Mit nézzünk ma a tévében?

Szombat, november 30.

A ma este fő kérdése az, hogy mivel tudjuk áthidalni az X-faktor által képzett űrt a tévé előtt? Nos, nem lesz egyszerű. A haldoklás az emberi lét egyik legmisztikusabb, egyben legborzalmasabb időszaka, főleg, ha az elnyújtva, Egy zsaru bőréért - Alain Delonmagatehetetlenül zajlik. Rengeteg filmben próbálták már feldolgozni a feldolgozhatatlant, volt ahol sikeresebben (Villanás a víz felett, A belső tenger), volt ahol nem. A Szkafander és pillangót (FEM3, 19.10) ez utóbbi csoportba sorolnám. Julien Schnabel e filmjében átlépett egy bizonyos határt: attól hogy valaki egy ember haldoklását akarja filmen bemutatni, a nézőnek még nem muszáj belehalnia az unalomba. Öncélú, erősen formalista giccsnek látom ezt a filmet, míg mások kifejezetten nagyra tartják… Mindenesetre, Matthieu Amalric alakítása mellett nem lehet elmenni szó nélkül, ahogy a lebénult újságírót, Jean-Dominique Baubyt játssza.

 

 

Lényegesen kedélyesebb történet ennél az, ha megnézzük, vajon mi lehet az Isten háta mögött, az Isten hozta az Isten háta mögött (Film Café, 19.20) című francia komédiában, amit a bemutató után, két hét alatt másfél Magyarországnyi francia nézett meg, és tulajdonképpen saját magukat röhögik ki: a dél-franciák az északiakat, az északiak a délieket, a nyugatiak mindkettőt, a hegyvidékiek meg úgy “en bloc”, az egészet. (Bővebben)

A mai estére rendelt retró Delon-krimink (a képen Alain Delon) az Egy zsaru bőréért (Duna, 21.00). Közben (m2, 21.40) ismétel a tegnap késő esti Stone című dráma is, Robert De Niróval és Edward Nortonnal.

Kísért a múlt (Viasat3, 22.50) Rob Reiner megtörtént eseményeket igen részletesen elmesélő filmdrámájában: 1963 júniusában meggyilkoltak egy Medgar Evers fekete polgárjogi aktivistát. A rasszista gyilkost (James Woods) a bíróság felmenti. Az özvegy (Whoopi Goldberg) több évtized múltán, egy lelkes, fiatal ügyvéd (Alec Baldwin) segítségével perújrafelvételt kezdeményez…

Brian De Palma késő esti A sebhelyesarcú című gengszterdrámájával (TV2, 23.40) toposzt teremtett, az idén 73. születésnapját ünneplő Al Pacino aktív részvételével. A film igazi trüváj, hiszen egy gengszterfilm-klasszikus hasonló, ha nem nagyobb klasszikussá vált remake-je, emellett legalább annyira állandó hivatkozási alap a témában, mint Coppola (szintén kitűnő) Keresztapa-trilógiája.

Péntek, november 29.

Nyugodtan elengedhetjük a gyeplőt, nem kell rohanni haza, hogy a tévé előtt punnyadva próbáljuk azt hinni: szórakozunk. Semmi különös nem vár ránk Stone - Robert De Niro és Edward Nortonugyanis, bár a hőmérő olykor már a nulla alá csúszó higanyszálát nézegetve azért csábítóak lehetnek az olyan filmek, melyek -pofátlanul- valahol a langymeleg trópusokon játszódnak: mint például A tenger vadjai (Cool, 21.30) a Bahamákon, vagy a klasszikus Emmanuelle (Story4, 22.10) Thaiföldön.

 

 

Érdekesebb alkotások csupán a késő estére várhatók. Az már már egyértelműen, tisztán látszik, hogy Sam Mendes Amerikai szépség (FEM3, 23.05) című filmjének bemutatása óta már nem lehet ugyanúgy beszélni az amerikai társadalom jelentős részét kitevő kertvárosi középosztályról, mint előtte. De amúgy is rettenetesen jó, éles, szúrós és okos ez a film.

John Curran Stone (m1, 23.15) című mozija sem annyira rossz, mint azt első felbuzdulásukban állították bizonyos megrögzött véleményalkotók. legfeljebb nem az, amit vártak. Lassú dráma ez, mely a bűn, a bűnhődés, a hit és az erkölcs kérdéseit feszegeti, két remek színész (Robert De Niro és Edward Norton – a képen) visszafogott remeklésével. (Bővebben)

Csütörtök, november 28.

Két film adatott mára. A Szex telefonhívásra (FEM3, 21.10) című drámában Ewan McGregor, a szürke kisember, egy véletlen találkozásnak Szex telefonhívásra - Hugh Jackman, Michelle Williams és Ewan McGregorköszönhetően, látogatást tesz a gazdagok fényűző, bűnös élvezetekben dúskáló világába, de nem érzi otthon magát. Sőt, kifejezetten kényelmetlen szituációk sora vár rá. (A képen Hugh Jackman, Michelle Williams és Ewan McGregor.)

 

 

A ma esti másik filmben nagyon le lesz leplezve minden, a sok, mocskos komcsi kapitalista oligarcha libás kutyimolókrucifixumteringettekurafi: A Tüske a köröm alatt (Duna, 21.55) Sára Sándor 1987-es filmje, mely arról a korról mesél, amikor még az értelmiség rendelkezett némi felelősséggel környezete iránt: egy festőművész a szakma áskálódásai elől Hortobágyra költözik, ott azonban egy hatalmaskodó, korrupt pártfunkcionáriussal kerül szembe, aki a természetvédelmi területen szeret vadászni, madarászni (illetve, illegális libabizniszben utazni). Cserhalmi ismét a világ ellen – egy lövés az akkori pártállam testébe, melynek dörrenése a mai napig visszhangzik, hiszen a filmbéli pártfunkcionárius ma is pártfunkcionárius, csak éppen egy másik pártban, de mai is mutyizik, de már nem libában…

Szerda, november 27.

Ha jól tévedek, utoljára Rodolfónak volt saját bűvészműsora magyar televízióban, minek köszönhetően piciny gyerekek ezrei írtak levelet a Jézuskának, hogy hozzon nekik Bűvésziskolát a karácsonyfa alá. Mára a Tigris a hóban - Roberto Benignilegendás Mester által képviselt klasszikus, elsősorban kézügyességre alapozó bűvészet picit a háttérbe szorult, a menő illuzionisták (David Copperfield, Uri Geller, vagy legújabban az angol Dynamo) elsősorban érzékeink, észlelésünk “lustaságára” alapoznak és nagyszabású (vagy éppen a maguk hétköznapiságában lenyűgöző) showműsoraikkal tudatunkat zavarják össze, illetve tágítják meghökkentő távlatokba. Ma a Story4-en 21.10-től egy fiatal magyar mentalista, bizonyos Danny Blue mutatkozik be saját showműsorával, amit minden bizonnyal érdemes lesz feszült figyelemmel követni, bár egészen biztosan be leszünk csapva. De hát itt éppen ez is lenne a cél, ugyebár.

 

 

A Tigris a hóban (Duna, 21.40) Roberto Benigninek (a képen), a például Jarmusch Törvénytől sújtva című kultikus filmjéből is ismert olasz komikusnak bájosan naiv, szeretetteljes vígjátéka egy iraki háborúba keveredő szerelmes irodalomtanárról. Make love, not war, vagyis ezúttal: Fare l’amore, non la guerra!

A továbbiakban ismétlések: A sakál napja (Film Mánia, 21.00bővebben). A sötét lovag (film+, 21.00bővebben), Irina Palm (FEM3, 21.10) vagy Még egy kis pánik (Viasat3, 21.25).

Kedd, november 26.

Édes az élet, dől a pénz, tombol a l’amour, minden báj, kecs & kellem. A Telitalálat (Story4, 21.10) című habosbabos komédiában például John Travolta egy törekvő időjósként hajt a sikerért, pénzért és a bájos Kaméleon - Nagy Ervinlottóhúzólány (Lisa Kudrow) kis kezéért. Ezalatt Charlize Theron francia fotóművészt alakít a Nézz az égre! (Duna, 21.25) című romantikus drámában, aki vidáman éldegél párizsi luxuslakásában két barátjával, a spanyol polgárháborúból menekülő Miával (Penelope Cruz) és az ír egyetemistával (Stuart Townsend), mígnem…

 

 

Nagy Ervin személyes varázsával hódítja a nőket halomra a Kaméleonban (Viasat3, 21.25), az utóbbi évek egyik legnagyobb magyar közönségsikerében, mígnem…(lásd a képen) (Bővebben)

Na ja, persze, hogy nem édes az élet. Minden hazugság, ami ennek ellentmond. Sőt, az élet legtöbbször egyenesen egy büdös kurva. Minden szépség és bűbáj csak látszat, illúzió. Valami ilyesmiről beszél Krzysztof Kieslowski is a Veronica kettős életében (Film Café, 21.00), melyben egy önmagát boldognak hívő francia nő szembesül az élet valódi természetével egy krakkói utazás alkalmával.

Aztán, itt van még késő estére az utóbbi évek egyik legjobb horror-thrillerje, az Eden Lake (PRO4, 23.15), ami jóval mélyebbre hasít egy szokványos erdei, turistás kaszabolásnál és olyan vérbő társadalomkritikát fogalmaz meg, hogy a fal adja a másikat – majd holnap reggel, munkába, iskolába menet… (Bővebben)

Hétfő, november 25.

Váltságdíj - Mel GibsonBűn az élet. A Szöktetés (film+, 19.00) című oldszkúl akciókrimiben egy kegyetlen börtönből szökünk meg Charles Bronson segítségével, a Váltságdíjban (Viasat3, 21.25) gyermekünket rabolják el, a Két túsz között (Cool, 21.30) szintén túszejtéses ügybe csöppenünk, még jó, hogy van egy bőbeszédű túsztárgyalónk (Eddie Murphy), A kis szemtanú (FEM3, 21.10) pedig olyat látott, amit szigorú, bigottan vallásos környezetben nevelkedő, ártatlan gyermeki lénye nem képes felfogni…

 

 

A mai felhozatalból talán a Mel Gibson (a képen) által főszerepelt Váltságdíj lesz a legjobb választás, ugyanis egy morális szempontból igen érdekes és korántsem egyszerű problémát vet fel. Gibson egy igen gazdag, cinikus és hidegfejű üzletembert alakít, aki – a sikertelen hivatalos mentőakciók után- fiának elrablását is az üzleti életben megtanult kíméletlen módszerek szerint kívánja megoldani. Kisfia váltságdíját vérdíjként ajánlja fel a gyermekrablók fejéért cserébe…

Vasárnap, november 24.

Juliette Binoche nem véletlenül kapta a Hiteles másolatban (Film Café, 21.00) nyújtott alakításáért a 23. cannes-i fesztivál legjobb női alakításáért járó díját, hiszen a napnál is világosabb, hogy ma a mozivásznon és a képernyőkön Hiteles másolat - Juliette Binochenem lehet nála magától értetődőbben és természetesebben viselkedő színésznőt látni. Annyira kerek egész “nőci” (lásd a képen), hogy egész egyszerűen meg lehet zabálni! (Bővebben)

 

 

A magyar film legnagyobb nemzetközi sikerei közül kettőt is megnézhetünk ma este. Makk Károly Cannes-i nagydíjas, örökbecsű szerelmesfilmjét, a Szerelmet (Duna, 21.30). Déry Tibor fájdalmasan igaz történetét Makk mellett Tóth János operatőrzseni, a tegnap 78 éves Törőcsik Mari, valamint Darvas Lili és Darvas Iván ihletett alkotómunkája teszi megismételhetetlenné.

A Mephisto (m1, 21.40) a magyar film (Rófusz Ferenc A légy című röpke animációján kívül) eddigi egyetlen Oscar-díjjal jutalmazott alkotása, emellett megkerülhetetlen, máig érvényes erejű alapvetés a művész, a művészi szabadság és a politikai diktatúra viszonyának vizsgálatában. Szabó ezt a filmet nagyon odatette, de Brandauer is… Még ezután is lesz egy érdekesnek ígérkező film, ugyanezen a csatornán, azonban az már kétséges, hogy kinek? Mondjuk, a rögzítőnek. Az Eltávozók (m1, 0.00) című 130 percnyi (!) zenés japán dráma egy hirtelen munkanélkülivé váló csellista történetét meséli el, aki kényszerűségből furcsa állást vállal el: a halottakat kíséri ezentúl utolsó útjára.

Akik esetleg könnyedebb vizeken evezve szeretnék eme békés vasárnap estét átvészelni, azok szerintem ma a film+-t nézzék, hiszen ott Kevin Costner küzd meg a jövőbeni vízi kalózokkal a Waterworldben (20.45-től), majd Égető bizonyítékok (23.15-től) tűnnek el a Coen-testvérek kezei között.

Akinek van éjdzsbíójuk, azok ma megnézhetik Ang Lee 4 darab Oscart érő, mézédes vegetáriánus-propagandáját, a Pi életét (HBO, 20.30) – én utáltam. Ellentétben a Margaret (HBO2, 22.00) című, kőkemény társadalombírálattal, ami méltó párja lehet például Mendes Amerikai szépségének. (Bővebben)

Szombat, november 23.

Ha szombat, akkor mostanában újra Alain Delon – ma például a Három fölösleges ember (Duna, 21.00) című krimiben, ahol ezúttal nem zsaruként, Az utolsó éjjel - Edward Nortonhanem egy vétlen balek szerepében, aki mégis egy csúnya ügy központi szereplőjévé válik.

 

 

Evelyn Waugh sokak szerint igen jelentős, évtizedeken átívelő cselekményű nagyregényéből készült a hasonló című Utolsó látogatás (FEM3, 19.10) című angol dráma, mely a múlt század első felének angol társadalmát mutatja be a maga természetes valójában, kendőzetlen naturalizmussal. A Downton Abbey-rajongók figyelmébe! (Bővebben)

Az Utolsó látogatás után Az utolsó éjjel (AXN, 22.00), Spike Lee egyik legjobb filmje, mely egy drogdíler (Edward Norton – a képen) börtönbe vonulása előtti utolsó éjszakáját meséli el. (Bővebben)

A “másik szálon futó” Meggyanúsítva (FEM3, 21.45) című filmnek is a bűn a mozgatórugója. Ebben a thrillerben a dögös Monica Bellucci két randa öregemberrel fog farkasszemet nézni, személy szerint Gene Hackmannal és Morgan Freemannel. Hackman egy köztiszteletben álló ügyvéd (mindig ilyen köztiszteletben álló arcokat játszik, akinek aztán mindig csontvázakat találnak az ágya alatt…), aki egy brutálisan meggyilkolt fiatal lány holttestét találja meg egy este, azonban zavart viselkedése következtében a gyanú ráterelődik. Ő tette? A film végére kiderül.

A 2000-es évek közepén nagy divatja volt a bűnügyi riportregényírás nagymesterének, Truman Capote-nak, hiszen eseménydús életéről és excentrikus figurájáról rögtön két igen jó film is készült. A ma késő esti A Hírhedt (m1, 23.40) című mozi a másik.

Péntek, november 22.

Akik ma este is inkább az agyzsibbasztás könnyedebb, kényelmesebb módját Steve McQueen A Thomas Crown ügy című filmbenválasztják a különböző szintetikus kábítószerek és szeszesitalok fogyasztása, és egyéb házon kívüli kulturális tevékenységekben való részvétel helyett, azok ma este például megnézhetik A Thomas Crown-ügy (film+, 21.00) című bankrablós szajréfilm klasszik változatát, Steve McQueennel (a képen), minden idők egyik leglazább hollywoodi férfisztárjával a fő- és címszerepben.

 

 

Közel sem mai darab az 1989-ből származó Vaklárma (SuperTV2, 22.00) című rendkívül szórakoztató baromság, a zseniális Richard Pryorral és Gene Wilderrel, amit bármikor, bármennyiszer megnézhetünk, mindig garantált a visszafogott mosolygástól a permanens, idétlen vihogáson át a fetrengő kacagásig terjedő, látványos tetszésnyilvánítás.

Ha tegnap kihagytuk volna az Apollo 13-at, akkora ma (Cinemax, 20.00) reklámoktól mentesen pótolhatjuk, ha van hozzá accountunk.

Csütörtök, november 21.

Megint csütörtök, így Tommy Lee Jones üldözőre fog valakit… Ezúttal Wesley Snipes-t kergeti árkon- bokron át, Életre-halálra (RTL Klub, 21.45). Bíborszín - Whoopi GoldbergNyilván elkapja a végén, de addig is…

 

 

Szép, nagy, ívesen domborodó dráma Steven Spielberg Bíborszíve (HBO, 21.00), mely Alice Walker Kedves Jóisten című világhírű regénye alapján készült. Megható, megdöbbentő, felháborító, de azért reményteljes fekete dráma a feketékről, az Államok déli fertályáról. Azt azért senki nem gondolta volna ’85 táján, amikor bemutatták, hogy pár év múlva fekete elnöke lesz az USÁ-nak, de hát this is a wonderful country, indeed. A film is wonderful. (A képen a főszereplő Whoopi Goldberg)

Houston, we have a problem! Tom Hanks milliószor, millió szituációban idézett, így mára már filmtörténetivé vált mondatát ezúttal az eredetit megidéző környezetben és szituációban, magyarra szinkronizálva hallhatjuk, az Apollo 13-ban (Story4, 21.10). A nagyszabású, heroikus filmdráma az igazi Apollo 13 katasztrofális Hold-utazásának dramatizált, tagadhatatlanul és minden szempontból hollywoodi változata, Hanks-en kívül még egy szakasznyi kitűnő színésszel, 140 percben (+reklámok).

Igazi kuriózum a híres-hírhedt Peter Schaffer-színdarab Sidney Lumet által rendezett filmadaptációja, az Equus (MGM, 22.00), mely egy fiú (Peter Firth) és egy ló bizarr szerelmét (és ezalatt még sok mindent) meséli el egy pszichiáter (Richard Burton) szemszögéből. (Bővebben)

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!