szólva, hogy színházban aztán végképp! Nos, ma dicső királyunk Duna tévéje jóvoltából Szészilke A régi ház című (Duna, 21.00), ’45 után nálunk betiltott művét nézhetik meg a kecskeméti színházból az otthon jótékony magányában, így kerülve el okosan a kínosan megbotránkozó, vagy éppen legalább ennyire kínos meglepődve rokonszenvező pillantások özönét, viszont abszolválva mintegy a kor megértéséhez szükséges minimális ismeretanyagot.

Igen kemény film az ír Neil Jordan A másik én (Viasat3, 21.25) című thrillerje, melyben Jodie Foster egy olyan nőt alakít, akit egy éjszaka megtámadtak a nyílt utcán, miközben vőlegényével sétált hazafelé. A férfi meghalt a támadásban, a nő is súlyosan megsérült, azonban amikor felgyógyult, előbújt a szelíd nő másik énje is. Izgalmas bosszúfilm, mely azért nem ódzkodik némi egészséges moralizálástól sem. A minőségét garantálja az alkotók figyelemreméltó szakmai előélete.

Még keményebb alternatíva a Crank (Cool, 21.30), amely látszólag egy agyatlan akciófilm, valójában viszont a műfaj egyik majdnem tökéletes csúcsa. (Bővebben)

Vasárnap, március 24.

Kezdjük az estét valami könnyűvel, mondjuk: Az ördög Pradát visel (RTL Klub, 20.00). Meryl Streep nagyhatalmú divatmagazin-főszerkesztő, Stanley Tucci bölcs és meleg divatguru, Anne Hathaway pedig egy szürke, jellegtelen kezdő, aki nem érti, mit keres ebben az egészben. A Prada pedig valami puccos és méregdrága cipőmárka (én is ebből a filmből tudom).

 

 

De csapjuk is gyorsan szét ezt a parfümillatú, selyembe, szaténba bugyolált művilágot egy jól ismert irodalmi klasszikus szénporszagú, sárban és grafitszín rendező-pályaudvaron játszódó remek adaptációjával, hiszen Szász János Woyzeckje (Duna, 21.00) pont ilyen. “Woyzeck (Kovács Lajos – a képen), a váltóőr a sínek között álló bódéban tölti napjait. Megtudja, hogy a felesége hűtlen lett hozzá. Mariért indul, hogy a sötét, hideg vízparton helyreállítsa a világ rendjét.” Sűrű lesz.

Az Ütközéspont (tv2, 21.45) sem lesz sokkal “puhább”, hiszen ez meg egy meglepetésszerűen tisztességes dráma Hollywoodból, árnyalt karakterekkel és valódi mélységekkel. A címbéli pontban egy nagymenő ügyvéd (Ben Affleck) és egy gyermeke láthatásáért elkeseredetten küzdő apa (Samuel L. Jackson) találkozik össze a csúcsforgalomban. A koccanás aztán mindkettejük életét gyökeresen megváltoztatja, de hát éppen erről fog szólni a film (melyet a pontosan az ellenkező hangulati, műfaji pólust képviselő Sztárom a páromat is jegyző Roger Michell rendezett).

A következő ajánlattal ismét visszatérünk a mese birodalmába, hiszen a meglepetésszerűen Oscar-esőben részesített Rocky (Viasat6, 22.00) pont ilyen film, ettől függetlenül a boxfilmek non plus ultrája. Sylvester Stallone e filmmel futott be, ebben püföli az azóta közhellyé nemesedett hűtőházi jelenetben a fagyott félmarhákat, és ebben fut fel azon a híres kongresszusi lépcsőn. Irtózatosan patetikus, túlheroizált giccs – egyben imádni való pop-kulturális ikon. Aztán van mára még egy Stallone-mozi, A specialista (Cool, 21.05), mely leginkább arról híres, hogy itt volt meg Slynak Sharon Stone. Amúgy egy nézhető, oldszkúl, robbantós akciókrimi.

Késő estére ismét dráma. A minden háborús filmek egyik legpontosabb filmjét, A senki földjént is jegyző Danis Tanovic Az igazság nyomában (m1, 23.20) című, szintén a háborús tematikájú filmjében egy fotóriporter (Colin Farrell) személyiségének változásán keresztül jelenik meg a háború pokla. Nem könnyű, nem egyszerű, de remek film ez is. (Bővebben)

Szombat, március 23.

Csak a szokásos szombat esti parasztvakítás (már elnézést) a nagy csatornák részéről, igazán semmi különös, semmi említésre méltó… Látványmozik, mesefilmek, lejárt szavatosságú régi slágerdarabok, melyek közül önkényesen Ridley Scott nagyszabású Mennyei királyságát (film+, 20.20) emelném ki ezúttal. Történelmi fejtágításnak természetesen nem alkalmas ez a film, azonban egy jó is kardozós, sivatagban lovaglós, nyilazós-várostromlós kalandfilmnek mindenképpen megteszi. A filmbéli kereszteslovagokat és a muszlim Szaladdin harcosait illő módon kemény férfiak jelenítik meg: Orlando Bloom, Jeremy Irons, Edward Norton, Liam Neeson és még sokan mások + Eva Green (a képen). :)

 

 

Van aztán ilyen, hogy Selyem (Duna, 21.15), Alessandro Baricco híres regényének filmváltozata. Tudom, sokan szeretik ezt a hártyavékony, tünékeny, lírai világot, amit Baricco képvisel, én nem igazán. E multinacionális koprodukcióban készült filmet a kanadai-francia Francois Girard rendezte, főszerepben Keira Kinghtley-vel, akinek történetbeli férje egy selyemkereskedő. A férfi azonban üzleti jellegű utazása során szerelmes lesz egy japán partner ágyasába (Sei Ashina) – nagyjából ez a konfliktus. Szép képek. (Szerintem nettó giccs, de ízlések és pofonok, ugye…)

Késő estére pedig jöjjön egy újabb Ridley Scott-film. Nem lesz az a kiköpött langyos lektűr a rettegett Hannibál Lecter életének befejező szakaszát elmesélő vérfagyasztó Hannibál (Story4, 22.00) sem, hasonlatosan a sorozat többi darabjához, ezzel szemben viszont nyugodtan szörnyülködhetünk Lecter sajátos gasztronómiai elképzelésein és végletesen kifinomult társalgási szokásain. Pazar szereplőgárda (Sir Anthony Hopkins mellett Gary Oldman, Ray Liotta és Julianne Moore) fogja színesíteni e borzongató élményt.

Péntek, március 22.

Ad egy. Szerintem ma épeszű ember messze kerülje el a Népstadion környékét, ugyanis magyar-román meccs, bent a meccs, de kint a farkas-felállásban. Értelemszerűen, tévé előtt (m1, 20.15) nézze, akit érdekel. Engem nem.

 

 

Ad kettő. Tévés kocsmákban a helyzet az eredmény függvényében hasonló lesz, mint a stadionnál, úgyhogy, a szokásos pénteki kocsmanapot is úgy szervezzük, illetve figyeljünk a hátunk mögé.

Ad három, mi lesz ma a tévében? Újra leadják pl. Mátyássy Áron szerintem remek Átok című tévésorozatát, ma az első résszel (m2, 22.40).

Az Álom Afrikáról (FEM3, 20.00) nem mindig fedi a valóságot (már, az álom…), ez derül ki legalábbis e filmből, melyben a Kim Basinger által alakított fiatal nő, aki gyerekkorában romantikus álmokat kergetett a fekete földrészről, felnőve szembesül a illegális vadászat vértől iszamos realitásával. A nő azonban felveszi a harcot az orvvadászokkal…

Érdekes alternatíva lehet A vörös bolygó (Viasat3, 21.25), ami egy környezettudatosságra nevelő és ma már majdnem aktuális, amúgy igen klausztro- és agórafób sci-fi, a betonarcú Carrie-Anne Moss-szal, az éppen józan Val Kilmerrel és a kiváló Tom Sizemore-ral. Ha nem kívánunk a filmtől a tudomány mai állása szerinti egzakt eredményeknek megfelelő hitelt, akkor azért egy korrekt, feszes és gondolatébresztő, nézhető film ez – bár lesz benne űrhajó, de lézerkardok, mesefigurák, efféle műfaji közhelyek viszont nem. (Bővebben)

A Hazugságok hálója (Cool, 21.30) Ridley Scott beszédes című politikai thriller-műfajú dolgozata a CIA közel-keleti ténykedéseinek témájában, többek között Leonardo Di Caprióval (a képen) és Russel Crowe-val. (Bővebben)

A késő estét aztán az érzelmek óceánján úsztathatjuk el a Hullámok hercegével (FEM3, 22.20), melyben Barbra Streisand a még nem szétcsapott arcú, szinte hamvas Nick Noltébe lesz szerelmes, és ezt meg is rendezte.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!