Mit nézzünk ma a tévében?

Kedd, augusztus 12.

Elsőnek minden idők egyik legnagyobb magyar filmjét ajánlanám mára, mely tűélesen rajzolja meg az elvtelen, haszonleső szervilizmus és az abban oly szívesen gyökeret eresztő zsarnokság természetét, ami annyira jellemző napjainkban is a magyarságra. Az Isten hozta, őrnagy úr! (m3, 20.20) több szempontból is halhatatlan remekmű, melynek örök helye van a világ filmművészetének mennybéli mozijában. Egyrészt, mert önmagában is egy remek film, óriási színészek óriási alakításával: Latinovits például (a képen) pályafutásának egyik emblematikus figuráját alkotta meg az Őrnagy isten hozta őrnagy úr - latinovits zoltánszerepében, zseniálisan. Sinkovits Imre falusi tűzoltóparancsnoka hasonló méretű alakítás, gigászi méretű kisember. Fónay Márta, Venczel Vera, Dégi, a postás, Páger, a plébános… Ha értették, láthatták volna ezt a filmet Hollywoodban, 10 Oscar biztosan járt volna érte. Másrészt, Fábri Zoltán minden idők egyik legjobb irodalmi adaptációját alkotta meg e filmmel, hiszen általa Örkény világhírű műve (Tóték) e filmmel méltó módon, gondolatában, stílusában hibátlanul, a szerzővel azonos minőségben konvertálódott mozgófilmmé.

 

 

Van ezenkívül mára egy Őrült város (Viasat3, 21.15). Costa-Gavras remek pszichológiai thrillerében John  Travolta egy kirúgása miatt bekattant múzeumi őrt játszik, aki túszul ejt egy csapat iskolást. A csiki-csukiban Dustin Hoffman, a hajdani nagymenő, már kissé megkopott tévés személyiség próbál közvetíteni… (Bővebben)

Picit később, Ben Affleck öccsét, Casey-t főszerepelteti első rendezésében, a Hideg nyomonban (Paramount Channel, 21.40), mely szintén igencsak jó film. Az írás megy Geyza barátunknak (ez Ben Affleck harmadik neve), ezt tudhatjuk a nagyszerű Good Will Hunting óta, színésznek is elmegy, rendezni viszont eddig nem mert. Azonban a Hideg nyomon minden snittjén látszik, hogy kiérlelt, végiggondolt munka, a Good Will Huntinghoz hasonlóan masszívan valóság közeli alapokon áll, emellett egy izgalmas műfaji kísérlet is a film noir egyfajta aktualizálására, realistán, sőt, naturalista módon szociologikus, erős etikai attitűddel. Komoly problémákat vet fel a történet, mind bűnügyileg, mint etikai viszonylataiban. Messze vagyunk az álomgyártól, itt Amerika nagyobbik, meglehetősen fekélyes felét látjuk. Gyermekrablás, drog, korrupció, maffia, simlis rendőrök a téma, melybe Ben keményen és egyenesen beleszáll. Ötletes profizmussal boncolgatja sztoriját, mely egészen a végéig tartogat meglepő fordulatokat, ráadásul és főleg úgy, hogy mindvégig erős gondolati tartalommal is párosul: komolyabb elemzést, esszét is megérne a Casey Affleck által alakított elsőre meglehetősen nyeglének tűnő magánhekus tettei értelmének, jogosságának, erkölcsi és etikai helyességének vizsgálata. Casey ráadásul eszköztelenül is igen jó színészi teljesítményt nyújt, csakúgy mint pl. a már sokszor atombiztosan bizonyított Ed Harris, vagy sokan mások a filmben.

Az árulás bonyolult lélektanáról szól a Hart háborúja (FOX, 22.40) című -szintén elsőrangú- háborús és tárgyalótermi dráma, olyan színészek tolmácsolásában, mint Colin Farrell vagy Bruce Willis. (Bővebben)

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!