Mit nézzünk ma a tévében?

Vasárnap, december 20.

Tímár Péter még viszonylag jól sikerült, szexisen groteszk és bizarr módon romantikus dolgozata a minapi “átkos korszakról” szóló Csinibaba (FEM3, 20.00), amikor még egy országot fel tudott forgatni egy KI-MIT-TUD, egy tehetségkutató vetélkedő, amikor Magyarországnak még voltak tehetségei. A győztes ekkor még olyan elérhetetlen jutalomban részesülhetett, hogy részt vehetett a finn fővárosban megrendezendő Világ Ifjúsági Találkozón… Arról, hogy a történelem ismétli önmagát, nem ez a film tehet.

 

 

nekem 8 - martin lawrence és tim robbins

 

Ha fizetnének, sem emlékszem A felejtés bére (TV2, 20.45) című filmre, pedig biztosan láttam már. Talán ha fizetnének érte? Nem tudom, fizettek érte? Philip K. Dick regényeinek, történeteinek megfilmesítésével rengetegen próbálkoznak, azonban legtöbbjüknek rendre bele is törik a bicskájuk. Dick történetei ugyanis ritkán látványosak, ne igazán filmszerűek, inkább filozofikus, elgondolkodtató történetek, melyek olyan problémákkal foglalkoznak, mint a klónozás, a tudat torzulásai, a gondolkodás ”mechanikája”, vagy mint jelen esetben az emlékezet útvesztői. E filmet azonban a látványos piffpuff&dirrdurr&csittcsatt-filmek hongkongi királya, John Woo rendezte, főszerepben Ben Affleckkel, Uma Thurmannal és Paul Giamattival, ma tesztelhető végeredménnyel.

Viszont biztosan emlékszem a Nekem 8 (RTL Klub, 20.50) című megunhatatlan, habkönnyű krimikomédiára, a teljesen hétköznapi családapából vérnősző gengszterré váló Tim Robbinsszal és a piti tolvajból jóbaráttá avanzsáló Martin Lawrence-szel (lásd a képen). Láttuk már, persze, fogjuk is még látni, azonban ma sem fog fájni – legfeljebb közben a röhögés.

Lesz a Top Gun (Duna, 21.00) is, a még hamvas Tom Cruise-zal, a cukifiúval, aki renitens vadászpilóta, ám úgy hastíja az eget, hogy közben rózsaszín szívecskék szállnak utána…

Úgy olvasom, mostanában már kifejezetten ciki Mórát, vagy Móriczot tanítani az iskolában, túl depi, túl lehúzós, ezt mondják még a tanarak is. Nem tudom, mit szólnak akkor Charles Dickenshez, akinek Szép remények (m2, 21.05) című klasszikusát ezúttal Mike Newell 2012-es adpatációjában nézhetjük meg. Pip, az árva kisfiú előtt megcsillan az élet vidámabb, gazdagabb oldala, de ugyanilyen gyorsan el is fordul tőle. Helena Bonham Carter, Robbie Coltrane, Ralph Fiennes a szereposztásban.

Ugyanekkor viszont az Orvlövész (SuperTV2, 21.05) című, alapvetően sablonos sztorira (leszerelt hajdani specialista csalódottságában és kiábrándultságában a világ végén farigcsál fogpálcikákat, aztán egyszer megjelenik valami titokzatos fazon, aki azért csak behúzza még egy utolsó akcióba) épülő filmben Mark Wahlberg alakít egy hightech mesterlövészt, akinek tevékenysége (és annak ábrázolása) azért közel sem sablonos. Rejtekben megbújva, hosszú, méla lesben, kimatekozva a lövedék megfelelő pályáját, miközben csakis egyetlen lövésre van esély – kellő izgalomkeltésre alkalmat adó szituációk ezek, mint azokban a robbantós filmekben, amikben órákig el lehet játszani a “piros drótot vagy a kéket vágjam” faék-egyszerűségű, de igen hatásos dramaturgiájával…

A Rumnapló (Galaxy, 21.40) viszont a Hunter S. Thompson nevű politoxikomán és gyakorló pszichopata újságíró-legenda ifjúkoráról szól, amikor még nem találta fel az ún. gonzót, és későbbi mániái sem hatalmasodtak még el rajta. Thompsont a nagyszerű Félelem és reszketés… után újra Johnny Depp alakítja, bár ezúttal ez sem menti igazán a fimet… (Bővebben)

Melléfogás (Paramount Channel, 21.50) című krimiben viszont egy piti bűnöző gyilkol meg “véletlenül” egy másik piti bűnözőt, aki viszont véletlenül a nagyon nem piti, sőt kifejezetten nagypályás nagymenő bűnözőnek dolgozott… A probléma, valamint a kellő “jellemfejlődésnek” teret engedő konfliktushelyzet tehát adott, ahogyan az ennek érdekes kifejtéséhez minimálisan szükséges szereplőgárda is: Harvey Keitel, Miguel Ferrer, Cuba Gooding Jr. and others.

A késő estét misztikusabb vizekre evezve tölthetjük. A Stigmata (FOX, 22.55) című horrorban egy átlagos, hétköznapi lányon (Patricia Arquette) jelennek meg a keresztre feszített Krisztus sebei, a stigmák. A Vatikán gonosz erők ébredésétől (ó, csak nem?) tartva egy ördögűzésben is jártas papot (Gabriel Byrne) küld a helyszínre, hogy vizsgálja ki az esetet.

Szegény kis Jézus születését ünnepeljük néhány nap múlva, de máris 33 évvel későbbi kereszthalálával spoilerezünk? Mi van ma? Ráadásul, annak idején Martin Scorsese szépen ki is akasztotta Krisztus utolsó megkísértése (Paramount Channel, 23.40) című filmjével a különböző keresztény szektákba, de különösen a római katolikus egyházba tartozó, túlbuzgó keresztény hívők tömegeit, minek köszönhetően -tudomásom szerint- a magyar televízió a filmet nem nagyon mutatta be. Na, majd most… (Bővebben)

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!