Mit nézzünk ma a tévében?

Október 23., csütörtök

Merthogy itt van az ősz, már megint itt van… Ülünk otthon a jó meleg lakásban, ahol halkan duruzsol a cirkókazán a falon, van gáz, ami táplálja, van internet, amin olvassuk akár ezeket a sorokat is, tele a hűtő, tele a hasunk is és ma  nem kell menni dolgozni sem. Minden nagyon szép, minden rendben van, mindennel meg vagyunk elégedve. És tényleg,ezért harcoltak eleink ezen a napon, 1956-ban?

 

 

szabadság különjárat -tenki réka, varju kálmán, lengyel péterLesz is ám szórakozás a tévében az este, dögivel. Kérdés, hogy ma, Magyarországon ki érzi magát Döbröginek, és ki Ludas Matyinak? Az utóbbiak fognak jobban szórakozni aDargay-Nepp-Romhányi belsőhármas Ludas Matyi (m2, 21.00) című remek rajzfilmjén.

Az ördög Pradát visel (Viasat3, 21.00) viszont inkább a “döbrögikhez” szól, hiszen ők nyilván kapásból vágják, mit jelent “Pradát viselni”. Meryl Streep itt egy nagy hatalmú divatmagazin-főszerkesztő, Stanley Tucci bölcs és meleg divatguru, Anne Hathawaypedig egy szürke, jellegtelen kezdő, aki nem érti, mit keres ebben az egészben. (A Prada pedig egy puccos és méregdrága cipőmárka – én is ebből a filmből tudom.)

Hasonló témában kutakodik és hasonló érdeklődésű közönséget vesz célba a Zoolander, a trendkívüli (SuperTV2, 21.35) című komédia is, azonban az itt elővezetett, Ben Stillerés Owen Wilson által fémjelzett humor komoly toleranciát feltételez a nézőről, ami viszont nem éppen a “döbrögikre” jellemző tulajdonság… Engem viszont annak idején valószínűleg érzékeny pontomon kaphatott el ez a film, mert csak arra emlékszem az egészből, hogy sírva-vinnyogva röhögtem végig. (Bővebben)

Jóval keményebb löket ezeknél Christopher Nolan Sötét lovag-trilógiájának harmadik, befejező része, A sötét lovag – Felemelkedés (RTL Klub, 21.00). Nolan (ismét) egy sötét, utcai gangháborúktól és anarchiától sújtott disztópikus (viszont akár mainak, reálisnak tetsző) korba helyezi Batman Christian Bale által alakított karakterét, hogy rendet tegyen. (Bővebben)

A Gravitációval sok elismerést szerzett Alfonso Cuarón Az ember gyermeke (TV2, 22.55) című filmdrámája sem könnyű darab, szintén egy disztópia (negatív utópia) a nem túl távoli jövőről, amikor a Föld tartalékai kimerültek és a társadalmi rendszerek széthullottak. Egyedül Anglia tartja magát egy erős kezű diktátor irányításával. (Mondom: Anglia!) A szinte élhetetlen világban már 19 éve nem született gyermek, mígnem… Minőségi film, komoly elmélkedésre okot adó magvas mondanivalóval.

Persze, lesznek ’56-os témájú filmek is szép számmal, közel sem a leggyengébbek. Fazakas Péter tévéfilmje, a Szabadság – Különjárat (m1, 17.55), három fiatal, magyar egyetemista (Tenki Réka, Varju Kálmán és Lengyel Tamás – a képen) még ’56 őszét megelőző nyarának történetét meséli el. A három “proto-forradalmár” azt tervelte ki, hogy eltérítik a Budapest-Szombathely repülőjáratot (akkor még volt ilyen is!), hogy így disszidáljanak a szabadság áhított nyugati földjére. A mostanában éppen A berni követtel szép sikereket jegyző Köbli Norbert által írt történet valós, meghökkentő, mindössze dramaturgiai okokból lett némi fikcióval feldúsítva. (Bővebben)

Sándor Pál 1983-as Szerencsés Dániel (m1, 21.05) című filmje azt a kérdést boncolgatja, amely ’56 október 23 után igen sok magyarnak okozott (és okoz ma is) álmatlan éjszakákat: most akkor menjenek el, vagy maradjanak itt? Dani (Rudolf Péter) és Gyuri (Zsótér Sándor) úgy döntenek, mennek. El is jutnak a nyugati határig, amit ha átlépnek, onnan már nincs visszaút…

Gyarmathy Lívia Szökés (m1, 22.40) című 1997-ben készült, valós eseményeket feldolgozó drámája nagyjából ugyanerre a kérdésre keresi a választ. Előtte azonban még a történet hőseinek Recskről, a hírhedt büntető munkatáborból is meg kell szökniük…

Nincsen ünnep foci nélkül, bár nekünk még mindig Puskáshoz kell visszanyúlni igazi labdarúgásért… Puskás őrnagy elvtárs, persze, nem mondható éppen valami hatalmas forradalmárnak, de nem is azért szeretjük, mert olyan hetykén lóbálta a Kalasnyikovját a barikádokon… Hogy valójában milyen ember volt Puskás Öcsi, azt tudhatjuk meg Almási Tamás remek portréfilmjéből, a Puskás Hungary-ból. (RTL Klub, 00.45) (Bővebben)

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!