Mit nézzünk ma a tévében?

Szombat, október 31.

Elég vegyes felvágott vár ránk a doboz előtt, szóval, lehet szelektálni… A kora estét megúszhatjuk Két hét múlva örökké (Cool, 18.55) is. Hugh Grant szokás szerint egy léha bugyibubus ebben a romantikus komédiában, amúgy egy nagyvállalat fejese, míg Sandra Bullock egy éles eszű, karakán ügyvédnő – a Grant által alakított karakter beosztottja. Na, mi lesz a vége? Ugye hogy.

 

 

holt költők társasága

 

1992-ben készült, de nagy vonalakban ma is bőven érvényes média- és társadalomkritika Stephen Frears Mondvacsinált hős (film+2, 19.50) című, igen szórakoztató mozija. A történetben Dustin Hoffman adja a pitiéner kis csalót, aki élete egyik “félrelépésében” jót cselekszik: megmenti egy csomó ember életét. A nyomulós tévériporternő (Geena Davis) ráérez a sztorira, és elkezd nyomozni a közben elszelelt jótevő után, akiből rövidesen egy ismeretlen népi hős válik… Feltűnik azonban a színen egy jóképű vállalkozó (Andy Garcia), aki azt állítja magáról, hogy valójában ő a megmentő… (az öntözőt öntöző öntöző).

Az ezzel nagyjából párhuzamosan futó Transzcendens (RTL II, 19.55) című sci-fi már nem annyira jó film, bár Stohl András igen kiváló teljesítményt nyújt Johnny Depp hangjaként – viszont azok a morális jellegű kérdések elég rendesen kibomlanak a történetben, melyek a mesterséges intelligencia tárgyában általában, kapásból felvetődhetnek… (Bővebben)

Minden merev, kőtáblákba vésett elvek alapján működtetett konzervatív rendszer elébb-utóbb kivívja az ellene való lázadást. Nincs kivétel. Ráadásul a forradalom sokszor a legváratlanabb irányból, a rendszer belsejéből érkezik, így annak romantikus, idealisztikus hevülete, valamint igazságtartalma ilyenkor még kevésbé megkérdőjelezhető. A Holt költők társaságában (Duna, 21.00) például egy független gondolkodású, lendületes irodalomtanár (Robin Williams – a képen, a helyzet magaslatán) alakítja át a szigorúan hagyománytisztelő angol fiúiskola merev, kőtáblákba vésett rendjét azzal, hogy tanítványaival valóban meg tudja szerettetni az irodalom, a művészetek és ezeken keresztül az élet nagyszerűségét. Kötelező érvényű, katartikus film minden diák, de főleg minden pedagógus számára!

A Magic Mike (FEM3, 21.00) viszont vígjáték, méghozzá a filmezéssel azóta már felhagyott Steven Soderbergh egyik utolsó (persze, hiszi a piszi!) munkája, melynek címszereplője (Channing Tatum) egy igazi all-round-man, nappal tetőfedő vállalkozó, autókereskedő és bútortervező, éjszaka viszont a helyi bár (melynek pénzéhes tulajdonosát Matthew McConaughey alakítja) egyik fő attrakciójaként ad elő férfisztriptízt a kéjesen sikoltozó hölgyközönség legteljesebb örömére. Még arra is van ereje, energiája, hogy ezen a téren is segítse a tehetséges fiatalokat – egyikük azonban kezd a fejére nőni…

Jó kis film lesz a Hurrikán (AXN, 21.00) is, mely egy a hatvanas években ismert ökölvívó tanulságos életét tárja a nyilvánosság elé. Rubin ‘Hurricane’ Carter (Denzel Washington) középsúlyú, igen tehetséges bunyós volt, aki még a világbajnoki címet is kivívta magának, ám egy homályos gyilkossági ügy miatt a bíróság életfogytig tartó börtönre ítélte. A sitten írta meg ártatlanságának történetét. A Norman Jewison rendezte, Roger Deakins által fényképezett, nagyívű filmdráma szépen tarolt annak idején (1999-ben) a vlág jelentősebb filmfesztiváljain.

Akinek nincs kedve gondolkozni, csak bambulni, az három látványmozi közül választhat: Michael Bay A sziget (Viasat3, 21.00) című műve amolyan disztópikus sci-fi, Ewan McGregorral és főleg Scarlett Johanssonnal, arról, hogy van-e mennyország, amit itt szigetnek hívnak, illetve, miért hazudják azt, hogy van, mikor nincs is. A Die Hard 4.0(SuperTV2, 21.15) Bruce Willis negyedik ámokfutása véres, szakadt és mocskos trikóban, hogy a végén így is, úgy is, de valahogyan mindenképpen megmentse a világot, míg a Cowboyok és űrlények (TV2, 21.30) egy igazi furcsaság. Sci-fi és western. Daniel Craig és Harrison Ford, valamint a leszbi csaj a Dr. House-ból és Sam Rockwell. Nekem annak idején mérsékelten tetszett ez az öszvér.

A késő éjszakában kezdődő Antwone Fisher történetének (TV2, 00.00) az az érdekessége, hogy a kiváló színészként ismert (és ma is már látott) Denzel Washingtonrendezte, amellett, hogy a főszerepet (itt) is eljátssza. A valós eseményeket elmesélő, amúgy igen jó és izgalmas életrajzi drámában Denzel egy katonai pszichiátert alakít, akinek feladata kideríteni a címben említett tengerészgyalogos (Derek Luke) féktelenül agresszív természetének valódi okait…

Péntek, október 30.

Majdnem minden hónapban előkerül valahol, mégsem tanulunk semmit A hatalom árnyékában (AMC, 20.20) című remek politikai dramedyből, melyben George Clooneymeséli el az amerikai politikacsinálás trükkjeit, Ryan Gosling és Philip Seymour Hoffman aktív asszisztenciájával. Igaz, hogy ez nem Amerika, de a hatalom és annak megszerzése mindenhol ugyanolyan természettel bír… (Bővebben)

 

 

danny-trejo-autographed-machete-photo

 

Ezenkívül, futhatunk élő, háromdimenziós őslények elől (Jurassic Park 2. Viasat3, 21.00), vagy rohanhatunk éjszaka, egyik kalandből a másikba az Éjszakai rohanásban (Story4, 21.00Robert de Niroval (aki ezúttal dörzsölt zsaru és rabszállító) és Charles Grodinnal (aki itt a maffia sokat tudó könyvelője).

Machete (a képen) is munkába áll ma este, Robert Rodriguez (f)éktelen baromságában, a Machete gyilkolban (film+, 21.10), méghozzá az amerikai elnök megbízására: a tét az amerikai állampolgárság. A címszereplő ki lenne más, mint Danny Trejo (a képen), a negatív hős Mel Gibson, és van még egy csomó jó csaj is: Michelle Rodriguez (aki csak névrokon), Amber Heard, Jessica Alba, Lady Gaga, az amerikai elnök szerepében pedig Charlie Sheen.

A Miami Vice (TV2, 21.30) a hajdani legendás krimi-sorozat remake-je, Don Johnson helyett Colin Farrellel és Philip Michael Thomas helyett Jamie Foxxszal. Mondjuk azt, hogy elmegy egynek, sok szódával, de nem kérünk belőle többet…

Furcsa darab lehet első hallásra a Robinson Crusoe kalandjai (Paramount Channel, 21.40) is, melyben Daniel Defoe hősét a kissé puhány, bugyibubus külsejű, túlcivilizált Pierce Brosnan kelti életre e ’97-es kalandfilmben. A film mégsem nézhetetlen, hiszen végül is éppen ez a disszonancia a fő mozgatórugója a klasszikus történetnek – egy korrekt kalandfilm ez.

Akár legyinthetnénk is a Nagydumás kiscsajokra (FOX, 21.50). Tényleg semmi különös, ez a történet is elsősorban a buta-szőke-liba sztereotípiák közhelyes ziccerét használja ki, azonban ezt viszonylag friss humorral teszi és látható benne Dakota Fanning is (és Brittany Murphy). (Bővebben)

Csütörtök, október 29.

Éppen olyan ez a mai este a tévé előtt, mint amilyen az a szófordulat, amellyel ismét, a blog fennállása óta körülbelül 147-jére muszáj kezdenem az ajánlót: akár csütörtököt is mondhatnék, ha… Ha nem lenne ma este is leporolva néhány régi, ósdi filmsiker, ma este például a hetvenes évek vígjátékai feliratú kosárból. Abban az átkosban azért láthattunk nyugati filmeket is a moziban, nemcsak Nágya és Szerjózsa szerelmét az aranyló búzamezőkben pihenő T-34-es tank előremeredő ágyúcsövén, ahogyan azt ma sokan hajlamasak már elhinni és elhitetni azokkal, akik korukból fakadóan nem éltek még ekkor. Voltak például remek (és kevésbé remek) olasz komédiák is, a nemzeti sztereotípiáknak megfelelve heves temperamentummal, széles gesztusokkal és emelt hangerővel előadva. Imádtuk Ugo Tognazzit például, imádtuk Monica Vittit, akiket ma a Narancsos kacsasült (Duna, 21.55) című bohóságban imádhatunk újra. Ugót (ezúttal Liviót) éppen elhagyni készül felesége (Monica). A féltékeny férj cselet vetve meghívja hétvégére a gaz hódító vetélytársat, aki viszont egy gyönyörű titkárnővel érkezik a bulira… (A képen Tognazzi és Vitti)

 

 

narancsos kacsasült - ugo tognazzi és monica vitti

 

Ha ez nem jó, akkor Fennakadhatunk a fán (Story4, 21.00) is Funes Lajos bácsival, ezt azonban mostanában már sokszor láthattuk. Lajos bácsi gazdag, s ennek megfelelően igen arrogáns üzletembert alakít, aki egy kanyargós hegyi útszakaszról kisodródva zuhan az alant tátongó szakadékba – és lásd a címet. A film nagy része itt játszódik, a szakadék pereme alatt, a sziklafalból kinőtt, magányos a fán, a Funes által alakított üzletember, és két stoppos (Geraldine Chaplin és Olivier De Funes – az utóbbi Funes fia) között zajló tragikomikus, helyenként abszurd drámában, melyet egy idő után folyamatosan közvetít a szakadék széléről egy tévéstáb is.

Ha ez se jó, akkor nézzétek a Godzillát (SuperTV2, 21.00), amelyben a méret a lényeg, annyira, hogy az alkotóknak már nem is maradt arra ideje, hogy egy normális filmet kerekítsenek a végére. De legalább látványos lesz, ahogy Roland Emmerich megint lerombolja New Yorkot…

A legjobb film éjszakára marad. Szomjas kultikus Falfúrójában (Duna, 00.15) Bán János adja a kádári nyolcvanas évek tipikus kisemberét, aki már új lakásba költözött családjával a szép, új, vasbeton lakótelepre, de másra már nem maradt pénze. Viszont van már benne vállalkozói hevület is, és tapasztalva a házgyári elemekből épült lakások hibáját -nem lehet szöget verni a falba- beruház egy izmos ütvefúróba és bérfúrni kezd. A kisember elkezd jól keresni, a család viszont eközben őt keresi, de nem találja… Lesznek döntött kameraállások (á la Grunwalsky), reklámbejátszások, Kőbánya-fíling, ahogyan azt megszoktuk annak idején.

Szerda, október 28.

A franciák viszik a prímet a mai, amúgy elég soványka, de nem feltétlenül eseménymentes estén. Luc Besson századeleji produkciója, a Yamakasi (Filmcafe, 21.00) kifejezetten az a kategória,amit soha, semmiképpen ne próbálj ki otthon, a gyerekeidnek pedig kifejezetten tiltsd meg. Az igen pergő ritmusú történet néhány afro-francia utcagyerek kalandjait meséli el, akik egy igen látványos, de rendkívül veszélyes utcai sportban élik ki magukat: egy vadmacska ügyességével és az őserdei majmok légtornászmutatványainak lendületével másszák meg Párizs toronyházait, őrületbe kergetve ezzel a rendőrséget és a francia nyárspolgárságot egyaránt. Mindezt azonban nem betörési, vagy más bűnös szándékkal művelik. Magas erkölcsi értékek mozgatják őket, mint a bátorság, egymás megbecsülése, a bajtársiasság… (Bővebben)

 

 

a lyoni banda - gerard lanvin és tchéky kairo

 

Ugyanekkor viszont A Lyon-i banda (film+, 21.00) a Lyoniak nevű, a hetvenes években tevékenykedő, francia bűnbandának a hiteles története, tekintve, hogy nem akárki, hanemEdmond ‘Momon’ Vidal, a banda fő szervezője és vezetője által megírt regény alapján készült Olivier Marchal veretes rendezésében. A film és a regény hitelességét csak kevéssé árnyalja, hogy a valóságban Momon nem a vezetője, csupán utolsó, egyedül életben maradt tagja volt, így viszont már azt mond el róla, amit és ahogy akar… A film azonban, Gérard Lanvin (Momon) és Tchéky Karyo (Serge, Momon barátja, a banda másik vezetője a filmben – a képen Lanvinnal) főszereplésével tudja mindazt, amit a nagy hollywoodi gengsztertörténetek tudnak. Remek film. (Bővebben)

Érdekes darab lehet még a Tilda Swinton főszereplésével készült, 2001-es Mélyvíz(FOX, 21.50) című dráma is, melyben a Swinton által alakított anya egy reggelen 17 éves homoszexuális fia szeretőjének holttestét találja meg az ajtaja előtt. A nő bepánikol, és fia védelme érdekében eltünteti a holttestet – azonban ahogyan ez lenni szokott, egy szemtanú mindig akad…

Kedd, október 27.

Nincs új a nap alatt a mai estén sem. Itt van például James Cameron obligát Titanic (AMC, 19.30) című meséje, Céline Dion mézédesen szárnyaló dallamaival, a magyar vonósnégyessel, akik még akkor is játszottak, amikor a címszereplőnek megreccsent a gerince, valamint Kate Winslet és Leonardo di Caprio kitárt karú szárnyalásával a hajóorrban – amit azóta minden szerelmespár eljátszik, ha nyaralás közben egy hajóra téved és azon a hajón ki lehet menni a hajóorrba…

 

 

káin ébredése - john lithgow

 

Eközben, ha nem elég a jéghegy, borzonghatunk másképpen is. A Káin ébredése(Paramount Channel, 20.10) című Brian de Palma-thrillerben John Lithgow tesz meg mindent az “ügy” érdekében, méghozzá egyszerre öt (5!) szerepben (a képen az egyikben). A neves gyermekpszichológusnak éppen a családjára nincs ideje. Ennek okán feladja jól működő praxisát – bár a család ennek sem fog nagyon örülni…

Picit később Kevin Spacey alakít egy meglehetősen excentrikus matematikaprofesszort a 21 – Las Vegas ostroma (SuperTV2, 21.00) című filmben, aki a diákhitel “okos” törlesztésének egy lehetséges módozatát tanítja inkább kiemelkedően tehetséges diákjainak az ősrobbanás matematikai képlete, a Mandelbrot-halmaz és efféle lényegesen érdekesebb problémák helyett. Másképpen mondva, Black Jackkel a Harvardra, vagy még másképpebben, Ocean’s-trilógia kontra Esőember kontra Good Will Hunting. Nem rossz film ez, csak éppen mire az összes cselekménycsavar kicsavarodik, mi nézők már kicsit beleununk a sok matekba.

Ugyanekkor, az 1408 (film+2, 21.00) című thriller Stephen King nyomán készült Mikael Hafström rendezésében. Igen jól sikerült, roppant izgalmas film ez, azonban műfaji sajátosságaiból adódóan egyszer nézős, tehát másodjára már nem olyan hatásos, ha ismerjük a végső poént. Samuel L. Jackson és John Cusack a címbeli 1408-as számú szállodai szoba borzongató rejtélyét próbálja megoldani, karfaszorongató izgalmak közepette.

Hétfő, október 26.

Dr. Csontot lelövik… Peeersze, a főszereplőt, mi? Hahaha. Más. A Mielőtt meghaltam(vagy Dallas Buyers Club) (HBO, 20.05) egyszerre megrázó AIDS-dráma és egy lélekemelő, ám mégis egészségesen cinikus, fordított Wall Street farkasa/Tőzsdecápák karriertörténet. A remek film férfi főszereplője (Matthew McConaughey), valamint férfi mellékszereplője (Jared Leto) megérdemelten hozta el a tavalyi Oscar-gála illető aranyszobrait. (Bővebben)

 

 

mash - elliott gould és donald sutherland

 

Bruce Lee nevét még azok is ismerik, akik soha nem láttak még igazi kung-fu filmeket. ATomboló ököl (AMC, 20.30) a tragikus sorsú Mester egyik emblematikus filmje.

Megmondom őszintén, én kifejezetten gyűlölöm a Forma 1-et, legalábbis ami mára lett belőle… Az én autóversenyző hőseim -Emerson Fittipaldi, Jackie Stewart és mások- már kihaltak, megöregedtek, de legalábbis eltűntek az autóversenypályákról. Ron Howard rendkívül izgalmas életrajzi drámája, a Hajsza a győzelemért (SuperTV2, 21.00) viszont éppen eme aranykorba kalauzolja el a nézőt, amikor a Forma 1-et két óriási egyéniség küzdelme jellemezte. Az egyik évben az osztrák Niki Lauda (Daniel Brühl) lett világbajnok, a másikban a brit James Hunt (Chris Hemsworth). A ’76-os idényben Lauda súlyos balesetet szenved és nemhogy a világbajnokság, de az élete is veszélyben forog…

Ugyanekkor, a Zuhanás (FEM3, 21.00) című Sidney Pollack-filmben a Harrison Ford által alakított rendőr felesége szenved halálos katasztrófát egy repülővel, ám közben kiderül az is, hogy a mellette ülő -szintén elhunyt- férfi sem volt egyszerűen egy közömbös utastárs. A rendőr megkeresi a férfi feleségét (Kristin Scott Thomas) és együtt próbálják kideríteni azt, amit egyikőjük sem szeretne igazán megtudni. Süppedős melodráma lesz ez, akinek ma este effélére van szüksége.

Kifejezetten ütőképes párost alkot Sylvester Stallone és Christian Slater a mai estén. Az előbbi egy kiöregedőben lévő, ám még mindig penge bérgyilkos, míg a másik fiatal, ambiciózus zsaru. A Fejlövés (Cool, 21.10) című Walter Hill-filmben nem kis meglepetésre, egy oldalon küzdenek a gonosz ellen.

Nyilván nem szeretne senki sem kórházba is kerülni, főleg nem a mai magyar közgyógyászati viszonyok között, mert az biztosan nem lesz olyan vicces történet, mint amilyen a MASH (AMC, 22.00) című szatíra “címszereplője” körül történik. Robert Altman nagyon fanyar és igen abszurd humorú háborús burleszkje egy tábori kórház mindennapjairól szól, mely annak idején, 1970-ben, Cannesban Arany Pálmát is ért; az öt Oscar jelölésből pedig egyet el is hozott. Persze, az ifjú Donald Sutherland, az ifjú Tom Skerritt vagy az ifjú Elliott Gould kezei közé nem biztos, hogy szívesen kerülnénk, ha csak nem nem kifejezetten arra az élményre utazunk, hogy “nem fáj, nem fáj, csak ha röhögök!” (A képen Gould és Sutherland.)

Vasárnap, október 25.

Délutáni lustálkodáshoz keresve sem lehetne kényelmesebb, viccesebb és szórakoztatóbb filmet találni, mint A szomszéd nője mindig zöldebb (RTL Klub, 15.45) című örökzöldet, melyben a két elbűvölő, vén majom, Jack Lemmon és Walter Matthau birkózik meg a kacér özvegy (Ann-Margret) kegyeiért…

 

 

larry flynt, a provokátor - edward norton és woody harrelson

 

Miután elpusztítottuk vacsorára az ebéd maradékait, szétnézhetünk Szerelmünk lapjai(RTL II, 18.45/23.00) között is, de sírni fogunk. A fiú –Nick Cassavetes– rendezi édesanyját, Gena Rowlandst, aki egy idős nőt alakít a történetben. A néni egy szeretetotthon lakója. Súlyos Alzheimer-kórban szenved, tulajdonképpen semmire sem emlékszik korábbi életéből. Az ápolók lökdösik túl minden egyes napon, csak egy idős betegtársa (James Garner) jár be hozzá, hogy egy fekete könyvből olvasson fel neki történeteket egy hajdani szegény asztalossegédről (Ryan Gosling) és egy gazdag, déli lányról (Rachel McAdams)… (Bővebben)

Nincs alku (RTL+, 20.45) című, igen feszült túsztárgyalós drámában a Samuel L. Jackson által alakított zsarut gyilkossággal és sikkasztással vádolják igaztalanul, aki jogos felháborodásában túszul ejti közvetlen kollégáit. A helyzet feloldására a szomszéd körzetből hívnak egy hivatásos túsztárgyalót (Kevin Spacey), aki fel is veszi a dolgok fonalát, azonban ugyanarra a következtetésre jut, mint a túszejtő: valakik csak rá akarják kenni a dolgot.

A király látogatása (Duna, 21.00) érdekes történetet mesél el. Én legalábbis még álmomban sem sejtettem, hogy Franklin Delano ‘Big Deal’ Rooseveltnek is megvolt a maga Monica Lewinskyje, ami a történet idején, 1939-ben már súlyosan beteg elnöktől azért igen szép teljesítmény. Rooseveltné eközben, persze mindenről tudott, de ennél jobban érdekelték barátnői, valamint hogy a híres dadogós angol király odáig süllyedt, hogy még az amerikai elnök vidéki birtokára is leutaztatta önfényességét, hogy maga mellé állítsa a küszöbön álló háborútól egyelőre magát távol tartó Samu bácsit. (Bővebben)

Eközben a Kalandtúra (Viasat3, 21.00) egy jó közepes akcióthriller, de végig gyönyörű tájakon játszódik, amit Dante Spinotti le is tudott fényképezni, és sokat dob rajta a két remek főszereplő is: John Cusack és Morgan Freeman. Lúzer tornatanár és hülye fia véletlenül egy veszélyes bűnözőbe botlik a dzsungeltúrán – tét így fokozottan a túlélés.

Határozottan érzek valami zavart az erőben, ugyanis míg a kormánypropaganda folyamatosan harsogja a fülünkbe, hogy a migránsok rosszak, gonoszak, el kell őket tiporni, bezárni és visszaküldeni őket oda, ahonnan jöttek, addig a kormánymédia ifjúsági csatornáján ma este a Taxival a tengeren (m2, 21.05) című mexikói filmszatírát adják, melyben egy mexikói (szemlátomást jóravaló, kedves) kisember szeretne a szegénység elől (tehát alávaló, gazdasági bevándorlóként!) Amerikába emigrálni, ám a megszokott, sokak által használt, bejáratott szárazföldi, drótkerítésen való illegális, egyben életveszélyes határátlépés helyett a tengert választja. Jó szerencséje/balszerencséje azonban a vágyott, gazdag jólét helyett Castro kommunista Kubájába sodorja… Mi itt az üzenet? A mi migránsaink gonoszak, míg az ő migránsaik jók? Gondoljam tovább? Nagyon nem fog tetszeni, amire ki fogok lyukadni… A film mindenesetre, abszolúte érdemes a megtekintésre.

Steven Spielberg Harmadik típusú találkozások (ATV, 21.35) című, mára már klasszikus sci-fije is a migráns-kérdéssel foglalkozik, ha úgy akarom érteni. A történet tökéletesen ábrázolja azt a hetvenes években (még) szárnyaló űrkorszak okozta általános izgalmat, hogy talán lehetséges, talán mégsem vagyunk egyedül a Világegyetemben? Szó sincs (itt, ekkor, még) az ismeretlen, idegen létformáktól, civilizációktól való félelemről, csupán féktelen kíváncsiságról és izgalomról, kik azok ott kint? Zsigmond Vilmosnak mindenesetre Oscart ért e film fényképezése…

Larry Flint, a provokátor (Filmcafe, 22.05Milos Forman életrajzi filmje Larry Flintről, a Hustler pornómagazin kitalálójáról. Címszerepben Woody Harrelson, partnere Courtney Love (aka Kurt Cobain özvegye), valamint Edward Norton (lásd a képen, Woody Harrelsonnal). Remek, mondhatni, kötelező film ez (is).

Marion Cotillard Edith Piaf Oscar-díjat jelentő megformálásával vált világhírűvé, a jövő héttől pedig Lady Macbethként láthatjuk a moziban. A ma esti Szeress, ha mersz (Galaxy 22.10) című romantikus komédia még a Piaf előtti időkből való, de ettől függetlenül, forduljunk érdeklődéssel e kedves, bájos teremtés felé, aki azért alkalomadtán képes vadmacskává is változni. A kissé Cocteau Rettenetes gyerekek-jére hajazó történetben egy lengyel bevándorlót (ni, már megint egy!) alakít, akit egy sármos francia fiú (Guillaune Canet) vesz pártfogásába, nem sejtve, ezzel mekkora terhet vesz ezáltal magára…

Annak idején Martin Scorsese szépen kiakasztotta Krisztus utolsó megkísértése című filmjével a különböző keresztény szektákba, de különösen a római katolikus egyházba tartozó, túlbuzgó keresztény hívők tömegeit, minek köszönhetően -tudomásom szerint- a magyar televízió a filmet a mai napig nem mutathatta be. Na, majd most (Paramount Channel, 23.00). (Bővebben)

Szombat, október 24.

Aki bújt, bújt, aki nem, nem. Egy szép klasszikussal indítjuk az estét, ami szép hosszú lesz… Moll Flanders (Paramount Channel, 18.40), Daniel Defoe másik híres hőse, illetve a történetét feldolgozó kalandregény korrekt filmadaptációja az első, melyen rögtön tetőfokára hág a romantikus hevület, s a végén talán feltámad a maga, a Messiás is. Molly (Robin Wright) börtönben született, apácák nevelték, papok erőszakoskodtak vele, majd kurvának áll, de aztán, satöbbi. Szép kis film lesz a kosztümös, kalandos, romantikus történetek kedvelőinek.

 

 

ments meg uram - sean penn és susan sarandon

 

Nem láttam a Narnia krónikái című fantasy-sorozat harmadik részét (mondjuk, a másodikat se 🙂 ), de nincsenek kétségeim, hogy A Hajnalvándor útja (TV2, 19.00) is szép, látványos mese lesz, apunak, anyunak, de főleg a gyerekeknek.

Választhatjuk ma estére a Guy Ritchie-Robert Downey Jr.-Jude Law-féle Sherlock Holmest (film+, 20.40) is, melynek második része az Árnyjáték alcímet kapta a keresztségben, mintegy megkülönböztetésül. Ez már lényegesen gyengébb az elsőnél, de még azért lazán elviszi a “hátán” Robert Downey Jr. bohém sármja. Ez alkalommal egy kissé kusza, picit már bugyuta, másodosztályú kalandfilmet láthatunk a világ (értsd: a nyugati civilizáció) megmentéséről, őrült tudóssal, cigányokkal, rengeteg CGI-vel és némi steampunk habbal. Nem mondom, hogy csak a Jeremy Brett, meg efféle hülyeségek, bírom én a vad dolgokat, de ezt azért már untam egy picit.

Meg fog szakadni a szív a Ments meg, Uram! (Duna, 21.00) című drámában, melyben Sean Penn egy halálra ítélt gyilkost és szexuális erőszaktevőt alakít, aki az ítélet végrehajtására várva egy apácát kér meg arra, hogy legyen a lelki gondozója. Az igaz történetet elmesélő filmet Tim Robbins rendezte, melyben akkori felesége, Susan Sarandon (a képen Sean Penn-elHelen Prejean, az apáca megformálásáért Oscar-díjat kapott. Operatőr Roger Deakins, zene Bruce Springsteen és Tom Waits.

Egy ajánlóból sem maradhat ki A sebhelyesarcú (Viasat3, 21.00), Al Pacino kokós orrával, Brian de Palma mértékadó rendezésében.

Curtis Hanson Egy cipőben (RTL Klub, 22.45) című vígjátékát is láttuk más, viszont működik ez is, mint a svájci bicska. Egy testvérpár, a hebrencs (Cameron Diaz) és a stréber (Toni Colette), amikor kicsit összecsapni látszanak fejük felett az élet hullámai, megnyugvást és megoldásokat keresve ellátogatnak régen látott, meglehetősen karakán nagyanyjukhoz (Shirley MacLaine), hogy az szépen helyre tegye őket. Közben a néző jól szórakozik. Mi kell még?

Terry Gilliam kultikus, ám mégis viszonylag ritkán látható Brazil (Duna, 23.05) című disztópiáját is ajánlanám, melyben egy gondoskodó hatalom szemei és fülei követik minden polgár minden pillanatát (A film 1985-ben készült. Vö.: Orwell: 1984). Mindenki szép, jóllakott és elégedett. Csoda, hogy vannak e világban olyan elvetemült alakok, akik szeretnék magukat kifejezetten rosszul érezni?

Éjszaka pedig a manapság igen magasan szárnyaló skandináv krimi egy újabb gyöngyszemével találkozhatunk: Az Instant dohány (m2, 00.05) szintén irodalmi (OK, ponyva-) alapokon nyugvó (Jens Lapidus), hosszúkás, olykor igen kemény, máskor pedig igen furcsa mellékutakon kalandozó krimi, gátlástalan karrieristákkal, szerencsétlen és szerencsésebb bevándorlókkal, szerb maffiával droggal, kokainnal és fegyverekkel. (Bővebben)

Péntek, október 23.

Az 1956-os forradalom tematikájába illeszkedő műsorok közül két filmet ajánlanék először.Goda Krisztina Szabadság, Szerelem (Duna, 21.30) című romantikus kalandfilmje a látványosabb. Az első film is valós történetet dolgoz fel, két olimpiára készülő vízilabdás srác (Fenyő Iván és Csányi Sándor) és egy diáklány (Dobó Kata) gabalyodnak össze a vészterhes napokban – erősen hollywoodi ízű, iskolás dolgozat ez. A forradalom “utóéletéből” merít A berni követ (TV2, 23.30). Az izgalmas, talán legjobban történelmi thrillerként megfogható film – főszerepben Kulka Jánossal, Kádas Józseffel (a képen ők láthatók), Szabó Kimmel Tamással és Szikszai Rémusszal – egy 1958-ban megtörtént eseményt mesél el, melynek során két, ismeretlen fegyveres hatolt be a Magyar Népköztársaság berni nagykövetségére… (Bővebben)

 

 

A_berni_kovet - Kádas József és Kulka János

 

Mamma Mia! (TV2, 18.50) című zenés komédiának viszont már az égadta világon semmi köze nincs őszhöz, kommcsikhoz és lódenkabátokhoz, lehallgatásokhoz és lincselésekhez. Bár az ABBÁ-nál kevés depressziósabb popzenekar létezett a Földön, a film mégis kellemes szórakozást nyújt. A történet egy görög szigeten élő szállodatulajdonosné (Meryl Streep) körül bonyolódik, aki valaha egy zenekarban énekelt, de ma már lánya esküvőjét szervezi. A zenekar, persze, nem az ABBA, viszont ABBA-számokat játszott (míg abba nem hagyták…). Igazi, napfényes romkom, Meryl mama mellett még Pierce Brosnannal, Colin Firth-el és sokan másokkal.

Az HBO ma esti bemutatója A könyvtolvaj (21.00-től), mely a még ma is mindössze 38 éves ausztrál Markus Zusack hasonló című, eddig több mint 30 nyelvre (magyarra is) lefordított bestsellerének filmadaptációja, melyben egy Liesel nevű fiatal lányt követhetünk végig a második világháborún. (Bővebben)

A közellenség (AXN, 21.00) ezúttal a “világmegmentő” Will Smith lesz Tony Scott’99-es thrillerjében. A címszereplő egy ügyész, aki él, mint Marci Hevesen. Egy átlagos, szürke hivatalnok, ám egy érthetetlen pillanatban az Államok összes titkos- és kevésbé titkos szervezete az ő nyomában lohol. Ő pedig előlük…

Milyen lehet, ha egy nyuszi kipottyan Hugh “Playboy” Hefner nyusziparkjából, és egyenesen egy intrikáktól, gátlástalan nyomulástól és irigykedéstől vibráló légkörű egyetemi koleszba cseppen? Körülbelül ugyanolyan, mintha Kelemen Annuska nyerne felvételt az Eötvös Kollégiumba a Yale-re. Tanulságos, mulatságos és egy kicsit kínos eset lenne, pont olyan, mint A házinyuszi (FEM3, 21.45) című romantikus komédia, Anna Farisszal a cím-, és Colin Hanksszel, valamint Emma Stone-nal a mellékszerepekben.

Késő estére két jó hosszú klasszikus: Az Apokalipszis, most (Galaxy, 22.00), Francis Ford Coppola kultikus háborús eposza tulajdonképpen egy mágikus, misztikus és pszichedelikus utazás a zöld pokolba, a Mekong árterében burjánzó dzsungelbe, ahol az őrült Kurtz ezredes (Marlon Brando) az úr. (Wagner – Walkürök lovaglása, Doors – The End, stb.) Brian De Palma A sebhelyesarcú (Viasat3, 23.30) című gengszterdrámája viszont Al Pacino egyik emblematikus alakítása. A film azonban amúgy is igazi trüváj, hiszen egy gengszterfilm-klasszikus hasonló, ha nem nagyobb klasszikussá vált remake-je, emellett legalább annyira állandó hivatkozási alap is e témában.

Csütörtök, október 22.

Legjobban ma este is a Cinemax előfizetői járnak, feltéve, ha valami igazán értékes filmre vagyunk kíváncsiak… Bár J.M.W. Turner festészete még az öregkori, már a francia impresszionistákat megelőlegező foltfestéses technikájában is igen látványos, Dick Pope operatőr volt annyira visszafogott, hogy csupán néhány kompozícióban, megvilágításban idézte meg a nagy angol, romantikus (tájkép)festő vásznait, azokat meg sem kísérelte lemásolni. Mr. Turner (Cinemax, 20.00) Mike Leigh rendezte és Pope fényképezte életrajza mégis minden kockájában festői, néhány pillanatára pedig talán még maga Bill Turner is rábólintott volna dörmögve, ha valamilyen csoda folytán megélhette volna az alkalmat. Pope meg is kapta a kötelezően járó Oscar-jelölést a filmben nyújtott teljesítményéért – melyet nyugodtan el is nyerhetett volna. (Bővebben)

 

 

kecskebűvölők - george clooney és ewan mcgregorKecskebűvölők (Filmcafe, 21.00) viszont egy egészen érdekesen bizarr háborús abszurd, amiben rengeteg sztárt (George Clooney, Ewan McGregor -a képen ők-, Kevin Spacey, Jeff Bridges, stb.) láthatunk egy furcsa, sajnos azonban a valóság mégoly meghökkentő tényeit sem nélkülöző, zavarba ejtő filmben. Nem komoly háborús drámaként, akcióként, hanem inkább pamfletként, vagy ál-doksiként érdemes nézni… (Bővebben)

Nem árul semmilyen zsákbamacskát a Féktelenül (film+, 21.00) című kellően agyatlan, de azért még szórakoztató -amúgy ezerszer látott- akciókomédia, de legalább nem is szánt túl mélyen. Sandra Bullock édes, Keanu Reeves pedig helyes, együtt száguldanak egy pokolgéppel tömött buszban a végzetes végkifejlet felé.

Picit később Az angol beteg (Paramount Channel, 21.40) is meggyógyul újra. Mondjuk azt, hogy ez a film hozta az eddigi utolsó magyar Oscar-díjat, hiszen a film zenéje is kapott abból az esőből, ami erre a jó hosszú és jó romantikus alkotásra hullott annak idején; a zene pedig nagyban támaszkodik Sebestyén Márta hangjára. Aki beteg és angol, az Ralph Fiennes, és aki gyógyít: Juliette Binoche.

Már a holnapi ünnep tematikájához igazodva tűzi műsorra a Duna tévé (22.50-től) aKósa-Sára páros 1981-ben készült, A mérkőzés címet viselő filmjét. A dráma azonban -készülése évszámából is sejthetően- még nem az őszi forradalom eseményeivel foglalkozik, hanem egy vidéki kisvároson kiskirályként uralkodó, a futballért elvakultan rajongó, Rigó Dezső nevű helyi hatalmasságot (Szilágyi Tibor) mutat be (Jesszumpepi Mariska segíts meg! Ilyen van?!), aki egy vesztes meccs után, hirtelen felindultságból agyonveri a mérkőzés játékvezetőjét. Az esetet a kisváros -politikailag amúgy is megbízhatatlan- újságírója (Kozák András) meg akar írni, erre Rigó őt is befenyíti. Van azonban egy szemtanúja is a bíróverésnek, Rigót pedig nem lehet leállítani, a hullák pedig szaporodnak…

Egy igen könnyed, habos-babos, francia romantikus komédia az alternatíva. A Nathalie második élete (Filmcafe, 22.55) csókkal kezdődik, ami a lehető legváratlanabb időben és helyen csattan el, a lehető legelképzelhetetlenebb párosításban. A romantikus komédia ettől lesz az, ami, hiszen ha egy tökéletesen össze nem illő pár egy lehetetlen élethelyzetben találkozik, annak csakis szerelem lehet a vége (vagy semmi nem lesz belőle, de arról meg minek filmet csinálni), a bájos Audrey Tautou kisasszony és a sármosan bumfordiFrancois Damiens hathatós közreműködésével. (Bővebben)

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!