Mit nézzünk ma a tévében?

Péntek, február 28.

A legjobb lesz, ha csatlakozunk a munkásosztályhoz és megiszunk néhány jó sört, mondjuk Budapest legújabb cseh sörözőjében, a Pikolóban, mondjuk a HóvirágünnepPodkrkonssky barnából, hogy más ne mondjak. Vigyázzunk azonban a mennyiségre, mert időben haza is kell érnünk, hogy el ne mulasszuk a Hóvirágünnepet (Duna, 21.35), a Hrabal-Menzel Művek klasszikusát, melyben ott van az összes kellék egy jó kis szórakozásra: egy jó sör a továbbiakra nézve is (ahogy a képen látható), Rudolf Hrusínský, Jaromír Hanzlík, Libuše Šafránková, vaddisznópörkölt, darazsak, de legfőképpen végtelen derű. Meg amúgy is Hrabal-év van, hiszen az öreg Bohusek idén ünnepelné 100-ik születésnapját, ha nem lettek volna olyan éhesek azok a fránya galambok…

 

 

Utána jön még Ethan és Joel Coen remekbe szabott, groteszk és morbid krimije is, a Fargo (m1, 23.05), melyet ugyan sokszor láttunk már, ezúttal reklámok nélkül élvezhetjük; de ha csak egyszer láttuk, Frances McDormand és főleg William H. Macy arcait akkor sem felejtjük el. (Bővebben)

Az alternatíva sem kisebb löket, hiszen a Júlia és a szellemek (Duna, 23.20) Federico Fellini egyik legzavarbaejtőbb filmje. A téma ismét a nő, a főszereplő Giulietta Masina, a zene Nino Rota, stb., stb. “Azért kell a nőről beszélnünk, hogy megszabadítsuk attól a hamis képtől, melyet a férfi alkotott magának róla, hogy megadjuk neki a lehetőséget az intellektuális fejlődésre. Ahhoz, hogy a férfi szabad maradjon, szabad nőre van szüksége…” – nyilatkozta Fellini a nőkről általában és Júlia ezt nagyjából meg is fogadja a filmben…

Csütörtök, február 27.

Tudom, hogy szívfájdalmat fogok okozni azoknak, akiktől elvették kedvenc csemegéjüket, a mezzo tévét, de muszáj szólnom arról, hogy a ma esti program Jean-Philippe Rameau Les Indes Galantes című műve, a francia barokk retúr - sinkovits imreopera egyik legszebb darabja lesz (kezdés: 20.00!). Zenei vezető Christophe Rousset, a közvetítés pedig (ahogy nézem) élő, a bordeaux-i Grand-Théâtre-ból.

 

 

Egy igazán elbűvölő film aztán a Retúr (Duna, 21.40), melynek legtöbb szereplőjét sajnos már nem láthatjuk élőben. Sinkovits (a képen), Agárdy, Bárdy, Lohinszky Lóránd és Kibédi, valamint a rendező, Palásthy György már nincsenek köztünk, mint ahogy a legendás Illés Gyuri bácsi sem, akinek éppen ez a film volt utolsó nagyjátékfilmes munkája. A dolog jó oldala, hogy Gera Zoltán ( és Lázár Kati persze),  még igen. A film tulajdonképpen végig egy vonatfülkében játszódik, ahol egy csoport, különböző társadalmi rétegben tartozó 70 év feletti nyugdíjas gyűlik össze egy retúrutazásra, bárhová, kihasználva a nekik járó ingyenes utazás előnyeit.

Alternatív javaslat a Kismadarak (HBO, 21.00) című dráma, melyben két unatkozó 15 éves lány csöppen bele a kallódó kamaszok piti bűnökkel teli világába.

Szerda, február 26.

Előre, hogy minden napra jusson egy Denzel Washington-film! A ma esti Kiképzés (Viasat3, 21.25) például egy kőkemény zsarufilm, a realistánál is naturalistább megközelítésben, ha szabad ilyen marhaságot mondani. Denzel Kiképzés - Denzel Washington és Ethan Hawkeitt rutinos drognyomozó, aki egy zöldfülűt (Ethan Hawke) kap társnak (a képen ők), hogy bevezesse a tutiba. Oscart kapott ezért az alakításért Washington, mégpedig megérdemelten, de a film maga is igen jó darab, érdemes megnézni.

 

 

A Vakond (Duna, 21.35) kortárs lengyel filmdráma, tehát nem valami szájbarágó történelmi tabló, nem Wajda vagy más idős “bölény” tekintélyelvű nyomulása, hanem egy mai problematikát feltárni szándékozó mai történet, mai, adekvát alkotóktól. Egy család vállalkozásba kezd, úgy tűnik, minden halad a maga útján, ám egy újsághír diszkriminálja a családfő személyét és minden álom szertefoszlik. A fiú azonban nem hagyja annyiban… Számunkra jobbára ismeretlen lengyelek filmje talán számunkra is bír érvényes tanulsággal, mindenesetre érdekes választás lehet megtekintése – kíváncsi vagyok, én sem láttam még.

Sokszor előkerül valamelyik adón Alejandro González Iñárritu 21 gramm című filmje, a mai vetítés igen későn kezdődik (RTL Klub, 0.05), viszont akik hasonló gondolatokkal küzdenek, mint amilyeneket e film vet fel, azok úgysem tudnak aludni: vajon miért válik egy emberi test a címben jelzett mértékben könnyebbé a halál pillanatában?

Kedd, február 25.

Szigorú magyar blokk a mai estén. Új, magyar és remek tévéfilm kerül bemutatásra A berni követ címmel (m1, 20.20), főszerepben Kulka Jánossal, Szabó Kimmel Tamással, Kádas Józseffel és Szikszai a berni követ - szabó kimmel és kulkaRémusszal (a képen Szabó Kimmel és Kulka). Az izgalmas, thrillerszerű film egy 1958-ban megtörtént eseményt mesél el, melynek során két, ismeretlen fegyveres hatolt be a Magyar Népköztársaság berni nagykövetségére. (Bővebben)

 

 

Gazdag Gyula Bástyasétány ’74 című (igen csehes) szatírája (m3, 20.25) tíz évig várta dobozban, hogy bemutathassák. Valójában az ismert Eisemann-operett persziflázsáról van szó, melyben a címben szereplő operett szereplői fellázadnak az operett szerzői ellen. 1974-ben, de tíz évvel később sem volt nehéz dekódolni az üzenetet, főleg, hogy Gazdag nem is hagy kétséget a kódkulcs holléte felől…

A Drága besúgott barátaim (Duna, 21.40) az “átkos komenista éra” ügynökvilágának fojtogató levegőjét eleveníti fel két remek színészi alakításban (Cserhalmi György és Derzsi János), Cserhalmi lányának, Sárának messze nem hibátlan, de mégis okos és tehetséges rendezésében. (Bővebben)

Eközben, például a Képlet (film+, 21.20) című scifiben az utóbbi évek konstans Citrom-díjasa, az olajos tekintetű, mindig más, mindig több frizurájú Nicolas Cage menti meg a Földet a Sting-fejű, suttogó alienek támadásától. Én nem nézném meg még egyszer. (Bővebben)

A diadal (Story4, 21.35) egy tanár győzelme a kishitűség, az érdektelenség és a nihilizmus felett, ugyanis egy megtörtént esetet alapul véve azt bizonyítja be, hogy sok türelemmel, pedagógiai érzékkel megáldott tanerőnek még Harlem legelvetemültebb középiskolájában sincs elveszett gyerek. Főszerepben a Jóbarátok című vicces sorozatból ismert Matthew Perry.

Minden bizonnyal nem a legjobb Scorsese-film a Cape Fear – A Rettegés foka (Paramount Channel, 21.40 – tudja valaki fogni ezt a csatornát?), ám Robert de Niro (ezúttal, kivételesen Cserhalmi György hangjával, remélem nem szinkronizálták újra!) az egyik legvérfagyasztóbb alakítását nyújtja itt, hasonlóképpen Juliette Lewishoz, jelölték is mindkettejüket egy-egy Oscarra. Alakításuk erejét jelzi, hogy mellettük Nick Nolte és Jessica Lange csupán másodhegedűs. Abszolúte színészfilm, mellyel mintegy megkínálta őket Scorsese, tudva talán, hogy egy jó filmhez elsősorban színészek kellenek… Amúgy a hasonló című és szintén nem elhanyagolható minőségű, 1962-es filmnek remake-jéről beszélünk.

Hétfő, február 24.

stayin alive in joburgAz utóbbi évtized egyik legfigyelemreméltóbb műfaji kísérlete volt a fiatal, dél-afrikai Neill Blomkamp 9-es körzet (Digi Film, 20.00) című filmje, mely ügyesen keverte a scifi műfaji elemeit a társadalmi problémákat megvilágítani szándékozó dokumentarizmussal és az egyes szám, első személyben lövöldözős számítógépes-játékokkal. (Bővebben) A film színhelye egy valódi, földi pokol: Jo’burg, vagyis Johannesburg, Dél-Afrika legnagyobb városa (lásd a képen). Érdemes e film előtt/után megnézni ezt a dokumentumfilmet, mely bemutatja e város lakóinak problémáit, életét és ennek fényében értelmezni Blomkamp látomását. (A Stayin’ Alive in Jo’burgról bővebben itt.)

 

 

A Letaszítva (Viasat3, 21.25) már egy teljesen más világ. A Denzel Washington által főszerepelt thriller a műfaj misztikus vonulatába tartozik, ám nem a Hetedik-féle véres-hideglelős alfajába, hanem inkább az agyra hat, a vallásos, túlvilági dolgok iránti érzelmeinkre és képzeletünkre. A filmet Gregory Hoblit rendezte, aki azt a Legbelső félelmet is, amiben Edward Norton is feltűnt egy ördögi pillantással.

Oscar Wilde Dorian Graytörténetének rengeteg filmes és színpadi feldolgozása született már. Ez a mai (FEM3, 21.30) Oliver Parker 2009-es verziója. A film hagyományos, mondhatni konzervatív felfogású, kosztümös adaptáció, örök fiatalság, szerződés a gonosszal, meleg férfibarátság. Jó színészek, hiszen Colin Firth már a dadogós király előtt is remek színész volt, a címszerepet alakító Ben Barnes pedig több annál, hogy szép és fiatal… (Bővebben)

Vasárnap, február 23.

Punnyadós, lusta vasárnap elé nézünk, talán Putyin Olimpia is a végét rúgja már… Van ilyen, hogy Híd a Kwai folyón (ATV, 20.30), egy jó kis háborúsfilm-klasszikus, slágeresen füttyös kísérőzenével és egyéb A tűzben edzett férfi - Denzel Washingtonérdekességekkel súlyosbítva. (Bővebben)

 

 

Maradunk továbbra is a trópusokon, ugyanis a Ragadozó (film+, 21.00), vagyis Predator, gyakorlatilag nem más, mint egy igen véres dzsungeltúra valahol Amazóniában, a legjobb formáját futó Arnold Schwarzeneggerrel egy földönkívüli szupergyilkos rasztalien nyomában. Illetve, fordítva: ezúttal Arnold nyomában az alien. Virtigli scifi-thriller legenda.

A tűzben edzett férfi (RTL Klub, 22.00), tehát Denzel Washington egy kiégett (sic!) hajdani CIA-ügynök (lásd a képen), aki ma gazdag mexikóiak gyermekét védi a Mexikóvárosban tevékenykedő, vaskos váltságdíjra hajtó emberrablóktól. Tony Scott filmje egyszerre remek akcióthriller és valós problémákról beszélő, gondolatébresztő mű. (Bővebben)

Késő estére marad a mai zsebkendő-gyűrögetős film, a Ments meg, Uram! (m1, 23.00), amiben Sean Penn egy halálra ítélt gyilkost és szexuális erőszaktevőt alakít, aki az ítélet végrehajtására várva egy apácát kér meg arra, hogy legyen a lelki tanácsadója. Az igaz történetet elmesélő filmet Tim Robbins rendezte, melyben felesége (azóta, hosszú, legendásan stabilnak tűnő házasság után, már elváltak), Susan Sarandon, Helen Prejean, az apáca megformálásáért Oscar-díjat kapott (Seannak itt sem gyütt…). Hát, ha mondjuk a Predatorról kapcsolunk ide, akkor egy teljesen más világba kerülünk: egy valóban csúnya, gonosz, emberi világba, ahol az igazi hősök sosem azok, akikről kapásból feltételeznénk.

Szombat, február 22.

Amíg léteznek gyógyíthatatlan betegségek, addig születnek gyógyíthatatlan betegségben szenvedő emberekről szóló történetek is. Az Életem (Film Café, 19.00) főhőse egy sikeres reklámszakember (Michael Keaton), aki miután Nem vagyunk mi angyalok - Robert De Niro és Sean Pennmegtudja a rossz hírt, egy videokamerával üzen majdan megszületendő gyermekének, aki már ott lakik felesége (Nicole Kidman) pocakjában. Jaj, elő a papírzsepivel!

 

 

Egy meglehetősen excentrikus matematikaprofesszort alakít Kevin Spacey a 21 – Las Vegas ostroma (SuperTV2, 19.30) című filmben, aki diákhitel “okos” törlesztésének egy lehetséges módozatát tanítja meg kiemelkedően tehetséges diákjainak. Avagy másképpen mondva, Black Jackkel a Harvardra, vagy még másképpebben, Ocean’s-trilógia kontra Esőember kontra Good Will Hunting. Nem rossz film, csak éppen mire az összes cselekménycsavar kicsavarodik, mi egy kicsit beleununk a sok matekba.

A Nem vagyunk mi angyalokban (FEM3, 21.05) Robert De Niro Sean Pennel (a képen brillírozik ebben a remek szökevénydrámában, amit Neil Jordan rendezett David Mamet forgatókönyvéből.

A Terhes társaság (RTL Klub, 21.20) szintén egy szórakoztató darab. Itt egy pali (Robert Downey Jr.) sietne haza gyermeke megszületésére, ám egy régi, jó barát (Zack Galifianakis) akaratlanul is akadályozza ebben. Laza roadmovie, jónéhány elmés poénnal, a Másnaposok stílusában.

Az utolsó mohikán sokadik ismétlése (Duna, 21.35) azért ajánlható, mert ezúttal nem szól közbe a reklám. Csingacsguk, Unkasz, csatakiáltás, tomahawk, wigwam, minden ami kell, hisz’ mi indiánok vagyunk, mindannyian. Fejünkön ott a dísz, díszeleg.

Kíváncsiak vagyunk, vajon milyen volt Edgar Allan Poe? Akár valami ilyesmi fazon is lehetett, mint amilyennek ebben A holló (m1, 22.30) című filmben is megmutatkozik (John Cusack által).

Csak a kivételesen elszánt filmbarátoknak ajánlhatom mára a Szalai-Dárday házaspár Filmregény című kétszer bő két órás filmregényét (első rész ma, m3, 22.45 / második rész holnap, m3, 22.50), mely a Budapesti Iskola néven méltán világhírű dokumentarista vonulat egyik emblematikus darabja. A történet három nővérről szól, mégpedig akár a klasszikus csehovi értelemben is, akik azonban nem egy távoli orosz kisvárosba, hanem egy pesti bérházba születtek. Vágyak kontra valóság, a valóság illúzióját megragadni kísérlő fiktív történetben.

Péntek, február 21.

Itt van előszörre ez Az Adlon hotel (m1, 20.25) című német minisorozat, amely elég szép, igényes kivitelben halad például a Downton Abbey által Az én kis falum - Bán Jánosfelvezetett úton, a családi teleregények megújítása felé. Nézzük? (Mama, nézed? :) )

 

 

Tökéletes alternatíva, hiszen egy teljesen más világba repít el minket a kínai Yimou Zhang elképesztően látványos, egyben éktelenül csicsás Hős (AXN, 21.00) című filmjét, ha szeretjük ez ilyen repkedős, kardcsattogásos, nagyszabású kínai történelmi drámákat. Főszerepben Jet Li, Maggie Cheung, Tony Leung és Ziyi Zhang! (Bővebben)

Hrabal idén lesz 100 éves, ennek örömére nézhetjük meg e mai kis remekművet is, ami bár már nem az öreg Pan Bohusek írása alapján készült, de szellemiségének esszenciája bizony ott csücsül, Pavel úr pincelépcsőjének hetedik fokán. Az én kis falum (Duna, 21.15) természetesen Jirí Menzel Oscar-jelölt rendezése, Bán Jánossal (a képen), Marián Labudával és Rudolf Hrusínský-val a főszerepben. (Bővebben)

Picit később, A pók hálójában (TV2, 22.40) című fordulatos, izgalmas thriller is teljesen nézhető darab. Morgan Freeman remek színész, itt egy rendőrségi pszichológus-nyomozót alakít, akit soron következő “páciense” arra kényszerít, hogy beleírja őt és az általa elkövetett bűntettet következő könyvébe.

A késő estére a Bret Easton Ellis kultuszregénye alapján készült Amerikai pszicho (FEM3, 23.15) jöhet, ahol Patrick Bateman, természetesen fiktív karakterében Christian Bale a gátlástalan, erőszakos, pszichopata yuppie karakterét rajzolja meg vastag kontúrral.

Csütörtök, február 20.

Nyilván emlékszünk még, hogy egy időben Márait mennyire felkapta ez a mostani kurzus… A Polgáríró. Aztán, valószínűleg valaki el is olvasott tőle valamit és rájött, hogy bár polgári és konzervatív az az értékrend, amit ő Pink Floyd - A falközvetít, azonban ettől még egyáltalán nem passzol a Nemzeti Együttműködés Rendszerének nevezett őrületbe. A szabadság nála még valóban teljes körű szabadságot jelent, az emberi méltóság valóban emberi méltóságot, mégpedig fajra, vallásra, társadalmi rétegekre való tekintet nélkül, és így tovább… 2011-ben azért még elkészülhetett ez a Kaland (Duna, 20.15) című magyar játékfilm, ami ettől még lehetett volna jó film is. Nem lett. (Bővebben)

 

 

Bizony, nagyon ráférne a köztévé híradóira a teljes vérfrissítés, de nyilván nem ezért kerül adásba A hírek szerelmesei (m1, 20.25) című romantikus komédia, melyben Robert Redford adja az öreg, rutinos híradóst, aki felkarolja a Michelle Pfeiffer alakította pincérnőcskét, akinek viszont leghőbb vágya, hogy híreket olvasson fel a híradóban.

A bűn hálójában (RTL Klub, 21.50) a nem éppen az akciófilm műfajának műveléséről ismert Steven Soderbergh akciófilmje, melyben egy tökéletesen ismeretlen főszereplőnőt (Gina Carano) tökéletesen ismert férfisztárok (Michael Douglas, Ewan McGregor, Antonio Banderas, Michael Fassbender, stb.) terelnek a nyilván látványos végkifejlet felé. Amúgy passz, nem láttam. Jackie Bauer-sztori, kb.

Az este fő ajánlata természetesen a Pink Floyd, de főleg Roger Waters és Alan Parker A fal (Duna, 22.00) című agymenése. Az expresszionista animációs betétekkel (lásd a képen) és szürreális élőszereplős jelenetekkel egyaránt operáló, monstruózus zenés egotrip a világhírű progresszív rockzenekar szintén világhírű koncept-albumának vizualizációja, Roger Waters szerepében Bob Geldof, aki itt még nem Sir. A film ugyan későn kezdődik, de remélhetőleg az érintettek, pl. Orbán Viktor osztályfőnök tanárbácsi, Hoffmann Rózsika tanfelügyelő néni és a többi tanárnéni és -bácsi is venni fogják az adást, miszerint:

We don’t need no education
We dont need no thought control
No dark sarcasm in the classroom
Teachers leave them kids alone
Hey! Teachers! Leave them kids alone!
All in all it’s just another brick in the wall.
All in all you’re just another brick in the wall.

Szerda, február 19.

Oké, emlékezzünk meg korunk egyik legjobb hollywoodi színészéről, a napokban magát a túlpartra átlőtt Philip Seymour Hoffmanról, illetve az ő Capote - Philip Seymour Hoffmanelső és sajnos utolsó Oscar-díjáról, amit Truman Capote alakjának megformálásáért (lásd a képen) kapott a Capote életéről szóló, Capote című filmben (MGM, 20.00). Egy igen színes, fura egyéniség egy igen színes, fura egyéniség szerepében.

 

 

A Divatdiktátorok (FilmboxHD, 21.00) nagy kedvencemnek, Robert Altmannak szokásosan fanyar hangvételű szatírája, melyben ezúttal a haute couture világába leskelődik be, a Mestertől megszokott lenyűgöző szereposztást megvillantva: Sophia Lorentől, Julia Robertstől és Kim Basingertől kezdve Marcello Mastroiannit, Forrest Whitakert és Tim Robbinst láthatjuk e filmben, de a háttérben feltűnnek olyan igazi divatdiktátorok is, saját magukat alakítva, mint Jean-Paul Gaultier, Karl Lagerfeld és sokan mások… A történet szerint a híres párizsi divathét alkalmával, amikor a divat fővárosában gyűlnek össze a divatvilág legjelentősebb, legtekintélyesebb figurái, egy furcsa, bizarr haláleset borzolja fel a kedélyeket. Az így keletkezett óriási kavarodásban aztán mindenkiről lehull a lepel, ha csak egy pillanatra is…

Johnny Depp egyszerre utánozza Chaplint és Buster Keatont a Benny és Joon (FOX, 21.00) című bájos romantikus komédiában, ami egyrészt önmagában fából vaskarika-gyártás, másrészt pedig el is el is bűvöli vele az egyik címszereplőt, a másik legnagyobb felháborodására.

A bikaborjak (Duna, 21.15) első komolyan vehető és komolyan is veendő filmje Federico Fellininek, aki amellett, hogy a filmtörténelem egyik legnagyobb művésze volt, e blog névadója is. A címszereplők egy unalmas olasz kisváros unatkozó, de nagy hanggal megáldott ifjai, akik aztán mégsem tudnak túlnőni a városka főterén…

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!