Ha kidugjuk fejünket a mélyhűtőből, netán leszállunk a fenekünket hűsítő tüzes serpenyőről, akkor akár Kegyetlen bánásmódban (Viasat3, 18.55) is lehet részünk. A romantikus komédiában, persze, Catherine Zeta-Jones részesíti kegyetlen bánásmódban George Clooney-t (illetve, fordítva, de hát erről szól a történet). Az mindenesetre, nem rossz ómen, ha a Coen-testvérek állnak mögötte. (Valójában messze nem a legsikerültebb filmjük, de legalább Zeta-Jones dögös benne, Clooney őszülő halántéka pedig ezt kellő mértékben ellensúlyozza.)
Johnny Depp egyszerre utánozza Chaplint és Buster Keatont a Benny és Joon (FOX, 19.20) című bájos romantikus komédiában, ami önmagában egyrészt fából vaskarika-gyártás, másrészt viszont mégis elbűvöli vele az egyik címszereplőt (Mary Stuart Masterson), a másik (Aidan Quinn) legnagyobb felháborodására.
Picit később, a Hét év Tibetben (FEM3, 21.00) című, megtörtént eseményeket elmesélő filmben a jelenlegi Dalai Láma gyermekkorába tekinthetünk bele. A második világháború előestéjén Heinrich Harrer (Brad Pitt) osztrák hegymászó a Himalája egyik legmagasabb csúcsának meghódítására indul, a háború azonban keresztülhúzza számítását. Kalandos körülmények között a tibeti szent városba, Llhászába, az ottani buddhista közösségbe kerül, amely befogadja. Sőt, az ifjú Dalai Láma kifejezett érdeklődéssel fordul az idegen felé. Barátságukról mesél ez a szép, de szintén nem először látható film, lélegzetelállítóan szép tájakkal, bölcs és vicces benyögésekkel.
Mivel javában dúl a kormányzat által (is) feltüzelt idegenellenes pánik, talán Neill Blomkamp annak idején nagy feltűnést keltett District 9 (AXN, 21.00) című sci-fije is kaphat bizonyos új aspektusokat az erre eddig nem nyitott agyakban. (Bővebben)
A tűzben edzett férfi (RTL+, 21.00), vagyis Denzel Washington ezúttal egy kiégett hajdani CIA-ügynök, aki ma gazdag mexikóiak gyermekét védi a Mexikóvárosban tevékenykedő, vaskos váltságdíjra hajtó emberrablóktól. Tony Scott filmje egyszerre remek akcióthriller és valós problémákról beszélő, gondolatébresztő mű. (Bővebben)
A Betty nővér (Viasat3, 21.00) elsősorban Renée Zellweger rajongóinak szól. A címszereplő egy kisvárosi szappanopera-rajongó nővérke, akit az élet sötét oldalával való találkozás arra készteti, hogy saját életét változtassa szappanoperává.
A Bad Boys – Mire jók a rosszfiúk? (TV2, 21.10) Will Smith és Martin Lawrencejól ismert vicces négeres zsaru-haver krimikomédiája. Ha többet mondok róla, már nem érdemes megnézni.
Az Alul semmi (FOX, 21.10) című -amúgy szintén sokat emlegetett- film bármennyire szórakoztató is, tényleg komoly, húsba markoló, csontba vágó dolgokról szól. A főszereplő fószert (Robert Carlyle) kirúgják a gyárból, miközben munkahely sehol. Munkanélküliség, pénztelenség, kilátástalanság – helyett a haverokkal megdöbbentő tervet eszelnek ki: a helyi kocsmában kezdenek el chippendale-zni, pénzért. A szolid sörhasak, a kemény fizikai munkában meggyötört végtagok és egyéb hétköznapi férfibájak azonban nem várt sikert okoznak… Peter Cattaneodrámai komédiáját nem véletlenül jelölték egy rakás díjra (amiből sokat meg is nyert), hiszen az egyszerű, átlagos kisember hétköznapi hősiessége, a bajokon való felülemelkedés az egyik legnagyszerűbb toposz a filmművészetben. Üzenete példaértékű, hatása pedig katartikus.
A kanadai Atom Egoyan Chloe – A kísértés iskolája (Filmcafe, 21.15) című thrillerében egy feleség (Julianne Moore) gyanakszik egyetemi oktató férjére (Liam Neeson), hogy csalja őt, ezért felbérel egy luxusprostit (Amanda Seyfried), hogy buktassa le őt, ha tudja. A kurva azonban túl jó munkát végez és ez olyan események láncolatát indítja el, melyre a feleség legszörnyűbb rémálmai sem fordultak elő…
A Véletlen boldogság (Story4, 21.25) ezzel szemben egy csendes, egyszerű, franca romantikus komédia, mely egy kenyai turisztika reklámfilm jellegzetességeit vegyíti a párválasztás bonyodalmainak nem túl eredeti példázatával.
A Mission Impossible első része (Duna, 21.30), a Harcban élve (Cool, 21.00), valamint a Rés a pajzson (RTL Klub, 21.35) ezerszer elpukkantott akciófilmek a piff-puff filmek kedvelőinek, Tom Cruise-zal, John Travoltával, Jason Stathammel és más muszklimikulásokkal.
Sokkal érdekesebb ezeknél A százéves ember, aki kimászott az ablakon és eltűnt(HBO, 22.10). Valamilyen számomra megfejthetetlen, nemzetspecifikus okból a svédek szeretik a hosszú címeket és az irodalmi adaptációkat. Ez a film is ilyen. A könyvet nem olvastam (az emberek szeretik), a film viszont igen vicces. Sajátosan humoros. Egyszerre blőd, abszurd, morbid és gyermeteg, valahol Guy Ritchie-n is túl, de még Menzelen innen. Ha akarom, a huszadik század parabolikus történelmi tablója, ha akarom, egy északi módra fergeteges krimi-vígjáték, ha akarom a svéd Forrest Gump, vagy egy önazonos északiZelig. Annyi dologra hasonlít, és mégis teljesen egyedi. Jókat röhögtem…
Más kérdés, persze, hogy Mi kell a nőnek? (RTL II, 18.40/23.00). Nyilván Mel Gibson… Nem tudom. (Bővebben)
A fiúk nem sírnak (Filmcafe, 23.00) című dráma viszont ennél sokkal komolyabb, valóságos problémát boncolgat. Mit tehet egy túl fiatal korában magára maradt fiatal lány egy kizárólag férfias értékeket dicsőítő, macsó világban? Hogyan élhet teljes életet, élhet-e egyáltalán? A felvetett kérdésekre valószínűleg e film sem ad megnyugtató választ, Hillary Swank (a képen) viszont megérdemelten kapott Oscar-díjat az itt nyújtott alakításáért.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: