Mit nézzünk ma a tévében?

Hétfő, szeptember 30.

Három igen érdekes ajánlatom van mára, ha már végképp nem tudjuk elviselni Dr. Csont egyre elviselhetetlenebb infantilizmusát. Az első egy indiai film, a Krrish (Film Mánia, 21.00), melyben bollywoodi megfogalmazását nézhetjük meg Hollywood világmegmentő szuperhősös-történeteinek. Akik járatlanok az Krrishindiai filmek terén, azok ne lepődjenek meg a három órán túlnyúló filmhosszon, az európai ízlésnek szinte émelyítően szirupos cselekményen (lásd a képen), a túlzó színészi játékon, a csiricsáré színvilágon és a viccesen barkácsszínvonalú trükkökön, valamint azon se akadjanak fenn, ha a szereplők néha a legváratlanabb pillanatban táncolni és énekelni kezdenek. Kell a filmhez kíváncsiság, de azért nem több, mint mondjuk végigenni Mumbai bevásárlóutcáját… :)

 

 

A gumiarcú Jim Carrey-t elsősorban szintén az igényes nézők gyomrát próbáló vicces(nek tartott) filmekből ismerjük, ún. komoly szerepben viszonylag ritkán láthattuk (bár azért például Milos Forman Ember a Holdon című filmjét melegen ajánlanám, ha leadná valamelyik tévé…). Ma este viszont egy vérbeli thrillerben láthatjuk a fazont. A 23-as szám (Viasat3, 21.25) című filmben Carrey egy fiatalembert alakít, aki a film címéül szolgáló krimit olvasva arra döbben rá, hogy a történet róla szól. A dolgok azonban még ennél is aggasztóbbak, ugyanis a könyv rá nézve elég szomorú végkifejlettel bír… Joel Schumacher otthon van a thriller műfajában, így ezt is pontosan abszolválja.

Én magam kíváncsian várom a Taxival a tengeren (Duna, 21.15) című mexikói filmszatírát, melyben egy mexikói kisember a szegénység elől Amerikába kíván emigrálni, ám a megszokott szárazföldi, drótkerítésen való illegális, egyben életveszélyes határátlépés helyett a tengert választja. Jó szerencséje/balszerencséje azonban a vágyott, gazdag jólét helyett Castro kommunista Kubájába sodorja…

Vasárnap, szeptember 29.

Sajnos, ma estére sem nagyon tudok javasolni semmit az X-faktor kiváltására, a leghamarabbi nézhető alternatíva is kilenckor kezd: Stephen Daldry -amúgy igen remek- A felolvasó című filmjét viszont (FEM3, 21.00) mostanában majd’ minden héten láthattuk már. (A filmről bővebben itt.)

 

 

Charlie Wilson háborúja - Julia RobertsMár a showműsor után, nagyjából ugyanabban az időben három film is kezdődik. Naná. A Charlie Wilson háborúja (tv2, 21.50) megtörtént eseményt dolgoz fel a film, melynek fő kérdése az, hogy hogyan veressük meg az oroszokat az afgánokkal? A film hitelességét elsősorban az Elnök emberei című tévésorozattal is bizonyított Aaron Sorkin jelenti. Onnan már ismert recept szerint pergő párbeszédek, séróból küldött, fanyar replikák, melyeket elsőrangú sztárok vezetnek elő virtuóz módon: Tom Hanks, Julia Roberts (a képen) és Philip Seymour Hoffman. Mike Nichols pedig laza profizmussal rendezi ezt a politikai komédiát.

Bereményi Géza Eldorádó című filmje (Duna, 22.05) ha Amerikában készült volna, szekérderéknyi Oscar-díjat nyert volna, Eperjest pedig együtt emlegetnénk Robert De Niróval és Al Pacinóval. De nem így lett, mert így nem lehetett, ehelyett…

Aztán van ilyen, hogy Távol Afrikától (Story4, 22.10). Meryl Streep és Robert Redford, rendezte Sidney Pollack – ugyanaz, mint A felolvasó esetében, majd minden héten leadják valahol.

Késő estére, éjszakára pedig jöhet A hercegnő (tv2, 23.50), egy XVIII. század végén játszódó, pompás kiállítású kosztümös dráma, mely egy olyan nőről szól, aki a kor viszonyaihoz képest karakán kiállásával, szokásaival és szerelmi életével az egyik első volt, aki elindult a női egyenjogúság felé vezető hosszú és még sok viszontagságot rejtő úton. A friss és ropogós mai (Keira Kinghtley), valamint a kissé már töppedt tegnapi (Ralph Fiennes) sztárok játéka mellett, a magyar Pados Gyula által pazar módon fotografált csodás ruhakölteményeket, fényűző kastélyenteriőröket is élvezhetünk a filmben, egy mai nők számára is kifejezetten érdekes történetben. (Bővebben)

Szombat, szeptember 28.

Van-e élet az X-faktoron túl? Nyilván van, de hogy hol? A Poligamyban (m1, 21.05), a magyar film egyik minapi relatív közönségsikerében például minden nő Csányi Sándort (természetesen, a színészt, illetve, az általa alakított kissé félszeg karaktert) akarja, ő viszont nem tud választani, így ő is egyszerre akarja őket.

 

 

Két szerető - Joaquin PhoenixNem vagyok rajongója az Eredet (RTL Klub, 21.20) című filmnek, szerintem nem több egy szép, színes, szagos lufinál… Amúgy álmok, Leonardo DiCaprio, Christopher Nolan. Misztikus-fantasztikus látványfilm. (Bővebben)

Sajnos, még ennél is sokkal gyengébb a Hitler utolsó napjait elmesélő filmjével azért hangosat koppantó Oliver Hirschbiegel zombisító űrkórokozós scifije, az Invázió (Viasat3, 21.20), amin Nicole Kidman és Daniel Craig sem tudott javítani. (Bővebben)

Akkor már sokkal inkább jöjjön egy Bűntény a támaszponton (tv2, 21.45), egy klasszikus krimi, haditengerész-környezetben. Biztosan láttuk már, de valószínűleg úgysem emlékezünk arra, hogyan szívatja meg az ifjú rendőrnyomozó (Tom Cruise) a szőröstökű vén alezredest (Sir Sean Connery), miközben még annak lányát (Meg Ryan) is viszi.

Legjobban talán mégis a Két szerető (FEM3, 21.55) című romantikus drámával járunk, melyben Joaquin Phoenix (a képen) egy szerelmi csalódás okán kisiklott életű lúzert játszik, akit két egymással tökéletesen ellentétes jellemű nő (Gwyneth Paltrow és Vinessa Shaw) próbál újra “pályára állítani”. Kifejezetten szórakoztató, okos, amolyan “realista embermese” a film.

Péntek, szeptember 27.

A nagy kékség (film+, 22.50) a nyolcvanas évek végének, a kilencvenes évek elejének nagy-nagy kultuszfilmje volt, elsősorban emiatt kezdtük emlegetni A nagy kékség - Jean RenoLuc Bessont, részben e film kapcsán kellett beszélnünk valamiféle új francia új hullámról, holott a film tulajdonképpen egy sportfilm, melyben két rivális sportbúvár küzd az oxigénpalack nélküli szabadmerülés világcsúcsáért. A feneketlen mélység hívogató szavának dekadens romantikája, valamint a rivális búvárokat megjelentő két színész (Jean-Marc Barr és Jean Reno, az utóbbi a képen) emblematikus teljesítménye, a mediterrán környezet ma is hat, és Besson szépen rajzolja meg a küzdelem emberi vonatkozásait is.

 

 

Korábban mára nem találtam semmi említésre méltó filmet, csak az előfizetős adókon. A Pénzcsináló (HBO2, 19.50) egy hajdani, nagyreményű baseball-játékosból legendás játékosügynökké váló férfi valós története, amit Aaron Sorkin forgatókönyve, valamint Brad Pitt és Philip Seymour Hoffman próbál érdekessé tenni. (Bővebben)

Nálunk “ma már senkit nem érdekel”, az “agyonbeszélt, rém unalmas” holokamu, melynek lelkeket nyomorító, rettenetes emlékeiről mesél megrázó erővel Sidney Lumet 1964-ben készült A zálogos (Cinemax, 20.00) című filmdrámája, melynek címszerepéért Rod Steiger remekel. Különleges, ma is aktuális film ez, a ma esti adás egyben magyarországi ősbemutató.

Csütörtök, szeptember 26.

Ma este már a télre hangolódunk. Szerintem a világ legmókásabb sportja a curling, az a “cucc”, amikor egy versenyző elcsúsztat egy nagy követ a jégen (lásd a képen), előtte pedig két másik farol sebesen sertepertélve, míg a kő King Curlingcélba nem siklik. Biztos látott már ilyet mindenki, olimpiai versenyszám. A King Curling (Cinemax, 20.00) című groteszk, abszurd, sőt morbid humorú norvég komédia e jeges játékról, illetve annak kapcsán egy csomó más, fontos és életbevágó dologról szól. (Bővebben)

 

 

A Vakító fehérség (film+, 21.15) című krimiben maradunk jeges tájakon, hiszen e filmből Antarktisz első gyilkosságának (fiktív) történetét ismerhetjük meg, Kate Beckinsale főszereplésével.

Ennyi egyelőre elég is a jégből… Fejes Endre is on the stage! A minap repetázhattunk Fejes Jó estét nyár, jó estét szerelem című szerelmi tragédiájából, ma pedig az ismét a szerelem, a valóság és a képzelet határán játszódó Cserepes Margit házasságának történetét ismerhetjük meg (Duna, 21.40). Szőnyi G. Sándor 1974-ben rendezett, majd’ három órás tévéfilmjében ismét találkozhatunk Harsányi Gáborral, ezúttal egy “tisztaszívű munkásfiú” karakterében, akihez az ötlettelenségtől szenvedő író (Mensáros László) kívánja hozzáadni lassan készülő, új színművében a kacér Cserepes Margitot (Csomós Mari). Dráma ez, vagy maga a valóság? Van rá bőven idő, hogy kiderüljön…

Késő este Bruce Lee, a legendás kungfu-filmsztár tragikusan rövid életéről nézhetünk meg egy igen jó filmet, A Sárkány – Bruce Lee élete (Viasat3, 22.20) címmel. A legendás figurát Jason Scott Lee kelti életre, igen meggyőző hitellel, a film pedig bőven kitér Lee életét övező ellentmondások, viták és harcok taglalására is. Érdemes megnézni.

Szerda, szeptember 25.

Alapvetően arról van szó (ma is), hogy akár be se kapcsoljuk a tévét. Semmiről nem maradunk le, semmi kihagyhatatlan nem fog történni egyik adón sem. Ha azonban tétova ujjaink mégis a távirányító mágikus gombjai felé tévednének, Holiday - Cameron Diazakkor mi legyen (a mindenkori “tökéletes helyetteseken”, az állatos, történelmis, sportos, zenés, főzős csatornákon kívül)?

 

 

A Holiday (Viasat3, 21.25) című filmben, egy vaskos romantikus komédiában két harmincas szingli, a napfényes Los Angelesben élő Cameron Diaz (a képen) és a ködös, esős londoni Kate Winslet cserél lakóhelyet egy röpke vakáció idejére, hátha jobb lesz nekik akkor. Hogy mennyire lesz jó, arra ad némi támpontot a stáblista, melyből következően, Jude Law a romantikus, míg Jack Black a komikus irányba mozdíthatja a mérleg nyelvét. Az egyensúlyról a csajfilmek specialistája, Nancy Meyers rendezőnő gondoskodik 138 (!) hosszú, avagy éppenséggel túl rövid percben.

Alternatíva Antal Nimród sokszor vetített, sokat emlegetett Kontroll (Film Mánia, 21.00) című igen bizarr romantikus thrillere, egy csapat szeretetre méltó és egy csapat utálatos BKV-ellenőrről, egy misztikus kapucnis gyilkosról, egy macilányról és még sok más, furcsa, groteszk figuráról, akiket amúgy mind igen jól ismerünk.

A Felhőatlasz (HBO, 21.00) hat térsíkon játszódó, igen összetett cselekményű látványmozi, mely David Mitchell azonos című scifi-fantasyjének nagyigényű megfilmesítése, Tom Tykwer, valamint a Mátrix-trilógiáért felelős Wachowski-testvérek által. (Bővebben)

Kedd, szeptember 24.

Hölgyválasz - Richard Gere és Jennifer LopezMíg én a Mentalistámat nézem, addig ti nézzetek egy igazi, fullosan csajos tánci-tánci limcsit. A Hölgyválasz (Story4, 21.05) a következő összetevőket tartalmazza: Richard Gere, az őszülő halánték, amúgy dörzsölt, nagymenő ügyvéd egy nap meglátja Jennifer Lopezt, egy lepukkant, külvárosi táncstúdió kirakatában. Micsoda nő! – satöbbi (a képen).

 

 

Tele vannak a bulvárhírek titokzatos gyermekrablásokkal. A Próbatétel (m1, 22.50) gyermekrablója azonban a szokványos, anyagiakon/házastársai vitákon alapuló motiváció helyett egy egészen más, sokkal megfoghatatlanabb, ezért veszélyesebb indítékkal bír… Gerald Butler, Maria Bello, Pierce Brosnan.

Az aktuálpolitikai történések hátterét megérteni szándékozóknak lehet jó választás ma estére a Versenyben az elnökségért (HBO2, 20.00) című film, mely a 2008-as amerikai elnökválasztási kampányt idézi fel, a vesztes fél szemszögéből nézve. John McCain – Ed Harris, Sarah Palin – Julianne Moore és a kampánystratéga: Woody Harrelson.

Hétfő, szeptember 23.

Valószínűleg A tizedes meg a többiek (Duna World, 19.55) az a magyar film, amelyik éles versenyben van A tanúval a legtöbbet idézett magyar filmek örök Kés, villa, ollóversenyében. “Jelentem az oroszok már a spájzban vannak!” “A tizedes úr gondolkodik.” “Mi még megadni sem tudjuk magunkat…” “Üres zsebbel a békét is nehéz elkezdeni!” – és a többi aranyköpés mára szervesen beépült a köznyelvbe, és úgy tűnik a jelenlegi közállapotokból, hogy igen sokáig fogjuk még használni őket. A remek filmben a magyar színjátszás halhatatlan alakjait, Sinkovitsot, Majort, Márkust, Darvast, meg a többieket láthatjuk újra…

 

 

Utána, a Kegyetlen bánásmódban (Viasat3, 21.25) Catherine Zeta-Jones részesíti kegyetlen bánásmódban George Clooney-t (illetve, fordítva, de hát erről szól a film). Az mindenesetre, nem rossz ómen, ha a Coen-testvérek állnak mögötte. (Valójában messze nem a legsikerültebb filmjük, de legalább Zeta-Jones dögös benne, Clooney őszülő halántéka pedig ezt kellő mértékben ellensúlyozza.)

Igen érdekes film a viszonylag későn kezdődő Kés, villa, olló (FEM3, 23.00) című vígjáték, ami nem úgy vígjáték, ahogyan azt általában megszokhattuk. Annette Bening egy mániás depresszióban szenvedő anyát alakít a megtörtént eseményeket feldolgozó filmben, akinek romokban heverő házassága miatt a pszichiátere az egyetlen mentsvára, aki viszont azt találja ki, hogy a nő problémáinak oka a fia, akit ezennel magához vesz. Egy pszichiáter családja (lásd a képen) természetesen magán viseli a családfő foglalkozásának minden hozadékát, a fiú viszont mindent lejegyez. Komoly szereposztás, Gwyneth Paltrow, Joseph Fiennes, Evan Rachel Wood, Brian Cox, stb.

Vasárnap, szeptember 22.

Azt hiszem, Monthy Python még sohasem volt olyan friss és aktuális számunkra, mint mostanság. Elsőnek a tv2 kapott észbe, ám azt kötve hiszem, hogy sokan fogják megnézni szinte hajnalban az Élet értelmét (tv2, 01.20).

 

 

forráspont - takeshi beat kitanoEste, normál főműsoridőben, a vacsika után, viszont megújranézhetjük a Desperadot (Cool, 20.50), melyben Antonio Banderas búsképű, titokzatos vándormuzsikusként viccesen balettozva lő halomra mindenkit, így nyerve el a szépséges Salma Hayek kacsóját.

Az ínyencebbek persze az igen csavaros életpályát futó, japán Takeshi Kitano korai, hírhedten brutális jakuza-trilógiájának középső darabját, a Forráspontot (Film Mánia, 21.00) nézzék, mely korábban inkább az eredeti, 3-4x jugatsu címén vált ismeretessé. A bizarr módon erőszakos film egy benzinkutas történetét meséli el, aki egy nap hátat fordít szánalmas kis életének, felmegy Tokióba, hogy leszámoljon a jakuzával. (A képen Takeshi)

A királyi egyes mindeközben titkos ügynökökkel és bérgyilkosokkal foglalatoskodik. Az első film, Az utolsó jelentés (m1, 20.20) valós eseményt, Robert Hanssen, a szovjet KGB-nek kémkedő FBI-ügynök lebuktatásának körülményeit meséli el, sajnos, igen unalmasan. Chris Cooper Hanssen szerepében viszont igen remek – akár csak miatta is érdemes megnézni a filmet. Utána a híres fotográfus, Anton Corbijn egy bérgyilkos portréját festi fel színesben Az amerikai (m1, 22.10) című filmjében, fő- és címszerepben George Clooney-val és Toszkánával. (Bővebben)

Ezalatt a mezzon Philippe Jaroussky, a fantasztikus kontratenor először Farinelli, a korábbi legendás kolléga előtt tiszteleg (20.30-tól), majd után Caldara és Vivaldi műveiből, tehát az olasz barokk legjavából válogat (21.45).

Szombat, szeptember 21.

Na, ki olyan tökös legény a magyar médiában, hol felvegye a harcot az X-traktorral? A királyi tévé természetesen fennhordja az orrát, és majd ő megmutatja – sajnos, amit kínál, az alámegy még a gyomorhangon hörgő Kiadatás - Meryl Streepszolfézs-tanár esztétikájának is. Azt a romantikus komédiát képtelen voltam végignézni annak idején, így nem is ajánlom. Komolyan vehető alternatívát mindössze a Viasat3 állít, bár ők sem újdonságot: erős film a Kiadatás (Viasat3, 21.00), de láthattuk már néhányszor. Az igen valóságszagú filmdráma a WTC-tornyok lebombázása utáni meglehetősen paranoid amerikai állapotokról szól, melynek tisztességes, ám arab származású amerikai állampolgárok voltak elszenvedői az elkövetkezendő években. Természetesen van “üzenete” a filmnek, de hát a film oktat, nevel és tanít, ugye, ahogyan azt már Sztálin elvtárs is kitűnően meglátta azokban az átkos időkben. Sok jó színészt láthatunk amúgy ebben a filmben, mellékszerepben például az Oscar-szobor gyűjtőként is ismert Meryl Streepet (a képen).

 

 

Ezenkívül viszont egy ideig semmi, csak a már említett konteszt. Nincs baj a veretes, kosztümös japán szamurájfilmekkel, mint amit például az Öld meg a sógunt!-filmek is képviselnek, csupán annyi, hogy -én legalábbis- csakis eredeti, japán nyelven, természetesen feliratozva szeretem őket nézni. Ma este, A sógun szamurájai (Viasat6, 22.00) című darab viszont egészen biztosan szinkronizálva lesz, így értelemszerűen, nem lesz megnézve ma este.

Már az éjszakába nyúlóan lesz két érdekesebb mozi. Oscar Wilde Dorian Gray című történetének rengeteg filmes, és színpadi feldolgozása született már, ez a mai (Viasat3, 23.30) Oliver Parker 2009-es verziója. A film hagyományos felfogású, kosztümös adaptáció, örök fiatalság, szerződés a gonosszal, meleg férfibarátság. Jó színészek, hiszen Colin Firth már a dadogós király előtt is remek színész volt, a címszerepet alakító Ben Barnes pedig csak több annál, hogy szép és fiatal… csak éppen semmi különös. Ha fenn vagyunk még, nézzük meg, de csakis ezért nem érdemes virrasztani. (Bővebben)

Antoine Fuqua A kiképzés című remek zsarufilmjének kvázi második részeként is felfogható a Brooklyn mélyén (m1, 23.35) című dráma. Ami dráma, tehát nem krimi, akcióizé, vagy más efféle. Három párhuzamosan futó zsarusors, mely a végső véres fináléban ér össze. Kiábrándult, naturalista pillanatkép a mai New York bűnüldözéséről, szociografikus hitelességgel. Itt nincsenek hősök, csak áldozatok, akik akkor szerencsések, ha egy órával tovább élnek, mint a társuk. Richard Gere remek a nyugdíj előtt álló gyávácska zsaru szerepében.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!