Ma este viszont megint lesz minden, mint a vurstliban, de nézzük, mi az, amire érdemes is felülni… Martin Scorsese nevéről véres thrillerek, nagyívű maffiózótablók és más erőszakos filmek juthatnak eszünkbe, holott rendezett ő igazi selymes, nőies, érzelmes, finoman pikáns, enyhén melankolikus, de nagyon romantikus drámát is, mint például Az ártatlanság korát (Filmcafe, 18.25). A szívdöglesztő sármőr (Daniel Day-Lewis) röviddel eljegyzése (Winona Ryder) után megismerkedik a menyasszony rosszhírű, valójában csupán őszinte és természetes viselkedésű rokonával (Michelle Pfeiffer), akivel lassan egy fortyogóan szenvedélyes viszony veszi kezdetét. A társaság, a menyasszony családja mindezt megrökönyödve figyeli… Jellemzően a legjobb kosztümöknek járó Oscart zsebelte be annak idején Az ártatlanság kora, a forgatókönyv, illetve a látvány és filmzene, valamint Winona Ryder mellékszereplésének jelölése mellett – a szakma nyilvánvalóan vért akart, ám ezúttal nem kapott.
Első pillantásra talán valami ósdi, ásatag melodrámának gondolnánk Stanley Kramer 1960-as Aki szelet vet (Cinemax, 20.00) című filmjét, azonban ha megnézzük, látni fogjuk, hogy bizony témája ma sem kevésbé aktuális, mint volt annak idején, Amerikába. A történet középpontjában a hírhedt 1925-ös (!) “majomper” áll, melyben az akkor még forradalminak tartott darwini eszmék csaptak össze a bigott, Biblia-központú teremtésmítosszal. Ohio állam akkori törvénykönyve paragrafusba foglalta a Bibliában leírtak vita nélküli felsőbbrendűségét, így azt is, hogy az embert Isten teremtette. Egy fiatal tanár mégis Darwin A fajok eredete című könyvét tanította diákjainak, ám ezzel kivívta Dalton város bigottan vallásos közvéleményének haragját. Az ügyből per lett, melyben a nem éppen elfogulatlan helyi bíró előtt a Biblia-szakértőként is számon tartott, hajdani elnökjelölt Brady, mint vádló (Fredric March) és a Drummond, a messze földön hírhedt védőügyvéd (Spencer Tracy) csapott össze. A per tétje a szabad gondolkodás létjogosultsága volt. (Bővebben)
Picit később a Nincs kegyelem (film+2, 21.00) egy Kim Basinger és Richard Gereáltal fémjelzett krimi 1986-ból, melyben az itt még azt hiszem, nem őszhajú szívdöglesztő társa gyilkosa után nyomoz, az egyetlen szemtanú pedig a még friss és ropogós, faros-mellyes menyecske. Izgi lesz és tényleg egészen nézhető.
Ugyanekkor a Későnérők (Cool, 21.10) egy romantikus komédia, melyben a Keira Knightley által alakított huszonéves, túlképzett, ám alulfoglalkoztatott hölgy bepánikol egy házassági ajánlat hallatán és világgá szalad. Egy furcsa családban köt ki, ahol egy életrevaló tinédzser (Chloe Grace Moretz), valamint életunt apukája (Sam Rockwell) tanítja meg az életet élni és élvezni. (Ezt nem láttam még, de úgy tippelem, hogy vicces lesz.)
Nyilván csajos film lesz, de hát “A férfiak hülyék! – mondja Az ajtó (Duna, 21.35) című filmben Emerenc (Helen Mirren), a gránitkemény jellemű, ám „pokrócmodorú” házvezetőnő is. De ezt gondolhatja a filmet rendező veterán Szabó István is, hiszen Szabó Magda hasonló című, világsikerű regényének filmváltozatát erőteljesen nőiesre, lágyra, s ha lehet azt mondani, inkább televízió-barátra hangolta. (Bővebben)
Johnny Depp egyszerre utánozza Chaplint és Buster Keatont a Benny és Joon (FOX, 21.55) című bájos romantikus komédiában, ami önmagában részben fából vaskarika-gyártás, másrészt viszont mégis elbűvöli vele az egyik címszereplőt (Mary Stuart Masterson), a másik (Aidan Quinn) legnagyobb felháborodására.
Az utóbbi öt év véleményem szerint egyik legerősebb filmje Thomas Vinterberg 2012-es darabja, A vadászat (Filmcafe, 22.00). Európa Filmdíj a forgatókönyvnek, Cannes-ban Legjobb férfialakítás díja Mads Mikkelsennek (a képen), Golden Globe-, Oscar- és egyéb jelölések jogosak, sőt, akár még kevesek is, hiszen ez egy hibátlan, brutális erejű, állásfoglalásra késztető, provokatív dráma az igazságról és a hazugságról. (Bővebben)
Ugyanekkor Kevin Spacey-t is megnézhetjük, amint egy meglehetősen excentrikus matematikaprofesszort alakít a 21 – Las Vegas ostroma (SuperTV2, 22.00) című filmben, aki a diákhitel “okos” törlesztésének egy lehetséges módozatát tanítja inkább kiemelkedően tehetséges diákjainak az ősrobbanás matematikai képlete, a Mandelbrot-halmaz és efféle lényegesen érdekesebb problémák helyett. Másképpen mondva, Black Jackkel a Harvardra, vagy még másképpebben, Ocean’s-trilógia kontra Esőember kontra Good Will Hunting. Nem rossz film ez, csak éppen mire az összes cselekménycsavar kicsavarodik, mi nézők már kicsit beleununk a sok matekba.
Azt mondják a Coen-testvérek, hogy A félszemű (Paramount Channel, 22.00) című westernjükben Charles Portis 1968-as azonos című (True Grit) regényéhez nyúltak vissza, nem pedig simán lemásolták annak egy évvel későbbi, Henry Hathaway által rendezett és John Wayne címszereplésének Oscart is hozó első filmadaptációját. A vicc kedvéért, íme a ’69-es film meglehetősen alapos trailere. Érdekes lesz majd utána összehasonlítani annak kulcsjeleneteit a Coenék filmjének alkalmas snittjeivel. Coenék filmjéről: (bővebben itt)
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: