A kortárs művészfilm-szcéna körberajongott tehetsége a szemtelenül fiatal (25 éves), kanadai Xavier Dolan. Fogalmam sincs, miért nem láttam tőle még semmit, pedig szeretem, ha provokálnak és szeretem, ha valaki merész, márpedig ő ilyen. A ma esti Tom a farmon (Cinemax, 20.15) című thrillerje állítólag az illedelmesebb művei közé tartozik, itt csupán egy szadista bátyó éli ki elfojtott szexuális vágyait szende kisöccsén, aki eközben elhunyt szeretőjét gyászolja. És még ez tartozik a konvencionálisabb történetei közé… :/ Meglátjuk.
A megszokott szombat esti romantikus komédiábanSarah Jessica Parkert láthatjuk, amint ki akarja robbantani Matthew McConaughey-t, aki harmincéves korára még mindig az Anyja nyakán (SuperTV2, 19.30) élősködik.
A Hazudós Jakabot (ATV, 20.40) a magyar származású Peter Kassovitz rendezte és Robin Williams játssza a cím- és főszerepét. A filmdráma egy lengyelországi gettóban játszódik a második világháború idején, és nagyjából ugyanazt az üzenetet hordozza, mint aJó reggelt, Vietnam! Jakab, a mindentől elzárt gettóban élők szenvedéseit apró, de jó szándékú füllentésekkel enyhíti és nem is tudja, ezzel mennyit segít a szenvedések elviselésében. A megható, humánus film rengeteg magyar szereplővel (pl. Igó Éva, Darvas Iván, Bálint István) és magyar operatőrrel (Ragályi Elemér) készült 1999-ben, amerikai, francia és magyar koprodukcióban.
Az aranypisztolyos férfiben (Duna, 20.50) Roger Moore a James Bond.
A Charlie Wilson háborúja (Viasat3, 21.10) megtörtént eseményt dolgoz fel, melynek fő kérdése az, hogy hogyan veressük meg az oroszokat az afgánokkal? A film hitelességét elsősorban az Elnök emberei című tévésorozattal is bizonyított Aaron Sorkin jelenti. Onnan már ismert recept szerint peregnek a párbeszédek, a séróból megküldött, fanyar replikák, melyeket elsőrangú sztárok vezetnek elő virtuóz módon: Tom Hanks, Julia Roberts és Philip Seymour Hoffman. Mike Nichols pedig laza profizmussal rendezi ezt a politikai komédiát.
A Bábel (Digi Film, 21.55) véleményem szerint az eddigi huszonegyedik század egyiklegfontosabb filmje. A mexikói Alejandro González Inárritu díjakkal méltán agyonhalmozott költői, katartikus kaleidoszkópja az emberek közötti kapcsolatokról, illetve inkább annak hiányáról szól. Négy országban, négy nyelven zajlik a filmbéli, bábeli a zűrzavar, vagyis maga, az ÉLET. Komoly, nehéz, összetett és felkavaró alkotás ez, melyben nagy sztárokat (pl. Cate Blanchett, Brad Pitt – a képen) láthatunk példamutató művészi alázattal jelen lenni tökéletesen civil szereplőkkel, jelentéktelenségükben is fontos szerepekben.
Stieg Larsson hangos sikert arató Millenium-sorozata nemcsak svéd (m1, 00.05), illetveamerikai mozidarabokban, hanem egy ötrészesre bővített, monstre hosszúságú epizódokból álló svéd minisorozatban is aratott. A tetovált lány-sorozat ma estétől (Viasat6, 22.00) további négy estén, ugyanebben az időpontban, nálunk is újra teret enged a harcos feminista attitűdnek: Reszkessen minden rohadék férfi, itt van újra Lisbeth Salander (Noomi Rapace). Az eredeti svéd moziváltozatokról bővebben itt, itt és itt.
Botrányos figurával kezdtem, így azzal is zárom a mai ajánlót. Chuck Palachniuk író, akinek történetei (pl. Harcosok klubja) az elfojtott vágyak kiélésének különböző, elképesztő módozatait tárják fel. Fulladás (RTL Klub, 00.35) című történetének filmváltozata címében ott a mai fun, a helyszín egy szexfüggők kezelésével foglalkozó központ, főszereplő pedig Sam Rockwell. (Bővebben)
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: