Az igen fiatal, még ma is mindössze 38 éves ausztrál Markus Zusack eddig több mint 30 nyelvre (magyarra is) lefordított bestsellere egy Liesel nevű fiatal lányt követ végig a második világháborún. Az eddig főleg tévéfilmeket (például az igen jeles Downton Abbey egyes epizódjait is) rendező Brian Percival azonos című filmadaptációjában, A könyvtolvajban (FEM3, 21.00) híven követi Zusack regényének narrációját, ügyelve arra, hogy a film is közvetítse a regény sajátos hangulatát. Liesel kalandjaiból értelemszerűen a filmbe nem került bele mind. A film, mint médium képei sem veszik igénybe annyira képzelőerőnket, mint az írott szöveg olvasása és Percival olvasata sem tesz hozzá semmilyen egyedi ízt, nézőpontot, tehát ez az adaptáció nem több egy kétségtelenül igényesen “megfestett”, szeretettel készített, szép, színes illusztrációnál – ami bizonyos esetekben mégis éppen elég. (Bővebben)
Ugyanekkor viszont Clive Owen is összejön Jennifer Anistonnal (a képen), holott mindkettejüknek biztos és takaros családi háttér duruzsol a háttérben. De azok a hűvös, huzatos metróperonok, minden áldott kora reggel… A Kisiklottak (AXN, 21.00) azonban nem a sejthető romantikus vizek felé, hanem épp az ellenkező irányba evez tovább. A borzongató reggeleket felmelengető, édes együttlétek lassan vérfagyasztó rémálomba fordulnak, amihez sok köze van az időközben felbukkanó Vincent Casselnek is… Mikael Hafström filmje feszült, izgalmas drámai thriller lesz.
A ma esti romantikus történet (mert minden napra kell egy szippantás az orrból) ezúttal a Csak barátok (Filmcafe, 21.00) lesz, mely azzal a közismert helyzettel játszik el, amikor a fiú szerelmes a lányba, aki viszont látszólag nem akar mást, minthogy csak barátok legyenek. Anna Faris, Amy Smart, Ryan Reynolds. (Bővebben)
Okay, Houston, we’ve had a problem here. (Úgy érti, szökik a levegő az űrkabinból, valahol félúton, a Hold és a Föld között…) Ezt az igen kínos helyzetet dolgozza fel meglehetős alapossággal, ismert hollywoodi sztárokkal (a jelenleg éppen Pesten dolgozó Tom Hanks, valamint Ed Harris, Kevin Bacon, Gary Sinise) és precízen működő dramaturgiával (a jelenleg szintén Pesten, éppen Hanksszel dolgozó) Ron Howard az Apollo 13-ban (Paramount Channel, 21.00).
Vagy van ilyen, hogy gyerekkorunk összes hőse egy kupacban, avagy, rendkívüli emberek szövetsége a világ megmentéséért, Némó kapitánytól Tom Sawyeren át Dr. Jekyllig és Mr. Hyde-ig, akik viszont nem olyanok, mint amilyennek olvastuk őket anno… A szövetség (SuperTV2, 21.00) egy látványos képregény-mesefilm, olyan arcokkal, mint pl. Sir Sean Connery.
Tudathasadás (film+2, 21.05). Na, ez viszont a ma esti WTF, illetve nomen est omen. Sir Anthony Hopkins írta, rendezte, főszerepli ezt a filmet, amellett, hogy még a zenéjét is ő írta. Aggodalomra azonban okot adhat az a tény, hogy ez a 2007-ben készült alkotás valamiért mégsem okozott túl nagy felfordulást a globális filmművészetben… Én sem láttam.
Igen erős film lehet azonban ma estére a Kiadatás (Cool, 21.10), ami egy igencsak “valóságszagú” filmdráma a WTC-tornyok lebombázása utáni meglehetősen paranoid amerikai állapotokról, melynek tisztességes, ám ekkor szerencsétlenségükre arab származású amerikai állampolgárok voltak elszenvedői a tragédiát követő években. Természetesen van “üzenete” a filmnek, hiszen a film oktat, nevel és tanít, ugye, ahogyan azt már Sztálin elvtárs is kitűnően meglátta azokban az átkos időkben. Sok jó színészt láthatunk amúgy ebben a filmben, mellékszerepben például az Oscar-szobor gyűjtőként is ismert Meryl Streepet, Jake Gyllenhaal és Reese Whiterspoon főszereplése mellett.
Nem sokkal később még a Looper – A jövő gyilkosa (TV2, 21.20) jöhet szóba, ami viszont egy teljesen vállalható scifi-akciófilm, a Terminátor alapkonfliktus-sémáinak egyfajta kreatív variációja. A kiöregedett bérgyilkos (Bruce Willis) visszautazik az időben (amikor ez már lehetséges), hogy rendbe tegye a jövőt – ott azonban saját magának fiatalabb énjével (Joseph Gordon-Levitt) is meg kell küzdenie. Szeretem azokat a scifiket, amelyek a realitás talajáról kiindulva teremtenek jövőképet (és most nem az időutazás realitására gondolok), ahol minden majdnem olyan, mint manapság, de azért mégsem. Mint a Szárnyas fejvadászban, például. Vigyázzunk a gyerekekre.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: