Mit nézzünk ma a tévében?

Szombat, április 30.

Használjuk ki, ha jó az idő. Bár a kanadai Denis Villeneuve Fogságban (RTL II, 20.00) című filmje az utóbbi évek talán legnyugtalanítóbb, leggyomorszorítóbb, legnyomasztóbb thrillere… Nem biztos, hogy a legjobb, de hogy a leghatásosabb, az majdnem biztos. Ennek oka részben a rendező igen erős drámai érzéke, részben Roger Deakins Oscar-díjra jelölt delejes, ködös, borongós fényképezése, részben pedig az egész történetet átszövő vallásos őrület illogikus, irreális, rettegéssel telt kiszámíthatatlansága. Egy nap nyomtalanul eltűnik egy békés, átlagcsalád kislánya, az apa azonnal a nyomozni kezd – olykor a rendőrség ellenében is. A nyomok egy elhagyott, ócska lakókocsihoz vezetnek… Főszerepben Hugh Jackman (a képen) és Jake Gyllenhaal. (Bővebben)

 

 

fogságban - hugh jackman

 

Christopher Nolan Sötét lovag-trilógiájának harmadik, befejező része, A sötét lovag – Felemelkedés (Cool, 20.30) egy sötét, utcai gangháborúktól és anarchiától sújtott disztópikus (viszont igencsak mainak, reálisnak tetsző) korba helyezi a korábbi két részben már szintén reális, húsvér átlagemberré formált Batman Christian Bale által alakított karakterét, hogy -a kánon szerint- rendet tegyen. (Bővebben)

E két sötét filmnél lényegesen világosabb a Nekem 8 (film+, 20.30) című megunhatatlan, habkönnyű krimikomédia, a teljesen hétköznapi családapából vérnősző gengszterré váló Tim Robbinsszal és a piti tolvajból jóbaráttá avanzsáló Martin Lawrence-szel. Láttuk már, persze, fogjuk is még látni, azonban ma sem fog fájni – legfeljebb közben a röhögés.

Az viszont mát tényleg ijesztő, hogy milyen szinten dühöng már az idiotizmus… Az Egy gésa emlékiratai című, amúgy igen szép filmet, miután a múlt hétvégén egyszer már leadták, ma ugyanabban az időpontban, főműsoridőben egyszerre két csatorna is leadja: a Filmcafe 21.00-től, a Film Mánia pedig 21.05-től. A hab a tortán, hogy e két csatorna ráadásul ugyanaz a cég…

Az általában komoly hangvételű, különféle társadalmi feszültségeket boncolgató témájú filmjeivel fesztivál-kedvenccé vált Fateh Akin picit lájtosabban tolja a Soul Kitchenben (Viasat6, 21.00), bár a társadalmi érzékenysége azért most is szépen megmutatkozik. Török származású létére, egy görög kifőzdés kálváriáját mutatja meg a mai Hamburg külvárosában: a címbéli helyen szerethető fazonok, piti stiklik, haverok, buli, ouzo és gyros “társaságában” tölthetjük az estét. Tényleg semmi különös, csak úgy egyszerűen a film. (Bővebben)

A Ron Howard által rendezett Egy csodálatos elme (Paramount Channel, 21.25) című, bőven díjazott filmben Russell Crowe alakít egy skizofréniában szenvedő matematikai zsenit, akit ettől még bőven lehet szeretni. Ezt is láthattuk már, de legalább nem tegnap, vagy a múlt héten…

Szerelmes Shakespeare (Duna, 21.30) címéből kiolvasható az egész film: egy kosztümös, romantikus komédia a szerelmes, és ekkor még csak közepesen híres drámaíróról. Nincs benne semmilyen ördöglakat, nincs titok, nincs rejtély… Rengeteg sztár (címszerepben Joseph Fiennes) egy rengeteg Oscar- és egyéb díjjal jutalmazott közepes filmben.

Az idő múlásával egyre reménytelenebb álláskeresés gyötrelmei köszönnek vissza a Dick és Jane trükkjei (SuperTV2, 21.30) című komédiában, mely Jim Carrey fogyaszthatóbb filmjei közé tartozik. Carrey egy hajdan nagy karrier előtt álló, tehetséges fickót alakít a filmben, aki mégis az utcára kerül – de nem adja fel.

Nagyjából ennyi az annyi.

Péntek, április 29.

A Jéghideg otthon (AXN, 21.00) egy jó közepes, de még azért bőven nézhető thriller arról a pillanatról, amikor az otthon melege valamilyen váratlan ok (példának okáért, rossz szomszédság) miatt hirtelen megdermed. Jó színészek (Juliette Lewis, Dennis Quaid, Stephen Dorff) emelik az igen neves Mike Figgis rendezte film ázsióját, amelyen a közéjük keveredett Sharon Stone sem bír érdemlegesen rontani.

 

 

dühöngő bika - robert de niro

 

Ugyanekkor viszont az Ellenség a kapuknál (Paramount Channel, 21.00) áll már. Ez a full-hollywoodi háborús dráma a véres sztálingrádi ütközetbe repíti el a nézőt: a történet a magának való, ám halálosan pontos orosz mesterlövész (Jude Law) és a hasonló kvalitású, német Koenig őrnagy (Ed Harris) “nemes” párharcáról szól, melyben nagy szerepet játszik egy nő (Rachel Weisz), valamint egy nagy hatalmú orosz politikai tiszt (Joseph Fiennes) is.

Ha netán valami olcsó, bűnös furcsaságra vágynánk, akkor megnézhetjük, hogy szigorúan fikciós alapon, vajon mit tudnak kezdeni egymással egy filmben a Cowboyok és az űrlények (TV2, 21.20)? A kísérlet nekem annak idején mérsékelten tetszett.

Sokan imádják azonban a Mike Nichols rendezte Közelebb (Closer) (Filmcafe, 22.05) című szerelmi négyszöget. Tipikus bulvárdarab, mely azonban óriási ziccer a látványos jutalomjátékra olyan színészeknek, mint Julia Roberts, Natalie Portman, Jude Lawvagy Clive Owen – akik élnek is az adódó lehetőséggel. (Bővebben)

Viszont inkább ne nézd meg a Ne nézz vissza! (FOX, 22.50) című thrillert, ha kedves az életed, de még akkor se, ha esetleg Monica Bellucci-n vagy Sophie Marceau -on szívesen legeltetnéd a tekinteted… (Bővebben)

Rendkívül idegesítő, ám adott esetben mégis igen szórakoztató darab a Promenád a gyönyörbe (Film Mánia, 23.30), a sok híres filmről ismert Alan Parker gunyoros hangulatú rendezése, mely a zab- és kukoricapehely feltalálójának, a hithű vegetáriánus Dr. John Harvey Kellognak életét meséli el, Sir Anthony Hopkins megszemélyesítésében. Gasztro-filozófusoknak, életmódszakértőknek, gasztroenterológusoknak és minden táplálkozástudósnak, valamint fogyó- és hízókúrásoknak azonban megtekintése kötelező!

Ugyanekkor azonban egy igazi Dühöngő bikával (Duna, 23.35), azaz Jake la Mottával is szemezhetünk. Jön a bal. Klasszikus film… (A képen Robert de Niro az emblematikus címszerepben.)

Csütörtök, április 28.

Elég csajos este lesz. A Cate McCall-per (Paramount Channel, 21.00) című film bírósági drámának ígérkezik, melynek érdekessége ezúttal az “amikor a hóhért akasszák” dramaturgiai modellje lesz. Kate Beckinsale játssza a történetben a hajdani, nagymenő ügyvédet, aki mára alkoholizmusa (stb.) okán elveszítette karrierjét, gyermekét (stb.). A címbeli per a gyermekéért folyik, tétje emellett Cate McCall élete is. Rövid, de velős film, ha odafigyelünk rá.

 

 

szabadíts meg a gonosztól - kern andrás és psorta irén

 

Tipikusan kimért modorú, kínosan elegáns, régimódi idős angol hölgy (Maggie Smith) viszont Az eltakarítónő (Duna, 21.30), a tőle elvárt fanyar kiszólásokkal. Lilás rózsaszín átmeneti kabátkájában tempósan rója a tipikus angol kisváros rozoga utcaköveit, az égadta világon semmi különös nincs benne. Hacsak nem az ormótlan nagy utazóládája nem az. Ez az idejétmúlt szállítóeszköz 43 évvel ezelőtt már okozott bizonyos problémákat tulajdonosának. Pontosabban nem is a láda, hanem annak tartalma… Kuncogós angol krimikomédia ez, Smith néni mellett Kristin Scott Thomasszal,  Rowan Atkinsonnal és Patrick Swayze-val. (Bővebben)

Bár imponáló szereposztást (Emma Thompson és Maggie Gyllenhaal mellett például Dustin Hoffman,) villant a Felforgatókönyv (Filmcafe, 21.00) című, meglehetősen abszurd komédia, számomra már a főszereplő karaktert (egy informatikus, akinek egy írónő -Emma Thompson- beszél a fejében és saját regényét meséli, aminek nem tudja még a végét…) alakító Will Ferrell elviselése is problémát okoz. Ehhez képest, még romantikus szál is bonyolítja a dolgokat.

Címében nem véletlenül idézi Shakespeare halhatatlan romantikus tragédiáját az Öld meg Rómeót! (film+, 20.50) című akciófilm, mely azonban mégis inkább a Jet Li által elővezetett verekedés-jelenetek miatt érdekes. (Bővebben)

Bár nem több egy szórakoztató szélhámos-filmnél, A tehetséges Mr. Ripley (Paramount Channel, 22.55) mégis igen jó választás lehet késő estére, az álmatlanságban szenvedőknek. A címszereplő Tom Ripley (Matt Damon) egy csóró New York-i srác, aki egy valamiben biztos, hogy nem akar csóró lenni, s ennek érdekében különös képességet fejleszt ki magában: bárkit képes hitelesen utánozni. Tom meredeken kúszik felfelé a társadalmi ranglétrán, de meddig még? Damon partnerei Gwyneth Paltrow, Cate Banchett, valamint Jude Law és Philip Seymour Hoffman, a filmet pedig a Anthony Minghella (pl. Hideghegy, Az angol beteg) rendezte.

Sándor Pál remekében, a Szabadíts meg a gonosztól! (Duna, 23.20) című drámában egy tánciskolai estet zavar szét a légiriadó szirénája, 1944 vacogtató telén. A ruhatárosnő (Psota Irén) fia (Kern András) kabátlopási ügybe keveredik, szexuális vágykielégítés finanszírozásnak céljából. A ruhatárosnő sógorával (Garas Dezső), valamint lányával (Kútvölgyi Erzsébet), valamint kangörcsös fiával kétségbeesett küzdelmet folytat a kabát visszaszerzéséért, valamint becsületükért és a túlélésért. Csodálatos film. (A képen Psota és Kern)

Szerda, április 27.

Folytatódik a tortúra. Kezdetnek például megnézhetjük, hogy nézett ki Jennifer Aniston 1997-ben, amikor a Mint-a-kép (Filmcafe, 21.00) című (mi más, mint) romantikus komédia készült. Pont ugyanúgy, mint ma, húsz év elteltével. Hogy csinálja? (A kérdés költői.) A filmecske témája azért szimpi: Jennifer egy törekvő, a sikerért tenni is képes menedzsert alakít, akit viszont kőkonzervatív főnöke megakadályoz az előrelépésben. Egy nő csak egy férfi oldalán nő (meg a konyhában, fakanál mellett, mi?) – harsogja. Kökényszemű hősnőnk azonban nem hagyja annyiban, és bérel magának férfit… Pammparamm.

 

 

a dárda vége

 

Maradunk műfajban a következő ajánlatban is, ahol Hugh Grant adja a tőle elvárt/megszokott ügyefogyott, elfogódott, jajdecuki pasit, aki véletlenül egy igazi, valdói vérnősző maffiózó (James Caan) lányába lesz szerelmes A Keresztapus (Paramount Channel, 21.00) című romantikus komédiában. A szituáció komoly, a film viszont -éppen a véres maffiafilmekre való utalásaival- szórakoztató.

A Showtime-ban (Viasat3, 21.00Robert De Nirót és Eddie Murphyt hozták össze egy filmbe a producerek. Szórakoztató krimi-vígjáték ez, leheletnyi médiakritikával. De Niro nyomozó pofákat vág és vérprofi, Eddie nyomozó pedig pofázik és bénázik, miközben egy oktondi tévéstáb műsort készít veszélyes munkájukról.

A dárda vége (film+2, 21.05) című, igen érdekes, a valóságban is megtörtént eseményeket elmesélő film a dél-amerikai waodani törzs életébe avatja be a vállalkozó kedvű nézőit. A hagyományosan igen erőszakos életet élő dzsungelbeli indiánok közé szeretetet és elfogadást hirdető prédikátorok érkeznek… (Lásd a képet)

Sára Sándor filmje, a Vigyázók (Duna, 21.30) az átkos ötvenes évekből mesél el egy történetet: értelmiségi társaság találkozgat egyikük lakásán, zenét hallgatnak, beszélgetnek, iszogatnak. Egy alkalommal az előszobában egyikük egy ÁVH-s igazolványt talál, nyilván valamelyikük kabátjának zsebéből eshetett ki… Na, de melyikük az? Nyilvánvalóan a nyílt gyanúsítgatás és nyomozás abban a korban, ebben a szituációban elképzelhetetlen. A főbb szerepekben Nagy-Kálózy Eszter, Máté Gábor, Andorai Péter, Bíró Kriszta, Gálffi László, Mensáros László és Rávkevei Anna látható.

Buz Luhrmann pimasz, szemtelen, sodró lendületű, ám mégis elbűvölő Rómeó és Júliája (FOX, 21.50) szerintem minden idők egyik legjobb filmes Shakespeare-feldolgozása, melynek láttán tán még maga, a halhatatlan William is elégedetten csettintene rá. Ezerszer jobb film ez, és minden anakronizmusa dacára autentikusabb, mint a széleskörűen körbeájult Zeffirelli-féle mézes-cukros verzió, Claire Danes és Leonardo di Caprio pedig egyenesen zabálnivaló.

Kedd, április 26.

Nagyon romantikus történet a Ház a tónál (Story4, 21.00), amit képtelenség logikai alapon nézni. Hát még értelmezni! Bár az is igaz, hogy logikailag még senki nem lett szerelmes… A különböző szabadon lengedező cselekményszálakat (Konfliktusok a sztárépítész apával? A spenótos tésztás csaj? Stb.) azért talán el kellett volna dolgozni… Sandra Bullock viszont (itt) szép, de Keanu Reeves egy picit püffedt. A ház pedig átlátszó.

 

 

halálos fegyver 2 - wc papír

 

Ugyanekkor kezdi riszálni fenekét Mel Gibson is a Halálos fegyver 2.-ben (film+, 20.00), Danny Glover szokásos sopánkodása közepette – mígnem megérkezik Joe Pesci is és akkor elszabadul a pokol. Na, versenyzünk? Ki látta többször?

A szendébb lelkületű nézőknek a napi betevő a Fogadom (TV2, 21.20) című romantikus dráma, mely arról szól, hogy van egy szerelmespár, melynek női része (Rachel McAdams) egy autóbaleset következtében kómába esik, s amikor magához tér, olyan amnéziában szenved, hogy nem ismer meg senkit, még szerelmét sem. A férj (Channing Tatum) azonban keményen küzd, hogy újra megismertesse, megszerettesse magát hajdani szerelmével. Jaj nekem. Nekünk.

Lesz megint az Egy különc srác feljegyzései (The Perks of Being a Wallflower) (Galaxy, 22.00) is, melyben Stephen Chbosky saját bestsellerének filmváltozatát rendezte meg és a kamaszkor “túlélésének” agyonbeszélt, ám mégis a maga cizelláltságában elmondhatatlan nehézségeiről mond el egy történetet. (Bővebben)

Szerintem nézzük inkább egymást, mert lehet, hogy a mellettünk élőt ritkábban láttuk, mint ezeket a filmeket.

Hétfő, április 25.

A mai esti “filmmúzeumot” egy 1998-as romantikus komédiával nyitjuk. Willard Carrol szerzői filmjének (vagyis írta&rendezte), a Szeress, ha tudsz!-nak (Filmcafe, 21.00) témája az, hogy hogyan vagyunk képesek szeretni (vagy nem szeretni) egymást, a mai, modern rohanó társadalomban. 11 pár történetét követjük nyomon az igen jól megírt, szórakoztató, de azért még bőven okos filmben, akiket Hollywood színe-java kelt életre (pl. Angelina Jolie, Ellen Burstyn, Gillian Anderson vagy Gena Rowlands a női szakaszban, illetve Dennis Quaid, Anthony Edwards, Sean Connery vagy Ryan Philippe a férfiban, mások mellett).

 

 

ai weiwei - never sorry

 

Denzel Washington, azaz A tűzben edzett férfi (film+, 21.05) viszont ezúttal egy kiégett (bocsánat!), hajdani CIA-ügynök, aki ma -nyugdíj-kiegészítésként- gazdag mexikóiak gyermekét védi a Mexikóvárosban tevékenykedő, vaskos váltságdíjra hajtó emberrablóktól. Tony Scott filmje egyszerre remek akcióthriller és valós problémákról beszélő, gondolatébresztő dráma. (Bővebben)

A bombák földjén (Cool, 21.10) nyert egy közepes vitrinre való díjat 2010-ben, rengeteg fontos Oscarral egyetemben, azonban a nézőket mégis komolyan megosztotta. A háborús akciófilmek kedvelőinek túl művészfilm, a művészfilmet kedvelőknek pedig túl akció – én úgy mondanám: nem bambáknak való film ez. A film néhány egészen remekbe szabott jelenete többet mond el egy modern harci helyzet észvesztően gyomorszorító feszültségéről, mint mondjuk 10 darab B-kategóriás akciófilm. Vannak persze szépen felfűzött és rendhagyóan alkalmazott -és éppen ezért izgalmas- zsánerklisék is, néhány valóban remek színészi alakítás is (pl. Jeremy Renner a főszerepben), azonban még én sem mondanám masszív egésznek James Cameron volt nejének, Kathryn Bigelownak filmjét. (Bővebben)

Steven Spielberg nagyszabású Philip K. Dick-adaptációja, a Különvélemény (TV2, 21.20) részleteiben igen alaposnak mondható munka. Ahogyan a jövőbeni világ megjelenik, a kütyük, a mindennapi élet mozzanatai (a személyre hangolt köztéri reklámok, a tömegközlekedés, stb.), a történetben felvetett etikai probléma kibontása túlmutat egy szimpla blockbuster keretein, ezek miatt mindenképpen érdemes megnézni e filmet. A kék-domináns, homályosra, túlvilágítottra effektelt képi világ viszont engem rendkívüli módon idegesít.

Ai Weiwei (a képen) egy kínai képzőművész, performer, fényképész, emberjogi harcos, építész, megmondóember és a kínai népi kormány rettenthetetlen kritikusa, ami a mai Kínában azért komoly bátorságra valló attitűd. Róla szól az Ai Weiwei: Never Sorry (Duna, 22.50) című, igen érdekes és érdekfeszítő dokumentumfilm.

Vasárnap, április 24.

Állítólag szar idő van, így otthon üldögélünk. Az országúti kerékpársportban érintettek viszont nem is kívántak menni délután már sehová, hiszen a tavaszi klasszikusok egy újabb legendája indul el ma bőven 200 kilométer feletti etapjára: Liege-Bastogne-Liege (Eurosport 1, 14.00) az útvonal, sok kis gonosz emelkedővel, még gonoszabb széllel, netán esővel és remény szerint óriási hajtással.

 

 

fék nélkül - joseph gordon-lewitt

 

E témába vág a főműsoridő egyik ajánlata is, mely ugyan nem az országúti szakágba, hanem a bringázás egyik perifériájára kalauzolja el a nézőket. A Fék nélkül (AXN, 21.00) a nagyvárosok utcai gerillái, a fék nélküli fixikkel bemutatott hajmeresztő mutatványokkal járó munkájukat végző biciklis futárok világában játszódik. Az életveszélyes sport lényege, hogy a kézbesítendő küldemény minél gyorsabban célba érjen a közlekedési dugóban fuldokló nagyvárosban, nem mellesleg azonban a virtus is csábítja ezeket a hiperlaza adrenalin-junkie-kat. Joseph Gordon-Lewitt (a képen) alakítja az amúgy elég egyszerű történet főszereplőjét, akinek egy alkalommal olyan csomagot kell kézbesítenie, amire olyanoknak is fáj a foguk, akik nincsenek feltüntetve címzettként. Az üldözési jelenetek azonban frenetikusak.

Ezt megelőzőleg azért Amerika kapitány is megmenti a világot Az első bosszúállóként (RTL Klub, 19.50), ezúttal a német nácik HYDRA nevű titkos szervezetét legyőzve. Ez egy képregényfilm, a Marvel-birodalom klasszikus Bosszúállók/Avengers című sorozatának egyik első darabja, illetve annak látványos megfilmesítése. Bugyuta sztori, de a kilenc éves kisfiúk imádják.

Az Összeesküvés-elmélet (Viasat6, 21.00) viszont tipikusan az a film, amelyik megmutatja, milyen veszélyekkel jár, ha egy színész túl mélyen beleéli magát szerepébe… A viccet félretéve, Mel Gibson valószínűleg nem ebbe a filmbe kattant bele, ő már régóta ilyen, a konspirációs teória-mechanizmusok kialakulásának, illetve megjelenésüknek ábrázolása viszont tűpontos ebben az izgalmas moziban. Mindig vannak, mindig voltak és lesznek is olyanok, akik tisztán, raszteresen (értsd: mindenkinél tisztábban, hiszen mindenki hülye, idióta, ostoba, sőt, vak és süket is, ráadásul át vagyunk verve) látnak mindent, és látják a mindent átszövő pókhálót, melynek közepén ott csücsül a csúnya, karvalyorrú, kígyóvállú, kapzsi banyapók. A film amúgy vicces is, főleg a Julia Roberts által jegyzett romantikus szál fényében…

Aztán nézhetjük megint A belső embert (Viasat3, 21.00) is, ami viszont egy bankrablós-túszejtéses szajréfilm, ám annak igen korrekt, szórakoztató és helyenként még izgalmas is, nem kicsi csavarral a végén. Rendezte Spike Lee, főszerepli Denzel WashingtonJodie Foster és Clive Owens. (Bővebben)

A mai romantikus blokkot az Egy gésa emlékiratai (AMC, 20.15) című film nyitja, mely egy igazi gésa, Mimeko Ivaszaki emlékein alapul, és egy bizonyos Arthur Golden tolla által íródott meg annak idején, erőteljesen nyugati, hogy ne mondjam, angol ízlésnek megfelelően. Tulajdonképpen annyi köze lett így e történetnek a japán gésák valódi életéhez, mint Puccini Pillangókisasszonyának a kabukihoz, amivel nem azt akarom mondani, hogy a Pillangókisasszony gyenge fércmű, csak legfeljebb azt, hogy az igazság bizony még mindig odaát van. Állítólag Mimeko annyira felháborodott Golden könyvén, hogy ő maga is kiadta saját készítésű emlékiratait… Sajnos, a film nem ebből készült. Rob Marshall természetesen a nyugati verziót használta fel a filmhez, mely bár autentikus helyszíneken játszódik, majdnem autentikus színészekkel (azon persze fenn lehetne akadni, hogy miért kínai színésznő játssza a japán gésát…), szellemében alapvetően nyugati. Alig érezni például azt a finom, mégis igen markáns különbséget, ami egy gésa és egy kurtizán között van… De ne essünk kétségbe, ez egy pazar kiállítású, jó hosszú és jó romantikus hollywoodi film, mely nem véletlenül kapta meg 2006-ban a legfontosabb látványosságokért járó Oscar-díjakat.

Jóval masszívabb viszont alapjaiban az Egy kapcsolat vége (Galaxy, 21.40), melyben Graham Greene regényét adaptálta a remek ír rendező, Neil Jordan. A háború után, egy szomorkás éjszakán Maurice, a regényíró (Ralph Fiennes) véletlenül találkozik hajdani szeretője (Julianne Moore) férjével (Stephen Rea), és megpróbálja összerakni, mi történt a nővel, aki miatta hagyta el férjét, akivel együtt volt London bombázása alatt és aki röviddel később, váratlanul visszament férjéhez.

A jövőbe tekint azonban a következő ma esti ajánlat. Stanley Kubrick sajnos már nem készíthette el a maga variációját a mesterséges értelem kontra ember egészen biztosan eljövendő (sokak szerint már be is következett), igen bonyolult erkölcsi, etikai és filozófiai kérdéseket is felvető problematikájáról, így aztSteven Spielberg forgatta le, a maga “mesés” modorában. Az A.I. – Mesterséges értelem (Paramount Channel, 21.25) végül is nem lett rossz film, de Kubrick verziójára azért sokkal jobban kíváncsi lettem volna…

Sajnos, ennél sokkal gyengébb a Hitler utolsó napjait elmesélő filmjével azért hangosat koppantó Oliver Hirschbiegel Hollywoodban elkövetett zombisító űrkórokozós scifije, az Invázió (RTL KLub, 22.10), amin még a riadtan tekintgető Nicole Kidman és tőleg megszokott módon acélkemény Daniel Craig sem tudott javítani. (Bővebben)

A nagy klasszikusok kedvelői Hemingway Ernő a gimiben talán még kötelező olvasmánynak számító kisregényének klasszikus adaptációját nézhetik újra, ahol Spencer Tracy Az öreg halász és a tenger (ATV, 22.35) az örök ellenfél. No, meg a nagy hal…

Persze, megnézhetjük megint a Jackie Brownt (AMC, 23.00) is. Quentin Tarantino filmje a hetvenes évek keménytökű, trapéznadrágos, mikrofonfrizurás fekete b-mozijai, az ún.  blaxploitation-filmek előtt tiszteleg afféle hommage-ként, igen izmos sztárparádéval (pl. Pam Grier, Robert de Niro, Samuel L. Jackson, Bridget Fonda, Michael Keaton), remek zenékkel és a szokásos nagy szövegekkel. Ugyebár.

Szombat, április 23.

Grimm testvérek ismert Piroska és a farkas című meséjének és a Farkasember kultúrkörökön át ívelő legendájának furcsa szintézise A lány és a farkas (RTL II, 20.00) című tinihorror, mely azért így ebben a konstellációban inkább az Alkonyat-sorozat kedvelőinek nyújt nedves és borzongató élményeket ma estére. Gótikusan sötét romantika, bombasztikusan látványos vizualitással. Amanda Seyfried (a képen) a címszerepben, Gary Oldman fenyegető árnyával a háttérben.

 

 

a lány és a farkas - amanda seyfried

 

Akár a kamaszkorom legrosszabb nyara címet is viselhetné Az első igazi nyár (FEM3, 21.00), ami persze, paradox módon, mégis a legjobb lesz – jó néhány év múlva. Könnyed, kicsit könnyes kamaszmozi lesz ez a film amúgy, mely egy 14 éves, magának való fiúról szól, aki nehezen dolgozza fel szülei válását, valamint a kamaszkor szokásos problémáit, aminek külső jegyeivel viszont a külvilág nem tud kezdeni semmit. Csak egy bőbeszédű, bohém úszómester (Sam Rockwell) lát át csak a “ködön” és normális tinédzsert farag hősünkből.

Betekintést nyerhetünk aztán Benjamin Button különös életébe (Viasat3, 21.00) is. A címbéli pasas egy tök átlagos, középszerű ürge, pont olyan, mint amilyenek mi is vagyunk. Ami érdekessé teheti mégis ezt a pacákot, az az, hogy történetét a thriller műfajának megújítója, David Fincher rendezte, aki ezúttal F.Scott Fitzgeraldhoz, a nagy amerikai íróhoz nyúl vissza ez alkalommal (aki Benjamin Button életét eredetileg megírta). Rengeteg jelölés a filmnek, benne rengeteg sztár, rengeteg idő, rengeteg, rengeteg szentimentalizmus. (Bővebben)

Ugyanekkor Jennifer Aniston is szerelmes lesz, ezúttal Vince Vaughnba. Gyorsan össze is költöznek – de aztán a szerelem itt is elszáll, és marad helyébe egy kiállhatatlan izé. A Szakíts, ha bírsz (TV2, 21.25) című romantikus komédia ugyan nem a valóságon alapul, de akár alapulhatna is, már amennyiben jól emlékszem a bulvárlapok néhány évvel ezelőtti híreire. (És jól emlékszem.)

Külsőre csupán egy remek film noir Roman Polanski méltán elismert alkotása, a Kínai negyed (Duna, 21.40), valójában azonban egy mélyen cinikus, kiábrándult egotrip a Manson-rettenetet feldolgozni nem képes alkotó művész lelkébe, valamint az nagy amerikai álom hetvenes évek közepére nyilvánvalóvá vált csúnya igazságára. Állítólag Robert Towne forgatókönyve lényegesen gazdagabb cselekményt görget, Polanski azonban merészen és határozottan megvágta, mint a filmben Jack Nicholson orrát. Így lett klasszikus.

A Michael Conelly-regényből adaptált Az igazság ára (RTL Klub, 22.45) című izgalmas tárgyalótermi dráma, ezzel szemben, azzal a meglehetősen kényelmetlen kérdéskörrel játszik el, hogy mi van akkor, ha a vádlottról (Ryan Philippe) biztosan tudja az ügyvédje (Matthew McConaughey), hogy ártatlan és meg is tesz mindent ennek bebizonyítására, a vádnak azonban olyan megdönthetetlen, bár nyilvánvalóan hamis bizonyítékai vannak, hogy a vádlottat elítélik? Illetve, mi van akkor, ha az ügyvéd tudja, hogy bűnöst véd, de mégis mindent el kell követnie felmentéséért? (Bővebben)

Péntek, április 22.

Arnold Kopelson producer jó “lóra” tett, amikor erőltette egy barázdált arcú, szemlátomást szúrós modorú fazon rendőrbírói szerepkörben való szerepeltetését, hiszen A szökevény 2. (film+, 20.45) majdnem olyan jó kis darab lett a maga műfajában, mint amilyen az első rész volt, mely Oscar-díjat eredményezett Tommy Lee Jonesnak. Ismét ő alakítja Samuel Gerard rendőrbírót, akinek megint sokat kell futnia egy szökevény bűnöző (Wesley Snipes) után – aki természetesen ezúttal is ártatlan, és ezt hamarosan Gerard rendőrbíró is megérti. Az igazi hajsza azonban csak ekkor kezdődik, és nagyon messzire, nagyon magasra fog vezetni… Oscar bácsi aztán erre a filmre már nem gyütt, de azért szó sincs arról, hogy ez egy rossz film lenne: egy igazi, hamisítatlan, régimódi akció-krimit láthatunk, remek tempóban.

 

 

szerelemben, háborúban - chris o'donnell és sandra bullock

 

A következő ma esti ajánlatban a tőle megszokott, nagyszabású, szélesen hömpölygő romantikus stílben Sir Richard Attenborough meséli el a 18 éves Ernest Hemingway (Chris O’Donnell) első világháborús kalandjait, melyek aztán alaposan meghatározták későbbi írói és emberi mentalitását, hitvallását. A Szerelemben, háborúban (Story4, 21.00) cselekménye picit hajaz az angol betegére, hiszen az ifjú Ernie egy kórházban, egy odaadó nővér (Sandra Bullock) gyengéd kezei között lábadozik éppen gránáttámadás okozta sebesüléséből… (A képen O’Donnell és Bullock)

Az utolsó erődben (Paramount Channel, 21.00) ezalatt tesztoszterontól lüktető férfitestek fognak egymásnak esni, méghozzá rabruhában és smasszeruniformisban. Talán meglepetés, hogy egy ilyen maszkulin filmben Robert Redford osztja az éceszt, itt egy ártatlanul és igaztalanul leültetett generálisként, aki emberségével és tehetségével állítja maga mögé a börtöntársadalmat és szít felkelést a korrupt, szadista börtönigazgató (James Gandolfini) ellenében. Jó lesz.

Nagy részben Budapesten forgott rengeteg hazai (magyar) színész statisztálásával John Madden kissé döcögős, de azért még bőven nézhető MOSZAD-os kémkrimije, Az adósság (SuperTV2, 21.00), Helen Mirren főszereplésével. (Bővebben)

Később megnézhetünk ugyanebben a műfajban egy remek, csavaros cselekményű és immár klasszikussá vált második világháborús történetet is, a Tű a szénakazalbant (Galaxy, 22.00). Írója Ken Follett, zeneszerzője Rózsa Miklós, főszereplője pedig Donald Sutherland. A cím arra utal, hogy nagyjából olyan könnyű megtalálni egy Angliában tevékenykedő, angolul tökéletesen beszélő náci kémet, mint egy tűt a szénakazalban. Talán ezért is Tű a kódneve az illetőnek…

Az Előjáték egy csókhoz (FOX, 22.50) című 1992-es történet, Meg Ryan és Alec Baldwin között zajlik, egy esküvő alkalmával, amikor is az a bizonyos csók nem az összeadandó pár között csattan el.

A vörös bolygó (Viasat6, 23.00) című, igen klausztro- és agórafób sci-fiben a betonarcú Carrie-Anne Mosst, az ekkoriban éppen józan Val Kilmert és a mindig kiváló Tom Sizemore-t láthatjuk. Ha nem kívánunk a filmtől a tudomány mai állása szerinti egzakt eredményeknek megfelelő hitelt, akkor azért egy korrekt, feszes és gondolatébresztő, nézhető film ez – bár lesz benne űrhajó, de lézerkardok, mesefigurák, és más efféle műfaji közhelyek viszont nem. (Bővebben)

A Hughes-testvérek által rendezett A pokolból (SuperTV2, 23.30) remek filmfeldolgozása Hasfelmetsző Jack történetének, aki minden bizonnyal nemcsak a viktoriánus Anglia, de tán minden idők egyik leghíresebb sorozatgyilkosa (volt). Főbb szerepekben Johnny Depp, Heather Graham, Robbie Coltrane és Ian Holm. (Bővebben)

Csütörtök, április 21.

Na, itt a mumus, az este, amikor csütörtököt kéne mondanom. De nem! Ezen a csütörtökön nem mondok csütörtököt. Van mit nézni a tévében, igaz, elsősorban a tegnap már alaposan beajánlott III. Richárdot, ezúttal normális főműsoridőben (Film Mánia, 21.00).

 

 

equilibrium - emily watson és christian bale

 

Az Equilibrium – Gyilkos nyugalom (Paramount Channel, 21.00) című filmet még nem volt merszem megnézni, talán éppen a hangzatos, ezért bőven gagyikategóriás címe miatt. Amúgy egy afféle utópikus sci-fi, egy post-war-dream lesz ez, láttunk már ilyet, ám ettől még lehet érdekes is: például egy Emily Watson – Christian Bale páros a főszerepben (illetve a képen) már kifejezetten érdekesen hangzik. (…) A téma a következő: a harmadik világ után egy bizonyos Atya vezeti az emberiség megmaradt részét. Betiltja a művészeteket, az érzelmek átélését. Mindennapos az erőszakos agymosás… Ilyenek. Fekete elvtárs kedvenc filmje lesz ez, már látom, de talán nekem sem fog fájni.

Flyboys – Égi lovagok (Universal Channel, 21.20) egy jó kis első világháborús, dupla fedeles szárnyú repülős kalandfilm, nagyjából ugyanaz pepitában, mint a hasonló témájú Vörös báró. Hasonló hibák, túlzások és tévedések, csak éppen egy picivel jobb filmen. A csatajelenetek legalábbis mindenképpen látványosabbak, a főszerepben pedig a csúnya, vörös német helyett egy fekete, valamint néhány fehér, ám egyöntetűen nagyon laza amerikai pilóta áll. Illetve, ül, de főleg repül.

A ma esti romantikus komédiában két virtigli troll (Owen Wilson és Vince Vaughn) szórakoztatja azzal magát, hogy esküvőkre járnak, de csak azért, hogy azt jól széttrollkodják. Azonban az Ünneprontók ünnepe (Viasat3, 22.10) természetesen az “addig jár a korsó a kútra, amíg el nem törik” ősi dramaturgiáját követi. (Bővebben)

A Déryné, hol van? (Duna, 23.50) egy idősödő színésznő drámája a hivatásról, a korról és a koráról. Dérynét a film forgatása idején még csak 40-et töltő Törőcsik Mari alakítja, amiért Cannes-ban a legjobb női alakítás díját nyerte el, a filmet férje, Maár Gyula rendezte, az operatőr Koltai Lajos, írta Pilinszky János, zeneszerző Cseh Tamás. Mit mondjak még? Déry Kállai Ferenc. Déryné anyósa Sulyok Mária.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!