Mit nézzünk ma a tévében?

Vasárnap, november 9.

Előszörre jöjjön A király összes embere (ATV, 20.40), tulajdonképpen egy “scifi”, hiszen egy becsületes politikusról szól a film, ami így önmagában, a valóság hímes mezején tényleg nem több egy szép oximoronnál. A viccet félretéve, Willie Stark karaktere valóban élt, s bár karrierje és figurája eléggé “dramatizáltan jelenik meg”, ám a történet mégis a valóságban gyökerezik, minden benne megmutatkozó, emberi gyengeséggel egyetemben. A film amúgy remake. Sean Penn (a képen) remek Stark szerepében, de elképesztő a mellékes karaktereket alakító színészek névsora is, Kate Winslettől Sir Anthony Hopkinsig. Kissé idealista megközelítésű, ám ezzel együtt tanulságos film ez – manapság pedig főleg az.

 

 

a király összes embere - sean pennA háborús traumát, a gyilkos bevetések alatt szerzett, nehezen gyógyítható mély depressziót sok filmen ábrázolták már. Emilio Estevezméltatlanul ismeretlen Házi háború (AMC, 21.00) című filmjében is hasonlóról lesz szó. A decens középosztályi családból származó fiú (Estevez játssza a főszerepet is) látszólag ép testben tér haza Vietnamból, amit konzervatív, amerikai családja (Kathy Bates és Martin Sheen) túláradó büszkeséggel ünnepel. Az ép testben azonban súlyosan sérült, megnyomorodott lélek lakozik, amit viszont a magát hű hazafinak mutató család nem hajlandó tudomásul venni és körömszakadtáig reprezentálja fiúk hősi imázsát. Természetesen nem késlekedik az összeomlás…

Az ifjúság édes madara (Duna, 21.30) egy nagy hollywoodi klasszikus Paul Newmannel, valamint Geraldine Page-dzsel és Shirley Knighttal a főszerepben,Tennessee Williams drámájából: egy feltörekvő, ifjú színész és a karrierépítés rögös útjai a téma.

Az Egy gésa emlékiratai (m1, 22.15) című film, bár valóban egy igazi gésa, Mimeko Ivaszaki emlékein alapul, egy bizonyos Arthur Golden tolla által íródott meg annak idején, erőteljesen nyugati, hogy ne mondjam, angol ízlésnek megfelelően. Tulajdonképpen annyi köze lett így e történetnek a japán gésák valódi életéhez, mint Puccini Pillangókisasszonyának a kabukihoz, amivel nem azt akarom mondani, hogy a Pillangókisasszony gyenge fércmű, csak legfeljebb azt, hogy az igazság bizony még mindig odaát van. Állítólag Mimeko annyira felháborodott Golden könyvén, hogy ő maga is kiadta saját készítésű emlékiratait… Sajnos, a film nem ebből készült. Rob Marshalltermészetesen a nyugati verziót használta fel a filmhez, mely bár autentikus helyszíneken játszódik, majdnem autentikus színészekkel (azon persze fenn lehetne akadni, hogy miért kínai színésznő játssza a japán gésát…), szellemében alapvetően nyugati. Alig érezni például azt a finom, mégis markáns különbséget, hogy mi a különbség egy gésa és egy kurtizán között… De ne essünk kétségbe, ez egy pazar kiállítású, jó hosszú és jó romantikus hollywoodi film, mely nem véletlenül kapta meg 2006-ban a legfontosabb látványosságokért járó Oscar-díjakat.

Szervkereskedelemmel, hipermodern szervimplantátumokkal foglalkozó, nem űrhajós-lézerkardos, de eléggé vagdalkozós scifi a Végrehajtók (SuperTV2, 22.45). Mondjuk, Jude Law és Forest Whitaker miatt talán nézhető… (Bővebben)

A Románc és cigaretta (RTL Klub, 23.20) az inkább színészként ismert John Turturro rendezése, egy fanyar humorú kertvárosi életkép, még a Született feleségekindulása idejéről. Turturrót pazar lineup segíti: Kate Winslet, Susan Sarandon ésMary-Louise Parker mellett James Gandolfini, Steve Buscemi és Christopher Walken játsszák a főbb szerepeket ebben a furcsa, de szórakoztató (szex)komédiában.

Éjszakára aztán az ausztrál John Hillcoat kietlen, rideg és végletesen pesszimista Cormac McCarthy-feldolgozását, Az út (TV2, 23.45) című filmet ajánlanám, elsősorban végletesen optimista beállítódású nézőknek. A film gyakorlatilag arról szól, hogy mi lesz velünk, emberekkel, amikor már nem lesz semmi… Súlyosbító körülmény, hogy Nick Cave és Warren Ellis ólomfüggöny-jellegű kísérőzenéjében sincs feloldozás. (Bővebben)

Akiknek viszont inkább borús a hangulata mostanság, azok számára Pavel úr pincelépcsőjének hetedik fokán van a vigasz, Az én kis falumban (m1, 00.35), Jirí Menzel Oscar-jelölt rendezésében, melyben Bán János, Marián Labuda és Rudolf Hrusínský játssza a főbb szerepeket. (Bővebben és bővebben)

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!