Mit nézzünk ma a tévében?

Szilveszter, december 31.

Tévézés szempontjából az év legproblematikusabb napja a Szilveszter. Valamilyen okból mindenki ekkor akarja elhagyni az agyát, ha lehet, minél messzebbre. Még a tévés műsorszerkesztők is. Pedig ha jobban belegondolunk, a parttalan szilveszteri gagyiszórás önmagában is egy nonszensz. Mert ki az, aki Gyalog galoppilyenkor otthon marad és tévézik? Nyilván olyan magyar ember, aki nem akar részt venni az amúgy zajló össznépi röfögésben, ergo valami másra vágyik, mint agyának cseppfolyóssá tételére. Ő miért nem kap ilyenkor valami értelemre is ható tartalmat, miért ilyen korlátozott mennyiségben? Persze, lehetnek betegek is és más lakáshoz kötöttek a ma esti tévézők, akiket egészségügyi (anyagi, családi, stb.) állapotuk, helyzetük akadályoz meg a bulájozásban: az ő szívüket viszont minek fájdítani tovább, ha esetleg bulájoznának, illetve, ha amúgy sem, akkor lásd mint fentebb. Szóval, nem értem.

 

 

I’m coming out: mi már sok éve ezen a napon sorozatokat “darálunk” (egyben nézzünk meg egy egész évadot, amit mások heti bontásban, így az élmény sokkal összetettebb és intenzívebb). Volt már 24-es Szilveszter Jack Bauerrel, kétszer is, volt Downton Abbey-s, volt még Lost-os is, hibátlan volt mindegyik. Általában még az éjfélt is elmulasztottuk, pedig volt pezsgő behűtve mindig. Idén viszont színházba megyünk…

Én magam is meglepődtem, hogy annak idején négyszer is végignéztem Szegeden az Alföldi-rendezte Csárdáskirálynőt. Ez a mai Csárdáskirálynő (m1, 12.50) nem lesz olyan, nagyon nem (Das ist die echte, die originale Tschardaschfürstin), de már csak a vicc kedvéért: nézzünk bele. Utána egyből sasszézhatunk tovább Ámerikába, ahol Gene Kelly Ének(el) az esőben (Duna, 14.55). (És még én papolok az agyfolyósításról…)

Aztán gyorsan este van, este van, ki ki. Most jön az igazán neheze. Az igazán perverzek ide-oda fognak kapcsolni a Gundel Takács elvtárs által fémjelzett közmagyar-, a Balázs Péter elvtárs bulvármagyar- és Sas elvtárs prolikabaréi között – és másnap szellemes nagyesszében szublimálják az így megtapasztalt kórképet. A maradék viszont legjobban teszi, ha Monty Pythonnal tart. Először a híres, hírhedt és legendás Repülő Cirkusz bemutatkozó előadásának tapsol (m2, 20.37 – még jó, hogy nem 38…), majd az ezerszer látott Gyalog galoppot (m2, 21.25) nézi meg ezeregyedszerre (és kiegyezik egy döntetlenben – lásd a képet). Utána már nem kell sokáig várni Áder János elvtárs újévi köszöntőjére, ami viszont minden bizonnyal az est legviccesebb 5 perce lesz.

Ezenkívül nézhetünk természetfilmeket.

Fogyasztható alternatíva továbbá a Mocskos játékok (Filmbox Extra, 21.00) című kemény krimi, mely az ausztrál alvilág egzotikus, és mégis ismerős fertőjébe kalauzolja el a nézőt, majd utána egy remek Reggeli a Plutón (Filmbox HD, 23.20), harsány transzvesztiták és mogorva ír terroristák között. (Bővebben)

Amúgy, BUÉK!

Hétfő, december 30.

Holnap Szilveszter, holnapután egy új, remélhetőleg szép év kezdődik; értelemszerűen, ma még nem. Már nem kívánunk Boldog karácsonyt, mint ahogy nemzeti kokárdát is mártzius 15-én tűzünk.

 

 

Meztelenek és bolondok - John BelushiAmilyen fontosak a regényekben az első mondatok (Hosszú évekkel később, a kivégzőosztag előtt, Aureliano Buendía ezredesnek eszébe jutott az a régi délután, mikor az apja elvitte jégnézőbe. Vagy: Egy meleg tavaszi estén, az alkonyat órájában, a Patriarsije Prudin két férfiú jelent meg. Vagy ez: Galamb nekirepült a falnak, de a következő pillanatban már úgy vágta szájon a vitorlamestert, hogy ez meglepetésében lenyelt egy negyed font bagót, ami a szájában volt, és percekig csuklott utána.), pont olyan fontos a filmekben is az első jelenet. Spielberg mindig is igen nagy volt ebben a műfajban, bizonyság erre viszonylag korai (1979-es) Meztelenek és bolondok (ATV, 19.20). Egy szerelmespár szerelmeskedik az alkonyba burkolózó kaliforniai tengerparton. Meztelenül a vízbe futnak, ölelkeznek – egyszer csak a pár nő sikoltozni, körülötte a tenger forrni, bugyborékolni kezd és meztelen combjai már nem fiatal párját, hanem egy éktelen gépfalloszként égbe törő periszkópot fonják körül… Japán megtámadta Amerikát 1941-ben – legalábbis ebben a később merész váltással háborús vígjátékká lanyhuló moziban (főbb szerepekben Treat Williams, John Belushi – a képen, Dan Ackroyd pl.)

Arra viszont már nem emlékszem, hogyan kezdődik A hallgatás szabálya (HBO, 20.00), pedig lényegesen frissebb film – csak arra, hogy ebben Robert Redford, és az általa képviselt ’68-as generáció néhány képviselője tanítaná a mai fiatalokat arra, hogy mit jelentenek a ’68-as eszmék, mi az az elvhűség, mi a szolidaritás, mi a felelősségvállalás, a mai fiatalok azonban ezt magasról leszarják. Pedig…

Roman Polanski Szellemírója (FilmboxHD, 21.00) egy olyan, amúgy tehetséges íróról (Ewan McGregor) szól, aki más, nála jobban menedzselt, jobb kapcsolatokkal rendelkező, avagy csupán szerencsésebb írók nevében írja meg azok sikerkönyveit. Afféle stróman. Ez alkalommal azonban megkapja ő is a “nagy ajánlatot”: az ex-miniszterelnök (Pierce Brosnan) életrajzát kell megírnia, idejekorán, furcsa körülmények között elhalálozott elődje helyett… (Bővebben)

Vagy megnézhetjük, hogyan rabol bankot George Clooney Jennifer Lopezzel Mint a kámfor (Viasat3, 21.00), Steven Soderbergh szerint. (Súgom, hogy gyorsan, trükkösen, szellemesen.)

Azoknak, akiket esetleg elriasztott az Alkonyat-széria vérnyálba fúló giccsáradata, illetve azoknak, akik amúgy is riaszt a “tini-horror” műfaji címkéje, kifejezetten ajánlom az Engedj be! (Viasat6, 22.55) című svéd tini-horrort, mert csodát láthatnak. (Bővebben)

Amikor szóba kerül, hogy Óvakodj a törpétől!, akkor szinte mindenki mondja, hogy: AZ mekkora film! Én meg csak nézek, így: 8/ Biztosan velem van baj. Ma (TV2, 23.00) mindenesetre, szóba került.

Vasárnap, december 29.

Van egyszer mára a Körhinta (Duna, 21.00), ami ugye, örök. Az obligát pörgős táncjelenet minden idők 10 legtöbbet idézett filmjelenete között van, nyilván nem véletlenül. Imre de Soós, Mari von Törőcsik, Ádám A királynő - Helen MirrendiSzirtes, Zoltán Fábri.

 

 

Van aztán A királynő (m1, 21.35), Helen Mirren (a képen) Oscar-díja a jelenlegi angol királynő megszemélyesítése kapcsán, Stephen Frears angolosan fanyar, ám rendkívül színvonalas filmjében. Említsük meg Michael Sheen remeklését is Tony Blair szerepében. (Bővebben)

Nem hagyható ki az ajánlóból Guy Ritchie Blöffje (SuperTV2, 22.15) sem, a 2000-es évek elejének hangulatát komolyan meghatározó komolytalan műfajnak egyik cégéres darabja. Szerintem sokszor nézve is szórakoztató film, és nemcsak a mókásan hadaró cigánycsávót játszó Brad Pitt miatt. A filmben “érdek ütközik érdekkel, ököl arccal, pisztolygolyó fejjel, joghurt szélvédővel, autó emberrel…” Nagy benyögések, elrajzolt fazonok, stb.

Vagy nézzük meg azt a filmet, melyben a Hillary Swank által alakított, fiatal, ambiciózus tanárnő azt próbálja elérni renitens diákjaival, hogy azok Saját szavakkal (TV2, 22.55) fogalmazzák meg, mit jelent számukra, ma, az ő világukban, az ő értékrendszerükben a holokauszt. A kissé didaktikus zötykölődés ellenére a film szépen, egyszerűen és közérthetően beszél erről a mai, vastagon jelenlévő problémacsomagról és talán közelebb hozza annak megértését is, vajon miért olyan népszerűek ezek az ordas eszmék a mai napig, például az ifjúság körében is. (A filmben elmesélt módszer a valóságban is működik.)

Igen tanulságos mozi lehet aztán éjszakára a Csendes terror (m1, 23.20), főleg abban az esetben, ha jövőre új házunk egy részét, vagy éppen a szomszéd lakást szeretnénk kiadni albérletbe. A Melanie Griffith és Matthew Modine által alakított ifjú pár éppen erre készül, amint megtapasztalják, hogy szerelmük új fészke túl nagy számukra, és az alsó szintet kiadják egy szimpatikus külsejű bérlőnek (Michael Keaton). Ekkor még nem tudják, hogy életük legnagyobb tévedését követik el…

Szombat, december 28.

Mint erdei pázsitból eső után a gombák, úgy bújnak elő a közmédia feneketlen bugyrából a nem létező magyar tévéfilmgyártás újabb és újabb produktumai Tom Hanks és Michael Clarke Duncan a Halálsoron című filmbenígy karácsony utóján. A koránkelők a friss kávé+szikkadt bejgli reggeli mellett ezúttal Mátyássy Áron Csukás István történetéből készített Berosált a rezesbanda (m1, 8.45) ígéretes címet viselő ifjúsági filmjével aktivizálhatják magukat – ki, mire.

 

 

Este aztán Nyitott szívvel (Cinemax, 20.00) és élesre fent szikével várhatjuk egy esernyő és egy varrógép nászát a boncasztalnál, már amennyiben a szépség együtt jár a szerelemmel. Juliette Binoche szép nő, a film pedig szerelmes, Lautréamontnak megint igaza van, mint ahogy nekem is: bővebben itt.

A Halálsoron (Viasat3, 21.00) című remekmű egy teljes, egész estés kaland, hiszen vetítési ideje 188 perc (+reklám). Frank Darabont túlzás nélkül katartikus erejű filmet rendezett Stephen King regényéből. Ez a nap legjobb filmje, megtisztító, méregtelenítő kúra, közérthető, populáris transzcendencia, mélyen emberi üdvtörténet. (A képen a film két emblematikus főszereplője, Tom Hanks és a nemrégiben elhunyt Michael Clarke Duncan.)

Alternatívának egy naiv, vonalas, egyszerű, ám mégis nagyszerű, amolyan tipikusan hollywoodi filmet ajánlanék a második világháború egyik legvéresebb ütközetéről, a sztálingrádi csatáról. Az Ellenség a kapuknál (FEM3, 21.10) a magának való, ám halálosan pontos orosz mesterlövész (Jude Law) és a hasonló kvalitású, német Koenig őrnagy (Ed Harris) “nemes” párharcát meséli, melyben nagy szerepet játszik egy nő (Rachel Weisz), valamint egy nagyhatalmú orosz politikai tiszt (Joseph Fiennes) is.

Egy másik alternatíva lehet Sidney Pollack A tolmács című filmje (TV2, 22.50), ami ugyan egy igazi, vaskos, hollywoodi mainstream, a még botox-mentes Nicole Kidmannel és Sean Pennel, de még bőven nézhető. (Bővebben)

Sam Peckinpah 1971-es Szalmakutyák című filmje megkerülhetetlen remekmű, egyfajta hivatkozási alap az erőszak fogalmát boncolgató filmek eszmecseréjében. Viszont ez a mai, 2011-es remake (Digi Film, 22.00) nem tudom milyen. (Amúgy, magát, a remake-elést is teljesen hiábavaló kényszercselekvésnek érzem. Digitális felújítás – OK. Remake – SUCKS.)  Egy próbát azért, talán megér…

A délvidéki karakánságát elrejteni nem tudó Jane Campion afféle csendes feminista, filmjeiben mindig önálló, erős nőket mutat, akik inkább kitartásukkal és tehetségükkel érnek célt, mint agresszív, harcos hőbörgéssel. Az Egy hölgy arcképében (TV2, 1.10), mely Henry James regényének adaptációja, (ismét) Nicole Kidman alakítja a viktoriánus kor merev erkölcseit áthágó nőt, aki -horribile dictu! – egy előkelő kérő házassági ajánlatát utasítja vissza, vállalva ennek beláthatatlan következményeit. Az Oscarra is jelölt Barbara Hersheyt, John Malkovichot, Sir John Gielgudot, Christian Bale-t vagy Viggo Mortensent láthatjuk ebben a veretes moziban, mely ebben az időpontban és ebben a hosszban (142 perc!) már egyfajta edzés is lehet az elkövetkezendő őrült, hajszás, strapás éjszakákra…

December 27, Péntek

Na, ezen is túl vagyunk. Megkezdhetjük a felkészülést a Szilveszterre… De addig is:

 

 

Rögtön ebéd után adhatunk a nosztalgiafaktornak a Keménykalap és krumpliorr (m1, 12.25) című alapvető remekmű első részével, melyben Blöff - Anthony Quinn és Adriano Celentanokell egy valódi oroszlánbőgés. (A többi folytatás nagyjából ugyanebben az időben, az elkövetkezendő napokban.)

A következő “pofon” Sergio Corbucci Blöff (Film Mánia, 19.55) című 1975-ös, börtönből szöktetéses-átverős szajréfilm, melyet szerintem azóta nem láttam, hogy levették a mozik műsoráról. Nem is emlékszem belőle sok mindenre, csak annyira, hogy annyiszor láttam, ahányszor adták – és hogy nagyon vicces volt. Adrián, a Cseles Csávóra is emlékszem, meg Anthony Quinnre (lásd a képen).

A Hölgyválasz (Story4, 19.20) ezzel szemben csont nélkül csajos limonádé. Richard Gere, az őszülő halánték, amúgy dörzsölt, nagymenő ügyvéd egy nap meglátja Jennifer Lopezt, egy lepukkant, külvárosi táncstúdió kirakatában. Micsoda nő! – satöbbi.

Ha nincs kedvünk az effélékhez, evezhetünk másfajta lágyabb vizekre is. A Senki bolondja (Film Café, 20.00) igen komoly hatással lesz az otthon felhalmozott papírzsebkendő-készletekre. Robert Benton remek rendezése és Paul Newman Oscar-díja egy magának való, morózus öregemberről szól, aki késhegyig menő küzdelmet vív a felebaráti szeretettel és a családi kör melegségével, nem kérdés, milyen eredménnyel…

Szintén nem mai, de igen veretes, igen izgalmas film A misszió (Filmbox, 21.00), amely a dél-amerikai dzsungelben játszódik vad indiánok, egy spanyol rabszolgakereskedők (Robert De Niro), egy jezsuita szerzetes (Jeremy Irons) és portugál gyarmatosítók között.

Nagy részben Budapesten forgott, rengeteg hazai színész statisztálásával John Madden kissé döcögős, de azért még bőven nézhető MOSZAD-os kémkrimije, Az adósság (HBO, 21.00), Helen Mirren főszereplésével. (Bővebben)

Ritkán készül magyar tévéjáték manapság, pedig hajdanán… Miklauzic Bence (akiről egyebek mellett jó tudni, hogy ő az igazi, magyar Tarantino, hiszen úgy lett filmrendező, hogy volt videotékás is…) Hőskeresők (m1, 22.15) című filmje kivétel, de talán egy újabb hullám hírnöke. Főszerepben Stohl, Znamenák és még, sokan mások mellett, szegény Hollósi Fricit is láthatjuk… (Bővebben)

Késő éjszakai mozi Walter Salles Che naplója alapján forgatott. bevallottan szubjektív és elfogult filmje az ifjú Che Guevaráról. A motoros naplója (m1, 0.10) romantikus játékfilm, amin egyáltalán nem kell történelmi tényeket, vagy bármilyen objektivitást számon kérni, akár erkölcsi, akár politikai, akár etikai értelemben. Szép film kedves emberekről, akik csodás tájakon csavarognak.

Karácsony második napja, december 26.

Bő lére engedett karácsonyi ajánlóm itt olvasható.

 

 

Életrevalók - Omar Sy és François CluzetNincs új a nap alatt, idén karácsonykor is az Életrevalókat (m1, 21.45) ajánlom (lásd őket a képen), méghozzá mindenképpen. Egyenesen azt mondom: KÖTELEZŐ! (Bővebben itt, hogy miért.)

Ha még nem folyna a fülünkön is a romkom, akkor mára Jennifer Annistonnal és Kevin Costnerrel az Azt beszélik-et (Viasat3, 19.00) mondom mára.

A traveszti Mad Maxként is aposztrofálhatnánk Priscilla, a sivatag hercegnőjének kalandjait (MGM, 21.45), hiszen pont úgy száguldunk át Ausztrália kietlen tájain, ahogy Max, itt azonban még van víz, sőt, csillámpor és strucctollas boák is, valamint epilált férfivádlik ropják tűsarkakon a sivatag porában a didgeridoo-val előadott I Will Survive!-ra. Utolérhetetlen road movie.

Cate Blanchett kétszer is eljátszotta I. Erzsébet angol királynőt, mindkétszer Shekhar Kapur rendezésében. Először 1998-ban a királynő uralkodásának kezdeti éveit feldolgozó filmben, ma késő éjjel bemutatandó Elizabeth: Az aranykor (TV2, 0.30) című veretes drámában pedig értelemszerűen, Erzsébet hatalmának csúcspontján nézzük meg az öreg hölgyet.

Karácsony első napja, december 25.

Bő lére engedett karácsonyi ajánlóm itt olvasható.

 

 

óz, a csodák csodájaAmi a lényeg ebből: Óz, a csodák csodája (Duna, 10.15) klasszikus verzió kihagyhatatlan alkalom ma arra, hogy nyaking merüljünk Hollywood aranykorának álomvilágába, pszichedelikus színekben és Judy Garland obligát slágerével, valamint vicces Star Wars-allúziókkal (a képen Dorothy – Leila, Oroszlán – Chewbacca, Bádogember – 3PO, Madárijesztő – na ő ki is?).

Mai ügyeletes romantikus komédiánk a Zene és szöveg (Viasat3, 18.50), ki mással, mint Hugh Granttel, valamint Drew Barrymore-ral. Hugh kiégett rocksztár, Drew pedig nagypofájú bejárónője. Kéne egy új dal…

A mai napi fantasy (mese 2.0) a méltatlanul alulértékelt Csillagpor (TV2, 20.55), mely igencsak elveszett bemutatása idején a Gyűrűk ura, Harry Potter és a többi, óriási hírveréssel taroló, hasonló műfajú filmek öldöklő versenyében. Hendikepes pozíciója ellenére, mégis minden ízében, eresztékében felveszi a versenyt a “nagynevű” konkurenciával. (Bővebben)

A mennyországot választom (Duna, 22.15) A legviccesebb szentként is ismert Néri Szent Fülöp kétrészes életrajzi filmje (másik rész holnap) szép, valóban szerethető, de főleg, követendő példával szolgálhat a sok, újonnan megtért “megélhetési” kereszténynek is, akik nagy hirtelenjében az első padsorokig tülekedtek az utóbbi néhány évben. (Bővebben)

A késő esti Egy csodálatos elme (TV2, 23.15) Ron Howard agyondíjazott filmje, a szintén Oscar-szivacsként funkcionáló Gladiátor főszereplőjével a “címszerepben”. Russell Crowe egy matematikai zsenit alakít benne, aki skizofréniában szenved. Amúgy, tényleg jó film.

December 24, Szenteste

twistBő lére engedett karácsonyi ajánlóm itt olvasható.

 

 

Amit tényleg érdemes lehet megnézni, az bármilyen természetfilm, akár a Jézuska által hozott vadiúj HD-tévén, vagy például az Igazából szerelem (Viasat3, 18.20) – bővebben, az Üvöltő szelek (SuperTV2, 22.30), illetve Polanski Twist Olivérje (m1, 21.50) – lásd a képen.

Békés Karácsonyt kedveseim, békés Karácsonyt!

Hétfő, december 23.

Egy nappal a karácsonyi dömping előtt mondhatnám azt is a címbeli állandó kérdésre, hogy ami a csövön kifér. Elképesztő kínálat mindenhol, kifejezetten jó filmekből is! Ilyen még nem volt! (És nem is lesz, az Amelie csodálatos élete - Audrey Tautouelkövetkezendő napokban legalábbis – nem ártott volna talán szétszórni a mai kínálatot a karácsonyi időszakra…)

 

 

Amélie csodálatos életével (Duna, 19.05) kezdjük az ajánlót, egyből csúcsközeli magasságban (a képen a film emblematikus címszerepét alakító Audrey Tautou). Nem emlékszem, hogy sűrűn adta volna bármelyik tévé ezt az elbűvölő kis remekművet, ezért kifejezetten öröm a mai adás. (Bővebben)

Én ugyan az emberi értelemre és az egészséges életvitelre.kifejezetten káros terméknek tartom Ang Lee 11 (!) Oscarra jelölt (és 4-et meg is szerzett) Pi élete (HBO, 19.55) című vegetáriánus reklámgiccsét, de valamiért mások sokra tartják (lásd a díjözönt). Ön dönt. (Bővebben)

Biztonsági program ma a Játsz/ma (Cinemax, 20.00), David Fincher műfaji remeke, melyben Michael Douglas, Deborah Kara Unger és Sean Penn szívatja egymást körbe nagyon durván. Annyi baj van ezzel a filmmel mindössze, hogyha egyszer láttad, akkor már tudod a csavarokat és annyira már nem lesz szórakoztató (bár a színészek és a rendezés még mindig elsőrangú). “Újszülöttek” azonban mindig vannak…

Lazítsunk egy picit a szorításon és, mintegy előrevetítve az elkövetkezendő napok “nagy zabálását”, a nagyszámú főzőcskézős romantikus komédiák közül ma este a Jean Reno főszerepelte Én, a séf (m1, 20.20) című francia darabot ajánlom, melyben az öregedő címszereplő odáig vetemedik, hogy gyűlölt ellenségeit, az étteremkritikusokat fogadja fel segítségül a feltörekvő ifjú konyhatündérek elleni harcban.

A Vaslady (HBO2, 20.20) tulajdonképpen Meryl Streep (valamint és sminkesének) legújabb Oscar-díja, ahogyan megmutatja/megmutatják nekünk, milyen volt valójában Maggie Thatcher angol miniszterelnök(nő).(Bővebben)

Pontosan illeszkedik az elkövetkezendő napok tematikájába Richard Curtis Igazából szerelem (Viasat3, 21.05) című, kétórás szerelmi kaleidoszkópja, egy kiválóan megírt és ugyanilyen jól megszerkesztett romkom, szuper karakterekkel, ezekhez méltó színészi alakításokkal, minimális mélységgel, de semmiképpen nem felszínességgel, olykor meghökkentően frivol, de még vicces szabadszájúsággal. (Bővebben)

Az Aviátorban (Duna, 21.10) Leonardo Di Caprio (pontosabban, az által alakított figura) veri át a fél világot, csak éppen a rendező Martin Scorsese nem veri át a nézőt: igazi, szórakoztató,”nagy” mozi.

A nagy étvágyú “hatalmasok” Steven Soderbergh 1988-as remek szajréfilmjével ünnepli meg legújabb karácsonyi ajándékukat: a Mint a kámforban (TV2, 21.05) George Clooney rabol bankot Jennifer Lopez segítségével.

Nincs menekvés, mert a P.S. I Love You (Story4, 21.10) mindent elpusztító csapás lesz papírzsepi-raktárunkra: Hillary Swank halott férjével levelezik. Szívszaggató, padlógázzal rovázós romantikus komédia lesz ez, holnap reggel raktárakat feltölteni!

Ehhez képest David Lynch titokzatos Lost Highway – Útvesztőben (Film Mánia, 22.00) című thrillere (?), többcsatornás egotripje (?), valamije (?) kőkemény gyomros lesz. Kemény, rágós falat, de megéri rajta “nyammogni”. (Vagy köpjük ki…)

Ne álljunk ellen viszont A szerelem bőségének (Viasat3, 23.20), amely szintén komoly hatással fog lenni könnycsatornáinkra szívünkre. Egy tündéri, aranyos, okos és szép filmet fogunk látni, a mindig remek Greg Kinnear és Morgan Freeman főszereplésével (az utóbbi egy idős írót alakít, aki városának magányos lakóinak életét szövi meséjébe), valamint Marozsán Erika egyáltalán nem megalázó, ám dramaturgiailag fontos jelenésével.

Stanley Kubrick sajnos már nem készíthette el a maga variációját az mesterséges értelem kontra ember egészen biztosan eljövendő, igen bonyolult erkölcsi, etikai és filozófiai kérdéseket is felvető problematikájáról, így azt Steven Spielberg forgatta le, a maga mesés modorában: A.I. – Mesterséges értelem (TV2, 23.30). Nem lesz rossz amúgy, de azért Kubrick verziójára jobban kíváncsi lettem volna…

Tele volt nemrégiben a sajtó Ónodi Eszter és Deák Krisztina nevével, méghozzá méltán. A díjakkal, nemzetközi elismerésekkel jutalmazott Aglaja (RTL Klub, 23.30) ma ismét a tévében. (Bővebben)

Fellini Rómáról (Film Mánia, 0.25) készített szerelmes levelénél szebbet, tisztábbat és őszintébbet ember nem készíthet szülővárosáról. Emlékszel?

Nem szabad elmenni szó nélkül a Gilbert Grape (Film Café, 0.35) című mozi mellett sem. Gilbert (Johnny Depp) és csökkent értelmű öccse (Leonardo di Caprio) egy poros amerikai kisvárosban laknak, mozgásképtelen anyjukkal. A jövő reménytelen. Egy nap azonban egy furcsa, idegen, féktelen vadóc (Juliette Lewis) toppan be látókörükbe, aki fenekestül forgatja fel eddigi életüket. A film alkotói a skandináv film világhírű alakjai, Lasse Hallström és Sven Nykvist, ami önmagában is épp elég az ajánlásra, viszont még ennél fontosabb, hogy Leo e filmben nyújtott alakításáért kapta meg első Oscar-jelölését. És hol vannak még a későbbi híres filmjei!

Vasárnap, december 22.

Aranyvasárnap. A tévék is sejtik már a közelgő cunamit, és már kezdik ontani magukból a slejmesebbnél slejmesebb karácsonyi vackokat – az én feladatom Django elszabadul - Christoph Waltz és Jamie Foxxviszont az, hogy valami értékesebbet is ajánljak… A mai este kiemelkedő értéke a nézhetetlen időpontra száműzött A sziget (m1, 0.45) című orosz dráma, Pavel Lungin filmje, mely minden ízében-eresztékében közvetíti a mély pravoszláv hit jellemzőit: az áldozatvállalás és -hozatal szinte már mágikus erejű révületét és a bűn és a bűnhődés metafizikus sorsdrámáját. (Bővebben)

 

 

Az HBO is elszabadítja végre Tarantinót és műsorra tűzi a Nagy Videotékás legfrissebb alkotását, a rabszolgatartó déli környezetben játszódó Django elszabadult (HBO, 22.05), Christoph Waltz-al, Jamie Foxx-szal (a képen), és Leonardo di Caprióval. (Bővebben)

Meglehetősen vicces reptéri tematikával áll elő a FEM3, amikor műsorra tűzi Steven Spielberg Terminál (FEM3, 19.10) című abszurdba hajló vígjátékát, amiben egy fiktív kelet-európai ország polgára (Tom Hanks) éppen átszállásra vár egy repülőtéren, miközben hazája, annak ismert rendje-módja szerint, felbomlik. Hontalanként abszurd helyzetek tömkelegével kell megküzdenie… Pilóták, sztyuvik (no és George Clooney) nyüzsögnek különféle amerikai reptereken az Egek ura (FEM3, 21.35) című kedves, életigenlő és messze nem tartalmatlan filmben is, melynek valódi témája azonban a minapi gazdasági válság. (Bővebben)

Hogy Miért éppen Minnesota? (RTL Klub, 21.30), arról fogalmam sincs, nem láttam ezt a filmet. De ha csak egy picit hajaz a zseniális Miért éppen Alaszka? című sorozatra, akkor túl nagy baj nem lehet vele… Ez alkalommal Renée Zellweger alakítja a napos Floridából a kietlen, isten háta mögötti helyre kerülő karaktert – a műfaj így nyilván romantikus komédia lesz.

Az amerikai politikatörténet egyik hatalmas nagy, megkerülhetetlen kérdőjele, egyben legtermékenyebb táptalaja a különféle konspirációs teóriáknak, hogy ki ölte meg Kennedy elnököt? Erre keresi a választ Oliver Stone is a JFK – A nyitott dosszié (m1, 21.40) című 1991-es filmjében.

Kevesen fogják látni viszont Ryan Goslingot a Túl a fenyvesen (Digi Film, 22.00) című, generációkon átívelő cselekményű, igen remek társadalmi tablóban… (Bővebben)

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!