Mit nézzünk ma a tévében?

Péntek, július 31.

Például A titkos ablak (film+2, 20.50) egy egészen kompakt kis thriller így estére, ha jól meggondolom… Johnny Depp egy alkotói válságban leledző egykori bestsellerírót alakít, aki egy hegyi vadászházban magányosan elvonulva próbálja megírni az irodalmi életbe való visszatérését jelentő új regényét. Egy nap valaki (John Turturro) bekopog az ajtón, és azt állítja, hogy az író tőle lopta egyik korábbi sikerének ötletét… Ehhez az alapszituációhoz hozzájön még, hogy a filmet Stephen King írta, (nem, nem önéletrajzi elemek felhasználásával! :) ), akkor nagyjából belőhetjük, hogy mi vár ránk: fokozódó lelki terror, növekvő szuszpenz, némi paranoia és egy kis borzongás. De hát éppen ezért néz az ember thrillereket, nem?

 

 

a legrosszabb nap - christian slater

 

Torta (SuperTV2, 21.00) ezzel szemben (vagy hasonlóképpen…) egy kőkemény, csontszáraz angol krimi, térdig gázolva a valóságban. Főszerepben a jelenlegi 007-es, vagyis a baltaarcú, ám kisfiús mosolyú Daniel Craig, mellékesen pedig, például Tom Hardy. (Bővebben)

Ezekhez képest, a Dől a moné (FEM3, 21.00) állítólag egy képzőművészeti tárgyú krimi-komédia… Én ugyan nem láttam még, de ha Coenék írták, Michael Hoffman rendezte és Colin Firth, Alan Rickman, Cameron Diaz és Stanley Tucci játszik benne, akkor egy pillantást feltétlenül megérdemelhet.

Az utóbbi évek talán legnyugtalanítóbb, leggyomorszorítóbb, legnyomasztóbb thrillere a kanadai Denis Villeneuve Fogságban (film+, 21.00) című filmje. Nem biztos, hogy a legjobb, de hogy a leghatásosabb, az majdnem biztos. Ennek oka részben a rendező igen erős drámai érzéke, részben Roger Deakins Oscar-díjra jelölt delejes, ködös, borongós fényképezése, részben pedig az egész történetet átszövő vallásos őrület illogikus, irreális, rettegéssel telt kiszámíthatatlansága. Egy nap nyomtalanul eltűnik egy békés, átlagcsalád kislánya, az apa azonnal a nyomozni kezd – olykor a rendőrség ellenében is. A nyomok egy elhagyott, ócska lakókocsihoz vezetnek… Főszerepben Hugh Jackman és Jake Gyllenhaal. (Bővebben)

Az uborkaszezonra való tekintettel Különben dühbe jövünk (RTL Klub, 21.25). Legalább ötvenszer láttam már Terence Hill és Bud Spencer alapfilmjét, 8 és 15 éves korom között, azóta nem. Többször kifejtettem már a Bud Spencer-filmeknek az értelmes, felnőtt gondolkodásra tett romboló hatásairól alkotott teóriámat, így én ma sem nézem meg eme alkotást, az biztos, de a gesztus, az azért ma, és csak ma, legyen meg a nép felé…

Robert Redford rendezői pályafutásának egyik veretes, masszív darabja A cinkos (Paramount Channel, 21.40) című politikatörténeti dráma, mely Abraham Lincoln elnök meggyilkolását követő szégyenletes koncepciós per történetét meséli el a kitartó érdeklődőknek.

A Rumnapló (Story4, 22.05) a Hunter S. Thompson nevű politoxikomán és gyakorló pszichopata újságíró-legenda ifjúkoráról szól, amikor még nem találta fel az ún. gonzót,és későbbi mániái sem hatalmasodtak még el rajta. Thompsont újra Johnny Depp alakítja, bár ez sem menti igazán a fimet… (Bővebben)

Annak idején tele volt a sajtó Ónodi Eszter és Deák Krisztina nevével, méghozzá méltán. A díjakkal, nemzetközi elismerésekkel jutalmazott Aglaja (film+2, 22.40) ma ismét a tévében. (Bővebben)

Számomra az este legérdekesebb filmje A legrosszabb nap (Cool, 23.15) lesz, amibenChristian Slater (a képen), erősen kopaszodva, megereszkedett pocakkal alakít egy magányos, frusztrált, középkorú hivatalnokot, aki egész életében a “nagy pillanatra” készült, amikor végre magára tudja irányítani a cserfes külvilág figyelmét. Ennek érdekében már régóta rejteget a fiókjában egy töltött revolvert. A fegyver természetesen – a csehovi dramaturgia szabályai szerint – elő is kerül, a szituáció azonban messze nem az, amire a főszereplő és a néző számít…

Csütörtök, július 30.

Sziklakemény kelet-európai blokkal tromfolja a Cinemax a mai estét, sajnos csak az előfizetői számára. Látszólag ártalmatlan, kedves, könnyes-bús mese vidéki hősökről, kóklerekről és kisstílű “nagymenőkről” a szerb Darko Lungulov Szobrot Michael Jacksonnak (Cinemax, 18.25) című mozija (a képen beszédes jelenet a filmből), mely azonban, rögtön a joviális felszín alatt, orkán erejével vágja arcunkba az ostoba rasszizmustól és a féktelen idegengyűlölettől fűtött mai szerb valóságot, ami lényegileg tök ugyanaz, mint a magyar. (Bővebben)

 

 

szobrot michael jacksonnak

 

Utána a Leviatán (Cinemax, 20.00) viszont konkrétan a tavalyi év egyik legjobb filmje volt. Ez is egy amolyan “duplafenekű bőrönd”: Andrei Zvyagintsev jeges, fagyos, vodkagőzös parabolája direktben Putyin Oroszországáról szól, de rá fogunk ismerni mi is arra, amit látunk. (Bővebben)

E két alkotáshoz nincs ma film, mi érdemben felnőhetne, bár a Paramount Channel mély-romantikus etapja sem mondható azért semminek: Jane Austen habos-babos, ám igencsak okos, proto-feminista felhangú komédiáinak, valamint a viktoriánus-kor iránt nosztalgiát táplálóknak ajánlott az Emma (Paramount Channel, 19.10) című kosztümös darab, Gwyneth Paltrow-val a cserfes, kissé túlzottan is magabiztos címszerepben,mellékesen pedig Jeremy Northammel, Ewan McGregorral, vagy éppen Greta Sacchival és Toni Collette-tel. ’97-ben Oscar-jelölést kapott a film kosztümtervezője, ami azért garancia a kiállítás minőségére is.

Ennél jóval sötétebb hangvételű az utána következő Üvöltő szelek (Paramount Channel, 21.40), mely azonban sokak szerint nem az igazi feldolgozása Emily Brontëklasszikusának, Juliette Binoche (Cathy) ide, Ralph Fiennes (Heathcliff) oda. Úgy tűnik, ezúttal maga a megkapóan romantikus, klasszikus történet is elszállt a francba azokkal a bizonyos szelekkel…

A Csali (Viasat3, 21.00) amolyan bosszúfilmbe oltott szajréfilm lesz, melyben egy nagy értékű aranyszállítmány után folyik a hajsza, amit két gengszter rabolt el. A rendőrség csak az egyiket kapja el, a másiknak és a szajrénak nyoma vész. A rablásban elesett rendőrök halála miatt bosszúszomjas nyomozó (David Morse) egy piti bűnöző (Jamie Foxx) -nem túl készséges- segítségével próbál nyomára jutni a másik gengszternek, valamint az aranynak. A bűnfilmek különböző műfajaiban otthonosan mozgó Antoine Fugua neve talán nyújt némi garanciát arra, hogy ne fúljon minden teljes érdektelenségbe…

A (franko)komédia-spektrumot ma este reprezentáló Mi a hézag, tanár úr? (Story4, 21.00) című alkotásról halvány lila képem sincs. Gérard Depardieu (ezelőtt még jó néhány hektó borral) egy nőcsábász tanárt játszik, aki egy rossz hírű párizsi középiskolában kénytelen vezekelni családja ellen elkövetett “bűneiért”.

Agnés Varda, a kiváló francia rendezőnő a film születésének 100-ik évfordulójára készítette ezt a 101 éjszaka (Duna, 21.25) című furcsaságot, melyben egy idős, de már igen szenilis úr, Monsieur Cinema (Michel Piccoli) éldegél hatalmas palotájában. Szórakoztatására felfogad egy csinos, filmszakos egyetemistalányt, aki elmeséli neki korábbi gazdag életét, a film történetét. Főszerepben szinte mindenki, aki él és mozog a kilencvenes évek közepén a filmművészetben, Mastroiannitól Robert de Nirón át Clint Eastwoodig és Gina Lollobrigidáig. A klasszikus filmek idézeteivel telezsúfolt történet azonban csak azok számára nyújthat kellő élvezetet, akik ismerik is a film 100 (120) éves történetét, annak híres, kiemelkedő produktumait és filmes műveltségük nem merül ki az éppen futó darabok, és néhány C-kategóriás kultmozi ismeretében.

Szerda, július 29.

Folytatódik az uborkaszezon. Először a Tökös tekés (Paramount Channel, 19.30) megy, mely idióta címével ellentétben -bár annak azért egy kicsit megfelelve is- egy igazán szórakoztató, de még éppen emészthető komédia a bowlingozás rejtelmeiről (és egyebekről). Óriási benyögések és elképesztő fazonok: Woody Harrelson, Bill Murray (a képen), Randy Quaid… Majdnem olyan jó, mint a hasonló “golyós” témában utazó Big Lebowski.

 

 

tökös tekés - bill murray

 

Aztán, mára is van egy Stallone-mozi, A specialista (film+, 20.50), mely leginkább arról híres, hogy itt volt meg Slynak Sharon Stone (méghozzá a filmtörténelem egyik leghiteltelenebb, legviccesebb, hús a húson-típusú szexjelenetében). Amúgy egy teljesen nézhető, régimódi, robbantós akciókrimi lesz ez a film.

Fogd be a szád, ke’ kuraftyumuj! Figyeljé’! Anci imádja a tetővilágítást, kedvenc színe a babakék, távelvunétoszárecignesávrengibugyogá, és fűzöld legyen a plüsskanapé! Ja, és kérjél még hozzá egy fasza kis hableányos szökőkutat. Na minden világos csávókáim?” Gondolom, ez a szöveg is megvan már mindenkinek. Ha nem, akkor nézze meg itt:SuperTV2, 21.00.

A Halálos terápia (Viasat3, 21.00) viszont egy amolyan igazi, Robin Cook-stílusú orvoskrimi, melynek a szokásos bűnügyi felületét egy igen markáns generációs-szakmai ellentét is cizellálja. A kissé gagyi, B-kategóriás mozit sejtető cím valójában egy erős közepes, igen tisztességes filmet takar, amire következtethetünk az első vonalbéli (1996-ot írunk!) szereposztásból is: Hugh Grant, Gene Hackman, Sarah Jessica Parker, David Morse.

Az új-zélandi illetőségű Martin Campbell (pl. Casino Royale) például már másodjára vág bele ugyanabba a filmbe, holott az első sem volt sikertelen. A sötétség határán (Story4, 21.00) című, “futurisztikus ökológiai thriller” első, 1985-ben képernyőkre került tévéváltozata is már magasan az átlag fölé nőtt merész témaválasztásával és logikus cselekményszervezésével. Valamilyen okból Campbell azonban úgy érezte, még egyszer neki óhajt látni a projektnek, ehhez egy híres kollégát is megnyert a főszerepre, a szomszéd szigetről: az ausztrál Mel Gibson alakítja eme új változatban a lányának gyilkosát a föld alól is előkerítő zsarut. (Bővebben)

Az 1200 mérföld hazáig (Duna, 00.20) pedig bájos ausztrál bennszülöttek szívbemarkoló sorsa egy szép, de kissé unalmas filmben. Három aboriginal kislány a csillagoktól és jószándékú emberektől vezetve menekül a kietlen ausztrál sivatagban az átnevelőtáborból megszökve, mialatt a Kenneth Branagh által alakított főátnevelő gondterhelten gyűrögeti a térképeket… Amúgy a valóságban is megtörtént eseményeket mesél el Philip Noyce mozija – amit azért meg lehet nézni még ebben a kései időpontban is.

Kedd, július 28.

Jack Kerouac kultikus regénye, mert ha létezik olyan, hogy ‘kultikus regény’, akkor az Úton mindenképpen az; szóval, minden utazó, csavargó, stoppos, linkóci pernahajder, partiállat és jazzrajongó konstans Bibliája megfilmesíthetetlen. Ebből a szempontból Walter Salles próbálkozása (micsoda filmográfia!) kifejezetten tisztes vállalkozásnak tűnik, de azért legyen egyértelmű, ez az Úton (AMC, 19.45) sem az igazi. (Bővebben)

 

 

az utolsó angol úriember - benedict cumberbatch és rebecca hall

 

Jobb film, sőt, tulajdonképpen a mai este legjobb filmje a már messze nem friss Halálkanyar (SuperTV2, 21.00). Az izgalmas, üldözős sztoriban egy dörzsölt FBI-ügynök (Dennis Quaid) hajszol egy sorozatgyilkost, aki (vagy valaki más) elrabolta az ügynök kisfiát – eközben ott kotnyeleskedik egy buzgó kisvárosi seriff is (Danny Glover)… Pörgős, egészen jó kis thriller ez. (Az esetleges félreértések elkerülése végett meg kell jegyeznem, hogy van Oliver Stone-nak is egy Halálkanyarra magyarított című filmje, ráadásul mindkét film 1997-ben készült… Az eredeti címük természetesen más.)

A következő két limonádé csupán a romantikus komédia műfajának következetes és hajthatatlan rajongói számára jelent bármit is. Az Álmatlanságaim hercege (Story4, 21.00) Jennifer Aniston (aki ezúttal a sarki kávézóban dolgozó, szürke kislány) álmodozásai az írói ambíciókat dédelgető, kávézóbeli ifjú kollégáról, míg A főnököm lánya (RTL Klub, 21.20) az Ashton Kutcher által alakított szende kis irodistafiú számára álom csupán. A fiú már évek óta messziről vágyakozik főnöke (Terence Stamp) csinos, ám megközelíthetetlen lányára (Tara Reid). Most azonban eljött az alkalom, ugyanis a főnök megbízza beosztottját, hogy az estét különleges megbízásban töltse náluk… (Jól van na, uborkaszezon van…)

Az utolsó angol úriember (Duna, 21.30) hatrészes történetét nem ismerem, legalábbis ebben a viszonylag friss (2012-es) feldolgozásban. A minisorozat az első világháború alatti, Edward-korabeli Anglia végnapjaiban játszódik. Ekkor veszi feleségül a konzervatív arisztokrata Christopher Tietjens (Benedict Cumberbatch) a várandós Sylviát (Rebecca Hall). Kapcsolatukat beárnyékolja, hogy a gyermek nem biztos, hogy az övé… A sorozat megtekintése kifejezetten ajánlott azok számára, akik jól érzik magukat a Downton Abbeyés A király beszéde által alkotott koordináta-rendszerben, a minőséget pedig a forgatókönyvet jegyző Tom Stoppard mellett az elsőrangú színészi gárda is garantálja. (A képen a két főszereplő.)

Hétfő, július 27.

Sylvester Stallone, bár színészi eszköztára közismerten egyszerű és gondosan felépített testalkata is egyre roskatagabb, még mindig az egyik legszerethetőbb akciósztár Hollywoodban. Nagyrészt annak köszönhető elismertsége, hogy általában van humora, ráadásul, ahogy öregszik, egyre hangosabban tudja kiröhögni saját, korábbi önmagát, de ami a fő, hogy képes megláttatni is annak a figurának és műfajnak a fonákságait, melynek jórészt köszönheti világhírét. A Késő bosszú (SuperTV2, 21.00) című 2002-es filmben még igazi, kemény csávó, aki egy maffiavezér (Anthony Quinn) testőreként, annak lányával (Madeleine Stowe) karöltve próbálja megbosszulni a főnöke ellen elkövetett merényletet. Az akció-komédia a maffiafilmek kliséit variálja némi romantikával és humorral. (A képen Stowe és Stallone.)

 

 

késő bosszú - sylvester stallone és madelaine stowe

 

A Michael Conelly-regényből adaptált Az igazság ára (Cool, 21.10) című izgalmas tárgyalótermi dráma, ezzel szemben, azzal a meglehetősen kényelmetlen kérdéskörrel játszik el, hogy mi van akkor, ha a vádlottról (Ryan Philippe) biztosan tudja az ügyvédje (Matthew McConaughey), hogy ártatlan és meg is tesz mindent ennek bebizonyítására, a vádnak azonban olyan megdönthetetlen, bár nyilvánvalóan hamis bizonyítékai vannak, hogy a vádlottat elítélik? Illetve, mi van akkor, ha az ügyvéd tudja, hogy bűnöst véd, de mégis mindent el kell követnie felmentéséért? (Bővebben)

Ha még bírjuk a meleget, kellemes opció lehet ma estére egy kaland, méghozzá a Szaharában (PRO4, 22.00). Annak idején, 1995-ben, egy átlagos második világháborús kalandfilmnek szánták alkotói ezt a mozit, nekem azonban már első jelenetek után is Rejtő Jenő jellegzetes sivatagi, idegenlégiós történetei jutnak róla eszembe: Csülök, Tuskó Hopkins, Senki Alfonz, a Három testőr Afrikában, ilyenek… E filmben egy tökös őrmester vezetésével maroknyi katona menekül a sivatagban a közelgő német hadsereg elől: egy amerikai őrmester (James Belushi), egy angol katonaorvos, egy ausztrál, egy francia és egy szudáni katona… (vö: Az asztalnál négy nemzet képviselője ült: egy francia légiós, egy angol dragonyos, egy szudáni lövész, valamint egy orosz hússaláta…) Nincs vizük, stb., stb. Menni vagy meghalni.

A ma emberének a Potter nevet olvasván nyilván Harry Potter ugrik be, illetve annak írónője, aki bár nem a Potter nevet viseli, de akár viselhetné is, hiszen… Az érdekes az, hogy annyira nem is járunk messze az igazságtól, amikor a Miss Potter (Filmcafe, 22.00) című angol filmmel kacérkodunk, ugyanis a címbéli hölgy szintén gyermekkönyvekben utazott, mint Miss Rowling, csak éppen majd’ száz évvel korábban, azonban relatíve hasonló sikerrel. Beatrix Potter (Renée Zellweger) nemcsak gyermekkönyvíró és -rajzoló volt, hanem harcos környezetvédő is; életével, harcosságával és a könyvei által hordozott bájjal tán még pozitívabb személyiség is volt, mint a mai kolleginája. (Bővebben)

Vasárnap, július 26.

Tan-túra (RTL Klub, 19.50) kontra Szeka-túra (TV2, 19.00). Ez már több mint vicces… Vagyis, Több mint testőr (RTL Klub, 21.30)… Agybaj.

 

 

harcosok klubja - brad pitt és edward norton

 

Viszont A tizedes meg a többiek (m3, 19.45) pontosan az a magyar film, amelyik éles versenyben van A tanúval a legtöbbet idézett magyar filmek örök versenyében. “Jelentem az oroszok már a spájzban vannak!” “A tizedes úr gondolkodik.” “Mi még megadni sem tudjuk magunkat…” “Üres zsebbel a békét is nehéz elkezdeni!” – és a többi aranyköpés mára szervesen beépült a köznyelvbe, és úgy tűnik a jelenlegi közállapotokból, hogy igen sokáig még használni is fogjuk őket. A remek filmben a magyar színjátszás halhatatlan alakjait, Sinkovitsot, Majort, Márkust, Darvast meg a többieket láthatjuk újra…

Az 1408 (AMC, 20.05) című thriller Stephen King nyomán készült Mikael Hafström rendezésében. Igen jól sikerült, roppant izgalmas film ez, azonban műfaji sajátosságaiból adódóan egyszer nézős, tehát másodjára már nem olyan hatásos, ha ismerjük a végső poént. Samuel L. Jackson és John Cusack a címbeli 1408-as számú szállodai szoba borzongató rejtélyét próbálja megoldani, karfaszorongató izgalmak közepette.

Sokak számára talán meglepetésre, de irodalmi adaptáció (Chuck Palahniuk regényének alapján) a Harcosok klubja (RTL+, 21.00), ami az ezredforduló idejének egyik emblematikus kultuszfilmje, ennek megfelelően, de ennek ellenére is erősen ajánlott megtekintése. David Fincher egyik legnagyobb -és igazán azóta sem megismételt- dobása ez a film, mely cinikus, dekadens és tűpontos képet adja az ezredvég és ezredelő jellemző embertípusának, a gátlástalan yuppie-nak. Főszerepben Brad Pitt és Edward Norton (a képen).

Valahol a Jó reggelt, Vietnam, vagy még inkább az Intim részek című Howard Stern-film és Spike Lee fekete-öntudatos filmjei között helyezkedik el Kasi Lemmons egészen peckes Mondd, testvér! (bár a Lökjed, tesó! tán jobb lenne) című filmje (m2/Petőfi tv, 21.00), amely Ralph “Petey” Greene, egy amerikai rádiós DJ életét, tündöklését és elmúlását tárja elénk. Petey Greene volt az amerikai rádiózás történetében az első fekete rádiós, aki műsoraiban nyíltan szólalt fel a feketék jogai érdekében, szociális és politikai problémák iránt sem érzéketlenül. Szabad szájú, szlenges (tehát célközönségének közérthető) közvetlen stílusa, amit később standup comedykben is sikerrel kamatoztatott, mintául, ihletül és példaként szolgált az elébb említett Howard Stern, valamint az utána következő rádiós generációk hosszú sorának. (Bővebben)

A lányokat viszont talán inkább Ryan Gosling fogja izgatni a Drive – Gázt!ban (AXN, 21.00), viszont ezúttal könnyen lehet, hogy csalódni fognak: bővebben.

Meglehetősen alulértékelt figurája az akciófilmeknek Michael Dudikoff, akinek Amerikai nindzsa (Viasat3, 21.00) című darabja ettől függetlenül műfaji klasszikus. Én legalábbis minimum ezerszer láttam… 🙂

Cruise Tomi csilivili Mission Impossible 2.-je (Duna, 21.15) nálam biztosan nem rúg labdába mellette…

A Nincs kiút (Story4, 21.25) című thrillerben viszont az amerikai hadügyminisztérium belső köreibe merülhetünk el. Tom Farrell (Kevin Costner), az új összekötő tiszt a hírhedten keménykezű hadügyminiszter, David Brice (Gene Hackman) mellett, a Pentagon fogadásán ismerkedik meg a csodaszép Susannel (Sean Young). Szinte azonnal szerelmi viszony szövődik közöttük, pedig a lány a miniszter titkos szeretője. Egy intim együttlétet követően – alighogy Tom távozott – a féltékeny Brice ront be az ajtón, s felelősségre vonja szerinte hűtlen barátnőjét. Az indulatok elszabadulnak, s a lány holtan marad a helyszínen. A hadügyminiszter a gyilkosságot ismeretlen vetélytársára akarja kenni, s a vizsgálat felügyeletét Tomra bízza. Farrellnek 48 órája van, hogy igazolja ártatlanságát, miközben saját maga ellen vezeti a nyomozást, s a főnöke a tettes… Tehát, több mint tettes. 🙂

Brian De Palma A sebhelyesarcú (Paramount Channel, 22.00) című gengszterdrámával filmtörténeti toposzt teremtett, látványos pályájának egyik legemlékezetesebb alakítását nyújtó Al Pacino aktív, emblematikus részvételével. A film igazi trüváj, hiszen egy gengszterfilm-klasszikus hasonló, ha nem nagyobb klasszikussá vált remake-je, emellett legalább annyira állandó hivatkozási alap is a témában.

Ma este aztán -a Harcosok klubja után- végképp gatyába rázhatjuk a gátlástalan, erőszakos, pszichopata yuppie karakterét, hiszen a Bret Easton Ellis kultuszregénye alapján készült Amerikai pszichoban (FEM3, 22.00) Patrick Bateman ilyetén jellegű karakterét Christian Bale rajzolja meg igen vastag kontúrral (pedig Habony Árpiról még fogalma sem lehetett…).

Blájen életével (Duna, 23.20) zárjuk a mai programot.

Szombat, július 25.

Első mai ajánlatként, Az első lovag (TV2, 19.00) az a lovag, aki közvetlenül Artúr király mellett foglal helyett a mondabeli kerekasztalnál. Neve is van: Lancelot. Sorsa viszont irigyelt státusza ellenére szomorú, hiszen királyának jegyesébe, Guineverébe szerelmes, de nagyon. Kardozós, páncéloslovagos kalandfilm lesz ez, Sean Connery-vel, Richard Gere-el, illetve Julia Ormonddal a megfelelő szerepekben.

 

 

a lejtőn - charlie hunnam és terrence howard

 

Persze, nézhetjük megint a Jackie Brownt (Filmcafe, 20.00) is. Quentin Tarantino mozija, ugyebár, a hetvenes évek keménytökű, trapéznadrágos, mikrofonfrizurás fekete b-mozijai, az ún.  blaxploitation-filmek előtt tiszteleg afféle hommage-ként, igen izmos sztárparádéval (pl. Pam Grier, Robert de Niro, Samuel L. Jackson, Bridget Fonda, Michael Keaton), remek zenékkel és a szokásos nagy szövegekkel.

Igen izgalmasnak ígérkezik az általam még nem látott Isteni színjáték (AMC, 20.40), melyben hat idegen jön össze homályos okokból egy elhagyott színházban és kezd egymással halálos “orosz rulettbe”. A film az imdb-n 8.2-n áll, s bár a nevek (számomra) ismeretlenek, úgy saccolom, a végeredménynek valahol Tarantino zseniális Kutyaszorítóban-ja és Agatha mama Tíz kicsi négerje/indiánja között kell lennie. (A tévedés joga fenntartva.)

Ugyanekkor viszont Jim Carrey veszi magára A Maszkot (Cool, 20.40), amivel beláthatatlan események láncolatát indítja el. Szeretem ennek a filmnek a trükkjeit. Például ha egyszer születne egy igazi Rejtő-filmadaptáció, akkor azt ilyen trükkökkel tudnám elképzelni, melyekkel Korcsmáros Pál klasszikus képregényeinek karaktereit, akcióit lehetne meganimálni… (Animare necesse est)

Majdnem a 2012 legjobb romantikus komédiája lett (nálam) ez a Bradley Cooperrel, Jennifer Lawrence-szel, Robert de Niróval és sokan másokkal hódító Napos oldal (FEM3, 21.00), ha nincs az a végkifejlete, ami. Félreértés ne essék, azzal sincs különösebb baj, azon kívül, hogy közhelyes, a happy ending pedig amúgy is kötelező műfaji kellék. Szerintem azonban úgy fityeg a film végén ez a (pici spoiler) táncverseny+satöbbi, mint bicikliző majmon a bohócsipka.Ennél én többet képzeltem az eleje és a közepe alapján… (Bővebben)

Egy újabb ismeretlen film az ajánlóban, melyben a Sons of Anarchy látens Hamlet-alteregója, Charlie Hunnam adja a főszerepet. A fickó igen komoly Lejtőn (AXN, 21.00) van, ugyanis egy ház tetején áll azzal a szándékkal, hogy a mélybe veti magát. Egy zsaru (Terrence Howard – a képen Hunnam társaságában) próbálja eltéríteni szándékától, aki így tudja meg a férfi valódi indokait… Úgy hírlik, komoly (vagy komolyan veendő) moralizálástól sem mentes, igen ügyes és igen okos kis kamaradarab lesz ez is, melyben a vakhit és a logika feszül egymásnak.

Viszont, 15 perc hírnév (Viasat3, 21.00), ugye, Andy Warhol óta mindenkinek jár. Csak éppen sajnos túl sokan vissza is élnek ezzel… Mások pedig annyira akarják a tünékeny közismertséget, hogy bármire hajlandók azért… Két kelet-európai bűnöző New York-i ámokfutása is a média érdeklődésébe tud kerülni nagyjából 15 percre, ez azonban ennél sokkal nagyobb mértékű gondot okoz a rendőrség médiasztárjának, a páváskodó főzsarunak, akit Robert de Niro alakít.

A nagy balhét (Duna, 21.30) annak idején -ezernyolcszázban- még moziban láttam és imádtam azokat az öltönyöket, azokat a mellényeket, ingeket és hózentrógereket, és azt a lezserséget, ahogyan feszített bennük Paul Newman és Robert Redford. Igazi szórakoztató krimi ez a film, az átverős, zsugás, pitiáner nagymenős-nagymenő piti tolvajos típusból, rengeteg Oscar-díjjal -megérdemelten- megdobva.

A szép reményű Olivier Hirschbiegel Diana (Cool, 22.35) című oknyomozó tévéfilmje Lady Di rajongóihoz szól elsősorban, bár Naomi Watts igen jó a címszerepben.

A Papírhold (Duna, 23.40) Peter Bogdanovich klasszikusa, Kovács László mesteri fényképezésével és a még fiatal Ryan O’Neal és lány, Tatum emblematikus alakításával – imádtam annak idején. Ma újra megnézem.

Péntek, július 24.

A vasmacska kölykei (film+, 19.00) című ’87-es film egyik érdekessége, azon kívül, hogy rendkívül szórakoztató, hogy a két főszerepet játszó (amúgy részben magyar származású) Goldie Hawn és (az egyáltalán nem magyar származású) Kurt Russell a valóságban is Hollywood egyik kedvenc sztárpárosát alkották ebben az időben. Ráadásul, még a film is jó! Hawn itt egy kőgazdag hisztérika, aki felfogadja a lumberszexuális (faragatlan, kockás inges, macsó) asztalosként dolgozó Russellt, hogy építsen a jachtjára gardróbot. A jachtfedélzet azonban olykor igen csúszós, ahol senki sincs biztonságban…

 

 

a jó német - cate blanchett és george clooney

 

Érdekes választás lehet utána, mondjuk, Steven Soderbergh fekete-fehér Casablanca-parafrázisa, a klisébontó témájú A jó német (HBO, 21.00) című második világháborús romantikus thriller, Cate Blanchettel és George Clooney-val (lásd a képen).

A dél-koreai Joon-ho Bong poszt-apokaliptikus vonattripje, a Snowpiercer – Túlélők viadala (film+, 21.10) elsősorban akciófilmes műfajhoz képest kifejezetten gazdag szimbólumrendszerével, mintsem látványvilágával vagy éppen a pergő cselekményével hódítja meg a különlegességekre és furcsaságokra fogékony, igényes nézőket. A nemsokára bekövetkező globális jégkorszakban száguldó, amúgy teljesen önellátó vonat ideája (miért pont vonat, de főleg, miért száguld?) első olvasatra úgy baromság, ahogy van (bár a mai hőségben nyilván jól esik nézni), aztán ahogy megismerjük a szerelvény felépítését, ahogy látjuk a nyomorúságos hátsó traktusokból előretörő éhséglázadás hőseit, úgy értjük meg az alkotók szándékát is. Van messzidzs bőven, ráadásul ki is van rendesen táblázva, fáklyákkal megvilágítva az odavezető út, felsejlik egy univerzális emberi piramis, karma és nirvána, kis szekér, nagy szekér, Öszvér, miegymás; a végső jegesmedve-poén pedig egyszerűen zseniális – minden idők egyik legjobb csattanója. Tilda Swinton pediglen egy állat.

Más. A gyermekvállalás felelősségének kérdésével játszik el a kifejezetten okos humorú Barátok babával (Cool, 21.10) című független vígjáték, melynek főszereplői egy kiterjedt baráti társaság, amiben már minden párnak született gyereke, kivéve “az utolsó pár előre fuss!”-nak, akik tulajdonképpen nem is alkotnak egy párt. Julie (Jennifer Westfeldt – ő írta és rendezte is a filmet) és Jason (Adam Scott) csak barátok, ám hogy ne lógjanak ki a sorból, elhatározzák, hogy ők is vállalnak babát, de barátokként, nem pedig házastársakként – remélve, hogy így optimalizálni tudják a gyermeknevelést és minimalizálni az ebből adódó személyes konfliktusokat. Természetesen, a tettek mezején minden másképpen alakul, mint ahogy eltervezték…

Tom Hanks oldszkúl kutyás-zsaru vígjátéka, az Egyik kopó, másik eb (RTL Klub, 21.20) a biztonsági opció ma estére, bár a kutyások nyilván ki nem hagynák, mert az olyan “édi”, amikor a benga nagy Hooch pofájából szanaszét freccsen a ragadós nyál…

A hatalom árnyékában (AMC, 21.20) című remek politikai dramedyben ismét George Clooney-t nézhetjük. A filmben az amerikai politikacsinálás színfalai mögé kukkanthatunk be, Clooney mellett Ryan Gosling és Philip Seymour Hoffman. (Bővebben)

Jane Austen habos-babos, ám igencsak okos komédiáinak, valamint a viktoriánus-kor iránt nosztalgiát táplálóknak ajánlott az Emma (Paramount Channel, 21.40) című kosztümös darab, Gwyneth Paltrow-val a cserfes, kissé túlzottan is magabiztos címszerepben, mellékesen pedig Jeremy Northammel, Ewan McGregorral, valamintGreta Sacchival és Toni Collette-tel. ’97-ben Oscar-jelölést kapott a film kosztümtervezője, ami azért garancia a kiállítás minőségére is.

Ez a mai, késő esti A dolog (Cool, 23.10) éppen ott ér véget, ahol az 1982-es John Carpenter-féle alap-Dolog kezdődik: két félőrült faszi helikopterről üldöz egy kutyát, amelyik a végtelen antarktiszi hómezőkön menekül előlük. Ez a ma esti film tehát annak mintegy előzménye, valójában azonban remake-je, másolata, szinte jelentősebb változtatás nélküli variációja. Alapvető pozitívum, hogy Matthijs van Heijningen Jr. (mondjuk ezzel a névvel nehezen fog nagy karriert befutni Hollywoodban…) is tiszteli Carpenter korszakos művét, és nem akart jobb, nagyobb, gusztustalanabb és látványosabb filmet csinálni, így ez a film egyfajta tisztelgésként, hommage-ként fogható fel leginkább. (Bővebben)

Csütörtök, július 23.

Első ajánlatként A kiütés (Cinemax, 20.00) amolyan “címegyesítő mérkőzés”, melyben tulajdonképpen Jake LaMotta (Robert De Niro) küzd meg Rocky Balboával (Sylvester Stallone): bővebben itt. (Lásd a képen)

 

 

a kiütés - robert de niro és sylvester stallone

 

A bátrabbak (és tapasztalatlanabbak) megpróbálkozhatnak Ridley ScottPrometheus (SuperTV2, 21.00) című filmjével is, melyben a korábbi, Nyolcadik utas a Halál című, hírhedt műfaji alapvetését kívánta megmagyarázni – szerintem feleslegesen:bővebben.

A királyt megölni (Film Mánia, 21.00) viszont nem kell félnetek, jó móka lesz. Ezt ugyan nem Cromwell Olivér mondta furfangosan ebben a kosztümös történelmi drámában, hanem bizonyos Merániai János esztergomi érsek, méghozzá bizonyos Petur és Bánk bánoknak egy másik történetben, mármint, hogy nyugodtan vegyék vérét Gertrudisnak, II. András nejének, bizonyos összeesküvésnek nevezett hatalomféltés és más egyebek okán. Csúnya, zűrzavaros idők voltak ezek, csakúgy, mint volt Cromwell kora is, amikor a most ajánlott történet játszódik. 1645-öt írunk, amikor az angol polgárháború két győztese, Cromwell (Tim Roth) és Thomas Fairfax (Dougray Scott) éppen azon vitázik, amit a cím sugall.

Később azonban az öregedő Casanova is visszatér az öregedő Alain Delon képében, illetve a Casanova visszatér (Duna, 21.20) című, annak idején Cannes-ban Arany Pálmára is jelölt dolgozatban – ki tudja? Nyal-e még sót a vén kecske?

Szerda, július 22.

Azért, mert felforr az agyunk, még nem kell feltétlenül el is dobnunk azt. Például két elég jó film is adódik mára, mégpedig nem is a legkönnyebb topikból: mindkettő a minapi boszniai háború rettenetével foglalkozik. A Rókavadászat (AMC, 20.20) a könnyebb falat. Igencsak valóságszagú a történet (élesek a párhuzamok Radovan Karadžić ismert sztorijával), de ennek ellenére, néhol mégis vicces újságírós-kalandfilm lesz ez, egy igen jóRichard Gerével,Terrence Howarddal és Jesse Eisenberggel.

 

 

a nyughatatlan - reese witherspoon és joaquin phoenix

 

A háborús tudósítók tagadhatatlanul életveszélyes munkájánál azonban sokkal súlyosabbHalima sorsa (Cinemax, 20.30), a háború ártatlan elszenvedőinek története. A horvát-bosnyák dráma címszereplője egy muszlim asszony, aki egyszerre vesztette el a háborúban férjét és fiát. Egy tömegsír felnyitásánál megtalálni véli férjét, fia holtteste azonban nem kerül elő. Az asszony nyomozni kezd, és már a közvetlen közelében szörnyű titkokra lel…

Az univerzum másik oldala a Cadillac Man (Story4, 21.00) című komédia. Robin Williams adja a címszereplő autókereskedőt, aki fergeteges beszédkészségével a szakma gyöngye. Pénzéhes felesége azonban szorosan fogja a lába között, valamint a helyi maffiával sem kellene üzleti viszonyba keverednie, szorult helyzetét azonban tovább  nehezíti, amikor a szalonban megjelenik a csinos, fiatal titkárnőjének féltékeny és hatragos férje (Tim Robbins). Régimódi, habkönnyű vígjáték két jó színész hálás jutalomjátékával.

A legjobb film ma estére biztosan A nyughatatlan (FOX, 21.50), a legendás, és legendásan zűrös életet élt Johnny Cash nevű countryénekes kíméletlenül őszinte önéletrajzának filmadaptációja, James Mangold rendezésében, Joaquin Phoenix ésReese Whiterspoon (a képen) remeklésében – az utóbbi Oscart kapott érte, de az előbbi is megérdemelte volna. Érdekesség, hogy a filmben elhangzó dalokat a színészek játsszák és éneklik, no playback – de ezt is volt már alkalmunk látni jó néhányszor és simán még sokszor.

A végére viszont marad a Sírhely kilátással (Galaxy, 22.00). A remek humorú, pazar színészeket (Alfred Molina, Naomi Watts, Brenda Blethyn vagyChristopher Walken) felvonultató, ízlésesen morbid komédia két bősz és mord temetkezési vállalkozó egy wales-i „én kis falumban” zajló élethalálharcába enged betekintést. (Bővebben)

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!