Süthetünk krumplit Al Pacinóval Michelle Pfeiffernek a Krumplirózsában (Paramount Channel, 19.20), ha nem unjuk még az efféle sovány, de telített zsírsavakban és gonosz szénhidrátokban gazdag vacsorát.
Később kommersz, de nézhető mozi Mel Gibsonnal a Visszavágó (Viasat3, 21.00), amiben Gibson egy pitiáner betörőt alakít, aki rendesen végzi munkáját (a betörést), mígnem egy balul sikerült akció következtében elsodorják az események: borul a megszokott, nyugodt élete, veszélybe kerül a családja… Igazi, mainstream, szórakoztató akciókrimi lesz ez, amit vállal, azt hozza is.
Rendkívül érdekes film viszont a Truman Show (Duna, 21.25), mely látszólag egy groteszk, olykor már szinte morbid humorú szatíra “az” amerikai kisemberről (Jim Carrey – a képen) és az őt körülvevő, gondosan kitalált és felépített álomvilágról, a mindent behálózó, irányító és befolyásoló médiáról, valójában azonban egy filozófiai példázat a modern életről, a lehetőségeinkről, a jövőről. Vagy fordítva, végül is mindegy. Fontos film, mely közérthetően fogalmazza meg a való életünket valójában is mozgató lényeges dolgokat.
Hasonlóan fontos mozi a virtuális világ és a drogok egymással szorosan egybefonódó problematikájához talán először autentikusan közelítő Strange Days – A halál napja (Paramount Channel, 21.40) című Kathryn Bigelow-film, mely méltán vált az x-generációként ismert korosztály, valamint a techno-, acid rave- és gamerszubkultúra programadó kultikus alkotásává. Hogy miért is lett ez így, az megtekinthető ma.
Fábri Zoltán (és Sánta Ferenc) Az ötödik pecsétje (m3, 23.15) méltatlanul alulértékelt filmje a világ filmművészetének. Mindössze egy Arany Medve-jelölést gyűjtött be a jelentősebb fesztiválokon, holott ha Amerikában készült volna, úgy kapott volna egy zsák Oscart, hogy csak fütyül. A filmben látható zseniális színészi teljesítmények (pl. Őze Lajos, Márkus László, Dégi István…), a sokat idézett bemondások, filozofikus találós kérdések, a történet katartikus ívében kifejezésre kerülő mélyen humánus, antifasiszta üzenet mind erre (és még errébb) predesztinálná. Ma este tán az is kiderül számunkra ebből a mai is fájón aktuális mesterműből, hogy mik vagyunk tulajdonképpen: Timóteusz Takatiki, vagy éppen Gyugyu.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: