Szerda, április 1.

Veszélyes nap lesz a mai, nagyon vigyázzunk! Április elseje.

 

 

Tim Burton szellemes, mesés, édesbús hangulatú története a Nagy Hal (RTL II, 18.35) Edward Bloomról, tulajdonképpen egy életrajz egy érdekes emberről, aki egyfajta modern, jó szándékú Münchausenként élte le életét. Egyszerű ügynök volt, aki szürke hétköznapjait szárnyaló fantáziával feldúsítva mentette le memóriájába, és ezt, ha lehet, még jobban kiszínezve mesélte el fiának. Persze, a színes mese ellenére van nemzedéki ellentét, a fiú el is menekül papától jó messzire, Párizsba. Az apa betegségének hírére tér csak haza, ám ez ad apropót arra, hogy kiderítse, mi is igaz abból, amit a papa korábban összehordott.Albert Finney az öreg Bloomként zseniális. Mellette komoly sztárparádé: Danny De Vitótól Ewan McGregoron át Helena Bonham Carterig (Burton nejéig) sokan vannak jelen. Burton egyik legjobb filmje ez, elsősorban  a világot komplexen meghatározni szándékozó, egyetemes érvénye és mély humanizmusa miatt.

A Megtorlás (D1 TV, 19.25) hasonlóképpen jó film, sőt, tán még jobb is, azonban lényegesen komorabb, ólomsúlyúbb alkotás. Az igaz történetet elmesélő második világháborús dráma Róma körül játszódik, amit a német nácik tartanak ellenőrzés alatt a háború vége felé, egy olasz partizáncsapat azonban sikeres szabotázsakciókkal támadja őket. A németek Kappler ezredes (Richard Burton) parancsára ártatlan civilek kivégzésével megtorlással fenyeget az akciókért; a bátor Fulgenzio atya (Marcello Mastroianni) azonban megpróbálja meggyőzni őt arról, hogy ezzel a brutális tettel semmire nem megy. (A film hangulatához.)

Az elnyomó hatalommal szembeni ellenállás egy másfajta jellegű metódusával ismerkedhetünk meg a következő ajánlatban. Ha kíváncsiak vagyunk, vajon miért hordanak mostanában a nem éppen hatalompárti tüntetéseken olyan vicces, fehér, pörgebajszos álarcot (lásd a képen) bizonyos anarchista elemek szerte a világon, akkor nézzük meg ma este a V, mint vérbosszú (Viasat3, 21.00) című filmet, mely a (másféle jellegű forradalomban utazó) Mátrixot is jegyző Wachowski-testvérek műhelyéből került ki. “(…) egyszerre kalandfilm, politikai thriller és antiutópia, amely a zsarnokságról, az elnyomásról, a média agymosásáról szól és azt vizsgálja, mi történik, ha egy diktatúrában az egyén a saját kezébe veszi a törvényt. “Ne kérdezz, ne kritizálj, ne is gondolkodj: a Párt mindent jobban tud” – üvölti a gonosz kancellár.” Ni.

A Step Up (Story4, 21.05) című zenés-táncos semmiségben Channing Tatum rosszfiú, de jól táncol, amiért a kislányok sikítozva vannak odáig.

A hetvenes évek egyik legendás krimisorozata volt az, amiben egy nagyon laza szőke és egy nagyon laza göndör fekete zsaru, egy piros Gran Torinóban száguldozva léptek a bűnözők bütykére. A Starsky és Hutch (Paramount Channel, 21.40) így nem úszhatta meg a “felmelegítést”, ezúttal Ben Stiller (Starsky) és Owen Wilson (Hutch) kísérli meg a lehetetlent. Habkönnyű, szórakoztató krimi-komédia lett az eredmény, mely azonban híján van bárminek, ami kultuszt csinálna belőle… Ezért sem lett belőle egy új sorozat.

Az utolsó ajánlatban visszatérünk Rómába, egy újabb elementáris erejű drámával.Pasolini Mamma Rómája (Duna, 23.35) életem egyik első komoly témájú filmélménye volt, egy szombat este vetítette az egyetlen tévécsatorna, valamikor a hetvenes évek vége felé. A mai napig emlékszem Anna Magnani elképesztő alakítására és azokra a kietlen, szeles római, külvárosi utcákra, ahol a történet játszódik. Mamma Róma kurva, aki egyedül neveli kisfiát és szeretne kitörni a nyomorúságos, kilátástalan életéből – amire viszont semmi esélye.

Tovább a blogra »