Mit nézzünk ma a tévében?

Vasárnap, augusztus 31.

Ennyi volt. Bevégeztetett. Vége a nyárnak. Holnaptól ősz van – persze, ennek is megvannak a maga szépségei, bár legtöbbünk aktuális hangulatához mégis inkább az Alien 4. – Feltámad a halál (RTL Klub, 22.25) passzol…

 

 

a hal neve wanda - jamie lee curtisNo, de félre a baljós gondolatokkal, hiszen akár egy monstre Vissza a jövőbe!-maratonnal is elüthetjük ezt a rettenetes napot (első rész a Paramount Channelen 15.35-től, a második 17.40-től és a harmadik 19.35-től), ami azért nem akármilyen nosztalgikusan jövőbelátó időtöltés fluxuskondenzátorral megbabrálni az téridő-kontinuum megbonthatatlannak tűnő egységét.

Tim Burton Ollókezű Edwardja (FEM3, 19.10), a látszat ellenére, messze nem az az egyfenekű tömegmaszlag, azonban “valami könnyedebbnek” tán még ez is elmegy a mai estén, jó sok tejszínhabbal. Amúgy, amolyan Frankenstein-parafrázis ez a film, tehát horrornak tűnő, de mégis romantikus (nagyon romantikus) történet, a még hamvas Johnny Depp-pel.

A hal neve: Wanda (Story4, 21.35) a Monthy Python-csapat amolyan spinfoffja, hiszen John Cleese mellett Michael Palin is jelen van a filmben, a többiek viszont nem. Mintha a Beatlesből John és Ringo együtt játszana egy lemezen, ahol nincs ott Paul és George. Chapman, Idle, Jones és Gilliam helyett nyert viszont egy Oscart magának Kevin Kline, és Tony Curtis lányáról (Jamie Lee Curtis – a képen) pedig kiderül, hogy bombanő. Angol humorú furcsa szajréfilm Hollywoodból. Sokan vannak, akik bármikor megnézik e filmet, én nem tartozom közéjük…

Elsősorban a politikusokhoz, az aktivistákhoz, valamint választóikhoz szól Milk (m1, 0.45) története. Gus Van Sant filmje Harvey Milkről, egy politikai tisztségért homoszexualitását először nyíltan felvállalva harcba szálló amerikai életéről szól. Milk példája erőt, biztatást adhat, illetve pozitív példát mutat nemcsak a melegeknek, de minden, őket megillető jogokért küzdő kisebbségnek, ráadásul Sean Penn óriásit alakít a címszerepben (és gyütt is az Oscar bácsi érte…). (Bővebben)

Szombat, augusztus 30.

Hófehérke történetének vaskos, tenyeres-talpas verziója Nepp József üdítő erejű Hófehér (m2, 19.25) című, mára már legendás rajzfilmje, mely legalább annyira szól a felnőtteknek, mint a gyermekeknek.

 

 

prince-avalanche-emile-hirsch-c3a9s-paul-ruddKét fura fazon megy az erődben, és beszél, és beszél, és beszél… Mint egy vicc, úgy kezdődik David Gordon Green Prince Avalanche – Texas hercege (Cinemax, 20.30) című (független) filmje, és ha felvesszük a két fazon (a képen Paul Rudd és Emile Hirsch) ritmusát, akkor a végére akár jobban is szórakozhatunk, mint egy éjszakába nyúló viccparádén. Pont olyan ez a film, mintha Tarantino rendezne egy kétszereplős roadmovie-t: bővebben.

A mai este már csak egy ilyen este, hiszen a következő ajánlatban is két fura fazon megy… az országúton, és végigrabolja Amerikát, miközben szerelmesek egymásba: Bonnie és Clyde (Duna, 21.15) klasszikus verzió, Faye Dunaway-el és Warren Beattyvel.

Aztán van ilyen, hogy két fura fazon megy, sőt mi több, száguld drogokkal, serkentőkkel és a létező összes pszichoaktív készítménnyel telepakolt autóján az országúton, hogy megtapasztalja milyen lehet a Félelem és reszketés Las Vegasban (Paramount Channel, 22.00). Terry Gilliam remekbe szabott látomása Hunter S. Thomson kultuszregényéből, avagy minden idők egyik leghitelesebb drogfilmje, egyben a gonzó néven emlegetett szabados újságírás bibliája ez a film, az emblematikus főszerepekben Johnny Deppel és Benicio del Toroval.

Két fura fazon, féltestvérek amúgy, azzal szórakozik, hogy hülyére veressék magukat, de még inkább azzal, hogy hülyére verjék azt a másikat, aki a ring túlsó sarkában áll. Mickey Ward (Mark Wahlberg) és Dicky Eklund (Christian Bale) története A harcos (m1, 23.30) című sziklakemény film, amit a profiboksz.hu szakmailag egyszerűen csak úgy jellemzett, mint egy “zseniális bokszfilm”. Ráadásul, ennél azért lényegesen többről van szó ezúttal… (Bővebben)

Péntek, augusztus 29.

A nyár utolsó péntek estéje előtt állunk. Nézzük tehát, mivel bekkelhetjük ki ezt, illetve az ezzel járó, egész hétvégére kiterjedő, letaglózó erejű másnaposságot: indul például a hóban, jégben, sárban és fagyos vizeken játszódó remek történelmi kalandsorozat, a Vikingek (Viasat3, 21.15) második évada.

 

 

Szerelem és más drogok - Jake Gyllenhaal és Anne HathawayA romantikus komédiák mezőnyében a tartalmasabbak közé tartozik a Szerelem és más drogok (Cool, 21.10). A tisztes hollywoodi mesteremberként ismert Edward Zwick ijesztően zajosan kezdődő dolgozata később főleg a szemei és fogazata villogtatásán túlmenően igen pikáns jeleneteket is bevállaló Anne Hathaway és Jake Gyllenhaal (a képen ők) közti civódásról szól, némi diszkrét gyógyszeripar-fikázáson és a Parkinson-kórral való együttélés nehézségeinek közérdekű középpontba helyezésén túl.

A császárok klubja című film (Paramount Channel, 21.40) eközben azt tárgyalja ki, vajon mi történik akkor, amikor egy amerikai elitfőiskolán a hagyományos ókori eszmények, a szépség és a tiszta erkölcsök iránt lelkesedő tanár (Kevin Kline) összetűzésbe kerül a helyi nagyhatalmú szenátor elkényeztetett, pökhendi fiacskájával (Emile Hirsch). (Bővebben)

A sebhelyesarcú (Story4, 22.05) Al Pacino mindig tökéletes helyettes.

Emir Kusturica pontosan azt csinálta a romákkal (mint etnikum és mint kultúra), amit Sergio Leone az amerikai western (mint életforma és mint kultúra) kliséivel: a valóságot és az abból fakadó sztereotípiákat misztifikálja, illetve a végletekig sarkítja, míg a babonákat, a legendákat pedig földközelbe hozza és azokat naturalisztikusan ábrázolja. A cigányok ideje (Duna, 22.45) is egy ilyen tabló, hatalmas ívű, szinte eposzian nagy mű. Simán ki lehetne akasztani a falra. (Ebben szólal meg például a virtigli világsláger Ederlezi is… vacsdisz.)

Csütörtök, augusztus 28.

Szegényes kínálat a nyár utolsó csütörtökjén… Nem először láthatjuk Steven Spielberg nagyszabású, szélesen áradó rabszolgasors-meséjét, az Amistadot (SuperTV2, 21.35). Morgan Freeman kontra Anthony Hopkins, és még sokan mások (például Matthew McConaugheya Amistad - Matthew McConaugheyképen). Ha nem irtózunk a ma már akár klasszikusnak is tekinthető spielbergi pátosztól, ha hagyjuk magunkat a filmmel hömpölyögni, akkor katartikus élményben lehet részünk.

 

 

Az átkos múlt egy hozzánk közelebb álló szelete elevenedik meg Bacsó Péter Te rongyos élet (Duna, 21.35) című filmjében, miáltal az okozott élmény is keserédesebb. Udvaros Dorottya egyik első nagy alakítására ad alkalmat ez a dráma, melyben tulajdonképpen saját édesanyjának sorsát játszhatta el. Van aztán még benne kitelepítés, korrupt, vidéki, kisszerű hatalmasságok, Bástya elvtárs… Még jó, hogy ma már van búza, lágy kenyér, no meg kolbászból kerítés, ugyebár.

Kora éjszaka aztán megismerhetünk a magyar zene egyik legújabb nemzetközi sztárjával, Pátkai Rozival az A38 Hajó színpadán (m2, 0.10).

Szerda, augusztus 27.

Két meglepetésszerű üstökös kezdésnek: a Hold (Film Mánia, 21.00) az utóbbi évek egyik legkomolyabban veendő (tehát nem “szemkápráztató”) sci-fi durranása volt. Duncan Jones (aki mellesleg “civilben” a híres rocksztár David Bowie fia) filmje egyszerre pszichothriller, környezetvédelmi utópia/disztópia, romantikus melodráma és filozofikus sci-fi-esszé, ráadásul úgy, hogy mindegyik teljes egész és egyik sem megy a másik kárára. Főszerepben Sam Rockwell, az egyik legsokoldalúbb kortárs filmsztár. (Bővebben)

 

 

a nagy lebowski - jeff bridgesAz agyonszapult, ennek ellenére/éppen ezért sok sebből vérző (mások szerint haldokló) magyar filmgyártás egyik legutóbbi nagy felfedezése volt Gigor Attila, valamint A nyomozó (film+2, 21.00) című bemutatkozó rendezése. A krimi abszurd és mint film, igen jó, kiváló színészi teljesítményekkel (Anger Zsolt, Rezes Judit, Terhes Sándor…).

Az öregedő Jack Bauer ma már csak félműszakot vállal, ennek ellenére ez a kilencedik munkanapja a minap nekünk is könnyedén lecsúszott két ülésre. (Bővebben) A 24: Élj egy új napért (FOX, 21.00) ma este főműsoridőben kerül ismétlésre, az első résztől.

A nagy Lebowski (Paramount Channel, 21.40) viszont alapfilm a tekéseknek, a white russian kedvelőinek, a perzsaszőnyeg-mániásoknak, valamint Coen-testvérek rajongóinak, illetve azoknak, akik legszívesebben egy fürdőköpenyben, a semmit téve töltenék el egész életüket. Címszerepben Jeff Bridgest (a képen) és mellékesen pedig például nemrégiben a túloldalra végérvényesen átruccant Philip Seymour Hoffmant láthatjuk.

Kedd, augusztus 26.

Látszólag egy átlagos, szürke hétköznap este, a tanévkezdés és a szabadságolás utáni munkakezdés összes stresszével, fenyegető rémével és Damoklész mintájú kardjával súlyosbítva, de a tévében legalább jobb, és még a jobbnál is jobb filmek!

 

 

Damien O’Donnell ’99-es filmje, a Kelet az Kelet (Cinemax, 20.15) például olyan magától értetődő természetességgel, atomi pontossággal és Gran Torino - Clint Eastwoodkulturális hitellel fogalmaz meg kínzó, és a mai mindennapokat is alapvetően tematizáló társadalmi kérdéseket, hogy az mindenképpen csodálnivaló, mint ahogy az is, hogy meg sem kísérli az általa felvetett kérdést megválaszolni – ezzel pontosan arra testálja ennek lehetőségét, akinek ezt valójában meg kell tennie: nekünk, embereknek, a társadalom minden egyes tagjának. (Bővebben)

Mindeközben Clint Eastwood (a képen), az öreg konzervatív republikánus is pikkpakk (nagydoktori) kiselőadást tart nekünk az előbbi film által felvetett idegengyűlölet és honderű nálunk szintén igen aktuális témájában. A Gran Torino (RTL Klub, 21.25) is remek film, sőt, ha lehet, még remekebb – ráadásul úgy saccolom, magyarországi tévépremier… (Bővebben)

A lánc (SuperTV2, 21.35) sem rossz film, egy egészen jó drámai thriller, bár nem mérhető az előzőekhez. Samuel L. Jackson szétcsúszott életű blueszenész. Christina Ricci pasija, Justin Timberlake pedig éppen beállni készül a Nemzeti Gárdába, miközben szabadjára engedett csaja pedig csak úgy, beállni, ám azt minél jobban, és ennek érdekében bármire hajlandó. Egy nap Samuel éppen hazafelé bóklászik veteményeskertjéből, és Christinát találja vérbe fagyva a háza előtt… (Bővebben)

A Red Rock West (Paramount Channel, 21.40) is jó. A még jó formában lévő Nicolas Cage háborús veteránként csavarog az isten háta mögött munkát keresve, mikor a címbeli koszfészek krimójában összekeverik egy bérgyilkossal, akinek díjazását felvéve, ám a munkát el nem végezve kereket oldana, ha nem toppanna be az igazi bérgyilkos (Dennis Hopper)…

Később a Színésznők bálja (Duna, 23.15) lehet még érdekes, elsősorban azoknak, akik szívesen kukkantanak be a dolgok mögé. A Polisse-szel jelentős sikert arató Maiwenn Le Besco kísérleti (mások szerint “dán Dogmás”) dokumentumfilmje bennfentes szemmel tekint be egy film forgatásának kulisszái mögé, így lebbentve fel a leplet néhány híres/ismert francia színésznő szokásairól, idegbajairól, mániáiról, természetesen baráti szeretettel…

Hétfő, augusztus 25.

Úgy tűnik, a TV2-hálózat nem vacakol és einstandolni szeretné a hétfő estét, hiszen szinte teljes mellszélességben igenis nézhető, bár korántsem friss mozifilmekkel próbálkozik. A kérdés, hogy ez a sorozat-, és szappanopera-rajongókat mennyire hatja meg?

 

 

A cég (FEM3, 21.05) például Sidney Pollack nagystílű (és sokszor látott) bírósági drámája, John Grisham regénye alapján. Tom Cruise a A szajré - Robert De Niro, Edward Norton és Marlon Brandofeltörekvő, fiatal ügyvéd, aki cúnya dolgokra lesz figyelmes annak a nagynevű, tekintélyes ügyvédi irodának – a “Cégnek” – működésében, amelyik felvette őt az egyetem után. Természetesen, itt is komoly lineup (pl. Gene Hackman, Ed Harris) biztosítja a film látványosságát…

A Halálkanyar (SuperTV2, 21.35) című izgalmas, üldözős sztoriban egy dörzsölt FBI-ügynök (Dennis Quaid) hajszol egy sorozatgyilkost, aki (vagy valaki más) elrabolta az ügynök kisfiát – eközben ott kotnyeleskedik egy buzgó kisvárosi seriff is (Danny Glover)… Pörgős, egészen jó kis thriller lesz ez. (Az esetleges félreértések elkerülése végett meg kell jegyeznem, hogy van Oliver Stone-nak is egy Halálkanyarra magyarított című filmje, ráadásul mindkét film 1997-ben készült… Az eredeti címük természetesen más.)

A szajré (TV2, 22.30) egy igazi szajré-film. Ennél többet mond azonban az, hogy három színészgeneráció három jeles tagját, Marlon Brandót, Robert De Nirót és Edward Nortont láthatjuk benne (és a képen). (Bővebben)

Mindezek előtt, ne hagyjuk ki azonban az Égi tűz (Paramount Channel, 19.40) című sci-fit, mely nagyjából akkor készült, amikor elindultak az X-akták, elöntötte a világot a parapszichológia, a new age,és más féltudományos bűbáj és egyre többen kezdtek hinni abban, hogy valakiknek kell lenniük odafent. Az 1993-ban készült mozi az UFO-filmek egyik jellegzetes darabja, fények az égen, majd egy energianyaláb leterít egy embert, aki néhány nap múlva kerül elő meztelenül, kiéhezve úgy, hogy az égadta világon nem tud semmit arról, hogy hol töltötte az elmúlt időt.

Vasárnap, augusztus 24.

A nyögvenyelős, otthonülős nyárvégéhez méltó a mai tévéműsor. A Zavaros vizeken című bírósági drámában (Paramount Channel, 19.35) például John Travolta alakít egy amolyan közhelyesen nagyképű sztárügyvédet, aki a valóságban is megtörtént esetet feldolgozó drámában igen nagy fába vágta fejszéjét: olyan családok védelmét vállalta el, akik két giga-megavállalatot pereltek be azzal, hogy az azok által szennyezett ivóvíztől kaptak halálos leukémiát gyermekeik… (Nézzük meg például, mit műveltek nálunk a vörösiszap-üggyel…) Robert Duvallt az egyik mellékszerepért, Conrad L. Hallt pedig az operatőri munkáért jelölték Oscarra e filmben nyújtott teljesítményükért, de amúgy is, szintén igen súlyos a szereposztás ebben a katartikus filmben.

 

 

madarakAlfred Hitchcok Madarak (Duna, 21.25) című thrillerje a műfaj egyik nagy-nagy klasszikusa, aminek láttán, illetve, aminek köszönhetően, már egy ártatlan széncinegére sem tudunk tekinteni gyanakvás nélkül. Értelemszerűen ornitológusok, madárgyűrűzőtábor-lakók és a szárnyas jószágok más rajongói kerüljék ezt a filmet, mások viszont ne: komoly borzongás várható a levegőből. (Lásd a képen)

A késő este nézhetjük meg a Királyok útját (m1, 23.45), Valdís Óskarsdottír filmjét, melyben szülőföldjéről, Izlandról és az izlandi emberekről mesél. Az izlandi rendezőnő eleddig elsősorban a Családban marad című frenetikus “esküvői videóból”, illetve filmvágóként volt nem kevéssé ismert, aki ezúttal is híven követi az izlandi filmkészítés vérbő, groteszk felé kacsintgató szemléletmódját. A filmhez vészjósló aktualitást ad azonban a mostanában kitörni szándékozó Bárdarbunga nevű izlandi vulkán. Emlékezhetünk, 2010-ben mekkora galibát okozott az ennél lényegesen kisebb Eyjafjallajökull…

Szombat, augusztus 23.

Remek filmeket tűz ma este műsorra az m1, így akár vasárnap kora hajnalig is el lehet ott tölteni az időt, azonban arra vigyázni kell, hogy a filmek között gyorsan átkapcsoljunk valami normális csatornára (mezzora, NatGeora, Spektrumra, stb.), nehogy bemásszon a fejünkbe a szemünkön és fülünkön át a narancsszínű agyrágóbogár… Távirányítót tehát nem eldugni!

 

 

cape fear - robert de niroA Cape Fear – A Rettegés foka (m1, 21.20), persze, nem feltétlenül a legjobb (de nem is a legrosszabb!) darabja Martin Scorsese-nek, viszont Robert de Niro (a képen) élete egyik legvérfagyasztóbb alakítását nyújtja itt. Hasonlóképpen Juliette Lewishoz – jelölték is mindkettejüket egy-egy Oscarra. Alakításuk erejét jelzi, hogy mellettük Nick Nolte és Jessica Lange csupán másodhegedűs tud lenni ebben az éles thrillerben. Amúgy a hasonló című és szintén nem elhanyagolható minőségű, 1962-es filmnek remake-jéről beszélünk.

Az utána következő Testvérek (m1, 23.30) is egy remake, ennek ellenére szintén jó kis mozi. Susanne Bier dán filmrendezőnő Testvéred feleségét… című kiváló filmjéből Jim Sheridan készített egy azonos minőségű, csak az eredetiségét tekintve másodlagos alkotást. A sztori egyszerű a felszínen, a mélyben viszont mély: Sam (Tobey Maguire) katona, Afganisztánban szolgál, testvére Tommy (Jake Gyllenhaal) pedig éppen most szabadul a börtönből. Sam repülőgépét lelövik, s a tragikus hírre Tommy úgy gondolja, hogy neki, mint testvérnek muszáj megvigasztalnia Sam feleségét, Grace-t (Natalie Portman). Éppen nagyban vigasztalja, amikor beállít Sam…

A Fejvadászok (m1, 01.10) már a skandináv krimiirodalom nagyágyújának, Jo Nesbø-nak regényéből készült, norvég alkotóktól. KŐKEMÉNY REMEKMŰ. (Bővebben)

A Futnak még…-kategóriában van még egy csilivili, Tom Cruise-zal súlyosbított Philip K. Dick-adaptáció, Steven Spielbergtől: a Különvéleményről (PRO4, 21.20) nekem az a különvéleményem, hogy erősen közepes akcióthriller. Nem több ennél, de nem is kevesebb…

A Nehéz idők (RTL+, 22.45) viszont megint egy kőkemény, brutális, ám messze nem tartalmatlan, emellett erős és igazságos film, mely az Öböl-szindróma (sajnos megint igen aktuálissá váló) témájában ás igen mélyre. Főszerepben egy igazi mai színészikon: Christian Bale. (Bővebben)

Roman Polanski éjszakába nyúló Szellemírója (Story4, 00.00) egy olyan, amúgy tehetséges íróról (Ewan McGregor) szól, aki más, nála jobban menedzselt, jobb kapcsolatokkal rendelkező, avagy csupán szerencsésebb írók nevében írja meg azok sikerkönyveit. Afféle stróman. Ez alkalommal azonban megkapja ő is a “nagy ajánlatot”: az ex-miniszterelnök (Pierce Brosnan) életrajzát kell megírnia, idejekorán, furcsa körülmények között elhalálozott elődje helyett… (Bővebben)

Péntek, augusztus 22.

A szerencsésebbeknek az idei nyár utolsó előtti, sokaknak viszont a rendes éves szabadság utolsó péntek estéje áll előttünk, használjuk ki tehát, amíg nem késő – és ha nem esik az eső. A tévék segítenek ebben, hiszen jobbára csak ezerszer látott, régi tutiságokat adnak.

 

 

az elveszett frigyláda fosztogatóiA görög-francia Costa-Gavras Bennfentes játék (HBO2, 20.05) című pénzügyi thrillere talán a kakukktojás mára, hiszen viszonylag friss alkotás, mely egy feltörekvő bankvezér történetén keresztül kívánja meg leleplezni a pénzvilág kétarcúságát, több-kevesebb sikerrel. (Bővebben)

Richard Attenborough veretes C.S. Lewis-életrajza (aki Tolkien barátja és riválisa volt, valamint neki köszönhetjük, ugye, a Narnia krónikáit) ugyan csak elvétve kerül adásba, de egy 1993-ban készült filmet csak nem ajánlhatok premierként. Nem mintha az Árnyékország (Paramount Channel, 19.20) nem lenne jó film, pont az ilyen zűrös napokon is otthonmaradóknak való. Az idősödő szobatudós (Sir Anthony Hopkins) úgy ismerkedik meg az amerikai Joyjal (Debra Winger), hogy a nő fia rajong a férfi regényeiért. Az energikus és bájos nő elbűvöli a pipifaxos öreget és szerelem szövődik köztük, azonban kiderül, hogy Joy rákos. Valós, igen megrázó történet, 131 percen keresztül, parttalanul áradó érzelemtolulás, és hát kiváló színészek.

Peter Yates minap is ajánlott Az öltöztető (Cinemax, 20.00) című drámája is inkább az idősebb korosztályhoz szól, illetve azokhoz, akik még járnak színházba. Itt Albert Finney adja a darabeli öreg színészt és Tom Courtenay a címszerepet. (Bővebben)

Mad Max (TCM, 21.00) ma eredeti nyelven megy. Nem merül shakespeare-i mélységekbe a film nyelvi szintje, és amúgy is tudjuk a filmet kívülről, tehát nem lesz gond.

Az elveszett frigyláda fosztogatói (FEM3, 21.05) is mindig jól jön, hiszen az mindig nagyon rendben van, amikor a végén megszívják a nácik… (Lásd a képen)

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!