Mit nézzünk ma a tévében?

Kedd, június 30.

Vacsorára mondom a Hisztéria (RTL II, 18.00) című romantikus vígjátékot (ha nincs éppen otthon ilyen…), mely a viktoriánus Londonban játszódik, ahol is egy ifjú orvos (Hugh Dancy) altesti masszázzsal próbálja gyógyítani a hölgyek körében terjedő, veszélyes betegséget, a hisztériát. Csoda, hogy hosszú sorok kígyóznak a rendelő előtt? Az éppen erőre kapó feminista mozgalmak egyik prominense azonban átlát a szitán és kuruzslónak kiáltja ki az ifjú orvost…

 

 

sleepers - robert de niro

 

Később egy csilivili, Tom Cruise-zal súlyosbított Philip K. Dick-adaptáció jöhet szóba,Steven Spielberg rendezői székéből: a Különvéleményről (SuperTV2, 21.00) nekem az a különvéleményem, hogy erősen közepes akcióthriller. Nem több ennél, de nem is kevesebb… A jövőben már olyan bűnmegelőzési rendszer óvja a rendet, mely előre megmondja, mikor, ki, milyen bűncselekményt fog elkövetni. Egy nap a miniszterelnök (akit Tomi alakít) döbbenten látja, hogy ő is a majdani elkövetők között van. Hogy ez miért nem meglepő ebben a barbár múltban…

A Sok hűhó semmiért (Story4, 21.00) viszont Kenneth Branagh remekbe szabott Shakespeare-adaptációja, melyben eljátssza, hogyan esett szerelembe Emma Thompsonnal, Denzel Washington, Keanu Reeves és Robert Sean Leonard és még sokan mások szeme láttára. Báj, kecs, kellem, szellem és légies könnyedség Itália aranyló napsugarában.

Két tragikusan fiatalon elhunyt, tehetséges színészre emlékezhetünk a továbbiakban, két filmmel is. A Halálos iramban (Viasat3, 21.00) című 2001-es akciómoziban Paul Walkert, míg a Szakítópróba (RTL Klub, 21.20) romantikus komédiájában Brittany Murphyt nézhetjük meg.

Sleepers – Pokoli lecke (Paramount Channel, 21.40), béna magyar címével ellentétben, egy kifejezetten komoly, a bűn és bűnhődés témájában komoly morális dilemmát felvető és megtárgyaló krimidráma, impozáns szereplőgárdával (Robert de Niro – a képen, valamint Kevin Bacon, Dustin Hoffman, Brad Pitt, Vittorio Gassman…). Nekem ugyan anno voltak fenntartásaim, de sokan igen nagyra tartják ezt a filmet.

Uborkaszezon lévén, bőven belefér az ajánlóba Chuck Norris egyik alapfilmje is, aMagányos farkas (PRO4, 23.05), melyről elég csak annyit mondani, hogy az egyik jelenetben Chuckot terepjárójával együtt temetik a föld alá, de ő gázt ad és kilő a méteres földréteg alól.

Hétfő, június 29.

A menő cuccok, a divatvilág és a parfümmel befújt sugárutak iránt érdeklődő közönséget vesz célba a Zoolander, a trendkívüli (FEM3, 21.00) című komédia, bár az itt felvezetett, Ben Stiller (a képen a hírhedt Magnum-nézéssel 🙂 ) és Owen Wilsonáltal fémjelzett humor komoly toleranciát feltételez a nézőről, ami viszont nem éppen a “Habony Árpi-féle fizetőképes keresletre” jellemző tulajdonság… Engem viszont annak idején valószínűleg érzékeny pontomon kaphatott el ez a film, mert csak arra emlékszem az egészből, hogy sírva-vinnyogva röhögtem végig. (Bővebben)

 

 

zoolander a trendkívüli - ben stiller

 

Ennél azonban -értelemszerűen- jóval mélyebb bugyraiba hatol a bűnnek A kárhozat útja (SuperTV2, 21.00) című Sam Mendes-film a másikon, Paul Newmannel, Tom Hanksszel, Daniel Craiggel és Jude Law-val. A teljes nyugalommal impozánsnak nevezhető alkotói gárda ellenére én ugyan szénné untam magam ezen az “anti-gengszter gengszterfilmen”, mely ezúttal az írek bűnszövetezeti tárgyú törekvéseiről mesél az inkriminált múlt századi alkoholtilalom idején. Hát, kiket sújtott a piálás tilalma, ha őket nem? Tehát, egy újabb próbált talán megér ez is. (Bővebben)

Kathryn Bigelow, amellett, hogy a Hurt Lockerrel Oscart nyert, valamint hogy a Titanicos-Avataros James Cameron exe, arról is híres, hogy nő létére kifejezetten pasis műfajokban nyomul. A mai Holtpont (Cool, 21.10) című filmjében például amerikai elnököknek öltözött szörfösök rabolnak bankokat… A szörfös életérzést egyéniségében is autentikusan sugárzó, ám már sajnálatosan megboldogult Patrick Swayze mellett például az ifjú Keanu Reeves is feltűnik a filmben. Jó kis régimódi akciókrimi lesz ez, sok látványossággal.

Picit később egy habkönnyű western jöhet szóba, újabb két tökös csajjal, akik persze csak a jelző átvitt értelmében férfiasak. Valójában a kortárs filmszcéna két legdögösebb csaja játszik itt banditásat: a Las Bandidas (Story4, 22.00) ki más lenne, mint Penelope Cruz és Salma Hayek. A film producere pedig Luc Besson, aki általában ért a nőkhöz (de legalábbis szereti őket…).

Vasárnap, június 28.

Igen szórakoztató perceket fog szerezni az, ahogyan egy tipikusan álmos, tipikusan amerikai kisvárosban két zsémbes öregúr feszül egymásnak egy új -igen vonzó- szomszédasszony kegyeinek elnyerése ügyében. Természetesen, A szomszéd nője mindig zöldebb (RTL II, 19.00), “aki” ezúttal Ann-Margret, akik pedig küzdenek:Walter Matthau és Jack Lemmon (a képen), minden idők egyik legviccesebb komikus-párosa, akik pályájuk derekára értek be igazán, úgy, hogy pályájuk kezdetén sem voltak akárkik.

 

 

a szomszéd nője mindig zöldebb - jack lemmon és walter matthau

 

Viszonylag sok magyar filmet fogok mondani mára, melyek közül az első a nagy sikerűCsinibaba (m3, 19.30), Tímár Péter még jól sikerült dolgozata az “átkosról”, amikor még egy országot fel tudott forgatni egy KI-MIT-TUD, tehát egy tehetségkutató vetélkedő, melynek győztesen olyan elérhetetlen jutalomban részesülhetett, hogy részt vehetett a finn fővárosban megrendezendő Világ Ifjúsági Találkozón… Ja, hogy ma sincs túlzottan másként? Erről nem ez a film tehet.

Szegény Puskás Öcsi sem tehet arról, mire használja a boldogtalan utókor nevét, tehetségét és tagadhatatlan világhírét. Az őrnagy elvtárs múltjában ráadásul akadnak is bizonyos foltok, de nem is azért tiszteljük őt, mert olyan hetykén lóbálta a Kalasnyikovját az 56-os barikádokon… Hogy valójában milyen ember volt minden idők egyik legjobb futballistája, megtudhatjuk Almási Tamás remek portréfilmjéből, a Puskás Hungary-ból (m2/Petőfi Tv, 21.00), már amennyiben nem utáltuk még meg végérvényesen a magyar focit, mint olyat. (Bővebben)

Aki ma este sincs meg izgalmak nélkül, az a Hajsza a föld alatt (AXN, 21.00) című izgalmas túszdráma keretében ruccanhat át New Yorkba, hogy a helyi “BKV” tökös forgalomirányítója szerepében köszöntse Denzel Washingtont, aki ezúttal gonosz fegyveresek (John Travolta adja a na-gyon-na-gyon negatív hőst) által elfoglalt, utasokkal teli szerelvényt szabadít fel/ki/meg – a film végére.

A fülke (RTL Klub, 21.50) című thriller tulajdonképpen egy dramaturgiai trüváj igen feszült, igen izgalmas megvalósítása, hiszen tulajdonképpen mindvégig egyetlen telefonfülkében játszódik, egyetlen fő-, és néhány, funkciójában igen fontos mellékszereplővel. Nem tudom, a mai mobiltelefonok korában mond-e még bárkinek, bármit is a telefonfülke, mint hely és eszköz, képes-e átérezni azt a kíváncsiságunkat bizgeráló érzést, amikor sétálsz az utcán és megcsörren melletted egy fülkében a telefon… Felvegyed? Ne vedd fel? Hátha segítséget kér valaki? Hátha a szerencse mosolyog rád ily’ módon? Mindenesetre, e filmben a Colin Farrell által alakított fickó felveszi azt a telefont… De már abban a pillanatban, ahogy füléhez emeli a kagylót, tudja, hogy nem kellett volna.

Bőrnyakúak (Viasat6, 22.00) szerintem Köcsögfejűek (Jarhead), de végül is tökmindegy. Sam Mendes (pl. Amerikai szépség) szemléletesen mutatja be e filmjében a katonalét agyrágó tétlenségét, ami pontosan ugyanaz a NATO-ban, az US Armyban, mint amilyen volt a Varsói Szerződésben – pedig abban mi még nem is háborúztunk. Roger Deakins ismét fényképezett néhány lélegzetelállítót, valamint többen látták e filmben feltűnni Fenyő Ivánt is…

A Köd (m3, 22.05) ezúttal egy általam ismeretlen, 1994-ben készült magyar játékfilm,Deák Krisztina rendezése. A rendszerváltás után játszódó történetben egy testvérpár (Tóth Ildikó és Kováts Adél) visszakapja régi, vidéki birtokát, rajta egy hajdan szép, de mára omladozó kúriával, benne szétmálló, régi emlékekkel. A két nő, egyikük férjével és másikuk lányával beköltözik a házba…

Az utána következő Októberi vasárnap (m3, 23.40) az 1944 október 14-i nyilas hatalomátvétel történetét meséli el napokban 90-ik születésnapját ünneplő Kovács András veretes rendezésében, a szintén mostanában születésnapos (79 éves) Bács Ferenc főszereplésével. (Mellékszerepekben Őze, Brandauer, Moór Marianna…)

Szombat, június 27.

Na, jól van. A bűn árfolyama (RTL II, 19.55) című nemzetközi mozi például tökéletesen példázza, mennyi esélyünk van nekünk, kis porbafingóknak beleszagolni abba az üstbe, ahol az igazán nagy dolgokat főzik ki az igazán nagy fiúk. Ugyan, azt az utat, amit a szokásos “tiszta tekintetű igazság bajnoka” szerepben Clive Owen bejár, az utolsó néhány lépés kivételével már láttuk az eddigi nagyjából kismillió politikai-ügynökös thrillerben, de az az utolsó néhány lépés tényleg nagyon igazira sikeredett. Mert az csak a buta hollywoodi filmekben van, hogy Bruce Willis, Matt Damon, Nicolas Cage, Tom Cruise vagy maga Jack Bauer sziszifuszi munkával, vértől csatakosan maga alá gyűri a világot éppen agyonsanyargatni kész Gonoszt. Tom Tykwer, a mai legmenőbb német rendező nem tagadja meg identitását, földhöz ragadt európai gyökereit: igazi rosszkedvű, cinikus, ám gyaníthatóan a legreálisabb befejezés elé állítja hősét ebben a jó kis filmben. (Bővebben)

 

 

kínai negyed - jack nicholson és faye dunaway

 

Sírni fogunk. A fiú –Nick Cassavetes– rendezi édesanyját, Gena Rowlandst, aki egy idős nőt alakít a Szerelmünk lapjai (Cool, 20.40) című filmben. A néni egy szeretetotthon lakója. Súlyos Alzheimer-kórban szenved, tulajdonképpen semmire sem emlékszik korábbi életéből. Az ápolók lökdösik túl minden egyes napon, csak egy idős betegtársa (James Garner) jár be hozzá, hogy egy fekete könyvből olvasson fel neki történeteket egy hajdani szegény asztalossegédről (Ryan Gosling) és egy gazdag, déli lányról (Rachel McAdams)… (Bővebben)

Egy igazi klasszikus krimi Roman Polanski Kínai negyed (Duna, 21.00) című 1974-es munkája, melyben Jack Nicholson adja azt a laza, ám karakán magánhekust, akit egy nap egy gyönyörű, gazdag hölgy (Faye Dunaway – a képen, Nicholson társaságában) keres fel azzal, hogy figyeltesse hűtlenséggel gyanúsított férjét. A hekus -a nő bájaira való tekintettel- elvállalja a “nemszeretem” munkát, de amire közben rájön, azt már ő maga sem akarja tudni…

A Tom Cruise-zal fémjelzett Collateral – A halál záloga (SuperTV2, 21.25) egy viszonylag korrekt futkosós-lihegős akció-thriller a jó szakemberként számon tartottMichael Mann rendezésében. A film érdekessége, hogy Tomi negatív szereplő benne, ami nem megszokott pályafutásában, ráadásul vadul szőke hajjal… Szerencsére partnere –Jamie Foxx – megmaradt eredeti hajszínében.

A király beszéde (Filmcafe, 21.30) című 2010-ben készült Oscar-szivacs, értelemszerűen, kevésbé lesz látványos, viszont Colin Firth tényleg remekel a filmben, megérdemelt érte a szobor; de ugyanolyan jó Geoffrey Rush is, vagy például Timothy Spall, Churchill röpke, de jelentős szerepében. Amúgy film is nehezen kikezdhető, egy kerekded, sima héjú gömb. (Bővebben)

A gyógyszergyáros Richter Gedeon tragikus életét meséli el a Nem tűntem el (TV2, 21.40) című magyar dokumentum-játékfilm, melyben Rudolf Péter alakítja a főszerepet. A filmet az anno Família Kft.-ből ismert Spáh-ikrek egyik fele, az immár filmrendezővé cseperedett Dávid rendezte, a hírek szerint ügyesen.

Később egy immár klasszikus scifi-horror, mégpedig John Carpenter Déli sarkon játszódó A dolog (Viasat6, 22.00) című alapvetése fogja osztani a népet. E mű elsősorban azoknak való, akik bírják a sok havat és jeget, valamint az olykor nem éppen önhibájukból, nem önszántukból szétrobbanó emberi testek látványát. Ráadásul, a címszereplő sem egy szép entitás…

A Túl a fenyvesen (Cool, 23.00) az egyik, egy nagylélegzetű, generációkon átívelő történetet elmesélő társadalmi tabló Amerika csúnyábbik feléről, Ryan Goslinggal (ma nem először), Eva Mendesszel, valamint Bradley Cooperrel, Ray Liottával és másokkal. (Bővebben)

A Mephisto (Duna, 23.20) a magyar film (Rófusz Ferenc A légy című röpke animációján kívül) eddigi egyetlen Oscar-díjjal jutalmazott alkotása, emellett megkerülhetetlen, máig érvényes erejű alapvetés a művész, a művészi szabadság és a politikai diktatúra viszonyának vizsgálatában. Szabó ezt a filmet nagyon odatette, de Brandauer is…

Péntek, június 26.

A mai este egyfelől Javier Bardem, másrészt viszont egy csomó csinos nő társaságában telhet el. A spanyol sármőr a főszereplője Woody Allen -ezúttal- barcelonai dolgozatának, a Vicky Cristina Barcelonának (Viasat3, 21.00), partnerei pedig a jelenlegi felhozatalból a No.1 szőke és a No.1 barna: Scarlett Johansson és Penelope Cruz (ők láthatók a képen). Bónusznak pedig jön még Rebecca Hall is. A filmről bővebben itt.

 

 

vicky cristina barcelona - scarlett johansson, penelope cruz és javier bardem

 

Mindenképpen nézendő opció lehet ma estére a Valkűr (SuperTV2, 21.00) című háborús dráma is. Tom Cruise igen hitelesen és megrázó erővel alakítja ebben a filmben a Hitler elleni tizenöt (!) sikertelen merénylet körül a legsikeresebbet végrehajtó Stauffenberg gróf figuráját, Tom Wilkinson vagy például Kenneth Branagh asszisztenciájától övezve. (Bővebben)

Az Álmomban már láttalak (Cool, 21.10) amolyan Hamupipőke-sztori, tündérmese lusta felnőtteknek. Jennifer Lopez szobalány egy decens szállodában, ahol véletlenül egy jóképű politikus (Ralph Fiennes) összetéveszti őt egy helyi menő csajjal – és beleszeret. A szegény J-Lo kapva kap az alkalmon, azonban retteg attól, hogy kiderül, kicsoda valójában. A hazugságerdő aztán egészen odáig gyűrűzik, hogy még mi, nézők is azt hisszük, ez egy jó film… Holott csak hazugság. Mikor jön össze, mondjuk, Lézer Janó egy szobalánnyal, valamelyik jaj-de-fontos útján? Mikor? Viszi magával közpénzen a saját luxusmacáját és azt birizgálja. EZ az igazság. (Másrészt, ki a francnak kell a mi Janónk, ugyebár.)

Meg kell, hogy mondjam, néhány millió fanyalgóval ellentétben én kifejezetten bírtam annak idején ezt a Will Smith-(és Kenneth Branagh-, és Kevin Kline-, de leginkábbBarry Sonnenfeld-)féle Wild Wild Westet (RTL Klub, 21.20). Vicces műfaji öszvér, egy amolyan steam-punk western ez, szellemes trükkökkel és kikacsintásokkal a westernfilm-irodalom jeles darabjaira. Jó, messze nem egy Volt egyszer egy Vadnyugat, de egy ilyen hűvöskésnek ígérkező nyári péntek estére tökéletesen elegendő szórakoztatás ez a film egy kereskedelmi tévétől.

Én azt ütném ki, méghozzá minimum 40000 volttal, aki ilyen idióta, ráadásul félrevezető magyar címekkel látja el az idegen, nehezen lefordítható című filmeket. Kevin Spaceyráadásul nem is dilidokit (tehát pszichiátert), hanem pszichológust (mondjuk, agyturkászt) játszik Jonas Pate Shrink – Dilidoki kiütve (Paramount Channel, 21.40) című, Hollywood hátsó udvarában kotorászó független drámájában. Spacey egy Carter nevű pszichológust alakít, aki a legmenőbb hollywoodi sztárok lelki életét kezeli sztárstátuszban már évek óta, így rajta csapódik le mindaz, aminek nem szabad látszódnia a rivaldafényben. (Bővebben)

Kalifornia – A halál nem jár egyedül (FOX, 23.30) című történetben pályakezdő oknyomozó újságírók (Michelle Forbes és David Duchovny) utaznak autóval LA-be, hogy sorozatgyilkosokról írandó könyvükhöz gyűjtsenek anyagot – a hosszú útra azonban utastársakat keresnek. Találnak is, mint az a film címéből kiderül, méghozzá távlati céljaiknak tökéletesen megfelelőt (Juliette Lewis és Brad Pitt). Csak éppen nem abban az értelemben, ahogy azt szeretnék. Dominic Sena teljesen korrekt road-thrillerje ez a film.

Én nagyon megnézném viszont Saint-Exupéry elbűvölő hősének, A kis hercegnek (Cinemax, 20.00) kalandjait Stanley Donan 1974-es feldolgozásában – ha lenne ilyen csatornám.

 

Csütörtök, június 25.

Nos, a mai felhozatal sem sarkall feltétlenül új tévékészülék megvásárlására (persze, az “okoscsatornák” mindig tartogatnak ámulni valót…)… Szóval, egyrészt van ez A szállító(SuperTV2, 21.00), ami egy eléggé pergő ritmusú akciófilm, mely azonban elsősorban az XXL-es méretű, fekete színű és német gyártmányú luxusautókat, az öltöny-nyakkendő szettet, valamint a mértanilag egzakt kockahasat fetisizáló társadalmi réteget fogja felvillanyozni. Főszerepben Jason Statham, ugyebár, az egy szabadnapos logisztikai szakmunkásból és egy fitnesz-fixált brókerből összegyúrt külsejű akciósztár.

 

 

cate-blanchett-elizabeth

 

Nem lesz kíméletlen élmény A kíméletlen (Duna, 21.05) című, évjáratában egy az előbbinél lényegesen tekintélyesebb francia krimi, mely Alain Delon egy újabb szerzői munkája, aminek főszerepét sem bízta másra. Delon e történetben egy olyan ékszertolvajt alakít, akit ugyan tettéért leöltettek, de a szajré nem lett meg sohasem. Amikor szabadul, ezen okból igen sokan figyelnek rá: a rendőrség mellett ékszerekben érdekelt bűnözői körök is szeretnék megszerezni az ellopott gyémántokat…

Az Elizabeth (Paramount Channel, 21.40) I.Erzsébet angol királynő (Cate Blanchett – a képen az igazi I. Erzsébettel) nagyszabású, pompázatos életrajzi drámája, az angol-indiaiShekhar Kapur rendezésében. “A beteg Máriának gyermeke nem lévén, az uralkodói poszt várományosa a királynő féltestvére, VIII. Henrik király törvénytelen gyermeke, Erzsébet lett. Amikor 1558-ban trónra lépett, Anglia nehéz helyzetben volt. A protestánsok és a katolikusok küzdelme megosztotta az országot, a kincstár üresen állt, a franciák pedig a spanyolokkal szövetkeztek a térdre kényszerítésére. Erzsébetnek szüntelen ármánykodás közepette kellett megvédenie trónját, megszilárdítani hatalmát. A politikai viszonyok mellett szükségképpen háttérbe szorult a magánélete, beteljesületlen szerelme.” Blanchett remek, a kosztümök pompásak és a film is bőven nézhető: mindent tud, amit egy ilyen filmtől elvárhatunk.

Szerda, június 24.

Woody Allen sötét, ködös londoni korszakának remek, szórakoztató és elbűvölő Match Point-jában (Story4, 21.00) jó pasik lesznek szerelmesek jó csajokba (a képen Jonathan Rhys-Meyers és Scarlett Johansson), azonban és természetesen, baromira nem megy semmi sem flottul…

 

 

match point - jonathan rhys meyers és scarlett johansson

 

Brad Silberling Holdfényév (Filmcafe, 21.00) című drámája szeretteink elvesztésének traumájáról értekezik szellemes, pozitív és életigenlő szemlélettel, olyan “noname” szereplőgárdával, mint valami Hoffman, valami Sarandon, valami Hunter vagyvalami Gyllenhaal. Egészen kiváló a film, miattuk is, de amúgy is.

16 utca (Viasat3, 21.00) nem távolság földrajzi értelemben, ám mégis végtelen hosszúságúnak tűnő tortúra Bruce Willisnek. A film ugyanis annak az amúgy rövidke utazásnak a története, amit a Willistől megszokott eszköztelenséggel alakított zsarunak kell megtennie egy komoly bűntény nagypofájú koronatanújával (Mos Def). Aztán persze, semmi nem olyan egyszerű, mint tűnik elsőre – Willis pedig zabos, mert kialvatlan, másnapos és amúgy is a töke tele van az egésszel. Amúgy a film nézhető, masszív középszer.

A végére pedig nem marad más, mint Sírhely kilátással (Galaxy, 22.00). A remek humorú, pazar színészeket (Alfred Molina, Naomi Watts, Brenda Blethyn vagyChristopher Walken) felvonultató, ízlésesen morbid komédia két bősz és mord temetkezési vállalkozó egy wales-i „én kis falumban” zajló élethalálharcába enged betekintést. (Bővebben)

Kedd, június 23.

Roman Polanski ma műfajához képest meglepően korán kezdődő Szellemíró (AMC, 18.20) című thrillerje olyan, amúgy tehetséges íróról (Ewan McGregor) szól, aki más, nála jobban menedzselt, jobb kapcsolatokkal rendelkező, avagy csupán szerencsésebb írók nevében írja meg azok sikerkönyveit. Afféle stróman. Ez alkalommal azonban megkapja ő is a “nagy ajánlatot”: az ex-miniszterelnök (Pierce Brosnan) életrajzát kell megírnia, idejekorán, furcsa körülmények között elhalálozott elődje helyett… (Bővebben)

 

 

két nap a völgyben - charlize theron

 

Maradunk a borzongatós hangulatban a következő ajánlat esetében is, hiszen a Kegyetlen játékok (AMC, 20.25) című thrillerben unatkozó milliomoscsemeték (Sarah Michael Gellar és Ryan Phillippe) szívatják -szó  szerint- halálra egymást és környezetüket (pl.Reese Witherspoon).

Elsősorban azok figyelmébe ajánlanám Scarlett Johansson tanácsait, amit az Egy bébiszitter naplója (Filmcafe, 21.00) című romantikus komédiában hoz tudtunkra, akik vagy akiknek hozzátartozói éppen nem találnak munkát friss diplomásként, viszont irigykedve nézik azokat, akiknek viszont látszólag sikerült az élet.

Ma este újra megnézhetjük az igazi Tulipános Fanfant is, aki “jaj, de kasán kardozik!”, ugyebár, és akinek Királylány a felesége (Duna, 21.20), Gérard Philipe-el és az isteni (dekoltázsú) Gina Lollobrigidával.

Lesz jó néhány zé-kategóriás trashfilm is, melyek közül talán a Zombieland (film+, 21.00) jöhet szóba, mint minden idők egyik legnagyobb anyagi sikerét hozó zombifilmje, ami valójában -nem kis megrökönyödésre- egy romantikus tinivígjáték. A történetben téblábol ugyan egy seregnyi zombi, a főszereplő romantikus szerelmesek azonban legfeljebb annyi figyelmet szentelnek rájuk, mint langyos nyári éjszakán, amikor reszket a hold a tó vizén, egyik csók után, a másik előtt, hanyag mozdulattal lecsapják a karjukon éppen vacsoráját elkölteni készülő szúnyogot. (Bővebben)

A Két nap a völgyben (Paramount Channel, 21.40) című filmben rengeteg furcsa dolog történik ebben a címben jelezett rövid időben: “A Los Angeles tőszomszédságában elterülő álmos kis völgyben két nap alatt annyi minden történik, amihez máskor három évtizedre és egy világháborúra volna szükség. A környék lakóinak élete váratlanul összekapcsolódik. Emitt két bérgyilkos tesz rövid, de professzionális látogatást, amott egy félig szénné égett őrült ejt túszokat, a szomszédban pedig egy özvegy és a néhai férj szeretője osztozik a megboldogult életbiztosításán. De bármi is lesz, az valamiképpen befolyásolja a többiek kalandjait is. Minden mindennel összefügg, a kis titkok egy nagy rejtéllyé állnak össze, de a rejtvény megfejtését csak azon kevesek ismerik meg, akik szerencsésen túlélik a végkifejletet megelőző vérfürdőket. Egy sor ragyogó párbeszéd és ütős színészgárda (Charlize Theron – a képen, valamint Jeff Daniels, James Spader, Danny Aiello,stb.) teszi emlékezetessé ezt a különleges történetet.

Hétfő, június 22.

A mai este fő eseménye, hogy indul az utóbbi évek egyik legnagyobb hatású, komoly sikereket arató sorozatának, a True Detective-nek (magyarul A törvény nevében-nek) a második évada (HBO, 22.00), teljesen új helyszínen játszódó, teljesen új történettel és teljesen új szereplőgárdával: a nyomozó párost Rachel McAdams és Colin Farrell adja, aki után pedig nyomoznak, az Vince Vaughn igen termetes alakjában fog megjelenni. (Az első évad kritikája itt.) (A képen a főszereplők + Taylor Kitsch, akinek szerepéről egyelőre nem sokat tudni.)

 

 

true detectice season 2 - cast

 

Lesz a Desperado (film+, 21.00) is, amiben Antonio Banderas bús képű, titokzatos vándormuzsikusként, ám mégis igen viccesen balettozva lő halomra mindenkit, így nyerve el a szépséges Salma Hayek kacsóját. Robert Rodriguez ezúttal nem vacakol, padlógázon nyomja az ipart.

A bombák földjén (Cool, 21.10) nyert egy közepes vitrinre való díjat, rengeteg fontos Oscarral egyetemben, azonban a nézőket mégis komolyan megosztja. A háborús akciófilmek kedvelőinek túl művészfilm, a művészfilmet kedvelőknek pedig túl akció – én úgy mondanám: nem bambáknak való film ez. A film néhány egészen remekbe szabott jelenete többet mond el egy modern harci helyzet észvesztően gyomorszorító feszültségéről, mint mondjuk 10 darab B-kategóriás akciófilm. Vannak persze szépen felfűzött és rendhagyóan alkalmazott -és éppen ezért izgalmas- zsánerklisék is, néhány valóban remek színészi alakítás is (pl. Jeremy Renner a főszerepben), azonban még én sem mondanám masszív egésznek James Cameron volt nejének, Kathryn Bigelownak filmjét. De messze nem is olyan rossz film, hogy ne ajánljam ma estére… (Bővebben)

Késő estére egy kis színház: Zsámbéki Gábor 1980-as, Nemzeti Színházbeli Éjjeli menedékhelye (m3, 22.25) biztosan nagy élmény lesz (még ha csak konzervből is) a színházrajongóknak, hiszen Molnár Piroska, Kállai Ferenc, Csomós Mari, Agárdy Gábor, Őze Lajos, Máthé Erzsi és mások játsszák a főbb szerepeket Gorkij keserű ízű, híres drámájában.

Vasárnap, június 21.

Még a késő délutánban kezdődik A leggyorsabb Indián (RTL II, 18.40), mely energiát, agresszivitást sugalló címével ellentétben egy igen megható, bájos mozi, Sir Anthony Hopkinsszal a főszerepben. Természetesen, Hopkins bácsi (a képen pici gondban) nem a leggyorsabban futó indián törzsfőnököt játssza el ezúttal (bár nyilván el tudná, ha nagyon akarná), hanem Burt Munrót, egy megveszekedetten céltudatos, kitartó új-zélandi kisembert, aki hajlott kora ellenére ódon Indian motorjával (az igazi Burt Munro, az igazi Indiannal) számtalanszor megdöntötte (és tán a mai napig is tartja) a motorkerékpáros sebességi világrekordot. Az első hallásra tán unalmas sportfilmnek gondolt, valójában igen remek kis alkotás himnusz a nagyot álmodni merő kisemberhez, aki céljai elérésére minden tőle telhetőt megtesz, de nem másokon átgázolva, hanem tisztán, nyitottan és barátsággal – nem csoda tehát, hogy így álmai be is teljesülnek. Üdítő hatású, nyíló pitypangmezők nélkül is pozitív életeszményt megfogalmazni képes, erősen ajánlott film ez.

 

 

a világ leggyorsabb indiánja - anthony hopkins

 

Stanley Kubrick sajnos már nem készíthette el a maga variációját a mesterséges értelem kontra ember egészen biztosan eljövendő, igen bonyolult erkölcsi, etikai és filozófiai kérdéseket is felvető problematikájáról, így azt Steven Spielberg forgatta le, a maga mesés modorában. Az A.I. – Mesterséges értelem (FEM3, 21.00) végül is nem lett rossz film, de Kubrick verziójára azért sokkal jobban kíváncsi lettem volna…

Úgy tűnik, a mai este benzingőzös lesz, illetve, benzingőzös-életrajzos, bár igencsak gyűlölöm a Forma 1-et. Legalábbis ami mára lett belőle… Az én autóversenyző hőseim -Emerson Fittipaldi, Jackie Stewart és mások- már kihaltak, megöregedtek, de legalábbis eltűntek az autóversenypályákról. Ron Howard rendkívül izgalmas életrajzi drámája, a Hajsza a győzelemért (SuperTV2, 21.25) viszont éppen eme aranykorba kalauzolja el a nézőt, amikor a Forma 1-et két óriási egyéniség küzdelme jellemezte. Az egyik évben az osztrák Niki Lauda (Daniel Brühl) lett világbajnok, a másikban a brit James Hunt (Chris Hemsworth). A ’76-os idényben Lauda súlyos balesetet szenved és nemhogy a világbajnokság, de az élete is veszélyben forog…

Akinek bejött Ken Follett Katedrálisának Ridley Scott-féle minisorozat-adaptációja, az nyilván örömmel fogja fogadni Az idők végeztéig (Duna, 21.25) című szériát is, ugyanezen szerzőktől. A rendező ezúttal Michael-Caton Jones, aki szintén nem egy kifejezetten noname rendező. A producer Ridley bácsi, aki tudvalevően jó bizniszben van Vajna Bandival, így e film nagy részben nálunk, az etyeki Korda-stúdióban készült: látható is benne valahol Fenyő Iván, meg Árpa Attila, ha észrevesszük őket a népes forgatagban. A sztori kétszáz évvel a Katedrális után játszódik: “Anglia királya, II. Edward a véres polgárháború után titokzatos módon meghal. Özvegye, Izabella királyné fiát, Edwardot ülteti a trónra. Mindez persze egész Angliára hatással van. Kingsbridge-ben is hatalmi harcok indulnak, közben kibontakozik előttünk a szereplők sorsa. Caris, a gyapjúkereskedő lánya nem szeretne férfiakra hagyatkozni, önállóan boldogulna. Caris szerelme Merthin, kinek apját, a grófot kivégezték, földjeit elkobozták, így szolgasorba kerül. Merthin öccse Ralph fegyvernök lesz az új gróf szolgálatában. Kegyetlenséggel és céltudatossággal jut egyre feljebb. A szász Gwenda lelketlen apja a királyné zsoldosa volt. A harcok végeztével földönfutóvá váltak, a lány pedig kiutat keres nyomorult életéből, benne lel társra Wulfric, aki egy tragédia következtében mindenét elvesztette. Godwyn Caris nagyravágyó és könyörtelen unokafivére az apátság élére vágyik, anyja, Petranilla támogatására mindig számíthat. Thomas Langley lovag sérülten érkezik a Kingsbridge-i apátságba, ahol a királyné támogatásával befogadják, de vajon milyen titkot rejteget?” A következő részek vasárnaponként kerülnek adásba, ugyanezen a csatornán, nagyjából ugyanebben az időben: a port.hu három másfél órás részt említ, míg az imdb nyolc darab egyórásat. Az igazság nyilván kiderül, amikor eljön az ideje…

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!