Mit nézzünk ma a tévében?

Csütörtök, január 23.

Az öregedés rendkívül összetett problematikája áll Julie Gavras (aki mellesleg a neves rendező Costa Gavras lánya) Tétova félrelépők (m1, 20.20) című meleg hangú komédiájának középpontjában. A férfi (William Pánik - Gubík ÁgiHurt) jólmenő sztárépítész, felesége (Isabella Rossellini) pedig unatkozó szépasszony. Az idő múlása elől egyikük előre menekülne, míg a másik a ‘dicső’ múltból merít erőt. (Bővebben)

 

 

A kapuzárási pániknál talán súlyosabb kór a pánikbetegség tünetegyüttese. Erről szól a nagyközönség körében főleg műsorvezetőként ismert Till Attila bemutatkozó rendezése. A Pánik (Duna, 21.55) című filmet annak idején bő nyállal fröcskölve rántotta le a közvélemény (felének kétharmad része) a francba, jellemző módon, nagyobb részben látatlanul, kisebb részben pedig bennragadva a rendező közismert pénzkereseti majomkodásáról rögzült prekoncepciókban. Erre az ellenszenvre rakódott még rá a sajátosan értelmezett hazaszeretet guánója, miszerint a magyar film rossz. (Esetleg az Egri csillagok, meg a Macskafogó, na azok jók – mondják.) Pedig Tilla rendezői bemutatkozása igen jól sikerült, bizonyítva, hogy nem minden tévés ripacs tehetségtelen és arrogáns karrierista. Pusztán csak abból próbál megélni, amiből lehetősége van (mint amúgy minden ember). Ha a tévében látom rivaldafényben, én sem azt az arcot látom, aki miatt annak idején ki nem hagytam volna egyetlen hétfő estét sem a TilosazÁban, amikor az ex-Kontroll Csoportos Kistamás Lacival és Garas Danival csinálta azokat a frenetikus Vákuum TV-revüket, melyek a kilencvenes évek elején-közepén sokunk szemét nyitotta rá a világra, hogy is fest az másképpen, valójában. Aztán van az a késő esti, nézhetetlen időpontra kárhoztatott, ám igen izgalmas Propaganda című tévéműsor… A Pánik című film tehát korunk népbetegségéről, a pánikbetegségről szól. Epizódszerűen, lazán összefűzött, de mégis összekapcsolódó sorsokból áll össze ez a sajátosan fanyar, kicsit abszurd humorú film, melyben frissen és szellemesen megírt szituációkba esnek a groteszk karakterek, egy pánikbeteg HR-menedzser, egy meleg rendőrpáros, két életvidám nyugdíjas és még sokan mások. (A képen Gubik Ági főszerepben)

A moszkvai Megváltó Krisztus Székesegyházban tartott performanszuk (valójában persze a putyini hatalommal való tökös szembenállásuk) miatt bebörtönzött orosz női punkegyüttes, a Pussy Riot tagjai alig hagyták el a börtönt, már itt is a róluk szóló dokumentumfilm, Pussy Riot: Egy punk ima (HBO, 22.55) címmel. Hiánypótló műnek ígérkezik.

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!