Mit nézzünk ma a tévében?

Hétfő, február 29.

Jó ma magyarnak lenni Hollywoodban, még azoknak is, akik csupán mások tehetségének napsugaraiban sütkéreznek. Ritkán ér el magyar film, de egyáltalán magyar ember olyan világsikert, mint a Saul fia és alkotói. Tiszta szívből gratulálok nekik! Az Oscart azonban átadták, nézzünk előre, mi az, ami ma vár ránk, otthon, itthon, a magyar valóságban.

 

 

larry flynt, a provokátor - edward norton és woody harrelson

 

Nézhetjük például Az árulót (AMC, 19.00), egy amolyan “Jack Bauer-i“, terroristás thrillert (tehát nem biztos, hogy másfél óráig elengeded a fotel karfáját…), mely az FBI köreiben megbúvó, címbeli tulajdonságokkal bíró figuráról, valamint Amerikában buszokat robbantani készülő arab terroristákról szól. Főszerepben Guy Pearce, Don Cheadle és Jeff Daniels.

Ami itthon van, az legtöbbünk számára Kész cirkusz (Filmcafe, 21.00). Például Dyga Zsombor második egész estés filmjében, egy mindössze 74 percnyi őrületben egy igen ritka Continental típusú írógép tulajdonjoga felett folyik az ügymenet, ami a címbeli állapotot eredményezi. Udvaros Dorottya, Schmied Zoltán, Csuja Imre, Scherer Pepe, Welker Gábor és Elek Feri nyomják a pedált tövig ebben a rövid, ám igen szórakoztató filmalkotásban. (Bővebben)

Az élet rögös oldal nyílik meg a Kényszerleszállás (FEM3, 21.00) című filmben is, amiből igen sokszor az alkoholizmus kínál egyfajta kiutat. Sajnos, legtöbbször csak akkor vesszük észre, hogy ez a kiút valójában zsákutca, amikor már szétcsaptuk a fejünket a tűzfalon. Majdnem kiváló film ez, melyben Denzel Washington adja zseniálisan azt az alkoholgondokkal küzdő pilótát, aki… – lásd a film címét. (Bővebben)

Műfajában kalandfilm A vadon foglyai (Cool, 21.10), mely még kissé “túlrajzolt” fordulatai ellenére is elég érdekes ahhoz, hogy megnézzük. Egy gazdag, kissé már bogaras milliomos (Sir Anthony Hopkins) repülőgép-balesetet szenved valahol a végtelen, alaszkai vadon felett. Egyetlen társa van csupán a bajban, a szerencsétlenség másik túlélője (Alec Baldwin), aki viszont alig titkoltan a szeretője az öreg ifjú, csinos feleségének. A társ tehát ezúttal vetélytárs inkább, sőt…

A Lődd le! (PRO4, 22.00) egy 1971-es, nem kifejezetten vérbeli western, melyben Gregory Peck alakítja azt a börtönből frissen szabadult rablót, aki hajdani tettestársa nyomába ered, hogy megbosszulja azért, mert az átengedte őt a rendőröknek. A sors azonban kegyetlen: a volt tettestárs ma köztiszteletnek örvendő polgár (ahogy az már csak szokott lenni), és az “ügyintézést” tovább nehezíti egy hatéves, cserfes “hátizsák” is. Nem lövöm le a poént.

Az ötödik elemet (SuperTV2, 22.00) is megnézhetjük, nagyjából hetvenkilencedszerre. Mesefilm ez is, sci-fi is Bruce Willis és Luc Besson (no, és Gary Oldman) alkotása, de ezekben a műfajokban az egyik legjobb, leglazább és legszemtelenebb, vitán felül.

Larry Flint, a provokátor (Filmcafe, 22.30Milos Forman életrajzi filmje Larry Flintről, a Hustler pornómagazin kitalálójáról. Címszerepben Woody Harrelson, partnere Courtney Love (aka Kurt Cobain özvegye), valamint Edward Norton (lásd a képen, Woody Harrelsonnal). Remek, mondhatni, kötelező film.

Vasárnap, február 28.

Folytatódik az Oscar-hétvége, élő közvetítés eredeti hanggal is (!) a Dunán, 00.20-tól. Tudom, hogy vannak, akik kollektív, pezsgős virrasztással készülnek… Meglátjuk. Még délután indul A Gyűrűk ura – A Gyűrű szövetsége (RTL II, 17.40), ami anno 4 db.-ot gyűjtött be az arany szoborból, elsőssorban látványkategóriákban. Én nagy rajongója voltam az alap-trilógiának, de azért már én is unom rettenetesen Frodót, Gollamot és a többi bájos figurát.

 

 

szemekbe zárt titkok  ricardo darín

 

Ang Lee mézédes vegetáriánus-propagandája, a Pi élete (FEM3, 18.25) is négy Oscart ért 2013-ban, ettől azonban még nem lett jó film – én legalábbis nem szerettem: bővebben.

A Kapcsolatban (Cool, 19.05) ezalatt Jodie Fosterrel tölthetjük az estét, aki most egy rádiócsillagászt alakít, aki óriási rádióteleszkópjain keresztül fürkészi a világűrt, esetleges Földön kívüli intelligenciáktól érkező rádiójelek után kutatva. A Robert Zemeckis által rendezett film azzal a feltételezett esettel játszik el, hogy mi van, ha ezek a jelek megérkeznek? Felismerjük-e őket egyáltalán, s ha ezek a jelek tényleg azok, aminek hisszük őket, akkor képesek leszünk-e egyáltalán felvenni a kapcsolatot az idegenekkel, s ha igen, az milyen hatással lesz az emberiségre? A film műfajilag természetesen sci-fi, de annak a filozofikus, ám izgalmas cselekménnyel is bíró válfajából, a végén nem kevés érzelmi ki- és lecsapódással.

Az Álljon meg a nászmenet! (Duna, 20.10) című atombiztos romantikus komédiában eközben Julia Roberts veszi igencsak zokon, hogy régi barátja, Dermot Mulroney -akivel természetesen, soha, semmi, semmikor nem történt- bejelenti, hogy feleségül veszi Cameron Diazt, ezért felindulásában féltékenyítő hadműveletbe kezd a szerencsétlen Rupert Everettel.

A bombák földje (film+, 21.00) viszont megint egy Oscar-szivacs, méghozzá egy egész vitrinnyi szoborral. Kathryn Bigelow sokszor láthatott filmje izomból moralizál, még akkor is, ha hősei mereven elzárkóznak minden moralizálástól. A film a háborúcsinálást afféle drogként mutatja meg, a profi katonákat pedig drogosként. (Bővebben)

Gus Van Sant Good Will Huntingja (Film Mánia, 21.00) is nyerő darab volt és nyilván az még ma is. Oscar-díj járt Robin Williamsnek élete egyik legjobb alakításáért (amihez Tordy Géza remek szinkronja csak hozzáadni tudott!), valamint szintén Oscar Matt Damonnak és Ben Afflecknek a forgatókönyvért (!), mely egy balhés utcagyerekben rejlő matematikazseni megható és minden idealizmusa mellett is hiteles történetét meséli el.

Majdnem a 2012 legjobb romantikus komédiája lett (nálam) ez a Bradley Cooperrel, Jennifer Lawrence-szel (neki itt jött egy Oscar!), Robert de Niróval és sokan másokkal hódító Napos oldal (FEM3, 21.00), ha nincs az a végkifejlete, ami. Félreértés ne essék, azzal sincs különösebb baj, azon kívül, hogy közhelyes, a happy ending pedig amúgy is kötelező műfaji kellék. Szerintem azonban úgy fityeg a film végén ez a (pici spoiler) táncverseny+satöbbi, mint bicikliző majmon a bohócsipka.Ennél én többet képzeltem az eleje és a közepe alapján… (Bővebben)

Minden romantikus lelkületű személyi testőr, valaminta néhai Whitney Houston összes rajongójának kedvenc filmje a Több mint testőr (RTL Klub, 21.00) című nagyívű szerelmi románc, melyben a híres énekesnő (akit Whitney alakít, egyébként meglepően hitelesen) egy romantikus lelkületű testőrt (Kevin Costner) kénytelen maga mellé venni, az egyre elszemtelenedő rajongók távoltartását megakadályozandó. A nő és a férfi kényszerű együttléte azonban, úgymond, hamarosan túlnő a hagyományos munkakapcsolaton. And áááááááááiáááááiááááj…. (Ami csak jelölést kapott…)

A Nők (TV2, 21.00) című vígjátékot nem láttam. Ahogy nézem, nők nevetnek benne saját magukon, hiszen írója-rendezője (Diane English és Claire Booth Lice, illetve Diane English), valamint főszereplői (Meg Ryan, Annette Bening, Eva Mendes, Candice Bergen, Carrie Fisher, Bette Midler, és még sokan mások) is nők – és a forgalmazó ajánlója is ezt mondja. 🙂

Rengeteg film foglalkozik a kérlelhetetlen haldoklás rettenetes, ám mégis kegyelmi állapotával, legkézenfekvőbb itt A bakancslista, Rob Reiner filmjének említése, hiszen Tessa (Dakota Fanning), a Most jó (m2, 21.05) című igen könnyes angol dráma a leukémiában szenvedő, 16 éves főhőse szintén egyfajta bakancslista alapján próbálja megszervezni hátralévő, szinte a két kezén megszámlálható mennyiségű napjait. (Bővebben)

A Szemekbe zárt titkok (Duna, 22.05) is komoly feltűnést keltett annak idején, hiszen milyen film lehet az, amelyik tulajdonképpen vita nélkül elhozta 2010-ben a nagy esélyesnek tartott Fehér szalag elől a Legjobb Idegennyelvű Filmnek járó Oscar-díjat? Nos, ilyen,mint ez az évtizedeket átölelő, szövevényes cselekményű, érzelmes, néhol vicces, de mégis felkavaró erejű, tipikusan dél-amerikai történet. (Bővebben) (A képen Ricardo Darín a főszerepben.)

A király összes embere (ATV, 22.20) tulajdonképpen “scifi”, hiszen egy becsületes politikusról szól a történet, ami így önmagában, a valóság hímes mezején bandukolva, tényleg nem több egy szép oximoronnál. A viccet félretéve, Willie Stark karaktere valóban élt, s bár karrierje és figurája eléggé “dramatizáltan jelenik meg”, ám a történet mégis a valóságban gyökerezik, minden benne megmutatkozó, emberi gyengeséggel egyetemben. A film amúgy remake. Sean Penn is remek Stark szerepében (bár most is nyomja fullba’), de elképesztő a mellékes karaktereket alakító színészek névsora is, Kate Winslettől Sir Anthony Hopkinsig. Kissé idealista megközelítésű, ám mindenképpen tanulságos film ez – manapság pedig főleg az.

Elegáns befejezése lehet a mai napnak a Szigorúan bizalmas (film+, 23.30) című mozi is, mely óriási sztárparádéval (Kim Basingertől, aki a legjobb női mellékszereplő Oscarját kapta ezért az alakításért ’98-ban, Kevin Spacey-n és Russell Crowe-n át Guy Pearce-ig) kápráztat. Egy igazi, amolyan Raymond Chandleres krimiről van szó (írója James Ellroy), erős film noiros felhangokkal, sok izgalommal és csavaros cselekménnyel, valamint menő öltönyökkel, benga nagy, ötvenes évekbeli amerikai autókkal és a kaliforniai tél vakító napsugaraival. Műfajában hibátlan, tulajdonképpen tökéletes film.

Szombat, február 27.

Mivel a hétvége Oscar-lázban telik, rengeteg ún. “nagyfilm” kerül adásba, sok régi Oscar-szivacs, melyeket mindig jó megnézni, viszont amiket még azok is láttak, akik amúgy nem nézték volna meg. Ilyen például a Pocahontas-mese és a Farkasokkal táncoló című indiánfilm motívumaiból összeollózott Avatar (TV2, 19.00), mellyel James Cameron minden idők egyik legnagyobb kasszasikerét prezentálta. A film, amúgy szerintem gyenge. Viszont látványos. Igaz, nem úgy látványos, mint a milánói dóm, mint Csontváry vagy Rembrandt festményei, de nem is úgy, mint Kuroszava vagy Coenék filmjei: nagyjából, mint az augusztus 20-i tűzijáték. Mesefilm. (Bővebben)

 

 

papírsárkányok

 

Natalie Portman is Oscar-díjat érőn alakítja a Fekete hattyú (FEM3, 21.00) világot jelentő deszkákat hasító tudatú balerináját, Darren Aronofsky Csajkovszkij-klipjében. (Bővebben)

Az afgán származású Khaled Hosseini, gyaníthatóan valóban önéletrajzi ihletésű, nagy sikerű regénye szolgáltatja a Papírsárkányok (Paramount Channel, 21.00) alapját, mely azonban ízig-vérig hollywoodi alkotás, jobbára a szó jó értelmében (a képen jelenet a filmből). Marc Forster elbűvölő filmje ugyan végül nem nyert semmit, de ettől még szép film. (Bővebben)

Ridley Scott szandálos, duzzadó vádlis és bicepszes Gladiátorja (Viasat3, 21.00) viszont konkrétan egy masszív Oscar-szivacs (5 darabot gyűjtött be a szoborból), mely csöpög a vértől. Jó hosszú, jó látványos film amúgy, agytekervényeinket sem veszi túlzottan igénybe – ami pozitív olvasatban jelentheti azt is, hogy közérthetően szól olyan alapvetőnek tartott férfiúi erényekről, mint bajtársiasság, önfeláldozás… Effélék.

A Mel Gibson, René Russo és Gary Sinise által főszerepelt Váltságdíj (Viasat6, 21.00) ugyan nem nyert semmit (bár Mel kapott egy Golden Globe-jelölést), viszont egy morális szempontból igen érdekes és korántsem egyszerű problémát vet fel. Gibson egy igen gazdag, cinikus és hidegfejű üzletembert alakít, aki – a sikertelen hivatalos mentőakciók után- fiának elrablását is az üzleti életben megtanult kíméletlen módszerek szerint kívánja megoldani. Kisfia váltságdíját vérdíjként ajánlja fel a gyermekrablók fejéért cserébe…

Paul Haggis Elah völgyében (Film Mánia, 21.00) című darabjában a csillagsávos lobogóhoz és az országalapító atyák szelleméhez végletesen hű apa (Tommy Lee Jones – ezért jelölve volt Oscarra) jár utána állítólag kötelességteljesítés közben eltűnt fia ügyének, de közben -míg a rejtélyek száma egyre nő- élete addigi irányát gyökeresen megkérdőjelező dolgokra derül fény. A film egyszerre izgalmas thriller és elgondolkoztató dráma. (Ha nem láttuk volna a minap…)

A 88 perc (Filmcafé, 21.00) című thrillerben az Al Pacino által alakított pszichiáternek van 88 perce, hogy megmentse saját életét, amit Jon Avnet rendező real time kíván nekünk elmesélni. Valahol azonban valami bibi csúszhatott a fogaskerekek közé, mert a film 107 perces… Egyszer persze, simán meg lehet nézni ezt a filmet is, de egészen biztosan nem ez az alkotás Alfredo életének fő műve.

Miért éppen Minnesota? (film+2, 21.20) viszont romantikus komédia. Minnesota amúgy egy állam az Egyesült Államokban, fent északon, középen, az amerikai közvélekedés szerint nagyjából ugyanaz, mint nálunk, mondjuk Nyírség. Messze van, hideg van, és olyan egyszerű, de jólelkű emberek élnek ott (már elnézést a nyírségiektől). Hogy miért éppen ide küldik a Renée Zellweger alakította szuperdögös csúcsmenedzsert, az kiderül a történetből, minek műfaja: lásd fent. Mindegy. Én egyszer akarok enni tápiókapudingot. A film tinglitangli, de mivel én is öregszem, ezért szerettem…

Brian De Palma rendezői zsenialitását jelzi, hogy miközben a kollégák nem tudtak elszakadni attól, hogy valamiféle heroikus pózban fessenek tablót a huszadik század nagy bűnözőiről, ő úgy tudott beférkőzni a maffiafilmek élmezőnyébe, hogy az Aki legyőzte Al Caponét (Duna, 21.55) című filmjében éppen a maffia szájában van az a bizonyos szopógolyó. A jellegéből fakadóan kissé valóban propagandaízű, jó kisfiús sztorit kitűnően ellenpontozzák az olyan parádés jelenetek, mint a szeszszállítmány lekapcsolása a kanadai határnál, vagy az obligát Eizenstein-ommázs, a Patyomkin páncélos híres lépcsőjelenetének megidézésével. Robert De Niro szerintem itt nyújtja élete alakítását (pedig volt néhány), egyenesen lidérces, ahogyan az alacsony, köpcös, erősen kopaszodó, szétfolyt arcú, nettó pszichopata Caponét játssza. (Oscart azonban Sir Sean Connery kapott egy mellékszerepért.)

A Sommersby (RTL+, 22.25) egy 1993-as, szép, széles, romantikus dráma, amiben az erőszakos Sommersby (Richard Gere) egy nap elmegy a háborúba, felesége (Jodie Foster) otthon végre megnyugszik, és békésen pihegve várja vissza brutál férjét – aki azonban a háború alatt más emberré lett. 🙂

A Tégla (RTL Klub, 22.40) című moziról legtöbbször azt mondjuk, hogy ez az a film, amelyik Martin Scorsese leggyengébb filmje, mégis ezért kapta meg az általa már régóta áhított és sokak szerint neki azért bőven kijáró Oscar-díjat (és még 3 másikat). Persze, nyilvánvaló, hogy messze nem rossz film ez, csupán arról van szó, hogy remake. Nem eredeti mű, másolat, utánzat, vagy mondjuk azt finomabban, hogy adaptáció, mégpedig egy hongkongi krimi-trilógia, a Szigorúan piszkos ügyek (első részének) amerikanizált változata, jónéhány gigasztárral (Leonardo DiCaprio, Jack Nicholson, Matt Damon, stb.) és Scorsese irdatlan szakmai rutinjával elővezetve.

Sokak szerint igen kiváló kémfilm a Suszter, szabó, baka, kém (Cool, 23.20), a műfaj alapvető szakértőjének, John Le Carrénak regényének adaptációja (sok-sok jelölés). Ennyiből talán tudni is illik, hogy egy realisztikus (és nem “James Bondikus“) kémtörténet vár a vállalkozókra, sok jó színésszel (Gary Oldman, Colin Firth, Tom Hardy, John Hurt és még sokan mások). (Bővebben)

Azt mondják a Coen-testvérek, hogy A félszemű (Paramount Channel, 23.40) című westernjükben Charles Portis 1968-as azonos című (True Grit) regényéhez nyúltak vissza, nem pedig simán lemásolták annak egy évvel későbbi, Henry Hathaway által rendezett és John Wayne címszereplésének Oscart is hozó első filmadaptációját. (Ez a film csak jelöléseket kapott.) A vicc kedvéért, íme a ’69-es film meglehetősen alapos trailere. Érdekes lesz majd utána összehasonlítani annak kulcsjeleneteit a Coenék filmjének alkalmas snittjeivel. Coenék filmjéről: (bővebben itt)

Péntek, február 26.

Na, ezt a mai estét sem tesszük ki az ablakba. Denzel Washington ugyan megint Időzavarban (Story4, 21.00) van, egy floridai kisváros seriffjeként, ez a film azonban nem egy sorozat következő darabja, hanem ugyanaz a film, ami majd minden héten lemegy. Ettől azért még egy tisztességes, becsületes, tisztesen középszerű, de azért még bőven nézhető krimi ez, csak… Egy brutális kettős gyilkosság felderítése közben felfejtett szálak igen messzire vezetnek, de -némi meglepetésre- a seriff közvetlen közelében erednek.

 

 

a lány és a farkas - amanda seyfried

 

Grimm testvérek ismert Piroska és a farkas című meséjének és a Farkasember kultúrkörökön át ívelő legendájának furcsa szintézise A lány és a farkas (Cool, 21.10) című tinihorror, mely azért így ebben a konstellációban inkább az Alkonyat-sorozat kedvelőinek nyújt nedves és borzongató élményeket ma estére. Gótikusan sötét romantika, bombasztikusan látványos vizualitással. Amanda Seyfried (a képen) a címszerepben, Gary Oldman fenyegető árnyával a háttérben.

Tim Burton, bár tagadhatatlanul markáns, egyedi világot teremtő művésze a pop-kulturális mennyországnak, azért volt néhány ballépése is. A 2001-es A majmok bolygója (TV2, 21.20) is ilyen. Hosszú, unalmas, lélektelen és előtte egyszer már jól meg is lett csinálva. Ettől függetlenül Mark Wahlberg rajongóit nyilván nem lehet eltántorítani a képernyőktől. (Bővebben)

Csütörtök, február 25.

Ne ijedjünk meg, hogy A bíró (Cinemax, 20.00) című film cselekményét olyan motívumok díszítik, mint “lehugyozás”, “hányás”, “leköpés” és “befosás”, mégis régen láthattunk ilyen szép, de főleg őszinte feldolgozását az amúgy igen közhelyes apa-fiú konfliktusnak (Robert Duvall kontra Robert Downey Jr.), ráadásul mindezt az ún. “tárgyalótermi dráma” műfajában, az adott klisék ügyes, kreatív felhasználásával elővezetve; miközben a történet a végére nem átall az amerikai jogrendszer igazságossága mellett határozottan kiállni, a csillagsávos lobogó pedig büszkén lobog a háttérben… (Bővebben)

 

 

megölni egy papot

 

Akinek viszont nincs ehhez a csatornához hozzáférése, az -hozzám hasonlóan- nézi a szokásos, csütörtöki sorozatpenzumot (Castle, majd Volt egyszer két Németország), vagy éppen valami értelmesebb dologgal próbálja elütni az estét. Mondjuk, megnézi a Megölni egy papot (Duna, 22.40) című történelmi drámát, melyet egy valós történet, a lengyel Jerzy Popieluszko atya 1984-ben történt tragikus meggyilkolása ihletett. Agnieszka Holland 1988-ban még nem is készíthette el ezt a filmet hazájában, ezért a film amerikai-francia koprodukcióban valósult meg, méghozzá igen érdekes szereposztásban. Az egészen más jellegű filmekben megismert Christopher Lambert adja a kitartóan és harcosan Szolidaritás-párti atyát (a képen jelenet a filmből), akit a Jaruzelski-vezette katonai “junta” titkosrendőrsége végzett ki, hosszas üldöztetés és meghurcolás után. (A további főbb szerepekben Ed Harrist, Tim Rothot, Pete Postletwhaite-et, Timothy Spallt, illetve David Suchet-et láthatjuk.) Az atyát halála után nem véletlenül avatta őt Vatikán boldoggá, története mélyen megrendítő, emberi, egyben felemelő, egyben igen aktuális is, ha figyelembe vesszük, ma, Lengyelországban éppen azt a Walesát kezdi támadni a jelenlegi rendszer ügynökvádakkal, aki a filmben bemutatott Popieluszko atya fő harcostársa volt a kommunista diktatúra idején.

Szerda, február 24.

Az előző két napon tapasztalt, meglepően bőséges felhozatal után a mai már a normális -szegényes- felé konvergál. Sylvester Stallone egy alkoholista zsarut játszik a D-Toxban (Viasat3, 21.00), aki rehabra megy problémáját orvosolandó. A világvégi intézmény hamarosan -hóvihar és rejtélyes gyilkosságok miatt- rémálom színhelye lesz. Közhelyes, de ha nem figyelünk nagyon oda, akkor egy izgalmas thriller lesz ez.

 

 

hibátlanok - philip seymour hoffmann és robert de niro

 

Hasonló műfaj az Ember tervez (FOX, 21.55) is, melyben két, ma  már igen tehetős hajdani egyetemi haver (Josh Brolin és Alessandro Nivola) fut össze az éjszakában, és italok társaságában elevenítik fel hajdani közös emlékeiket. Egy csinos lány (Reese Whiterspoon) csapódik a két yuppiehoz, s ahogy az történni szokott, az egyikükkel tölti az éjszakát. Reggel azonban a lány azt állítja, hogy a férfi megerőszakolta, és feljelentéssel fenyegeti. A pasas kétségbeesve hívja fel haverját, aki ott volt, amikor a lány megjelent…

A Hibátlanok (Galaxy, 22.00) című moziban Robert De Niro játssza Walt Koontz-ot, az ex-biztonsági őrt. Magányosan él, büszke konzervatív nézeteire, amerikaiságára, valamint arra, hogy valaha hős volt. Meghiúsított egy bankrablást, és megmentette két társa életét. A heteroszexuális és férfias Walt nehezen viseli a szomszédban élő transzvesztiták néha valóban elképesztő viselkedését: oda-vissza repkednek a nemi irányultságot és érintkezést igen zaftosan megfogalmazott szidalmak. Egy késő éjszakai órán, miközben Walt egy bajba jutott szomszédon próbál segíteni, szélütés éri, bal oldala lebénul, beszéde érthetetlenné válik. Elkeseredésében és büszkeségében nem hajlandó kimozdulni lakásából, hogy terápiás kezelésekre járjon, megszakít szinte minden kapcsolatot a külvilággal. Úgy tűnik, remeteként éli le élete hátralévő részét, gyógytornásza azonban énekterápiát javasol neki. A sors keserű fintora: énektanárja a szemben lakó transzvesztiták vezéregyénisége, a Philip Seymour Hoffman (a képen Robert De Niróval) által zseniálisan alakított Rusty lesz. (Bővebben)

Végül Joel Schumacher igen durva 8 milliméter (AMC, 22.40) című thrillerjében (ez egy ilyen nap) Nicolas Cage egy vidéki magánhekust játszik, aki egy nap olyan megbízást kap, hogy derítse ki, vajon ki az a lány, aki egy páncélszekrényben talált 8 milliméteres filmtekercsen brutális kínzások közepette látszódik. Szado-mazo, eltitkolt vágyak és még titkosabb bűnök a társadalom felső köreiben.

Kedd, február 23.

A hajdan híres Fojtogatók nevű zenekar Nincsenek hősök többé című slágere, vagyis inkább e slágert tartalmazó lemez borítója járt az eszemben, miközben néztem ezt a Piszkos pénz (HBO2, 20.15) című mozit. A borítóképen egy gyönyörű, égővörös rózsacsokor közepében egy randa patkány terpeszkedett, valahogy úgy, ahogy e film (ritka szövetű) cselekményének vezérfonalát amolyan búvópatakként jelképező kiskutya is csücsült abban a külvárosi kukában, ahol Tom Hardy, vagyis az általa alakított karakter (Bob Saginowski) megtalálta. (Bővebben)

 

 

nyolcadik oldal - rachel weisz és bill nighy

 

Viszont nem láttam, de még csak nem is hallottam David Hare írta/rendezte 2011-es angol drámáról, a Nyolcadik oldalról (Paramount Channel, 21.00), pedig az még Golden Globe-ra is volt jelölve. Pedig kitűnő a szereposztás: Bill Nighy alakít egy veterán MI5-ügynököt, akire hirtelen elhunyt volt főnöke és barátja (Michel Gambon) egy aktát hagy, mely tartalmával az egész angol titkosszolgálat létét veszélyezteti. Közben összejön egy csinos politikai aktivistával (Rachel Weisz), de az ügynök, feladva szinte a szakma összes szabályát, megpróbálja megakadályozni az összeomlást. Ralph Fiennes is szerepel a stáblistán, nyilván fontos szerepben tűnik majd fel… Az imdb szerint a film a XXI. századi kémszolgálatok morális felelősségére keres válaszokat. (A képen Rachel Weisz és Bill Nighy.)

Sir Richard Attenborough a tőle megszokott, nagyszabású, szélesen hömpölygő romantikus stílben meséli el a 18 éves Ernest Hemingway (Chris O’Donnell) első világháborús kalandjait, melyek alaposan meghatározták későbbi írói és emberi mentalitását, hitvallását. A Szerelemben, háborúban (Story4, 21.00) cselekménye azért picit hajaz az angol betegére, hiszen az ifjú Ernie egy kórházban, egy odaadó nővér (Sandra Bullock) gyengéd kezei között lábadozik éppen gránáttámadás okozta sebesüléséből…

Sajnos, nagyon rossz film azonban A rítus (film+, 21.15), annak ellenére, hogy a főszerepben pl. Sir Anthony Hopkinst láthatjuk… Ilyen ördögűzős hülyeség lesz. (Bővebben)

Mocsok (Paramount Channel, 23.15), talán nem meglepetésre, egy velejéig mocskos zsaru (James McAvoy), aki mindent, mégpedig a szó szoros értelmében mindent megtesz előléptetése érdekében. Egyáltalán nem átlagos, a közönséget kissé talán még meg is osztó, sajátos, furcsa hangulatú, kultfilm-gyanús alkotásról van szó…

Hétfő, február 22.

Csodálatos, léleksimogató, egyben egyszerű, igaz és kristálytiszta film az iráni Majid Majidi Oscar-díjra is jelölt A mennyország gyermekei (Cinemax, 20.00) című alkotása. Jó példa ez a film arra, hogy nem kell feltétlenül sok pénz, agyoncizellált forgatókönyv, jól ismert sztárok és méregdrága speciális effektek egy jó filmhez. Olykor elég egy szakadt tornacipő is… No és mély emberismeret, néhány lelkes szereplő, ízlés és arányérzék. (A képen jelenet a filmből.)

 

 

a mennyország gyermekei

 

Igen izgalmasnak ígérkező, új, angol kémsorozat (ezek mennek manapság) indul az éjemszín. Viszont az, hogy a kémtörténetek mestere, John Le Carré jegyzi a sztorit, amit az Oscar-díjas dán Susanne Bier alkalmazott televízióra, azért komoly okot ad a bizalomra. Amúgy pedig világpremier a The Night Manager (AMC, 21.00), melynek címszereplője (Tom Hiddleston) egy nyugdíjas szuperügynök, aki éjszakai hotelportásként keresi a kenyerét. Egy nap azonban fel kell vennie a kesztyűt, amit régi ellensége, a nemzetközi fegyverkereskedő (Hugh Laurie) dobott eléje… Meglátjuk.

Az Elbaltázott nászéjszaka (Filmcafe, 21.00) régi kedvencem. Egy igazán remek, abszurdban fürdő, bizarrban törülköző komédia ez, háztetőkön repkedő baltás démonnal, valamint autentikus slam poetryvel.

Akik szokták olvasgatni ezeket az ajánlókat, azok tudják, hogy nem vagyok beoltva a romantikus komédiák ellen, de sajnos Sarah Jessica Parkert még én sem tudom elviselni. Csak tudnám, hogyan csinálja (FEM3, 21.00), hogy pont egy ilyen tehetségtelen, ronda libából lett ekkora sztár… Mindegy, én szóltam.

Ugyanezt viszont semmi szín alatt nem tudnám elmondani Angelina Jolie-ról, csináljon bármit. Két dolgot kell elmondani a Salt ügynökről (AXN, 21.00): az egyik az, hogy a filmet rendező Phillip Noyce bizony meghajtotta Angie-t, mint paraszt azt a bizonyos köszörűkövet (természetesen fizikai értelemben), a másik pedig az, hogy közben viszont a sztorit úgy szépen megcsavarta. Annyira, hogy a végén már talán ő maga sem hitte el a végét. Én akkor hogyan? Ilyen kémes-üldözős-akció ez a film, Jack Bauer Jason Bourne modorában.

A Hajsza a föld alatt (Cool, 21.10) című izgalmas túszdráma keretében New Yorkba, új korba és Új világba ruccanhatunk át, hogy a helyi “BKV” tökös forgalomirányítója szerepében köszönthessük Denzel Washingtont, aki ezúttal gonosz fegyveresek (John Travolta adja a na-gyon-na-gyon negatív hőst) által elfoglalt, utasokkal teli szerelvényt szabadít fel/ki/meg – a film végére.

Az erősebb gyomrú, független filmek iránt érdeklődő nézőknek Zack és Miri pornót forgat (SuperTV2, 22.00) Kevin Smith 2008-as baromságában. A film Smith és pl. a South Park rajzfilmsorozat által fémjelzett gyökér humor vonulatát görgeti altesti tájékok felé… a rajongók azonban úgyis tudják, mi a pálya (bár ők már nyilván látták e filmet), másnak pedig nem igazán ajánlható. Smith messze van már a Shop Stoptól. Mondanám, hogy kipukkadt ez a lufi már rég. De hátha valaki még megveszi…

Paul Haggis Elah völgyében (Filmcafe, 22.50) című darabjában a csillagsávos lobogóhoz és az országalapító atyák szelleméhez végletesen hű apa (Tommy Lee Jones) jár utána állítólag kötelességteljesítés közben eltűnt fia ügyének, de közben -míg a rejtélyek száma egyre nő- élete addigi irányát gyökeresen megkérdőjelező dolgokra derül fény. A film egyszerre izgalmas thriller és elgondolkoztató dráma.

Ha semmiképpen nem megy az alvás, akkor talán a Zsákutca (Viasat3, 23.00) című, amúgy meglepően friss, csavaros és izgalmas német krimivel is bepróbálkozhatunk, főszerepben a német Stohl Bucival, Til Schweigerrel. Til menő ügynök a hirdetési piacon, aki egy nap, esküvője előtt, saját félrelépéseit tisztázandó, alibit ad főnöke fiának, egy hasonló ügyben. A hamis alibi azonban kiderül, és néhány fordulat után a főhős esküvője elmarad, sőt a dutyiban csücsül, nem is akármivel vádolva…

Vasárnap, február 21.

David Bowie fia Duncan Jones, aki azonban saját jogán is megáll a lábán, hiszen a remekHold után a Forráskód (Cool, 20.15) című scifije is igencsak említésre méltó darab. Még úgy is, hogy nem igazán jó ez a film. Egyszerre jut eszünkbe róla Jack Bauer összes szar napja a Mátrix három részével, egy kicsit Eredet, kicsit mittudoménmi. Úgy kezdődik, mint egy nervőz és paranoid, üldözéses thriller, úgy folytatódik, mint egy akciófilm, a vége viszont, ha jó kedvem van, akkor melankolikus, ha rossz, akkor nyálas, de mindenképpen érzelmes. Tehát érdekes, mint ahogy Michelle Monaghan és Jake Gyllenhaal is általában érdekes. (Bővebben)

 

 

charlie wilson háborúja - philip seymour hoffmann

 

Persze, akár az is érdekes lehet, ha Michael Douglas, Robert De Niro, Morgan Freeman vagy Kevin Kline például nekiáll felolvasni a telefonkönyvet. Az egészen biztosan érdekelni fog a világon néhány tízmillió embert. Még ha egyenként tennék, akkor is talán… (Bár azon talán elgondolkoznának már páran, hogy az a Kline, az melyik is?) Valójában a Last Vegas (RTL Klub, 20.35) sem sokkal érdekfeszítőbb történet, mint egy telefonkönyv, mégis megnézte már több Magyarországnyi közönség: négy tata, mintegy utolsó nekirugaszkodásként, elmegy mulattírozni Las Vegasba. (Bővebben)

Van aztán ma estére (nyilván nem először) egy igazi nagyszabású, szandálos, kardozós, partraszállós film is, a Trója (Viasat6, 21.00). Sok-sok egymásnak feszülő, egymáshoz simuló izmos test (pl. Brad Pitt és Eric Bana), kockahas, lábikra. Homérosz, Illiász, óneász. (Bővebben)

Olivier Van Hoofstadt Gyors meló (Filmcafé, 21.00) című francia filmjének tétje az, hogy lehetséges-e elegyíteni a Delonos, Belmondós francia zsarufilmek hagyományait a Taxi-filmek agyatlan száguldozásával, úgy, hogy az végeredmény még viszonylag hiteles képet is adjon arról, honnan a frászból, milyen úton-módon kerül Európába az a ménkű sok kábítószer? (Bővebben)

A Charlie Wilson háborúja (Viasat3, 21.00) megtörtént eseményt dolgoz fel, mely abban a kérdéskörben játszódott le, hogy hogyan veressük meg (mármint mi, amerikaiak) az oroszokat az afgánokkal? A sztori hitelességét (de legalábbis lendületét) elsősorban az Elnök emberei című tévésorozattal is bizonyított Aaron Sorkin jelenti. Onnan már ismert recept szerint peregnek a párbeszédek, a séróból megküldött, fanyar replikák, melyeket elsőrangú sztárok vezetnek elő virtuóz módon: Tom Hanks, Julia Roberts és Philip Seymour Hoffman (utóbbi a képen), Mike Nichols pedig laza profizmussal rendezi ezt a politikai komédiát.

Nem a klasszikus Pán Péter-sztori az Én, Pán Péter (Universal Channel, 21.00), hanem annak keletkezése köré szőtt elbűvölő történet, komoly sztárparádéval (Kate Winslet, Julie Christie, Johnny Depp és Dustin Hoffman).

Repülőgép-parások nyugodtan hagyják ki a Légcsavar (Duna, 21.00) című thrillert, melyben Jodie Foster alakít egy anyát, aki éppen halott férjét szállítja haza, Ámerikába egy normál repülőjáraton. A hosszú úton elalszik, s mikor felébred, a vele utazó, hatvéves kislányának nyoma veszik. Mindössze a keze lenyomtát látja az ablaküvegen…

Amolyan helyes kis “feelgood” mozi ez a Jóvoltköszönömkérekmég (m2, 21.05) című film, mely az Így jártam anyátokkal című ismert tévékomédia-sorozat főszereplőjének, Josh Radnornak rendezői és forgatókönyvírói bemutatkozása, amellett, hogy természetesen ő a fő karaktere e filmnek is. Mondjuk Szex és New York, csak nem harmincas szinglikkel, hanem laza, habókos hipszterekkel. (Bővebben)

Graham Greene regényét adaptálta Neil Jordan az Egy kapcsolat vége (Galaxy, 21.40) című masszív romantikus drámájában. A háború után, egy szomorkás éjszakán Maurice, a regényíró (Ralph Fiennes) véletlenül találkozik hajdani szeretője (Julianne Moore) férjével (Stephen Rea), és megpróbálja összerakni, mi történt a nővel, aki miatta hagyta el férjét, akivel együtt volt London bombázása alatt és aki röviddel később, váratlanul visszament férjéhez.

Kobra (film+, 21.45) a VHS-korszak egyik aduásza volt, melyben Slyvester Stalloneszája sarkában gyufaszál (vagy fogpálcika?), hosszú ballonkabátja alatt atlétatrikót hord, spéci, turbó oldtimer kocsija van, és naggyon kemmény. Partnereként pedig a kor szexbombáját, a skandináv brünhildát, Brigitte Nielsent nézhetjük meg, óriási melleivel és kétszer három kilométernyi combjaival.

Az Egy becsületbeli ügyben (ATV, 22.20) viszont Jack Nicholsont láthatjuk, aki itt most egy nagymenő tábornokot, egy pöffeszkedő, arrogáns köcsögöt játszik. Szerencsére, itt van Demi Moore és Tom Cruise, akik letörik az arcát. Az amerikai tengerészgyalogosok között játszódó izgalmas, és komoly gondolatokat is felvető bírósági drámát, a fenti Charlie Wilson…-hoz hasonlóan, szintén Aaron Sorkin írta, nyilván ezért is remek mozi.

A mára már élemedett korú Kelly hősei (RTL Klub, 22.35) nyilván mindenkinek a könyökén jön ki. A háború vicces oldala, avagy mixeljünk össze egy klasszikus szajréfilmet egy háborús kalandkomédiával. “Te jobbra mész, te meg balra, középen pedig én vagyok a csúúúcs!”

A Figurák a táblán (Duna, 22.45) egy 1970-es angol akciófilm, melyben két szökött fegyenc (Malcolm McDowell és Robert Shaw) menekül, nyomukban egy fenyegetően fekete helikopterrel. A klasszikus Megbilincseltek találkozása a klasszikus Párbajjal, illetve, a párhuzamosok találkozása a végtelenben. Ritkán látható filmkülönlegesség!

Szombat, február 20.

Ma Mr. Bean nyaral (Viasat3, 19.15) című bevetéssel indul a mandula (és az ajánló). Mr. Beannek egy nap elege lett a nyálkás, ködös, csöpögős londoni időjárásból, és leutazik a Cote d’Azure-re melegedni, ahol aztán belecsöppen a cannesi filmfesztivál forgatagába és kő kövön nem marad. Nekem is elegem van.

 

 

grindhouse halálbiztos

 

Utána, az Anyád napja (Viasat3, 21.00) című romantikus komédiában, Jennifer Lopez küzd meg Jane Fondával, vagyis a végre a Nagy Ő-t megtaláló, ifjú és szerelmes ara a sárkányjellemű anyóssal. Ismerve azonban a felek temperamentumát, ez egy messze nem lefutott menet lesz…

Egy másik lagzi bonyadalmas történetét meséli el Emir Kusturica romakabaréja, aMacska-jaj (AMC, 21.15), mely mára az aranyfogak, a hangos umca-umcazene és a féktelen tivornyákat kedvelők kultuszfilmjévé vált.

A Halálos fegyver 3.-ban (Cool, 21.00) Riggs (Mel Gibson) és Murtaugh (Danny Glover) ezúttal egy rendőrből lett bandafőnökkekel kerül szembe. Robbanások, üldözések és utcai lövöldözések jönnek ismét fergeteges tempóban, és az állandó “segítségen”, a túlbuzgó ingatlanügynök Getzen (Joe Pesci) kívül egy harcias rendőrnő (René Russo) is színre lép.

Később a Túszjátszma (RTL+, 22.40) című túszdrámában, Joel Schumacher precíz, de kissé lélektelen, szűk terekben játszódó túszejtős thrillerjében Nicole Kidman és Nicolas Cage próbálja fotelbe tapasztani a nézőt. (Bővebben)

A Gravitációval sok elismerést szerzett Alfonso Cuarón Az ember gyermeke (TV2, 23.15) című filmdrámája nem könnyű darab. Egy disztópia (negatív utópia) a nem túl távoli jövőről, amikor a Föld tartalékai kimerültek és a társadalmi rendszerek széthullottak. Egyedül Anglia teljesít jobban mindenkinél egy erős kezű diktátor irányításával. (Mondom: Anglia!) A szinte élhetetlen világban már 19 éve nem született gyermek (…fogy az angol!), mígnem… Minőségi film, komoly elmélkedésre okot adó magvas mondanivalóval.

Ha nem jött be semmi ma este, akkor halálbiztos tipp Quentin Tarantino Halálbiztos (Cool, 23.20) című lábfétisizmusban (lásd a képen), benzinszagban, pofaszakállban, barokkosan burjánzó, ám igen mocskos szájú körmondatokban tobzódó filmtanulmánya. A film az egyik oldala annak az emlékműnek, melyet a Tarantino & Rodriguez Művek emelt Grindhouse címmel a trashfilm-ként emlegetett olcsó, B-kategóriás zsánerfilmeknek.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!