Mit nézzünk ma a tévében?

Szombat, február 28.

A szokásos “izéket” hagyjuk, helyettük inkább Az öreg hölgy és a testőr (RTL+, 19.00), című édes kis semmiséggel kezdjük a ma esti ajánlót. A történet a Miss Daisy sofőrjekliséjének egyik variációja, 1994-ből. A gonosz(kodó), zsémbes és pipifaxos matróna ezúttal Shirley MacLaine, aki valaha a Fehér Ház lakója is volt. A hölgy itt nem sofőrt, hanem egy sármos, fiatal testőrt (Nicolas Cage) kap hajdani státuszának megfelelően – a továbbiakban azonban nagyjából megy minden, mint ahogy azt láttuk már… Az öregasszony ezerrel szívatja ifjú, lelkes testőrét, de aztán megszeretik egymást (nem úgy!), és nevetünk, sírunk egyszerre.

 

 

Az alternatíva, ha lehet, még könnyedebb habos-babos, a Nathalie második élete(Story5, 19.00). Egy csókkal kezdődik a történet, egy csókkal, ami a lehető legváratlanabb időben és helyen csattan el, a lehető legelképzelhetetlenebb párok között. A romantikus komédia ettől lesz az, ami, hiszen ha egy tökéletesen össze nem illő pár egy lehetetlen élethelyzetben találkozik, annak csakis szerelem lehet a vége (vagy semmi nem lesz belőle, de arról meg minek filmet csinálni), a bájos Audrey Tautou kisasszony és a sármosan bumfordi Francois Damiens hathatós közreműködésével. (Bővebben)

Picit később, picit komolyabban Kevin Spacey egy meglehetősen excentrikus matematikaprofesszort alakít a 21 – Las Vegas ostroma (SuperTV2, 19.30) című filmben, aki a diákhitel “okos” törlesztésének egy lehetséges módozatát tanítja inkább kiemelkedően tehetséges diákjainak az ősrobbanás matematikai képlete, a Mandelbrot-halmaz és efféle lényegesen érdekesebb problémák helyett. Másképpen mondva, Black Jackkel a Harvardra, vagy még másképpebben, Ocean’s-trilógia kontra Esőember kontraGood Will Hunting. Nem rossz film ez, csak éppen mire az összes cselekménycsavarkicsavarodik, mi nézők már kicsit beleununk a sok matekba.

gyávák és hősök - meryl streepEgy rámenős, dörzsölt liberális újságírónő (Meryl Streep – a képen) az új afganisztáni katonai stratégiáról faggatja a feltörekvő, sima modorú és gátlástalan republikánus szenátort (Tom Cruise). Az újságírónő szélesen lendített szívlapáttal megy neki a vakítóan fehér porcelánfogsornak, azonban úgy pattan le róla, mint a gránitszikláról. Eközben egy politikatudomány-professzor (Robert Redford) arra próbálja rávezetni tehetséges diákját, aki tanulmányait abbahagyva önkéntesnek jelentkezik Afganisztánba, hogy vannak, akiknek egyetlen lehetősége a kiemelkedésre a katonai szolgálat, ám akinek kitűnő agya van, aki tehetséges, annak más utakon kell járnia. Gyávák és hősök (Galaxy, 19.50) kavarognak Robert Redford három szálon futó politikai drámájában. (Bővebben)

A hasonmás (Cinemax, 20.30) klasszikus alapanyagból, Dosztojevszkijkafkai rémálmából, A hasonmás című regényéből építkezik. A Submarine-nel ismertté vált angol Richard Ayoade merész, de korántsem az újdonság erejével ható adaptációjában Dosztojevszkij meghasadt személyiségű kishivatalnoka a jól ismert filmes utópiák (Modern idők1984, Brazil, stb.) bizonytalan idejű kliséi között jelenik meg. Az a világ, amelyben Simon James (Jesse Eisenberg) élni és dolgozni kényszerül, látszólag nyomasztó – azonban Ayoade-nak láthatóan fogalma sincs arról, milyen az, amikor egy rendszer valóban nyomaszt. (Bővebben)

A ma esti klasszikus Elia Kazan Tennessee Williams-feldogozása, A vágy villamosa(AMC, 20.40) lesz 1951-ből, a törékeny Vivian Leigh-vel és a rusztikus Marlon Brandóval (valamint Kim Hunterrel és Karl Maldennel, akik Leigh-vel együtt Oscar-díjat kaptak alakításukért).

A másnapos Bruce Willis (Az utolsó cserkész) helyett nézzük inkább Belmondót, a Jean-Pault, aki -testhezállóan- ökölvívóedzőt alakít az Ászok ásza (film+2, 21.00) című kalandfilmben, aki a berlini olimpia apropóján egy zsidó családot szeretne kimenekíteni a nácik fővárosából, nem kevés bonyodalom árán, de végül -borítékolhatóan- sikerrel.

Alternatíva a Szerelem és egyéb katasztrófák (FEM3, 21.00) című, Bridget Jones-, vagy Szex és New York-féle csajos történet, főszerepben például a tragikus körülmények között elhunyt Brittany Murphyval, Luc Besson produkciójában.

Érdekesség lehet a Királyi harc a napért (Duna, 21.00) című nagyszabású hollywoodi mese, mely Amerika meghódítása idején játszódik az inkák birodalmában, a hírhedt spanyol konkvisztádor Pizarro (Robert Shaw) és Atahualpa, az inka istenkirály (Christopher Plummer) között. 🙂

A Wonder Boys – Pokoli hétvége (Film Café, 21.35) aztán egy remekül szórakoztató, irodalom-közeli szösszenet a biztonsági mentés/másolat fontosságáról, masszív gandzsaillatban és rózsaszín köntösben, valamint tubával és döglött kutyával… Azokról a jól ismert pillanatokról mesél a film, amikor egyszerre jön össze minden és nem jön össze semmi. Remek színészek (Michael Douglas és Robert Downey Jr., valamint Tobey Maguire, Frances McDormand…) és remek betétdalok (Bob Dylan, Neil Young, John Lennon, stb.).

Az állatvilág és az ember kapcsolata a fő mozgatórugója A majmok bolygója: Lázadás(SuperTV2, 22.00) című sötét, borzongató sci-finek, amely méltó folytatása a klasszikus, sokszor és sokat idézett első résznek. Pici filozófia, jóval több látvány és kaland a filmben, mely leginkább arról szól, hogyan kúrjuk el a dolgokat mi, emberek. (Bővebben)

Késő estére Krumplirózsa (m1, 22.30), egy jól bevált, régi, nagy sikerű melodráma. Frankie (Michelle Pfeiffer) pincérnő egy New York-i kávézóban, és szeretne végre egy normális pasit, de nem egy olyan léha széltolót, mint Johnny (Al Pacino), az új szakács. Naná.

Péntek, február 27.

Ócska akciófilmek, Nicolas Cage újabb meghökkentő frizurája, a Gladiátor, a héten már minimum nyolcadjára, valamint Berki Krisztián és az Éden hotel-lakók tükörsima tökei és/vagy szilikontól feszülő idomai várnak ma este az óvatlan nézőre. Kivéve, ha idekattintanak…

 

 

valkűr - tom cruiseSok jóval persze, én sem szolgálhatok, hiszen nem én csinálom a tévéműsort, de a Valkűr (film+, 19.00, valamint Cool, 23.15) című háborús dráma mindenképpen nézhető opció ma estére, mivel Tom Cruise (a képen) igen hitelesen és megrázóan alakítja ebben a filmben a Hitler elleni tizenöt (!) sikertelen merénylet körül a legsikeresebbet végrehajtó Stauffenberg gróf figuráját. (Bővebben)

A Clint Eastwood főszereplésével 1968-ban készült Akasszátok őket magasra!(AMC, 21.05) egy viszonylag kerek, egész klasszikus western, melyben az ártatlanul majdnem felakasztott főhős áll bosszút önbíráskodó akasztóin.

A Bármi áron (Paramount Channel, 21.40) című, igen bonyolult érzelmi/morális szituációt feltáró dráma egy anya (Halle Berry) küzdelméről szól, melyet gyermekéért folytat. A gond csak annyi, hogy a gyermeket a bíróság helyezte szociális munkásként dolgozó nevelőszülőkhöz (Jessica Lange és David Strathairn), mivel anyja súlyos drogfüggősége miatt képtelen volt őt ellátni… Az anya azonban az eltelt hosszú évek alatt kigyógyult függőségéből, és egy véletlennek köszönhetően, megtudta, kinél helyezték el a gyerekét, akit szeretne visszaszerezni, bármi áron.

Szerelem a hatodikon (Film Café, 22.35) című kedves francia filmben viszont egy dúsgazdag bróker értelmezi át sajátosan a társadalmi mobilitást, egy váratlanul beköszönő szerelem miatt… Szolid, tiszta vonalú, nemesen egyszerű romantikus történet ezvendégmunkásokról gazdasági bevándorlókról és gazdag helybéliekről. (Bővebben)

Az angol/skót Nyár (m1, 22.50) című drámában egy hajdani vad, erőszakos utcagyerek (Robert Carlyle) emlékszik vissza legszebb nyarára, amit ma már haldokló barátjával, valamint első szerelmével töltött el.

Az akkoriban még viszonylag normális Emir Kusturica filmje a ma este egyik legjobbja:A papa szolgálati útra ment (Duna, 22.55), vagyis Tito börtönében csücsül, mert a volt szeretője feljelentette, aztán bőrkabátosok, fekete autó, ahogyan mi is tudjuk jól. Remek film, mintegy bizonyságul arra, hogy még a laza “jugó” diktatúra is csak diktatúra volt, annak minden rohadtságával.

Csütörtök, február 26.

Szolgálati közlemény. Szóval, vannak ezek a Filmbox-csatornák… Nem szoktam ajánlgatni róluk, pedig igen jó kis filmek is feltünedeznek olykor egyiken-másikon. Azonban viszonylag kevesek számára elérhető előfizetéses -vagy internetes- csatornákról van szó, melyek rengetegszer -általam megfejthetetlen algoritmus szerint- ismétlik műsoraikat. Aki tehát előfizet ezekre a csatornákra, az nyilván akarja is nézni azokat, tudja, mit akar, mit keres, így adott esetben tájékozottabb is, mint én. Tehát a Filmboxokról egyelőre nem is tervezek ajánlani filmeket… Viszont ha valaki kíváncsi a véleményemre egy adott fimről, nyugodtan használhatja a blog jobb felső részén található keresőmezőt, ha írtam a filmről, akkor azt meg is találja (ha helyesen írta be a film, a rendező, főszereplő, stb. címét, nevét).

 

 

A mai este legfontosabb filmje a Drága besúgott barátaim (Duna, 21.15), mely az “átkos komenista éra” ügynökvilágának fojtogató levegőjét eleveníti fel két remek színészi alakításban (Cserhalmi György és Derzsi János), Cserhalmi lányának, Sárának messze nem hibátlan, de mégis okos és tehetséges rendezésében. (Bővebben)

better call saul - bob odenkirkA közelmúlt egyik legnagyobb hatású, kritikai és közönségsikert egyaránt learató sorozata volt a Breaking Bad, rettenetes magyarításban Totál szívás (1-4. évad, 5. évad), mely egy halálosan beteg gimnáziumi kémiatanár utolsó éveinek bemutatásával meséli el, hogy milyen abszurd erőfeszítésekre is képes az ember azért, hogy családja ne szenvedje meg túlzottan azt az időszakot, amikor ő már nem lehet velük… Walter White-nak vége, ám az egyik markáns karakterű mellékszereplő, Saul Goodman (Bob Odenkirk – a képen), egy pitiáner zugügyvéd is megkapta azt, ami neki jár: egy külön sorozatot, mely az ő figurájának jellemfejlődését mutatja be, állítólag addig a pontig, amikor White ügyvédje lesz, abban a másik sorozatban. A Better Call Saul (AMC, 22.00) ma indul magyarul is.

Álmatlanságban szenvedők megnézhetik újra Russel Crowe-t Gladiátorként (Viasat3, 23.00), vagy a Kalifornia – A halál nem jár egyedül (FOX, 23.30) című történetet, melyben pályakezdő oknyomozó újságírók (Michelle Forbes és David Duchovny) utaznak autóval LA-be, hogy sorozatgyilkosokról írandó könyvükhöz gyűjtsenek anyagot – a hosszú útra azonban utastársakat keresnek. Találnak is, mint az a film címéből kiderül, méghozzá távlati céljaiknak tökéletesen megfelelőt (Juliette Lewis és Brad Pitt). Csak éppen nem abban az értelemben, ahogy azt szeretnék. Dominic Sena teljesen korrekt road-thrillerje ez a film.

A ma esti kötelező romantika, még vacsi utánra, a Derült égből szerelem (RTL II, 18.55), melyben Jennifer Aniston villogtatja kökényszín szemeit Aaron Eckhartra… Vagyis nem. Aaron egy sikeres írót alakít, aki saját példáján okulva írta meg legfrissebb bestsellerét, mely a gyászról szól. Értelemszerűen, gondolni sem tud a szerelemre… Jennifernek eközben elege van a férfiakból (nyilván saját példájából építkezve), és itt kezdődik a történet…

Az HBO mai bemutatója (?) A felszín alatt (HBO, 21.00) című állítólag igen ködös sci-fi, melyet kizárólag Scarlett Johansson idomai miatt érdemes megnézni. Meglátjuk…

Szerda, február 25.

A zene nem zene és a szöveg nem szöveg, de mindenki tudja (mert e blogot olvassa), hogy aZene és szöveg (RTL II, 19.00) egy romantikus komédia, melyben Hugh Grant ezúttal egy kiégett, öregedő pop-rocksztár, akinek utolsó felkérése egy dal megírására megoldhatatlan feladatot okoz. A minap szülinapos Drew Barrymore pedig az ő bőbeszédű, pergő fantáziájú bejárónője, aki látva munkaadója terméketlenségét – kicsit besegít a dalírásba…

 

 

összeomlás - michael douglas

 

15 perc hírnév (Viasat3, 21.00), ugye, Andy Warhol óta mindenkinek jár, csak éppen sokan visszaélnek ezzel. Mások pedig annyira akarják a tünékeny közismertséget, hogy bármire hajlandók azért… Két kelet-európai bűnöző New York-i ámokfutása is a média érdeklődésébe tud kerülni nagyjából 15 percre, ez azonban ennél sokkal nagyobb mértékű gondot okoz a rendőrség médiasztárjának, a páváskodó főzsarunak, akit Robert de Niroalakít.

A mozikban jelenleg is futó, Oscarokra is jelölt Foxcatcherben remekelő Steve Carrellt ma este egy 40 éves szűz (TV2, 21.35) alakjában nézhetjük meg. Judd Apatowfüggetlen (tehát “furcsa”) komédiájában egy műszaki áruház gyermeklelkű raktárosáról derül ki, hogy “élemedett” kora ellenére még nem volt sohasem nővel, s ezt a lehetetlen helyzetet elhárítandó viszik bele őt felelőtlen munkatársai a tutiba, természetesen, nem minden bonyodalom nélkül.

A Vakond (Duna, 21.55) című lengyel filmdrámában egy családi vállalkozás jellegzetesen kelet-európai történetét ismerjük meg. Úgy tűnik, a vállalkozás jó ötlet volt, minden halad a maga útján, ám egy régi dolgokat megbolygató újsághír diszkriminálja a családfő személyét és egyszerre minden álom szertefoszlik. A fiú azonban nem hagyja annyiban… Számunkra jobbára ismeretlen lengyelek filmje talán számunkra is bír érvényes tanulsággal, mindenesetre érdekes választás lehet megtekintése – kíváncsi vagyok, én sem láttam még.

Az öldöklés istene (Galaxy, 22.00) alapjául szolgáló színdarab nemrégiben még futott nálunk is, Kamondi Zoltán rendezésében a Vígszínházban. Tipikus bulvárdarabról van szó, a szó jó, egyszersmind rossz értelmében. Eleven, pörgős, szellemes és szórakoztató, viszontsekélyes, elnagyolt és bombasztikus. Roman Polanski, bár nem igazán patent vígjátékairól híres, azért van olyan profi, hogy mindezt kihozza ennek filmváltozatából is. Persze, ehhez azért kell négy színész is… (Van: John C. Reilly, Jodie Foster, Christoph Waltz és Kate Winslet) (Bővebben)

Az árulás bonyolult lélektanáról szól a Hart háborúja (FOX, 22.40) című igen remek háborús és tárgyalótermi dráma, olyan színészek tolmácsolásában, mint Colin Farrell vagy Bruce Willis. (Bővebben)

Joel Schumacher 1993-as Összeomlás (film+, 23.00) című filmjében Michael Douglas (a képen) egy teljesen hétköznapi, szürke tisztviselőt alakít, aki egy nap, a szokásos dugóban való vánszorgás közepette bekattan, elege lesz abból, hogy semmiképpen sem érhet haza kislányának szülinapi partijára, kiszáll a kocsijából és gyalogosan indul hazafele. Útját holttestek és vérző sérültek szegélyezik… Természetesen, messze nem afféle agyatlan mészárlás történetével van dolgunk, a történet masszív társadalomkritikai és -lélektani vetülete az, ami igazán izgalmassá teszi ezt a filmet.

Kedd, február 24.

Van egy romkom estére, a Nem kellesz eléggé (RTL II, 18.35), melyben három csaj (Jennifer Aniston, Scarlett Johansson, Drew Barrymore és Ginnifer Goodwin) fejébe veszi, hogy kiismeri a férfi agyvelőt. Ez kábé pont olyan, mintha fordítva lenne, mintha négy fószer fejébe venné, hogy kiismeri a női észjárást… Nonszensz. De hátha lehet rajta mosolyogni.

 

 

sleepers - robert de niro

Sleepers – Pokoli lecke (Viasat3, 21.00) viszont, béna magyar címével ellentétben, egy kifejezetten komoly, a bűn és bűnhődés témájában komoly morális dilemmát felvető és megtárgyaló krimidráma, impozáns szereplőgárdával (Robert de Niro – a képen, valamint Kevin Bacon, Dustin Hoffman, Brad Pitt, Vittorio Gassman…). Nekem ugyan vannak/voltak fenntartásaim, de sokan nagyon szeretik ezt a filmet.

Két kissé már régimódi akció-thriller lehet ehhez alternatíva. Az 57-es utas (film+, 21.00) a világ legveszedelmesebb terroristája (még az Al Kaida/IS előtti időkből), aki egy repülőgépen utazik életfogytig tervezett szálláshelyére a világ legmenőbb FBI-ügynökével (Wesley Snipes). A terroristának azonban vannak társai is a gépen… Feszült, csavaros cselekményű, röpke másfél óra – ha még nem láttuk.

Szökésben (film+2, 21.00Sam Peckinpah ’72-es menekülős szajréfilmjének ’94-es remake-je kissé felemás: Alec Baldwin így fiatalon még elég jó ehhez a Clyde-szerephez,Kim Basinger pedig még elég jó nő Bonnie-nak… Roger Donaldson korrekt rendezését a kellékesek és más technikai stábtagok bénázása rontja csak le. Néha ott a táska a kezükben, néha nem. Néha koszos a szélvédő, néha nem, ugyanazon az úton, ugyanazon a jelenetben. Ilyenek. Viszont meg kéne nézni az eredetit…

Torta (PRO4, 22.00) pedig egy kőkemény, csontszáraz angol krimi, térdig gázolva a valóságban. Főszerepben a jelenlegi 007-es, vagyis a baltaarcú, ám kisfiús mosolyú Daniel Craig, mellékesen pedig, például Tom Hardy. (Bővebben)

Egy vicces alternatíva lehet a Füstölgő Ászok (TV2, 22.35), ami egy igen Guy Ritchie-sJoe Carnahan-akciókrimi, simlis hamiskártyásokkal, piti és nagymenő gengszterekkel és pszichopata bérgyilkosokkal (valamint egy rakat sztárral).

Philip Roth regényéből rendezte Isabel Coixet az Elégia (FEM3, 23.00) című filmet, melyben adott egy kopaszodó fejét előszeretettel hamvas tanítványainak bugyijába túró professzor (Ben Kinglsey) és egy igazi femme fatale (Penelope Cruz), akibe ezúttal bele is törik az öreg kecske bicskája. (Bővebben)

A bikaborjak (Duna, 23.10) Fellini első komolyan vehető és komolyan is veendő filmjében még inkább az olasz neorealizmus jellegzetességei dominálnak. A címszereplők egy unalmas olasz kisváros unatkozó, de nagy hanggal megáldott ifjai, akik valahogy mégsem tudnak “túlnőni” a városka főterén…

Hétfő, február 23.

Mindig ajánlom A messzi dél vadjait (Film Café, 20.50), ami egy sajátos és varázslatos világú, különleges film a hírhedt Katrina-hurrikán okozta traumáról, de áttételesen a pusztító, pusztuló világban való túlélésről, egy elbűvölő és életrevaló kislány (Quvenzhané Wallis – a képen) főszereplésével. (Bővebben)

 

 

A messzi dél vadjai - Quvenzhané Wallis 2

 

A királyt megölni (Film Mánia, 21.00) nem kell félnetek, jó móka lesz. Ezt ugyan nem Cromwell Olivér mondta furfangosan ebben a kosztümös történelmi drámában, hanem bizonyos Merániai János esztergomi érsek, méghozzá bizonyos Petur és Bánk bánoknak egy másik történetben, mármint, hogy nyugodtan vegyék vérét Gertrudisnak, II. András nejének, bizonyos összeesküvésnek nevezett hatalomféltés és más egyebek okán. Csúnya, zűrzavaros idők voltak ezek, csakúgy, mint volt Cromwell kora is, amikor a most ajánlott történet játszódik. 1645-öt írunk, amikor az angol polgárháború két győztese, Cromwell (Tim Roth) és Thomas Fairfax (Dougray Scott) éppen azon vitázik, amit a cím sugall.

A Frequency (Viasat3, 21.00) ezzel szemben egy igen nagy katyvasznak tűnik, de miközben nézzük – ha nézzük – azért helyére kerül benne minden, feltéve, ha nem ütközünk meg a fantasztikus, misztikus fordulatokkal operáló dramaturgián. Egy fiatalember (Jim Caviezel) egy CB-rádión kerül kapcsolatba apjával (Dennis Quaid), aki tűzoltóparancsnokként már harminc éve meghalt egy tűzesetben. A könnyes és misztikus család-újraegyesítés azonban titkos, ismeretlen eseményeket is felszínre hoz – ha ezen túl vagyunk, gyakorlatilag egy egészen korrekt sorozatgyilkosos-thrillerrel lesz dolgunk a továbbiakban.

Persze, sokkal jobb film ennél a Kínzó közelség (FEM3, 21.00), amiben egy boldog, fiatal házaspár életét zilálja szét egy gyermekét egyedül nevelő, önjelölt igazság bajnokát játszó, mélyen zakkant zsaru. Ez így önmagában még eléggé középszerű, közhelyes, akár melodramatikus történet rémképét is sejtetheti, ám a sztori blikkfangja itt a meglehetősen  nyugtalanító, rasszista felhangokkal bíró cselekményben rejlik. A pár ugyanis egy fehér férfit és egy fekete nőt jelent ez esetben, a zsaru pedig egy fajvédő fekete (Samuel L. Jackson).

A skandináv krimi egyik kultikus alakjának, Stieg Larssonnnak tetovált lánya elért Hollywoodba is, ahol David Fincher csinálta meg belőle saját verzióját, melyben Rooney Mara helyettesítette Noomi Rapace-t, Daniel Craig pedig Larsson alteregóját játssza. EzA tetovált lány (Cool, 21.10) azonban nekem nem jött be: bővebben.

Lesz viszont Matt Damon Jason Bourne-ként A Bourne-csapdában (TV2, 21.35), már annak, akinek nem folyik még ki a könyökén ez a valójában egyszer-nézős, hajszás-rejtőzködés, bújkálós akció-thriller…

Komoly, ma is aktuális témát boncolgat Kocsis Tibor díjnyertes dokumentumfilmje, a 2004-ben készült Új Eldorádó (Duna, 21.10). Verespatak tragédiája a mai napig fenyegető árnyként vetül Erdély és a Kárpátok természeti szépségeire, csodás falvaira, így sajnos a film bő évtized múltán sem veszt semmit aktualitásából. (Bővebben)

Vasárnap, február 22.

Vasárnap délutáni punnyadáshoz két filmet ajánlanék: Rob Reiner(pl. Bakancslista) filmjében, a Monte Wildhorn csodálatos nyarában (m1, 17.35) ugyan klisé halmozódik klisére, ez azonban mégsem fáj ezúttal, mégsem unalmas a történet, sőt, tán még néhány könnycsepp is elhagyja az érzelmesebb nézők szeme sarkát. Egy idős, mogorva, sértődött, megkeseredett, piás, kerekesszékbe kényszerült (stb.) író a címszereplő, Morgan Freeman remeklésében, aki már nem ír, csak piál tóparti házában. De jön a szomszédból egy bájos kiscsaj, majd egy másik bájos kiscsaj is, lesz kutya, vicces fogyatékos srác, haverok, buli, fanta. Mi kell még? Ja, egy szerelmi szál a sztoriban és a mogorva bácsi már nem is olyan mogorva… (Bővebben)

 

 

Terrence Mallick a kortárs film egyik legfurcsább alkotója, ritkán jelentkezik filmmel (bár mostanában mintha gyorsulna egy picit ez ügyben), de ha igen, akkor arra általában oda szoktunk figyelni. Témáiban sem éppen a mindennapok piszlicsáré ügyei érdeklik: Az új világ (RTL Klub, 15.05) című 150 perces “eposzi” tablójában például nem kevesebbet, mint Amerika új arcának megteremtésének meséjét tűzte ki célul, Pocahontas indián “királylány” és John Smith angol tengerésztiszt szerelmén való költőien méla, réveteg és rebbenékeny elmélkedésében. Óriási látvány és Hollywood színe-java, még az apróbb szerepekben is.

philomena - judi denchAz HBO ma esti bemutatója Stephen Frears 2013-ban négy Oscarra is jelölt életrajzi filmje, a Philomena – Határtalan szeretet (HBO, 20.00), Judi Dench (a képen) lenyűgöző jutalomjátéka. A fiatal korában megesett ír lány megható története szól az igaz katolikus hitről, annak értelmes, emberi gyakorlásáról, a hazaszeretetről, valamint az írek jellegzetes mentalitásáról is: zöld fű, fekete sör, határtalan lélek. (Bővebben)

A kitűnő fiatal színészt, James McAvoyt üdvözölhetjük az Üdv a mocsokban (PRO4, 21.00) című, igen érdekes angol krimi nyomozójaként. A sztori nem igazán ördöglakat, Londonban újra feltűnik egy veszélyes bűnöző (Mark Strong), így a McAvoy alakította zsarunak újra alkalma nyílik, hogy elkapja őt. A hajsza természetesen nem alakul ilyen egyszerűen – a film viszont sajátos, lebegős hangulatban ügyesen kerülgeti a műfaj unalmas, elcsépelt kliséit.

A Számkivetett (FEM3, 21.00) is elég jó film erre a vasárnap estére. Tom Hanks nagyot alakít a történetben, hízott is vagy 30 kilót a szerep kedvéért, amit aztán a forgatás alatt szépen le is adott. Emellett azonban felépít egy hiteles és igaz karaktert is, akinek sorsa a végére igencsak érvényes tanulságokat vet fel. Hanks egy csúcsmenedzsert játszik a filmben, aki egy repülőgép-szerencsétlenség túlélőjeként egyedül egy Csendes-óceánban fekvő, amúgy idilli sziget rabja lesz négy hosszú évre. A történet modern robinzonád, nemcsak egy nyilvános fogyókúra, egy nagyszerű példamese a pénzről, a hatalomról, az emberi kapcsolatokról és a valódi értékekről – természetesen hollywoodi felfogásban.

Aki esetleg valami látványosságra vágyna, az nézze a Halhatatlanokat (film+, 21.00)Tarsem Singh indiai származású videoklip-rendező meséjét, melyben az ókori görög mondavilág alakjai, Thézeusz, Phaedra, Zeusz, Poszeidón, Hyperion király és mások mentik meg az emberiséget az istenek bősz haragjától.

Bár Tom Cruise valójában július 3-án született (1962-ben), azért nem okoz gondot neki eljátszani azt a vietnami veteránt, aki Született július 4-én (Viasat6, 22.00), az amerikai Függetlenség Napján, kvázi az ottani szabadság ünnepén. Mindenki azt hitte, hogy ez egy kihagyhatatlan ziccer, ám Tom mégsem kapott Oscar-díjat, sem e filmért, sem másért, pedig megérdemelte volna (ezért is és másért is). Oliver Stone viszont kapott, hiszen ő is megérdemelte – a film jó és főleg nagyon igazságos.

Bár a Tiszta napfény (m1, 22.40) munkanélküli testvérpárja számára az élet eddig nem hozott sikereket. Norah (Emily Blunt) kissé lökött apjánál (Alan Arkin) dekkol, míg Rose (Amy Adams) takarítónőként próbálja eltartani magát és nyolcéves fiát. Ez a kiindulási pont, innen aztán minden csak romlik. Rose rendőr szeretője javasolja a kiutat: alapítsanak egy céget, mely különféle bűnesetek, gyilkosságok és öngyilkosságok utáni takarítást vállalná el, jó pénzért, hiszen ez főleg rengeteg vér, egyéb testnedvek és emberi maradványok jelentené. Ez a cég lesz a címbéli Sunshine Cleaning… A nővérek sorsa felívelni látszik – és a film a végére egy kedves, élet- és szeretetteli mesévé szenderül. (Bővebben)

A valóságban megtörtént eseményeket elmesélő, beszédes című Szex a neten (PRO4, 22.55) jut a végére, egy internetes karriertörténet, valamiféle furcsa ötvözete a Social Networknek, a Boogie Nightsnak és a Oceans’s-sorozatnak, némi Tarantinós szósszal leöntve – ettől függetlenül, abszolúte nézhető, érdekes darab. (Bővebben)

Szombat, február 21.

Az ilyen tökös csaj, feketék fehéren, stb. baromságokat hanyagolnám, csakúgy, mint a Die Hard 3-at, Bad Boys 2-t, a Kabaré (Duna, 20.50) című musical-klasszikusához úgysem érnek fel, sem minőségben, sem súlyban, sem mondanivalóban. Bob Fosse zseniális rendezése a múlt század kora harmincas éveinek Berlinjébe kalauzol el minket, egy vibráló, multikulti, nyüzsgő városba, ahol már azonban délcegen grasszálnak a közeljövő barna inges gyilkosai. Egy zsidó származású varieté-énekesnő (Liza Minelli) és egy szürke angoltanár (Michael York) szerelmesek lennének… (A képen York és Minelli)

 

 

kabaré - michael york és liza minelliMég a Hazudós Jakab (ATV, 20.40) sem, melyet a magyar származású Peter Kassovitz rendezett és Robin Williams játssza a cím- és főszerepét. A filmdráma egy lengyelországi gettóban játszódik a második világháború idején, és nagyjából ugyanazt az üzenetet hordozza, mint a Jó reggelt, Vietnam! Jakab, a mindentől elzárt gettóban élők szenvedéseit apró, de jó szándékú füllentésekkel enyhíti és nem is tudja, ezzel mennyit segít a szenvedések elviselésében. A megható, humánus film rengeteg magyar szereplővel (pl. Igó Éva, Darvas Iván, Bálint István) és magyar operatőrrel (Ragályi Elemér) készült 1999-ben, amerikai, francia és magyar koprodukcióban.

De még Orwell sajnos, túl sokat idézett klasszikus utópiájának, az 1984-nek (ATV, 22.40) filmadaptációja is csak a dobogó harmadik fokára szorulhat. Itt John Hurt alakítja Winston Smith-t, aki szembeszáll a Nagy Testvérrel.

És akkor jöjjenek a “futnak még” kategóriás mai esti filmek: a Kanapé New Yorkban(Story5, 19.00) egy neves pszichológus (William Hurt) rendelőjében van. Van azonban úgy néha, hogy a lélekgyógyász lelke is sérült, ezért a pszichológus Párizsba utazik pihenni. Erre az időre lakását és rendelőjét kiadja egy fiatal francia nőnek (Juliette Binoche). A férfin azonban a romantikus Párizs sem segít, így hamarabb hazautazik, ám meglepődve tapasztalja, hogy francia albérlője az egész praxisát átvette. A lelkibeteg lélekgyógyász beiratkozik kezelésre az ő praxisában tevékenykedő albérlőjéhez.

A Kisasszonyok (FEM3, 21.00), vagyis a csöndes és bölcs Meg (Trini Alvarado), a betegeskedő Beth (Claire Danes), a megnyerően kedves Amy (Kirsten Dunst) és a modern, írónőnek készülő Jo March (Wynona Ryder), a jól ismert XIX. századi szokást felrúgva, csakis szerelemből hajlandóak férjhez menni. Sajnos azonban, egy, és csakis egy férfi (Christian Bale) jöhet szóba a vidékükön, akinek figyelméért Amy és Jo között éles, de bájos versengés kezdődik…

Ne sokkal később, Denzel Washington egy floridai kisváros seriffjeként találja magát Időzavarban (Story4, 21.20), egy brutális kettős gyilkosság felderítése közben. A szálak messzire vezetnek, de -némi meglepetésre- a közvetlen közelében erednek. Tisztességes, becsületes, tisztesen középszerű, de azért még bőven nézhető krimi ez.

Stanley Kubrick sajnos már nem készíthette el a maga variációját a mesterséges értelem kontra ember egészen biztosan eljövendő, igen bonyolult erkölcsi, etikai és filozófiai kérdéseket is felvető problematikájáról, így azt Steven Spielberg forgatta le, a maga mesés modorában. Az A.I. – Mesterséges értelem (SuperTV2, 21.30) végül is nem lett rossz film, de Kubrick verziójára azért sokkal jobban kíváncsi lettem volna…

A Megérzés (m1, 22.30) című késő esti thrillerben Sandra Bullock egy családanyát alakít, aki egy nap azt a hírt kapja, hogy férje és családja autóbaleset áldozatai lettek. Másnap, amikor felébred, mintha semmi nem történt volna, a háza zeng az élettől, a nap süt, a madarak csicseregnek… Egy másik nap viszont üres házra és síri csend ébreszti. És így tovább, a nő pedig lassan teljesen bekattan.

Végül egy Halálkanyar (TV2, 23.25). Az izgalmas, üldözős sztoriban egy dörzsölt FBI-ügynök (Dennis Quaid) hajszol egy sorozatgyilkost, aki (vagy valaki más) elrabolta az ügynök kisfiát – eközben ott kotnyeleskedik egy buzgó kisvárosi seriff is (Danny Glover)… Pörgős, egészen jó kis thriller lesz ez. (Az esetleges félreértések elkerülése végett meg kell jegyeznem, hogy van Oliver Stone-nak is egy Halálkanyarra magyarított című filmje, ráadásul mindkét film 1997-ben készült… Az eredeti címük természetesen más.)

Péntek, február 20.

Aki bújt, bújt, aki nem, nem, klasszikusokkal indítjuk az estét, ami szép hosszú lesz… Moll Flanders (Paramount Channel, 19.20), Daniel Defoe másik híres hőse, illetve a történetét feldolgozó kalandregény korrekt filmadaptációja az első, melyen rögtön tetőfokára hág a nemrégiben (elvileg) megkezdett böjti időszak, s a végén talán feltámad a maga, a Messiás is. Molly (Robin Wright) börtönben született, apácák nevelték, papok erőszakoskodtak vele, majd kurvának áll, de aztán, satöbbi. Szép kis film lesz a kosztümös, kalandos, romantikus történetek kedvelőinek.

 

 

A vád tanúja (AMC, 20.05) viszont teljes egészében klasszikus, hiszen Agatha Christieklasszikus krimijének Billy Wilder által rendezett klasszikus hollywoodi klasszikus változata, főszerepben a klasszikus Marlene Dietrichhel és a klasszikus Tyrene Powerral, valamint a klasszikus Charles Laughtonnal. Ide a bökőt, hogyha túltesszük magunkat azon, hogy “jáj, feketefehér”, “jáj, de régi”, baromi jó kis film lesz ez még ma is.

gattaca - jude lawGattaca (PRO4, 21.00) viszont egy igen stílusos sci-fi, mely azonban nyugodt szívvel ajánlható a műfaj iránt idegenkedőknek is, hiszen a műfaj gondolkodó, filozofikus vonulatába tartozik, vaskos, krimi-thrillerre hajazó jegyeivel egyetemben. Klónozás, őssejtkutatás, az egészségügy jövője, ilyenek. No, és Uma Thurman, Jude Law (a képen) és Ethan Hawke.

Picit idevág a Fertőzés (RTL Klub, 21.15) című mozi is, Steven Soderberghegészségügyi thrillerje, szintén komoly sztárokkal (Jude Law itt is, valamint Matt Damon, Marion Cotillard, Gwyneth Paltrow, Kate Winslet, stb…), ez azonban nem kis meglepetésre egy lényegesen gyengébb film. Klisés sablonos közhelyerdő, talán ha -neadjisten-  éppen benne vagyunk valamilyen vírusos szarban, akkor működhet. Amúgy nem.

A főműsoridő krimiblokkjában A tűzben edzett férfi (film+, 21.00), vagyis Denzel Washington egy kiégett ( 3:) ) hajdani CIA-ügynök, aki ma gazdag mexikóiak gyermekét védi a Mexikóvárosban tevékenykedő, vaskos váltságdíjra hajtó emberrablóktól. Tony Scott filmje egyszerre remek akcióthriller és valós problémákról beszélő, gondolatébresztő mű. (Bővebben) Párhuzamban egy régebbi, ám hasonló műfajú darab, a Clint Eastwoodáltal főszerepelt, 1984-ben készült Kötéltánc (film+2, 21.00) megy, ahol egy sorozat-kéjgyilkos után folyik a hajsza, New Orléans hírhedt francia negyedében, úgy rémlik, a Mardi Gras néven ismert buja, bizarr és fergeteges karnevál alatt.

A csajoknak ezalatt Bridget Jones (Renée Zellweger) őrül meg a Mindjárt megőrülök!(Viasat3, 21.00) című romkomban – nyilván nem tudja, mit vegyen fel, vagy éppen le.Hugh Grant és Colin Firth közben malmozik. A csúf igazságban (Cool, 21.10) eközben a gátlástalan Gerald Butler akarja -fogadásból, mert a pasik már csak ilyenek…- meghódítani Katherine Heiglt, aki látszólag ezt nem hagyja (annyiban).

Fogalmam sincs, mi ez a Galaxy nevű új csatorna (persze, van fogalmam, a Story 4 és 5 csatornákat üzemeltető Digital Media and Communications Zrt. új csatornája ez), de ha ilyen remek kis filmeket, mint a Sírhely kilátással (Galaxy, 22.00), akkor nem lesz vele nagyobb gond. A remek humorú, pazar színészeket (Alfred Molina, Naomi Watts, Brenda Blethyn vagy Christopher Walken) felvonultató, ízlésesen morbid komédia két bősz és mord temetkezési vállalkozó egy wales-i „én kis falumban” zajlóélethalálharcába enged betekintést. (Bővebben)

Ugyanekkor kezd Martin Scorsese bő két és félórás, olykor igen erőszakos jeleneteket is tartalmazó New York bandái (AMC, 22.00) című filmeposza is. A város hősies őskoráról szóló monstre moziban két gigaikon, Leonardo Di Caprio és Daniel Day Lewis vetélkedik egymással, bokszban, utcai harcokban és kőkemény farkasszemnézésben. (Bővebben)

A Közellenségek (TV2, 22.30) egy közepes, gengszteres, dobtáras Thomson-géppuskával lövöldözős, nagyobb csipetnyi romantikával fűszerezett életrajzi film a hírhedt gengszterről John Dillingerről. Rendezte Michael Mann, Dillinger Johnny Depp, az ügynök, aki el ekarja őt kapni: Christian Bale, a gengszter csaja pedig Marion Cotillard. (Bővebben)

A rejtőzködő (Film Mánia, 22.50) című látszólag kissé poros, valójában azonban meglepően izgalmas sci-fi a manapság is akciózó gyíkemberek eredetével foglalkozik. A történetben egy földönkívüli élősködő teszi a békés földlakókat pszichopata gyilkossá, míg szembe nem találja magát egy titokzatos FBI ügynökkel (Kyle MacLachlan).

Sofía Coppola nevében ott van honnan jött, de lassan már saját maga jogán is legendává válik. Made in Hollywood (Somewhere) (m1, 22.55) című filmje egy önreflexiókkal teli furcsa, szabálytalan “látomás” arról, hogy honnan jön, hová megy, kicsoda és micsoda. (Bővebben)

Kopaszkutya Kettő (Duna, 23.10). Na ezt ne. (Bővebben)

Éjszakára az utóbbi évek egyik legjobb (és legfélreértettebb) horror-thrillerje, az Eden Lake (PRO4, 23.15) javallott (főszerepben az elsősorban másféle filmekből ismerős Michael Fassbender), ami jóval mélyebbre hasít egy szokványos erdei, turistás kaszabolásnál és olyan vérbő társadalomkritikát fogalmaz meg, hogy a fal adja a másikat, de majd akkor, amikor nem is számítasz rá… (Bővebben)

Csütörtök, február 19.

Eddig úgy tűnik, (Pesten legalábbis) alig látunk havat ezen a télen… Akinek netán mégis hiánya lenne a hűs, hófehér habtengerből, az megnézheti a Miért éppen Minnesota?(RTL II, 19.00) című romantikus komédiát, mert abban látható lesz éppen elég belőle (lásd a képen). Minnesota amúgy egy állam az Egyesült Államokban, fent északon, középen, az amerikai közvélekedés szerint nagyjából ugyanaz, mint nálunk, mondjuk Nyírség. Messze van, hideg van, és olyan egyszerű, de jólelkű emberek élnek ott (már elnézést a nyírségiektől). Hogy miért éppen ide küldik a Renée Zellweger alakította szuperdögös csúcsmenedzsert, az kiderül a történetből, minek műfaja: lásd fent. Mindegy. Én egyszerakarok enni tápiókapudingot. A film tinglitangli, de mivel öregszem, ezért szerettem…

 

 

 

miért éppen minnesota - renee zellweger

A Csodacsapat (m1, 20.30) mintha a mai magyar közélet paródiája lenne, de természetesen nem az. Nem az, mondom. Egy mára levitézlett hajdani focisztárt repít el zaklatott sorsa az isten háta mögötti (már megint…) Bretagne-ba, ahol gaz multik éppen felszámolnák a városka halfeldolgozó üzemét, viszont a városka csapata még versenyben van az iksz-osztály bajnoki címéért, ha az megvan, megmenekül a halfeldolgozó is. A sztár az ügy érdekében beveti hajdani tudását, valamint összecsődíti hajdani – mára már hozzá hasonlóan romos állapotban lévő- csapattársait és bár nem teljesen simán, de végül is. Francia lesz a film, komédia és elmegy, szódával.

Két ásatag akciófilmben is megnézhetjük Sylvester Stallone izmait, eltorzult arckifejezését: a Cliffhangerben (AMC, 20.10) hegymászó lesz és lóg a meredélyen, A Pusztítóban (film+, 21.00) viszont régimódi zsaru lesz a távoli, békés és langyos jövőben. Kő kövön nem marad, bárhová nézünk.

Késő estére marad könnyed és szerethető 2 nap New Yorkban (FEM3, 23.00). Marion, a francia fotós (Julie Delpy) már lecserélte enyhén neurotikus barátját, Jacket (akivel anno 2 napot töltött Párizsban). Most Mingusszal (Chris Rock) él, akivel ugyanannál a magazinnál dolgoznak. (Bővebben)

Mélyen szántani nem ma fogunk…

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!