Mit nézzünk ma a tévében?

Péntek, május 31.

Három remekbe szabott agyas és tartalmas thriller, valamint egy nemzedéki kult-klasszikus ma estére. (Persze, láttuk már mind… De hátha mégsem.)

 

 

A tűzben edzett férfi (film+, 20.50), tehát Denzel Washington egy kiégett (sic!) hajdani CIA-ügynök, aki ma gazdag mexikóiak gyermekét védi a Összeomlás - Michael DouglasMexikóvárosban tevékenykedő, vaskos váltságdíjra hajtó emberrablóktól. A nemrégiben önkeze által elhunyt Tony Scott filmje egyszerre remek akcióthriller és valós problémákról beszélő, gondolatébresztő mű. (Bővebben) maradhatunk ennél a csatornánál továbbra is, ha bírjuk ezt a műfajt, hiszen az Összeomlás (film+, 23.40) szintén egy remek darab. Joel Schumacher 1993-as filmjében Michael Douglas (a képen) egy teljesen hétköznapi, szürke tisztviselőt alakít, aki egy nap, a szokásos dugóban való vánszorgás közepette bekattan, hogy nem ér haza kislányának szülinapi partijára, kiszáll a kocsijából és gyalogosan indul haza. Útját holttestek és vérző sérültek szegélyezik… Természetesen, messze nem egy agyatlan mészárlás történetével van dolgunk, a filmnek masszív társadalomkritikai és -lélektani vetülete az, ami igazán izgalmassá teszi ezt a ma már műfaji klasszikust.

Hasonlóan remek film a Kínzó közelség (tv2, 21.40) is, amiben egy boldog, fiatal házaspár életét zilálja szét egy gyermekét egyedül nevelő, önjelölt igazság bajnokát játszó, zakkant zsaru. Ez így önmagában még eléggé középszerű, akár melodramatikus történet rémképét is sejtetheti, a sztori blikkfangja itt a rasszizmus nyugtalanító cselekményszálában rejlik. A pár ugyanis egy fehér férfit és egy fekete nőt jelent ez esetben, a zsaru pedig egy fajvédő fekete (Samuel L. Jackson).

Aztán, van még az az ismert film, amiben a vidéki srác megkapja a katonai behívóját, aminek jó hazafiként engedelmeskedik is. Azonban még bevonulás előtt bohókás hippik közé csöppen, akik nem értik a srác szándékait, de a srác se őket. Ennek ellenére, igen jól érzi magát köztük. Tehát, legyen napfény, legyen béke, nem kell többé háború és éljen a szabadság, természetesen Milos Forman remekművében, a Hairben (m1, 22.40).

Csütörtök, május 30.

Szépen szemelget a Duna a magyar film “aranykorából”, nincs is ezzel baj. Ez is lenne a dolga tulajdonképpen, egyebek mellett. Szabó István Bizalom (Duna, 21.15) című filmje például Berlinben kapott díjat a rendezésért és jelölve volt Arany Medvére, de Oscar-díjra is. A film a második világháború Bíbor folyók - Jean Reno és Vincent Casselvégnapjaiban játszódik, amikor nagyon nem volt mindegy, hogy az ember mit mond, mit gondol, minek látszik és micsoda valójában. Az illegalitásban élők között élet-halál kérdése volt a bizalom léte, avagy nem léte. Bánsági Ildikó, Andorai Péter, Balázsovits Lajos és sokan mások…

 

 

Különös, misztikus hangulatú, vérbeli thriller az Alpok havas csúcsai között játszódó, francia Bíbor folyók (film+, 20.55), Mathieu Kassovitz rendezése, Vincent Cassellel és Jean Renóval (a képen és) a főszerepben. (Bővebben)

Érdekel ma még valakit a kilencvenes évek közepének egyik magyar közéletet nyomasztó kérdése, miszerint hogy, ki a franc is az a Keyzer Söze (es-sel!)? Ha igen, akkor megtudhatjuk a Közönséges bűnözőkből (Pro4, 23.05). Óriási szereposztást láthatunk ebben a lassan húszéves, az előzőhöz hasonló műfajú kultuszfilmben: Kevin Spacey, Gabriel Byrne, Benicio del Toro, Stephen Baldwin, Chazz Palminteri, Pete Postlethwaite és még sokan mások.

Prémium-alternatíva: Az Egy veszedelmes elme vallomása (Digi Film, 20.00) friss, lendületes, csavaros és pontos film George Clooney rendezésében és főszereplésében. Ne dőljünk be az első 20-25 percnek: közel sem arról lesz szó, hogy egy újabb Amerikai Pite-klónt nézünk! A történet Charles Hirsch Barris életét meséli el, aki írt popszámokat, volt sikeres tévés producer, emellett felelősnek tartja magát az amerikai kultúra agyzsibbasztó, gyermeteg szórakoztatással való szennyezéséért is. Ezen felül pedig (a CIA állítólagos parancsára) meggyilkolt harminchárom embert… Figuráját a kitűnő Sam Rockwell kelti életre, de mellette egy sor hírességet is láthatunk kisebb-nagyobb, sőt, saját maguk szerepében is.

Szerda, május 29.

Változások kora - Robert DowneyA kábeltévés alapcsomagok kínálatában mára semmi érdekeset nem találtam, töltelékműsorok mindenfelé. Prémiumszinten sem sokkal jobb a helyzet, mindössze egyetlen ajánlatom van:

 

 

A Változások kora (Digi Film, 20.00) amolyan kosztümös, pipiskedő, rizsporos parókás, kosztümös film(dráma). A főszereplő Robert Downey Jr.-t manapság főleg a Vasemberként ismerjük, itt azonban egy ifjú, tehetséges orvost (a képen) alakít II. Károly udvarában. A film egy léha nőcsábászról szól, akiből aztán komoly, felelősségteljes ember válik az események sodró forgatagában. Két Oscar-díj, egy a jelmezeknek, egy pedig a látványnak, valamint neves színészek, mint Meg Ryan, Hugh Grant, Sam Neill, Ian McKellen és sokan mások.

Kedd, május 28.

Hallgass velem - Michael Keaton és Geena DavisA ma estére megadatott néhány rettenetesen középszerű romantikus komédiából és thrillerből, mintegy hasunkra ütve válasszuk ki a Hallgass velem (Duna, 21.10) címűt, ha másért nem, akkor azért, mert nem lesz benne reklám. A lassan már húszéves történetben két politikai beszédíró (Geena Davis és Michael Keaton –  a képen) esik szerelembe egymás iránt, a drámai konfliktust az az eléggé el nem hanyagolható nüansz adja, hogy amúgy a két ellentétes tábor elnökjelöltjének dolgoznak. Ad absurdum, képzeljük el a fideszes Selmeczi Gabriellát, ahogyan öldöklő héjanászba bonyolódik az MSZP-s Török Zsolttal… De hagyjuk is a képzelgést, mielőtt rosszul lennénk és nézzük inkább este ezt a filmet, hátha ragad ránk belőle valami kis politikai kultúra.

 

 

Más választásunk úgy sincs, illetve, ami annak látszik, az ugyanez, pepitában. :)

Hétfő, május 27.

Hétfő, Dr. Csont évadzáró, adászünet-emléknap, hétkezdet, ilyesmi. Az este filmje Az ördög ügyvédje (Viasat3, 21.25). Al Pacino miatt is megnézzük e filmet természetesen, de adózzunk állandó, zseniális és pótolhatatlan szinkronhangjának, Végvári Tamás emlékének is ezúttal. Egész egyszerűen félelmetes, ahogy Végvári tolmácsolni tudta Pacino (és mások) óriási játékát, amellett, hogy ő maga is kitűnő színész volt. Egy kis ízelítő a filmből, hogyan beszél Végvári-Pacino (sátáni bölcsességgel) Istenről:

 

 

Késő estére Quentin Tarantino legjobb filmje, a viszonylag ritkán látható Kutyaszorítóban (film+, 23.00) kerül adásba, melyben már ezerrel tolja legfőbb jellegzetességét: a groteszk szereplői között cikázó pergő és szellemes dialógokat. Természetesen, már itt is sztárparádé-hegyek és mára már profán szállóigékké vált benyögések. (Bővebben)

Vasárnap, május 26.

A mai este legfontosabb filmje a Hideg napok (Duna, 21.00), mely egy szégyenletes történelmi esemény rideg, egzakt és egyenes feldolgozása. 1942-ben a magyar hadsereg, egy Bácskában lezajlott razzia során, 2500 Hideg napok - Latinovits Zoltán és Darvas Ivánszerbet és 800 zsidót öltek meg, jobbára ártatlan civileket. A filmet Kovács András rendezte még 1966-ban, főbb szerepekben Latinovits Zoltánnal, Szirtes Ádámmal és Darvas Ivánnal. (A képen Darvas és Latinovits)

 

 

Alternatívák: A hercegnő (FEM3, 20.00) egy XVIII. század végén játszódó, pompás kiállítású kosztümös dráma, mely egy olyan nőről szól, aki a kor viszonyaihoz képest karakán kiállásával, szokásaival és szerelmi életével az egyik első volt, aki elindult a női egyenjogúság felé vezető hosszú és még sok viszontagságot rejtő úton. A friss és ropogós mai (Keira Kinghtley), valamint a kissé már töppedt tegnapi (Ralph Fiennes) sztárok játéka mellett, a magyar Pados Gyula által pazar módon fotografált csodás ruhakölteményeket, fényűző kastélyenteriőröket is élvezhetünk a filmben, egy mai nők számára is kifejezetten érdekes történetben. (Bővebben)

Robert Altman szerintem méltatlanul alábecsült Dr. T és a nők (m1, 21.30) című, maró szatírájában Richard Gere egy nők által körülrajongott nőgyógyászt alakít, akinek paradicsomi élete fölé egyre több sötét viharfelhő gyülekezik. (Bővebben)

A Kiálts szabadságot! (tv2, 23.40) Richard Attenborough Steve Biko-ról, a dél-afrikai (akkor még hivatalosan is) fajüldöző rezsim ellen küzdő fekete polgárjogi harcosról forgatott életrajzi tablója. A film nagyszerű embereket mutat be mindenféle túlzó pátosz nélkül, akik nem féltek ellenállni az agresszív hatalomnak és felemelni a szavukat az elnyomott, megalázott, nyomorgó tömeg érdekében. A megrázó erejű film középpontjában Biko (Denzel Washington) és egy fehér újságíró, Donald Woods (Kevin Kline) barátsága áll, ahogyan Woods szembeszáll a fehér apartheid rendszerrel, Biko és a feketéket megillető jogok védelme érdekében.

Szombat, május 25.

Az este filmje Roman Polanski Szellemírója (Story4, 22.15), amely egy olyan, amúgy tehetséges íróról (Ewan McGregor) szól, aki más, nála jobban menedzselt, jobb kapcsolatokkal rendelkező, avagy csupán szerencsésebb írók nevében írja meg azok sikerkönyveit. Afféle stróman. Ez alkalommal azonban Szellemíró - Pierce Brosnan és Ewan McGregormegkapja ő is a “nagy ajánlatot”: a volt ex-miniszterelnök (Pierce Brosnan – a képen Ewannel) életrajzát kell megírnia, idejekorán, furcsa körülmények között elhalálozott elődje helyett… (Bővebben)

 

 

A még futó Giro d’Italia tematikájába vágó film A skót kerékpáros (MGM, 20.00), mely egy pályakerékpáros életéről mesél, de hát bringa, bringa, kerék, kerék, pedál, pedál. Chris Boardman valós személy, aki munkanélküli segélyből tengődve, saját maga által épített kerékpárral nyert olimpiai bajnoki címet SkóciánakNagy-Brittaniának, 1992-ben (és később országúton is szép eredményeket ért el). A sportdrámák kedvelőinek kötelező penzum! (Bővebben)

Aztán, van még ilyen, hogy Kevin Costner bukott vízimentőből lesz úszóedző a Hullámtörőkben (AXN, 21.00), hogy Ashton Kutcherből csináljon bajnokot… Szintén egy sportdráma, de ezúttal már Hollywood szája íze szerint.

A félszemű Jack (Duna, 21.15) Marlon Brando 1961-es kísérlete a western műfajában: ő rendezte filmet és a főszerepet is eljátssza.

Romantikus filmnek becézik, de valójában igen kemény témát felvető (poszt)háborús dráma A harcmező hírnökei (m1, 22.00), mely tulajdonképpen egyfajta leszámolás a patetikus háborús propagandák heroikus sallangjaival. Az igen komor hangulatú műben két katonatisztet (Woody Harrelson és Ben Foster) követünk útjukon, akiknek az a dolguk, hogy személyesen vigyék el a bevetésben elesett katonák halálhírét azok hozzátartozóinak. (Bővebben)

Péntek, május 24.

Péntek van. A mai film a Letaszítva (Viasat3, 21.25), melyben Denzel Washington a halál földre száműzött angyalát üldözi. Gregory Hoblit igen Maléna - Monica Bellucciremek sorozatgyilkosos filmjében úgy csúszunk át a vérrögvalóból a természetfelettibe, hogy még a legateistább ateisták hátán is mirelit zöldborsók gurigáznak.

 

 

Nyomokban Tarantinós és Guy Ritchie-s hatásokat tükröző, közepesen érdekes bosszúfilm az Alvilági játékok (AXN, 22.00). Néger keresztapa (Morgan Freeman) a zsidó keresztapa (Ben Kingsley) ellen, kereszttűzben Josh Hartnett. (Bővebben)

Ha van Digi Filmünk, akkor a Larry Flint, a provokátor (Digi Film, 20.00), Milos Forman életrajzi filmje Larry Flintről, a Hustler pornómagazin kitalálójáról kö-te-le-ző. Címszerepben Woody Harrelson, partnere Courtney Love (aki civilben Kurt Cobain-özvegy), valamint Edward Norton. Rögtön utána, ugyanitt (Digi Film, 22.10) Maléna (a képen ő, vagyis Monica Bellucci), ahogyan ringó csípővel és kibuggyanó keblekkel sétál végig a szicíliai kisváros tengerparti sétányán, közben helybéli srácok követik biciklin kiguvadó szemekkel, lógó nyelvvel, a kávézók teraszáról pedig idősebb férfiak füttyentenek utána fickósan. Rendezte Giuseppe Tornatore, fényképezte Koltai Lajos, a zenéjét pedig Ennio Morricone szerezte.

Vagy ha ez kevés, akkor válasszuk az életet a Trainspottinggal (Cinemax, 22.00).

Csütörtök, május 23.

Szerelmesfilm - Halász Judit és Bálint AndrásMindössze egyetlen szerelmes filmünk van mára. A Szerelmesfilmben (Duna, 21.15) Jancsi (Bálint András) még mindig szerelmes Katába (Halász Judit), hajdani szerelmébe, aki viszont már Párizsban él. Jancsi fogja magát és meglátogatja, de természetesen már ugyanazt a Katát nem találja. Szabó IstvánLelouche-os” filmje egy férfiról és egy nőről, még 1970-ből. (A képen Jancsi és Kata)

 

 

Az alternatíva nem szerelmes film, hanem egy akció, Antal Nimród (ha jól számolom) harmadik hollywoodi alkotása. A szállítmány (film+, 21.00) egy könnyed szajréfilm-variáció Jean Renóval, Laurence Fishburne-nel, és Matt Dillonnal. (Bővebben)

Aztán ennyi is. Csütörtök.

Szerda, május 22.

Manapság a világ egyik legnépszerűbb turistacélpontja Délkelet-Ázsia. Ennek magyarázata viszonylag egyszerű: a helyi kultúrák általában igen barátságosak, az árak kedvezőek, a klíma trópusi, rengeteg a természeti és kulturális Az én kis falum - Bán Jánoslátványosság és pompásan kiépült az a turisztikai infrastruktúra, amely maximális hatékonysággal el tudja látni az ideutazók legszélesebb spektrumát, a kőgazdag orosz maffiózóktól és sameszeiktől az olcsó (és olykor bizarr) szexre vágyakozó tehetős nyugati seggfejeken és a mindig jókedvű, sörissza ausztrál munkanélkülieken át a világ összes hátizsákos, strandpapucsos csavargójáig. A ma esti német Ugyanaz, de mégis más (FEM3, 20.00) is ezt a témát boncolgatja, és egy picit a jelenség mélyére is bekukkant. Egy középosztálybeli német fiú és egy kambodzsai lány tipikusnak mondható története bontakozik ki ebben a filmben. (Bővebben)

 

 

Hrabal jövőre lesz 100 éves, ennek örömére ma is kapunk egy kis remekművet, ami bár már nem az öreg Bohusek alapján készült, de szellemiségének esszenciája bizony ott csücsül, Pavel úr pincelépcsőjének hetedik fokán. Az én kis falum (Duna, 21.15) természetesen Jirí Menzel Oscar-jelölt rendezése, Bán Jánossal (a képen), Marián Labudával és Rudolf Hrusínský-val a főszerepben. (Bővebben)

Alternatíva a Kiképzés (Viasat3, 21.30), egy kőkemény zsarufilm, a realistánál naturalistább megközelítésben, ha szabad ezt mondani. Denzel Washington a rutinos drognyomozó, aki egy zöldfülűt (Ethan Hawke) kap párjának, hogy bevezesse a tutiba. Bevezeti. Denzel Oscart kapott ezért, méghozzá megérdemelten, de a film maga sem rossz. Érdemes megnézni.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!