A mai este tétje (a tévé előtt) ismét az, hogy van-e alternatívája Simon Bakernek és érdekes arcú főnöknőjének? Érdekes film, az Éli könyve (film+, 20.50) is. A ritkán bár, de mindig figyelemreméltó filmekkel előálló Hughues-testvérek ezen munkája tulajdonképpen egy apokaliptikus (disztópikus) western, nem kevés vallásos tanítással. A film ennek ellenére jó. (Bővebben)
Igen remek film Mike Leigh Még egy év (Duna, 21.30) című nyugdíjasdrámája, mely az angol középosztály teázgató, borospoharat szorongató (a képen Lesley Manville, a film több díjra is jelölt fontos mellékszereplője), barbecue mellett üldögélő hétköznapjaiba nyerünk alapos betekintést, ahol bájmosoly és felületes csevegés fedi el a mérhetetlen, kilátástalan magányosságot… (Bővebben)
Annak idején, a nyolcvanas évek közepén azért volt viszonylag nagy durranás Andrej Koncsalovszkij Mária szerelmei (MGM, 21.40) című filmjének bemutatója, mert ezt a neves és tekintélyes családból származó szovjet-orosz emigráns (!) filmrendező már Hollywoodban forgatta, olyan korabeli neves személyiségek részvételével, mint a csodálatos Nastassja Kinski, a Hair Bukowskijával még reflektorfényben ténykedő John Savage, valamint két igen jellegzetes karakter, Robert Mitchum és Keith Carradine. Én úgy emlékszem, e film jelenetében mondta meg az egyik szereplő a kocsmároslét aranyszabályát, miszerint a pörkölt mogyorónak ingyen, és jól sózottnak kell lennie… A romantikus történet természetesen nem erről szól, inkább a poszt-háborús trauma igen sajátos megközelítése. A második világháború poklát túlélő szerb származású, amerikai katona bármennyire imádja mellette kitartó kedvesét, bármennyire szeretne megfelelni a környezet elvárásainak, rendre csődöt mond, az élet minden területén. Létezik-e megnyugvás, van-e feloldozás, hogyan lehet egyáltalán megemészteni a megemészthetetlent? Efféle kérdések között bolyong a film Andrej Platonov A Potudány-folyó című elbeszélésének szabad adaptációjaként, egyben tisztelgésként a SZU-ban betiltott, Szokurov által rendezett, és ugyanazon irodalmi gyökerű Az ember magányos hangja című 1978-as film előtt.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: