Ezt azért így ki lehet bírni… El sem kezdődött szinte a hét és már vége is. Induljon tehát útjára a gyönyör, vár ránk A nyolcadik utas: a Halál (Viasat3, 21.00)! Ráadásul rendezői (néhány perccel hosszabb, uszkve két jelenettel bővebb) verzióban. Az én korosztályom még moziban látta először (a moziverziót), amikor még szó sem volt Alien-sorozatról. Hogy milyen hatással bírt a film az akkor már picit repedező szocialista közerkölcsre, arra bizonyíték, hogy Nyolcadik utas a benzinkutas címmel már énekelte is a dalt nem sokkal később a Sikátor zenekar. Így születik a kultusz: ha valami bejön, rögtön jön is kifele. Nem mondom, hogy annyiszor néztük meg, ahányszor adták (az a Star Wars volt), mert elsőre is sokk volt Ridley Scott filmje. Számomra azonban azóta is ez a film a Numero Uno, ha scifi-horrorról van szó.
A buli (lásd a képen) azonban Alkonyattól pirkadatig (Paramount Channel, 22.15) tart, például Robert Rodriguez ellenállhatatlanul nevetséges, térdig vérben tapicskoló vámpírzombi-kaszabolós bad tripjében.
A szende lelkűek ezalatt (illetve, ezt megelőzően) sármos pilóták, szexi sztyuvik (no, meg itt is George Clooney) körül nyüzsögnek különféle amerikai reptereken, legalábbis azEgek ura (Paramount Channel, 20.00) című kedves, élet-igenlő és messze nem tartalmatlan film által, melynek valódi témája azonban igen komoly: a minapi gazdasági válság. (Bővebben)
A még szendébb lelkületű nézők viszont nyilván kapva kapnak az alkalmon, hogy ma is meglesz a napi betevő: a Fogadom (FEM3, 21.00) című romantikus dráma arról szól, hogy van egy szerelmespár, melynek női része (Rachel McAdams) egy autóbaleset következtében kómába esik, s amikor magához tér, olyan amnéziában szenved, hogy nem ismer meg senkit, még szerelmét sem. A férj (Channing Tatum) azonban keményen küzd, hogy újra megismertesse, megszerettesse magát hajdani szerelmével. Jaj nekem.
Miközben a magyar film régen tapasztalt diadalutat jár külföldön, azalatt itthon sokan fanyalognak, fitymálkodnak, hogy miért ez az uncsi holokauszt-téma, már megint csak a zsidók, s miért nem foglalkoznak a magyar filmesek a magyar valósággal, a rendszer(módszer-, gengszter-, stb.)-váltással inkább, stb., blabla. Pedig. Gábor PéterPattogatott kukorica (m3, 23.15) című, kilencvenes évek végén játszódó történetében például valóban a valóság flaszterén koppanhat állunk, amint megismerjük a pattogatott kukoricázásból tengődő Cérna és Mamus történetét, akik akár az ördöggel is cimborálnak, ha az életben maradásuk a cél. Hogy mást ne mondjak, a film egyik emblematikus szerepében magát Hypós Ferit, a hírhedt Fradi-vezérszurkolót láthatjuk…
Alternatíva egy valódi olasz maffiás film, a Mint a bagoly nappal (Duna, 23.35) lehet, még 1970-ből. Rendezte Damiano Damiani, az olasz krimik capo tutti capija, főbb szerepekben pedig Claudia Cardinale és Franco Nero lesz látható. A sztori nagyjából annyi, hogy északról új rendőrkapitány érkezik a poros, dél-olasz kisvárosba és az “új seprűnek jól kell seperni” elv alapján első napján átsétál a rendőrkapitánysággal szemben lévő kastélyba, ahol Don Mariano, a helyi maffia vezére lakik. Spaletták zárulnak, zárak kattannak és a nap tűz kegyetlenül…
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: