A vasmacska kölykei (film+, 19.00) című ’87-es film egyik érdekessége, azon kívül, hogy rendkívül szórakoztató, hogy a két főszerepet játszó (amúgy részben magyar származású) Goldie Hawn és (az egyáltalán nem magyar származású) Kurt Russell a valóságban is Hollywood egyik kedvenc sztárpárosát alkották ebben az időben. Ráadásul, még a film is jó! Hawn itt egy kőgazdag hisztérika, aki felfogadja a lumberszexuális (faragatlan, kockás inges, macsó) asztalosként dolgozó Russellt, hogy építsen a jachtjára gardróbot. A jachtfedélzet azonban olykor igen csúszós, ahol senki sincs biztonságban…
Érdekes választás lehet utána, mondjuk, Steven Soderbergh fekete-fehér Casablanca-parafrázisa, a klisébontó témájú A jó német (HBO, 21.00) című második világháborús romantikus thriller, Cate Blanchettel és George Clooney-val (lásd a képen).
A dél-koreai Joon-ho Bong poszt-apokaliptikus vonattripje, a Snowpiercer – Túlélők viadala (film+, 21.10) elsősorban akciófilmes műfajhoz képest kifejezetten gazdag szimbólumrendszerével, mintsem látványvilágával vagy éppen a pergő cselekményével hódítja meg a különlegességekre és furcsaságokra fogékony, igényes nézőket. A nemsokára bekövetkező globális jégkorszakban száguldó, amúgy teljesen önellátó vonat ideája (miért pont vonat, de főleg, miért száguld?) első olvasatra úgy baromság, ahogy van (bár a mai hőségben nyilván jól esik nézni), aztán ahogy megismerjük a szerelvény felépítését, ahogy látjuk a nyomorúságos hátsó traktusokból előretörő éhséglázadás hőseit, úgy értjük meg az alkotók szándékát is. Van messzidzs bőven, ráadásul ki is van rendesen táblázva, fáklyákkal megvilágítva az odavezető út, felsejlik egy univerzális emberi piramis, karma és nirvána, kis szekér, nagy szekér, Öszvér, miegymás; a végső jegesmedve-poén pedig egyszerűen zseniális – minden idők egyik legjobb csattanója. Tilda Swinton pediglen egy állat.
Más. A gyermekvállalás felelősségének kérdésével játszik el a kifejezetten okos humorú Barátok babával (Cool, 21.10) című független vígjáték, melynek főszereplői egy kiterjedt baráti társaság, amiben már minden párnak született gyereke, kivéve “az utolsó pár előre fuss!”-nak, akik tulajdonképpen nem is alkotnak egy párt. Julie (Jennifer Westfeldt – ő írta és rendezte is a filmet) és Jason (Adam Scott) csak barátok, ám hogy ne lógjanak ki a sorból, elhatározzák, hogy ők is vállalnak babát, de barátokként, nem pedig házastársakként – remélve, hogy így optimalizálni tudják a gyermeknevelést és minimalizálni az ebből adódó személyes konfliktusokat. Természetesen, a tettek mezején minden másképpen alakul, mint ahogy eltervezték…
Tom Hanks oldszkúl kutyás-zsaru vígjátéka, az Egyik kopó, másik eb (RTL Klub, 21.20) a biztonsági opció ma estére, bár a kutyások nyilván ki nem hagynák, mert az olyan “édi”, amikor a benga nagy Hooch pofájából szanaszét freccsen a ragadós nyál…
A hatalom árnyékában (AMC, 21.20) című remek politikai dramedyben ismét George Clooney-t nézhetjük. A filmben az amerikai politikacsinálás színfalai mögé kukkanthatunk be, Clooney mellett Ryan Gosling és Philip Seymour Hoffman. (Bővebben)
Jane Austen habos-babos, ám igencsak okos komédiáinak, valamint a viktoriánus-kor iránt nosztalgiát táplálóknak ajánlott az Emma (Paramount Channel, 21.40) című kosztümös darab, Gwyneth Paltrow-val a cserfes, kissé túlzottan is magabiztos címszerepben, mellékesen pedig Jeremy Northammel, Ewan McGregorral, valamintGreta Sacchival és Toni Collette-tel. ’97-ben Oscar-jelölést kapott a film kosztümtervezője, ami azért garancia a kiállítás minőségére is.
Ez a mai, késő esti A dolog (Cool, 23.10) éppen ott ér véget, ahol az 1982-es John Carpenter-féle alap-Dolog kezdődik: két félőrült faszi helikopterről üldöz egy kutyát, amelyik a végtelen antarktiszi hómezőkön menekül előlük. Ez a ma esti film tehát annak mintegy előzménye, valójában azonban remake-je, másolata, szinte jelentősebb változtatás nélküli variációja. Alapvető pozitívum, hogy Matthijs van Heijningen Jr. (mondjuk ezzel a névvel nehezen fog nagy karriert befutni Hollywoodban…) is tiszteli Carpenter korszakos művét, és nem akart jobb, nagyobb, gusztustalanabb és látványosabb filmet csinálni, így ez a film egyfajta tisztelgésként, hommage-ként fogható fel leginkább. (Bővebben)
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: