Mit nézzünk ma a tévében?

Vasárnap, június 30.

Tegnap elindult a Tour de France, így három héten át délután is van mit nézni az Eurosporton. Érdekesség, hogy idén századszor rajtol el a mezőny, így sok különleges etap is bekerült az útitervbe, például az első három nap Korzika szigetén zajlik.

 

 

mi kell a nőnek - mel gibsonEgy férfi számára örök rejtély, hogy valójában Mi kell a nőnek? (RTL Klub, 20.00), ám ezúttal egy nő – Nancy Meyers – elárulja a titkot: legyen férfi a talpán, hogy közben tisztában van azzal, mit jelent nőnek lenni. Persze, lehet, hogy általában Mel Gibsont minden további nélkül elfogadná a nők többsége, Mel dicséretére (és a film dicséretére is) legyen mondva, azért igen sok mindent bevállal (lásd például a képen). (Bővebben)

Ha már tudjuk, mi kell a nőnek, nyugodtan bele is zuhanhatunk A szerelem tengerébe (Story4, 22.10), immár Al Pacinóval vagy Ellen Barkinnal, tetszés szerint. A parttalanul romantikus krimi egy kiégett, cinikus zsaruról és (talán nem meglepetésre) a szerelemről szól. Az utána következő 88 perc (Story4, 0.10) című thrillerben maradunk Al Pacino bűvöletében. Az általa alakított pszichiáternek 88 perce van, hogy megmentse saját életét, amit Jon Avnet rendező real time akar nekünk elmesélni. Valahol valami bibi csúszhatott a fogaskerekek közé, mert a film 107 perces… Egyszer éppen meg lehet nézni, de egészen biztosan nem ez az alkotás Alfredo életének főműve…

Váltunk, Pacinóról Robert De Niróra, aki az utóbbi idők szégyenletes ripacskodásai után végre ismét meggyőzően teljesít a Mindenki megvan (Digi Film, 21.40) című drámában, egy afféle életösszegző, életigenlő, bölcs és barátságos Bakancslista-szerű történetben. (Bővebben)

Késő esti alternatívák: Jim Jarmusch Szellemkutyájában (film+, 23.05) Forest Whitaker egyik emblematikus alakítását láthatjuk: a filmbéli pasas, egy egyszerű, átlagos New York-iként válik egy maffiózó hűbéresévé, egyfajta modern szamurájjá, aki a régi japán szamurájok becsületkódexe, a bushido alapján teszi dolgát, mígnem egy nap feloldhatatlannak látszó morális válságba kerül. Lassú, szép film, egyben tisztelgés egy idealisztikus, régmúlt és kulturálisan amúgy is távoli értékrend, filozófia és moralitás előtt. Tekintélyelvi okokból említsük még meg Hithcock mester Téboly című filmjét (tv2, 0.00) is, mely azonban már messze nem az, ami miatt a mester hivatkozási alappá vált. (Bővebben)

Szombat, június 29.

Kezdjük talán az ajánlót Az elveszett frigyláda fosztogatóival (tv2, 19.30), mert részben az a legkorábban kezdődő nézhető film, másrészt pedig a végén jól megszívják a nácik – de ezt tudjuk jól, hiszen 47-szer láttuk. Az újszülöttek Az elveszett frigyláda fosztogatói - Harrison Fordkedvéért annyit azért elárulhatunk, hogy a film Spielberg bácsi 1982-es, immár nyugodtan klasszikusnak is nevezhető kalandfilmje, amiben egy furcsa kalapos régészprofesszor-kalandor, bizonyos Indiana Jones (Harrison Ford – a képen), a zsidó hitvilág egyik fő misztikus jelképét, a frigyládát keresi, amit viszont épp a nácik akarnak lenyúlni, az ismert okok miatt. Mesefilm amúgy, és vicces.

 

 

Alternatíva lehet a King Curling (Cinemax, 20.45) című groteszk, abszurd humorú norvég komédia, az ismert sepregetős téli jeges játék kapcsán, és nem -ról. (Bővebben)

Már a késő estében járunk a Kilenc című, nagyigényű musicallel (Viasat3, 23.10), amit én ugyan még nem láttam, de állítólag a 2009-es év legnagyobb bukása volt a mozikban. Viszont, ha ez így van, akkor is muszáj megemlíteni, mivel itten akkora elefántok szülték azt a bizonyos ványadtan cincogó kisegeret, mint ide Hollywood: rendezte Rob Marshall, aki a Chicagoval már bizonyította, hogy ért ehhez a nehéz műfajhoz, írták sokan, Anthony Minghellától Federico Felliniig, játssza Daniel Day-Lewis, aki itt világhírű filmrendező, meg egy csomó nő, Sophia Lorentől (!) Nicole Kidmanen át Penélope Cruzig, akik megvesznek érte. A film Fellini klasszikus Nyolc és fél-jének egyfajta blaszfém variációja, azonban bár matematikailag több, művészi értelemben sokkal kevesebb annál – mondják a kritikusok (akik nem feltétlenül tévedhetetlenek).

Sir Anthony Hopkinst csodálhatjuk meg a Törés (RTL Klub, 23.35) című csavaros krimiben, egy megcsalt férj szerepében, aki ördögi tervet eszel ki a férfiúi becsületén esett foltot megbosszulandó, Ryan Gosling őszinte sajnálatára.

Van aztán még ilyen, hogy Amerikai szépség (FEM3, 23.25), Sam Mendes méltán Oscar-esőben részesített, erősen savas kertvárosi szociográfiája, Kevin Spacey-vel. Ötcsillagos, k***a jó film! Az egyik nagy kedvencem.

Péntek, június 28.

Az Európában neves rendezőnek számító, francia Bertrand Tavernier amerikai bérmunkájával, a furcsa című Az elektromos ködben (Duna, 21.15) című krimivel kezdjük a ma esti ajánlót. A messze nem hibátlan, a műfajhoz képest kissé túl… hmmm… meditatív alkotás főszereplője a barázdált az elektromos ködben - tommy lee jonesarcú Tommy Lee Jones (a képen), aki a párás ködben úszó, moszkitóktól hemzsegő Mississippi-deltában teszi a dolgát. (Bővebben)

 

 

A következő penzum is nagyjából az előbbi hangulatában mozog, és szintén bérmunka: Antal Nimród második Hollywoodban készült filmje, az Elhagyott szoba (SuperTv2, 21.35). A fojtott hangulatú filmben az ismerős klisé egyik variációja történik, egy fiatal pár (Kate Beckinsale és Luke Wilson) kocsija lerobban az éjszaka közepén az üres országúton és betérnek a legközelebbi, lepukkant kis motelbe… Semmi különös amúgy, ügyes, profi munka – és egy picit magyar.

A nyolcvanas-kilencvenes évek elejének nagy erotikus thriller-hullámának egy közepes darabja is képernyőre kerül, Dermesztő szenvedélyek (Viasat3, 21.25) címmel. A ’92-es filmben a kötelező pasi Richard Gere (egy sikeres pszichiáter), a nők pedig Kim Basinger és Uma Thurman. Amúgy a fim izgalmas, fordulatos és picit erotikus is, ahogy kell.

Nem vagyok egy orbitális Julia Roberts-rajongó, azonban az Erin Brokovichban (tv2, 21.40) tényleg jót játszik a nyanya. És igaza is van. Nem véletlenül kapott ezért az alakításért Oscart, bár, mondjuk ehhez azért kellett egy olyan rendező is, mint Steven Soderbergh. Én kifejezetten szeretem ezt a filmet, amely a megszokottaktól eltérően baromira nem romkom.

Az éjszakába a Tarantino & Rodriguez Művek kétrészes trashfilm-obeliszkjével folyhatunk bele: Tarantino Halálbiztos című lábfétisiszta, ám benzinszagú filmtanulmányát (Film Mánia, 22.45) Rodriguez Terrorbolygója (Film Mánia, 1.00) követi olyan furcsaságokkal, mint például a géppuskalábú asszony könnyfakasztó története.

Csütörtök, június 27.

A Carter edző (FEM3, 19.10) például egy elég jó kis sportdráma egy önérzetes gimnáziumi kosárlabdaedzőről (Samuel L. Jackson – a képen). Hollywoodi dráma, tehát gondosan tálalt erkölcsi tanulság, lélekemelés és gyomorszorítás, Carter edző - Samuel L. Jacksona végén pedig biztosan győz az igazság.

 

 

Utána megnézhetjük Böszörményi Géza csehes hangulatú Szívzűr (Duna, 21.15) című filmjét, amiben egy fiatal orvos (Máté Gábor) érkezik a faluba, ahol aztán alig tud ellenállni a pletykáknak, konspirációknak, valamint fiatal tanítónők vágyainak. A csehes hangulatot tovább erősíti Jirí Menzel, aki egy repülni vágyó galambászt alakít ebben a kedves filmben.

Alternatíva a Hajsza (tv2, 21.40), amiben Mickey Rourke egy hosszú copfos, pizzaképű indián bérgyilkos, akinek egyik munkáját avatatlan szemek is látták… Forgatókönyv: Elmer Leonard.

A Hideghegy (Digi Film, 20.00) marad a végére, mint prémium-desszert. Persze, sokszor láthattuk már a sajnos korán elhunyt Anthony Minghella (pl. A felolvasó, Az angol beteg) nagyívű és nagyszerű történelmi családdrámáját… Parádés a szereposztás: Nicole Kidman, Jude Law, Natalie Portman vagy Philip Seymour Hoffman “árnyékában” méltán kapott Oscart Renée Zellweger a zseniálisan megformált szabadszájú, karakán Ruby mellékszerepéért. Jó film, igazi “nagy” film, ha esetleg ma kerülne sorra… (Bővebben)

Szerda, június 26.

Mai ajánlatom a Megapiton kontra óriásalligátor… OK, viccöltem. Amúgy tényleg lesz ilyen film (Universal Channel, 21.20), megtekintése azonban csak a legelvetemültebb tévénézőknek/trashfilm-rajongóknak ajánlott.

 

 

egy férfi, aki tetszik nekem - belmondo és girardotVan Egy férfi, aki tetszik nekem (MGM, 20.00). Na, nem nekem, hanem Annie Girardot-nak, s aki tetszik neki, az Jean-Paul Belmondo (a képen ők), Claude Lelouch 1969-es filmjében. Girardot magányos színésznő, aki egy westernt forgat éppen Amerikában, ám beleszeret egy Belmondo által alakított zenészbe, akivel hamarosan bűnös szerelmi viszonyba bonyolódik. Hogy miért bűnös ez a viszony, az kiderül a filmből.

Van aztán egy olyan film, amiben Jason Statham van nagyon Felpörögve (film+, 21.10). Ez messze nem lesz olyan romantikus film, mint az előbbi ajánlat, sőt! (Bővebben)

Alternatíva lehet, de már a prémiumszektorban a Memento (Digi Film, 21.30), Christopher Nolan egyik első filmje, egy meglehetősen csavaros, agytekervény-gyúrogató, meghökkentő dramaturgiájú thriller, mely akár a műfaj egyik kulcsfontosságú darabjaként is felfogható. Nem mondok róla többet, mert azzal lelőném a poént, és hátha nem látta még valaki… A műfaj rajongóinak kötelező.

Kedd, június 25.

aeon flux - charlize theronA sci-fi műfajának rajongói nyilván az Aeon Fluxra (PRO4, 21.00) szavaznak, nemcsak a feszes gumiruhába bújtatott Charlize Theron idomai (a képen), hanem a film egészen egyedi látványvilága, különös dizájnja miatt is. A történet ezekhez mérten elhanyagolható: egy utópikus társadalom kívülről gondtalan, boldog képet mutat, belülről azonban rohad, ám a földalatti erők forradalomra készülnek – szóval, nem túl eredeti. A film viszont ettől még bőven nézhető – főleg ilyen lassan rothadó uborkaszezonban.

 

 

Van aztán a Kettős kockázat (FEM3, 21.25), ami egy eléggé kiszámítható fordulatokra építő, erősen középszerű krimi, erősen középszerű Ashley Juddal és Tommy Lee Jonesszal. Gonosz férj veri át csúnyán a feleségét, aki aztán visszaszívatja őt. Mintha valamelyik most futó krimisorozat egyik epizódja lenne – nem több, nem kevesebb.

A Dunán (21.25-től) futó Áramlat című drámát nem láttam, de a főszerepet alakító Jamie Bell ügyes volt a Billy Elliotban. Aztán van még Jo, a profi és a többi sorozat.

Hétfő, június 24.

Nem sok mindent… A film+-on távol-keleti nap van, úgy tűnik, hiszen a sokszor vetített Anna és a király (film+, 22.50) Thaiföldön játszódó romantikus története előtt Az aranyszirmok átka című (film+, 20.40), tényleg Az aranyszirmok átka - Chow Yun-Fatnagyszabású, kínai történelmi drámát nézhetjük meg. A relatív földrajzi kapcsolat, valamint kulturális hasonlóság (persze ez jelen esetben több ezer km, illetve, mintha egy északi germán mondát hasonlítanánk össze, mondjuk egy olasz reneszánszban játszódó történettel) mellett a két filmet a főszereplő, Chow Yun-Fat személye is összeköti. Chow nagyjából a kínai Robert De Niro (lásd a képen), státuszában, elismertségében legalábbis, mindenképpen. A (kvázi kínai Coppolaként becézhető) Yimou Zhang által rendezett, hömpölygőn áradó, látványos harcjelenetekkel és mesés elemekkel tűzdelt szédítő történetben a zordon Ping császár (Chow Yun-Fat) és Jai herceg (Jay Chou) éppen hazatér a Tiltott Városba valami háborúból. A betegeskedő császárné (Gong Li) és a trónörökös (Ye Liu) fogadja őket. A palotában azonban furcsa dolgok történtek amióta a császár elhagyta házát. A császárnőt rendszeresen mérgezi valaki, a trónörökös pedig viszonyt folytat a szolgálólányokkal. Hát, így.

 

 

Alternatíva egy remek, csavaros cselekményű, immár klasszikussá vált második világháborús kémfilm, a Tű a szénakazalban (Film Mánia, 21.00). Írója Ken Follett, zeneszerzője Rózsa Miklós, főszereplője pedig Donald Sutherland. Ennyi elég is róla előzetesen.

Vasárnap, június 23.

Bódy Gábor Psychéje (Duna, 22.00) csak elvétve, nagy ritkán kerül levetítésre, holott a magyar filmművészet egyik legérdekesebb, legkreatívabb produktuma. Ennek oka részben a mű hossza (210 perc), részben pedig az a sajátos, innovatív, semmivel és senkivel össze nem téveszthető narratíva, Udo Kier a Nárcisz és Psyché című filmbenvalamint filmnyelv(i kísérletek sorozata), melyet Bódy  Weöres Sándor erősen archaizáló, fajsúlyos, nehéz nyelvezetéhez alkotott meg (az operatőr Hildebrand István és a zeneszerző Vidovszky László közreműködésével). Sokan már azon visszahőkölnek, amikor meghallják, meglátják, hogy a filmben Udo Kiert (a képen) Cserhalmi György szinkronizálja, aki viszont a másik főszerepben Garas Dezső hangján szólal meg, holott, ha jobban belegondolunk, akkor kézenfekvő volt a két rivális szerelmes ilyen furcsa módon való megjelenítése. Vetélkedésük miértje Psyché (Patricia Adriani). Az én viszonyom igen személyes ezzel a filmmel, ugyanis gyerekfejjel jelen lehetettem (bámészkodóként) néhány jelenetének forgatásán, s az, hogy komoly kattanásom van a filmek irányában, az nagyrészt ennek a filmnek is köszönhető. Ajánlásom tehát: KIHAGYHATATLAN film (bár ne várjon senki könnyed tinglitanglit).

 

 

Ma este kerül adásba a Keresztapa 3.-ik része is (Pro4, 21.00).

Régen láthattuk a Vanília égboltot (FEM3, 21.00) is, mely Alejandro Amenábar Nyisd ki a szemed című filmjének hollywoodi remake-je, ami véletlenül egészen jól sikerült. Köszönhető ez persze, a feldolgozó Cameron Crowe nyilvánvaló tehetségének is, Amenábar aktív közreműködésének is, valamint a részben azonos, szemrevaló és tehetséges szereplőgárdának is: Pénelope Cruz mindkét film egyik női főszereplője, mellette ez alkalommal Cameron Diaz domborít, Tom Cruise őszinte csodálatára. (Bővebben)

Minden bugyuta fordulata, hiteltelen, sőt, már-már ciki karaktere (Bruce Willis egyenesen Arany Málnát érdemelt, de Annette Bening is legfeljebb Sharon Stone-ként pislákolt csak…) ellenére (Denzel Washington OK) mégis kifejezetten érdekes film a Szükségállapot (RTL Klub, 21.40), főleg így sok évvel 9/11 után. Arab terroristák támadják meg New Yorkot… Lidérces, szinte váteszi látomások 1998-ból (!), a későbbi, valóságos jövő borzalmairól…

Bónuszként egy újabb remek film: a Frida (Digi Film, 20.00) a híres, szabados életű, mexikói festőművésznő, Frida Kahlo életéről szól. A film Kahlo képei ihlette vizualitása, Salma Hayek elképesztő címszereplése, valamint Elliot Goldenthal zseniális filmzenéje és Julie Taymor rendezése egyaránt kötelezővé tennék megtekintését, ha nem ezen a kevesek által nézett filmcsatornán kerülne adásba és nem lenne ma este ilyen kőkemény konkurencia. Taymorról, filmjeiről bővebben itt.

Szombat, június 22.

Amit nézhetünk, az egy nyári kánikulával súlyosbított szombat este tipikus programja. Négy filmajánlat azért akad, hogy legyen legalább valami:

 

 

Szilvás csirke - Mathieu AmalricSharon Stone rettenetes, mint színésznő, azonban vannak egyéb erényei, főleg még 1999-ben, amikor a Gloria (FEM3, 21.00) című film készült. A címszereplő hölgy (akit tehát Sharon alakít) éppen szabadult a börtönből, és beilleszkedne a normális kerékvágásba, azonban a múltja ebben nem segíti. Reményre a filmet rendező Sidney Lumet neve, tekintélye és imponáló filmográfiája adhat okot.

A Kapj el, ha tudsz! (tv2, 21.35) Steven Spielberg perfekt szélhámos-filmje az ezerarcú és mindenkit átverő Leonardo Di Caprióval. Persze, hogy látta már mindenki, de szórakoztató és igazán jól megcsinált film, úgyhogy bármennyiszer meg lehet nézni…

Az Időzavarban-ban (Story4, 22.00) Denzel Washington a főalak, ami már önmagában is elég akár: egy floridai kisváros seriffjét alakítja, aki egy brutális kettős gyilkosságot derít fel, melynek szálai messzire vezetnek, de a közvetlen közelében erednek. Tisztességes, becsületes, középszerű krimi, bőven nézhető darab.

A prémiumcsatornák közül a Digi Film elég éles műsort nyom, de mind a Vérző olajat, mind a Kill Billt annyiszor és annyi helyen adták már mostanában, hogy ezúttal inkább ajánlom a Szilvás csirke (Cinemax, 20.45) című gyönyörűséget. Maga, Marjane Satrapi mondja el a Titok nyitját: attól még senki nem művész, mert tökéletesen tudja a technikát. Az óriási feltűnést keltő Persepolis sikere után második filmjéhez, a szintén saját képregényét feldolgozó Szilvás csirkéhez lett pénz, paripa, fegyver, gyakorlatilag azt és úgy csinálhatott, amit akart. A film mégsem lett egy átlagos csilivili képregény-feldolgozás, mert van benne valami egyedi: a megélt élet. (Bővebben) (A képen részlet a filmből, a főszereplő Mathieu Amalric.)

Péntek, június 21.

frodo ringKánikula, péntek este, szóval semmi jóra ne számítsunk. Langyos, óvatos biztonsági játék mindenütt. Például, Nemzetbiztonság Bt. (FEM3, 19.00). Tapló humor. A sötét lovag (Cool, 21.30), Batman. Még sötétebb, még hosszabb, mégis… (Bővebben)

 

 

A király is visszatér (film+, 19.00), Isildur kardja összeforr és talán Frodó koma is el bírja hajítani végre azt a mockosz kisz drágaszágot (a képen).

Kill Bill-maraton (film+, 22.35), egyben az egész, újra.

Sajátos nyelvű és megközelítésmódú, szabad, költői portréfilm Bob Dylanről: I’m Not There – Bob Dylan életei (m1, 0.15). (Bővebben)

A Woodstock a kertemben (Digi Film, 23.35) sem kis őrület, azonban az elébbinél lényegesen könnyebben érthető, laza és szórakoztató film, Ang Lee-től. Viszont NEM zenés vígjáték, ahogyan a port.hu jelzi, legalábbis biztosan nem úgy, mint ahogyan ezt használni szoktuk. (Bővebben)

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!