Mit nézzünk ma a tévében?

Kedd, április 30.

A szokásos keddi sorozatokon túl, harcosok klubját, egy bronxi mesét, két egymásba bonyolódó baráti házaspárt, vagy éppen két régi barátnő találkozását Londonban, miközben a Cure húzza a talpalávalót. (Auú!)

 

 

Harcosok klubja - Brad Pitt és Edward NortonAz ezredforduló idejének egyik emblematikus kultuszfilmje a Harcosok klubja (film+, 21.00), ami, talán egy pici meglepetésre, irodalmi adaptáció (Chuck Palahniuk regényének alapján) és igen erősen ajánlott megtekintése, tekintve, hogy viszonylag ritkán kerül a tévék képernyőjére. David Fincher egyik legnagyobb dobása ez a film, amely cinikus, dekadens és tűpontos képet adja az ezredvég és ezredelő jellemző embertípusának, a gátlástalan yuppie-nak. Főszerepben Brad Pitt és Edward Norton (a képen).

Robert De Niro első rendezése volt a Bronxi mese (Duna, 21.15), melyben azért az egyik kulcsszerepet, biztonság kedvéért, magára osztotta. A történet egy tipikus olasz bevándorló-történetet mesél el, melyben a tisztességes (buszsofőr) apa (De Niro) mindent megtesz azért, hogy a fiából is tisztességes ember legyen – még a maffiával is harcra kel… Remek, epikus film, közvetlenül a legnagyobb olasz maffiatablók (Keresztapa-trilógia, Volt egyszer egy Amerika, Nagymenők) után a sorban.

Lényegesen csajosabb mozi,  és sokan imádják is a Közelebb (Closer) (FEM3, 22.10) című szerelmi négyszöget, (én kevésbé). Ma késő este újranézheti, aki szereti és nincs kedve a kemény férfiakhoz. Tipikus bulvárdarab, óriási ziccer egy látványos jutalomjátékra olyan színészeknek, mint Julia Roberts, Natalie Portman, Jude Law vagy Clive Owen.

A prémiumcsatornákból ma a Cinemaxot ajánlanám, ahol 20.30-tól egy Mike Leigh-film kezdődik, Két angol lány címmel. A filmben, mintegy meglepetésszerűen, két angol lány találkozását követhetjük nyomon, ahogy hat év után újra találkoznak, mint két gyerekkori barátnő. E banális szüzsé minden bizonnyal (garancia lehet erre Mike Leigh lehengerlő filmográfiája) remek filmet takar, én azonban sajnos még nem láttam.

Hétfő, április 29.

Egyrészről, van az ismert sztori, amiben a vidéki srác megkapja a katonai behívóját, aminek jó hazafiként engedelmeskedik is. Azonban még bevonulás Ponyvaregény - Pulp Fiction - Uma Thurmanelőtt bohókás hippik közé csöppen, akik nem értik a srác szándékait, de a srác se őket. Ennek ellenére, igen jól érzi magát köztük. Tehát, legyen napfény, legyen béke, nem kell többé háború és éljen a szabadság, természetesen Milos Forman remekművében, a Hairben (Film Mánia, 20.10).

 

 

Christopher Nolan mostanában képregényeset játszik, Batman képregényfigurájából próbál épkézláb, komplex személyiséget összerakni és azt egy valódi jelentéssel teli szituációba, illetve környezetbe helyezni, pedig régebben egész jó filmeket is csinált. A ma esti Álmatlanság (AXN, 22.00) például egyenesen kiváló mozi. Mesterien adagolt szuszpenz, csavaros történet, remek színészek: pl. Al Pacino és Robin Williams első hallásra tán meghökkentő párosa olyan szépen muzsikál együtt, hogy öröm nézni!

A Ponyvaregényről (Digi Film, 21.50) bemutatása idején, 1994-ben azt mondtam, hogy az utóbbi száz év legjobb filmje, s tekintve, hogy a film maga épp akkoriban ünnepelte századik születésnapját, ez elég merész kijelentés volt. Nyilván nem lehet a filmeket abszolút sorrendbe helyezni, nem lehet centire vagy kilóra megmérni, de hogy Tarantino remekét akárhányszor meg lehet nézni, az egészen biztos. (Ugye? – kérdezi Uma itt a képen is…) Ha nincs Digi Filmünk, akkor is választhatunk Tarantino-filmet, bár csak a Kill Bill második felét… (Cool, 21.30)

Vasárnap, április 28.

Előételnek legyen egy Tintaszív (RTL Klub, 20.00), amolyan tipikus hollywoodi mesefilm, erős fantasy-hatásokkal. A német Cornelia Funke Tinta-trilógiájának első filmes darabja gyakorlatilag azt meséli el nézőinek, milyen fantasztikus dolog olvasni. Mondom, olvasni – amikor a fehér lapon sorakozó Krízispont - Zachary Quintofekete betűkből lelki szemeink előtt megelevenedik a leírt történet, annak szereplői, amikor beindul a fantázia (vagyis a fantasy). Látvány, bűbáj, cukor, méz.

 

 

Kiadós főfogásnak, de csak a kivételesen erős gyomorral bíró vendégeinknek ajánlhatom mára a Szalai-Dárday házaspár Filmregény című (Duna, 21.05) 270 perces filmregényét, mely a Budapesti Iskola néven méltán világhírű dokumentarista vonulat egyik emblematikus darabja. A történet három nővérről szól, mégpedig akár a klasszikus csehovi értelemben is, akik azonban nem egy távoli orosz kisvárosba, hanem egy pesti bérházba születtek. Vágyak kontra valóság, a valóság illúzióját megragadni kísérlő fiktív történetben.

A gyengébb gyomrúak e súlyos darab helyett választhatják a lényegesebb kímélőbb, de azért nem tartalom nélküli Krízispont (m1, 21.30) című pénzügyi thrillert, mely tulajdonképpen a minapi (egyesek szerint ma is tartó) gazdasági világválság történetét meséli, az egyik lehetséges olvasat szerint. Főszerepben Sylart, azaz Zachary Quintót (a képen) láthatjuk, olyan partnerekkel, mint Kevin Spacey, Stanley Tucci, Jeremy Irons, Demi Moore vagy Simon ‘Mentalista’ Baker. (Bővebben)

Desszertnek egy könnyed túlélőtúrát tudok ajánlani, melyet esőerdei környezetben tölthetnek el Arnold Schwarzenegger a túra folyamán egyre fogyatkozó csapatával: Ragadozó (RTL, Klub, 22.05).

Valamint konyak, kávé, tea, Tibicsoki. Sajt.

Szombat, április 27.

E kora nyári estében otthonmaradóknak egyrészről Puccini egyik legismertebb operáját, a Turandotot (mezzo, 20.30) tudom ajánlani, Zubin Mehta dirigálásában (így énekli a Nessun Dormát egy másik előadásban az itt is Kalafot éneklő Marco Berti), vagy nézzék meg Ryan közlegény megmentését (PRO4, 21.00). E két esetben garantáltan nem marad szem A sebhelyesarcú - Al Pacinoszárazon, Puccini és Spielberg soha nem adja olcsón, ha a szívek facsargatásáról van szó – természetesen e meccsben az utóbbi lesz látványosabb (az előbbi viszont dallamosabb…). A Ryan közlegény 5 darab fontos Oscarja (rendező, operatőr, vágás, hang) mutatja a film, a valenciai közönség üdvrivalgása pedig az opera minőségét. Két azonos mértékű műről van szó tehát, a különbség gyakorlatilag csak a hangszerelésben van (elvileg természetesen sok minden másban, összehasonlítani őket olyan, mint hogy melyik a jobb, az esernyő vagy a varrógép? Hmmm?).

 

 

Mára is jut azért egy kosztümös-romantikus film, ezúttal A kaméliás hölgy (Duna, 21.15), Dumás Sándor híres történetének egy 1984-es, angol adaptációja, Greta Scacchival, Colin Firthel, valamint John Gielguddal és Ben Kingsleyvel.

Brian De Palma A sebhelyesarcú című gengszterdrámájával (Story4, 22.15) toposzt teremtett, a héten 73. születésnapját ünneplő Al Pacino aktív részvételével (a képen). A film igazi trüváj, hiszen egy gengszterfilm-klasszikus hasonló, ha nem nagyobb klasszikussá vált remake-je. Állandó hivatkozási alap a témában.

Péntek, április 26.

Könnyed, piszlicsáré bakfisfilmnek ígérkezik a Fiúk az életemből (FEM3, 20.00), meglepetésre azonban kifejezetten nézhetőnek bizonyulhat egyéb korosztályok számára is. Drew Barrymore egy írói ambíciókat dédelgető, ám Változások kora - Robert Downey Jr.vagány, komisz és bevállalós tinit alakít, aki egy nap világgá megy New Yorkba, ahol egy bulin megismerkedik egy sráccal, satöbbi. 1965-öt írunk, bimbóznak a szeretetnyarak, hosszabbodnak a hajtincsek, egyre szabadabb a szabadosság – meddig tartanak még féken a családi kötelékek, illetve, mi lehet a szerepe a családnak a forrongó hatvanas évek közepén?

 

 

Ma estére is jut egy kosztümös, pipiskedő, rizsporos parókás, kosztümös film(dráma), a Változások kora (Digi Film, 20.00). Épp tegnap landolt a mozikban Robert Downey Jr. a Vasember harmadik 3D-részében, itt azonban egy ifjú, tehetséges orvost (a képen) alakít II. Károly udvarában. A film arról szól, hogy lesz egy léha nőcsábászból komoly, felelősségteljes ember. Két Oscar-díj, egy a jelmezeknek, egy pedig a látványnak, valamint neves színészek, mint Meg Ryan, Hugh Grant, Sam Neill, Ian McKellen és sokan mások.

Talán felüdülés lehet e kora nyári estében a Fehér pokol (HBO, 22.40) című kalandfilm, melyben Liam Neeson a sarkvidéken küzd meg egy misztikus farkasfalkával. Sztrogoff Mihály, a klasszikus Delta-főcím, Életben maradtak 2.

Végül, késő estére maradjon a Desperado (FEM3, 23.05), melyben Antonio Banderas búsképű, titokzatos vándormuzsikusként vicces balettozva lő halomra mindenkit, így nyerve el a szépséges Salma Hayek kacsóját.

Csütörtök, április 25.

A spagetti-western rajongók milliós tábora ma egész este értelemszerűen A Jó, a Rossz és a Csúf(Film Mánia, 21.00) című filmet nézi. Sergio Leone műfaji klasszikusa büszkélkedik a filmtörténelem egyik legszebb hármas pisztolypárbajával (mexican standoff), ehhez azonban végig kell nézni a bő két és félórás filmet, hiszen az csak a legvégén zajlik. A film másik rendkívül A Jó, a Rossz és a Csúf - Clint Eastwoodérdekes része viszont rögtön az elején van, amikor egy legalább 20 perces némajátékban megismerjük a történet címszereplőit… E két pont között pedig ott van maga a film (a képen a Jó).

 

 

A sci-fi rajongói viszont nyilván az Aeon Fluxra (PRO4, 21.00) szavaznak, nemcsak a feszes gumiruhába bújtatott Charlize Theron idomai, hanem a film egészen egyedi látványvilága, különös dizájnja miatt is. A történet ezekhez mérten elhanyagolható: egy utópikus társadalom kívülről gondtalan, boldog képet mutat, belülről azonban rohad, ám a földalatti erők forradalomra készülnek – szóval, nem túl eredeti. A film viszont ettől még bőven nézhető.

Az irodalomrajongó értelmiség (tévénézést még toleráló része) Ady Endre “már vénülő” szerelmi életébe fog bepillantani Deák Krisztina 1987-ben készült Csinszka (Duna, 21.15) című igen szép filmjének segítségével, melyben a költőt Jordán Tamás, hamvas szerelmét pedig Nagy-Kálózy Eszter alakítja, míg a soha el nem hanyagolható mellékszerepekben, a kor szokásának megfelelően, a magyar színésztársadalom színe-java látható.

A prémiumcsatornák közül ma este válasszuk a Digi Filmet, ha megtehetjük, mivel két igen érdekes, de ritkán látható történelmi filmmel rukkolnak elő. A Botrány a birodalomban (20.00) az idős Viktória királynő (Judi Dench) udvarába kalauzol el, ahol a királynő férjének halála után furcsa, pikáns élű pletykák reppennek fel a királynő és lakájának az illőnél illetlenebb utakra való tévelyedés többé-kevésbé megalapozott gyanúja alapján. Utána, maradva nagyjából ugyanebben a korban, átugrunk az új kontinensre, hogy Abraham Lincoln elnök meggyilkolását követő szégyenletes koncepciós per történetével ismerkedjünk meg, Robert Redford veretes, masszív politikatörténeti drámájában: A cinkos 21.45-kor kezdődik.

Szerda, április 24.

Gyöngyök a mélybenAz MGM például az egész estét Marlon Brando rajongóinak áldozza be, hiszen este nyolctól három klasszikus filmet ad le a legendás színész főszerepei közül: A vágy villamosát (20.00) a Lázadás a Bountyn (22.10) követi, majd végül Orfeusz alászáll (1.10).

 

 

Az előbbieknél nem kevésbé klasszikusabb klasszikus, csak éppen a világ egy másik sarkából a Gyöngyök a mélyben (Duna, 21.15) című filmszkeccs. A cseh új hullám eme emblematikus alkotásában 5 rendező (Věra Chytilová, Jaromil Jires, Jirí Menzel, Jan Němec és Evald Schorm) 5 Hrabal-novellát dolgozott fel, s fűzött fel mintegy pacsirtaként egy cérnaszálra. (Vagy disznóként a vágóhídra… – azt hiszem, valójában egy birka látható a képen, ami azonban nem csökkenti az alkalmazott metafora súlyát.)

Gondolom, Hannibál Lecter ellensúlyozására vetette be a film+ a 28 héttel később (film+, 21.00) című utópikus horrort, azonban jobban tette volna, ha annak előzményét, a Danny Boyle által rendezett 28 nappal későbbet adja, mert az jó. Ez nem.

Megnézhetjük továbbá Az angol beteget (Digi Film, 20.00), ha már régen láttuk (és tudjuk fogni ezt a csatornát). Mondjuk azt, hogy az eddigi utolsó magyar Oscar-díj, hiszen a film zenéje is kapott abból az esőből, ami e jó hosszú és jó romantikus alkotásra hullott annak idején; az pedig nagyban támaszkodik Sebestyén Márta hangjára. Úgyhogy. Úgy emlékszem, nem is rossz film ráadásul…

Kedd, április 23.

A szokásos keddi sorozatokon felül ma egyedül a tv2-t is üzemeltető médiacég női csatornája, a FEM3 szállít értékelhető, illetve ajánlható filmeket. (Persze, a prémium-, sport- és “okos”-csatornákon mindig akad minőségi néznivaló…)

 

 

Az ártatlanság kora - Michelle Pfeiffer és Daniel Day-LewisMartin Scorsese-ről kapásból véres thrillerek, nagyívű maffiózótablók és hasonló erőszakos filmek juthatnak eszünkbe, holott rendezett ő igazi selymes, nőies, érzelmes és melankolikus romantikus drámát is, mint például Az ártatlanság korát (FEM3, 20.00). A szívdöglesztő sármőr (Daniel Day-Lewis) röviddel eljegyzése (Winona Ryder) után megismerkedik a menyasszony rosszhírű, valójában csupán őszinte és természetes viselkedésű rokonával (Michelle Pfeiffer), akivel lassan egy fortyogóan szenvedélyes viszony veszi kezdetét. A társaság, a menyasszony családja mindezt megrökönyödve figyeli… Jellemzően a legjobb kosztümöknek járó Oscart zsebelte be annak idején Az ártatlanság kora, a forgatókönyv, illetve a látvány és filmzene, valamint Winona Ryder mellékszerepének jelölése mellett. A film 150 perc+reklámok, tehát egész estés program. (A képen Pfeiffer és Day-Lewis)

Ha van erőnk, ugyanitt megnézhetjük a Két szerető (FEM3, 22.40) című drámát is, melyben a mostanában moziban futó The Masterben is remekelő Joaquin Phoenix egy szerelmi csalódás okán kisiklott életű lúzert játszik, akit két egymással tökéletesen ellentétes jellemű nő próbál újra “pályára állítani”. Kifejezetten szórakoztató, okos, amolyan “realista embermese” a film.

 

Hétfő, április 22.

Mintha egy többnapos ünnep közepe lenne, nem pedig egy átlagos, unalmas hétfő este. Mindenfelé A-, de legalábbis A/2-kategóriás filmek sokadszori ismétlései, melyek a könyökünkön jönnek ki, de legalább szegény Budot és Terence-t ezúttal békén hagyták… A Gyilkos nap (film+, 20.45) mondjuk, Pillangó úrfi - John Lone és Jeremy Ironspicit kilóg ebből a sorból, hiszen ez a Sean Connery-Wesley Snipes-thrillert viszonylag régen láthattuk, de akkoriban épp’ eleget. Fekete zsaru a jakuzák országában. Apa, kezdődik a Batman: Kezdődik! (Viasat3, 21.25). Hagyjál már kisfiam, hadd vacsorázzak meg már nyugodtan…(bővebben) Én mondjuk a Kill Billt (Cool, 21.30) akárhányszor meg bírom nézni, bár azért lehet, hogy ma már kihagyom. Különben is, ma csak az első rész lesz…(bővebben) A Mr. és Mrs. Smith (AXN, 22.00) Brangelináékkal pedig annyira nem jó, hogy repetázzak belőle…

 

 

Igen érdekes darab viszont az egészen más műfajú és más hangvételű filmjeiről (Meztelen ebéd, Karambol, stb.) ismert David Cronenberg Pillangó úrfi (HBO2, 20.20) című romantikus kémdrámája. A sejtésünk igaz, valóban Puccini Pillangókisasszony című operájának története lett e filmben kínai környezetbe helyezve, egy sajátos ízű, pikáns kémdráma keretében. (A képen a két főszereplő, Jeremy Irons és John Lone.) (Bővebben).

A kádári korszak ügynökvilágának problematikáját már a rendszerváltás idején fel kellett volna tárni, ehelyett azonban a mai napig csak a mismásolás, elhallgatás és a terelés folyik az ügyben. Varga Ágota tisztességes dokumentumfilmes, így komolyan bízom abban, hogy A tartótiszt (Duna, 21.01) című filmjében talán valamivel sikerül hozzájárulnia a magyarok tízezreit személyesen, illetve családjukban érintő ügy megemésztéséhez.

Ingmar Bergman Persona (Cinemax, 21.50).

Van aztán még ilyen, hogy: Mr. Jones – Jogában áll meghalni (FEM3, 21.50). Nem igazán azért lehet ez a film érdekes választás, merthogy műfajilag romantikus és dráma, főszerepben pedig a sármőr ősz herceget, Richard Gere-t láthatjuk Lena Olin társaságában, hanem inkább azért, mert Mike Figgis elég jó rendező ahhoz, hogy ne hibázzon túl nagyot Eric Roth történetével. Gere mániás depresszióban szenved (vagy tán mégse), és Olin, a pszichológusnő ezen majd segít (vagy nem).

Vasárnap, április 21.

A Számkivetett (FEM3, 20.00) elég jó film ahhoz, hogy egy ilyen remélhetőleg szép nap után ajánlani lehessen. Az általában azért valljuk meg, eléggé unalmas Tom Hanks itt igen jót alakít, hízott vagy 30 kilót a szerep kedvéért, amit a forgatás alatt adott le, e színészi trüváj mellett azonban hiteles és igaz karaktert is felépít, akinek sorsa igencsak érvényes tanulságokkal Az ember gyermeke - Julianne Mooreterhelt. Hanks egy csúcsmenedzsert játszik a filmben, aki repülőgép szerencsétlenséget él túl egyedül a Csendes-óceán felett és egy sziget rabja lesz négy hosszú évre. Modern robinzonád. Nemcsak egy nyilvános fogyókúra tehát a film, hanem egy nagyszerű példamese a pénzről, a hatalomról, az emberi kapcsolatokról és a valódi értékekről – természetesen hollywoodi felfogásban.

 

 

Ezzel párhuzamosan, Neil Jordan Graham Greene történetét meséli el Egy kapcsolat végéről (Digi Film, 20.00). A Ralph Fiennes, Julianne Moore és Stephen Rea által játszott szerelmi háromszög-történet a második világháború alatt, London bombázása közben lobbant és néhány évvel a háború befejezése után kap újra lángra – eközben az érzelmek mit sem csitultak. Két férfi imád egy nőt, miközben egyik sem érti meg a nő érzéseit. Jó színészek, jó rendező egy romantikus drámában.

Az aczéli cenzúra egyik jeles dobozba zárt áldozata volt hosszú éveken át a Dárday-Szalai házaspár Jutalomutazás (Duna, 21.00) című dokumentarista játékfilmje. A vidéki úttörőtitkár egy nap utasítást kap “odafentről”, hogy egy jó tanuló, jó sportoló és még zenélni is tudó, fizikai munkáscsaládban felnőtt gyereket jelölhet egy angliai vendégtáborozásra. Nagy nehezen megtalálja a megfelelő jelöltet, ám annak anyja nem engedi a gyereket ki az átkos Nyugatra. Az amatőr szereplők hiteles és spontán játékából a kádári szocializmus hazugságokon, félretájékoztatáson és elvtelen aláfölérendeltségen alapuló társadalmának megsemmisítő bírálata bontakozik ki, melyen ma már csak kacagni lehet. Vagy mégsem?

A késő esti ajánlat újra Julianne Moore (a képen) jegyében telik, ő ugyanis a főszereplője Alfonso Cuarón Az ember gyermeke (m1, 23.05) című sokak által körülrajongott, mások által azonban eléggé lefitymált filmjének. A megosztó alkotás nem könnyű darab, afféle disztópia (negatív utópia) a nem túl távoli jövőből, amikor a Föld tartalékai kimerültek, a társadalmi rendszerek széthulltak, egyedül Anglia tartja magát egy erős kezű diktátor irányításával. A szinte élhetetlen világban már 19 éve nem született gyermek, mígnem… Én magam láttam a filmet, azonban ennyi, amire biztosan emlékszem. Valamiért a teljes film kiesett belőlem, ami persze, még semmit nem jelent, lehet, hogy az első kockából beugrik minden – sokszor szokott velem ez történni. Az alkotók nevei mindenesetre minőségi filmet ígérnek, magvas elmélkedésre okot adó mondanivalóval…

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!