Mit nézzünk ma a tévében?

Péntek, október 31.

Ha van pénzünk, ma este A király táncol (Cinemax, 20.00), utána pedig Machete gyilkol (HBO Comedy, 22.10). Az első az egyik kedvenc filmem. A balett-táncosként is jelentős XIV. ”Napkirály” Lajos francia királyról szól Gérard Corbiau filmje, valamint az ő udvari muzsikásáról, bizonyos Jean-Baptiste Lullyről. Tombol a vaskos, aranytól roskadozó, túlburjánzó barokk, atomi erejű zenével körítve. Még mellékszereplőként is olyan, viszonylag ismert figurák tűnnek fel, mint például Moliére… A másik filmről is beszéljenek csak a nevek: Machete ki lenne más, mint Danny Trejo (a képen). A filmetRobert Rodriguez rendezte, a negatív hős Mel Gibson, és van még egy csomó jó csaj:Michelle Rodriguez (aki csak névrokon), Amber Heard, Jessica Alba, Lady Gaga, az amerikai elnök szerepében pedig Charlie Sheen.

 

 

danny-trejo-autographed-machete-photoAkinek viszont nincs pénze még előfizetős prémiumcsatornákra sem, azoknak maga Gordon Gecko (Michael Douglas), a tőzsdék feneketlen étvágyú csúcsragadozója tanítja meg a tutit, Oliver Stone 1987-es, ám mégsem elavult, Tőzsdecápák (FEM3, 21.00) című mozijában.

Habkönnyű, szerelmes romkom a Barátság extrákkal (Cool, 21.10), amiben Mila Kunis és Justin Timberlake azt próbálja ki, létezik-e egy barátságban csak szex, és más semmi. Naná. Semmi extra, viszont legalább működik. Mármint, a film.

A félig tele-félig üres pohár tipikus esete a Ki nevel a végén? (SuperTV2, 21.35) Vagy Jack Nicholson süllyedt le Adam Sandler ótvargagyi, kakipuki szintjére, vagy Jack emelte fel magához Ádit. Mondjuk azt ezúttal, hogy félig tele van az a pohár, hiszen a film még bőven a nézhető vígjátékok sorában van. Nicholson tolja ezerrel, ahogy szokta ebben a műfajban, amihez aztán Sandler séróból asszisztál. Amúgy a megöntözött öntöző, illetve, amikor a fagyi visszanyal klasszikus sémáinak egyfajta variációját látjuk ismét e műben: amikor az orvos talán betegebb, mint a betege. Indulatkezelés, mint napjaink egyik fő civilizációs mifenéje. (Bővebben)

Picit később, Denzel Washington egy floridai kisváros seriffjeként találja magát Időzavarban (Story4, 22.05), egy brutális kettős gyilkosság felderítése közben. A szálak messzire vezetnek, de -némi meglepetésre- a közvetlen közelében erednek. Tisztességes, becsületes, tisztesen középszerű, de azért még bőven nézhető krimi ez.

Taviani-testvérek Káosz (Duna, 23.10) című remek, míves darabját valamilyen érthetetlen okokból két részben adja le a csatorna (a film másik fele egy hét múlva, november 07-én, 22.50-től nézhető meg). Akinek nem megy egyben ez a masszív szimbólumokból építkező, veretes moralitásjáték, annak akkor sem fog, ha az öt, gondolatilag egymásra építkező epizódot külön-külön vetítik le… Tehát mehetne egyben is. Amúgy Luigi Pirandello novelláinak (A másik fiú, a Holdnyavalya, Az olajoskorsó, a Requiem és a Beszélgetés anyámmal) szabadon egybefűzött filmadaptációjáról van szó.

Csütörtök, október 30.

Jó, hát akkor itt fogunk élni. Benn mi volt? Miért? Kinn mi volt?! Vigyázz Dinikém édes, nehogy megetessenek, ne ugrálj, ne feltűnősködj! Aki kérdez, az faggat, mert őt is faggatják. Tanulj, jegyezd meg a tananyagot, mondd vissza nekik! Ne ellenkezz, ne szólj soha feleslegesen! Nem beszélve a nőkről… Ma este (is) Megáll az idő (Duna, 21.50). Hűha! Lívia! Ha még egyszer így néz rám, engem is rákenhet a szendvicsére! Hajrá egyedül! Ne legyen SEMMI! C’mon lets twist again! Éljenek a hülyék! ALAPmű. (Kép)

 

 

megáll az idő

 

Úton (Cinemax, 20.00). Messze nem az igazi, szerintem egy gyenge-közepes adaptációJack Kerouac ALAPkönyvéből. (Bővebben).

A Női vonalak (SuperTV2, 21.35) nagyjából arról szól, hogy van három nővér, akiknek fülére rá van gyógyulva a telefon. Ez mondjuk, ismerős képlet. Érdekesebb ennél viszont az, hogy a három nővért Diane Keaton, Meg Ryan és Lisa Kudrow alakítja, emellett a filmetDiane Keaton rendezte is… Szóval, a három csaj teszi a dolgát háromfelé (fülén telefonnal), miközben édesapjuk (Walter Matthau) egyre jobban belesüllyed az öregkori szenilitásba. Romkom, lehet picit pityeregni is a végén.

Már megint bérgyilkos a szomszédom (FEM3, 22.00). Na még egy bőr a rókáról.Bruce Willis még mindig nyugdíjas bérgyilkos, annak a csávónak aJóbarátokbólszomszédból (Matthew Perry) pedig már megint problémája van.

Szerda, október 29.

Most tényleg nem kötözködésből, de meg tudja valaki mondani, mi végre kellett a maiMagyarország-Portugália EB-selejtező focimeccset (m1, 20.20) a miskolci düledező betonteknőbe vinni, miközben az adófizetők tengernyi pénzéből gombamód nőnek ki a földből a vadonatúj, EU-kompatibilis stadionok? Van erre ésszerű magyarázat? Kötve hiszem. Oké, ez mellément: nem foci, hanem kézilabdameccsről van szó. Elnézést kérek attól, akit érint. 🙂

 

 

át a hídon - isztambul hangjaiAz HBO-előfizetők az aktuális Terápia-rész előtt egy újabb pszichológiai tárgyú filmdrámát nézhetnek meg, mintegy hangulati bevezetőnek. A bátyám árnyékában (HBO2, 19.55) című film főszereplője az autizmus egy enyhe válfajában, az Asperger-szindrómában szenved. Még kommunikál a külvilággal és képes magát meghatározni benne, de sok tekintetben már el is szigetelődik az abban érzékeny figyelmével megtapasztalt folyamatoktól. Bátyja számára a példakép, a minta, a “tökéletes ember” és hozzá képest csupán egy sérült, tökéletlen élőlény ő maga. A baj az, hogy a családja is így gondolja…

A Soul Kitchennel ismertté vált német-török Fatih Akin ezúttal szülőhazáját mutatja be, igaz egy igen sajátos szempontból. Az Át a hídon – Isztambul hangjai (Duna, 21.35) című zenés dokumentumfilm tizenöt török zenekar portréján keresztül festi fel a soknemzetiségű, sok kultúrájú Törökország tablóját. A műfaji körtánc az autentikus török népzenétől a jazzen át a rockzenéig (lásd a képen) és a hiphopig tart, melynek hátterét a több mint 13 milliós Isztambul, a világ egyik legrégebbi városa adja.

Hétfő, október 27.

Ma este indul a Terápia második évada (HBO, 21.00), nem kérdés tehát, mit néz az a néző, akinek van HBO-előfizetése. (Az első évadról, a sorozat koncepciójáról bővebben itt.) András (Mácsai Pál – a képen), a menő, belbudai pszichoterapeuta, ugyebár, szakított párjával. Új lakást bérel a belvárosban, ahová jönnek az új páciensek, pánikbeteg politikus (Máté Gábor), önbizalomhiányát keménységgel kompenzáló ügyvédnő (Péterfy Bori), egy zárkózott, fiatal lány (Kurta Niké), és maradnak régiek is (Szamosi Zsófi és Nagy Zsolt), valamint marad a pszichiáter pszichiátere (Csákányi Eszter) is. Fontos mellékszereplőként újra feltűnik Blaskó Péter, és megismerkedhetünk egy titokzatos hölggyel is, aki később komoly hatással bír majd a sármos, ám éppen kissé megbillent lélekgyógyászra…

 

 

terápia 2 - mácsai pálElőtte, mintegy felvezetésként, megismerkedhetünk Blue Jasmine-nal (HBO, 19.20) is, aki egy nő a jól ismert, decens, liberális, értelmiségi társaságból, aki már halálosan unja az évtizedek óta, egy családregény dagályosságába való, állandó civakodást, az állandó témákat és áskálódásokat és dönt.Woody Allen tavalyi filmje ezúttal Cate Blanchett-et segítette hozzá igencsak megérdemelt Oscar-díjához. (Bővebben)

Tölthetjük viszont az estét Szenvedélyek viharában (FEM3, 21.00) is. A nagyszabású, hömpölygő cselekményű (mondhatjuk dagályosnak is persze, de attól nem lesz jobb nekünk…), kosztümös családregényben a múlt századforduló idejére ruccanunk át,Edward Zwick (pl. Az utolsó szamuráj, A bátrak igazsága) rendezése által. Anthony Hopkins megelégelve a hatalom szolgálatát messze, a vad vidékre költözik három fiával (Aidan Quinn, Henry Thomas és Brad Pitt), de a háborúk, szerelmek, tragédiák és effélék így is elérik őket.

Alternatív alternatíva egy csomó lejárt szavatosságú akciósztár fel(el)szabadult marháskodása a Feláldozhatók 2.-ben (Cool, 21.10). Ahogy a Rare Earth a film fináléjában  számában is éneklik: I just wanna celebrate! Igen, ez a film csak arról szól, hogy ünnepeljük meg általa az akciófilm műfaját, annak legnagyobb sztárjaival, egy amolyan All Star akció-revüben, ahogy az első résznél írtam. Semmi komoly, csak egy látványos, agyatlan lövöldözős baromság egy csomó önironikus poénnal.

Szolgálati közlemény: Volt tegnap valami bibi a Sophie választásával, ami nem az általam jelezett csatornán és időpontban került adásba – vagy műsorváltozás volt a netadó elleni tünti miatt, vagy én néztem el. Ez utóbbi azért lenne érdekes, mert a Story4 (ahová mondtam a filmet) és a Story5 (ahol vetítették) nálam nincs is egy lapon… na mindegy. Utólag is én kérem az elnézést.

Vasárnap, október 26.

A négynapos hétvége utolsó napján folytatódik minden, az eddig megszokottak szerint. Töménytelen film, köztük sok tisztességes is – különösebben megrázó hatású újdonságok nélkül. Az Ízek, imák, szerelmek (RTL II, 19.00) például alapvetően csajos film, mely “filozófiájában” nem kíván mélyebbre “süllyedni” a női magazinok kéjesen sekély színvonalánál (bár miért is kellene mélyebbre ásnia egy egyszerű romantikus történetnek?), szinte érzéki módon nyúl a negyvenes korosztályt jellemzően érintő “na, most akkor eddig megvolnánk, de merre tovább?” problémához. Még Julia Roberts is elviselhető, Javier Bardem pedig félisten, punkt um. A mellékkarakterek, az ízléses magazin-fényképezés (a Bali-szigeti rizsmezők, a nápolyi pizza, stb.), valamint a banális, de éppen ezért eredeti és igazolhatóan hiteles lelki és érzelmi fordulatok miatt lehet szeretni ezt a filmet.

 

 

A tűzben edzett férfi - Denzel WashingtonHasonló kategória a Napok romjai (ATV, 20.40) című romantikus dráma is, amiben -ugyebár- egy szögleteskomornyik és egy szúróskomorna mérhetetlenül szomorú szerelmi történetét vizsgálhatjuk meg a múlt század eleji vidéki angol társadalmának keresztmetszetében. Emma Thompson és Anthony Hopkins irtózatosan nagyot játszik James Ivory míves mozijában.

A tűzben edzett férfi (film+, 21.00) már karcosabb darab. Denzel Washington egykiégett (muhaha…) hajdani CIA-ügynök (lásd a felső képen), aki ma gazdag mexikóiak gyermekét védi a Mexikóvárosban tevékenykedő, vaskos váltságdíjra hajtó emberrablóktól. Tony Scott filmje egyszerre remek akcióthriller és valós problémákról beszélő, gondolatébresztő mű. (Bővebben)

Energiát, agresszivitást sugalló címével ellentétben egy igen megható, bájos film A leggyorsabb Indián (RTL+, 21.00), újfent Sir Anthony Hopkinsszal a főszerepben, aki persze nem a leggyorsabb indiánt játssza el (bár nyilván el tudná), csak egy megveszekedetten céltudatos, kitartó új-zélandi kisembert, aki hajlott kora ellenére ódon Indian motorjával (az igazi Burt Munro, az igazi Indiannal) számtalanszor megdöntötte (és tán a mai napig is tartja) a motorkerékpáros sebességi világrekordot. Az első hallásra tán unalmas sportfilmnek gondolt remek kis alkotás valójában himnusz a nagyot álmodni merő kisemberhez, aki céljai elérésére minden tőle telhetőt megtesz, de nem másokon átgázolva, hanem tisztán, nyíltan és barátsággal – nem csoda tehát, hogy így álmai be is teljesülnek. Üdítő hatású, nyíló pitypangmezők nélkül is pozitív életeszményt megfogalmazni képes,erősen ajánlott film.

Steven Soderbergh Solaris (SuperTV2, 21.35) című filmje szerintem jó példa lehet arra, hogyan érdemes klasszikusokat remake-elni. Az ortodox Tarkovszkij-hívők most nyilván kitérnek hitükből, csuklyás fejükre homokot szórnak, pedig ha odanéznének, akkor ők is láthatnák, hogy ez egy egészen jó feldolgozás lett. Nem olyan, mint az eredeti, hanem teljesen más, de mégis… (Bővebben)

Picit később Kevin Spacey egy meglehetősen excentrikus matematikaprofesszort alakít a21 – Las Vegas ostroma (TV2, 22.35) című filmben, aki a diákhitel “okos” törlesztésének egy lehetséges módozatát tanítja inkább kiemelkedően tehetséges diákjainak az ősrobbanás matematikai képlete, a Mandelbrot-halmaz és efféle lényegesen érdekesebb problémák helyett. Másképpen mondva, Black Jackkel a Harvardra, vagy mégmásképpebben, Ocean’s-trilógia kontra Esőember kontra Good Will Hunting. Nem rossz film ez, csak éppen mire az összes cselekménycsavar kicsavarodik, mi nézők már kicsit beleununk a sok matekba.

Sophie választása - Meryl StreepSophie választása(Story4, 22.00) hozta meg Meryl Streep-nek (alsó képen) az első Oscar-díját. A film alapjául szolgáló William Styron-regény óriási siker volt annak idején, melybőlAlan J. Pakula igazi szép, nagyszabású hollywoodi drámát rendezett 1982-ben.

Eközben a Torta (SuperTV2, 23.35) egy kőkemény és csontszáraz angol krimi, térdig gázolva a valóságban. Főszerepben a jelenlegi 007-es, vagyis a baltaarcú, ám kisfiús mosolyú Daniel Craig, mellékesen pedig, például Tom Hardy. (Bővebben)

Az Ez a fiúk sorsa (m1, 23.35) pedig egy fiú (Leonardo Di Caprio) vérre menő küzdelmét mutatja be mostohaapjával (Robert De Niro), valahol az Államok eldugott közép-nyugati vidékén, egy kisvárosban. (Bővebben)

Biciklik a kocsma előtt, sörök kikérve, Pacsirták cérnaszálon (m1, 01.25). Egy igazi betiltott filmmel, és ismét egy Hrabal-Menzel remekművel van dolgunk, hiszen bár a mű már ’69-ben elkészült,bemutatni csak kiafaszomazaDeutsch Tomiék prágai bohóckodása ellenére is sikeres “Bársonyos forradalom” után lehetett – meg is nyerte a Berlini Filmfesztivál Nagydíját, 1990-ben. A film természetesen szatíra, amely a csehszlovák ötvenes évek kommunista diktatúráját állítja pellengérre azzal, ahogyan bemutatja az ún. “régi rend” címkéjét magukon viselő értelmiségiek, kereskedők és más polgári személyek átnevelő táboraként szolgáló Prága-környéki, óriási gyár ma már abszurdnak tűnő mindennapjait. Fontos film, jellemzően nézhetetlen időpontra száműzve.

Szombat, október 25.

Nyilván mindenki az X-faktort nézi (Hajrá Shrek!), aki bújt, aki nem. Aki nem, annak a következőkből javasolnék: Nem mondom, hogy hibátlan életrajz a Hemingway és Gellhorn (Cinemax, 20.00) című film, főleg, hogy elsősorban a saját macsóságába vetett hitébe végül belehaló híres író és a címben említett újságírónő bonyolult, igen hullámzó kapcsolatára próbál fókuszálni mintegy 155 (azaz százötvenöt) hosszú, olykor viszont igen pikáns percben. Azonban vetül azért itt némi fény az író részint bonyolult, részint százasszög-egyszerűségű személyiségére, de a korra is, melyben élt. Hemingwayt Clive Owen, Gellhorn kisasszonyt pedig Nicole Kidman alakítja a népes, és sok helyen igen ismerős szereplőgárdában. (Bővebben)

 

 

sivatagi cápák - matt damon, george clooney és ice cubeSteven Spielberg bő háromórás holokauszttablója, a Schindler listája (Paramount Channel, 20.00) egy normálisabb világban készült és egy normálisabb országban élő, normális embereknek mesél egy rettenetes, embertelen világról, ami felé mi haladunk.

Snitt. Őfelsége titkosszolgálatában (Duna, 20.45) szolgált annak 007-es ügynöke, James Bond, mármint Ian Fleming történetei szerint, akit ezúttal a legkevésbé népszerűGeorge Lazenby alakítja – az egyik legjobb korai Bond-filmben.

Sivatagi cápák (Viasat3, 21.00) semmiképpen nem valami ostoba, lövöldözős, zászlólobogtatós akciófilm, hanem inkább háborús dráma. Sőt, ha akarom, afféle a Kelly hőseire (film+, 19.00!) hajazó szajrémoziként is megállja a helyét, amellett, hogy kifejezetten tisztességes, objektív képet nyújt az Öböl-háború katonai valóságáról, a korabeli Irakról és Kuvaitról. (A képen Mark WahlbergGeorge Clooney és Ice Cube).

A sas (Story4, 21.25) című szandálos, kardozós történelmi(es) kalandfilmet a magyar származású Kevin Macdonald forgatta nagy részben nálunk, magyar színészekkel is, magyar stábbal is. A történetben egy bizonyos Marcus Aquila (Channing Tatum) 20 évvel azután (i.sz. 140-ben), hogy Britanniában eltűnt már egy római légió, az esős szigetre érkezve próbál rendet rakni a renitenskedő brit törzsek között/felett… Aqulia non captat muscas. Vagy mégis?

Na, de vissza a mába, a Közel-Keletre. A Hazugságok hálója (RTL Klub, 23.10Ridley Scott beszédes című, politikai thriller-műfajú dolgozata a CIA közel-keleti ténykedéseinek témájában, többek között Leonardo Di Caprióval és Russel Crowe-val. (Bővebben)

Éjszakai ajánlat: Robert Altman szerintem méltatlanul alábecsült Dr. T és a nők (m1, 23.25) című, maró szatírájában Richard Gere egy nők által körülrajongott nőgyógyászt alakít, akinek paradicsomi élete fölé egyre több sötét viharfelhő gyülekezik. (Bővebben)

Péntek, október 24.

Igen széles a kínálat a négynapos hétvége második napján is, így nekem sincs nehéz dolgom: langymeleg komédia, puccos látványmozi, Oscar-szivacs, mesterkrimi és masszív, veretes művészfilm egyaránt belefér az ajánlóba. Kezdjük rögtön Az őrült nők ketrecével, vagyis ezúttal a Madárfészekkel (FOX, 18.50). Nagyjából ismerős lehet a történet, csak ezúttal amerikai verzióban láthatjuk, az író viszont ugyanaz: Jean Poiret. Adott egy transzvesztitabár, melynek tulajdonosa (Robin Williams) együtt él a bár sztárjával, Starinával, aki természetesen Albert (Nathan Lane), valamint egy korai, félresiklottkapcsolatból eredő fiával, Vallal (Dan Futterman), aki viszont szerelmes egy szélsőségesen jobboldali szenátor (Gene Hackman) lányába. Értjük a szituáció pikantériáját, ugyebár. Itt kezdődik a történet… (A képen Lane, Williams, Hackman ésDianne Wiest, aki a szenátor feleségét alakítja a filmben.)

 

 

madárfészek - nathan lane, robin williams, gene hackman és dianne wiestA Pocahontas-mese és aFarkasokkal táncoló című indiánfilm motívumaiból összeollózottAvatarral (Cool, 18.55) James Cameronminden idők egyik legnagyobb kasszasikerét prezentálta. A film, mint film, szerintem gyenge. Viszont látványos. Igaz, nem úgy látványos, mint a milánói dóm, mint Csontváry vagy Rembrandt festményei, de nem is úgy, mint Kuroszava vagy a Coenék filmjei, hanem úgy, mint az augusztus 20-i tűzijáték. (Bővebben)

Én nagyon sokáig úgy voltam ezzel a Forrest Gumppal (m1, 21.45), hogy csak azért nem néztem meg, mert annyira tele volt vele minden. Túl nagy hírverés, túl sok Oscar-díj, túl idióta főkarakter, túl “semmi érdekes nincs benne”, túl Tom Hanks… Aztán végül megnéztem, és azt hiszem, nem bántam meg. Végül is meg lehetett nézni. Egyszer. Valakinek talán éppen ma. Amúgy: Amerikában mindenki lehet hős, még az együgyű Forrest nevű futóbolond is – erről szól a film.

Már az éjszakában kezdődik a Memento (m1, 00.05), Christopher Nolan egyik első filmje, egy meglehetősen csavaros, agytekervény-gyúrogató, meghökkentő dramaturgiájú thriller, mely akár a műfaj egyik kulcsfontosságú darabjaként is felfogható. Nem mondok róla többet, mert azzal lelőném a poént, és hátha nem látta még valaki… A műfaj rajongóinak kötelező.

Az ún. magas művészet kedvelői, mármint akiknek van egyáltalán tévékészülékük, azApámuram (Duna, 22.40) című drámát nézhetik meg. Az olasz Tavianiék ezúttal egy nincstelen, szárd paraszti sorból érkező fiatalember történetét tárják fel, aki szembeszegülve sorsába belenyugvó, azt eleve elrendeltetettnek hívő apja akaratával, tanulni kezd és meg sem áll az egyetemi katedráig…

Október 23., csütörtök

Merthogy itt van az ősz, már megint itt van… Ülünk otthon a jó meleg lakásban, ahol halkan duruzsol a cirkókazán a falon, van gáz, ami táplálja, van internet, amin olvassuk akár ezeket a sorokat is, tele a hűtő, tele a hasunk is és ma  nem kell menni dolgozni sem. Minden nagyon szép, minden rendben van, mindennel meg vagyunk elégedve. És tényleg,ezért harcoltak eleink ezen a napon, 1956-ban?

 

 

szabadság különjárat -tenki réka, varju kálmán, lengyel péterLesz is ám szórakozás a tévében az este, dögivel. Kérdés, hogy ma, Magyarországon ki érzi magát Döbröginek, és ki Ludas Matyinak? Az utóbbiak fognak jobban szórakozni aDargay-Nepp-Romhányi belsőhármas Ludas Matyi (m2, 21.00) című remek rajzfilmjén.

Az ördög Pradát visel (Viasat3, 21.00) viszont inkább a “döbrögikhez” szól, hiszen ők nyilván kapásból vágják, mit jelent “Pradát viselni”. Meryl Streep itt egy nagy hatalmú divatmagazin-főszerkesztő, Stanley Tucci bölcs és meleg divatguru, Anne Hathawaypedig egy szürke, jellegtelen kezdő, aki nem érti, mit keres ebben az egészben. (A Prada pedig egy puccos és méregdrága cipőmárka – én is ebből a filmből tudom.)

Hasonló témában kutakodik és hasonló érdeklődésű közönséget vesz célba a Zoolander, a trendkívüli (SuperTV2, 21.35) című komédia is, azonban az itt elővezetett, Ben Stillerés Owen Wilson által fémjelzett humor komoly toleranciát feltételez a nézőről, ami viszont nem éppen a “döbrögikre” jellemző tulajdonság… Engem viszont annak idején valószínűleg érzékeny pontomon kaphatott el ez a film, mert csak arra emlékszem az egészből, hogy sírva-vinnyogva röhögtem végig. (Bővebben)

Jóval keményebb löket ezeknél Christopher Nolan Sötét lovag-trilógiájának harmadik, befejező része, A sötét lovag – Felemelkedés (RTL Klub, 21.00). Nolan (ismét) egy sötét, utcai gangháborúktól és anarchiától sújtott disztópikus (viszont akár mainak, reálisnak tetsző) korba helyezi Batman Christian Bale által alakított karakterét, hogy rendet tegyen. (Bővebben)

A Gravitációval sok elismerést szerzett Alfonso Cuarón Az ember gyermeke (TV2, 22.55) című filmdrámája sem könnyű darab, szintén egy disztópia (negatív utópia) a nem túl távoli jövőről, amikor a Föld tartalékai kimerültek és a társadalmi rendszerek széthullottak. Egyedül Anglia tartja magát egy erős kezű diktátor irányításával. (Mondom: Anglia!) A szinte élhetetlen világban már 19 éve nem született gyermek, mígnem… Minőségi film, komoly elmélkedésre okot adó magvas mondanivalóval.

Persze, lesznek ’56-os témájú filmek is szép számmal, közel sem a leggyengébbek. Fazakas Péter tévéfilmje, a Szabadság – Különjárat (m1, 17.55), három fiatal, magyar egyetemista (Tenki Réka, Varju Kálmán és Lengyel Tamás – a képen) még ’56 őszét megelőző nyarának történetét meséli el. A három “proto-forradalmár” azt tervelte ki, hogy eltérítik a Budapest-Szombathely repülőjáratot (akkor még volt ilyen is!), hogy így disszidáljanak a szabadság áhított nyugati földjére. A mostanában éppen A berni követtel szép sikereket jegyző Köbli Norbert által írt történet valós, meghökkentő, mindössze dramaturgiai okokból lett némi fikcióval feldúsítva. (Bővebben)

Sándor Pál 1983-as Szerencsés Dániel (m1, 21.05) című filmje azt a kérdést boncolgatja, amely ’56 október 23 után igen sok magyarnak okozott (és okoz ma is) álmatlan éjszakákat: most akkor menjenek el, vagy maradjanak itt? Dani (Rudolf Péter) és Gyuri (Zsótér Sándor) úgy döntenek, mennek. El is jutnak a nyugati határig, amit ha átlépnek, onnan már nincs visszaút…

Gyarmathy Lívia Szökés (m1, 22.40) című 1997-ben készült, valós eseményeket feldolgozó drámája nagyjából ugyanerre a kérdésre keresi a választ. Előtte azonban még a történet hőseinek Recskről, a hírhedt büntető munkatáborból is meg kell szökniük…

Nincsen ünnep foci nélkül, bár nekünk még mindig Puskáshoz kell visszanyúlni igazi labdarúgásért… Puskás őrnagy elvtárs, persze, nem mondható éppen valami hatalmas forradalmárnak, de nem is azért szeretjük, mert olyan hetykén lóbálta a Kalasnyikovját a barikádokon… Hogy valójában milyen ember volt Puskás Öcsi, azt tudhatjuk meg Almási Tamás remek portréfilmjéből, a Puskás Hungary-ból. (RTL Klub, 00.45) (Bővebben)

Szerda, október 22.

Ahhoz képest, hogy holnap október 23-a, szinte nem is találni filmet, mely valamilyen módon az 56-os eseményekhez kapcsolódna. Én mindössze egyetlen -röpke 27 perces- dokumentumfilmet találtam, mely viszont több okból is érdekes lehet: a C-2 – Az elveszett kenupáros (Duna World, 22.05) két pesti srác történetét meséli el, akik a Dunán nőttek fel, versenyszerűen kenuzva, mígnem az 1956 októbere kettészakította őket, egyikük maradt, a másikuk Ausztráliába távozott. A két, immár hetven év körüli hajdani kenus 55 év elteltével találkozott -vajon, mit tudtak egymásnak mondani, ennyi idő után?

 

 

kísértetváros - ricky gervaisEgyik nagyon nagy kedvencem Ricky Gervais (a képen). Kevés hozzá hasonlóan gyökér, sőt, kifejezetten tapló és igen cinkes (értsd: egyáltalán nem politikailag korrekt) humorú humorista van ma a színen, akin és aki által ennyire üdítő és felszabadító dolog lenne öblösen felnyerítve röhögni… A Kísértetváros (Paramount Channel, 19.40) ugyan eléggé nyálas, misztikus és romantikus komédiává sikeredett, de Gervais, aki ezúttal egy igen rossz modorú fogorvost alakít, azért hozza a formáját. Egy kínos orvosi műhiba okán antihősünk egy rövid kiruccanást tesz a klinikai halál állapotába, és egyszerre látni kezdi a halottak szellemeit. Tudom, közhelyes a sztori, de Gervais személyisége bőven elviszi a filmet a hátán. (Bővebben)

Picit később egy nagyon szép, tiszta, őszinte és sallangoktól mentes feldolgozását nézhetjük meg egy valódi, mély emberi drámának a Lelki vándorúton (Cinemax, 20.15) című kínai filmben, Yimou Zhang alkotásában. Az öreg japán halász már régen elhidegült -filmesként dolgozó- fiától, akinél azonban végső stádiumú rákot állapítanak meg. A fiú felesége megkéri az öreget, hogy felejtsék el az ellenségeskedést, azonban a halálos beteg fiú hajthatatlan. Felesége ekkor egy videokazettát ad az öregnek, melyen a fiú egy befejezetlen filmje látható egy távoli vidék népművészetéről. Az öreg úgy dönt, befejezi a filmet…

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!