Mit nézzünk ma a tévében?

Kedd, március 31.

Én kérek elnézést, komolyan mondom. Két halovány romantikus komédián és egy viccen kívül mindössze egyetlen tisztességes filmet találtam mára, azt viszont sokszor láthattuk már. Maradnak tehát az oroszlánok, az egyiptomiak, illetve Castle és a társai. Vagy ezek…

 

 

copland - stallone és de niroAz Álmomban már láttalak (RTL II, 19.00) amolyan Hamupipőke-sztori, tündérmese lusta felnőtteknek. Jennifer Lopez szobalány egy decens szállodában, ahol véletlenül egy jóképű politikus (Ralph Fiennes) összetéveszti őt a helyi menő csajjal – és beleszeret. A szegény J-Lo kapva kap az alkalmon, azonban retteg attól, hogy kiderül, kicsoda valójában. A hazugságerdő aztán egészen odáig gyűrűzik, hogy még mi, nézők is azt hisszük, ez egy jó film… Holott csak hazugság. Mikor jön össze Lézer Janó a szobalánnyal? Mikor. Viszi magával közpénzen a saját luxusmacáját és azt birizgálja, EZ az igazság.

Egy fokkal, talán kettővel komolyabb darab a Sejtcserés támadás (Story4, 21.05), nem is tud vele mit kezdeni a nép, mert hahotázni akar, amikor gondolkodni kell, és gondolkodni próbál, amikor nevetni (oké, mosolyogni) kellene… A Jennifer Aniston, Patrick Wilson és Jason Bateman által főszerepelt történet a mesterséges megtermékenyítés témáját járja körül. Amikor a film játszódik, még menő volt a szinglinek lenni, így volt némi alapja annak, hogy Jennifer vad és független szinglilányként egy idegen, ám jóképű spermadonort vesz igénybe ahhoz, hogy engedve a biológia parancsszavának, vad és független anyának érezhesse magát. Értelemszerűen, s mivel a szinglilét “tudvalevőleg” csupán egy divatjelenség, a szerelem mégis páros lábbal rúgja be az ajtót…

A Magányos farkast (PRO4, 22.00) viszont inkább azoknak ajánlanám, akik nincsenek tisztában teljesen a Chuck Norris-viccek eredetével. E filmben például Chuck “Magányos Farkas” Norrist terepjárójával együtt temetik be egy hatalmas gödörbe, ám még ez sem jelent neki akadályt.

Sylvester Stallone köztudomásúlag nem egy színészzseni, de nem is ezért szeretjük. ACopland (Paramount Channel, 21.40) című, igen kemény zsarufilmben viszont meglepően jó teljesít színészként is, ahogyan a jó szándékú, becsületes, de kissé együgyű zsarut adja. Az amúgy rengetegszer vetített drámában egy “igazságosjános” helyi seriff (Stallone) veszi fel a harcot a simlis nagyvárosi zsarukkal (Harvey Keitel, Ray Liotta, Robert de Niro – a képen az utóbbi, Stallone társaságában).

Hétfő, március 30.

Remek filmek tehetik érdekessé és/vagy izgalmassá és/vagy szórakoztatóvá e kellemes kora tavaszi nap estéjét. Ismét a műsoron például A nagy kékség (FEM3, 21.00). A nyolcvanas évek végének, a kilencvenes évek elejének nagy-nagy kultuszfilmje volt ez, elsősorban emiatt kezdtük emlegetni Luc Bessont, részben e film kapcsán kellett beszélnünk valamiféle új francia új hullámról, holott a film tulajdonképpen nics másról szó, mint egy sportfilmről, melyben két rivális sportbúvár küzd egymással és az elemekkel az oxigénpalack nélküli szabadmerülés világcsúcsáért. A feneketlen mélység hívogató szavának dekadens romantikája, valamint a rivális búvárokat megjelentő két színész (Jean-Marc Barr és Jean Reno) emblematikus teljesítménye, a mediterrán környezet ma is hat, Besson pedig szépen rajzolja meg a küzdelem emberi vonatkozásait is.

 

 

charlie-countryman-shia-labeoufSidney Lumet Hálózat (AMC, 21.00) című filmje, bár 1976-ban készült, mégis mindeddig az egyik legmélyebb, legsötétebb szatírája a kereskedelmi televíziózásnak. Egy tévésztár, miután megtudja, hogy csökkenő nézettsége miatt ki fogják rúgni a csatornától, elhatározza, hogy élő adásban követ el öngyilkosságot. Sok Oscar-t nyert ez a film, az egyiket például Peter Finch kapta a főszerepben nyújtott brutális erejű alakításáért. (Bővebben)

Shia LaBeouf igen komolynak tűnő bekattanásáért (vagy meghökkentő művészi projektjéért?) részben a korábban igen vicces Heineken-reklámokat is készítő angolFrederik Bond tehető felelőssé, hiszen első nagyjátékfilmje, az érthetetlen okokból Halálos szerelemre (Cool, 21.10) magyarított című Charlie Countryman szükségszerű halála/The Necessary Death of Charlie Countryman tulajdonképpen egy LSD-(bad)trip Bukarest izgalmas városában, amit viszont a főszerepet alakító LaBeouf (a képen) a szó szoros értelmében vett komolyan, illetve magára/magába. (Bővebben)

A Mindhalálig zene (All That Jazz) (Cinemax, 21.15) az egyik ‘A’ film, amit valaha láttam. E filmben Bob Fosse, a musicalfilmek utolérhetetlen királya a szórakoztatóipar művészének kifejező, összegző erejű, ám részletgazdag portréját alkotta meg -önéletrajzi ihletettséggel- a láncdohányos, pirulákon pörgő koreográfus figurájával, melyben Roy Scheider remekel. Ha eddig azt hitted, hogy a musical az valami nyálas, rózsaszín fos, akkor ezután tudni fogod, hogy mekkora tévedésben éltél eddig. Sajnos, nincs Cinemaxom.

Cinematographers (D1 TV, 22.25). Ez egy magyar kisfilm-összeállítás, fogalmam sincs, milyen filmekből. Ha szeretünk novellákat olvasgatni, akkor szeretünk kisfilmeket is nézni – így nézzünk bele ebbe is, hátha. Ha nem jön be, akkor nem én szóltam. 🙂

Késő este, a Desperadoban (film+, 22.40Antonio Banderas, a búsképű, titokzatos vándormuzsikus lő halomra mindenkit viccesen balettozva, így nyerve el a szépséges Salma Hayek kacsóját.

Vasárnap, március 29.

Rendkívüli élethelyzetben kezdjük a mai estét. A legtöbbször igen unalmas, de a szorult szituációkban azért mindig jól teljesítő Tom Hanks igen jót alakít A számkivetett(SuperTV2, 19.30) című robinzonádban is. (Tudom, hogy láttuk már, de hisz’ mindent láttunk már…) Hízott vagy 30 kilót a szerep kedvéért, amit aztán a forgatás alatt szépen le is adott – e színészi trüváj mellett azonban hiteles és igaz karaktert is épít, akinek sorsa igencsak érvényes tanulságokkal bír. Tom amúgy egy csúcsmenedzsert játszik a filmben, aki repülőgép szerencsétlenséget él túl egyedül a Csendes-óceán felett és egy sziget rabja lesz négy hosszú évre. A film azonban nemcsak egy nyilvános fogyókúra dokumentációja, hanem egy nagyszerű példamese a pénzről, a hatalomról, az emberi kapcsolatokról és a valódi értékekről – természetesen hollywoodi felfogásban.

 

 

brenda starr - brooke shieldsAz van, ha Michael Douglas, Robert De Niro, Morgan Freeman és Kevin Kline nekiáll felolvasni a telefonkönyvet, az egészen biztosan érdekelni fog a világon néhány tízmillió embert. Még ha egyenként tennék, akkor is talán… (Bár azon talán elgondolkoznának már páran, hogy az a Kline, az melyik is?) Valójában a Last Vegas (RTL Klub, 19.50) sem sokkal érdekfeszítőbb történet, mint egy telefonkönyv, mégis megnézte már több Magyarországnyi közönség: négy tata, mintegy utolsó nekirugaszkodásként, elmegy mulattírozni Las Vegasba. (Bővebben)

Nem ajánlom A Szépség és a Szörnyeteg (HBO, 20.00) ma esti verzióját (bővebben, hogy miért nem), ellenben az Esélylesőket (Cinemax, 20.00) annál inkább. Az olaszPaolo Virzi Oscarra is jelölt filmje egy éjszakai biciklis gázolás történetét meséli el, a mai modern olasz (és nemcsak olasz) társadalom maró kritikájába ágyazva. (Bővebben)

Ismeri ön szandi mandit? (m3, 20.35) Mert ha nem, ma este megismerheti, hiszen az egy világszám! Schütz Ila.

Vagy Nyitott szívvel (Film Café, 20.50) és élesre fent szikével várhatjuk egy esernyő és egy varrógép nászát a boncasztalnál, már amennyiben a szépség együtt jár a szerelemmel.Juliette Binoche szép nő és jó színésznő, a film szerelmes, Lautréamontnak pedig megint igaza van, mint ahogy nekem is: bővebben.

A szomszéd (ATV, 21.00) című thriller viszont a terrorizmus témájában kutakodik azzal, hogy a köztünk élő, ártatlan átlagpolgároknak látszó, ún. alvó terroristasejtekről mesél. A legizgalmasabb a történetben az, hogy még a 2001. szeptember 11-i WTC-merényletek előtt készült. Főszerepben Jeff Bridges, illetveJoan Cusack és Tim Robbins.

Régen láthattuk a tévében A tökös, a török, az őr meg a nő (AMC, 21.00) című sivatagi szajrébohózatot, ami nagyjából közelít afelé, ahogyan Rejtő történeteit meg lehetne filmesíteni, miközben ez egy ízig-vérig francia komédia Benoît Poelvoorde-el, Gérard Lanvinnal, José GarciávalDjimon Hounsouval és a bizarr szépségű Rossy de Palmával. (Bővebben)

A boldogító talán (TV2, 21.00) nem több egy tucat romkomnál, esküvő, szerelem, férfi-nő barátság, ilyenek. Mikor kerüljön adásba egy ilyen, ha nem ma…. A végén úgyis happy az ending.

Bruce Willis koszos atlétatrikóban, negyedszer, azaz Die Hard 4. – Legdrágább az életed (persze, lesz az még ennél is drágább…) (FEM3, 21.00).

Vagy elmerülhetünk Quentin Tarantino országos spanjának, Robert Rodrigueznek személyes chicano-univerzumában is, a szerintem igen gyenge Volt egyszer egy Mexikó (film+, 21.00) című opusszal, ha van hozzá merszünk. (Bővebben)

Megint lesz Egy nap (Story4, 21.25). A kiváló dán Lone Scherfig első hollywoodi bérmunkája egyetlen nap, a július 15-e, pontosabban július 15-ék története. 1988 eme nyári napján jött össze a két szerelmes (Anne Hathaway és Jim Sturgess), és az ő sorsukat követjük nyomon az összes többi július 15-én húsz éven át, az összes örömön, bánaton, veszekedésen és kibékülésen keresztül, amit ezeken a napokon átéltek.

A Brenda Starr (Galaxy, 21.45) című igen elrajzolt, régimódi képregény-kalandfilm elsősorban azokhoz szól, akik tudják még ki volt Brooke Shields. (Ő Brooke Shields, a képen)

Az imént lefikkantott Rodriguez ese jelentkezik egy lényegesen érdekesebb darabbal is, a kissé késésben lévő Alkonyattól pirkadatig (Paramount Channel, 22.00) tartó bad trippel – mára más sorozat is készült e kultmoziból.

A Kényszerszünet (D1 TV, 22.25) viszont akár még az este legizgalmasabb filmje is lehet (nekem legalábbis, hiszen nem láttam még). Egy ír krimiről beszélünk, melyben sodródó figurák keresik a szerelmet: Cillian Murphy, Colin Farrell, Kelly Macdonald és sokan mások. (Persze, ezt inkább eredeti nyelven fogom azt hiszem…)

A Meghalt egy ember (Duna, 23.05) is érdekes lesz, ez egy ’72-es, igen izgalmasnak ígérkező akció-krimi, Jean-Louis Trintignant-nal és Roy Scheiderrel. Meg kell ölni benne egy milliárdost. Nosza, de miért csak egyet?

Végül Angelina Jolie fog egy kisfiát elvesztő, majd megkereső anyát játszani Clint Eastwood Elcserélt életek (TV2, 23.10) című, igen nagyívű, több Oscarra is jelölt krimijében. (Bővebben)

Szombat, március 28.

Sikoltozással, trappoló őslényekkel teli családbarát szofthorrorral kezdünk, vagyisSpielberg Jurassic Parkjának második részével (TV2, 19.00). Láttuk már, mint ahogy A legjobb dobást (AMC, 19.05) is, ami akár a mai este legjobb dobása is lehet, bár lesz azért még komoly konkurencia. Eme remek kis sportdráma, ugyebár, egy hajdan neves, de mára már lecsúszott kosárlabdaedzőről (Gene Hackman) szól, aki utolsó esélyként kap lehetőséget egy bénázó kiscsapatnál, akikkel ha megnyeri a reménytelennek látszó nagy meccset, akkor maxi-siker, ha nem, akkor zúzda. De Sámson még kopaszon is legyőzi a Góliátot ebben a mesében.

 

 

pulp fiction umaEz az Őrült, dilis, szerelem (RTL Klub, 19.20) nem tudom mi, vagyis hogy sejtem a címéből; ám azért egy ilyen Steve Carellt, Julianne Moore-t, Ryan Goslingot,Emma Stone-t, Marisa Tomeit és Kevin Bacont felvonultató litty-löttyre tán mégis érdemes vetni egy pillantást. Egy válás előtt álló negyvenes férfi megpróbáltatásai az újrakezdést illetően.

A Szentivánéji álom (D1 TV, 19.25) Shakespeare, egyben a romantikus szerelmi történetek nagy klasszikusa, amit ezúttal a Royal Shakespeare Company előadása nyomán 1996-ban készült mozifilmben nézhetünk végig.

Ha szar volt a hetünk és nem igazán értjük azt, ami körülöttünk zajlik, akkor a megoldás nem lehet más, mint Brian élete (Comedy Central, 20.00), amely egészen biztosan kínál választ minden kínzó kérdésünkre.

Persze, tölthetjük az estét Egy ágyban az ellenséggel (RTL II, 20.00) is, vagyis Julia Robertsszel, aki a boldog nász pillanataiban még nem sejthette, hogy leendő férje (Patrick Bergin) milyen vad érzelmeket táplál iránta.

Nálunk inkább Guccit, de még inkább Louis Vuittont, Amerikában viszont Az ördög Pradát visel (HBO, 20.00). Meryl Streep -ahogy tudjuk jól- itt egy nagy hatalmú divatmagazin-főszerkesztő, Stanley Tucci bölcs és meleg divatguru, Anne Hathaway pedig egy szürke, jellegtelen kezdő, aki nem érti, mit keres ebben az egészben. (Love is the message.)

Alfonso Cuarón tavaly 7 Oscart bekaszált Gravitációja (HBO 2, 20.30) immár elérkezett a háztartásokba is, a kérdés, hogy mennyire fog működni az élmény a tévék képernyőin. A film látványvilága, amivel a Föld körüli végtelen teret megjeleníti, tényleg csak a hatalmas mozivásznakon működik igazán. A film többi része viszont engem már a moziban sem nyűgözött le… (Bővebben)

Ha a világűr túl végtelen számunkra, akkor Ridley Scott Mennyei királyság (film+, 20.35) című filmje a keresztesháborúk korába repíthet vissza minket. Az európai királyok stréberebbje ekkoriban feltétlen kötelességének érezte végigrabolni a fél világot a Szentföld mohamedánoktól való felszabadításának indokával. A korrekt sztárpalettát (Orlando Bloomtól Jeremy Ironsig és Edward Nortontól Liam Neesonig) kínáló filmtől természetesen persze, ne várjunk pipifaxos történelmi hitelességet, ez egy alapvetően hollywoodi kalandfilm lesz, ezúttal kereszteslovagos díszletek között: ótvar nagy pallosok, vicces vödrök a faszik fején, leplek, selymek és egyéb kellékek, rendes csatajelenetek, kaszabolások, ilyenek. Még romantikus szál (Eva Green) is szövődik a patakzó tesztoszteronfolyamba.

Nini, Száll a kakukk fészkére (RTL+, 20.40)! Hát ez meg hogy lehet?! Mi ez az éktelen igényesség?! A világ egyik legjobb filmje, szombaton, főműsoridőben?

Persze, a Good Will Hunting (AMC, 21.00) sem rossz… A film arról szól, hogy sok tehetséáges ember számára korántsem sikertörténet az élet. A kocsmák, közmunkaprogramok és ideg-elmeosztályok tele vannak ilyen és efféle zsenikkel, mint amilyet e filmben Matt Damon alakít, miközben középszerű, ám mindent elsöprő ambícióval megáldott seggfejek pöffeszkednek a helyükön… Robin Williams Oscar-díjat kapott azért, ahogy alakította azt a tanárt, aki ezt az anomáliát -ergo a tehetséget- észrevette, de nem tudom, mit kapott volna, ha tudja, hogy Tordy Géza milyen fantasztikusan szinkronizálja!

A Száguldó bomba (FEM3, 21.00) ezekhez képest egy százas szög-egyszerűségű, de viszonylag izgalmas akciófilm, amiben egy tök mindegy miért robbanó vegyianyaggal megrakott, száguldó vonatot kell megállítania, vagy a bombát hatástalanítania a biztos kezű, ám az izzadságtól azért gyöngyöző homlokú vasutasnak, Denzel Washingtonnak.

Én minden idők egyik legkreatívabb (bár messze nem a legagyasabb) scifi-thrillerjének tartom David Twohy Pitch Black – 22 évente sötétség (Viasat3, 21.00) című filmjét, mely viszont valamilyen okból már rengetegszer adásba került valamelyik csatornán, és a műfaj rajongóinak nyilván már a könyökén is baltafejű alienek kandikálnak kifelé…

A Pierce Brosnanos, “modernebb” James Bondok egyik darabja A holnap markában(Duna, 21.10), a szokásos kütyükkel, lányokkal, bigyókkal és a (kapitalista) világ soros megmentésével.

A finomabb lelkű nézők számára van egy Jane Eyre (Story4, 21.25) is ma estére,Charlotte Bronte kosztümös, romantikus klasszikusának pasztellszín adaptációja, Michael Fassbenderrel és a csinosan csúnyácska Mia Wasikowskával a főszerepekben. (Bővebben)

A Vejedre ütök (TV2, 21.45) majdnem ugyanaz, mint a múlt heti Apádra ütök volt, csakhogy ezúttal Greg (Ben Stiller) viszi az egész pereputtyát is (Barbra Streisand ésDustin Hoffman). A családlátogatás tétje, hogy mihez kezd a kocka, ám paranoid ex-CIA ügynök após (Robert de Niro) a meglehetősen rumlis, liberális zsidó családdal. (Bővebben)

Az Antal Nimród által rendezett, Adrien Brody, Danny Trejo és Martin Lawrenceáltal főszerepelt Ragadozók (SuperTV2, 21.50) korrekt iparosmunka, viszont még így is méltó folytatása John McTiernan ’87-esPredatorjának. (Bővebben)

A Ponyvaregényről (Paramount Channel, 22.00), bemutatása idején, 1994-ben azt mondtam, hogy az utóbbi száz év legjobb filmje, s tekintve, hogy a film maga épp akkoriban ünnepelte századik születésnapját, ez elég merész kijelentés volt. Nyilván nem lehet a filmeket abszolút sorrendbe helyezni, nem lehet centire vagy kilóra megmérni, de hogyTarantino remekét akárhányszor meg lehet nézni, az egészen biztos. (Ugye? – kérdeziUma itt a képen is…)

Roman Polanski éjszakába nyúló Szellemírója (AMC, 23.15) olyan, amúgy tehetséges íróról (Ewan McGregor) szól, aki más, nála jobban menedzselt, jobb kapcsolatokkal rendelkező, avagy csupán szerencsésebb írók nevében írja meg azok sikerkönyveit. Afféle stróman. Ez alkalommal azonban megkapja ő is a “nagy ajánlatot”: az ex-miniszterelnök (Pierce Brosnan) életrajzát kell megírnia, idejekorán, furcsa körülmények között elhalálozott elődje helyett… (Bővebben)

Péntek, március 27.

Vannak olyan időszakok, amikor a mai ajánlatban található nyolc film közül jó, ha egy-kettő bekerülhet a “Mit nézzünk…”-be. Ilyen időket élünk. De nincs ok búbánatra, csak a bűnbánatra… A Fészkes fenevadak (Paramount Channel, 20.05) főszereplői például egy londoni állatkert dolgozói, akik azzal próbálják megmenteni munkahelyüket a felszámolástól, hogy a park fásult, természetükből fakadóan szelíd állatait vérszomjas bestiáknak próbálják bemutatni, hogy ezzel növeljék az állatkert látogatottságát. Ez így önmagában elég hülyén hangzik, de ha azt mondom, hogy az állatkert igazgatóját John Cleese, a főgondozót Michael Palin alakítja, akkor már talán viccesebbnek tűnik a szituáció, amit Jamie Lee Curtis és Kevin Kline csak tovább bodorít. Értelemszerűen e filmben elsősorban az angol humor lájtosabb válfajának rajongói találhatják meg szórakozásukat.

 

 

barátok babával - adam scott és jennifer westfeldt

 

A bombák földjén (film+, 21.00) viszont nyert egy közepes vitrinre való díjat is, rengeteg fontos Oscarral egyetemben, azonban e film mégis komolyan megosztja a nézőket. A háborús akciófilmek kedvelőinek túl művészfilm, a művészfilmet kedvelőknek pedig túl akció – én úgy mondanám: nem bambáknak való film ez. A film néhány egészen remekbe szabott jelenete többet mond el egy modern harci helyzet észvesztően gyomorszorító feszültségéről, mint mondjuk 10 darab B-kategóriás akciófilm. Vannak persze szépen felfűzött és rendhagyóan alkalmazott -és éppen ezért izgalmas- zsánerklisék is, néhány valóban remek színészi alakítás is (pl. Jeremy Renner), azonban még én sem mondanám masszív egésznek James Cameron volt nejének, Kathryn Bigelownak filmjét. (Bővebben)

A Halálosabb iramról (Viasat3, 21.00) viszont mindent elmond, hogy egészen biztos voltam abban, hogy soha nem láttam. Viszont mégis: bővebben. (Egyébként azóta már van biciklim is…)

James Cameron tengeralatti filmezés iránti szenvedélyének egyik szép produktuma a mostanában többször is előkerülő A mélység titka (FEM3, 21.00) című film, melyben már ott kavarognak későbbi gigamega-sikereinek fő motívumai, a hajókatasztrófa (Titanic), az idegen civilizáció vs. ember (Avatar), de az igazi vicc az, hogy ez jobb film azoknál, mert még mértéktartó és arányos. (Feltéve ha ezúttal sikerül 16:9-ben is levetíteni…)

A gyermekvállalás felelősségének kérdésével játszik el a kifejezetten okos humorúBarátok babával (Cool, 21.10) című független vígjáték, melynek főszereplői egy kiterjedt baráti társaság, amiben már minden párnak született gyereke, kivéve “az utolsó pár előre fuss!”-nak, akik tulajdonképpen nem is alkotnak egy párt. Julie (Jennifer Westfeldt – ő írta és rendezte is a filmet) és Jason (Adam Scott) csak barátok, ám hogy ne lógjanak ki a sorból, elhatározzák, hogy ők is vállalnak babát, de barátokként, nem pedig házastársakként – remélve, hogy így optimalizálni tudják a gyermeknevelést és minimalizálni az ebből adódó személyes konfliktusokat. Természetesen, a tettek mezején minden másképpen alakul, mint ahogy eltervezték… (A képen Scott és Westfeldt)

A Ki nevet a végén? (Paramount Channel, 22.00) végül is nézhető szajréfilm, mely Las Vegas csilivili környezetében játszódik, igazán érdekes viszont inkább a mellékszereplők kapcsán lehet: Quentin Tarantino és James Belushi egyaránt hozzák a szokásos formájukat.

Ezzel párhuzamosan az ókorba is tehetünk egy kis kirándulást. A sas (Galaxy, 22.05) című szandálos, kardozós történelmi(es) kalandfilmet a félig magyar származású Kevin Macdonald forgatta, nagy részben nálunk, magyar színészekkel is, magyar stábbal is. A történetben egy bizonyos Marcus Aquila (Channing Tatum) 20 évvel azután (i.sz. 140-ben), hogy Britanniában eltűnt már egy római légió, az esős szigetre érkezve próbál rendet rakni a renitenskedő brit törzsek között/felett… Aqulia non captat muscas. Vagy mégis?

A Válás olasz módra (D1 TV, 22.25) azonban egy virtigli filmklasszikus. Rendezője,Pietro Germi úgy rendez vérbő fekete komédiát, hogy közben éles kontúrokkal rajzolja körül az olasz társadalom jellegzetes és igaz sztereotípiáit is. A történetben egy szicíliai nemes (Marcello Mastroianni) válásának történetét ismerjük meg, hogyan válik el csúnya feleségétől és hogyan szerez helyette szépet, csinosat…

Csütörtök, március 26.

A lagymatag tendencia tovább folytatódik, tehát aki tévében normális filmeket akar látni, az jobban teszi, ha előfizet, online, on demand, letölt, stb. Érdekes (vagy éppen kedves) film azért lesz ma este, például a Hölgyek levendulában (D1 TV, 19.25), amiben két idős hölgy (Maggie Smith és Judi Dench – a képen) talál egy sebesült fiatalembert (Daniel Brühl) a tengerparti házuk előtt, a parton. A hölgyek – két nővér – között megindul a versengés az ifjú kényeztetésének jogáért, akiről ráadásul kiderül, hogy hegedűművész. A baj csak az, hogy ő másfelé keresi a szerelmet… Jók a film arányai, mindvégig megmarad érzelmesnek, romantikusnak, de sosem válik édeskéssé, szentimentálissá, sőt egy picit még tabut is dönt. Jó, csak billent, de akkor is…

 

 

hölgyek levendulában - maggie smith és judi denchA régimódi sci-fik kedvelőinek izgalmas lehet az Égi tűz (Paramount Channel, 19.45) című film is, mely nagyjából akkor készült, amikor elindultak az X-akták, amikor elöntötte a világot a parapszichológia, a new age és a többi fél/áltudományos bűbáj, és egyre többen kezdtek hinni abban, hogy valakiknek kell lenniük odafent. Ez az 1993-ban készült mozi az UFO-filmek egyik jellegzetes darabja. Fények az égen, majd egy energianyaláb leterít egy embert, aki néhány nap múlva kerül elő meztelenül, kiéhezve úgy, hogy az égadta világon nem tud semmit arról, hogy hol töltötte az elmúlt időt…

A ma esti másik romantikus történet a Csak barátok (Story4, 21.05), mely azzal a közismert helyzettel játszik el, amikor a fiú szerelmes a lányba, aki viszont látszólag nem akar mást, minthogy csak barátok legyenek. Anna Faris, Amy Smart, Ryan Reynolds. (Bővebben)

A rendszerváltás körüli idők problematikájával foglalkozik a Szalai-Dárday alkotópáros ’93-as Nyugattól keletre, avagy a média diszkrét bája (Duna, 23.15) című szatírája, melyben a kor jellegzetes figurái (Szőke András, Badár Sándor, Szabó Győző ésRegős János) egy bazi nagy, viszont legalább kikapcsolhatatlan nyereménytévét szállítanak végig az országon egy ruszki katonai teherautón, hogy aztán azt átadják a szerencsés/szerencsétlen nyertesnek.

Szerda, március 25.

A szokásos Szulejmános-szerda, gyenge nap, mint rendesen, viszont legalább méltó a tegnaphoz, tegnapelőtthöz…

 

 

a nyughatatlan - reese witherspoon és joaquin phoenixTalán soha, senki nem fényképezte még a Balaton-felvidék Badacsony-környéki tájait olyan meleg, óarany színekkel, mint Gózon Francisco az Eszter hagyatéka (D1 TV, 19.25) című Márai-adaptációban. Provance-t, Toszkánát szokás így fotózni romantikus filmekben, ám így most már mi is büszkén mutogathatjuk, lángoktól körülölelt kis hazánkban is vannak ám szép tájak – már, ha eddig ezzel nem lettünk volna tisztában. Ezekért a képekért, azért az elbűvölő kis kúriáért, ahol e film játszódik, az árnyas lugasért, valamint a hibátlan színészi teljesítményekért érdemes megnézni e filmet – másért sajnos nem igazán… (Bővebben)

Félreértés ne essék, a Ne folytassa, felség! (Story4, 21.05) nem valamelyik folytatása a meglehetősen idétlen, de az angol humor kedvelőit olykor mégis mérsékelten szórakoztatni képes Folytassa…-sorozatnak, bár nem áll messze tőle. A történetben egy közelebbről nem meghatározott királyság uralkodócsaládja balesetben kimúl, s az öröklés egyetlen igen messze szakadt távoli rokonra (John Goodman) száll, aki momentán bárzongorista egy Las Vegas-i lebujban. Ralphnak, a zongoristának természetesen köze nincs a szofisztikált királyi etiketthez, királyi vére már régen whiskyvé változott, ezért a királycsináló lordra (Peter O’Toole és John Hurt) igen kemény munka vár, hogy Ralphból királyt faragjanak. Ismerős a séma, ugyebár.

Sylvester Stallone ismét furcsa pofákat vág a Daylight – Alagút a halálba (Viasat3, 21.00) című katasztrófafilmben, de azért szerepe szerint ezúttal is ki fogja hozni a metróalagútban rekedt embereket. Utána megnézhetjük a Serenityt (Viasat3, 23.25), amiben a Firefly című, a scifi kliséit western-elemekkel vegyítő, izgalmas társadalmi és politikai kérdéseket is felvető, utópikus, ám igen szórakoztató sorozat történései kapnak egyfajta befejezést. Így azonban eléggé értelmetlennek tűnik e film levetítése. (Bővebben)

A mai legjobb film A nyughatatlan (FOX, 22.40), ami a legendás, és legendásan zűrös életet élt Johnny Cash nevű countryénekes kíméletlenül őszinte önéletrajzának filmadaptációja, James Mangold rendezésében, Joaquin Phoenix és Reese Whiterspoon (a képen) remeklésében – az utóbbi Oscart kapott érte, de az előbbi is megérdemelte volna. Érdekesség, hogy a filmben elhangzó dalokat a színészek játsszák és éneklik, no playback – de ezt is volt már alkalmunk látni jó néhányszor.

Kedd, március 24.

Hát, a mai felhozatalra alig akadnak szavak… Michael Douglas és Kathleen Turnereheti szerelmi légyottja ezúttal kifejezetten háborúba torkollik, ami persze, nézhető lene, ha nem láttuk volna már 1989 óta jó néhányszor. A rózsák háborújánál (RTL II, 18.55) ismét Danny deVito tartja a gyertyát, sőt, még ő is mondja meg, mikor, ki vágja a másik fejéhez (értsd ezalatt, hogy ő a rendező is egyben…).

 

 

a tehetséges mr. ripley - matt damonA Szentivánéji svéd szexkomédiáról (Story4, 21.05) viszont semmit nem tudok – viszont lehet, hogy ha tudnék, akkor nem ajánlanám. Annyira gyatra azonban a mai filmkínálat, hogy még ez is belefér, legfeljebb -szokás szerint- elkapcsolunk valamelyik állatos csatornára, vagy a Castle-re. A leírás szerint egy csapatnyi régi iskolatárs, barát szórakozik egyikük tengerparti nyaralójában, az ismert svéd szabadosság, szauna, nudizás, stb., piálás közepette… Nyilván egyszer elszabadulnak a hűvös indulatok. Vagy sem. Mittudomén.

Bár nem több egy szórakoztató szélhámos-filmnél, mégis A tehetséges Mr. Ripley(Paramount Channel, 21.40) a mai legjobb választás. A címszereplő Tom Ripley (Matt Damon – a képen) egy csóró New York-i srác, aki egy valamiben biztos, hogy nem akar csóró lenni, s ennek érdekében különös képességet fejleszt ki magában: bárkit képes hitelesen utánozni. Tom meredeken kúszik felfelé a társadalmi ranglétrán, de meddig még? Damon partnerei Gwyneth Paltrow, Cate Banchett, valamint Jude Law és Philip Seymour Hoffman, a filmet pedig a Anthony Minghella (pl. Hideghegy, Az angol beteg) rendezte.

Hétfő, március 23.

Három filmet találtam érdemesnek kiemelésre a mai rendes sorozatokat és alsó-középkategóriás akciófilmeket felvonultató kínálatból. Az első a Fiúk az életemből(FEM3, 21.00) lesz, mármint egy bizonyos Beverly Donofrio hamvas bakfiskorából. A hölgyet gyerekkönyvszerzőként és esszéistaként is számon tartják az amerikai irodalmi életben, de igazán ismertté saját, meglehetősen problematikus tinédzserkorát elmesélőFiúk az életemből (Riding in Cars with Boys) című önéletrajzával vált. A belőle készült, hasonló című film neves szereplőgárdával (Drew Barrymore, James Woods, Brittany Murphy) kísérli meg visszaadni Donofrio sajátosan fanyar humorú, önkritikus hangú szövegét. Bár néha tényleg vicces dolgok történnek a filmben, természetesen, szó sincs vígjátékról, ahogyan azt a port.hu is jelzi, a film reális, valódi, megélt történetet mesél el.

 

 

harcosok klubja - brad pitt és edward nortonSokak számára talán egy kis meglepetésre, de irodalmi adaptáció (Chuck Palahniukregényének alapján) a Harcosok klubja (Cool, 21.10) is, ami az ezredforduló idejének egyik emblematikus kultuszfilmje, ennek megfelelően, de ennek ellenére is erősen ajánlott megtekintése, tekintve, hogy viszonylag ritkán kerül a tévék képernyőjére. David Fincher egyik legnagyobb -és igazán azóta sem megismételt- dobása ez a film, mely cinikus, dekadens és tűpontos képet adja az ezredvég és ezredelő jellemző embertípusának, a gátlástalan yuppie-nak. Főszerepben Brad Pitt és Edward Norton (a képen).

Megmondom őszintén, Woody Allen 1978-as Belső terek (AMC, 21.35) című filmjéről az égadta világon semmi nem jut eszembe, pedig valamikor hajdanán, egész biztosan láttam… Woody nem is játszik a filmben, “csak” írta és rendezte ezt a drámát, amit korabeli kritikusai Bergman és Csehov ihlette drámaként jellemeztek, és ami egy tipikus amerikai, középosztálybeli család lassú agóniáját mutatja be több-kevesebb sikerrel, deDiane Keaton megrázó erejű főszereplésével.

Vasárnap, március 22.

Remélhetőleg útszéli humortól mentes útszéli bisztróba kalauzolja el a nézőt a ma estére szóló első ajánlat, ami műfajilag romantikus komédia. A Pincér lány – Édesen is csípős(SuperTV2, 19.30) három címszereplője körül forog a történet, akik keményen osztják a betérő vendégeket – a hely specifikumából fakadóan többségükben férfiakat, akiket a csípős modor, valamint a lányok kreálta ínycsiklandozó pite mégis mágnesként vonz. Igazán ismert nevek nincsenek a filmben (bár egy Keri Russell, egy Jeremy Sisto, vagy egy Nathan Fillion azért jóval több egy egyszerű, helyiérdekű celebnél…), de remélhetőleg azért egy könnyed vacsora utáni ejtőzéshez éppen elég lesz ennyi is.

 

 

a pelikán ügyirat - julia robertsA Pocahontas-mese és a Farkasokkal táncoló című indiánfilm motívumaiból összeollózott Avatarral (RTL Klub, 19.50) James Cameron minden idők egyik legnagyobb kasszasikerét prezentálta. A film, mint film, szerintem gyenge. Viszont látványos. Igaz, nem úgy látványos, mint a milánói dóm, mint Csontváry vagy Rembrandt festményei, de nem is úgy, mint Kuroszava vagy Coenék filmjei: nagyjából, mint az augusztus 20-i tűzijáték. (Bővebben)

Eközben, a 88 perc (AMC, 20.05) című thrillerben az Al Pacino által alakított pszichiáternek 88 perce van, hogy megmentse saját életét, amit Jon Avnet rendező real time akar nekünk elmesélni. Valahol azonban valami bibi csúszhatott a fogaskerekek közé, mert a film 107 perces… Egyszer persze, simán meg lehet nézni ezt a filmet, de egészen biztosan nem ez az alkotás Alfredo életének főműve.

A Farkasok birodalma (FEM3, 21.00) műfajilag nagyjából hasonló, mint az előbbi film, azonban annál sötétebb, picit misztikusabb és durvább. Két kőkemény párizsi zsaru (Jean Reno és Jocelyn Quivrin) a török maffia, a nőket gyilkoló szadista gyilkos és zavaros lázálmok nyomában.

A Pelikán ügyirat (ATV, 20.40) írója John Grisham, tehát nyilvánvalóan valami izgalmas és szövevényes tárgyalótermi dráma-féleség lesz belőle. Egy joghallgató (Julia Roberts – a képen) egy egyetemi dolgozatban véletlenül leleplezi a Legfelsőbb Bíróság tagjait ritkító gyilkosságsorozatot, melynek szálai túl messze és túl magasra vezetnek. A lány (Alan J. Pakula filmje 1993-ban készült) gyorsan rájön, hogy darázsfészekbe tenyerelt, amikor megrettenve látja, hogy akinek csak megmutatja a dolgozatát, másnapra már a helyszínelők piszkálják hulláját. Egyetlen emberben bízhat csupán, ám az meg újságíró (Denzel Washington)… Régi film, jó film.

Csakúgy, mint az egy évvel későbbi Négy esküvő egy temetés (Story4, 21.25), amivel ismét könnyedebb vizekre evezhetünk Andie MacDowell-el, Hugh Granttel, valamint Kristin Scott Thomasszal.

Azonban ezeknél még régebbi és még jobb film a Rocco és fivérei (Duna, 21.45), ami még véletlenül sem Rocco Siffredi életrajza, ellenben virtigli filmklasszikus, főszerepben pedig a kormánymédia soros arca, Alain Delon. Az 1960-as monstre alkotása (180 perces filmek nem nagyon készültek akkoriban sem) Luchino Visconti legismertebb munkája, ami a maga korában nagy sikereket aratott, komoly hatást gyakorolva sok későbbi filmesre. A film teljes jelenetei köszönnek vissza például Scorsese Dühöngő bikájából, Coppola Keresztapájából, ami nem csoda, hiszen ezek mind ugyanarról szólnak: a szegény olaszok hogyan harcolják ki maguknak, hogy gazdag olaszok legyenek. (Bővebben)

No, de vissza a jövőbe. A Looper – A jövő gyilkosa (SuperTV2, 21.45) tulajdonképpen egy teljesen vállalható scifi-akciófilm, a Terminátor alapkonfliktus-sémáinak egyfajta kreatív variációja. A kiöregedett bérgyilkos (Bruce Willis) visszautazik az időben (amikor ez már lehetséges), hogy rendbe tegye a jövőt – ott azonban saját magának fiatalabb énjével (Joseph Gordon-Levitt) is meg kell küzdenie. Szeretem azokat a scifiket, amelyek a realitás talajáról kiindulva teremtenek jövőképet (és most nem az időutazás realitására gondolok), ahol minden majdnem olyan, mint manapság, de azért mégsem. Mint a Szárnyas fejvadászban, például. Vigyázzunk a gyerekekre.

A Palmettó (Viasat3, 22.00) című krimi noirt már ajánlottam tegnap is, és az utána, már az éjszakában következő Ray (Viasat3, 00.25) című Ray Charles-életrajzot is, sokszor. És a Millió dolláros bébit (D1 TV, 22.25) is, amiben Clint Eastwood adja a mára megkeseredett, savanyú öreg bokszedzőt, miközben rendezi is a filmet, akit minden ellenkezése dacára, egy tehetséges fiatal bokszolólány (Hilary Swank) mégis újra a csatasorba állít.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!