Az újabban ismét felmerülő félreértések tisztázása érdekében újra elmondom, hogy ez a tévéműsor-ajánló nem azért születik, hogy a tévénézést, mint kizárólagos időtöltést preferálja, hanem azért, ha valaki esetleg tévénézésre vetemedne, akkor mi az, amit érdemes (lehet/talán/szerintem) megnéznie. Vagy meghallgatnia, mint ma este például Verdi Traviatáját (mezzo, 20.30), Renée Fleminggel.
Nem éppen a legkönnyedebb szórakozás Török Ferenc Apacsok című filmje (FEM3, 19.10) sem, ami a Radnóti Színházban bemutatott Kovács-Bereményi darabnak tévéváltozata, és a rendszerváltás előtti besúgózós, III/III-as ügynökvilágot veszi górcső alá, végre-valahára. Aktualitása is van a filmnek, hiszen a második Fidesz-kormány egyik első intézkedése volt az ügynöki jelentéseket feldolgozó Kenedi-bizottság munkájának megszüntetése, kivonva ezzel az ügyből a civil ellenőrzést és teljes bizonytalanságba sodorva a Kádár-rendszer titkosszolgálati jelentéseinek további sorsát – egy egyszerű napi selejtezéssel eltűnhet ezek után akár az összes dokumentum. A filmben Kishorváth (Csányi Sándor), a fiatal filmes élete első filmjének rendezésére készül, a forgatókönyvét éppen a Kuratórium vizsgálja. A filmterv nagyapja történetét meséli el, aki a ’60-as évek elején az ’56 utáni passzív ellenállás egy különös formáját választotta.
A Vaklárma (film+, 21.00) viszont e film tökéletes ellentettje, bő másfél órányi féktelen baromkodás, Gene Wilder a süket, Richard Pryor a vak, csetlés-botlás, térdet csapkodó kacagás. Klasszikus mű, bármikor megnézem.
Az Időzavarban-ban (Story4, 21.30) Denzel Washington a főalak, ami már önmagában is elég. Itt egy floridai kisváros seriffjét alakítja, aki egy brutális kettős gyilkosságot derít fel, melynek szálai messzire vezetnek, de a közvetlen közelében erednek. Tisztességes, becsületes, középszerű krimi, bőven nézhető darab.
Szintén erős film Robert Altman Rövidre vágva (Paramount Channel, 22.00) című igen hosszú, több mint háromórás filmje, mely tulajdonképpen az amerikai kertvárosok lakóinak, az “átlagos amerikai polgárok” maró iróniával, megfestett, szövevényes, esemény- és részletgazdag freskója, a végén az idősebb Altmanre oly jellemző katartikus kataklizmával. Elképesztő a szereposztás, Jack Lemmontól Tom Waitsig, szinte mindenki itt van, aki él és mozog Hollywoodban (a képen Lily Tomlin és Tom Waits).