Mit nézzünk ma a tévében?

Szombat, január 31.

A helyzet rossz, de nem reménytelen, hiszen szinte akárhová kapcsolhatunk ma este, nézhető, sőt olykor igen jó kis filmeket láthatunk. Steven Soderbergh Ocean’s-trilógiájának harmadik részét (Oceans’s Thirteen – A játszma folytatódik, RTL Klub, 19.30) például az első kettőnél is több sztár (George Clooney, Brad Pitt, Andy Garcia, Al Pacino, Matt Damon és még sokan mások), több lazaság jellemzi – bármikor újra lehet nézni, mivel szórakoztató, mint Las Vegas. (Bővebben)kótyagos szerelem - emily watson és adam sandler

 

 

A Michael Conelly-regényből adaptált Az igazság ára (RTL II, 19.50) című izgalmas tárgyalótermi dráma azzal a meglehetősen kényelmetlen kérdéskörrel játszik el, hogy mi van akkor, ha a vádlottról (Ryan Philippe) biztosan tudja az ügyvédje (Matthew McConaughey), hogy ártatlan és meg is tesz mindent ennek bebizonyítására, a vádnak azonban olyan megdönthetetlen, bár nyilvánvalóan hamis bizonyítékai vannak, hogy a vádlottat elítélik? Illetve, mi van akkor, ha az ügyvéd tudja, hogy bűnöst véd, de mégis mindent el kell követnie felmentéséért? (Bővebben)

A Pocahontas-mese és a Farkasokkal táncoló című indiánfilm motívumaiból összeollózott Avatarral (Cool, 20.15) James Cameron minden idők egyik legnagyobb kasszasikerét prezentálta. A film, mint film, szerintem gyenge. Viszont látványos. Igaz, nem úgy látványos, mint a milánói dóm, mint Csontváry vagy Rembrandt festményei, de nem is úgy, mint Kuroszava vagy a Coenék filmjei, hanem úgy, mint az augusztus 20-i tűzijáték. (Bővebben)

Viszont Bruce Willis rajongói biztosan jól járnak, hiszen a Mestert ma láthatják újra kiégett és kiábrándult FBI-ügynökként A kód neve: Merkúrban (Story4, 21.25), lecsúszott és cinikus magánnyomozóként Az utolsó cserkészben (RTL Klub, 22.00) és kihalásra ítélt dinoszauruszként, mocskos atlétatrikóban a Die Hard 4.0-ban (TV2, 23.40), bár ez utóbbi mintha már lett volna tegnap is?

A pánikbeteg maffiózó (Robert de Niro) és a kezelésétől bepánikolt pszichiáter (Billy Crystal) kalandjainak második része, azaz a Még egy kis pánik (Viasat3, 21.00) is lehet egy választás mára, feltéve, ha nem unjuk túlzottan de Niro grimaszolásait és Crystal ripacskodását. (Bővebben)

Sasszem (TV2, 21.25) című filmben D.J.Caruso, Steven Spielberg vigyázó szemeivel a háta mögött, egész egyszerűen összemixelte Kubrick bekattanó számítógépét a 2001 Űrodisszeiából a Mátrix távirányításos akcióival, Öböl Miska zászlólengetéses, elnökmegmentéses patetikus és patrióta ömlengéseivel és Jack Bauer paranoid és pszichopata világmegmentéseivel. Az eredmény ennek megfelelően szar lett, legalábbis nekem nem jött be. (Bővebben)

Kótyagos szerelmet (RTL+, 22.15) jegyző Paul Thomas Anderson a mai amerikai film egyik legjobb rendezője. Vérző olaj, Boogie Nights, Magnólia, ilyen komoly alkotások sorakoznak filmográfiájában. Az első olvasásra talán meghökkentő választásnak tűnőAdam Sandler mellett hálaistennek, azért olyan valódi színészeket is láthatunk a filmben, mint például Emily Watson vagy Philip Seymour Hoffman. Ez a mozi nem az a tipikus romkom, és nem is a megszokott Adam Sandleres pukikaki-film, mutatja ezt a port.hu zsenge, 5.4-es tetszési indexe is (sic!!!), ám a valós értékhez már jóval közelebb jár az imdb, a 7.3-al: szerintem pedig majdnem tízes. Ez a film a világ egyik legszebb, legbölcsebb és legmeghatóbb szerelmesfilmje, minden bizarr fordulatával, groteszk karakterével és abszurd humorával együtt. Sandler itt egészen értékelhető teljesítményt nyújt, tökéletesen föl tud nőni Emily Watsonhoz (a képen Emily Watson és Adam Sandler). Pedig nem csinál mást, mint eddig, most mégis képes megidézni a legnagyobb komikusokat is. Ehhez persze nyilván rendező is kell… Paul Thomas Anderson pedig e filmmel a SZERELEM apokaliptikus apoteózisát alkotta itt meg.

Thaiföldi nyaralástelelés helyett, ezúttal Danny Boyle vízióját nézhetjük meg A partról (film+, 23.10), ahol Leonardo di Caprio lesz nagyon elveszve. Az a helyzet, hogy a film által bemutatott, talán kissé erőltetettnek, művinek tűnő sztori akár a valóságban is megtörténhetett Thaiföldön. Tényleg tele van az ország ilyen csávókkal, mint akiket a filmben látunk. Ismerem őket mind, hiszen hetekig laktam Pang Nan szigetén, ahol a Leo és Tilda Swinton által játszott karakterek összejöttek a híres Full Moon Partyn, ismerem a bangkoki helyszíneket (szerintem még laktunk is abban a guest houseban, ahol Leo a térképet kapta), ezek tényleg ilyenek. Hiteles a film minden egyes kockája ebből a szempontból. Olcsó fűre vágyó hátizsákos neohippik valóban így adják, így szerzik az információkat. A film földrajza persze nem stimmel, mert a térképen Koh Samui után Koh Pang Nan jön, és ahol a film játszódik, annak Koh Taonak kell lennie, de az nem ilyen. A film a valóságban Phi Phi szigeten forgott és Phuketen, Krabin, valamint a Khao Yai Nemzeti Parkban, ezek viszont a másik oldalon vannak. 🙂 De sebaj. A film thaiokat illető tanulsága is abszolút reális.

Választhatjuk késő estére Brian De Palma remek film noir hommage-át, a Fekete Dáliát (RTL II, 23.30) is, melyet Zsigmond Vilmos fotografált decens pompával. (Bővebben)

Feltéve, ha nem kábít el Egy asszony illata (Story5, 23.35), Al Pacino Oscar-díjas alakításával.

A tegnap ajánlott, rendkívül fontos Bábel (Story4, 23.40) is ismétel ma éjjel.

Péntek, január 30.

A szokásos péntek esti szafaládéban lesz piff-puff, vagyis Tökéletes bűnözők (az RTL Klubon 21.20-tól), Legdrágább az életed, vagyis Die Hard 4. (a TV2-n 21.30-tól), de legjobban akkor járunk, ez ügyben legalábbis, ha elvállaljuk Az olasz melót (a FEM3-on, 21.00-tól). Természetesen semmiképpen nem valami “nagy film” F. Gary Gray műfajilag tiszta, ügyes rendezése, azonban a komoly neveket soroló szereplőgárda (Mark Wahlberg, Charlize Theron, Edward Norton, Seth Green, Jason Statham, Donald Sutherland, stb.) mégis egy igen kellemes, szórakoztató mozit eredményez. (Bővebben)

 

 

Ómen - Gregory Peck és David WarnerÉrdekes választás lehet ma estére Richard Donner 1976-ban készült Ómen (PRO4, 21.00) című katolikus-misztikus horrorja is, mely az Antikrisztus születésének történetét meséli el, főszerepben Gregory Peckkel (az általa szignált fotón, David Warnerrel). Rögtön utána megismerkedhetünk Damien (merthogy ez a neve a Gonosznak) felemelkedésével is a Ómen 2.-ben (PRO4, 23.20), ami ugyan már nem Donner munkája és értelemszerűen Peck bácsit se keressük, de azért még nézhető darab – ha valami borzongatósra vágyunk a mai estén.

Lesz egy erős cseh nyomulás is, egy Kajinek (m1, 22.55) című viszonylag friss, 2010-es thrillerrel, valamint Milos Forman klasszikus Fekete Péter (Duna, 23.30) című alkotásával. A thrillert nem láttam. Ahogy nézem, a címszereplő egy sok csúnyasággal gyanúsított fegyenc, aki trükkös módon többször is sikerrel lépett meg az igazságszolgáltatás elől, egy amolyan cseh Viszkis, csak nála sokkal durvább kivitelben. A film valóságos történetet mesél el. A Fekete Péter pedig a “hétköznapok világában értetlenül vergődő” fiatalemberről szól, akit a ” kamaszkor szexuális zűrzavara, a mindenáron elvesztésre szánt szüzesség és a szerelem tiszta illúziói, a társadalom morális, csak nehezen teljesíthető követelményei, s az ezekkel szemben álló tapasztalatok kevernek könnyed válságba”, a cseh új hullámként ismert filmtörténelmi jelentőségű irányzat egyik fundamentuma.

Egy teljesen más világba repíthet el minket a kínai Yimou Zhang elképesztően látványos, egyben éktelenül csicsás Hős (AXN, 22.00) című filmje, már ha szeretjük az ilyen repkedős, kardcsattogásos, nagyszabású kínai történelmi (mese)drámákat. FőszerepbenJet Li, Maggie Cheung, Tony Leung és Ziyi Zhang! (Bővebben)

Bábel (Story4, 22.05) viszont véleményem szerint az eddigi huszonegyedik század egyik legfontosabb filmje. A mexikói Alejandro González Inárritu díjakkal méltán agyonhalmozott költői, katartikus kaleidoszkópja az emberek közötti kapcsolatokról, illetve inkább annak hiányáról szól. Négy országban, négy nyelven zajlik a filmbéli, bábeli a zűrzavar, ami nem más, mint maga, az ÉLET. Komoly, nehéz, összetett és igen felkavaró alkotás ez, melyben nagy sztárokat (pl. Cate Blanchett és Brad Pitt) láthatunk példamutató művészi alázattal jelen lenni tökéletesen civil szereplőkkel, jelentéktelenségükben is fontos szerepekben.

Csütörtök, január 29.

Elsőnek jöjjön Az áruló (AMC, 20.00), egy amolyan “jackbaueriánus“, terroristás thriller (tehát nem biztos, hogy másfél óráig elengeded a fotel karfáját…), mely az FBI köreiben megbúvó, címbeli tulajdonságokkal bíró figuráról, valamint Amerikában buszokat robbantani készülő arab terroristákról szól. Főszerepben Guy Pearce, Don Cheadle és Jeff Daniels.

 

 

pop, csajok, satöbbi - john cusackPicit később kezdődik a Pop, csajok satöbbi (m1, 20.30) című kultuszfilm. Stephen Frears, Nick Hornby, valamint a főszerepet is eljátszó John Cusack (a képen néhány bakelitlemez között) vígjátékában minden benne van, amit a nyolcvanas évek popkultúrájáról tudni és újra átélni érdemes. Ezt persze úgyis tudja mindenki, akinek ez egyáltalán jelentett bármit is… Nekik akárhányszor nézhető, üdítő, fiatalító film ez, a fiatalabbaknak történelem. remélhetőleg, szórakoztató történelem.

A háborús filmek műfajában egyedülálló vállalkozásnak számít Clint Eastwoodé (a mozikban futó új filmjét, Az amerikai mesterlövészt épp a fél világ próbálja lenyelni, vagy kiköpni – nemsokára én is megmondom, mi a teendő vele…), mely két nagyszabású filmeposzban próbálja meg feldolgozni a második világháború egyik legvéresebb csendes-óceáni ütközetét, mely Iwo Jima szigetének elfoglalásáért zajlott. Az egyik film természetesen amerikai szemszögből ábrázolja a híres, emblematikus szoborban is megörökített vérszivattyút, a másik viszont az ellenség, Japán szemszögéből festi meg ugyanazt. Ma az amerikai verzió, A dicsőség zászlaja kerül levetítésre (Viasat3, 21.00). (Bővebben)

Alternatívaképpen a Bölcsőd lesz a koporsóddal (film+, 21.00) tehetünk egy rövid, de velős kirándulást a vegytiszta, azonban nem túl intenzív agytevékenységet igénylő akciófilmek világába. Amit azonban Jet Li nyújt ebben a filmben akrobatika (kung fu) terén, az mindenképpen megér egy pillantást: bővebben.

Kevés vallásos szekta ért el olyan filmkarriert, mint a Németalföldről Amerikába (gazdaságilag) menekült amisok, akiknek legfőbb jellemzője, hogy megállt velük az idő. A mai napig nem használnak gépeket, elektromosságot, és más efféle ördögi machinációkat, ők megmaradtak abban a korban, amikor megérkeztek az Újvilágba: a XVIII. században. A Bibliát szó szerint vevő, szerényen élő amisok, akik érthetően elvileg még azt sem tudják, mi az a film, mégis főszereplőivé váltak egy csomó történetnek, kriminek és krimisorozatnak, vígjátéknak és még vígabb játéknak. Ez utóbbiak közül egy a Szegény embert az Amish húzza (Story4, 21.35) rettenetes című, ellenben mégis nézhető humorú darab, melyben egy nagymenő, New York-i pár (Kristie Alley és Tim Allen) menekül az adóhatóság elől, és éppen e jámbor közösségben talál előlük menedéket… (Most azért gondoltam egy csúnyát az adócsalás hazai vonatkozásairól.)

Mike Figgis 1994-es Magánórák (Paramount Channel, 21.40) című drámájában a kitűnő Albert Finney alakít egy angol magániskolában tanító klasszikafilológust, akit egy nap korára, valamint népszerűtlenségére való utalással elbocsájtanak állásából. Otthon zsémbes felesége (Greta Scacchi) természetesen nem örül a hírnek, ám ettől függetlenül már évek óta csalja az öreget. A tanárt maga alá temetné sorsa, mikor egy hajdani tanítványa jelentkezik nála azzal, hogy az ókori görög és latin irodalomban szeretné megtalálni a tudományos üdvösséget…

Aki bújt, az bújt, aki nem, annak maradt Hét tonna dollár (Duna, 22.00) a nagy “kis”Kabossal.

Szerda, január 28.

Szokásosan gyenge szerda este a mai, egy valamit azonban muszáj kiemelnem. Ma indul magyar nyelven az egészen kitűnő, kétszeres Golden Globe-díjas Fargo (AMC, 20.00) című krimisorozat, az első évad első részével (a második évad még Amerikában sincs bemutatva). Ha valaki esetleg a Coen-testvérek hasonló című remekművére asszociálna, akkor nem téved (már amennyiben egy asszociáció tévedés lehet…). Joel és Ethan Coenáll e sorozat mögött producerként is, mely pontosan olyan morbid, olykor az abszurddal is kacérkodó, havas, sőt, nagyon havas történet lesz ez a messzi északi, isten háta mögötti Minnesotából. A főszerepben egy rendkívül furcsa modorú, titokzatos idegen (Billy Bob Thornton – a képen) áll, akinek váratlan megjelenése gyökeresen felforgatja a kisváros addigi méla unalmát. (Bővebben)

 

 

fargo - billy bob thorntonEgy igazi, régimódi, klasszikus western lehet ehhez alternatíva, a műfaj egyik nagy öregjének, Howard Hawksnak rendezésében, a műfaj egy másik nagy öregjének, John Wayne-nek főszereplésével. Rio Lobo (Duna, 21.45) az a város, ahol az itt már nyugdíjaskorú Wayne által alakított hajdani katonatiszt bosszút áll legjobb barátjának gyilkosain és a végén ellovagol a lenyugvó naplementébe, körülötte azok a jellegzetes, furcsa formájú táblahegyek, néhány kaktusz és ördögszekér.

Antwone Fisher történetének (FEM3, 23.00) az az érdekessége, hogy a kiváló színészként ismert Denzel Washington rendezte, amellett, hogy a főszerepet is eljátssza. A valós eseményeket elmesélő, igen jó és izgalmas életrajzi drámában Denzel egy katonai pszichiátert alakít, akinek feladata kideríteni a címben említett tengerészgyalogos (Derek Luke) féktelenül agresszív természetének valódi okait…

Kedd, január 27.

Ma este a Schindler listájával (Duna, 21.05) emlékezünk meg az auschwitzi haláltábor 70 éve történt felszabadításáról, egyben a koncentrációs lágerekben meggyilkolt rengeteg ártatlan áldozatról, valamint arról a néhány valódi hősről, akik szembe mertek szállni a német nácikkal, valamint a velük kollaboráló egyéb népséggel. A történet főhőse, egyben címszereplője Oskar Schindler, egy német (mondjuk úgy) vállalkozó, aki kezdetben önös érdekéből, később, felismerve a nácik zsidókkal kapcsolatos őrült tervét, már egyre elhivatottabban, a végén pedig már szinte mániákus elszántsággal alkalmazott zsidókat hadianyaggyártó üzemeiben, így mentve meg több mint ezer zsidót a biztos haláltól. Schindler kalandos történetét Thomas Keneally írta meg nagysikerű regényben, amibőlSteven Spielberg készítette ezt a 7 Oscar-díjjal jutalmazott, méltóságteljes tablót. (A képen Liam Neeson a címszerepben.)schindler listája - liam neeson

 

 

Előtte megnézhetjük A leggyorsabb Indiánt (RTL II, 18.55), ami energiát, agresszivitást sugalló címével ellentétben egy igen megható, bájos film, Sir Anthony Hopkinsszal a főszerepben. Hopkins persze nem a leggyorsabban futó indián törzsfőnököt játssza el (bár nyilván el tudná), hanem egy megveszekedetten céltudatos, kitartó új-zélandi kisembert, aki hajlott kora ellenére ódon Indian motorjával (az igazi Burt Munro, az igazi Indiannal) számtalanszor megdöntötte (és tán a mai napig is tartja) a motorkerékpáros sebességi világrekordot. Az első hallásra tán unalmas sportfilmnek gondolt remek kis alkotás valójában himnusz a nagyot álmodni merő kisemberhez, aki céljai elérésére minden tőle telhetőt megtesz, de nem másokon átgázolva, hanem tisztán, nyíltan és barátsággal – nem csoda tehát, hogy így álmai be is teljesülnek. Üdítő hatású, nyíló pitypangmezők nélkül is pozitív életeszményt megfogalmazni képes, erősen ajánlottfilm ez.

Kicsit félve ajánlom a rendkívül megbízhatatlan teljesítményt nyújtó M. Night Shyamalan által rendezett Lány a vízben (Viasat3, 21.00) című thrillert, melyben a címszereplőt véletlenül egy ügyefogyott kisember (Paul Giamatti) menti meg a habokból, de amikor rádöbben, mit is tett tulajdonképpen, már késő. A kis hableány történetének egyfajta variációjáról van szó.

A rítus (film+, 21.00) viszont biztosan nagyon rossz film, ha esetleg gondolkodnánk benne, pedig itt is Hopkins bácsi viszi a prímet… (Bővebben)

Gyarmathy Lívia 1984-ben készült Egy kicsit én, egy kicsit te (m3, 21.25) című lírai groteszkjét annak idején elsősorban azért néztük meg, mert látható volt benne az akkoriban éppen hogy csak megtűrt, de inkább tiltott VHK, más, szintén a háttérbe szorított, valódi underground arcok társaságában. Pedig a film sem rossz, amolyan csehes életkép egy pesti bérházból, ahol egy lakásban él együtt három generáció (Esztergályos Cecília, Őze Lajos, Lukáts Andor, Tóth Ildikó és mások)…

A Káin ébredése (Paramount Channel, 21.40) című Brian de Palma-thrillerben viszont John Lithgow borzongat és borzong, ráadásul egyszerre öt (5!) szerepben.

Miklauzic Bence (akiről egyebek mellett jó tudni, hogy ő az igazi magyar Tarantino, hiszen úgy lett filmrendező, hogy volt videotékás is 😉 , valamint új filmje, a Parkoló épp a héten került a mozikba) Hőskeresők (m1, 23.05) című tévéfilmjében Stohl, Znamenákés mások mellett szegény Hollósi Fricit láthatjuk… (Bővebben)

Hétfő, január 26.

Holnap, január 27-én lesz hetven éve, hogy a szovjet csapatok felszabadították a német nácik legnagyobb haláltáborát, Auschwitzot, aminek alkalmából ezúttal egy dramatizált cseh dokumentumfilmet nézhetünk meg, Nicky családja (Duna, 21.15) címmel. Matej Mináč torokszorító filmje az angol Sir Nicholas Winton (a képen) történetét meséli el, aki a második világháború alatt, mindenféle külső segítség vagy anyagi támogatás nélkül, összesen 669, többségükben zsidó gyermeket mentett ki Prágából a biztonságos Angliába. Bátor cselekedeteiért kapta a “brit Schindler” megtisztelő becenevet. A filmben az események színészek által eljátszott jelenetei keverednek a Winton által megmentett túlélők elbeszéléseivel.

 

 

sir nicholas winstonA holokauszttagadók, zsidógyűlölők, valamint akiknek tiszta a lelkiismerete e fenti témában és amúgy is mindent tudnak róla, azok ezalatt kedvenc hétfői sorozataikat nézik, illetve a Nincs alku (Cool, 21.10) című igen feszült túsztárgyalós drámát. A Samuel L. Jackson által alakított zsarut gyilkossággal és sikkasztással vádolják, igaztalanul, aminek következtében az túszul ejti közvetlen kollégáit. A helyzet feloldására a szomszéd körzetből hívnak egy hivatásos túsztárgyalót (Kevin Spacey), aki fel is veszi a dolgok fonalát, azonban ugyanarra a következtetésre jut, mint a túszejtő: valakik csak rá akarják kenni a dolgot.

A lator (Film Mánia, 21.00) természetesen nem tehet semmiről. Az annak idején a magyar mozikat is rendre zsúfolásig megtöltő sztori Jézus idejébe repít vissza minket, ahol a címszereplő – egy csóró vándorbűvész – jobb híján a galileai vándorprédikátor ma már a Bibliából ismert trükkjeit szeretné lenyúlni… Az ötletben van potenciál, de nem tudom, hogy a film mai szemmel nézve is üt úgy, ahogy annak idején, amikor a mozi dőlt a röhögéstől.

Vasárnap, január 25.

Hosszú, esős, szép estének nézünk elébe, úgyhogy meleg takaró, gőzölgő tea, távirányító alaphelyzetbe – ééés ON. Bemelegítésként egy könnyed és vicces gyakorlatsorral nyitunk. Guy Ritchie Sherlock Holmes-rebootja (RTL Klub, 18.50) szerintem elég jól sikerült, de ne várjuk tőle a klasszikus(nak tekintett) Jeremy Brett-féle pókhálós, modoros viktoriánus bájolgást. Robert Downey Jr.-ral a cím-, és Jude Law-val az elmaradhatatlan mellékszerepben ez már egy XXI. századi Sherlock-olvasat. (Bővebben)

 

 

A skarlát betű (m1, 20.25) már viszont egy hagyományos, veretes adaptációja Nathaniel Hawthorne klasszikusának, Roland Joffé mesteri rendezésében. A gyönyörű, a kor erkölcsein bátran átlépő Hestert az akkor még tán természetes szépségében tündöklőDemi Moore, míg szerelmét, Dinsdale tiszteletest Gary Oldman alakítja, miközben a megcsalt férj (Robert Duvall) néz, mint mi a róluk szóló filmet. Csak az erkölcscsőszök meg ne tudják, hogy a bűnös pokol milyen fertőjét kínálja az ártatlan népnek a nemzet televíziója…

butch cassidy és a sundance kölyök - robert redford, katharine ross és paul newmanPersze, van más is. A Butch Cassidy és a Sundance kölyök (ATV, 20.40) elbűvölő, szabálytalan, rendhagyó remekmű. Van “húzása”, és lehet is rá alapozni egy évtizedekkel későbbi független filmfesztivált. Pedig valójában nincs is benne semmi különös… Csak két imádni való pofa (Paul Newman és Robert Redford – a képen középen Katharine Ross), néhány utánozhatatlan jelenet, a Raindrops…

Két komát nézhetünk a Moliére két keréken (Comedy Central, 21.00) című kedves, barátságos komédiában is: két idősödő színész kezdi próbálni Moliére Mizantrópját. Közben rivalizálnak, veszekednek, féltékenykednek, ahogy mindig, minden színész viseltetik pályatársa iránt, persze, közbeszól a szerelem. A film jellemzése elhangzik a filmben is indirekt módon: “Ez csak amolyan tévéfilm, tudod, de azért talán van benne néhány jól sikerült jelenet”. És tényleg…

Az aranyszirmok átka (film+2, 21.00) egy igazi nagyszabású, kínai történelmi dráma. A mind státuszában, mind elismertségében nagyjából a kínai Robert De Niro-nak megfelelő Chow Yun-Fat alakítja a filmben a zord Ping császárt, aki Jai herceg (Jay Chou) társaságában éppen hazatér a Tiltott Városba valami hosszú, messzi háborúból. A betegeskedő császárné (Gong Li) és a trónörökös (Ye Liu) fogadják őket. A palotában azonban furcsa dolgok történtek, mióta a császár elhagyta házát. A császárnőt rendszeresen mérgezi valaki, a trónörökös pedig viszonyt folytat a szolgálólányokkal… A (kvázi kínai Coppolaként is becézhető) Yimou Zhang rendezte ezt a hömpölygőn áradó, látványos harcjelenetekkel és mesés elemekkel tűzdelt szédítő történetet.

A királyt megölni (Film Mánia, 21.00) azonban, nem kell félnetek, jó móka lesz. Ezt ugyan nem Cromwell Olivér mondta e másik kosztümös, történelmi filmben, hanem Merániai János esztergomi érsek, méghozzá Petur és Bánk bánoknak, hogy nyugodtan vegyék vérét Gertrudisnak, II. András nejének, bizonyos összeesküvésnek nevezett hatalomféltés, és más egyebek okán. Csúnya, zűrzavaros idők voltak ezek, csakúgy, mint volt Cromwell kora is, amikor a most tárgyalt történet játszódik. 1645-öt írunk, amikor az angol polgárháború két győztese, Cromwell (Tim Roth) és Thomas Fairfax (Dougray Scott) éppen azon vitázik, amit a cím sugall.

Tommy Lee Jones Oscar-díjat kapott 1994-ben A szökevény (RTL Klub, 21.10) című, üldözős, árkon-bokron keresztül menekülős, izgalmas akció-krimiben nyújtott alakításáért. A címszereplő azonban nem ő, hanem a Harrison Ford által alakított orvos, akit minden cáfoló bizonyíték ellenére, feleségének meggyilkolása miatt ítélt halálra a bíróság. A pasas azonban megszökik és nyomában a Tommy Lee által játszott FBI ügynökkel az életéért és az igazságért fut.

A késő estét Tarantino & Rodriguez Művek kétrészes trashfilm-obeliszkjének másikrészével tölthetjük, Roberto Rodriguez Terrorbolygóján (AMC, 22.00), egyebek között olyan furcsaságokkal, mint például a géppuskalábú asszony könnyfakasztó története, de lesznek zombik is. Sokan.

Igen érdekesnek ígérkezik továbbá a már késő éjszakában kezdő Lélegzet (m1, 23.15) című mexikói ízesítésű amerikai krimi is, melyben négy, tökéletesen különböző karakter (Forest Whitaker, az Üzletember, Kevin Bacon, az Orvos, Brendan Fraser, a Gengszter, valamint Sarah Michel Gellar, a Popsztár) sorsszerűen egymásba fonódó, váratlan fordulatokban gazdag történetét ismerhetjük meg egy nagyváros kulisszái előtt. Jieho Lee filmjében a boldogság keresése az utolsó lélegzetig tart.

Szombat, január 24.

Hát, lesznek jó filmek, annyi szent… Gena Rowlands például egy idős nőt alakít a Szerelmünk lapjai (RTL II, 19.45) című filmben, aki egy szeretetotthon lakója, súlyos Alzheimer-kórban szenved, tulajdonképpen semmire sem emlékszik korábbi életéből. Az ápolók lökdösik túl minden egyes napon, csak egy idős betegtársa (James Garner) jár be hozzá, és egy fekete könyvből olvasson fel neki történeteket egy hajdani szegény asztalossegédről (Ryan Gosling) és egy gazdag, déli lányról (Rachel McAdams)… (Bővebben)

 

 

Amelie csodálatos élete - Audrey TautouNem sokkal később Jim Carrey veszi magára A Maszkot (film+, 20.05), amivel beláthatatlan események láncolatát indítja el. Szeretem ennek a filmnek a trükkjeit, például ha egyszer születne egy igazi Rejtő-filmadaptáció, akkor azt ilyen trükkökkel tudnám elképzelni, melyek Korcsmáros Pál klasszikus képregényeinek karaktereit, akcióit animálná meg… Jó lenne. 🙂

Aztán nemsokára már Amélie csodálatos életével (Duna, 20.55) kerülhetünk csúcsközeli magasságba (a képen a film emblematikus címszerepét alakító Audrey Tautou). Nem emlékszem, hogy sűrűn adta volna bármelyik tévé ezt az elbűvölő kis remekművet, ezért kifejezetten öröm a mai adás. (Bővebben)

Leonardo DiCaprio tehát ezúttal nem rúg labdába Martin Scorsese Viharsziget (TV2, 21.10) című elmegyógyintézetes, őrült gyilkosos, mirelit zöldborsót a hátunkon gurigatós thrillerjében, pedig nem rossz film ez sem… (Bővebben)

Még George Clooney sem, aki a Michael Clayton (SuperTV2, 21.20) címszerepében adja a jól menő ügyvédet, romos magánélettel. A tárgyalótermi drámába oltott krimiben felfeslő esetben éppen összeomló kollégáját készül kisegíteni a bíróság előtt – a rafkós és rámenős ügyésznő ellenében. Közben még az is kiderül, hogy védence sem ártatlan… A havert Tom Wilkinson, az ügyésznőt pedig Tilda Swinton alakítja, utóbbinak az itt bemutatott remeklése Oscar-díjat ért.

Késő este aztán jöhet a Vatel (RTL II, 23.30), Roland Joffé veretes és rendkívül pompázatos történelmi drámája, melynek címszereplője (Gérard Depardieu) egy lecsúszott, francia főrend inasa. A gazda erejének utolsó morzsáival vissza szeretne kapaszkodni az őt szerinte megillető pozícióba, ezért fényűző lakomát rendez XIV. Lajos és népes kompániája részére, Vatel feladata az egész megszervezése, aminek a serény inas eleget is tesz – közben azonban valahogyan magába bolondítja az előkelő és gyönyörű Anne de Montausiert (Uma Thurman) is, akire még a király is feni a micsodáját.

Kemény alternatíva A tábornok (RTL Klub, 23.55) című háborús, életrajzi dráma 172 percben, Hollywood klasszikus időszakából. George C. Scott a második világháború egyik legendás tábornokának, Pattonnak alakját kelti életre ebben a monstre tablóban.

Már bőven éjszaka van, amikor Az utolsó állomás (m1, 00.20) című szintén életrajzi jellegű dráma Tolsztoj Leó gróf (Christopher Plummer) és Szofja grófnő (Helen Mirren) több mint ötven évig tartó házasságának közel sem békés utolsó éveinek elmesélésébe kezd, Michael Hoffman igényes rendezésében.

Péntek, január 23.

Általában szoktam szeretni az Oscar-díjas, ausztrál új-zélandi Jane Campion filmjeit, ezt a mai Fényes csillag (Film Café, 20.00) címűt viszont nem láttam még. Ahogy nézem, művészéletrajz, mely John Keats és múzsája, Fanny Brawne kapcsolatán keresztül mutatja be a nagy angol romantikus költő alakját. Nem tudom, milyen lesz a film, ha netán ragadós, amire Keats költészetét ismerve, azért van esély, akkor előre is elnézést kérek. (Campion munkáit ismerve viszont csodálkoznék ezen…)

 

 

Helen-Mirren-Queen-ElizabethKét műfaja van a filmnek, amiket nem igazán szeretek, az egyik a “buta” horror, a másik pedig a katasztrófafilm. Persze, láttam már mindkettőből viszonylag jó darabot is, általában kiszámíthatóságuk, merev sablonjaik miatt átugrom a velem szembe jövő példányokat. Így lesz ma este a Deep Impacttal (FEM3, 21.00) is, egyrészt, mert ezt már láttam, másrészt pedig éppen ezért tudom, hogy mi lesz a végkifejlet – az, amit látatlanul is sejthet mindenki. Legfeljebb nem pontosan úgy, de végül is mindegy. Jön szembe a Földdel egy kisbolygó, mint anno, a dinoszauruszok idejében. És mit tesz Isten? Illetve, az ember? Pontazt, legalábbis ebben a filmben…

Ami viszont biztos, az egy tea, az angol királynővel… A királynő (film+2, 21.00) Helen Mirren (a képen balról) Oscar-díját is jelenti a jelenlegi angol királynő (a képen jobbról) megszemélyesítése okán, Stephen Frears angolosan fanyar, ám rendkívül színvonalas filmjében. Említsük még meg Michael Sheen remeklését is, Tony Blair szerepében, ami szintén adja, mint a fal a másikat. (Bővebben)

Helyette persze, szóba jöhet A Thomas Crown-ügy (Film Mánia, 21.00) is, egy közepesen szórakoztató szajréfilm-komédia, Steve McQueen után szabadon, Pierce Brosnan (valamint Rene Russo) előadásában. Siker, nők, pénz, csillogás, majd lebukás. Vagy sem.

A Förtelmes főnököket (Cool, 21.10) már biztosan mindenki látta. Én nem, de vannak bizonyos elképzeléseim. Irodai komédia, melyben nyomorgó, rettegő és vacogó beosztottak fognak össze a címbeli elnyomók (a pszichopata marketingfőnök, Kevin Spacey, a nimfomániás fogorvos, Jennifer Aniston, valamint a szakmaiatlan, semmihez sem konyító Colin Farrell) ellen, egy hivatásos bérgyilkos (Jamie Foxx) segítségével.

A Wantedre (TV2, 21.30) viszont én is kíváncsi vagyok. James McAvoy egy hasonló irodakukacot alakít, mint akik az előző ajánlatban szőnek terveket gondjaikat enyhítendő, ő azonban más utakon fog javítani sanyarú sorsán. Angelina Jolie lesz rá delejes hatással, amit -vélhetően- az orosz-kazah-amerikai Timur Bekmambetov rendező sem hagy figyelmen kívül. Sajátos ízű, rendhagyó hangsúlyokkal operáló, világmegmentős bosszútörténetre van kilátás, olyan segéderőkkel, mint pl. Morgan Freeman, Terence Stamp

Az Elizabeth (Paramount Channel, 21.40) I.Erzsébet angol királynő (Cate Blanchett) nagyszabású, pompázatos életrajzi drámája, az angol-indiai Shekhar Kapurrendezésében. “A beteg Máriának gyermeke nem lévén, az uralkodói poszt várományosa a királynő féltestvére, VIII. Henrik király törvénytelen gyermeke, Erzsébet lett. Amikor 1558-ban trónra lépett, Anglia nehéz helyzetben volt. A protestánsok és a katolikusok küzdelme megosztotta az országot, a kincstár üresen állt, a franciák pedig a spanyolokkal szövetkeztek a térdre kényszerítésére. Erzsébetnek szüntelen ármánykodás közepette kellett megvédenie trónját, megszilárdítani hatalmát. A politikai viszonyok mellett szükségképpen háttérbe szorult a magánélete, beteljesületlen szerelme.” Blanchett remek, a kosztümök pompásak és a film is bőven nézhető: mindent tud, amit egy ilyen filmtől elvárhatunk.

A Veszett (Viasat6, 22.00) viszont egy horror, amit már fentebb jeleztem, hogy… Ez a film viszont David Cronenberg (aki, ugye, ugye) korai, éppen ezért ritkán is látható, 1977-es alkotása, ami tény azért jócskán megpörgeti azt a bizonyos leányzót fektében… (Főszerepben Marylin Chambers, a ’70-es évek ismert pornócsillaga látható.)

Rockzenével ringathatjuk magunkat álomba eme furcsa este után. A hetvenes évek népszerű leányrockbandája volt Joan Jett és az ő Runaways nevű csapata, melynek történetét meséli el a meglepően jó (és hülyén hangzó című) A rocker csajok (m1, 22.55) című film, melyben Joan szerepében a meglepően jó Kristen Stewartot láthatjuk. (Bővebben)

Csütörtök, január 22.

Ma este viszonylag korán le kell ülnünk a tévé elé, ha jó filmet szeretnénk találni benne… A vasmacska kölykei (RTL II, 18.55) című ’87-es film egyik érdekessége, azon kívül, hogy rendkívül szórakoztató, hogy a két főszerepet játszó (amúgy részben magyar származású)Goldie Hawn és (a nem magyar származású) Kurt Russell a valóságban is Hollywood egyik kedvenc sztárpárosát alkották ebben az időben. Ráadásul, még a film is jó! Hawn itt egy kőgazdag hisztérika, aki felfogadja a lumberszexuális (faragatlan, kockás inges, macsó) asztalosként dolgozó Russellt, hogy építsen a jachtjára gardróbot. A jachtfedélzet azonban olykor igen csúszós, ahol senki sincs biztonságban… A vasmacska kölykei - Kurt Russell és Goldie Hawn(Lásd a képen)

 

 

Egy másik asszony (AMC, 19.55) viszont -középkorú egyetemi doktorként- éppen értekezést készül írni a német filozófiáról kicsiny albérletében, azonban nem tud nem odafigyelni a szomszéd szobából, egy pszichológus rendelőjéből átszűrődő hangokra, melyek benne is egy teljesen más irányú gondolatsort indítanak el. Woody Allen ’88-as drámájában Gena Rowlands mellett Mia Farrow, Gene Hackman és Ian Holmlátható.

Egy harmadik nő, ezúttal a negyvenesként is dögös Sophie Marceau, viszont egyedül neveli két apától származó három gyermekét, de A boldogság sosem jár egyedül (m1, 20.30) és belép a képbe az igazi Ő, aki viszont léha, bohém, iszik, nőzik és éjszakánként egy jazzklubban zongorázik. Nem lesz azonban semmi dráma, csupán egy habkönnyűnél is könnyedebb romkom: (Bővebben)

A Bújócska (SuperTV2, 21.35) viszont egy korrekt, pontos, néhány szereplős, azonban 12=1 tucat minimál-thriller. A kevés szereplőből már a film közepén könnyen kisakkozható, ki az igazi oka a borzongásnak, de ettől függetlenül a film működik – csak éppen semmi különöset nem ad a nézőnek. Robert De Niro atombiztosan hozza a tőle elvárt figurát, az elképesztően intelligens és tehetséges Dakota Fanning ép lelki fejlődéséért pedig csak aggódhatunk, hogy nem hagyott túl mély benyomást benne e fim forgatása.

Végül jöjjön A híres Ron Burgundy (FEM3, 23.00), aki San Diego kedvenc tévébemondója volt. Magát mindenek fölé helyezve nézett le mindenkire maga körül, de főleg a nőket kategorizálta egyetlen szempont szerint. Veronica, a feltörekvő ifjú riporternő azonban hadat üzent a legendás Ronnak. Will Ferrell és Christina Applegate összecsapása fanyar paródiáját adja  a hetvenes évek amerikai televíziózásának, ám azért viccesen hallatszik át a maira is. A film helyenként tényleg szórakoztató percekkel ajándékozhatja meg a még fennmaradó nézőket.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!