Mit nézzünk ma a tévében?

Vasárnap, november 30.

Az m1 Németországot látja ma vendégül, ami a gyakorlatban három film bemutatását jelenti. Először megnézhetjük, mi történt a hajdani Klinika szereplőivel (Klinika – Húsz év múlvam1, 14.35, m2, 21.40), majd miután fociztunk, agyat mostunk, mesét hallgattunk és Magyarországot szerettünk, valamint még! Sok! Más! Hazafias!!!! Dolgot!!! műveltünk, jön egy tavalyi Tetthely-epizód is (Isten hozott Hamburgban!m1, 22.15). Természetesen, a legérdekesebb film marad utoljára. A Soha nem tudhatod(m1, 23.50) című dráma hőse egy kamaszfiú, aki azzal tűnik ki társai közül, hogy pontosan érzékeli korának társadalmi, szociális és egyéb más problémáit, ráadásul ezt a felismerést képes artikulálni is verseiben, rapdalaiban. Ezt a képességét azonban a külvilág (a tanárok, a társai, a szülei) nem díjazza, sőt deviánsként kezelik, őt magát tekintik problémának, holott éppen ő az, aki a valódi problémákra felhívja a figyelmet…

 

 

egy becsületbeli ügy - jack nicholsonMinderre, mintegy válaszként, a szomszédban megtalálják a fehérek közt az európait ésThomas MannA Buddenbrook ház című klasszikus regényének 2008-ban készült, 145 perces, pompás kiállítású filmadaptációját tűzik műsorra (Duna, 20.55).

Ekkor azonban már bőven megy Az olasz meló (SuperTV2, 19.25), ami semmiképpen nem “nagy film”, azonban a komoly szereplőgárda (Mark Wahlberg, Charlize Theron, Edward Norton, Seth Green, Jason Statham, Donald Sutherland, stb.) és a műfajilag tiszta, ügyes rendezés (F. Gary Gray) mégis egy igen kellemes, szórakoztató mozit eredményez. (Bővebben)

Azt is megtudhatjuk közben, hogy vajon Miért rosszak a magyar filmek? (m3, 20.25)Fejér Tamás 1964-es szatírájában Gábor Miklós játssza azt a filmírót, aki olyan jó író, hogy rá sem ismer saját művére.

A Szemtől szemben (film+, 21.00) leginkább ma már arról híres, hogy ez az a mozi, melyben először játszik együtt közös jelenetben Al Pacino a másik italo-amerikai színészikonnal, Robert De Niróval, pedig amúgy sem rossz darab. Michael Mannnagylélegzetű (173 perc+reklám!) filmje egy klasszikus rabló-pandúr történet, amiben Al a zsaru, Bobby a bankrabló. Két, még igen jó formában lévő, zseniális színész parádés párharca.

Az Egy becsületbeli ügyben (ATV, 21.00) viszont Jack Nicholsont (a képen) utálhatjuk, aki itt most egy nagymenő tábornokot, egy pöffeszkedő, arrogáns köcsögöt játszik. Szerencsére, itt van Demi Moore és Tom Cruise, akik letörik az arcát. Az amerikai tengerészgyalogosok között játszódó izgalmas, és komoly gondolatokat is felvető bírósági drámát Aaron Sorkin írta, nyilván ezért is remek mozi.

Nem sokkal később Sandra Bullock is partot ér a Féktelenül 2.-ben (RTL Klub, 21.15), miközben Willem Dafoe szemeket villant.

Felix Van Groeningen igen erős Alabama és Monroe (Cinemax, 21.35) című filmjében a halál játszik igen komoly szerepet. A belga rendező kíméletlenül egyenes, őszinte, leplezetlenül mindent megmutató, naturalista szemlélete itt a szülői szeretet és a szülők a szerelemben és a tragédiában egymás iránt érzett bonyolult, összetett érzelmeinek megragadására irányul: két belga countryzenész lángoló szerelmének vagyunk tanúi, melynek gyümölcse – kislányuk – halálos betegségben szenved. (Bővebben)

Robert Redford rendezői pályafutásának veretes, masszív darabja A cinkos (Story4, 21.35) című politikatörténeti dráma, mely Abraham Lincoln elnök meggyilkolását követő szégyenletes koncepciós per történetét meséli el a kitartó érdeklődőknek.

A tűz martaléka (TV2, 23.25) című drámában Audrey (Halle Berry) egy tragikus közjátékban egyedül marad két pici gyerekével. Egyetlen segítsége elhunyt férjének hajdani gyerekkori barátja, a jelenleg masszív heroinfüggő Jerry (Benicio Del Toro). A filmet rendező Susanne Bier eddigi tevékenysége biztosíték arra, hogy bár nem ússzuk meg könnyek nélkül, túl mélyre azonban mégsem süppedünk az érzelgősség feneketlen mocsarába.

Szombat, november 29.

Mi kell a nőnek? Gyengédség, figyelem, némi humor, X-faktor. Mi kell a férfinak? A nő(Cinemax, 20.00). Egy utópikus, szép és kényelmes világban találjuk magunkat e film által. Az élet békésen és jólétben folydogál, minden mosolygós, idillien pasztellszínű. Theodore (Joaquin Phoenix) is jól megél munkájából, kézzel ír és leveleket fogalmaz, majdnyomtat számítógépén mások helyett, akiknek imponál, ha ilyeneket kapnak, ilyeneket küldenek, de ők maguknak ehhez már nincs meg a “hozzáférésük”. Theodore azonban boldogtalan, hiszen a közelmúltban szakított kedvesével, hiába, békés jólét még nem garantálja önmagában a biztos, boldog és kielégítő párkapcsolatot – eddig, ugyanis kijött egy új operációs rendszer, amelynek mesterséges intelligenciája képes tanulni, képes érzelmeket megélni, valódi virtuális társként működni. Képes egy test nélküli, önálló, érző, szerető és szeretetre vágyó személyként létezni – aki alkalomadtán ugyanúgy faképnél tud hagyni, mint egy élő, hús-vér nő… (Bővebben)

 

 

mi kell a nőnek - mel gibsonOké. Tehát még egyszer. Mi kell a nőnek? (Cool, 20.50) Nos, Mel Gibson (a képen)? (Bővebben)

A férfinek viszont akció kell. Például, egy üldözős, árkon-bokron keresztül menekülős, izgalmas akció-krimi, ami azért, ha lehet, mindenképpen tartozzon a műfaj jobb darabjai közé. Tommy Lee Jones Oscar-díjat kapott 1994-ben A szökevényben (film+, 21.00) nyújtott alakításáért. A címszereplő azonban nem ő, hanem a Harrison Ford által alakított orvos, akit, minden cáfoló bizonyíték ellenére, feleségének meggyilkolása miatt ítélt halálra a bíróság. A pasas azonban megszökik és nyomában a Tommy Lee által játszott FBI ügynökkel az életéért és az igazságért fut.

Vagy példa, hogy milyen “egy igazi férfi”. Hűvös, nyugis, laza. Mint Ryan Gosling aDrive-ban (AXN, 21.00), aki viszont a lányokat sem hagyja hidegen, bár ők ezúttal lehet, hogy csalódni fognak: bővebben.

Az agyasabbaknak sci-fi, ami viszont -érdekes módon- a csajoknak szerelmesfilm. A Solaris (FEM3, 21.30), Steven Soderbergh merész Tarkovszkij-adaptációja, George Clooney-val, kávé nélkül. (Bővebben)

Vagy thriller, amiből A pók hálójában (m1, 21.45) című egy fordulatos, izgalmas, teljesen nézhető darab. Morgan Freeman remek színész, itt egy rendőrségi pszichológus-nyomozót alakít, akit soron következő “páciense” arra kényszerít, hogy beleírja őt és az általa elkövetett bűntettet következő könyvébe.

Vagy akció. Ja, az már volt. Mindegy. Luc Besson feszes tempójú, teljesen agyatlanHitmanje (RTL Klub, 22.25) azoknak való, aki végképp semmit nem akarnak gondolkozni ma este – kimozdulni viszont lusták. Címszereplő Timothy Olyphant (aka Raylan Givens), a gonosz orosz Ulrich Thomsen, a csini orosz pedig Olga Kurylenko.

A melegek és a javíthatatlanul romantikus beállítódásúak szerelmes cowboyokat is nézhetnek: Brokeback Mountain – Túl a barátságon (RTL+, 22.50).

A méhek titkos élete (RTL Klub, 00.15)… Na, ez a ma esti, ma éjszakai talány. “Lily (Dakota Fanning) háromévesen szemtanúja volt az édesanyja halálának. Igazából sohasem tudta feldolgozni az elvesztését, Rosaleen, a fekete házvezetőnő (Jennifer Hudson) nevelte és a barátnője lett. Megelégelve apja állandó brutalitását, a tizennégy éves Lily Dél-Karolinába indul Rosaleennel. Néhány apró tárgy alapján szeretné megtalálni az anyja nyomát. Nyomozásuk során jutnak el a Boatwright nővérekhez, akik befogadják a szökevényeket. A három testvér méhészkedéssel foglalkozik, Lily sokat megtanul az élet és a méhek dolgairól, és talán az anyjáról is sikerül megtudnia valamit. Sue Monk Kidd regényéből.”

Péntek, november 28.

Szóval, ha hívnak, nyugodtan menjünk sörözni, nem fogunk lemaradni semmiről. (Persze, adott esetben, ez érvényes fordítva is…) Sokszor láttuk már ugyanis, amikor A Ravasz, az Agy és a két füstölgő puskacső című erősen gájricsis Guy Ritchie-filmben (film+, 21.00) négy lúzer azt a hülye ötletet találja ki, hogy az egyik bűnszövetkezet felé megadandó tartozásukat kiegyenlítendő, kirabolják a másik, még nagyobb bűnszövetkezetet. Az így létrejött óriási kavarodásban aztán, a Ritchie-filmektől megszokott vizuális poénok mellett, pergő, általában meghökkentően trágár, de mégis szellemes dialógok, állandó szerepcserék, eltévesztett leszámolások után minden a helyére kerül – és minden marad a régiben.

 

 

bonnie és clydeBonnie és Clyde (AMC, 21.00), Arthur Penn 1967-ben készült, megkerülhetetlen hivatkozási pontja. A film a híres legenda megkapóan bájos és költői megjelenítése, ami azért nagy trüváj, mert tudvalevőleg két gátlástalan, pszichopata rablógyilkosról (a képen Faye Dunaway ésWarren Beatty) van szó. Penn azonban nem a bűn és bűnözés őrjöngő tébolyát kívánja megragadni kultikus filmjében, hanem a szabadságvágy és a szerelem elementáris erejű világba robbanását – ezzel megalkotva mintegy az akkoriban szárba szökkenő hippimozgalom egyik jelentős programfilmjét is. Idevágó zenei illusztráció Serge Gainsbourg és Brigitte Bardot híres száma.

Baromi régen láttam a Mátrix első részét (Viasat3, 21.00), nyilván még anno, mozikban. Úgyhogy: melyik bogyót válasszam?

A klasszikusok kedvelői Hemingway Ernő a gimiben talán még kötelező olvasmánynak számító kisregényének klasszikus adaptációját nézhetik újra, ahol Spencer Tracy Az öreg halász és a tenger (Duna, 23.10) az örök ellenfél. No, meg a nagy hal…

Thaiföldi nyaralástelelés helyett, ezúttal Danny Boyle vízióját nézhetjük meg A partról (Cool, 23.30), ahol Leonardo di Caprio lesz nagyon elveszve. Az a helyzet, hogy a film által bemutatott, talán kissé erőltetettnek, művinek tűnő sztori akár a valóságban is megtörténhetett Thaiföldön. Tényleg tele van az ország ilyen csávókkal, mint akiket a filmben látunk. Ismerem őket mind, hiszen hetekig laktam Pang Nan szigetén, ahol a Leo és Tilda Swinton által játszott karakterek összejöttek a híres Full Moon Partyn, ismerem a bangkoki helyszíneket (szerintem még laktunk is abban a guest houseban, ahol Leo a térképet kapta), ezek tényleg ilyenek. Hiteles a film minden egyes kockája ebből a szempontból. Olcsó fűre vágyó hátizsákos neohippik valóban így adják, így szerzik az információkat. A film földrajza persze nem stimmel, mert a térképen Koh Samui után Koh Pang Nan jön, és ahol a film játszódik, annak Koh Taonak kell lennie, de az nem ilyen. A film a valóságban Phi Phi szigeten forgott és Phuketen, Krabin, valamint a Khao Yai Nemzeti Parkban, ezek viszont a másik oldalon vannak. 🙂 De sebaj. A film thaiokat illető tanulsága is abszolút reális.

Csütörtök, november 27.

Déry Tibor Pesti felhőjáték című kisregényéből készítette 1983-ban Maár Gyula azt aFelhőjáték (Duna, 21.10) című drámát, melyben egy idegenből hazatérő költő bonyolódik bele, amolyan polgári Szindbádként régi nők, régi kapcsolatok ekkora már kibogozhatatlannak tűnő hálójába. Érkezése azonban nemhogy új, friss szellőt hoz a múlt század húszas éveinek pesti, polgári szalonjaiba, hanem inkább még jobban összekuszálja a szálakat. Bár nem példa nélküli, de azért érdekesség, hogy a főszerepet Jirí Menzeljátssza egy markáns cseh színészkülönítmény (Hana Maciuchová és Jirí Adamira) élén, Esztergályos Cecília és Tolnay Miklós mellett.

 

 

hollywoodland - ben affleck és george reevesA film noirjellegzetes “füstös” jegyeit idézi meg, szórakoztató önreflexiókkal, de valóságos eseményekkel eljátszva a Hollywoodland (Paramount Channel, 21.40) című krimi, melyben a Superman nevű szuperhőst egy tévésorozatban alakító George Reeves (Ben Affleck – a képen) rejtélyes halálesetében nyomoz Simó Lajos, a magánhekus (Adrien Brody).

Nem láttam még, de érdekes lehet Az emberrablás (FEM3, 22.30) című emberrablásos dráma (?), thriller (?) is, melyben egy jómódú házaspár (Helen Mirren és Robert Redford) férfitagját rabolják el, váltságdíjért cserébe. Eközben megismerjük az emberrablót (Willem Dafoe) is, aki nemrégiben még szintén egy jól szituált átlagpolgár volt…

A CBGB (HBO Comedy, 20.00) Hilly Kristal (Alan Rickman) műfaj-, és trendteremtő, híres-hírhedt klubjának kivonatos története, illetve alapítójának portréja a töméntelenkutyaszar ellenére, egészen illedelmes kivitelben. Itt van mindenki (képletesen persze, színészek által eljátszva), a Televisiontól vagy Debbie Harryn és a Ramonesen át a Talking Headsig és a Police-ig, akik egyaránt e műintézményben kezdték pályájukat, csak éppen magában a filmben nincs semmi, ami valójában punk. Azt csak a punkok tudják, esetleg John Waters.

Szerda, november 26.

Történelemórával kezdünk. Gavrilo Princip nevezetes szarajevói pisztolylövése annak idején több mint 17 millió ember halálát eredményezte, ezt azonban talán tudja mindenki. Hogy valójában milyen érdekek mozoghattak az első világháború kirobbantása, kiprovokálása körül, arról egy meglehetősen tisztességes, korrekt osztrák film fog beszámolni ma este. A merénylet – Szarajevó 1914 (Duna, 21.10) című drámában a bécsi udvar egy vizsgálóbírót küld a helyszínre, hogy megtalálja a merénylet okait.

 

 

Víz - Lisa Ray és John AbrahamA továbbiakban inkább a hölgyeké a képernyő. Deepa Mehta Víz című drámáját (FEM3, 22.00) Oscar-díjra is jelölték 2007-ben, s ugyan a film nem nyerte el a szobrot, maga a jelölés kitűnően mutatja, hogy nyugati ízlésnek is fogyasztható indiai alkotással van dolgunk (alig két óra), mely egy igen kemény témát, az indiai özvegyek életlehetőségeit boncolgatja. Az özvegyek előtt az ezer éves hagyományok három utat engedélyeznek: vagy felfekszenek halott férjük mellé a halotti máglyára, vagy hozzámennek férjük öccséhez, vagy örök tisztasági fogadalmat fogadva elvonulnak egy zárt, vallásos közösségbe. A film tragikus sorsú főszereplője merészen vállalt volna egy negyedik variációt, hogy újra férjhez menjen egy felvilágosodott, Gandhi-követő indiaihoz (lásd a képet), azonban a hagyományok béklyói még erősebbnek bizonyulnak. Gyönyörű képek és zene, egzotikus hangulatok, de azért bőven követhető és bátran tabukat döntő hangvételben.

A késő estét a híres, amerikai regényíróval,F.Scott Fitzgeralddal tölthetjük, mégpedig élete alkoholban párolódó utolsó napjaiban. Az utolsó hívás (Film Café, 23.00) című drámában az írót Jeremy Irons, feleségét Sissy Spacek, az író ifjú titkárnőjét/gépíróját pedig Neve Campbell alakítja. A sztori már ebből a “leosztásból” is könnyen kikövetkeztethető…Finoman élcelődő hangvételű, de alapvetően szép, romantikus film lesz ez.

Kedd, november 25.

Tulajdonképpen semmi különös nincs Curtis Hanson Egy cipőben (HBO Comedy, 20.05) című vígjátékában, csupán annyi, hogy működik. Egy testvérpár, a hebrencs (Cameron Diaz) és a stréber (Toni Colette), amikor kicsit összecsapni látszanak fejük felett az élet hullámai, megnyugvást és megoldásokat keresve ellátogatnak régen látott, meglehetősen karakán nagyanyjukhoz (Shirley MacLaine), hogy az szépen helyre tegye őket. Közben a néző jól szórakozik. Mi kell még?

 

 

műkedvelő műkincsrablók - christopher walken, morgan freeman és william h macyMondjuk, hogy némi izgalom… Van egy érdekes tippem, a meglehetősen semmitmondó Drogkartell (Viasat3, 21.00) című kolumbiai krimi. Kolumbiát nem tartjuk hagyományosan filmes nagyhatalomnak, ellenben nyúlós, geil szappanopera-gyártásban az élen járnak, csakúgy, mint a kokain termelésében és exportjában. Hogy e két tényező metszéspontjából mi fog kijönni, azt nem tudom, de a 18-as karika sejtetni engedi, hogy azért keménység lesz a történetben. Érdekes lehet tehát talán megnézni, hogyan beszélnek saját drogkartelles hétköznapjaikról azok, akik abban kénytelenek élni…

Ha ez nem kell, akkor talán érdekes lehet a Vízözön (Film Mánia, 21.00) című, igen remek szereposztásban (Morgan Freeman, Christian Slater, Randy Quaid ésMinnie Driver) készült mozi is, mely bár nem hibátlan, de mégis eredeti ötvözete a katasztrófa-, valamint a szajréfilmeknek, valamint a thrillernek. Ha jól emlékszem, gátszakadás miatt önti el a címszereplő a szokásos amerikai kisvárost, ahol a zűrzavart kihasználva gazfickók rabolnak ki egy pénzszállítót. A helyi seriff, valamint a pénzszállító sofőrje azonban észnél van. Mintha valami romantikus szál is lenne valahol…

Vagy ismét Woody Allen. A Bűnök és vétkek (AMC, 21.00) című kétfenekű moralitásjátékban Woody partnere Martin Landau, Alan Alda, Joanna Gleason,valamint Mia Farrow, aki a Broadway Danny Rose (AMC, 22.45) üdvöskéje is egyben.

A Műkedvelő műkincsrablók (Duna, 21.10) tulajdonképpen múzeumi teremőrök, valahol a nyugdíj környékén, ám mindegyikük rajong a műtárgyakért. Egyikük a szobrokért, másikuk bizonyos festményekért. Egy nap tudomásukra jut, hogy a tárlatot elköltöztetik, messze Dániába, helyettük valami modern skandináv krikszkrakszok között kell tölteniük a munkaidőt. A három jól szituált, kedves öregúr (Christopher Walken, Morgan Freeman és William H. Macy – a képen) gondol egy nagyot, és bonyolult tervet eszel ki, hogy kedvenc műalkotásaiktól ne választhassa el őket senki. (Bővebben)

Remek film a Hideg nyomon (Paramount Channel, 21.40) is. Az írás megyBen Afflecknek, ezt tudhatjuk a nagyszerű Good Will Hunting óta. Színésznek is elmegy, e film viszont első rendezése. Ennek ellenére minden snittjén látszik, hogy kiérlelt, végiggondolt munka. A komoly problémákat felvető sztori masszívan a valóság talaján áll, emellett egy izgalmas műfaji kísérlet is a film noir egyfajta aktualizálására, méghozzá erősen realista szemléletű, kritikai attitűddel. Messze vagyunk az álomgyártól, ez Amerika nagyobbik, meglehetősen fekélyes fele. Gyermekrablás, drog, korrupció, maffia, simlis rendőrök a téma, melybe Ben keményen és egyenesen bele is száll. Ötletes profizmussal görgeti a cselekményt, mely egészen a végéig tartogat meglepő fordulatokat, miközben mindvégig erős gondolati tartalommal is párosul: komolyabb elemzést, esszét is megérne aCasey Affleck (az öcsi) által alakított, elsőre meglehetősen nyeglének tűnő magánhekus által elkövetett tettek logikájának, jogosságának, erkölcsi és etikai értelemben vett helyességének vizsgálata. Casey eszköztelenül is igen jó színészi teljesítményt nyújt, csakúgy mint a már sokszor atombiztosan bizonyított Ed Harris, vagy sokan mások a filmben.

Hétfő, november 24.

Átlagos alapprogram. Van aztán egy nyomokban Tarantinós és Guy Ritchie-s hatásokat tükröző, közepesen érdekes bosszúfilm, az Alvilági játékok (Viasat3, 21.00). Az amúgy tempós és csavaros történetben egy afroamerikai keresztapa (Morgan Freeman) küzd meg a zsidó-amerikai keresztapával (Ben Kingsley – a képen), a kereszttűzben pedig Josh Hartnett kapkodja a fejét, sarkában a veszedelmes Macska úrral (Bruce Willis), a bérgyilkossal. (Bővebben)

 

 

alvilági játékok - ben kingsleyEgy ihlethiányban szenvedő író (Bradley Cooper) a főszereplője a Csúcshatás (Cool, 21.10) című thrillernek, aki tehetségtelenségét bizonyos címben említett hatást ígérő kemikália fogyasztásával próbálja kompenzálni. A szer hat, hősünk szárnyal, a földről azonban utánanyúlnak (Robert de Niro). (Bővebben)

A Hulla, hó, telizsák (Paramount Channel, 21.40) sem ostromolja a filmművészet legmagasabb szféráit. A hülye címéhez méltóan, ez egy olykor kifejezetten bizarr, morbid humorú, amúgy igen pörgős, fordulatos és izgalmas akció-thriller, Charlize Theronnal, Ben Affleckkel és Gary Sinise-zel súlyosbítva.

Ez van.

Vasárnap, november 23.

Idén is lesz tél, lehet örülni. Estére Cry Baby (Story5, 19.00), John Waterselképesztően extrém rock&roll panoptikuma, Waters megszokottan excentrikus kompániájával, a gumiarcú Iggy Poppal, Traci Lordsszal, kora pornóhercegnőjével és hasonlókkal, valamint, és nem utolsósorban Johnny fiúval: Johnny Deppressive. Ha rocka-psychobilly csávó lennék, akkor naponta megnézném ezt a filmet, már csak miheztartás véget is, de még így is szórakoztató, hogy nem vagyok az. Ez lenne a Made In Hungária, ha Made In USA lenne.

 

 

Kétely - Meryl Streep és Philip Seymour HoffmanA romantikára éhezők nyilván kapva kapnak az alkalmon, hogy meglesz a mai betevő: aFogadom(SuperTV2, 19.30) című dráma arról szól, hogy van egy szerelmespár, melynek női része (Rachel McAdams) egy autóbaleset következtében kómába esik, s amikor magához tér, olyan amnéziában szenved, hogy nem ismer meg senkit, még szerelmét sem. A férj (Channing Tatum) azonban keményen küzd, hogy újra megismertesse, megszerettesse magát hajdani szerelmével. Jaj nekem.

A John Patrick Shanley által írt és rendezett (és méltán sok Oscarra jelölt) Kételyben (Paramount Channel, 19.40) egy furcsa pap-tanár (Philip Seymour Hoffman) érkezik a mélyen vallásos intézetbe, aki gyorsan az iskola tanulóinak kedvencévé válik felvilágosult, humánus pedagógiai módszereinek köszönhetően. Az intézet vaskalapos főnővére (Meryl Streep – a képen P.S. Hofmannal) azonban magát, a patás ördögöt látja a férfiban és boszorkányüldözésbe kezd. Erősen ajánlott e bölcs, okos, ráadásul izgalmas film megtekintése, főleg a mai, “vészterhes időkben”. (Bővebben)

Sir Anthony Hopkins sok híres alakot keltett életre, és ezúttal sem kisebb figurát, mintPablo Picassót alakítja. James Ivory ’96-ban készült, veretes filmje arról szól, milyen lehetett környezetének Túlélni Picassót (HBO2, 19.55). Ivory és Hopkins olvasatában Picasso nem volt szimpatikus fazon, sőt, egy igazi, hímsovén faszkalap volt, aki felfalta, megcsócsálta, majd kiköpte a nőket, nagyképűen gázolt át rajongóin és csodálóin, mindamellett, hogy a világ legnagyobb festője volt. Aztán egy nap minden megváltozott, amikor egy gyönyörű, fiatal lány (Natascha McElhone) lépett be a festő párizsi műtermébe…

Egy napjainkban megtörtént, valódi kalóztámadás megrázó történetét meséli el Paul Greengrass Phillips kapitány (HBO, 20.00) című filmje, címszerepben az ismét igen komoly teljesítményt nyújtó Tom Hanksszel. (Bővebben)

A Szerelem, örökség, portugál (Cinemax, 20.00) című portugál film arról mesél, mi történik, ha valaki szülőhazájától messze, idegen kultúrában, egy idegen városban telepszik le, ott szolid egzisztenciát épít, barátokat szerez, és tulajdonképpen boldogan, de szerényen éldegél. Egy nap azonban üzenetet kap, hogy mesés örökség vár rá, ami azonban csak akkor lesz az övé, ha hazatér szülőhazájába… Érdekes, aktuális dilemma. (Bővebben)

John Ford 1962-es, gigantikus western-tablója, A vadnyugat hőskora (Duna, 21.00) egy évtizedeken átívelő családregény formájában fest fel mindent, amit a klasszikus westernről, mint műfajról és mint amerikai népmeséről, folklórról tudni érdemes: how West was won.

Fletcher Christian híres lázadása nemcsak egy híres csokoládémárkának adott nevet, hanem azt is megmutatja nekünk, hogy mi a teendő olyan esetekben, amikor a sors kegyetlen szeszélye és a pillanatnyi szélviszonyok folytán antidemokratikus, autoriter zsarnok telepszik a fejünkre. Ma este egy újabb filmverzióját láthatjuk a történetnek: A Bounty (m1, 23.35) legénységét Mel Gibson (Fletcher), valamint például Sir Anthony Hopkins, Sir Lawrence Olivier, Liam Neeson, Daniel Day-Lewis és Edward Foxadják.

Gyönyörű tájakat láthatunk szépen fényképezve az Út a vadonba (TV2, 23.55) című, megtörtént eseményeket elmesélő filmben, melyben egy fazon, Christopher McEndless(Emile Hirsch), frissen diplomázva egyszer csak otthagy csapot-papot, lógert, karriert, mindent és világgá megy. Sean Penn filmje a srác vándorlása során adódott kis epizódokat meséli el, melyek a különféle útjába eső emberekkel történtek meg (különösen megható az öreg bőrművessel való találkozás…). Persze, maga, ez egész kivonulás iszonyúan naiv dolog, főleg ilyen felkészületlenül, de az őrültség éppen az a dolog, ami az életet elviselhetővé teszi, persze, megfelelő adagokban. Hirsch a címszerepben nyújtott eszelős fogyása már-már De Nirói mértékű. Nagyon a helyükön vannak Eddie Wedder dalai is, egyszóval, jó kis film ez. Nem nagy film, de jó. Derszu Uzala light.

Eheti, már bőven az éjszakába nyúló cseh filmünket ismét a Hrabal-Menzel Művek szállítja. Végül is Hrabal-év van, az öreg Bohusek jövőre ünnepelné 100-ik születésnapját, ha nem lettek volna olyan éhesek azok a fránya galambok… A Hóvirágünnep (m1, 01.45) szintén klasszikus ma már, melyben ott van az összes kellék egy jó kis szórakozásra: egy jó sör, Rudolf Hrusínský, Jaromír Hanzlík, Libuše Šafránková, vaddisznópörkölt, darazsak, de legfőképpen végtelen derű.

Szombat, november 22.

Folytatódik, egyszerre két fronton (m1, Viasat6) is a Millenium-saga, lesz megint James Bond is, Bud Spencer is és X-faktor is, például. De mit nézzünk, ha ezeket (már) nem? Nos, kemény, férfias filmeket, melyek között kakukktojás az Ausztrália (RTL II., 20.00) című bájzli, Nicole Kidman ide és Hugh Jackman oda. Lehet azonban, hogy másnak nagy élmény lesz Buz Luhrmann filmje, szerintem azonban a Moulin Rouge-zsal, vagy a Rómeó+Júliával zseniálisat alkotó Buz Luhrmann ezúttal alaposan melléfogott: bővebben.

 

 

kínzó közelség - samuel l jacksonFőműsoridőben egy immár klasszikus scifi-horror, mégpedig John Carpenter Déli sarkon játszódó A dolog (Viasat3, 21.00) című alapvetése fogjaosztani a népet. E mű elsősorban azoknak való, akik bírják a sok havat és jeget, valamint az olykor nem éppen önhibájukból, önszántukból szétrobbanó emberi testek látványát. Ráadásul, a címszereplő sem egy szép entitás…

Hasonlóan remek film, de egy teljesen más világban játszódik a Kínzó közelség (AXN, 21.00), amiben egy boldog, fiatal házaspár életét zilálja szét egy gyermekét egyedül nevelő, önjelölt igazság bajnokát játszó, mélyen zakkant zsaru. Ez így önmagában még eléggé középszerű, közhelyes, akár melodramatikus történet rémképét is sejtetheti, ám a sztori blikkfangja itt a rasszizmus nyugtalanító cselekményszálában rejlik. A pár ugyanis egy fehér férfit és egy fekete nőt jelent ez esetben, a zsaru pedig egy fajvédő fekete (Samuel L. Jackson – a képen).

Utána maradunk ritmusban, hiszen Az áruló (TV2, 23.10) amolyan “jackbaueriánus“, terroristás thriller, mely az FBI köreiben megbúvó tulajdonságokkal bíró címszereplőről, valamint Amerikában buszokat robbantani készülő arab terroristákról szól. Főszerepben Don Cheadle és Jeff Daniels.

És nem lassítunk a késő éjszakában sem. A Domino (RTL Klub, 00.15) című akció-thriller megtörtént események alapján készült a néhai Tony Scott effektműhelyében, a címszerepben feszítő Keira Knightley mellett olyan arcok részvételével, mintChristopher Walken, Mickey Rourke vagy éppen Tom Waits. (Bővebben).

Péntek, november 21.

Ma este, ha a tévézést választjuk, gyakorlatilag az emberiség történelmét fogjuk át. A Nyakunkon az élet (Paramount Channel, 19.45) című mozi például az ún. értékek nélküli, vagy elveszett, vagy X-generáció hangsúlyos programfilmje, bibliája, enciklopédiája és egyben kritikája, így a kilencvenes évek elejének egyik komoly kultuszfilmje is.Wynona Ryder, a filmbéli tévés a filmben filmet forgat saját haverjairól, amolyan “független filmes” modorban, sallangoktól mentesen, elkapott őszinte jelenetekkel, spontán reakciókkal. Kisebb-nagyobb szerepekben láthatunk e filmben szinte mindenkit, aki ebből a generációból később lett valaki: Ben Stiller (ő rendezte is a filmet), Ethan Hawke, René Zellweger és még sokan mások.

 

 

a tűz háborújaA lehető legváratlanabb időben és helyen bukkan elő Jankovics Marcell sziszifuszi munkával (1983-2011-ig készült!!!) monstre rajzfilmje, mely Madách Az ember tragédiája (Film Café, 20.00) című művének művészi, animációs adaptációja. (Bővebben)

Steven Soderbergh, aki ugyebár, mára hátat fordított a filmnek, tavaly azért még elkészített egy remekbe szabott életrajzot Liberace-ról Túl a csillogáson (HBO, 21.30) címmel. Aki nem tudja, ki volt Liberace, az semmit nem tud az amerikaiságról és az amerikai showbusiness lényegről, úgy általában. Valamit e film is felvillant abból a végtelen, émelyítő, csillogó giccstengerből, ami mindennek lényege, forrása és eredménye odaát, azonkívül, hogy egy igen jó történet is: Michael Douglas egyenesen lenyűgöző a csiricsáré zongorista alakjában, de felnő hozzá Matt Damon is, aki a sztár sofőrjét, majd későbbi szeretőjét játssza.

Tulajdonképpen későbbi (mai) önmagát találja meg Angelina Jolie a Határok nélkül(Paramount Channel, 21.40) című kalandfilmben (illetve, inkább drámában), melyben egy gazdag gyáros feleségét alakítja, aki egy jótékonysági gálán hallott beszéd hatására feladja eddigi luxuséletét és azt az afrikai éhező gyerekeknek szenteli. Mivel Jolie ma már az ENSZ jószolgálati nagykövete, akinek feladata egyebek mellett, a gyermekéhezés felszámolása a világon, az erre való indíttatást viszont -a fáma szerint- e film forgatása alatt kapta; a recept tulajdonképpen egyszerű: minden kőgazdag hollywoodi sztárt éhező harmadik-világbeli környezetbe kell vinni forgatni, rögtön kevesebben éheznének… És természetesen legyen végre béke is a világon!

Jean-Jacques Annaud 1981-es kalandfilmje, A tűz háborúja (Duna, 22.50) annak idején nagy feltűnést keltett, már témájával is – azonban fogalmam sincs, hogyan hat ma. A történet az őskorban zajlik, ősemberek között, akik éppen a tűzet fedezik fel maguknak… Azért ne gondoljunk feltétlenül valami tudománytalan gagyira, ugyanis a szereplők mindennapi életét, metakommunikációját a neves antropológus, Desmond Morrisdolgozta ki, míg a hangokat, a “beszélt nyelvet” Anthony Burgess (pl. Mechanikus narancs), minden idők egyik legkreatívabb nyelvzsenije alkotta meg. (A képen jelenet a filmből.)

Ezzel párhuzamosan, szintén történelmi korba, ezúttal azonban picit későbbre, az ókorba tehetünk egy kis kirándulást. A sas (m1, 22.55) című szandálos, kardozós történelmi(es) kalandfilmet a magyar származású Kevin Macdonald forgatta, nagy részben nálunk, magyar színészekkel is, magyar stábbal is. A történetben egy bizonyos Marcus Aquila (Channing Tatum) 20 évvel azután (i.sz. 140-ben), hogy Britanniában eltűnt már egy római légió, az esős szigetre érkezve próbál rendet rakni a renitenskedő brit törzsek között/felett… Aqulia non captat muscas. Vagy mégis?

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!