Mit nézzünk ma a tévében?

Szilveszter

Ha valamikor, hát ma tényleg kézenfekvő a válasz, hogy semmit. Ki az, aki Szilveszterkor tévézik? Pedig sokan ülnek ilyenkor otthon, és ehhez nem is kell feltétlenül magányosnak, szegénynek, betegesen antiszociálisnak, emberkerülőnek vagy “savanyújóskának” lenniük. A szilveszteri bulizás például számomra sosem volt vonzó, és kifejezetten rühelltem, amikor boldog-boldogtalan borult a nyakamba, beazonosíthatatlanul penetráns hányás-, szesz-, fokhagyma- és acetonszagú lehelettel, hogy booouldoúhujjéveeebaaazmee. Kösz, nem. Soha nem fogom megérteni, miért gondolja azt bárki is, hogy amire nem volt elegendő az elmúlt 364 nap, azt be fogja tudni pótolni az utolsó napon… Ráadásul, kurva hideg is lesz ma éjszaka odakint.

 

 

moulin rouge - nicole kidman és ewan mcgregorEnnek ellenére, a tévéműsorok mégis úgy gondolják, hogy akik a tévé előtt maradtak ma estére, azok kétszámjegyű IQ-val rendelkező idióták, igénytelen agyhalottak és/vagy Sas József-rajongók… Bezzeg, míg Hofi élt! (Azt mindig megnézte az egész ország, még a legvadabb buli közepén is…)

Moulin Rouge (HBO, 16.05) persze, a lehető legjobb felkészülés bármire is. Buz Luhrmann filmje duzzad a féktelen, pimasz, ám mégis elbűvölő energiáktól, s amikorEwan McGregor elkapja Nicole Kidmant a langyos párizsi éjszakában (lásd a képen), hátuk mögött azokkal a bizonyos háztetőkkel, fejük felett pedig még a Hold is mosolyog, sőt, Luciano Pavarotti képében még dalra is fakad! – na az valami frenetikus. Meg az egész, úgy ahogy van. Imádom. (Bővebben)

A többi ajánlat már estére szól. Luc Besson Az ötödik elem (Cool, 20.45) című filmjében is a love a message. A film, bár mesefilm és sci-fi, azért szintén igen szemtelen, franciásan lezser, olykor pökhendi és pimasz, amellett, hogy mindvégig eleget tesz Hollywood kívánalmainak is. Jelentkezzen, aki még nem látta! Jelentkezzen, aki még nem látta legalább negyvenszer! 🙂

Az Alul semmi (FOX, 22.20) című -sokat emlegetett- film bármennyire szórakoztató is, valójában komoly, húsba markoló, csontba vágó dolgokról szól. A főszereplő fószert (Robert Carlyle) kirúgják a gyárból, miközben munkahely sehol. Munkanélküliség, pénztelenség, kilátástalanság – helyett a haverokkal megdöbbentő tervet eszelnek ki: a helyi kocsmában kezdenek el chippendale-zni, pénzért. A rengő sörhasak, a kemény fizikai munkában meggyötört végtagok és egyéb hétköznapi férfibájak azonban nem várt sikert okoznak… Peter Cattaneo drámai komédiáját nem véletlenül jelölték egy rakás díjra (amiből sokat meg is nyert), hiszen az egyszerű, átlagos kisember hétköznapi hősiessége, a bajokon való felülemelkedés az egyik legnagyszerűbb toposz a filmművészetben. Üzenete példaértékű, hatása pedig katartikus.

A részegen dülöngélő himnuszéneklés keservét a V, mint vérbosszú (Viasat3, 23.25) című mozival bekkelhetjük ki, mely a (másféle jellegű forradalomban utazó) Mátrixot is jegyző Wachowski-testvérek műhelyéből került ki. “(A film) egyszerre kalandfilm, politikai thriller és antiutópia, amely a zsarnokságról, az elnyomásról, a média agymosásáról szól és azt vizsgálja, mi történik, ha egy diktatúrában az egyén a saját kezébe veszi a törvényt. “Ne kérdezz, ne kritizálj, ne is gondolkodj: a Párt mindent jobban tud” – üvölti a gonosz kancellár.” Ni. Másodikán este Opera.

Éjszakára pedig Vágy és vezeklés (Viasat3, 01.45) marad. A film rendezője, Joe Wrightérdekes fazon. Nem mondom, hogy feltétlenül tetszik mindig, amit csinál, de olykor kifejezetten meglepő ötletekkel próbálja felrázni az igen konzervatív romantikus dráma műfaját. E múlt század harmincas éveiben játszódó filmjének narrációját például erősen ritmizált zenei hatásokkal pörgeti meg, ami aztán a késő viktoriánus enteriőrök, lebbenő fátylas romantikájával vegyülve, erősen sejtelmes, érzéki és izgató világot eredményez, még akkor is, ha Keira Knightley csontkollekciójában annyi erotika van, mint egy vállfákkal telt üres szekrényben. Vanessa Redgrave viszont hatalmas színésznő.

CSAK JOBBAT KÍVÁNHATOK AZ ELKÖVETKEZENDŐKRE, MINT AMI EDDIG VOLT!

Kedd, december 30.

A tegnapi blokkok némileg módosulnak, hiszen ezúttal lesz egy vegyes felvágott-blokk, egy romkom-blokk, egy klasszikus-romantikus blokk, valamint a szcientológusok sikeres aknamunkájának köszönhetően egy Tom Cruise-blokk is, csakhogy ne üljünk hülyén a tévé előtt.

 

 

a ködA vegyes felvágott azért vegyes felvágott, mert került bele minden, de ez nem jelenti ezt, hogy ehetetlen szafaládé lenne. A Senki többet (HBO, 20.15) például amolyan művészfilm, Giuseppe Tornatore tavalyi alkotása, melyben egy nap egy idősödő műgyűjtő és auktor (Geoffrey Rush) kap visszautasíthatatlan ajánlatot egy ismeretlen, ifjú hölgytől… (Bővebben)

A köd (PRO4, 21.20) látszólag horror, valójában azért annál sokkal több. Valami más. A magyar származású Frank Darabont mintha valamiféle előtanulmányként készítette volna el ezt a filmet, az ennél jóval sikeresebbnek bizonyuló későbbi tévésorozatához, aWalking Deadhez. A filmben leginkább azok a jelenetek sikerültek jól, melyek a tipikus közép-nyugati kisvárost elnyelő, misztikus “tartalmú” köd megjelenése körüli anarchikus hangulatot, az információhiány őrületét, és a kényszerűségből összezárt emberek között gyorsan megfeszülő kapcsolati hálót (lásd a képen) boncolgatják. A film horror-része viszont nem igazán horror. (Bővebben)

Az Amélie csodálatos életével milliók szívét megmelengető Jean-Pierre Jeunet egy újabb filmje a Micmacs – (N)Agyban megy a kavarás (m1, 22.15), mely idétlen címe ellenére akár az Amélie szerves folytatásának is felfogható. Annál azonban egy kicsit durvább történet… (Bővebben)

A romkom-blokk először Egy fiúról (Viasat3, 19.00) mesél nevetős-sírós történetet.Nick Hornby bestsellerének 2002-es filmváltozatában Toni Colette, Rachel Weisz és még sokan mások dongják körül Hugh Grantet, mint húst a légy, mígnem. Utána Jennifer Aniston és Vince Vaughn lesz szerelmes egymásba. Gyorsan össze is költöznek – de aztán a szerelem elszáll, és marad helyébe egy kiállhatatlan izé. A Szakíts, ha bírsz (Viasat3, 21.00) című romantikus komédia ugyan nem a valóságon alapul, de akár alapulhatna is, már amennyiben jól emlékszem a bulvárlapok néhány évvel ezelőtti híreire. (És jól emlékszem.)

Jane Eyre (Story4, 20.30) Charlotte Bronte kosztümös, romantikus klasszikusának pasztellszín adaptációja, Michael Fassbenderrel (aki nemrég éppen Frank volt a mozikban) és a csinosan csúnyácska Mia Wasikowskával a főszerepekben. (Bővebben) Utána Az angol beteg (Story4, 22.50) gyógyul. Mondjuk azt, hogy ez a film hozta az eddigi utolsó magyar Oscar-díjat, hiszen a film zenéje is kapott abból az esőből, ami erre a jó hosszú és jó romantikus alkotásra hullott annak idején; a zene pedig nagyban támaszkodik Sebestyén Márta hangjára. Aki beteg és angol, az Ralph Fiennes, és aki gyógyít: Juliette Binoche.

Tom Cruise először egy Philip K. Dick-adaptációban lép színre, Steven Spielberg rendezésében: a Különvéleményről (SuperTV2, 21.10) azonban nekem az a különvéleményem, hogy bár látványos, de amúgy erősen közepes akcióthriller. Nem több ennél, de nem is kevesebb. Körülbelül mint a Lehetetlen küldetés kettő (SuperTV2, 23.55), amiben Tomi EThan Hunt, egy szuperügyes titkosügynök, aki még a teljesíthetetlen küldetést is teljesít a film végére. Ez is látványos, izgalmas, akciós és buta film. És hangos is.

Hétfő, december 29.

Nem normális hétfő a mai, hiszen légüres térben lebegünk karácsony és szilveszter között, az iskolában szünet, a dolgozóban szabadság, a munkanélkülieknek pedig ma sincs munkája. (A közmunkások azt a néhány hópelyhet kergetik, amik leszálltak hozzánk az égből, nagy kegyet gyakorolva.) Az esti tévézéshez három opciót tudok javasolni: egy klasszik-verziót, egy romkom-verziót, valamint egy bozongós verziót.

 

 

valaki odafönt - paul newmanAkinek eddig a bokszfilmet Sylvester Stallone Rocky-filmjeinek izombalettje jelentette, az sürgősen nézze meg a Valaki odafönt (Duna, 20.35) című filmet, mert hülyén fog meghalni. Rocky Graziano valóban élt, ráadásul nem is volt akárki, hiszen a tekintélyes Ring magazin a mai napig a 23. helyen emlegeti, mint a legnagyobb ütők egyike, ki valaha ringbe szállt bárhol a világon (67 győzelemből 52 KO, melyből ráadásul sok “együtéses” kiütés volt). Az igazi Rocky brutális erejű, sziklakemény csávó volt, amúgy egy rendes proligyerek. Megjárta a bűn útját is, mielőtt profi bunyós lett és világbajnok. Szép életet élt – ennek első szakaszát dolgozza fel Robert Wise 1956-ban, Paul Newman (a képen) főszereplésével készült életrajzi filmje.

Az utána következő Madárijesztő (Duna, 22.25) egy olyan film, mint amilyenek a Bud Spencer-Terence Hill filmek lehetnének, ha azok nem adnák olyan olcsón és nem merülnének ki a méretes parasztlengők pufogtatása között bárgyú pofával előadott kaki-puki poénok óvodás szintű szórakoztatásában. A különbség persze, nem csak a színészeken múlik, bár nem kérdés, hogy Gene Hackman jobb színész Bud Spencernél és Al Pacino sem mérhető össze Terence Hill-lel… (Bővebben)

A romkom-verzió két virtigili trollal (Owen Wilsonnal és Vince Vaughnnal) próbálja beelőzni a tatákat, akik azzal szórakoztatják magukat, hogy esküvőket tesznek tönkre. AzÜnneprontók ünnepe (Viasat3, 21.00) természetesen az “addig jár a korsó a kútra, amíg el nem törik” ősi dramaturgiáját követi. (Bővebben) Alternatíva a Szerelem és egyéb katasztrófák (TV2, 21.10) című, Bridget Jones-, vagy Szex és New York-féle csajos történet, főszerepben például a tragikus körülmények között elhunyt Brittany Murphyval.

Az izgi-verziót egyrészt az 1408 (Cool, 23.00) című thriller képviseli. A Stephen King nyomán Mikael Hafström rendezte film igen jó sikerült munka, azonban műfaji sajátosságaiból adódóan egyszernézős, tehát másodjára már nem hatásos, ha tudjuk a poént. Samuel L. Jackson és John Cusack a címbeli 1408-as számú szállodai szoba borzongató rejtélyét próbálja megoldani, karfaszorongató izgalmak közepette.

Persze, ez kimarad, ha ekkor már elragadott az a két, fura fazon (Johnny Depp ésBenicio del Toro), aki drogokkal, serkentőkkel és a létező összes pszichoaktív készítménnyel telepakolt autóján száguld az országúton, hogy rövidesen megtapasztalja, milyen lehet a Félelem és reszketés Las Vegasban (Paramount Channel, 22.10).Terry Gilliam remekbe szabott látomása Hunter S. Thomson kultuszregényének avatott adaptációja, avagy minden idők egyik leghitelesebb drogfilmje, egyben a gonzónéven emlegetett szabados újságírás bibliája.

Hasonló fazon lehetett Johann Wolfgang Goethe is 200 évvel Dr. Gonzóék előtt, legalábbis a nagy német költő, író, tudós és politikus életének ifjúkorát feldolgozó Goethe! (m1, 23.55) című német film szerint. Szex&bor&költészet.

Vasárnap, december 28.

Gondolom, éppúgy elegünk van már a karácsonyi lónyálból, mint a bejgliből, úgyhogy ugorjunk! Mondjuk, ugorjunk, méghozzá fejest, az afrikai dzsungelbe… A Gorillák a ködben (Story5, 19.00) című film Dian Fossey etológus 1988-ban készült életrajza. Fossey 18 évet töltött a ruandai őserdőben a hegyi gorillák között, s ezalatt rájött, mekkora mocsok is az ember. E megállapításra aztán éppen saját tragikus sorsa teszi ki a felkiáltójelet… Sigourney Weaver (ő játssza Fossey-t – a képen) mindenesetre megérdemelt volna egy Oscar-díjat ebben a feminista és harcos zöld felhangokban is gazdag filmben nyújtott alakításért.

 

 

gorillák a ködben - sigourney weaverAz HBO-csoport viszont saját magát döfi hasba Woody Allennel, hiszen két csatornán is a brooklyni mester filmjét adja, ráadásul, ugyanabban az időben: a ’92-es Férjek és feleségek az HBO Comedyn, 20.10-től, míg a tavalyi Blue Jasmine az HBO2-n kezd,20.20-tól. Az első film még a korai Woody-t idézi, sziporkázik és savaz egyszerre, párkapcsolatok, válás, és effélék tárgykörében osztja az éceszt e filmben, népszerű színészek segítségével – van gyakorlata a témában. A másik film egy nő története, a jól ismert, decens, liberális, értelmiségi társaságból, aki már halálosan unja az évtizedek óta, egy családregény dagályosságába való, állandó civakodást, az állandó témákat és áskálódásokat és dönt. Woody Allen tavalyi filmje ezúttal Cate Blanchett-et segítette hozzá igencsak megérdemelt Oscar-díjához. (Bővebben)

Ahogy viszonylag könnyen „levehető” a 2 nap New Yorkban (AMC, 21.00) címéből, a film helyszíne ezúttal New York, bár Marion, a francia fotós (Julie Delpy) már lecserélte enyhén neurotikus barátját, Jacket (akivel anno 2 napot töltött Párizsban, mit ahogy legutóbb tegnap is láthattuk). Most Mingusszal (Chris Rock) él, akivel ugyanannál a magazinnál dolgoznak. (Bővebben)

Az Egy veszedelmes elme vallomása (Paramount Channel, 21.45) friss, lendületes, csavaros és pontos film – nem kell bedőlni az első 20-25 percnek! Közel sem arról van szó, hogy egy újabb Amerikai Pite-klónt nézünk… A történet Charles Hirsch Barris életét meséli el, aki írt popszámokat, volt sikeres tévés producer, emellett felelősnek tartja magát az amerikai kultúra agyzsibbasztó, gyermeteg szórakoztatással való szennyezéséért is. Ezen felül pedig, állítólag a CIA állítólagos parancsára, meggyilkolt harminchárom embert. Figuráját a kitűnő Sam Rockwell kelti életre, de mellette egy sor hírességet is láthatunk kisebb-nagyobb, sőt, saját maguk szerepében is.

Pénzcsináló (ATV, 21.50) viszont egy hajdani, nagyreményű baseball-játékosból legendás játékosügynökké avanzsáló férfi valós története. Kvázi sportdráma, egy karriertörténet, amit Aaron Sorkin forgatókönyve, valamint Brad Pitt és a nemrégiben elhunyt Philip Seymour Hoffman próbál -szolid sikerrel- érdekessé tenni. (Bővebben)

A leleményes Hugó (SuperTV2, 21.50) Martin Scorsese gyerekfilmje, melyben Hugót órásmester édesapja már kisgyerek korában megtanította a szakma összes rejtelmére. Mikor Hugo megárvul, részeges bácsikája veszi magához, aki az egyik pályaudvar mindenese. Bezárja Hugót a pályaudvar óriási óraszekrényébe, hogy ő tartsa karban az órákat, amíg ő nyugodtan piál. Egy nap a pályaudvar egyik játékbutikjának morózus, öreg tulaja fülön csípi, mivel azt hiszi, Hugo elcsent tőle valamit. Hugo hiába bizonygatja ennek ellenkezőjét, az öreg elveszi zsebeinek összes tartalmát, csipeszeket, műszerész-csavarhúzókat, nagyszámú rugót és fogaskereket, valamint azt a noteszt, amit apja hagyott rá, tele műszaki rajzaival és működési ábráival egy csodálatos szerkezetnek… (Bővebben)

A nap legérdekesebb filmje, a Lourdes (m2, 01.15), nézhetetlen időpontban kerül adásba. A címbeli, dél-franciaországi kisváros az egyik leglátogatottabb katolikus zarándokhely. Hívők és betegek milliói érkeznek ide évről évre csodás gyógyulásért imádkozni, abban a reményben, hogy innen már egészségesen térhetnek haza. A film kerekesszékben élő főhősnője csupán kirándulni szeretne és néhány napra kiszakadni az egyedüllétből… A filmet író-rendező Jessica Hausner tiszta hittel, de legalábbis várakozással szemléli a hősével bekövetkező csodát, ám ez nem tartja vissza attól, hogy finom humorral, a visszásságokat éles szemmel észrevéve jól elironizálgasson a lourdes-i csoda-bizniszen. (Bővebben)

Szombat, december 27.

Nyilván tele van mindenki, mint a déli busz. Halálos nap a mai, felkészül Szilveszter. AHalálsoron (Viasat3, 21.00) című remekmű viszont egy teljes, egész estés kaland, hiszen hossza 188 perc. Frank Darabont túlzás nélkül katartikus erejű filmet rendezett Stephen King regényéből. Ez a film megtisztító, méregtelenítő kúra lehet ma estére, amellett, hogy közérthető, populáris transzcendencia, egy mélyen emberi üdvtörténet. (A képen a film két emblematikus főszereplője, Tom Hanks és a nemrégiben elhunyt Michael Clarke Duncan.)Tom Hanks és Michael Clarke Duncan a Halálsoron című filmben

 

 

A Halálvágta (Duna, 21.15) viszont nyilván nem érdemtelenül tartozik a kevésbé ismert James Bond-történetek közé. Roger Moore bájolgása ma már legfeljebb egy percig nevetséges, utána viszont mérhetetlenül unalmas. A kötelező gonosz fickót viszontChristopher Walkenalakítja, aki mellett olyan korabeli híresség áll modellt, mint a brikettfrizurás Grace Jones, valamint a háttérben feltűnik Dolph Lundgren is, aki ekkor még “kisfiú”.

A következő ajánlat viszont megint csak komolyan veendő. A John Patrick Shanleyáltal írt és rendezett (és méltán sok Oscarra jelölt) Kételyben (Paramount Channel, 20.00) egy furcsa pap-tanár (Philip Seymour Hoffman) érkezik a mélyen vallásos intézetbe, aki gyorsan az iskola tanulóinak kedvencévé válik felvilágosult, humánus pedagógiai módszereinek köszönhetően. Az intézet vaskalapos főnővére (Meryl Streep) azonban magát, a patás ördögöt látja a férfiban és boszorkányüldözésbe kezd. Erősen ajánlott e bölcs, okos, ráadásul izgalmas film megtekintése, főleg ezekben a mai, “vészterhes időkben”. (Bővebben)

Ekkor azonban már Mel Gibson régóta A rettenthetetlen (film+, 19.00), kékre mázolt arccal, kockás szoknyában vezeti győzelemre csupaszlábú népét (vagy bukik el).

2 nap Párizsban (AMC, 21.00), Julie Delpyvel, ezeknél lényegesen könnyedebb, mondhatni habkönnyű kaland. A film ennek ellenére mégis szórakoztató komédia egy neurotikus jenki (Adam Goldberg) kalandjairól a francia főváros “embertelen” forgatagában.

A nagy balhé (RTL+, 21.00) szintén nem szánt túl mélyre. Annak idején még moziban láttam ezt a filmet és imádtam azokat az öltönyöket, azokat a mellényeket, ingeket és hózentrógereket, és azt a lezserséget, ahogyan feszített bennük Paul Newman és Robert Redford. Igazi szórakoztató krimi ez, az átverős, zsugás, pitiáner nagymenős-nagymenő piti tolvajos típusból, rengeteg Oscar-díjjal -megérdemelten- megdobva.

Az órák (Paramount Channel, 21.50), Stephen Daldry filmje “Michael Cunninghamazonos című Purlitzer-, és PEN/Faulkner-díjas regényéből készült, melyet Virginia Woolf1925-ös műve, a Mrs. Dalloway inspirált. Három korszak, három történet és három női sors olvad össze egyetlen történetté Az Órák időfolyamában. Úgy kapcsolódnak össze, mint a láncszemek, anélkül, hogy tudnák, ugyanaz a nagyszerű irodalmi alkotás változtatja meg visszavonhatatlanul az életüket. Virginia Woolf (Nicole Kidman) a húszas évek londoni külvárosában az elmebajjal küzd, és közben első nagy regényét, a Mrs. Dallowayt írja. Laura Brown (Julianne Moore) Los Angeles-i feleség és anya több mint két évtizeddel később, a második világháború végén olvassa a regényt, és hatására elsöprő erejű változást forgat a fejében. A mai New York Cityben ott van Clarissa Vaughan (Meryl Streep), aki Mrs. Dalloway modern alteregója, s aki szerelmes Richardba (Ed Harris), az AIDS-ben haldokló, briliáns költő-barátjába.” (Még mindig nem tudtam megnézni.)

A zsaruk becsülete (RTL Klub, 23.10) a rendőri igazságszolgáltatás morális kérdéseit feszegeti, a korrupciót, a bűnpártolást és az egyenruha szimbóluma és a rendőri eskü közti ellentmondást. Edward Norton egy olyan rendőrt alakít a filmben, akinek családja generációk óta rendőrként szolgál, a rendőri munkát hivatásként megélve. Egy tragikusan végződő rendőri bevetés ügyében nyomoz, azonban a nyomozás szálai saját családjához vezetnek vissza…

Picit később pedig a híres fotográfus, Anton Corbijn festi fel egy bérgyilkos portréját, ezúttal színesben, Az amerikai (RTL+, 23.30) című filmjében, fő- és címszerepbenGeorge Clooney-val és Toszkánával. (Bővebben)

Péntek, Karácsony, december 26.

Szerintem nem kéne hagyni a gyereket egész nap tévézni… (Felnőtteknek pedig amúgy sincs mit nézni.) Inkább üljünk le együtt este, és nézzük meg A kőmajmok házát (m1, 20.10). Tasnádi István ifjúsági regénye az elmúlt évek egyik nagy sikere volt, Fonyó Gergely pedig ezt alkalmazta tévéfilmre, a szerző segítségével. A mai adás egyben a film bemutatója is, ezenkívül nem tudok semmit róla, azon kívül, ami a neten itt-ott fellelhető, erősen marketingízű szövegekből kiderül. A történet főszereplője egy betegsége miatt otthonülő tizenéves fiú, akinek képzelete izgalmas, harminc évet átölelő történetet teremt környezetéről, s arról a házról, melyben él. Érdekesség, hogy együtt játszik a filmbenHaumann Péter és fia, Haumann Máté, valamint Lázár Kati és lánya, Jordán Adél, valamint sokan mások – ahogy mondani szokás.babel - cate blanchett, brad pitt

 

 

Persze, van más is. A Butch Cassidy és a Sundance kölyök (ATV, 19.15) elbűvölő, szabálytalan, rendhagyó remekmű. Van “húzása”, lehet is rá alapozni egy évtizedekkel későbbi független filmfesztivált. Pedig valójában nincs is benne semmi különös… csak két imádni való pofa (Paul Newman és Robert Redford), néhány utánozhatatlan jelenet, Raindrops…

Megnézhetjük újra azt is, vajon mi történik, Ha eljön Joe Black (Viasat3, 21.00) Sir Anthony Hopkinst, vagyis az általa alakított oligarchát egy nap eléri az a pillanat, amikor teheti a pénzét oda, ahová akarja, rajta az már nem fog segíteni, hiszen (lásd a címet). Brad Pitt ezután majd’ három órán keresztül oktatja (őt s minket) ezután a valódi értékekre Martin Brest filmjében. (Tudnám, kikkel kéne ezt a filmet végtelenítve nézetni egy teljes parlamenti plenáris időszakon keresztül, kipeckelt szemekkel és leszíjazva.)

Ugyanekkor viszont a New York, New York (AMC, 21.00) című rendhagyó Scorsese-moziban (itt meglepetésre egy kvázi musicalbe vágta ollóját a bűnfilmek mestere), melynek színhelye az USA második világháborúban aratott győzelmét ünneplő New York, Robert de Niro szaxofonozik és Liza de Minelli énekel hozzá. A konfliktus ott kezdődik, amikor az embereket már csak Liza kezdi érdekelni…

Grüss Gott, der knédli-western ist geboren! A Sötét völgy (Cinemax, 22.00) című új osztrák film ugyan nem olyan nyúlós, nem olyan hosszú, mint a déli szomszédtól megszokott spagetti, néha ugyan kicsit nyögvenyelős, de alapvetően laktató, tápláló, s ha később még kicsit szikkad is, akkor akár rombolásra is kitűnő. Viccet félretéve,Andreas Prochaska filmjét nem véletlenül tartották érdemesnek arra, hogy benevezzék a 2015. évi Oscar-díjkiosztás legjobb idegennyelvű filmjének címéért való versenybe. (Bővebben) Korábban, ugyanitt egy laza koktélozás, némi gurigatás, szolid, ám morbid humor A nagy Lebowskival (Cinemax, 20.00), azaz Jeff Bridgesszel a Coen-testvérek filmjében.

Bábel (Story4, 22.45) véleményem szerint az eddigi huszonegyedik század egyik legfontosabb filmje. A mexikói Alejandro González Inárritu díjakkal méltán agyonhalmozott költői, katartikus kaleidoszkópja az emberek közötti kapcsolatokról, illetve inkább annak hiányáról szól. Négy országban, négy nyelven zajlik a filmbéli, bábeli a zűrzavar, vagyis maga, az ÉLET. Komoly, nehéz, összetett és felkavaró alkotás ez, melyben nagy sztárokat (pl. Cate Blanchett, és újra Brad Pitt – a képen) láthatunk példamutató művészi alázattal jelen lenni tökéletesen civil szereplőkkel, jelentéktelenségükben is fontos szerepekben.

Érdekes darab lehet a Tilda Swinton főszereplésével készült, 2001-es Mélyvíz (FOX, 22.45) című dráma, melyben a Swinton által alakított anya egy reggelen 17 éves homoszexuális fia szeretőjének holttestét találja meg az ajtaja előtt. A nő bepánikol, és fia védelme érdekében eltünteti a holttestet – azonban ahogyan ez lenni szokott, egy szemtanú mindig akad… (Nem láttam még.)

Még ennél is mélyebb víz az Életem értelme (m1, 23.15) című dráma, melyben Meryl Streep egy rákban haldokló anyát alakít, akit lánya (Renée Zellweger) ápol áldozatosan, ígéretes karrierjét feladva. A hosszas agónia alatt az anya elmeséli életét a lányának, hogyan adta fel fiatal korában, férje érdekében írói ambícióit és ez az áldozat hogyan tette tönkre szerelmüket. Amikor az anya meghal morfiumtúladagolásban, az egész család a lány ellen fordul. (Ezt a filmet sem láttam, azonban azt meg kell említenem, hogy Meryl mama ezért a filmért is kapott egy Oscar-jelölést, bár ez gondolom, nem lep meg senkit…)

Csütörtök, Karácsony, december 25.

BoKa. Manapság nincsen nálunk ünnep foci nélkül, még akkor is, ha még mindig Puskáshoz kell visszanyúlnunk az igazi labdarúgásért… Puskás őrnagy elvtárs múltjában azonban akadnak foltok, de nem is azért szeretjük, mert olyan hetykén lóbálta a Kalasnyikovját az 56-os barikádokon… De a Mikulás sem ő volt, még akkor sem, ha kedélyességéről, barátságosságáról legendák keringenek. Hogy valójában milyen ember volt Puskás Öcsi, azt viszont megtudhatjuk Almási Tamás remek portréfilmjéből, a Puskás Hungary-ból (film+2, 13.15), már amennyiben nem utáltuk még meg végérvényesen a magyar focit, mint olyat. (Bővebben)

 

 

belle és sébastienA mai napra rendelt fantasy a méltatlanul alulértékelt Csillagpor (TV2, 13.45), mely igencsak elveszett bemutatása idején a Gyűrűk ura, Harry Potter és a többi, óriási hírveréssel taroló, hasonló műfajú filmek öldöklő versenyében. Hendikepes pozíciója ellenére, mégis minden ízében, eresztékében felveszi a versenyt a “nagynevű” konkurenciával. (Bővebben)

Bár a karácsonyi tematikába nem igazán illeszkedik, viszont a napjaink bel- és külpolitikai történéseinek megértéséhez nem árt talán tisztában lenni azzal, hogyan csinálják a politikát az igazán nagyok: A hatalom árnyékában (AMC, 18.15) című remek politikai dramédiában az amerikai politikacsinálás színfalai mögé kukkanthatunk be,George Clooney, Ryan Gosling, Philip Seymour Hoffman és mások segítségével. (Bővebben)

Cécile Aubry világhírű gyerekregényének legújabb filmváltozata minden ízében, pillanatában a természet megfellebbezhetetlen szépségét közvetíti (lásd a képen), ebben a tekintetben akár egy míves, fantasztikusan fényképezett dokumentumfilmnek is megfelelő, mely a Francia-Alpok flóráját és faunáját mutatja be egy könnyen érthető, egyszerű vonalvezetésű kerettörténetben. Erénye azonban ennek a Belle és Sébastien-verziónak (m1, 20.10), hogy a történet is megáll a lábán ebben a nagy szépségben. (Bővebben)

A FOX viszont már szilveszterezik, hiszen a Szilveszteri durranások (FOX, 21.15) apropója egy szilveszteri buli, melyen tíz évvel korábban végzett cambridge-i diákok jönnek össze egyikük vidéki kastélyában egy évbúcsúztató bulira. Az elmúlt évtized azonban már mindannyiuk életében maradandó nyomokat hagyott… A közhelyesnek tűnő, de egyáltalán nem közhelyes -kissé Woody Allenes- történetet Kenneth Branaghrendezte, aki játszik is benne, Stephen Fry, Emma Thompson, Imelda Staunton, Hugh Laurie és mások mellett.

A Néri Szent Fülöp életét taglaló A mennyországot választom (m1, 21.55) című tévéfilm második része is erősen ajánlandó, elsősorban a benne rejlő, és nem feltétlenül egyházi vonatkozású erkölcsi útmutatásai végett. (Bővebben)

A priori mondom a Hisztéria (Cool, 22.45) című romantikus vígjátékot, mely a viktoriánus Londonban játszódik, ahol is egy ifjú orvos (Hugh Dancy) altesti masszázzsalpróbálja gyógyítani a hölgyek körében terjedő, veszélyes betegséget, a hisztériát. Csoda, hogy hosszú sorok kígyóznak a rendelő előtt? Az éppen erőre kapó feminista mozgalmak egyik prominense azonban átlát a szitán és kuruzslónak kiáltja ki az ifjú orvost…

A szivárványvarázsló (m2, 23.50) is érdekes lehet, már amennyiben egy finn-grúz-holland-német-olasz koprodukciót önmagában érdekesnek tartunk. Nana Dzordzhadzemeseszerű szimbolikával operáló filmje egy ártatlanul börtönbe zárt férfit mutat be, aki miután szabadult, látja, hogy felesége elhagyta, a gyermekei pedig idegennek hiszik. A férfiben ekkor valami meghasad, elfordul saját világától, ám egyúttal különös képesség is ébred benne: képes megváltoztatni az időjárást, sőt, akár szivárványt is fest az égre… Hmm.

Szerda, Szenteste, december 24.

Na, ma aztán tényleg, ami a csövön kifér. Jönnek az állandó résztvevők, Kevin és a többiek… Azonban nem sokat láthattuk például a kis E.T.-t (a képen). Ma este (Viasat3, 18.50) viszont újra könnytengerrel töltheti meg a kis földönkívüli randaság papírzsebkendők százezreit, méghozzá minden különösebb megerőltetés nélkül.

 

 

ETÉn elsősorban a luxuspolitikusok egyre bővülő seregével nézetném (életfogytig) aNapfivér, Holdnővér című csodaszép filmet (m1, 20.10), melybenFranco Zeffirellimeséli el Assissi Szent Ferenc igaz történetét, ami a valódi hitről, önfeláldozásról, keresztényi szeretetről és hasonló dolgokról szól.

Én azonban inkább Brian életét (Comedy Central, 20.15) választanám, hiszen sokkal inkább elmélkednék a sajtkészítők boldogságáról, az önálló egyéniség mibenlétéről és mégsok más fontos dologról, mint azon, hogy vajon megy-e sárga Gucci cipő a kávébarna Louis Vuitton-táskához…

Ateisták, karácsonyfóbiások elüthetik az estét, amolyan ET XXL-ként, a Men in Black-sorozat első két részével is (AXN, 21.00, illetve 22.50), melyben egészen biztosan nem lesz semmi bűbáj, geil és cukormáz. Előtte azonban vigyázni a vacsorával! 😉

Ha igaz volna… (SuperTV2, 21.20) akkor Mark Ruffalo összejön Reese Witherspoonnal. Ha nem igaz, akkor nem tudom. Romantikus komédia, és passzolom. Nem láttam, de 8.9 a tetszési indexe a port-hu-n. Mindegy, szóltam.

Amolyan életösszegző, életigenlő, bölcs és barátságos Bakancslista-szerű történet a Mindenki megvan (Paramount Channel, 21.35), melyben Robert De Niro újra színészi zsenijét csillogtatja: bővebben.

Csizmás Kandúr (FEM3, 21.45), ez egy Shrek-spin off, 3D animáció. Állítólag vicces, a gyerek úgyis tudja…

Az általában érdekes filmekkel (Wilbur öngyilkos akar lenni, Egy lányról, stb.) előálló dán Lone Scherfig első hollywoodi bérmunkájában szintén nem adja alább, hiszen egy teljesen banális, hétköznapi szerelmet mesél egy egy egészen egyedi nézőpontból: Egy napot (Story4, 22.05) tesz meg a film cselekményének (ha lehet ezúttal itt ilyenről beszélni) fő szervezőelemévé. Egy napot, amikor a két szerelmes (Anne HathawayésJim Sturgess) megismerkedett 1988. július 15-én, továbbá az összes többi július 15-ét, húsz éven át és az összes örömet, bánatot, veszekedést és kibékülést, amit ezeken a napokon átéltek.

A mennyországot választom (m1, 22.10). A legviccesebb szentként is ismert Néri Szent Fülöp kétrészes életrajzi filmje (másik rész holnap) szép, valóban szerethető, de főleg, követendő példával szolgálhat a sok, újonnan megtért “megélhetési” kereszténynek, a parlamentet megtöltő hazug, álszent bagázsnak is, akik nagy hirtelenjében az első padsorokig tülekedtek az utóbbi néhány évben. (Bővebben)

Az Ízek, imák, szerelmek (RTL Klub, 22.20) viszont alapvetően csajos film, mely “filozófiájában” nem kíván mélyebbre “süllyedni” a női magazinok kéjesen sekély színvonalánál (bár miért is kellene mélyebbre ásnia egy egyszerű romantikus történetnek?), szinte érzéki módon nyúl a negyvenes korosztályt jellemzően érintő “na, most akkor eddig megvolnánk, de merre tovább?” problémához. Még Julia Roberts is elviselhető, Javier Bardem pedig félisten, punkt um. A mellékkarakterek, az ízléses magazin-fényképezés (a Bali-szigeti rizsmezők, a nápolyi pizza, stb.), valamint a banális, de éppen ezért eredeti és igazolhatóan hiteles lelki és érzelmi fordulatok miatt lehet szeretni ezt a mozit.

A szív bajnokai (ATV, 22.20) Sandra Bullock Oscar-díja, azonkívül valóságos történet egy déli srácról és az ő hi-he-tet-len futball-karrierjéről. (Bővebben)

Végére pedig egy Büszkeség és balítélet-verzió (Viasat3, 23.50), ezúttal a 2005-ös,Keira Knightley-vel. Ez is szép, van mögötte egy csomó jelölés kosztümre, díszletre, operatőrre, mellékszerepekben remek színészek is, de én azt bírtam igazán, amiben adadogós király volt Darcy…

Kedd, december 23.

Pontosan illeszkedik az elkövetkezendő napok tematikájába Richard Curtis Igazából szerelem (Viasat3, 21.00) című, kétórás szerelmi kaleidoszkópja, egy kiválóan megírt és ugyanilyen jól megszerkesztett romkom, szuper karakterekkel (Hugh Grant állítólag utálja a karácsonyt…), ezekhez méltó színészi alakításokkal, minimális mélységgel, de semmiképpen nem felszínességgel, valamint olykor meghökkentően frivol, de még vicces szabadszájúsággal. (Bővebben)

 

 

a sziget - jelenet a filmbőlA sármos Grant alternatívája Bruce Willis, még viszonylag hajjal, valamint ikonikusan mocskos atlétatrikójával:Drágán add az életed! (RTL Klub, 21.20)

A Red Rock West(Paramount Channel, 21.50) sem rossz film. Az ekkor még jó formában lévő Nicolas Cage háborús veteránként csavarog az isten háta mögött munkát keresve, mikor a címbeli koszfészek krimójában összekeverik egy bérgyilkossal, akinek díjazását felvéve, ám a munkát el nem végezve kereket oldana, ha nem toppanna be az igazi bérgyilkos (Dennis Hopper)…

2012 nagy felfedezése, egyben elképesztő díjesőben részesülő fesztiválsikere volt a francia Michel Hazanavicius The Artist – A némafilmes (m1, 22.30) című attrakciója. Ez egy (szerintem kicsit túlértékelt) néma film egy néma némafilmesről, egyben tisztelgés a mozi, mint olyan előtt. (Bővebben)

Viszont a mai este kiemelkedő értéke A sziget (Duna, 22.50) című orosz dráma, Pavel Lungin filmje (a képen jelenet a filmből), mely minden ízében-eresztékében közvetíti a mély pravoszláv hit jellemzőit: az áldozatvállalás és -hozatal szinte már mágikus erejű révületét és a bűn és a bűnhődés metafizikus sorsdrámáját. (Bővebben)

Hétfő, december 22.

Még csak valahol messze csilingel, de már szinte teljes átmérőn ömlik a karácsonyi geil és a gagyi, tulajdonképpen az összes köz- és kereskedelmi csatornán. Ha kedves az életünk jó ízlésünk, akkor most valahová messze, egy szupertitkos helyre dugjuk a távirányítót, vagy ha mégis azzal babrálnánk, akkor valamelyik tematikus csatornán keresgéljünk. Vagy figyeljünk a Mit nézzünk?-re, ahol majd úgyis szólok, ha van valami, valahol…

 

 

az elnök emberei - robert redford és dustin hoffmanEnnek némileg rögtön ellentmond aSztárom a párom(Viasat3, 18.40), ami viszont bármikor megnézek. Moziban, mondjuk már azért nem, és le se tölteném, de ha szembejön a tévében, tuti nem kapcsolok el. Lehet köpködni, itt a hátam, de én ezt a filmet nagyon bírom.

Az HBO-csoportból először egy napjainkban megtörtént, valódi kalóztámadás megrázó történetet ajánlanék. Paul Greengrass Phillips kapitány (HBO, 18.50) című filmjének címszerepében az ismét igen komoly teljesítményt nyújtó Tom Hanks látható, amúgy: bővebben. Utána Híradósok második rész, a harmadik évadból.

John Sturges A hét mesterlövész (Cinemax, 21.30) című westernje úgy lett a műfaj egyik legnagyobb klasszikusa, hogy tulajdonképpen egy rendhagyó műről beszélünk. Analizálja és összegzi az ekkora már kifáradó, jellegzetesen amerikai műfajt, egyben meg is előlegezi annak megújhodását. A film mai napig is hat, működik, izgalmas és szórakoztató.

Az AMC egész esti programja erős, színvonalában magasan veri -az említetteken kívül- a többi csatornát. George Orwell hírhedt, ám sajnos manapság ismét túl sokszor emlegetett disztópiájából az angol Michael Radford rendezett  egy igen tisztességes filmet, naná, hogy 1984-ben. Az 1984 (AMC, 21.00) főszerepében John Hurtöt láthatjuk, míg a film látványvilágáért a később komoly karriert futó Roger Deakins felel.

Az elnök emberei (AMC, 22.55) klasszikus verziója egyaránt kötelező penzum a politika és az újságírás iránt érdeklődőknek. Alan J. Pakula filmjében két újságíró (Robert Redford és Dustin Hoffman – a képen) ered nyomába a Nixon elnök leköszönéséhez vezető Watergate-botrány okainak és okozatainak, a bravúros nyomozás során feltárt összefüggések azonban túl messzire vezetnek…

Éjszakára aztán Egy utolsó tangó Párizsban (AMC, 01.10), diónyi vajjal, parkettán, ahogy kell. Legendás film volt anno, itt mondom, ma milyen.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!