Mit nézzünk ma a tévében?

Csütörtök, március 31.

Egy igen könnyed, habos-babos, francia romantikus komédiával kezdünk. A Nathalie második élete (Film Mánia, 19.00) csókkal kezdődik, ami a lehető legváratlanabb időben és helyen csattan el, a lehető legelképzelhetetlenebb párosításban. A romantikus komédia ettől lesz az, ami, hiszen ha egy tökéletesen össze nem illő pár egy lehetetlen élethelyzetben találkozik, annak csakis szerelem lehet a vége (vagy semmi nem lesz belőle, de arról meg minek filmet csinálni), a bájos Audrey Tautou kisasszony és a sármosan bumfordi Francois Damiens hathatós közreműködésével. (Bővebben)

 

 

barney és a nők - paul giamatti

 

Az utána következő Barney és a nők (Film Mánia, 21.00) című, szintén romantikus komédia, viszont elsősorban Paul Giamatti (a képen) miatt lehet érdekes –Rosamund Pike és Dustin Hoffman mellett-, akit már számtalan filmben láthattunk különféle markáns karakterszerepekben, ám talán ez a film az, amelyikben teljes egészében megmutathatja tehetségét. Giamatti itt egy nagymenő hollywoodi filmproducert alakít, aki előnytelen külseje ellenére talán több nőt fogyasztott, mint szivart, pedig az utóbbi szinte ki sem esik a szájából. Ismerjük a figurát, ugyebár… Ez a filmbeli fazon kaszinókat talán még nem nyit, tévécsatornákat sem vásárol tíz deka parizer-módjára, viszont az ő kis szivarkája is meg lesz ragadva, annyi szent.

A Gyilkos folyó (film+2, 21.00) című krimi-thrillerben a Ray Liotta által alakított nyomozó olyan sorozatgyilkos után nyomoz, akinek áldozataihoz neki is volt köze. Az ügyet elveszik tőle, de ő tovább nyomoz… A nyilvánvaló klisék ellenére is korrekt, pik-pakk film ez.

A Parkerben (film+, 21.10) viszont Jason Statham ad egy amolyan modern Robin Hood-fazont, csak attól lop, akitől van mit. Egyszer azonban őt is meglopják, amiért Parker bepörög és egy csinos ingatlanügynök (Jennifer Lopez) bevonásával vesz elégtételt. Ha nem láttuk volna, akkor is láttuk már, de ha megnézzük sem vesszük észre, hogy láttuk már. :)

Michael Winterbottom nem sokkal 9/11 után készült, markáns dokumentarista hatásokkal dolgozó filmje, a Hatalmas szív (Paramount Channel, 21.00) talán először kísérli meg árnyaltan megfogalmazni az arab és a nyugati kultúra közti alapvető különbözőségeket, Angelina Jolie főszereplésével, aki egy terrorizmus gyökerei után való kutatásban eltűnt oknyomozó újságíró férje történetét megírni készülő nőt alakít.

Lesz megint a Hibátlanok (Galaxy, 22.00) is (március 9-én ment utoljára…), melyben a kőkonzervatív, vaskalapos, ám balesete folytán tolószékbe kényszerült Robert de Nirót terápiás célzattal éppen egy általa mélyen, gyomorból gyűlölt transzvesztita művész, Philip Seymour Hoffman veszi kezelésbe. (Bővebben)

Szerda, március 30.

A ma esti Senkiföldjén-t (Cinemax, 20.30) ne keverjük össze az Oscar-díjas, bosnyák Danis Tanovic Senki földjén című remekművével, mert ez egy brazil dráma, bár szintén nem érdemtelen alkotás. Walter Salles (pl. Úton, Che Guevara – Egy motoros naplója) ezúttal egy 1900-as évek elején, Brazília vad, isten háta mögötti területein játszódó, vérbosszúból fakadó romantikus családi drámát mesél el. (A képen jelenet a filmből.)

 

 

senkiföldjén

 

Később A szállító harmadszor (film+, 21.15) is szállít valamit, valahova, valakik megbízására. Jason Statham, kockahas, öltöny, fehér ing, Audi, pörgős akciófilm, miképpen az első kettő is az volt.

Mindeközben ketyeg egy Időzített bomba (FOX, 21.55) is – Jeff Bridges egy már visszavonult, de hajdan nagyon profi tűzszerészt alakít ebben a méltatlanul elfeledett (1994-ben készült) izgalmas filmben, melyet talán legtalálóbban a “a piros drótot vagy a kéket vágjam?”-jellegű, homlokon izzadtságcseppet görgetős, székkarfa-szorongatós fakkba sorolhatunk, ha mindenáron muszáj valahová.

A minap ajánlottam, de mivel nem feledhetjük a Budacash-, vagy a Quaestor-balhét, mivel mindennaposak nálunk is az óriási pénzek gigászi lenyúlásai, ezért ma is műsoron A Wall Street farkasa (SuperTV2, 22.45). Martin Scorsese filmje pont effélékről szól, konkrétan Jordan Belfortról (Leonardo diCaprio valóban Oscart érő alakításában), aki azonban csak vizesnyolcas a mi “tarsolycsabáinkhoz” képest… Legyünk tehát nagyon, de nagyon dühösek, mert csakis mi tehetünk arról, hogy ezek a “belfortok” és “tarsolyok” gondtalanul garázdálkodhatnak… (Bővebben)

A Jéghideg otthon (AXN, 23.10) eközben egy jó közepes, de még bőven nézhető thriller arról a pillanatról, amikor az otthon melege valamilyen váratlan ok (rossz szomszédság) miatt hirtelen megdermed. Jó színészek (Juliette Lewis, Dennis Quaid, Stephen Dorff) emelik az igen neves Mike Figgis rendezte film ázsióját, amelyen a közéjük keveredett Sharon Stone sem bír érdemlegesen rontani.

Kedd, március 29.

Bár úgy tűnik, az iménti hosszú hétvégén összes puskaporukat ellőtték a tévécsatornák, azért van valami néznivaló ma estére is. Egy legalábbis biztosan: a zseniális Tom Hardy (a képen) egyszemélyes bravúrjátéka a Locke – Nincs visszaút (AMC, 20.15) című dráma, melyben egy szakmájához végtelen alázattal viszonyuló, életét is tervszerűen felépítő, alapos és precíz építésvezető szembesül magával, a banális nüanszokból mindig összeálló Káosszal.

 

 

locke - tom hardy

 

Ezen kívül: A romantikus komédiák kökényszemű hősnője, Jennifer Aniston alakítja az Azt beszélik (Story4, 21.00) című filmben azt a rámenős újságírónőt, aki húga esküvőjén megismerkedik egy jóképű milliomossal (Kevin Costner). A rend szerint össze kellene jönniük, azonban a film itt kezd -szolidan- érdekessé válni, mert nem jönnek össze. Viszont kiderül, hogy a nő nagymamája (Shirley Maclaine) nem más, mint a híres Mrs. Robinson, a Diploma előtt című filmből. Hogy aztán ebből hogyan lesz a végére happy end? Pedig lesz.

És két thriller: A kód neve: Merkúrban (Paramount Channel, 21.00Bruce Willis (a tőle megszokott módon) kiégett, cinikus főhős, és mint ilyen, már régen nem jön össze senkivel, viszont ezúttal egy autista kisfiú eltűnésének ügyében döbben rá furcsa összefüggésekre. Bár azokat igazán felfogni sem tudja, mik azok, amik viszont a kisfiú számára magától értetődőek. Tulajdonképpen izgalmas kódfejtős film ez – ha nem láttuk volna már néhányszor…

Nézhetjük persze Liam Neesont is, akinek ezúttal felesége lesz elrabolva, az Elrabolva 2.-ben (film+, 21.15), méghozzá az albán maffia általi bosszúból és amit, a már ismert módon, a Liam alakította ex-CIA szuperügynök nem fog annyiban hagyni. A viszonylag nézhető első rész után a folytatás is nézhető – de szinte kizárólag a csodás isztambuli látképek és a helyi couleur locale-t bemutató, ügyes vágóképek miatt. Amúgy egy logikai bukfencekkel, banális színészi alakításokkal és ásatag dramaturgiai közhelyekkel teli tipikusan közepes akciófilm ez.

That’s All, Folks!

Húsvét hétfő, március 28.

Akik netán nem tették el délelőtt magukat a sárga földig Jézus Krisztus feltámadásának ünnepén, azok a délutáni pihegést megszakítva, megnézhetik például Blue Jasmine-t (Viasat3, 14.00). Ő az a csaj abból a jól ismert, decens, liberális, értelmiségi társaságból, aki már évtizedek óta halálosan unja az egy családregény dagályosságát idéző, állandó és általános civakodást, a mindig ismétlődő témákat és áskálódásokat – és egy napon döntWoody Allen 2013-as filmje ezúttal Cate Blanchett-et segítette hozzá egy igencsak megérdemelt Oscar-díjhoz. (Bővebben)

 

 

casablanca - humphrey bogart és ingrid bergman

 

Este aztán, mondjuk, George Clooney játszik egy családfáját egyenesen a hős I. Kamehameha hawaii királyig visszavezetni tudó családapát az Utódok (FEM3, 21.00) című filmben, melynek (szintén) Oscar-díjas története arról szól, hogyan tudja egy apa, két lányával túlélni az anya és a feleség elvesztésének traumáját. A sablonosnak tűnő történetet a lányok és a korábban elfoglalt, családjával mit sem törődő apa közötti érzelmi dinamika, valamint az elhunyt anyáról/feleségről kiderülő titkok teszik izgalmassá. (Bővebben)

Aztán. Csak egy lövés (Duna, 21.10) éri Mike Nichols 1991-es drámájában a Harrison Ford alakította nagymenő ügyvédet, aki azonban ennek “köszönhetően” megbénul és teljes amnéziába kerül. Mindent, saját magát is újra meg kell tanulnia, de közben egyáltalán nem tetszik neki az a fickó – aki éppen saját maga volt a lövés előtt. Rrrromantikus filmdráma lesz ez, hiszen ott a stáblistán Annette Bening neve is…

Viszont a következő ajánlatot egyenesen ‘A’ romantikus film definícióval is bevezethetném (hiszen azt s teszem), hiszen minden kétséget kizáróan minden idők, leg-leg-legfilmje Kertész Mihály 1942-ben bemutatott Casablanca (ATV, 21.20) című mozija. Jártam Casablancában, tudom, hogy a helyiek elmondása szerint legalább 20 darab Rick’s American Café létezik a városban, bár természetesen egyik sem az, ami e film helyszínéül szolgál (azt nyilván valamelyik hollywoodi stúdióban építették fel). De nem ez a lényeg. A magyar vonatkozásokon túl, ha van olyan film, amit bármikor újra lehet nézni, akár még úgy is, hogy előre mondjuk az elhangzó mondatokat, akkor Ingrid Bergman és Humphrey Bogart (lásd a képen) végzetes szerelme biztosan az. Játszd újra, Sam. This is a beautiful movie, Louis.

Viszont a filmtörténelem egyik legfurcsább szerelmespárját láthatjuk az Egyéjszakás kalandban (Story4, 22.00): Nastassja Kinski és Wesley Snipes bonyolódik össze a címbéli afférba, miközben otthon mindkettejüket boldog család várja. Mike Figgis filmjét Joe Eszterhas (lásd Elemi ösztön) írta, tehát nyilván nem lesz egyszerű kibontakozni belőle.

A Képlet (RTL Klub, 22.40) című sci-fiben az utóbbi évek konstans Citrom-, és Arany Málna-díjasa, az olajos tekintetű, mindig más, de mindig több frizurájú Nicolas Cage menti meg a Földet a Sting-fejű, suttogó alienek támadásától. (Bővebben)

Luc Besson messze, az éjszakába nyúló Jeanne d’Arc – Az Orléans-i szűz (TV2, 23.40) című nagyszabású filmje valójában szerelmi vallomás akkori kedveséhez, Milla Jovovichhoz, merthogy, és nem csak az ún. “rossz nyelvek” szerint, a bájos színésznő színészi eszköztára bizony elégtelennek bizonyult ehhez az emblematikus, nagy szerephez. Én nagyon régen láttam, így nem nagyon emlékszem már e filmre, csak arra, hogy jó hosszú volt, de azért eléggé látványos, úgyhogy…

Húsvét vasárnapja, március 27.

Nappal talán kirándulunk. A vacsi után jöhet a Jack Sparrow-sztori második része is, A Karib-tenger kalózai 2. – A Holtak kincse (RTL Klub, 18.50). Picit ijesztgetős lesz, de alapvetően látványos, habkönnyű vasárnapi mozi, elsősorban 12 év alatti fiúknak és lányoknak.

 

 

JesusChristSuperstar Last Supper

 

Úgy tűnik, Clint Eastwood 2014-ben 6 Oscar-díjra jelölt háborús életrajzi drámáját, az Amerikai mesterlövészt (HBO, 20.00) ma mutatja be az HBO. Miközben Amerikában (műfajában) jegyeladási rekordokat döntögetett a film, a kritikai hangok már jóval megosztottabbak. Viszont a közönség gondolkodó része is megütközik a film néhány jelenetén, illetve jelenetének etikai vonatkozásain. A film valós történetet mesél el, Chris Kyle történetét, aki könyvben írta meg, hogyan vált egy egyszerű texasi parasztgyerekből Legendaként (az ellenfeleknél pedig el Shaitanként, “az Ördögként”) ismert háborús legenda, akinek számlájára 150 “gaz muszlim” áldozatot ír a Pentagon. (Bővebben)

Annak idején sokan csodát láttak abban, ahogyan Christopher Nolan (illetve Leonardo diCaprio) teret hajtogatott, álmokat és valóságot rakosgatott egymásra az Eredet (film+, 20.30) című fantasysztikus moziban. Én ma már azonban csak egy szimpla lövöldözős akciófilmet látok, kissé zavaros cselekménnyel. (Bővebben)

A finomabb lelkű, romantikára fogékony nézőkhöz szól viszont Jane Eyre (Duna, 20.55) története, Charlotte Bronte kosztümös, romantikus klasszikusának pasztellszín adaptációja, Michael Fassbenderrel és a csinosan csúnyácska Mia Wasikowskával a főszerepekben. (Bővebben)

Túlzás nélkül hatalmas sikert aratott az HBO saját gyártású sorozata, az Aranyélet (HBO3, 21.00). Ma ismétlés, elölről. (Bővebben)

A király beszéde (Filmcafe, 21.00) című 2010-ben készült film egy igazi Oscar-szivacs, viszont Colin Firth tényleg remekel a filmben, megérdemelt érte a szobor; de ugyanolyan jó Geoffrey Rush is, vagy például Timothy Spall, Churchill röpke, de jelentős szerepében. Amúgy film is elég nehezen kikezdhető, egy kerekded, sima gömb. (Bővebben)

Mivel bőven benne vagyunk a hosszú hétvégében, talán jár valami azoknak a gyermekeknek is, akiknek Jack Sparrow azért tán egy picit még sok(k). Johnny Depp azonban -természetesen- feltűnik a Charlie és a csokigyárban (Viasat3, 21.00) is, amely Tim Burton adaptációja Roald Dahl világhírű meséjéből. Csoki, ami a csövön kifér, ezúttal a szoros értelmében.

Halálsoron (Viasat6, 21.00) című remekmű viszont egy komoly, nagy lélegzetű kaland, melynek hossza is tekintélyes: 188 perc. Frank Darabont túlzás nélkül katartikus erejű filmet rendezett Stephen King regényéből, mely megtisztító, méregtelenítő kúra lehet ma estére, amellett, hogy közérthető, populáris transzcendencia, valamint egy mélyen emberi üdvtörténet.

Érdekes lehet a mai Steve Jobs-életrajz is, a Jobs – Gondolkozz másképp (m2, 21.05) ami nem összekeverendő a Fincher-Sorkin-féle “eredeti és hiteles” verzióval. Azért az almalogós kütyük rajongói és/vagy megveszekedett ellendrukkerei, valamint a nagyformátumú emberek életrajza iránt érdeklődő nézők is megnézhetik ezt a filmet, melyben Ashton Kutcher próbálja megjeleníteni a híres-hírhedt számtech-guru legendás karakterét.

Joel Schumacher igen durva 8 milliméter (AMC, 21.20) című thrillerjében Nicolas Cage alakít egy vidéki magánhekust, aki egy nap olyan megbízást kap, hogy derítse ki, vajon ki az a lány, aki egy páncélszekrényben talált 8 milliméteres filmtekercsen brutális kínzások közepette látszódik. Szado-mazo, eltitkolt vágyak és még titkosabb bűnök a társadalom felső köreiben.

A halál problematikájával foglalkozik A bakancslista (RTL KLub, 21.55) című sikerfilm, mely azért inkább a könnyedebb részén ragadja meg a komor témát. Morgan Freeman és Jack Nicholson pedig akkor is szórakoztató, ha éppen telefonkönyvet olvasnak fel, vagy éppen halálos beteget játszanak, mint e filmben is. (Bővebben)

A Jane Austen-rajongói kör számára -akik talán már bemelegítettek a Jane Eyre-vel- ma este a Büszkeség és balítélet (ATV, 22.35) kerül levetítésre, ezúttal a 2005-ös verzió, Keira Knightley-vel. Ez is szép, van mögötte egy csomó jelölés kosztümre, díszletre, operatőrre, mellékszerepekben remek színészek is, de én azt a változatot bírtam igazán, amiben a dadogós király volt Darcy…

Adekvát -késő esti- választás a mai húsvéti tematikához a Jézus Krisztus Szupersztár (Duna, 23.00) klasszikus, 1973-as filmváltozata, a sivatagban kószáló hippikkel, géppisztolyos rómaiakkal, a Koponyák hegye felett elhúzó F-16-osokkal, az utolsó vacsorával (lásd a képen) és a jól ismert dalokkal. My mind is clearer now, at last all too well, I can see where we all sooon will be! – mondja Júdás, és igaza is lesz.

Szombat, március 26.

Igen erősen kedvez a mai kínálat az esküvő-, illetve lagzifétisisztáknak, ugyanis e tárgykörbe vágó dolgozatok zárják – úgymond- keretbe a mai penzumot. Egy Bazi nagy görög lagzival (TV2, 19.00) indítunk, ami egyrészt minden idők egyik legnagyobb nyereséget termelő filmje, már a bekerülési költségek relációjában, másrészt már mindenki látta. Egy saját hagyományaikat tisztelő, vallásukat megtartó, húst hússal zabáló, zajos, temperamentumos családban nevelkedett kövér, csúnya, szemüveges görög lány egy nap gondol egyet és változtat életmódján, külsején, és hamarosan össze is szed egy rendes, jól nevelt, fehér, keresztény és amerikai fiút, aki még vegetáriánus is. Ennyi a film konfliktusa, minden ebből fakad – lásd a film címét.

 

 

Spartacus

 

A Macska-jajban (AMC, 20.10) mindezt megoldják családon belül, a lényeg úgyis az umca-umca, az aranyfogak és a végeláthatatlan tivornya.

Juan Antonio Bayona A lehetetlen (RTL II, 20.00) című filmje szinte hempereg és lubickol a 2004-es Andamán-tengeri nagy cunamiban, a zombikként dülöngélő, elveszett családtagjaikat kereső áldozatok között (Naomi Watts, Ewan McGregor), a végtagokon szakadó hús, reccsenő csontok és szétspriccenő vér, rothadó mocsok és a pusztulás képeiben. Igen rossz film ez, de gondoltam, szólok… (Bővebben)

Ehhez képest az Ilyen az élet (film+, 20.45) című romantikus komédia csupa-csupa műbalhé, műhiszti, műboldogság, Katherine Heigl és Josh Duhamel részvételével. A téma annyi, hogy a két élhetetlen, elkényeztetett figura egy szerencsétlenségnek köszönhetően egy kis csöppség gyámjává válik, akinek léte alaposan felforgatja életüket.

Ha fizetnének, sem emlékszem A felejtés bére (FEM3, 21.00) című filmre, pedig biztosan láttam már. Talán ha fizetnének érte? Nem tudom, fizettek érte? Philip K. Dick regényeinek, történeteinek megfilmesítésével rengetegen próbálkoznak, azonban legtöbbjüknek rendre bele is törik a bicskájuk. Dick történetei ugyanis ritkán látványosak, ne igazán filmszerűek, inkább filozofikus, elgondolkodtató történetek, melyek olyan problémákkal foglalkoznak, mint a klónozás, a tudat torzulásai, a gondolkodás ”mechanikája”, vagy mint jelen esetben az emlékezet útvesztői. E filmet azonban a látványos piffpuff&dirrdurr&csittcsatt-filmek hongkongi királya, John Woo rendezte, főszerepben Ben Affleckkel, Uma Thurmannal és Paul Giamattival, ma tesztelhető végeredménnyel.

Madonna filmszínészi ambícióira viszont emlékszem, bár azok nem igazán voltak emlékezetesek… Rendezőként és forgatókönyvíróként viszont eddig nem is tudtam, hogy voltak próbálkozásai. Így a 2011-ben bemutatott W.E. – Országomat egy nőért(Filmcafe, 21.00) című film is tökéletesen ismeretlen számomra, fogalmam sincs, hogy hova tegyem… Két romantikus történet szövődik össze a filmben, az egyik a híres dadogós VI. György király bátyjának, a VIII. “trónról lemondott” Edwárdnak a sztorija, aki szerelmes lett egy elvált amerikai nőbe, a másik pedig évtizedekkel később történik meg, egy férjezett asszony és egy orosz biztonsági őr között. Megoszló, de néha egészen lelkes véleményeket olvasok róla… tehát lehet még érdekes is.

David Ayer rendező tulajdonképpen “megfilmesítette” azt, amit mi még csak poénként ismertünk, például a Kelly hősei című második világháborús szajré-bohóságból, miszerint: az amerikai Sherman-tankoknak gyenge a fegyverzete és a páncélzata, ezzel szemben a német Tigrisek tényleg vadállatok: szemből halálosak, viszont ha seggbe tudod durrantani, akkor legyőzheted őket… A Harag (TV2, 21.05), ahogy a film címe is jól mutatja, ennél azonban több, és tényleg nem sok köze van az ártatlan viccelődéshez. Mocskos, rohadt háborús dráma, Brad Pittel, például. (Bővebben)

Nem hagyhatjuk ki az ajánlóból Stanley Kubrick, a manapság talán legnagyobb tiszteletnek örvendő filmesnek egy korai, de a későbbi pályájára még csak nüanszokban jellemző Spartacus (Duna, 21.05) című full-hollywoodi remekét sem, címszerepben Michael Douglas apukájával, Kirk Douglasszel, s mintegy mellékesen, a kor egy sor olyan jelentős színészével, mint Sir Lawrence Olivier, Peter Ustinov, Charles Laughtonvagy éppen Tony Curtis. A történet a híres gladiátor-lázadás történetét meséli el, Julius Caesar ármánykodásával és némi bujtatott katolikus propagandával a háttérben. (A képen jelenet a filmből)

Graham Greene regényét adaptálta Neil Jordan az Egy kapcsolat vége (Galaxy, 21.40) című masszív romantikus drámájában. A háború után, egy szomorkás éjszakán Maurice, a regényíró (Ralph Fiennes) véletlenül találkozik hajdani szeretője (Julianne Moore) férjével (Stephen Rea), és megpróbálja összerakni, mi történt a nővel, aki miatta hagyta el férjét, akivel együtt volt London bombázása alatt és aki röviddel később, váratlanul visszament férjéhez.

Emlékszünk még a Budacash-botrányra? Vagy a Quaestor-balhéra? Óriási pénzek, fedezetlen kötvények, gigászi lenyúlások… A Wall Street farkasa (SuperTV2, 22.00),Martin Scorsese filmje pont effélékről szól, konkrétan Jordan Belfortról (Leonardo diCaprio valóban Oscart érő alakításában), aki azonban csak vizesnyolcas a mi “tarsolycsabáinkhoz” képest… És e film után legyünk nagyon, de nagyon dühösek, mert csakis mi tehetünk arról, hogy ezek a belfortok és csabák gondtalanul garázdálkodhatnak… (Bővebben)

A végén azonban újra itt A nagy nap (RTL Klub, 22.40) című romantikus komédia, ami akár ígéretesnek is tűnhet, hiszen elképesztő a szereposztás: Diane Keaton, Susan Sarandon, Amanda Seyfried vagy Katherine Heigl a női, míg például Robert de Niro és Robin Williams a férfi szakaszban. Maga a film azonban egy enervált, erőltetett kis “izé”. Egy régen elvált házaspár (Keaton és de Niro) kénytelen eljátszani a tökéletes család szerepét, hogy nevelt fiuk elvehesse a nagyon vallásos családból származó menyasszonyát (Seyfried), miközben a játékban résztvevők mai élete (Sarandon, Heigl) is “beleszól” a dolgok menetébe. Kb. ugyanaz a sztori, mint az Apádra ütök.

Péntek, március 25.

Nagypéntek lévén, természetesen a jelenleg regnáló, nevében mindenképpen keresztény-nemzeti kurzus Duna nevű zászlóshajója mondja ki a tutit, mivel -ahogyan tavaly ilyenkor is- ismét műsorra tűzi Mel Gibson annak idején nagy feltűnést keltő, helyenként kisebb-nagyobb botrányokat okozó A Passió (Duna, 22.20) című, erősen fogalmazó és erős érzelmeket is kiváltó/kiváltani képes drámáját. A film gyakorlatilag pontosan arról szól, ami a mai napon történt a jeruzsálemi Koponyák hegyén, nagyjából ezerkilencszáz-nyolcvanhárom évvel ezelőtt, már ha igazat adunk mindannak, ami a “nagy könyvben” meg vagyon írva. Hogy azonban maga a mű, mármint ez a mai film milyen, arról megoszlanak a vélemények… Gibson mindenesetre a maga legteljesebb történeti hűségében szerette volna ábrázolni Jézus utolsó óráit, s annyit egészen biztosan elért, hogy a film megtekintése legalább olyan kínszenvedés, mint amit a Názáreti átélt a Via Dolorosán (lásd a képen).

 

 

a passió - jim caviezel

 

A hivatalos kultúrpolitika által felemelt, majd gondolatait, valódi üzenetét megismerve gyorsan el is felejtett Márai Sándor emigránséveiről készítette a Szalay György – Dárday István alkotópáros Az emigráns – Minden másképpen van (Duna World, 19.00) című film, amiben Bács Ferenc alakítja kiválóan az írót, akinek személyiségéről, valamint nehezen felfogható, időskori öngyilkosságáról is igen árnyalt képet kaphatunk.

Amióta Pajor Tamás az orrunkra koppintott, már mi is azt hisszük, hogy a legnagyobb szentek életén nincs semmi nevetnivaló, sőt, még kivetnivaló sem igazán. A szentek filmes életrajzaiban viszont az olaszok a menők, akik a temperamentumuknak megfelelően nem ismernek határokat a rajongásban és a szívhez szóló üzenet szívhez szóló érzelmektől túlcsorduló kézbesítésében. Kis Szent Teréz élete viszont egy angol produkcióban mesélődik el ma nekünk, így talán visszafogottságában lehet érdekes a Teréz – A szeretet kis útja(Duna, 20.40) című film, egyenesen Vatikán áldásával és ajánlásával.

Az Üres városban (Film Mánia, 21.00Adam Sandlert, a puki-kakifilmek koronázatlan császárát nézhetjük meg, ám meglepetésre egy egészen tisztességes, majdhogynem igényes drámában. Egy barátság (Don Cheadle) történetét meséli el a film a 2001. szeptember 11-i terrortámadás árnyékában. No persze, nem merülünk bergmani mélységekbe, de egy hollywoodi melodrámától elvárható korrekt, szerethető film azért bőven kikeveredik a végén. (Bővebben)

A zsaruk becsülete (Story4, 21.00) című krimidráma a rendőri igazságszolgáltatás morális kérdéseit feszegeti, a korrupciót, a bűnpártolást és az egyenruha szimbóluma és a rendőri eskü közti ellentmondást. Edward Norton egy olyan rendőrt alakít a filmben, akinek családja generációk óta rendőrként szolgál, a rendőri munkát hivatásként megélve. Egy tragikusan végződő rendőri bevetés ügyében nyomoz, azonban a nyomozás szálai saját családjához vezetnek vissza…

Brooklyn mélyén (film+2, 21.00) című krimi-dráma is zsaru-film, mely akár Antoine Fuqua A kiképzés című, igen remek kis mozijának második részeként is felfogható. Három párhuzamosan futó zsarusors, mely a végső véres fináléban ér össze. Kiábrándult, naturalista pillanatkép a mai New York bűnüldözéséről, szociografikus hitelességgel megrajzolva. Nincsenek hősök, csak áldozatok, akik akkor szerencsések, ha egy órával tovább élnek, mint a másik. A vakmerő Ethan Hawke és a laza Don Cheadlemellett különösen remek a tisztesen megőszült Richard Gere a nyugdíj előtt álló, gyávácska zsaru szerepében.

Az utolsó esély (AXN, 21.00) Tony Scott immár majdnem húsz éves, tengeralattjárós akció-dolgozata, melyben Gene Hackman a fafejű, konzervatív parancsnok, aki -miközben Oroszországban katonai puccs zajlik – atomtengeralattjáróját orosz vizekre kormányozva majdnem kirobbantja a harmadik világháborút, ha nincs észnél fiatal másodtisztje, Denzel Washington.

Ufóisten (Keanu Reeves) leszáll a Földre, hogy megmentse azt, az Univerzum kevés élhető bolygói közül az egyiket, lakóitól, az emberektől. Aztán meghallja Bach zenéjét, találkozik néhány emberrel, beszélget egy jót, lát néhány könnycseppet – aztán elbizonytalanodik és meggondolja magát… Legalább látványos lenne az Amikor megállt a Föld (TV2, 21.30), de még csak az sem.

A Szerencsecsillag (RTL Klub, 21.50) pedig egy szép, romantikus, giccses mese arról, hogy ha a katona (Zac Efron) hazatér a háborúból, akkor majd megtalálja azt a szép, szőke lányt (Taylor Schilling), akiről a csatazajban álmodozott egy véletlenül talált fénykép alapján…

Csütörtök, március 24.

Sziklakemény kelet-európai történettel tromfolja a Cinemax a mai estét (is), sajnos csak az előfizetői számára. Látszólag ártalmatlan, kedves, könnyes-bús mese vidéki hősökről, kóklerekről és kisstílű “nagymenőkről” a szerb Darko Lungulov Szobrot Michael Jacksonnak (Cinemax, 20.00) című mozija (a képen beszédes jelenet a filmből), mely azonban, rögtön a joviális felszín alatt, orkán erejével vágja arcunkba az ostoba rasszizmustól és a féktelen idegengyűlölettől fűtött mai szerb valóságot, ami lényegileg tök ugyanaz, mint a magyar. (Bővebben)

 

 

szobrot michael jacksonnak

 

Ennél lényegesen könnyedebb, szórakoztató limonádé a Felkoppintva (Viasat3, 21.00), egy mindenféle szentimentalizmustól mentes, friss és szórakoztató alkotás (az akkoriban még függetlennek tűnő) Judd Apatow műhelyéből, melyben egy megesett este válik túlságosan komollyá. (Bővebben)

Egy másik romantikus komédiában viszont Julianne Moore és Pierce Brosnan alakít Válótársakat (Filmcafé, 21.00), vagyis két rámenős, válási ügyekkel foglalkozó vérbeli ügyvédet, akik viszont jellemükben tűz és víz. Viszont pert még nem vesztett egyikük sem. Ez alkalommal egy híres sztárházaspár szétbontásán kell ügyködniük, ezúttal azonban egymással szemben: egyiküknek a férj, másikuknak a feleség érdekeit kell védenie.

A Hideghegy (Paramount Channel, 21.00) a sajnos igen korán elhunyt Anthony Minghella (pl. A felolvasó, Az angol beteg) nagyívű és nagyszerű történelmi családdrámája, igen parádés szereposztásban: Nicole Kidman, Jude Law, Natalie Portman vagy Philip Seymour Hoffman “árnyékában” méltán kapott Oscart Renée Zellweger a zseniálisan megformált szabadszájú, karakán Ruby mellékszerepéért. (Bővebben)

Ugyanekkor a Hajsza (film+2, 21.00) című akcióthrillerben Mickey Rourke egy hosszú copfos, pizzaképű indián bérgyilkos, akinek egyik “munkáját” avatatlan szemek is látták… Forgatókönyv: Elmer Leonard!

Az Arthur Newman világa (Duna, 21.55) egy kiégett, középkorú férfi (Colin Firth) fáradt próbálkozása arra vonatkozóan, hogy megújítsa életét. Ez tulajdonképpen teljes addigi életének felrúgásával történik, új élet, új személyazonosság – és egy új szerelem (Emily Blunt), aki viszont szintén nem volt az régen, mint akinek most mutatja magát.

Éjszakai baglyoknak viszont egy érdekes kihívás lehet Herskó János 1963-ban készült Párbeszéd (Duna, 23.35) című, igazán ritkán látható filmdrámája, melyben egy házaspár történetét ismerhetjük meg. A nő (Semjén Anita) gazdag zsidó származik, túlélte a koncentrációs tábort és a háború utáni új rendszer élmunkásává válik. A munkásszármazású férfi (Sinkovits Imre) a háború előtt illegális kommunista volt, a háború után pedig a kommunista igazságszolgáltatás élharcosa lesz. A férfi és a nő összeházasodnak, ám a férfit hamarosan koholt vádak alapján bebörtönzik. ’56 után találkoznak, és egy hosszú párbeszédben próbálják meg értelmezni a velük és a világukkal történt dolgokat. Rendkívül expresszív képi világ és igen érdekes, bátor, ám érthetően igen burkolt formában megjelenő gondolatok (még csak 1963-at írunk ekkor!) jellemzik ezt a filmet.

Szerda, március 23.

Ismétlések napja ez a mai is. A Kegyetlen játékok (AMC, 20.50) című, amúgy eléggé jó thrillerben unatkozó milliomoscsemeték (Sarah Michael Gellar és Ryan Phillippe) szívatják -szó  szerint- halálra egymást és környezetüket (pl. Reese Witherspoont). Ugyanez a tortúra folytatódik a Kegyetlen játékok 2.-ben (AMC, 22.25), majd a Kegyetlen játékok 3.-ban (AMC, 23.50) is, csak más-más szereplőkkel, ám egyenletesen gyengülő minőségben.

 

 

alul semmi

 

Az Amerikai gengszter (Viasat3, 21.00) viszont egy meglepően gördülékeny, tempós film; sőt, kevés ilyen pörgős, közel háromórás film létezik a filmtörténelemben. Hogy nem nyert díjakat, és hogy (egyesek szerint) nem ér fel Coppola “szentséges” Keresztapa-trilógiájához (valamint a többi klasszikus gengsztertörténethez), az talán azért van, mert az olaszok egyszerűen sármosabbak, stílusosabbak, mint a feketék (akik viszont máshogyan azok). Denzel Washington is tán egyedül kevésnek tűnhet Brandóhoz, Al Pacinóhoz, Robert De Niróhoz képest, valamint az egyetlen karakterre kihegyezett sztori sem lép fel olyan igénnyel, hogy egy hatalmas freskón ábrázolja egy bűnszervezet természetrajzát, Ridley Scott sem Martin Scorsese, vagy F.F. Coppola: a főgengszter sofőrjéből lett főgengszter történetét azonban ezek ellenére, mégis korrekt módon, érdekfeszítően meséli el.

Megint lesz a Pánikszoba (Story4, 21.00) is. David Fincher mesteri thrillerjének “címszereplője” a gazdagok villáiban kiépített legbelső, hermetikusan elzárt biztonsági része. Jodie Foster (a gazdag anyuka) zárja be magát ide klausztrofóbiás és cukorbeteg gyermekével együtt, miközben a csúnya, gonosz Forest Whitaker (mint betörő) odakintről paráztatja őket, méghozzá izomból. (Bővebben)

Az Alul semmi (FOX, 21.50) című -szintén nem először látható- film bármennyire szórakoztató is, tényleg komoly, húsba markoló, csontba vágó dolgokról szól. A főszereplő fószert (Robert Carlyle) kirúgják a gyárból, miközben munkahely sehol. Munkanélküliség, pénztelenség, kilátástalanság – helyett a haverokkal megdöbbentő tervet eszelnek ki: a helyi kocsmában kezdenek el csippendélezni, pénzért. A szolid sörhasak, a kemény fizikai munkában meggyötört végtagok és egyéb hétköznapi férfibájak (lásd a képen) azonban nem várt sikert okoznak… Peter Cattaneo drámai komédiáját nem véletlenül jelölték egy rakás díjra (amiből sokat meg is nyert), hiszen az egyszerű, átlagos kisember hétköznapi hősiessége, a bajokon való felülemelkedés az egyik legnagyszerűbb toposz a filmművészetben. Üzenete példaértékű, hatása pedig katartikus.

Kedd, március 22.

A Beépített hiba (Cinemax, 20.00) Paul Thomas Anderson Thomas Pynchon-adaptációja. A beavatottaknak ennyi is elég, a beavatatlanoknak pedig talán annyi, hogy az amerikai irodalom legmegfilmesíthetetlenebb írójának és az amerikai film egyik legtehetségesebb rendezőjének találkozása egy hihetetlenül szórakoztató, pszichedelikus álom, egy krimi-parafrázis, melyben az áldozat és az elkövető személye nem is igazán lényeges, de valójában mégiscsak egy furcsa humorú, ám mégis igen romantikus szerelmi történet, remek szereposztással és remek zenékkel. (Bővebben)

 

 

mielott lemegy a nap - ethan hawke és julie delpy

 

Majdnem minden hónapban előkerül valahol, mégsem tanulunk semmit A hatalom árnyékában (AMC, 20.25) című remek politikai dramedyből, melyben George Clooney meséli el az amerikai politikacsinálás trükkjeit, Ryan Gosling és Philip Seymour Hoffman aktív asszisztenciájával. Igaz, hogy ez itt nem Amerika, de a hatalom és annak megszerzése mindenhol ugyanolyan természettel bír, de ráadásul Amerika is elnököt is választ hamarosan. (Bővebben)

Emlékszünk még, amikor 1994-ben, egy Budapestről Bécsbe tartó vonaton megismerkedett egymással Céline (Julie Delpy), a francia egyetemistalány és Jesse (Ethan Hawke), az amerikai srác? Végigdumálták az utat, sebtiben egymásba szerettek, majd a srác megkérte a lányt, hogy maradjon vele reggelig, amíg annak indul a repülőgépe. Azt hittük, ennyi, soha nem találkoznak többet. Aztán majd’ tíz év elteltével Jesse megírja annak a bécsi éjszakának a történetét egy regényben, és a könyv párizsi bemutatóján újra találkozik Céline-nel. Egy újabb végtelen beszélgetés (a képen Hawke és Delpy), újabb civódás, egy újabb megkapóan őszinte, bájos románc, melynek ezúttal még azelőtt vége lesz, Mielőtt lemegy a nap (Story4, 21.00).

Az országúti thriller műfaját valószínűleg Steven Spielberg teremtette meg 1971-es Párbaj című filmjével (talán azóta is a legjobb munkájával). Ugyanebbe az irányba halad a Kurt Russell főszereplésével ’97-ben készült A félelem országútján (Paramount Channel, 21.00) című, igen jól sikerült, izgalmas és fordulatos darab. Végtelen országutak, egy rejtélyes kamion(os) és egy eltűnt feleség.

Ezeken kívül ma estére is halálbiztos tipp Quentin Tarantino Halálbiztos (film+2, 21.00) című lábfétisizmusban, benzinszagban, pofaszakállban, barokkosan burjánzó, ám igen mocskos szájú körmondatokban tobzódó filmtanulmánya. A film az egyik oldala annak az emlékműnek, melyet a Tarantino & Rodriguez Művek emelt Grindhouse címmel a trashfilm-ként emlegetett olcsó, B-kategóriás zsánerfilmeknek.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!