Állítólag szar idő van, így otthon üldögélünk. Az országúti kerékpársportban érintettek viszont nem is kívántak menni délután már sehová, hiszen a tavaszi klasszikusok egy újabb legendája indul el ma bőven 200 kilométer feletti etapjára: Liege-Bastogne-Liege (Eurosport 1, 14.00) az útvonal, sok kis gonosz emelkedővel, még gonoszabb széllel, netán esővel és remény szerint óriási hajtással.
E témába vág a főműsoridő egyik ajánlata is, mely ugyan nem az országúti szakágba, hanem a bringázás egyik perifériájára kalauzolja el a nézőket. A Fék nélkül (AXN, 21.00) a nagyvárosok utcai gerillái, a fék nélküli fixikkel bemutatott hajmeresztő mutatványokkal járó munkájukat végző biciklis futárok világában játszódik. Az életveszélyes sport lényege, hogy a kézbesítendő küldemény minél gyorsabban célba érjen a közlekedési dugóban fuldokló nagyvárosban, nem mellesleg azonban a virtus is csábítja ezeket a hiperlaza adrenalin-junkie-kat. Joseph Gordon-Lewitt (a képen) alakítja az amúgy elég egyszerű történet főszereplőjét, akinek egy alkalommal olyan csomagot kell kézbesítenie, amire olyanoknak is fáj a foguk, akik nincsenek feltüntetve címzettként. Az üldözési jelenetek azonban frenetikusak.
Ezt megelőzőleg azért Amerika kapitány is megmenti a világot Az első bosszúállóként (RTL Klub, 19.50), ezúttal a német nácik HYDRA nevű titkos szervezetét legyőzve. Ez egy képregényfilm, a Marvel-birodalom klasszikus Bosszúállók/Avengers című sorozatának egyik első darabja, illetve annak látványos megfilmesítése. Bugyuta sztori, de a kilenc éves kisfiúk imádják.
Az Összeesküvés-elmélet (Viasat6, 21.00) viszont tipikusan az a film, amelyik megmutatja, milyen veszélyekkel jár, ha egy színész túl mélyen beleéli magát szerepébe… A viccet félretéve, Mel Gibson valószínűleg nem ebbe a filmbe kattant bele, ő már régóta ilyen, a konspirációs teória-mechanizmusok kialakulásának, illetve megjelenésüknek ábrázolása viszont tűpontos ebben az izgalmas moziban. Mindig vannak, mindig voltak és lesznek is olyanok, akik tisztán, raszteresen (értsd: mindenkinél tisztábban, hiszen mindenki hülye, idióta, ostoba, sőt, vak és süket is, ráadásul át vagyunk verve) látnak mindent, és látják a mindent átszövő pókhálót, melynek közepén ott csücsül a csúnya, karvalyorrú, kígyóvállú, kapzsi banyapók. A film amúgy vicces is, főleg a Julia Roberts által jegyzett romantikus szál fényében…
Aztán nézhetjük megint A belső embert (Viasat3, 21.00) is, ami viszont egy bankrablós-túszejtéses szajréfilm, ám annak igen korrekt, szórakoztató és helyenként még izgalmas is, nem kicsi csavarral a végén. Rendezte Spike Lee, főszerepli Denzel Washington, Jodie Foster és Clive Owens. (Bővebben)
A mai romantikus blokkot az Egy gésa emlékiratai (AMC, 20.15) című film nyitja, mely egy igazi gésa, Mimeko Ivaszaki emlékein alapul, és egy bizonyos Arthur Golden tolla által íródott meg annak idején, erőteljesen nyugati, hogy ne mondjam, angol ízlésnek megfelelően. Tulajdonképpen annyi köze lett így e történetnek a japán gésák valódi életéhez, mint Puccini Pillangókisasszonyának a kabukihoz, amivel nem azt akarom mondani, hogy a Pillangókisasszony gyenge fércmű, csak legfeljebb azt, hogy az igazság bizony még mindig odaát van. Állítólag Mimeko annyira felháborodott Golden könyvén, hogy ő maga is kiadta saját készítésű emlékiratait… Sajnos, a film nem ebből készült. Rob Marshall természetesen a nyugati verziót használta fel a filmhez, mely bár autentikus helyszíneken játszódik, majdnem autentikus színészekkel (azon persze fenn lehetne akadni, hogy miért kínai színésznő játssza a japán gésát…), szellemében alapvetően nyugati. Alig érezni például azt a finom, mégis igen markáns különbséget, ami egy gésa és egy kurtizán között van… De ne essünk kétségbe, ez egy pazar kiállítású, jó hosszú és jó romantikus hollywoodi film, mely nem véletlenül kapta meg 2006-ban a legfontosabb látványosságokért járó Oscar-díjakat.
Jóval masszívabb viszont alapjaiban az Egy kapcsolat vége (Galaxy, 21.40), melyben Graham Greene regényét adaptálta a remek ír rendező, Neil Jordan. A háború után, egy szomorkás éjszakán Maurice, a regényíró (Ralph Fiennes) véletlenül találkozik hajdani szeretője (Julianne Moore) férjével (Stephen Rea), és megpróbálja összerakni, mi történt a nővel, aki miatta hagyta el férjét, akivel együtt volt London bombázása alatt és aki röviddel később, váratlanul visszament férjéhez.
A jövőbe tekint azonban a következő ma esti ajánlat. Stanley Kubrick sajnos már nem készíthette el a maga variációját a mesterséges értelem kontra ember egészen biztosan eljövendő (sokak szerint már be is következett), igen bonyolult erkölcsi, etikai és filozófiai kérdéseket is felvető problematikájáról, így aztSteven Spielberg forgatta le, a maga “mesés” modorában. Az A.I. – Mesterséges értelem (Paramount Channel, 21.25) végül is nem lett rossz film, de Kubrick verziójára azért sokkal jobban kíváncsi lettem volna…
Sajnos, ennél sokkal gyengébb a Hitler utolsó napjait elmesélő filmjével azért hangosat koppantó Oliver Hirschbiegel Hollywoodban elkövetett zombisító űrkórokozós scifije, az Invázió (RTL KLub, 22.10), amin még a riadtan tekintgető Nicole Kidman és tőleg megszokott módon acélkemény Daniel Craig sem tudott javítani. (Bővebben)
A nagy klasszikusok kedvelői Hemingway Ernő a gimiben talán még kötelező olvasmánynak számító kisregényének klasszikus adaptációját nézhetik újra, ahol Spencer Tracy Az öreg halász és a tenger (ATV, 22.35) az örök ellenfél. No, meg a nagy hal…
Persze, megnézhetjük megint a Jackie Brownt (AMC, 23.00) is. Quentin Tarantino filmje a hetvenes évek keménytökű, trapéznadrágos, mikrofonfrizurás fekete b-mozijai, az ún. blaxploitation-filmek előtt tiszteleg afféle hommage-ként, igen izmos sztárparádéval (pl. Pam Grier, Robert de Niro, Samuel L. Jackson, Bridget Fonda, Michael Keaton), remek zenékkel és a szokásos nagy szövegekkel. Ugyebár.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: