A legendás New York-i klubban, a CBGB-ben (HBO, 21.00) kezdhetjük a mai estét, ahonnan a hetvenes évek végének, és a nyolcvanas évek rockzenéjét meghatározó zenekarok nagyrésze elindult, a Police-tól és a Blondie-tól a Ramonesen át a Talking Headsig és vissza. A vicc az, hogy a klubot egy bizonyos Hilly Kristal (Alan Rickman) azért nyitotta, hogy a “Nagy Almában” is legyen végre egy hely a country, a bluegrass és a blues műfajoknak, az idők azonban ekkor már más ritmusra jártak…
Alternatíva a hangos new wave és punkzenéhez Kar Wai Wong lágy, melankolikus és süppedős My Blueberry Nights (FEM3, 21.00) című meséje, Norah Jonesszal, sütivel és kávéval. Sokszor láttuk már…
Annie Proulx Pulitzer-díjjal jutalmazott regénye nem tudom, milyen, de jó kis sztorik és remek karakterek lehetnek benne. Ennyi derül ki Lasse Halström adaptációjából, a Kikötői hírekből (Paramount Channel, 21.40), ami azonban összességében kissé kusza, kissé szájbarágós. A hibázni képtelen Judi Dench mellett Kevin Spacey viszont téved szerintem ezúttal, amikor túl “gügyére”, együgyűre veszi a figurát. Alapvetően mégis hangulatos a film, köszönhetően a vad és karakteres új-fundlandi tengerpartnak, ami kvázi mellékszereplővé tudja magát itt kinőni.
Van egy másik regényadaptáció is mára. Tom Tykwer, a kitűnő német rendező álmodta filmre Patrick Süskind kultikus regényét. A film, a Parfüm: Egy gyilkos története (Story4, 22.05) látványos, gazdagon díszített, ízléses és pikkpakk műnek sikeredett, azonban számomra valahogyan mégsem tűnik az igazinak. Talán ha szagos is lenne? Persze, ettől még simán nézhető, Dustin Hoffman remek benne, csak ne hasonlítsuk a filmet a regényhez…
Quentin Tarantino Becstelen Brigantykját (TV2, 22.25) csak azok tekintik történelmi drámának, vagy akár világháborús tablónak, akik annak akarják, bármilyen okból. A néhol tényleg igen vicces film Tarantino nazisploitation-hommázsa, mely ha nem is nyugszik feltétlenül egzakt történelmi alapzaton, azért (például ahogyan Brad Pitt is mutatja a képen) masszívan mutat utat, mit s hogyan, illetve kinek és hova. (Bővebben)
A Menekülő ember (SuperTV2, 22.35) ma már ótvar gagyi vagy vicces baromság, attól függ, honnan nézzük, de azért adjuk meg e filmnek azt is, ami jár: a nyolcvanas évek egyik komoly kultuszfilmje ez, valamint még állandó hivatkozási alap is arra vonatkozóan, ha olyan filmeket keresünk, melyekben amolyan előképei lehettek a mai televíziózásban uralkodó valóságshow-knak, illetve a manapság divatos Éhezők viadala-típusú tini-akciófilmeknek. Az ötlet őseredete nyilván valahol az ókori gladiátor-játékok körül keresendő, azonban 1987-ben, amikor ez a film is készült, még szó sem volt a gyakorlatban Való Világokról, vagy más túlélő-showkról. Az écesz – minő meglepetés! – itt is Stephen Kingé, akinek regényéből rendezte ezt a filmet Paul Michael Glaser, akit viszont “személyesen” is ismerhetünk, hiszen ő volt Starsky (a bodor fekete) a Starsky és Hutch-ból, már ha valakinek mond ez az információ még egyáltalán bármit is manapság. A főszerep azonban itt Arnold “wannabe governator” Schwarzeneggeré. Egy ártatlanul elítélt kommandós blablabla visszautasíthatatlan ajánlatot kap egy tévémogultól: vegyen részt egy olyan versenyben, melyben reá vadásznak – és ezt a tévé élőben fogja közvetíteni. Ha túléli szabad, ha nem, akkor halott. Arnold szabad akar lenni. Ennyi a film, de a jelen esetben ennyi is elég a klasszikussá váláshoz.
Vissza a rockhoz. A hetvenes évek népszerű leányrockbandája volt Joan Jett és az ő Runaways nevű csapata, melynek történetét meséli el a meglepően jó (és hülyén hangzó című) A rocker csajok (m1, 22.55) című film, melyben Joan szerepében a szintén meglepően jó Kristen Stewartot láthatjuk. (Bővebben)
Vissza a filmhez. Az olasz Taviani-testvérek Jó reggelt, Babilónia! (Duna, 23.10) című érzelmes, nagyívű mozija egy szegény szicíliai testvérpár történetét meséli el, hogyan lettek csóró kőművesből Hollywood emblematikus szuperprodukciójának, David Wark Griffith Türelmetlenség című legendás némafilmjének ünnepelt és csodált díszlettervezői, s hogyan válnak egymás ellenségévé…
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: