Mit nézzünk ma a tévében?

Vasárnap, január 31.

Jó kis régimódi, háborús kalandfilm A híd túl messze van (AMC, 18.10), így kora estére Sir Attenboroughtól, Sir Conneryval a főszerepben, és ha belekattintunk az impozáns stáblistába, akkor láthatjuk, hogy még a harmadik vonalban is hemzsegnek a különféle Sir-előtaggal rendelkező színészfejedelmek és egyéb Oscar-díjas sztárok. A szövetségesek nyomulnak előre, a németek hátrálnak, de még oda-odacsapnak. Egy vegyes ejtőernyős csapatot dobnak le a szövetségesek a német harcvonal mögött, hogy foglaljanak el három hidat, ezzel biztosítandó a szövetségesek végső csapását. A hidak azonban ekkor még túl messze vannak, ugyebár. A végén azért mi győzünk.

 

 

meggyanúsítva - morgan freeman

 

Remélhetőleg, Az igazi kaland (SuperTV2, 19.30) is már a tévé előtt találja a rendes magyar családokat, hogy elnyúlva a kopottas IKEA kanapén együtt könnyezzék-rötyögjék végig Cameron Crowe történetét, melyben egy korán megözvegyült apuci (Matt Damon) tesz komoly erőfeszítéseket két gyermeke felnevelése érdekében: a hajdani elfoglalt szerkesztő feladja állását és egy vidéki, kissé lepukkant állatkertet is tartalmazó birtokon kezd új életet gyermekeivel. Gyerekek, saját állatkert, amiben vannak állatok, jóképű, ám magányos, gyermekeit bájos sutasággal terelgető apuka – a filmben bonyodalom bonyodalom hátán, a kanapén azonban tuti a siker.

Ben Thomas (Will Smith) azt találta ki magának, hogy saját beteg lelkét hét, számára teljesen idegen ember életének pozitív irányba terelésével fogja meggyógyítani. Szerencsés szerencsétlenségére, beleszeret az egyikbe a hét kiválasztott közül. A Hét élet (FEM3, 21.00) egy izgalmas, (NAGYON!) érzelmes, ám mégis provokatív hangú romantikus dráma a szokásos nagy kérdésekről, életről, halálról, szerelemről és barátságról. (Bővebben)

Egészen kiváló darab viszont a Kínai, elvitelre (m2, 21.05), ami egy lírai, szentimentális abszurd. Egy bizarr romantikus komédia. Egy érzelmes groteszk. Vagy valami ilyesmi… Az argentin Sebastián Borensztejn nagy találmánya e filmmel az, hogy vegyíti egymással a latin lélek két közismert sztereotípiáját, a néha talán már túl is áradó érzelmességet és az abszurd és a képtelen iránti vonzódást. Megtekintése KÖTELEZŐ minden lelki és szellemi épségére valamit is adó tévénézőnek. Főszerepben Ricardo Darín! (Bővebben)

A ma esti romantikus komédiában két virtigli troll (Owen Wilson és Vince Vaughn) szórakoztatja azzal magát, hogy esküvőkre járnak, de csak azért, hogy azt jól széttrollkodják. Azonban az Ünneprontók ünnepe (Viasat3, 21.00) természetesen az “addig jár a korsó a kútra, amíg el nem törik” ősi dramaturgiáját követi. (Bővebben)

Eközben, a 88 perc (Film Mánia, 21.00) című thrillerben az Al Pacino által alakított pszichiáternek van 88 perce, hogy megmentse saját életét, amit Jon Avnet rendező real time kíván nekünk elmesélni. Valahol azonban valami bibi csúszhatott a fogaskerekek közé, mert a film 107 perces… Egyszer persze, simán meg lehet nézni ezt a filmet is, de egészen biztosan nem ez az alkotás Alfredo életének fő műve.

A ma este sztárja ezúttal két jelenéssel Morgan Freeman lesz. A pók hálójában (Duna, 22.00) című fordulatos, izgalmas, teljesen nézhető thrillerben egy rendőrségi pszichológus-nyomozót alakít, akit soron következő “páciense” arra kényszerít, hogy beleírja őt és az általa elkövetett bűntettet következő könyvébe, míg a szintén kitűnő Meggyanúsítva (SuperTV2, 22.05) című thrillerben a dögös Monica Bellucci néz farkasszemet két randa öregemberrel, személy szerint Gene Hackmannal, aki egy köztiszteletben álló, ám gyilkossággal gyanúsított ügyvéd (Hackman magyar hangja a néhány napja elhunyt kiváló idős színész, Versényi László!) és a mai estét domináló Mr. Morgannel, aki ezúttal egy igen kekec Puerto Rico-i nyomozó (lásd a képen).

A szív bajnokaiban (RTL II, 18.35/23.00) viszont Sandra Bullock Oscar-díjas alakítását nézhetjük meg. A valós és valóban hatásos történet egy hatalmas termetű, de kissé lomha (ész)járású, déli srácról és az ő hi-he-tet-len futball-karrierjéről szól. (Bővebben)

Kefírem?! Hűtőben. Tűz van, babám, a ladagyárban! Tűz van! Tűz, bazmeg, tütütütűz! Egészséges erotika (TV2, 23.30), egy kihagyhatatlan hazai klasszikus a közelmúltból.

Szombat, január 30.

Nincs baj. Az élet szép (Paramount Channel, 19.35Roberto Benigni szerint is, aki ezt -a tőle megszokott sziszifuszi munkával- képes elhitetni is velünk. Olyannyira, hogy a film gyakorlatilag végigtarolta annak idején a világ filmfesztiváljait, inkluzíve 3 db. Oscar-díjjal. A film Guidóról (Benigni Oscar-díjas alakítása), a chaplini értelemben vett kisemberről szól, akit a második világháború alatt, származása miatt kisfiával együtt lágerbe zárnak. Hogy kisfiának könnyebb legyen a koncentrációs tábor szörnyűségét elviselni, Guido azt a “játékot” találja ki, hogy ők, a rabok, egy nagy játékban játékosok, az őrök pedig a játékvezetők. Torokszorító film, ám 100%-os optimizmus-, és életörömtöltet, ami talán ránk fér ezekben a mai időkben is.

 

 

a keresztapa 2 - robert de niro

 

Minden romantikus lelkületű személyi testőr, valaminta néhai Whitney Houston összes rajongójának kedvenc filmje a Több mint testőr (RTL II, 19.55) című nagyívű szerelmi románc, melyben a híres énekesnő (akit Whitney alakít, egyébként meglepően hitelesen) egy romantikus lelkületű testőrt (Kevin Costner) kénytelen maga mellé venni, az egyre elszemtelenedő rajongók távoltartását megakadályozandó. A nő és a férfi kényszerű együttléte azonban, úgymond, hamarosan túlnő a hagyományos munkaviszonyon. And áááááááááiáááááiááááj….

Clive Owen is összejön picit később Jennifer Anistonnal, holott mindkettejüknek biztos és takaros családi háttér duruzsol a háttérben. De azok a hűvös, huzatos metróperonok, minden áldott kora reggel… A Kisiklottak (AXN, 21.00) azonban nem a sejthető romantikus vizek felé, hanem épp az ellenkező irányba evez tovább. A borzongató reggeleket felmelengető, édes együttlétek lassan vérfagyasztó rémálomba fordulnak, amihez sok köze van az időközben felbukkanó Vincent Casselnek is… Mikael Hafström filmje feszült, izgalmas drámai thriller lesz.

A kód neve: Merkúrban (Viasat3, 21.00Bruce Willis (a megszokott módon) kiégett, cinikus főhős, és mint ilyen, már régen nem jön össze senkivel, viszont ezúttal egy autista kisfiú eltűnésének ügyében döbben rá furcsa összefüggésekre. Bár azokat igazán felfogni sem tudja, mik azok, amik viszont a kisfiú számára magától értetődőek. Tulajdonképpen izgalmas kódfejtős film ez – ha nem láttuk volna már néhányszor…

Ben Afflecket a hajlamosak vagyunk inkább színésznek, általában afféle tejfelesszájú bájgúnárnak letudni, pedig az ábra azt mutatja, hogy amellett, hogy valójában jó színész is (olykor), igen jó forgatókönyvíró és rendező is. A Tolvajok városa (RTL Klub, 21.30) például egy remekbe szabott, kőkemény filmdráma Boston “nyóckeréről”, s benne a sok-sok szomorú, számítását csak a bűnben megtaláló emberről. (Bővebben)

A bűn színe (SuperTV2, 21.30) című történetben viszont egy ismeretlen férfi rabolja el Julianne Moore (által alakított anya) autóját, benne a nő négyéves kisfiával. Az ügyben Samuel L. Jackson (játszotta tapasztalt zsaru) forgatja fel a várost, de maga sem hiszi el, hogy igaz az, ami így a felszínre kerül… A film látszólag krimi, valójában azonban dráma.

A Duna tévé múlt héten elkezdett maffiatörténeti sorozatában ezúttal Robert de Niro játssza Marlon Brandót (a képen), Al Pacino apukáját, annak fiatal korában. A Keresztapa 2. (Duna, 21.55) nem véletlenül kapott meg hatot a legfontosabb Oscar-díjak közül 1975-ben: ez lett a Legjobb filmCoppola a Legjobb rendező, de Niro a Legjobb mellékszereplő, Nino Rota a Legjobb zene, valamint ide esett le még a Legjobb forgatókönyvnek, illetve a Legjobb látványnak járó szobor is.

Az ugyanekkor kezdő Nem vénnek való vidék (Paramount Channel, 22.00) tulajdonképpen a kitűnő spanyol színész, Javier Bardem egyik újabb jelentős jelenése, ugyanis Anton Chigurgh vérfagyasztó bérgyilkos-karakteréért joggal kapta meg az Oscart, ám Tommy Lee Jones barázdált arcát, és a végkifejletben elmondott, mélyen keserű monológját is nehéz elfelejteni. A film emellett elhozta a legjobb filmnek, a legjobb rendezőnek (Joel és Ethan Coen) és a legjobb forgatókönyvnek járó szobrot is. (Bővebben)

A maga nemében szintén remekmű Az ember, aki ott se volt (Paramount Channel, 00.30), Coen-testvérek film noir-stílusbravúrja, fekete-fehérben, expresszíven, pesszimistán és cinikusan, ahogyan azt kell. Billy Bob Thornton remekel a szerelemféltésből elkövetett gyilkossággal vádolt kisvárosi borbély triplafenekű szerepében, de mellette is tobzódik a film a fura, groteszk alakokban; és a végén egészen biztosan megkapja a magáét a manapság igencsak megtépázott igazságérzetünk is.

Péntek, január 29.

Nyilván tudja már mindenki, hogy a pénteki műsort rendszerint igen óvatosan állítják össze a különféle tévécsatornák műsorszerkesztői. Utolsó munkanap a héten, ilyenkor úgyis mindenki kimarad, csapatépítési tréning, egészségügyi gőzkiengedés, et cetera. Tehát, semmi rizikó, semmi megosztó tartalom. (Azt most hagyjuk, hogy akkor mit csinálnak a hét többi napján.) Azt mondjuk, nem értem, ha ilyenkor úgysem számítanak nézőkre, akkor miért nem adnak megosztó tartalmakat, elvont művészfilmeket, horrorpornót, vagy valami igazán izgalmas cuccot…

 

 

egy csodálatos elme - russell crowe

 

Szóval, ami van, azt mind láttuk már. Az újszülöttek viszont jól járnak…  Elsőnek például a Ron Howard által rendezett Egy csodálatos elme (Paramount Channel, 19.20) című, bőven díjazott filmet láthatják, melyben Russell Crowe alakít (a képenegy skizofréniában szenvedő matematikai zsenit, akit ettől még lehet szeretni. Szép történet ez amúgy is, és jó film is – csak éppen.

Pánikszoba (AXN, 21.00) viszont David Fincher mesteri thrillerje. A “címszereplő” a gazdagok villáiban kiépített legbelső, hermetikusan elzárt biztonsági része. Jodie Foster (a gazdag anyuka) zárja be magát ide klausztrofóbiás és cukorbeteg gyermekével együtt, miközben a csúnya, gonosz Forest Whitaker (mint betörő) odakintről paráztatja őket, méghozzá izomból. (Bővebben)

Az amerikai jogrendszer egyik jellegzetes eleme, az esküdtszék intézménye áll Az esküdt (Story4, 21.00) című izgalmas dráma középpontjában. Egy maffiózó vár bírósági tárgyalására, aki úgy szeretné a dolgok állását a maga javára fordítani, hogy megbíz egy bírósági és jogi ügyekben járatos személyt (Alec Baldwin), hogy próbálja meg kipuhatolni, ki az az esküdtszékben, akit “meg lehet győzni” a maffiózó ártatlanságáról, hogy aztán az az illető befolyásolja az egész esküdtszék ítéletét. A gyermekét egyedül nevelő, gyengének tűnő Annie (Demi Moore) lesz kipécézve erre a célra, aki azonban -meglepetésre- hamarosan saját kezébe veszi az irányítást.

Ha annak idején sejthettük volna, hogy a Terminátor 2. – Az ítélet napja (AMC, 21.00) fő tanulsága az lesz, hogy nem Schwarzenegger, hanem a producer Andy will be back, akkor abban a pillanatban megsemmisítettük volna az egészet, amikor Arnold először lepottyant a film elején… De nem tudtuk, így egy komoly popkulturális ikon születéséhez járultunk hozzá. Ez a folyékony gyilkosos rész amúgy tényleg a legjobb a sorozatból.

Van mára azonban Édes kis semmiség (Cool, 21.10) is, melyben Cameron DiazChristina Applegate és Selma Blair adják azt a három, féktelen szinglit, akiket ki sem lehet robbantani a legmenőbb helyekről, egészen addig, míg fel nem tűnik Thomas Jane.

A Blöff (SuperTV2, 22.00) nem blöff, hanem mára kultikus darab, elképesztően magas tetszési indexszel és ilyen szövegekkel: “Fogd be a szád, ke’ kuraftyumuj! Figyeljé’! Anci imádja a tetővilágítást, kedvenc színe a babakék, távelvunétoszárecignesávrengibugyogá, és fűzöld legyen a plüsskanapé! Ja, és kérjél még hozzá egy fasza kis hableányos szökőkutat. Na minden világos csávókáim?”

Mindeközben ketyeg egy Időzített bomba (FOX, 22.00) is – Jeff Bridges egy már visszavonult, de hajdan profi tűzszerészt alakít ebben a méltatlanul elfeledett izgalmas filmben, melyet talán legtalálóbban a “a piros drótot vagy a kéket vágjam?”-jellegű, homlokon izzadtságcseppet-görgetős, székkarfa-szorongatós fakkba sorolhatunk, ha mindenáron muszáj valahová.

Lesz Elemi ösztön (Filmcafe, 22.00) is, melyben Sharon Stone megmutatja.

Csütörtök, január 28.

Stanley Kubrick sajnos már nem készíthette el a maga variációját a mesterséges értelem kontra ember egészen biztosan eljövendő (sokak szerint már be is következett), igen bonyolult erkölcsi, etikai és filozófiai kérdéseket is felvető problematikájáról, így aztSteven Spielberg forgatta le, a maga “mesés” modorában. Az A.I. – Mesterséges értelem (Paramount Channel, 21.00) végül is nem lett rossz film, de Kubrick verziójára azért sokkal jobban kíváncsi lettem volna…

 

 

uramisten - feleki kamill és eperjes károly

 

Ha néztük a Válótársakat, akkor ma is nézzük (RTL Klub, 21.25), hiszen a finálé jön. Amint kiderül, mi lesz Bálint, Dávid és Joci házasságának további sorsa, már csak egy picit kell fenn lennünk, hogy megláthassuk egy kedvenc magyar filmemet, ami igen ritkán kerül képernyőre. Pedig Gárdos Péter filmje szerintem megint egy olyan magyar alkotás, amely simán méltó lenne Oscar-díjra. Az Uramistenben (Duna, 23.35) egy fiatal, törekvő artista, Sajek (Eperjes Károly), miután egy balesetben eltörte a lábát, s így már nem tudja saját számát tovább játszani, fejébe veszi, hogy megszerzi az öreg, már visszavonult szabadulóművész, Binder Lipót (Feleki Kamill) világszámát, a jégbe zárt embernek a trükkjét. A magányos öreg azonban nem adja könnyen magát, Sajek pedig minden létező furmányt bevet, de a titkot csak nem tudja megszerezni. Lipi bácsi csak azt hajtogatja, hogy a trükk maga Binder Lipót! Úgy tűnik, magával is viszi a sírba… A történet a régi és az új, a hit és az akarat, a hagyomány és az újszerű, a barátság és rivalizálás közti örök dialektikáról mesél el egy szórakoztató, megható, igen szerethető történetet. Két iskola, a Feleki által képviselt régi, aprólékos szakmai tudáson alapuló, berögzített színészi játék és a modern, sztanyiszlavszkiji alapokról elrugaszkodó, ösztönös, improvizatív, amit a fiatal Eperjes képvisel. Ez a dinamika egy ritkán láthatóan erőteljes, mélyen emberi, érzelmes és szenvedélyes, mindemellett helyenként kifejezetten humoros, de mindenképpen tanulságos viszonyt eredményez. (A képen Feleki Kamill és Eperjes Károly.)

Szerda, január 27.

Mikor az a magyar azzal tüntet, hogy csak azért sem nézi meg a Golden Globe-ot nyert Saul fiát, miközben ezek a magyarok viszont szinte kötelességüknek érzik jegyet váltani rá, a Duna tévé a Schindler listájával (Duna, 20.40) emlékezik meg arról a néhány igazi hősről, akik szembe mertek szállni a német nácikkal, valamint a velük kollaborálókkal. A történet főhőse, egyben címszereplője Oskar Schindler, egy német (mondjuk úgy) vállalkozó, aki kezdetben önös érdekéből, később, felismerve a nácik zsidókkal kapcsolatos őrült tervét, már egyre elhivatottabban, a végén pedig már szinte mániákus elszántsággal alkalmazott zsidókat hadianyaggyártó üzemeiben, így mentve meg több mint ezer zsidót a biztos haláltól. Schindler kalandos történetét Thomas Keneally írta meg nagysikerű regényben, amiből Steven Spielberg készítette ezt a 7 Oscar-díjjal jutalmazott, méltóságteljes, ám ízig-vérig hollywoodi tablót. (A képen Liam Neeson a címszerepben.)

 

 

schindler listája - liam neeson

 

Más. A Szex telefonhívásra (Viasat3, 21.00) című drámában Ewan McGregor, a szürke kisember tesz látogatást -egy váratlan, de visszautasíthatatlannak tetsző meghívásra- a gazdagok fényűző, bűnös élvezetekben dúskáló világába, ahol azonban nem érzi otthon magát… Sőt, kifejezetten kényelmetlen szituációk sora vár rá.

Persze, megnézhetjük megint a Jackie Brownt (Film Mánia, 21.00) is. Quentin Tarantino filmje a hetvenes évek keménytökű, trapéznadrágos, mikrofonfrizurás fekete b-mozijai, az ún.  blaxploitation-filmek előtt tiszteleg afféle hommage-ként, igen izmos sztárparádéval (pl. Pam Grier, Robert de Niro, Samuel L. Jackson, Bridget Fonda, Michael Keaton), remek zenékkel és a szokásos nagy szövegekkel. Ugyebár.

Bár imponáló szereposztást (Emma Thompson, Dustin Hoffman, Maggie Gyllenhaal) villant a Felforgatókönyv (Filmcafe, 21.00) című, meglehetősen abszurd komédia, számomra már a főszereplő karaktert (egy informatikus, akinek egy írónő beszél a fejében és saját regényét meséli, aminek nem tudja még a végét…) alakító Will Ferrell elviselése is problémát okoz. Ehhez képest, még romantikus szál is bonyolítja a dolgokat. Hát, nem tudom…

Aztán, van mára egy Stallone-mozi is, A specialista (film+, 21.00), mely leginkább arról híres, hogy itt volt meg Slynak Sharon Stone (méghozzá a filmtörténelem egyik leghiteltelenebb, legviccesebb, hús a húson-típusú szexjelenetében). Amúgy egy teljesen nézhető, régimódi, robbantós akciókrimi lesz ez a film.

Az Egy kosaras naplója (AMC, 22.00) című film Leonardo DiCaprio egyik első nagy dobása, amiért kapásból kaphatott volna Oscar-t (megérdemeltebben, mint most, évtizedekkel később, A visszatérőért szeretne). Óriásit játszik ugyanis a drogos utcagyerekből hírneves költővé (és sok minden mássá) vált Jim Carroll szerepében – hiszen őróla, nem pedig egy akármilyen kosarasról szól ez a film. (Bővebben)

Hát, ez van. ÉN kérek elnézést.

Kedd, január 26.

Gigor Attila remekbe szabott, abszurd krimije, A nyomozó (film+2, 21.00) a mai első és egyetlen ajánlat. A kiváló színészi teljesítményekkel (Anger Zsolt – a képen, Rezes Judit, Terhes Sándor…) operáló, helyenként tényleg bizarr, ám szerintem igen szórakoztató történetben egy halottkém nyomoz egy hulla után, hogy tisztában jöjjön saját életének értelmével.

 

 

a nyomozó - anger zsolt

 

Más nincs, komolyan, de még komolytalanul sem. Mentalista, X-Akták, okoscsatornák, üres képernyő.

Hétfő, január 25.

Tulajdonképpen még bőven tart a tél, tehát Punxsutawney Phil, a szőrmók időjós mormota még egy darabig várhat a sorára. Az Idétlen időkig (Filmcafe, 21.00) című romantikus filmvígjátéknak így ma még nem igazán van aktualitása, ha csak az nem, hogy egy remek film. Idétlen címe ellenére igen komoly vígjáték, melyben egy nagyképű, arrogáns tévémeteorológus (Bill Murray) kapja meg élete leckéjét egy életre; azonban mint ahogy talán Salamon Béla bácsi is mondotta volt: Viccelni csak komolyan szabad. Nettó őrület.

 

 

x-akták - david duchovny és gillian anderson

 

A Női vonalak (FEM3, 21.00) ezzel szemben arról szól, hogy van három nővér, akiknek fülére rá van gyógyulva a telefon. Ismerős képlet. Érdekesebb ennél viszont az, hogy a három nővért Diane Keaton, Meg Ryan és Lisa Kudrow alakítja, emellett a filmet Diane Keaton rendezte is… Szóval, a három csaj teszi a dolgát háromfelé (fülén telefonnal), miközben édesapjuk (Walter Matthau) egyre jobban belesüllyed az öregkori szenilitásba. Lehet picit pityeregni is a végén.

Egy nappa a világpremier után már nálunk is látható az új X-akták (Cool, 21.10) első része, magyar szinronnal, mely ugyanaz a szereposztás, mint a húsz évvel ezelőtti bemutatkozásnál. Mulder továbbra is David Duchovny, Scully pedig Gillian Anderson (lásd a képen), a zene Mark Snow, az ufók pedig ufók.

Nem kell bedőlni viszont a hangzatos, nem kicsit nagyképű címnek, úgy, ahogy én bedőltem. A MARS – Az utolsó napok (TV2, 21.20) nem több egy közepesen érdektelen, klasszikusan B-kategóriás scifi-thrillernél, vagy light horrornál. (Bővebben)

Denzel Washington viszont egy balesetben szerzett sérülés következtében lebénult szuperzsarut játszik A csontember (Cool, 22.05) című sokat látott, amúgy igen izgalmas thrillerben, aki a kórházi ágyához kötve is elfogja (illetve, tehetséges tanulójával, Angelina Jolie-val elfogatja) a nagyon veszélyes sorozatgyilkost.

Vasárnap, január 24.

Travoltával nyitunk, egy régi, mintegy negyven kilóval korábbi időszakból, amikor John haján több kilónyi Grease-zel (m3, 19.25) pörgette meg Olivia Newton-Johnt, az ő feszes, fekete bőrnacijában és magassarkú, piros pántos fapapucsában. Édes a nosztalgia, a tükör hazudik.

 

 

rachel esküvője - anne hathaway

 

A Bolondok aranyában (RTL Klub, 19.55) látható Matthew Mconaughey-hez, vagy Kate Hudsonhöz se hasonlítgassuk magunkat, mert igen sokat dolgoztak ők azért, hogy úgy nézzenek ki fürdőruciban, mint ahogyan itt, a Karib-tenger paradicsomi szigetei között, kincsvadászás közben kinéznek. Amolyan vicces, kalandos kis litty-lötty lesz ez.

Biztos vagyok benne, hogy a Mobil (Viasat3, 21.00) című thriller írója (Larry Cohen) találta ki a mostanában a bizonyos kocsmákon díszelgő, igen modoros feliratot is, miszerint: No Wifi, Talk To Each Other! Vagy az ihletet ez a film adta… De ha nem, attól még az bizonyos, hogy komoly baja lehet a telefóniával, hiszen két filmjének is főszereplőjévé tette ezt az amúgy okos kommunikációs találmányt. A fülke című filmjében a régi, vonalas változatot pécézte ki magának, ám két évvel később már a mobiltelefon került érdeklődésének középpontjába. (Bővebben)

Rachel esküvője (FEM3, 21.00) is ajánlat lehet a ma estére, mely Rachel (Rosemarie DeWitt) igen rumlisra sikerült esküvőjéről fog szólni, fő-, de nem címszerepben a csillogó tekintetű Anne Hathaway-jel (a képen). A nagy napon kiborul minden bili, ami egyáltalán kiborulhat, ám minden jó, ha jó a vége?

Ehhez képest gyors meló lesz Olivier Van Hoofstadt Gyors meló (Film Mánia, 21.00) című francia filmje, melynek tétje az, hogy lehetséges-e elegyíteni a Delonos, Belmondós francia zsarufilmek hagyományait a Taxi-filmek agyatlan száguldozásával, úgy, hogy az végeredmény még viszonylag hiteles képet is adjon arról, honnan a frászból, milyen úton-módon kerül Európába az a ménkű sok kábítószer? (Bővebben)

Az Ígéret földje (m2, 21.05) arról szól, hogy milyen nyomorult is tud lenni az ember élete, ha más emberekkel kell megosztania azt. Másképpen, a téma az önzések és vágyak összehangolhatóságának örök ellentéte. Egy óriás gázkitermelő vállalat két ügynöke, egy férfi (Matt Damon) és egy nő (Frances McDormand) érkezik az alig vegetáló, isten háta mögötti kisvárosba, hogy fúrási jogokat szerezzenek a még itt élők földjein. A kiszolgáltatott helyzetben lévő helyi gazdák hajlanak a dílre, azonban az emberek hasába lyukat beszélésben megfáradt ügynökök -érzelmi, vagy éppen lelkiismereti okokból- egyre kevésbé képesek képviselni megbízójuk érdekeit. Gus Van Sant drámája nem mentes a didaktikától, sőt, vaskosan tanítani akar – de talán van is mit.

Az utolsó dobás (Duna, 22.05) viszont egy thriller, amiben egy velejéig korrupt, szerencsejáték- és sportfogadásfüggő zsarunak (Nicolas Cage)  kellene egyszer csupán a “fizetéséért” tennie a dolgát: egy profiboksz-gálán merénylet áldozata lesz a védelmi miniszter és a merénylő még a stadionban van. Brian De Palma írta és rendezte ezt a filmet.

A Túl mindenen (RTL Klub, 22.05) viszont F.Gary Gray hasonló műfajú filmje, mely igen ügyesen sző drámai szálakat egy bosszútörténetet feldolgozó akció-krimibe, melyben egy már mindenen túl lévő, feleségét is elvesztő kemény zsaru veszi fel a harcot a drogmaffiával. Közhelyes sztori, de a film nézhetőVin Diesellel a főszerepben.

Zack Snyder Watchmen: Az őrzők (TV2, 22.55) című 2009-es mozija is remekmű a maga nemében, egy popkulturális panteon – meg is osztotta a rajongókat annak idején. A film cselekményéről tényleg elég annyi, hogy éppen annyira banális, mint amennyire banális az összes többi, hasonló képregény-film, azonban apróbb momentumokban már rengeteg kis finom érdekességet is felfedezhet az ilyesmire vevő néző. Tele van a film például a huszadik század második felében kavargó kulturális irányzatokra és divathullámokra, jellemző társadalmi változásokra, a filozófiára, de akár a közelmúlt történelmére való finom utalásokkal is, mely utóbbiak a film alapjául szolgáló képregények esetében még karcos aktuálpolitikai vonatkozással is bírtak: a kulcsszereplő plazmalényt (vagy mit), Manhattan doktort maga Nixon elnök bízza meg, hogy vívja meg a hidegháború döntő ütközetét Brezsnyevvel. Tehát nem amolyan fiktív mesefigurákról beszélünk, Magnetóról, meg Dr. No-ról, hanem Nixonról és Brezsnyevről. Mögöttük sorakozik aztán Kissinger, sőt Larry King is, további erős kapcsokként a mesevilágból a valóság felé. Jellemző sajátossága aztán ennek a sztorinak, hogy teljes egészében áthatja valami furcsa, melankolikus érzés. A szuperhősök már köztünk élnek, van belőlük jónéhány, senki nem lepődik meg már azon, ha valamelyik éppen a dolgát teszi, miközben munkába, bevásárolni megyünk. Nem is imádjuk már úgy a hősöket, akik ráadásul már nem is egyértelműen jók, egyre többször, egyre jobban botlanak meg a csökkenő sikerük feldolgozása közepette. Egy letűnt világ letűnt celebjei ők, akik ugyanúgy harcolnak az életben maradásért, mint bárki ezen a világon. Eközben azért, még ha második szándékkal is, de lazán megmentik a világot, hiszen ez a dolguk, bár “a nagy fűrészelés közben azért bőven hullik a forgács is”. Egészen különleges hatást ér el Snyder a remekül válogatott kísérőzenékkel, Bob Dylan üt, rögtön az elején, Jimi Hendrix All Along The Watchtowerje katartikus erejű, Philip Glass Koyaanisqatsijának (ami ugye, maga is filmzene) újraértelmezése pedig kifejezetten apokaliptikus (amellett, hogy szimpatikusan pimasz pofátlanság). A film látványvilága pazar, de ez ma már alapkövetelmény egy olyan alapvetően látványfilmtől, mint ez is.

Szombat, január 23.

Könnyű légy lenne lecsapva azzal (bocsánat), hogy felejthető estének nézünk elébe a tévé előtt, de… viccesek a címek, na. Nicole Kidman (vagyis az általa alakított nő) minden reggel egy ismeretlen férfi (Colin Firth) mellett ébred, egy idegen ágyban, egy idegen házban. Egy baleset utóhatásai miatt nem emlékszik férjére, a saját házasságának megelőző, nyilván boldog időszakára. Az Amnézia (RTL II, 20.00) miatt pszichiáter (Mark Strong) is kezeli, aki egy videonapló-terápiát javasol. A gyógymód lassacskán hatásosnak bizonyul, és a nő kezd rájönni, nem véletlenül felejtett el mindent korábbi életőből… Muhahaha. Thriller lesz ez.

 

 

a keresztapa - marlon brando

 

A Vérmesék (Cool, 20.05) viszont egy furcsa humorú, ám igen szórakoztató film, egy akciókrimi-vígjáték, Luc Besson rendezésében. Egy tanúvédelmi programban résztvevő hajdani maffiózó (Robert de Niro) és családja (Michelle Pfeiffer, valamint Dianna Agron és John D’Leo) -ők a Vérmesék, tehát a Vérmes család, és nem véres mesék…- néhány napját követjük nyomon, amit folyamatos vándorlásukban éppen egy békés normandiai kisvárosban töltenek el, szembesülve a vidéki francia élet kényelmes sebességével és életszemléletével, az őket óvó FBI (Tommy Lee Jones) figyelő szemei által vizslatva minden lépésüket – miközben a maffia is teljes erővel keresi őket. (Bővebben)

Syvester Stallone illően határozott csapásokkal faragott forgatókönyvéből készült az elég buta című Harcban élve (RTL Klub, 21.10) című, eléggé nézhető akció-thriller, melyben egy nyugállományba vonult különleges ügynök (Jason Statham) éldegél lányával egy vidéki városkában, ahol természetesen hamar összetűzésbe kerül a helyi menő csávóval (James Franco), aminek eredménye az lesz, hogy kő kövön nem marad, viszont a gonosz elnyeri méltó büntetését.

A Felejtés (SuperTV2, 21.15) című thrillerben viszont a Julianne Moore alakította nő dolgozik azon, hogy valahogyan feldolgozza repülőszerencsétlenségben elhunyt kisfia halálát. Pszichológusa (Gary Sinise) azonban arról szeretné meggyőzni, hogy sohasem volt gyermeke és az egész szörnyűség csak az ő agyában létezik… Egy véletlen találkozás azonban mindent megváltoztat. (Na, ez egy szép asszó az Amnéziával…)

Talán egyfajta hatalommegszerzési- és megtartási kurzus részeként, de mindenesetre újranézhetjük, hogy hal bele szegény Vito bácsi (Marlon Brando – a képen) a háztáji paradicsomtermesztés gyönyöreibe A Keresztapa (Duna, 21.55) című, meglehetősen nagy hatású filmben. Úgy legyen!

Picit később, A gyűjtő (TV2, 23.25) című, eléggé izgalmas krimi-thrillerben Morgan Freeman alakít egy törvényszéki pszichológust, aki egy sorozatos nőrablásos ügyben nyomoz. Személyes motivációja annyi, hogy az egyik elrabolt áldozat az unokahúga. Kicsit hajaz a sztori a jóval későbbi és amúgy a valóság tényalapjain nyugvó, igen remek és igen méltatlanul elkaszált Lie To Me című sorozatra, melyben Tim Roth alakít egy hasonló karaktert…

Péntek, január 22.

Ma este viszont megint lesz minden, mint a vurstliban, de nézzük, mi az, amire érdemes is felülni… Martin Scorsese nevéről véres thrillerek, nagyívű maffiózótablók és más erőszakos filmek juthatnak eszünkbe, holott rendezett ő igazi selymes, nőies, érzelmes, finoman pikáns, enyhén melankolikus, de nagyon romantikus drámát is, mint például Az ártatlanság korát (Filmcafe, 18.25). A szívdöglesztő sármőr (Daniel Day-Lewis) röviddel eljegyzése (Winona Ryder) után megismerkedik a menyasszony rosszhírű, valójában csupán őszinte és természetes viselkedésű rokonával (Michelle Pfeiffer), akivel lassan egy fortyogóan szenvedélyes viszony veszi kezdetét. A társaság, a menyasszony családja mindezt megrökönyödve figyeli… Jellemzően a legjobb kosztümöknek járó Oscart zsebelte be annak idején Az ártatlanság kora, a forgatókönyv, illetve a látvány és filmzene, valamint Winona Ryder mellékszereplésének jelölése mellett – a szakma nyilvánvalóan vért akart, ám ezúttal nem kapott.

 

 

a vadászat - mads mikkelsen

 

Első pillantásra talán valami ósdi, ásatag melodrámának gondolnánk Stanley Kramer 1960-as Aki szelet vet (Cinemax, 20.00) című filmjét, azonban ha megnézzük, látni fogjuk, hogy bizony témája ma sem kevésbé aktuális, mint volt annak idején, Amerikába. A történet középpontjában a hírhedt 1925-ös (!) “majomper” áll, melyben az akkor még forradalminak tartott darwini eszmék csaptak össze a bigott, Biblia-központú teremtésmítosszal. Ohio állam akkori törvénykönyve paragrafusba foglalta a Bibliában leírtak vita nélküli felsőbbrendűségét, így azt is, hogy az embert Isten teremtette. Egy fiatal tanár mégis Darwin A fajok eredete című könyvét tanította diákjainak, ám ezzel kivívta Dalton város bigottan vallásos közvéleményének haragját. Az ügyből per lett, melyben a nem éppen elfogulatlan helyi bíró előtt a Biblia-szakértőként is számon tartott, hajdani elnökjelölt Brady, mint vádló (Fredric March) és a Drummond, a messze földön hírhedt védőügyvéd (Spencer Tracy) csapott össze. A per tétje a szabad gondolkodás létjogosultsága volt. (Bővebben)

Picit később a Nincs kegyelem (film+2, 21.00) egy Kim Basinger és Richard Gereáltal fémjelzett krimi 1986-ból, melyben az itt még azt hiszem, nem őszhajú szívdöglesztő társa gyilkosa után nyomoz, az egyetlen szemtanú pedig a még friss és ropogós, faros-mellyes menyecske. Izgi lesz és tényleg egészen nézhető.

Ugyanekkor a Későnérők (Cool, 21.10) egy romantikus komédia, melyben a Keira Knightley által alakított huszonéves, túlképzett, ám alulfoglalkoztatott hölgy bepánikol egy házassági ajánlat hallatán és világgá szalad. Egy furcsa családban köt ki, ahol egy életrevaló tinédzser (Chloe Grace Moretz), valamint életunt apukája (Sam Rockwell) tanítja meg az életet élni és élvezni. (Ezt nem láttam még, de úgy tippelem, hogy vicces lesz.)

Nyilván csajos film lesz, de hát “A férfiak hülyék! – mondja Az ajtó (Duna, 21.35) című filmben Emerenc (Helen Mirren), a gránitkemény jellemű, ám „pokrócmodorú” házvezetőnő is. De ezt gondolhatja a filmet rendező veterán Szabó István is, hiszen Szabó Magda hasonló című, világsikerű regényének filmváltozatát erőteljesen nőiesre, lágyra, s ha lehet azt mondani, inkább televízió-barátra hangolta. (Bővebben)

Johnny Depp egyszerre utánozza Chaplint és Buster Keatont a Benny és Joon (FOX, 21.55) című bájos romantikus komédiában, ami önmagában részben fából vaskarika-gyártás, másrészt viszont mégis elbűvöli vele az egyik címszereplőt (Mary Stuart Masterson), a másik (Aidan Quinn) legnagyobb felháborodására.

Az utóbbi öt év véleményem szerint egyik legerősebb filmje Thomas Vinterberg 2012-es darabja, A vadászat (Filmcafe, 22.00). Európa Filmdíj a forgatókönyvnek, Cannes-ban Legjobb férfialakítás díja Mads Mikkelsennek (a képen), Golden Globe-, Oscar- és egyéb jelölések jogosak, sőt, akár még kevesek is, hiszen ez egy hibátlan, brutális erejű, állásfoglalásra késztető, provokatív dráma az igazságról és a hazugságról. (Bővebben)

Ugyanekkor Kevin Spacey-t is megnézhetjük, amint egy meglehetősen excentrikus matematikaprofesszort alakít a 21 – Las Vegas ostroma (SuperTV2, 22.00) című filmben, aki a diákhitel “okos” törlesztésének egy lehetséges módozatát tanítja inkább kiemelkedően tehetséges diákjainak az ősrobbanás matematikai képlete, a Mandelbrot-halmaz és efféle lényegesen érdekesebb problémák helyett. Másképpen mondva, Black Jackkel a Harvardra, vagy még másképpebben, Ocean’s-trilógia kontra Esőember kontra Good Will Hunting. Nem rossz film ez, csak éppen mire az összes cselekménycsavar kicsavarodik, mi nézők már kicsit beleununk a sok matekba.

Azt mondják a Coen-testvérek, hogy A félszemű (Paramount Channel, 22.00) című westernjükben Charles Portis 1968-as azonos című (True Grit) regényéhez nyúltak vissza, nem pedig simán lemásolták annak egy évvel későbbi, Henry Hathaway által rendezett és John Wayne címszereplésének Oscart is hozó első filmadaptációját. A vicc kedvéért, íme a ’69-es film meglehetősen alapos trailere. Érdekes lesz majd utána összehasonlítani annak kulcsjeleneteit a Coenék filmjének alkalmas snittjeivel. Coenék filmjéről: (bővebben itt)

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!