Mit nézzünk ma a tévében?

Vasárnap, május 31.

Ha nem nézzük a cukiságokat, akkor szóba jöhet A titánok haragja (RTL Klub, 19.50), ami alapvetően mesefilm, méghozzá igen látványos produkció, melynek története -mondjuk azt- az ógörög mondavilág bizonyos elemeinek és karaktereinek szabad variációja. Mesefilm, na.

 

 

utódok - george clooney

 

George Clooney (a képen) egy a családfáját egyenesen a hős I. Kamehameha hawaii királyig visszavezetni tudó családapát játszik az Utódok (FEM3, 21.00) című filmben, melynek Oscar-díjas története arról szól, hogyan tudja egy apa, két lányával túlélni az anya és a feleség elvesztésének traumáját. A sablonosnak tűnő történetet a lányok és a korábban elfoglalt, családjával mit sem törődő apa közötti érzelmi dinamika, valamint az elhunyt anyáról/feleségről kiderülő titkok teszik izgalmassá. (Bővebben)

Egy másik megható, kedves, bár kissé szomorkás hangvételű családi film a Híd Terabithia földjére (Filmcafe, 21.20), a magyar származású Csupó Gábor kalandos mozija. Egy igen élénk fantáziájú, magányos kisfiú és egy hozzá igencsak hasonló kislány barátságát meséli el ez a képzelet világát a valósággal ügyesen egybemosó történet, de lehet egyfajta híd is, saját gyerekkorunk világába.

Véres gyémánt (RTL Klub, 21.40) című messze nem agyatlan, szimpla, lövöldözős akció-thriller egy filmekben meglehetősen alul-reprezentált problematikára irányítja a figyelmet: Fekete-Afrikára. A gazdag világ jobbára e kontinenst csupán luxus-szafarikról ismeri: talmi képeslap-hitelesség ez. Törzsi harcok, elképesztő polgárháborús vérengzések, hovatovább, népirtások olykor néhány négyzetkilométernyi szikes földért. Vagy mint ebben az esetben, a gyémántért. Leonardo di Caprio is beáll a jófej-sorba, hogy tehetségéhez, eszköztárához szabott módon, műfajban adjon hangot a felhívásnak: itt is élnek emberek, akik, ha nem figyelünk, lassan elpusztítják magukat. (Bővebben)

A mai napi Delon-film az Egy gazember halála (Duna, 21.40), mely már címében sejteti, miről lesz szó benne. Nos, korrupt rendőrökről és politikusokról, maffiózókról és gyűrött arcú, magányos igazságbajnokokról – Georges Lautner ’77-es igen kemény és ma is aktuális krimijében Alain Delon partnere Ornella Muti. Na, muti Muti – járta a szólás annak idején a mozipénztárak előtt…

Az élet nem szép a New York bandáiban (AMC, 22.00) sem. Martin Scorsese bő két és félórás, olykor igen erőszakos jeleneteket is tartalmazó filmeposza a város hősies őskoráról szól, két gigaikon főszereplésével. Leonardo Di Caprio és Daniel Day Lewis vetélkedik egymással a filmben, bokszban, utcai harcokban és kőkemény farkasszemnézésben. (Bővebben)

Roman Polanski éjszakába nyúló, és szintén igen sokszor látott Szellemírója (Filmcafe, 23.10) olyan, amúgy tehetséges íróról (Ewan McGregor) szól, aki más, nála jobban menedzselt, jobb kapcsolatokkal rendelkező, avagy csupán szerencsésebb írók nevében írja meg azok sikerkönyveit. Afféle stróman. Ez alkalommal azonban megkapja ő is a “nagy ajánlatot”: az ex-miniszterelnök (Pierce Brosnan) életrajzát kell megírnia, idejekorán, furcsa körülmények között elhalálozott elődje helyett… (Bővebben)

Szombat, május 30.

Mivel úgy tűnik, pislákol már a nyár, gondolom, senkit nem érdekel, hogy mi történik a héten már tán negyedjére Jennifer Anistonnal és Vincent Vaughnnal; mint ahogy az sem, hogy Hello, Dolly! (ATV, 20.40), ami nem az a kiköpött bárányklónozós sci-fi horror, ugyebár, a “satöbbiről” nem is szólva.

 

 

jfk - kevin costner

 

Sci-finek ugyan valami sci-fiszerűség, horrornak viszont legfeljebb horrorisztikusan rossz a szegény Harrison Ford és még szegényebb Ben Kingsley neveivel fémjelzett Végjáték (Cool, 21.00), ami nyilván nem érdemtelenül kapott 1/10-et: bővebben. Tehát, ez sem az a film, amiért ma este is feltétlenül otthon kell kockásra ülnünk a kanapét.

Nem ez a helyzet viszont a következő darabbal, hiszen mind a mai napig a különféle konspirációs teóriáknak számára az egyik legtermékenyebb táptalaj az amerikai politikatörténet egyik hatalmas nagy, megkerülhetetlen kérdőjele, hogy ki és mi okból, mi célból ölte meg Kennedy elnököt? Erre keresi a választ Oliver Stone is a JFK (Duna, 21.15) című, sok díjra jelölt, sok díjat nyert és tényleg lehengerlő szereposztást (az élén Kevin Costnerrel – a képen) villantó 1991-es politikai oknyomozó drámájában.

Az Ügyféllista (Story4, 21.20) egy teljesen más természetű, viszont szintén a valóságban is megtörtént sztorit mesél el. Egy hajdani szépségkirálynő (Jennifer Love Hewitt) szolidan éldegél családjával egy unalmas kisvárosban, mikor a sorozatos balszerencse, balesetek, effélék folytán egyszerre kicsúszik a talaj alóluk. Az anya végső elkeseredésében kurvának áll, hogy el tudja tartani valahogyan három gyermekét és reménytelen helyzetbe került férjét…

Azt hiszem, Koltai Lajos elsősorban a tengerentúli közönség egy bizonyos rétegének, illetve azok vélt ízlésvilágának próbált megfelelni első igazi amerikai játékfilmjével, az Estével (Filmcafe, 21.50). Túl sok benne minden – túl sok sztár, túl sok érzelem, túl sok bűbáj, túl sok melankólia. Vagy csak simán egy csajos film, Claire Danesszel, Glenn Close-zal, Vanessa Redgrave-vel, Meryl Streeppel és még hosszan sorolhatnám, kikkel… (Bővebben)

Az előző film mintegy tökéletes ellenpontjaként, a kőkemény, életszagú, ganxtás akció-krimik kedvelői kedvelhetik a rutinos John Singleton Shaft (Paramount Channel, 22.00) című moziját, mely a hetvenes évek legendás blaxploitation-klasszikus Shaft-sorozatának újrázása. Vicces mellékszerepben, amolyan “nagybácsiként”, maga az ős-Shaft, Richard Rountree is itt hitelesít, míg az emblematikus címszerepet ezúttal Samuel L. Jackson hozza. (Bővebben)

Halálsoron (TV2, 22.55) című remekmű viszont egy komoly, éjszakába nyúló kaland, hiszen hossza 188 perc. Frank Darabont túlzás nélkül katartikus erejű filmet rendezett Stephen King regényéből, mely megtisztító, méregtelenítő kúra lehet ma estére, amellett, hogy közérthető, populáris transzcendencia, egy mélyen emberi üdvtörténet.

Ez A dolog (RTL II, 23.00) éppen ott ér véget, ahol az 1982-es John Carpenter-féle alap-Dolog kezdődik: két félőrült faszi helikopterről üldöz egy kutyát, amelyik a végtelen antarktiszi hómezőkön menekül előlük. Ez a ma esti film tehát annak mintegy előzménye, valójában azonban remake-je, másolata, szinte jelentősebb változtatás nélküli variációja. Alapvető pozitívum, hogy Matthijs van Heijningen Jr. (mondjuk ezzel a névvel nehezen fog nagy karriert befutni Hollywoodban…) is tiszteli Carpenter korszakos művét, és nem akart jobb, nagyobb, gusztustalanabb és látványosabb filmet csinálni, így ez a film egyfajta tisztelgésként, hommage-ként fogható fel leginkább. (Bővebben)

Testvérek (Cool, 23.10) is egy remake, viszont ennek ellenére egészen jó kis mozi. Susanne Bier dán filmrendezőnő Testvéred feleségét… című kiváló filmjéből Jim Sheridan készített egy azzal azonos minőségű, csak az eredetiségét tekintve másodlagos jellegű alkotást. A sztori egyszerű a felszínen, a mélyben viszont mély: Sam (Tobey Maguire) katona, Afganisztánban szolgál, testvére Tommy (Jake Gyllenhaal) pedig éppen most szabadul a börtönből. Sam repülőgépét lelövik, s a tragikus hírre Tommy úgy gondolja, hogy neki, mint testvérnek muszáj megvigasztalnia Sam feleségét, Grace-t (Natalie Portman). Éppen nagyban vigasztalja, amikor beállít Sam…

Gattaca (SuperTV2, 23.30) pedig egy igen stílusos sci-fi, mely azonban nyugodt szívvel ajánlható a műfaj iránt idegenkedőknek is, hiszen a műfaj gondolkodó, filozofikus vonulatába tartozik, vaskos, krimi-thrillerre hajazó jegyeivel egyetemben. Klónozás, őssejtkutatás, az egészségügy jövője, ilyenek. No, és Uma Thurman, Jude Law és Ethan Hawke.

Péntek, május 29.

Ezt azért így ki lehet bírni… El sem kezdődött szinte a hét és már vége is. Induljon tehát útjára a gyönyör, vár ránk A nyolcadik utas: a Halál (Viasat3, 21.00)! Ráadásul rendezői (néhány perccel hosszabb, uszkve két jelenettel bővebb) verzióban. Az én korosztályom még moziban látta először (a moziverziót), amikor még szó sem volt Alien-sorozatról. Hogy milyen hatással bírt a film az akkor már picit repedező szocialista közerkölcsre, arra bizonyíték, hogy Nyolcadik utas a benzinkutas címmel már énekelte is a dalt nem sokkal később a Sikátor zenekar. Így születik a kultusz: ha valami bejön, rögtön jön is kifele. Nem mondom, hogy annyiszor néztük meg, ahányszor adták (az a Star Wars volt), mert elsőre is sokk volt Ridley Scott filmje. Számomra azonban azóta is ez a film a Numero Uno, ha scifi-horrorról van szó.

 

 

alkonyattól pirkadatig

 

A buli (lásd a képen) azonban Alkonyattól pirkadatig (Paramount Channel, 22.15) tart, például Robert Rodriguez ellenállhatatlanul nevetséges, térdig vérben tapicskoló vámpírzombi-kaszabolós bad tripjében.

A szende lelkűek ezalatt (illetve, ezt megelőzően) sármos pilóták, szexi sztyuvik (no, meg itt is George Clooney) körül nyüzsögnek különféle amerikai reptereken, legalábbis azEgek ura (Paramount Channel, 20.00) című kedves, élet-igenlő és messze nem tartalmatlan film által, melynek valódi témája azonban igen komoly: a minapi gazdasági válság. (Bővebben)

A még szendébb lelkületű nézők viszont nyilván kapva kapnak az alkalmon, hogy ma is meglesz a napi betevő: a Fogadom (FEM3, 21.00) című romantikus dráma arról szól, hogy van egy szerelmespár, melynek női része (Rachel McAdams) egy autóbaleset következtében kómába esik, s amikor magához tér, olyan amnéziában szenved, hogy nem ismer meg senkit, még szerelmét sem. A férj (Channing Tatum) azonban keményen küzd, hogy újra megismertesse, megszerettesse magát hajdani szerelmével. Jaj nekem.

Miközben a magyar film régen tapasztalt diadalutat jár külföldön, azalatt itthon sokan fanyalognak, fitymálkodnak, hogy miért ez az uncsi holokauszt-téma, már megint csak a zsidók, s miért nem foglalkoznak a magyar filmesek a magyar valósággal, a rendszer(módszer-, gengszter-, stb.)-váltással inkább, stb., blabla. Pedig. Gábor PéterPattogatott kukorica (m3, 23.15) című, kilencvenes évek végén játszódó történetében például valóban a valóság flaszterén koppanhat állunk, amint megismerjük a pattogatott kukoricázásból tengődő Cérna és Mamus történetét, akik akár az ördöggel is cimborálnak, ha az életben maradásuk a cél. Hogy mást ne mondjak, a film egyik emblematikus szerepében magát Hypós Ferit, a hírhedt Fradi-vezérszurkolót láthatjuk…

Alternatíva egy valódi olasz maffiás film, a Mint a bagoly nappal (Duna, 23.35) lehet, még 1970-ből. Rendezte Damiano Damiani, az olasz krimik capo tutti capija, főbb szerepekben pedig Claudia Cardinale és Franco Nero lesz látható. A sztori nagyjából annyi, hogy északról új rendőrkapitány érkezik a poros, dél-olasz kisvárosba és az “új seprűnek jól kell seperni” elv alapján első napján átsétál a rendőrkapitánysággal szemben lévő kastélyba, ahol Don Mariano, a helyi maffia vezére lakik. Spaletták zárulnak, zárak kattannak és a nap tűz kegyetlenül…

Csütörtök, május 28.

A Szerelem, örökség, portugál (Cinemax, 20.00) című portugál film arról mesél, mi történik, ha valaki szülőhazájától messze, idegen kultúrában, egy idegen városban telepszik le, ott szolid egzisztenciát épít, barátokat szerez, és tulajdonképpen boldogan, de szerényen éldegél. Egy nap azonban üzenetet kap, hogy mesés örökség vár rá, ami azonban csak akkor lesz az övé, ha hazatér szülőhazájába… Érdekes, aktuális dilemma egy értelmes, szerethető kis filmben. (Bővebben)

 

 

zuhanás a szerelembe - streep és de niro

 

Ennél még romantikusabb történettel is elüthetjük ezt az estét. A Zuhanás a szerelembe (Paramount Channel, 20.00) két főszereplője, Meryl Streep és Robert de Niro (a képen) mindennap együtt utazik a vonaton a munkába. Tetszenek egymásnak, érdeklik egymást, erős közöttük a vonzalom – a baj csak az, hogy mindkettejüknek van családja…

Ha viszont nem kell az érzelmek csöpögése, akkor talán érdekes lehet a Vízözön (AMC, 20.25) című, igen remek szereposztásban (Morgan Freeman, Christian Slater, Randy Quaid és Minnie Driver) készült mozi is, mely bár nem hibátlan, de mégis eredeti ötvözete a katasztrófa-, és a szajréfilmeknek, valamint a thrillernek. Ha jól emlékszem, gátszakadás miatt önti el a címszereplő a szokásos amerikai kisvárost, ahol a zűrzavart kihasználva gazfickók rabolnak ki egy pénzszállítót. A helyi seriff, valamint a pénzszállító sofőrje azonban észnél van.

A mostanában azért kissé felülreprezentált Michael Clayton (Galaxy, 22.00) címszerepében viszont George Clooney adja a jól menő ügyvédet, romos magánélettel. A tárgyalótermi drámába oltott krimiben felfeslő esetben éppen összeomló kollégáját készül kisegíteni a bíróság előtt – a rafkós és rámenős ügyésznő ellenében. Közben még az is kiderül, hogy védence sem ártatlan… A havert Tom Wilkinson, az ügyésznőt pedigTilda Swinton alakítja, utóbbinak az itt bemutatott remeklése Oscar-díjat ért.

Töltöttünk már órákat mostanában az Órákkal (Paramount Channel, 22.10) is. Stephen Daldry filmje “Michael Cunningham azonos című Purlitzer-, és PEN/Faulkner-díjas regényéből készült, melyet Virginia Woolf 1925-ös műve, a Mrs. Dalloway inspirált. Három korszak, három történet és három női sors olvad össze egyetlen történetté Az Órák időfolyamában. Úgy kapcsolódnak össze, mint a láncszemek, anélkül, hogy tudnák, ugyanaz a nagyszerű irodalmi alkotás változtatja meg visszavonhatatlanul az életüket. Virginia Woolf (Nicole Kidman) a húszas évek londoni külvárosában az elmebajjal küzd, és közben első nagy regényét, a Mrs. Dallowayt írja. Laura Brown (Julianne Moore) Los Angeles-i feleség és anya több mint két évtizeddel később, a második világháború végén olvassa a regényt, és hatására elsöprő erejű változást forgat a fejében. A mai New York Cityben ott van Clarissa Vaughan (Meryl Streep), aki Mrs. Dalloway modern alteregója, s aki szerelmes Richardba (Ed Harris), az AIDS-ben haldokló, briliáns költő-barátjába.”

Vagy jöjjön egy séta, a megszokott társaságban, Éjfélkor Párizsban (Filmcafe, 23.00)?Woody Allen mindenesetre Oscart kapott ezért az ötletért. (Bővebben)

Szerda, május 27.

Kezdjük a könnyedebb végénél! A Trükkös gyémántrablás (RTL II, 18.55) arról szól, hogy egy frusztrált, ám dinamikus menedzser (Demi Moore) és egy kizsákmányolt, nyugdíjaskorú takarító (Michael Caine) hogyan rabolja ki -lásd a címet- munkahelyét, “a világ legnagyobb gyémántkereskedelmi központját”. A kissé erőltetettnek tűnő szituáció végül mégis működőképesnek bizonyul és egy igen helyes szajréfilmet láthatunk.

 

 

a fiúk nem sírnak - hillary swank

 

John Sturges A hét mesterlövész (Cinemax, 20.00) című westernje úgy lett a műfaj egyik legnagyobb klasszikusa, hogy tulajdonképpen egy rendhagyó műről beszélünk. Analizálja és összegzi az ekkora már kifáradó, jellegzetesen amerikai műfajt, egyben meg is előlegezi annak megújhodását. A film mai napig is hat, működik, izgalmas és szórakoztató.

Tegnap éjjel (Filmcafe, 21.00) csúnya dolgok történtek. Az ideális körülmények között élő, irigyelt New York-i pár egyik fele (Sam Worthington) egy üzleti úton esik kísértésbe dévaj kolléganője (Eva Mendes) által, míg otthon férjét epekedve váró asszonykája (Keira Knightley) véletlenül régi szerelmével (Guillaume Canet) fut össze. Egyetlen éjszaka, oké. A dráma azonban itt kezdődik: vajon belefér-e egyetlen félresiklott éjszaka egy ideális kapcsolatba? Az érthetően nem egészen érzelemmentes történet végig tartja az emészthető moralizálás kereteit – és tulajdonképpen, “bizonyos okok” miatt, egészen nézhető még férfiemberek számára is (bár ők nyilván meccset néznek).

Érdekes darab a Tilda Swinton főszereplésével készült, 2001-es Mélyvíz (FOX, 21.50) című dráma is, melyben a Swinton által alakított anya egy reggelen 17 éves homoszexuális fia szeretőjének holttestét találja meg az ajtaja előtt. A nő bepánikol, és fia védelme érdekében eltünteti a holttestet – azonban ahogyan ez lenni szokott, egy szemtanú mindig akad…

Mint mondtam, a vége lesz a legdurvább. A fiúk nem sírnak (Filmcafe, 22.45) című dráma komoly, valós problémát boncolgat. Mit tehet egy túl fiatal korában magára maradt fiatal lány egy kizárólag férfias értékeket dicsőítő, macsó világban? Hogyan élhet teljes életet, élhet-e egyáltalán? A felvetett kérdésekre valószínűleg e film sem ad megnyugtató választ, Hillary Swank (a képen) viszont megérdemelten kapott Oscar-díjat az itt nyújtott alakításáért.

Kedd, május 26.

Akinek esetleg nincs még elege az iménti hosszú hétvégén átívelő, könnyben és esőben tapicskoló romantikázásból, és netán még Al Pacinónak is rajongója, az ma tapadjon aParamount Channelre. Először Al bácsi Michelle Pfeifferrel adja elő szerintem minden idők legbénább szerelmi történetét: a Krumplirózsának (Paramount Channel, 20.00) viszont éppen ez a sutaság az utánozhatatlan bája. Néha túlteng benne a melodráma, túlcsordul az érzelem kelyhecskéje, máskor viszont olyan realista, hogy tüsszögni kell az égett sütőolaj és a gyűrött, agyonhasznált ágynemű áporodott szagától… Aki viszont már tudja, az érteni is fogja. Talán azt is, vajon Papa ezután miért csobban bele A szerelem tengerébe (Paramount Channel, 22.25), ezúttal Ellen Barkinnal… (Lásd a képen) Ellen Barkin nyomában. Ebben azért már lesz némi krimi is.

 

 

a szerelem tengere - al pacino és ellen barkin

 

Lesznek vicces filmek is. Tim Burton zseniális baromságában, a Támad a Mars!-ban (Viasat3, 21.00) például gonosz marslakók támadják meg Amerikát, de az nem hagyja magát. Elképesztő szereposztás (Jack Nicholsontól Glenn Close-ig) tökéletesen komolytalan filmben, mely több műfaj komplex paródiája, a szó legkomolyabb értelmében. Sokan vágják rá az Óvakodj a törpétől! (Duna, 21.35) című filmre is, hogy AZ MEKKORA! Én meg rendszerint ezt nem értem, mert szerintem nem több egy közepesen idétlen krimibohózatnál, melyet nyugodtan lephetne be a feledés homálya – úgy tűnik azonban, Goldie Hawn aranyló fürtjei még mindig képesek elcsábítani a nézőt.

Nem járunk jobban a Napfény (Filmcafe, 21.00) című sci-fivel sem, mely aGettómilliomossal, a Trainspottinggal és más filmjeivel magának komoly tiszteletet kivívó Danny Boyle alkotása. Nem a tudományos hiteltelensége, meseszerűsége miatt rossz film ez. A színészi játékkal sincs baj (Cillian Murphy egyenesen remek), mint ahogy a film képi világával és a hangkörnyezetével sem. Ezek egészen fantasztikusan szólnak, látszanak és egyediek. A film alapjaiban (cselekményszervezésében, az előkészítetlen, logikátlan fordulatokban, a szereplők motivációinak zűrzavarában) van elcseszve – de hátha ma estére elég lesz.

Hétfő, május 25.

Munkaszüneti nap lévén, ma is vasárnap este van. Nagyjából ugyanabban a mederben is folytatjuk, amiben tegnap is… Az első ajánlat rögtön mély víz, hiszen a Rém hangosan és irtó közel (RTL II, 18.35) szinte kizárólag a túláradó érzelmekkel, illetve főleg azok kiprovokálásával operál, mialatt egy Asperger-szindrómás kisfiú szemüvegén (lásd a képen) mutatja meg a nézőnek az USA és az amerikai emberek mai hétköznapjait. (Bővebben)

 

 

rém hangosan és irtó közel

 

Később Jennifer Aniston lesz szerelmes, ezúttal Vince Vaughnba. Gyorsan össze is költöznek – de aztán a szerelem elszáll, és marad helyébe egy kiállhatatlan izé. A Szakíts, ha bírsz (Viasat3, 21.00) című romantikus komédia ugyan nem a valóságon alapul, de akár alapulhatna is, már amennyiben jól emlékszem a bulvárlapok néhány évvel ezelőtti híreire. (És jól emlékszem.)

Megtört város (FEM3, 21.00) ezúttal New York, melynek rohadék, korrupt polgármestere (Russell Crowe) ingatlanpanamákba feledkezik, aminek köszönhetően felesége (Catherine Zeta-Jones) is “rossz” utakra kényszerül. Egy tökös ex-zsaru (Mark Wahlberg) azonban átlát a ködön, összerakja a puzzle-t és belenyomja a polgi fejét az általa teremtett kupac ****-ba. Persze, az ilyen mutatványok mindig igen veszélyesek… (Bővebben)

Megint lesz Egy nap (TV2, 22.15) is. A kiváló dán Lone Scherfig első hollywoodi bérmunkája egyetlen nap, a július 15-e, pontosabban július 15-ék története. 1988 eme nyári napján jött össze a két szerelmes (Anne Hathaway és Jim Sturgess), és az ő sorsukat követjük nyomon az összes többi július 15-én húsz éven át, az összes örömön, bánaton, veszekedésen és kibékülésen keresztül, amit ezeken a napokon átéltek.

A nap és az este koronája biztosan (a szerencsére) már késő éjjel kezdő, szinte már cseppfolyósan érzelmes Üzenet a palackban (RTL Klub, 00.00). Mándoki Lajos filmjében Robin Wright Penn válás utáni lelki sebeit nyalogatja, amikor a tengerparton (tán még naplemente is zajlik a háttérben) egy hullámok által partra vetett palackot talál, benne üzenettel, amelynek tartalma úgy szíven üti a nőt, hogy azonnal nyomozni kezd írója (Kevin Costner) után…

Vasárnap, május 24.

Alapvetően romantikus filmeket lesz ma érdemes nézni, azon egyszerű okból, hogy nem nagyon van más… Egy fiúról (Viasat3, 18.55) mesél például az első nevetős-sírós történet. Nick Hornby bestsellerének 2002-es filmváltozatában Toni Colette, Rachel Weisz és még sokan mások dongják körül Hugh Grantet, mint húst a légy, mígnem.

 

 

üres város - don cheadle és adam sandler

 

Az Üres városban (AMC, 19.55) viszont Adam Sandlert, a pukifilmek koronázatlan császárát látjuk egy egészen tisztességes, majdhogynem igényes drámában. Egy barátság (a képen a barátokat alakító Sandler és a szintén kiváló Don Cheadle) történetét meséli el a film a 2001. szeptember 11-i terrortámadás árnyékában. No persze, nem merülünk bergmani mélységekbe, de egy hollywoodi melodrámától elvárható korrekt, szerethető film azért bőven kikeveredik a végén. (Bővebben)

Tulajdonképpen, “technikailag” sok újdonság nincs a Svédországban különféle művészeti projektjeiről már ismert Anna Odell Az osztálytalálkozó (Cinemax, 20.00) című “elsőfilmjében”, hiszen sem a dokumentarista filmes eszközök, sem az önvizsgálat attitűdje nem az – sőt,mindkettő tulajdonképpen a film ősi toposzai közé tartozik. Ahogyan Anna borítja a bilit a film első szakaszában, az effektíve már megvolt már a dán Dogma egyik legsikerültebb darabjában, a Születésnapban is, csupán az alkalom ezúttal egy osztálytalálkozó, ahol ennek megfelelően, a tinédzser- és iskoláskor régi, sokak számára elfeledett sérelmei kerülnek terítékre. A módszer és a hatás azonban tulajdonképpen ugyanaz. (Bővebben)

Ha igaz volna… (FEM3, 21.00) akkor Mark Ruffalo összejön Reese Witherspoonnal. Ha nem igaz, akkor nem tudom. Romantikus komédia, mely a kényszerű együttélés nehézségeiről szól egy nő és egy férfi között. A problematika nagyjából ugyanaz, mint a “létezik-e barátság férfi és nő között?”, csak itt a kezdetekben még barátságról sem lehet szó. Együttélés, kényszerűen. A vége természetesen borítékolható.

Maestro Zeffirelli Rómeó és Júliáját (Duna, 21.40) szokás úgy becézni, mint a legjobb Shakespeare-adaptáció, mert a szereplőket nem negyven éves, őszülő halántékú, illetve tokásodó, jócskán befutott vezető színészek alakítják, hanem hamvas ifjak, ahogyan aztWilliam is megírta, ráadásul az erkély valóban Veronában van, mint ahogy az összes helyszín is… Szerintem viszont ez egy meglehetősen szentimentális, csöpögősen érzelmes feldolgozás.

A híres T-Bone Burnett áll valójában e történet mögött, mely egy öregedő, láncdohányos és eléggé szittyós country-zenész mindennapjaiból ragad ki néhányat. Kapott is ezt a nálunk tán kevésbé ismert műfajt reprezentáló Őrült szív (RTL Klub, 23.45Oscart Amerikában – tehát otthon, hazai pályán, ahol ez a műfaj zengi körbe a vidéki lakosság túlnyomó részének életét. Egy szobor járt T-Bone-nak a dalokért és egy Jeff Bridgesnek az autentikusan megformált főszerepért. (Bővebben)

Hollywood egyik legkülönösebb figurája a számunkra különösen érdekes című Grand Budapest Hotellal nemrégiben varázsoló Wes Anderson. Korábbi filmje, a szintén elbűvölő Holdfény királyság (Duna, 00.00) olyan, mintha a Barátom, Bonca képzeletbeli második részét Peter Greenaway forgatta volna Hollywoodban, Steven Spielberg producerkedése alatt. (Bővebben)

Szombat, május 23.

Oké, hogy májusi eső aranyat ér, de ez azért túlzás. Ráadásul, az amúgy méltán agyondíjazott Tigris és sárkányt (Filmcafe, 20.05) már mindenki látta, akinek kellett, de mindenki meg is fogja nézni (akinek kell). Repülő, emberfeletti képességű hősök, szélesen áradó érzelmek, földöntúli gonoszok. Ezzel a filmmel Ang Lee egyszer és mindenkorra lefordította, emészthető formába öntötte, egyben (némelyek szerint) le is butította a balga Nyugat számára a wuxiát. A Nyugat azonban jóízűen befalta az egészet, az elejétől a végéig.

 

 

wayward pines - matt dillon

 

A hatalom árnyékában (Film Mánia, 21.00) című remek politikai dramedyben viszont az amerikai politikacsinálás színfalai mögé kukkanthatunk be, George Clooney, Ryan Gosling és Philip Seymour Hoffman segítségével – azonban szintén nem először. (Bővebben)

Új, talán nézendő krimisorozat indul a FOX-on, egyből két résszel. A Waynard Pines(FOX, 21.00/21.50) a misztikus filmjeiről elhíresült M. Night Shyamalan projektje, mely neves színészekkel (Matt Dillon – a képen, valamint Toby Jones, Juliette Lewis, vagy például Terrence Howard) mutat be egy, a hírek szerint, a legendás Twin Peaksre hajazó történetet. Az epizódok rendezői között ott olvashatjuk Antal Nimródnevét is, Shyamalan, vagy mondjuk a szintén nem névtelen James Foley vagy Tim Hunter között. A történet ismertetője szerint, Ethan Burke titkosszolgálati ügynök (Matt Dillon) azzal a küldetéssel érkezik Wayward Pines városába, hogy megtaláljon két eltűnt szövetségi ügynököt. Ám minden egyes lépés, amely Ethant közelebb viszi az igazsághoz, eltávolítja korábbi hétköznapi életétől, mígnem kénytelen lesz szembenézni a szörnyű valósággal, hogy talán soha nem jut ki élve a városból.

Az élet értelmét (Viasat3, 22.50) már ismerjük… Ha mégsem, akkor ma majd aMonthy Python jól elmondja, mi is az.

Valkűr (Cool, 23.00) című háborús dráma is mindenképpen nézhető opció késő estére. Tom Cruise igen hitelesen és megrázó erővel alakítja ebben a filmben a Hitler elleni tizenöt (!) sikertelen merénylet körül a legsikeresebbet végrehajtó Stauffenberg gróf figuráját, Tom Wilkinson vagy például Kenneth Branagh asszisztenciájától övezve. (Bővebben)

Ezzel szemben, Az ördög maga (RTL II, 23.00) ezúttal Brad Pitt, egy veszélyes IRA terroristát alakítva. Magát csendes, szerény és igyekvő ír vendégmunkásnak kiadva húzza meg magát a kissé tutyimutyi New York-i zsaru (Harrison Ford) családjánál, aki sokáig nem fog gyanút…

Egy másik alternatíva lehet A zöldfülű (RTL Klub, 23.10), egy masszív, stabil krimi-komédia, melyben Clint Eastwood a szőrös tökű, öreg zsaru, aki Charlie Sheent -a címszerepben- osztja ezerrel.

Péntek, május 22.

Itt van az ősz, itt van újra, a tévében pedig ismétlések. Amúgy az Októberi égbolt (Paramount Channel, 19.30) nem rossz, egy tipikusan hollywoodi-típusú életrajzi film, mely a céljainkért való szakadatlan küzdelem értelméről, a család fontosságáról, a tökösségről szól, valós események (Homer Hickam élete) alapján. Bemutatkozik Jake“Márpedig fiam, belőled akkor is bányász lesz, ha a fene fenét eszik is!” Gyllenhaal. A végén természetesen győzünk, a bánya marad a bányászoknak, a határ viszont a csillagos ég (és még tovább!). Tűzijáték, összeborulás, elszoruló torkok, könnycseppek.

 

 

london - jessica biel és chris evans

 

Ha tegnap késő este kihagytuk A Sárkányt (Viasat3, 21.00), avagy a legendás Bruce Lee életéről szóló mozit, akkor azt ma emberi időpontban is pótolhatjuk. Ez is életrajz lesz természetesen, de annak igen izgalmas és érdekes.

Az éhezők viadala (RTL Klub, 21.15) ugyan az Alkonyat-trilógiával betörő misztikus és nagyon romantikus tinitörténetek ma már talán elhaló divatjának egyik darabja, de azok közül talán a legjobb. (Bővebben)

Az élet szép (Paramount Channel, 21.40) annak idején szépen végigtarolta a világ filmfesztiváljait, inkluzíve 3 db. Oscar-díjjal. A film Guidóról (Roberto Benigni Oscar-díjas alakítása), a chaplini értelemben vett kisemberről szól, akit a második világháború alatt származása miatt kisfiával együtt lágerbe zárnak. Hogy kisfiának könnyebb legyen a koncentrációs tábor szörnyűségét elviselni, Guido azt a “játékot” találja ki, hogy ők, a rabok egy nagy játékban játékosok, az őrök pedig a játékvezetők. Torokszorító holokausztdráma, 100%-os optimizmus-, és életörömtöltettel.

A London (Story4, 22.15) című dráma címszereplője nem a város, hanem egy csinos nő (Jessica Biel), aki szakít pasijával (Chris Evans – a képen Jessica Biel társaságában), aki ez okból a droghoz és a piához menekül, így remélve visszahódítani a csajt. Elég lehetetlen küldetés, hogy a film megérjen egy pillantást… Ráadásul, akik Jason Stathamet eddig egy kockahasú brókerként raktárosnak öltözött, egydimenziós akciósztárnak hittek, itt megláthatják színészi tehetségét is.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!