Mit nézzünk ma a tévében?

Kedd, május 31.

A tegnapi első rész után ma jöhet a Luc Besson gondozásában készült Bíbor folyók 2.: Az apokalipszis angyalai (AMC, 20.10) is. Ez is ugyanolyan lesz nagyjából, egy viszonylag tisztességes, izgalmas, borzongató, misztikus thriller, csak éppen Jean Reno mellett ezúttal Benoît Magimel játssza a másik zsarut, akivel ezúttal egy titkos, gyilkos földalatti szekta után folyik a nyomozás.

 

 

majdnem híres

 

A Majdnem híres (Film Mánia, 21.00) című történet egy szigorúan tudományos gyermeknevelési elveket valló, egyébként pszichológiát tanító anya zsarnoki szeretetében felnövő tizenöt éves srácról szól (Wiliam – Patrick Fugit), aki a nála több évvel idősebb nővérétől ajándékba kapott rock-lemezek hallgatásán felnőve, rockzenei tárgyú cikkeket írogat. Írásaira felfigyel egy markáns véleményeiről hírhedt zenei zsurnaliszta, aki tanácsokkal látja el, sőt megbízást is ad neki: írjon valamit a híres Black Sabbath koncertjéről. A sztárok közelébe ugyan nem jut, de a bandákat kísérő gruppie-k, vagy ahogyan ők magukat szívesebben nevezik, a rock-múzsák felfigyelnek a kis srác szerencsétlenkedésére, és szárnyaik alá veszik őt (lásd a képen). Segítségüknek is köszönhetően az elő-bandával sikerül kapcsolatot teremtenie. Az itt készült cikkre felfigyel a híres Rolling Stone magazin is, és a Stillwater nevű felfutóban lévő csapat országos turnéjára küldi. A megtisztelő felkérésen felbuzdulva fiatal hősünk a zárt otthoni mikrokozmoszból kiszakadva fejest ugrik egy rockturné zajos és bulis világába. A kulisszák mögött azonban feltárul a csodált világ igazi arca. Hősünk lassan felcseperedik. Rock az élet. (Bővebben)

Ugyanekkor, valami történik az Öldöklő vágyak (film+2, 21.00) című thriller férfi főszereplőjével (Bruce Willis)… Baleset, vagy netán gyilkosság? James Urbanski amúgy zűrös figura, iszik, narkózik, veri a feleségét (Glenne Headly), aki házasságuk évei alatt sokáig némán tűrte a férfi brutalitását, csak legjobb barátnőjének (Demi Moore) merte elmondani, hogy legszívesebben megölné a férjét. Persze, a barátnő háza táján sincs minden rendben… Egy nap a két barátnő és az iszákos férj együtt indulnak el a falunapra, bulizni, ám közben a férj eltűnik. A rendőrség (Harvey Keitel) nyomozni kezd.

A Cadillac Man (Galaxy, 22.00) című komédiában Robin Williams adja a címszereplő autókereskedőt, aki fergeteges beszédkészségével maga a szakma gyöngye. Pénzéhes felesége azonban szorosan fogja a lába között, valamint a helyi maffiával sem kellene üzleti viszonyba keverednie, szorult helyzetét azonban tovább  nehezíti, amikor a szalonban megjelenik a csinos, fiatal titkárnőjének féltékeny és hatragos férje (Tim Robbins). Régimódi, súlytalan vígjáték ez két jó színész hálás jutalomjátékával.

A mostanában ex-felesége által csúnya vádakkal illetett Johnny Deppet nézhetjük a mai utolsó ajánlatban Betépve (AXN, 23.00). Ted Demme remek filmje egy tökéletesen hétköznapi srác életrajza, aki egy hirtelen ötlettől vezérelve az egyik legnagyobb amerikai kokainimportőrré küzdötte fel magát, még régen, valamikor a diszkógömbös hetvenes években.

Hétfő, május 30.

Természetesen azon túl, hogy semmit, mert már mindent láttunk. A Philadelphia – Az érinthetetlen (Filmcafe, 19.35) című filmnek például komoly köze van ahhoz, hogy megszerettem az operát. Az a jelenet, melyben Maria Callas a La mamma mortát énekli lemezről, miközben Tom Hanks elmagyarázza a lényeget Denzel Washingtonnak, ott azt hiszem, én is megértettem valamit belőle. Mármint a lényegből. Persze, nem Callasról, nem Umberto Giordano Andrea Chénier című operájáról szól a film, még csak nem is a remek színészekről, hanem a gyógyíthatatlan kórról, a belenyugvás és az elfogadás békéjéről, a szerelemről, halálról, az életről és az igazságról, tehát tényleg a legnagyobb dolgokról. Felkavaró, hatásos alkotás, amit soha sincs késő megnézni.

 

 

philadelphia - denzel washington

 

Az általában -érthetően- kései időpontra száműzött Amerikai pszicho (AMC, 20.10) Bret Easton Ellis korszakos kultuszregénye alapján készült. Az igen véres történetben Patrick Bateman jól ismert karakterét, a gátlástalanul törtető, végletesen cinikus, erőszakos yuppie-t rajzolja meg Christian Bale, méghozzá igen vastag kontúrokkal. Másnap azonban vigyázzunk mi is az irodában azzal a baltával…

Egy igazán különös, misztikus hangulatú, vérbeli thriller az Alpok havas csúcsai között játszódó, francia Bíbor folyók (film+, 20.50), Mathieu Kassovitz rendezése, Vincent Cassellel és Jean Renóval a főszerepben, csak éppen rengetegszer láthattuk már – bár az utóbbi időkben inkább a történet második része volt műsoron. (Bővebben)

A Nobel végakarata (FEM3, 21.00) viszont egy hamisítatlan skandináv krimi, elsősorban azok számára, akiket izgalommal tölt el már maga a műfaji megjelölés is, valamint az, hogy a főszereplőt Annika Bengztonnak hívják, akinek foglalkozása bűnügyi riporter. A hölgy ezúttal egy meggyilkolt Nobel-díj várományos ügyében kutakodik.

A hívás (Cool, 21.10) című thriller főszereplője viszont egy telefonos segélyközpont operátora (Halle Berry), éppen kétségbeesett hívást kap egy tinédzsertől (Abigail Breslin), akit éppen elrabolnak. A hívás megszakad, a hívó félnek nyoma vész, de az operátor egy korábbi, ehhez hasonló esetéből kiindulva saját maga kezd el nyomozni…

Vonatos filmek jönnek. A Szökevényvonat (Paramount Channel, 21.00) Andrej Koncsalovszkij 1985-ös filmje, melyben két rab (Jon Voight és Eric Roberts) szökik meg a szuperbiztosnak hitt alaszkai börtönből. Egy tehervonatra sikerül felkapaszkodniuk, azonban a börtön zsarnok parancsnoka egy buldog szívósságával követi nyomaikat. Jó kis régimódi, menekülős akciófilm. A Száguldó bomba (TV2, 21.20) szintén egy százas szög-egyszerűségű, de mégis (éppen ezért?) izgalmas akciófilm, amiben egy tök mindegy miért robbanó vegyianyaggal megrakott, száguldó vonatot kell megállítania, vagy a bombát hatástalanítania a biztos kezű, ám az izzadságtól azért gyöngyöző homlokú vasutasnak, Denzel Washingtonnak.

Végre ismét egy jó színházi konzerv. Örkény István groteszk tablóját, a Pisti a vérzivatarbant (m3, 22.00) a klasszikus kaposvári előadásban nézhetjük meg, amit Babarczy László rendezett a múlt század nyolcvanas éveinek végén. Címszerepben Bezerédi Zoltán remekel, Molnár Piroska, Lázár Kati és Csákányi Eszter társaságában.

Bőrnyakúak (PRO4, 22.00) szerintem Köcsögfejűek(Jarhead), de végül is tökmindegy. Sam Mendes (pl. Amerikai szépség) szemléletesen mutatja be e filmjében a katonalét agyrágó tétlenségét, ami pontosan ugyanaz a NATO-ban, az US Armyban, mint amilyen volt a Varsói Szerződésben – pedig abban mi még nem is háborúztunk. Roger Deakins ismét fényképezett néhány lélegzetelállítót, valamint többen látták e filmben feltűnni Fenyő Ivánt is…

Patrice Leconte-nak 1998-ra sikerült újra egy filmbe összehoznia a francia film két óriási férfisztárját, Alain Delont és Jean-Paul Belmondót, akik régebben még egy plakáton sem szerepeltek szívesen… A Két apának mennyi a fele? (Duna, 22.55) című habkönnyű komédiában  a(z akkor még) bájos és hamvas és vadóc Vanessa Paradis közöttük a katalizátor.

Vasárnap, május 29.

Gyermeknap+nyár. Este viszont Az utca királyaival (RTL+, 18.55) azaz, a rendőrökkel kezdhetünk. Korrupt Los Angeles-i zsaruk között játszódik a történet, akiket például Keanu Reeves, Forest Whitaker és Hugh Laurie alakít. Jó dumák, ötletes akciók egy igen tökös filmben.

 

 

nem vénnek való vidék - javier bardem

 

Az elkövetkezendő időszakra való felkészülést szolgálja viszont a Waterworld – Vízi világ (Paramount Channel, 19.20). Kevin Costner filmje sokáig bitorolta az egyik legnagyobbat bukó hollywoodi szuperprodukció meglehetősen kétes dicsértékű címét: túl sokba került, viszont a közönség is túl magasról tojt rá. Nem olyan vészes pedig ez a jó hosszú mozi, sőt, én kifejezetten szeretem, annyira, hogy minimum tízszer láttam már.:) A kifejezetten bátor ötleten alapuló kalandos mesefilm a (remélhetőleg soha be nem következő) harmadik világháború után játszódik, amikor már a Föld teljes egészét tenger borítja. Harc az ivóvízért folyik, Costner magányos, (tehát) magának való hajós, aki egy nap hajótörötteket vesz fel hajójára. Az új utasok iránt viszont a tenger kalózai is élénk érdeklődést mutatnak… Kb. Mad Max, csak nem sivatagban, hanem tengeren.

A Quantum csendje (Duna, 21.00) Daniel Craig második James Bond-filmje. Craig szerintem a legjobb Bond. Lefoszlott róla minden mesebeli Bond-műmájerség, helyette viszont jött valami Bruce Willises bumfordi vérrögvaló. Emellett Craignek baromi jó mozgása is van, sőt az ő sajátos, manchesteri öntőmunkásra hajazó arckifejezésével is simán tudja hozni az elegáns Bondot is. A humora pedig bár csikorog, de üt.

Hasonló tárgykörben mozog a Largo Winch – Az örökös (Viasat3, 21.00) című francia termék is, a hasonló című francia kalandsorozat mozifilm-verziója. Semmi különös, csupán egy tisztességes szórakoztató, habkönnyű James Bond-klón. Ha megnézed, megnézted és szórakoztál, ha kihagyod, semmit sem vesztettél. (Bővebben)

Ez a mai Virágot Algernonnak (m2, 21.05) viszont nem a klasszikus regényadaptáció lesz, hanem egy 88 perces, 2000-ben készült tévéfilm, Matthew Modine-nal a főszerepben. Daniel Keyes kultuszregényét alig közelíti ez a gyenge feldolgozás, így nyugodtan ugorhatjuk is.

Mark Ruffalo azonban össze fog jönni Reese Witherspoonnal. Ha igaz volna… (SuperTV2, 21.30), akkor. Ha nem igaz, akkor nem tudom. Romantikus komédia lesz ez, mely a kényszerű együttélés nehézségeiről szól egy nő és egy férfi között. A problematika nagyjából ugyanaz, mint a “létezik-e barátság férfi és nő között?”, csak itt a kezdetekben még barátságról sem lehet szó. Együttélés, kényszerűen. A vége természetesen borítékolható.

A Nem vénnek való vidék (Paramount Channel, 22.00) tulajdonképpen a kitűnő spanyol színész, Javier Bardem egyik igen komoly jelenése, ugyanis Anton Chigurgh vérfagyasztó bérgyilkos-karakteréért (lásd a képen) joggal kapta meg az Oscart, ám Tommy Lee Jones barázdált arcát, és a végkifejletben elmondott, mélyen keserű monológját is nehéz elfelejteni. A film emellett elhozta a legjobb filmnek, a legjobb rendezőnek (Joel és Ethan Coen) és a legjobb forgatókönyvnek járó szobrot is. (Bővebben)

Martin Scorsese egy bizonyos James Conway nevű gengszter életét meséli el a Nagymenők (ATV, 22.35) című eposzi méretű maffia-elméleti alapvetésben. Ezerszer láttam már ezt a filmet is, és még ezerszer fogom látni benne Robert De Niro egyik emblematikus alakítása mellett a legalább annyira elképesztő Joe Pescit vagy Ray Liottát – így ma este én talán kihagyom. Aki viszont nem látta volna még ezt a lehengerlő alkotást, az ne tartson velem!

Maestro Federico Fellini kései filmjében, A hold hangjaiban (Duna, 22.50) az olasz komédia egyik jellegzetes fazonjából, Roberto Benigniből varázsol egy naiv, méla költőt, aki a jellegzetes olasz kisváros utcáit járva éjjelente “a hold hangjait” hallgatja, miközben rajta keresztül hullámokban áramlik a szeretet…

Ezzel éles kontrasztban, A bűn színe (TV2, 23.35) című történetben egy ismeretlen férfi rabolja el Julianne Moore (által alakított anya) autóját, benne a nő négyéves kisfiával. Az ügyben Samuel L. Jackson (játszotta tapasztalt zsaru) forgatja fel a várost, de maga sem hiszi el, hogy igaz az, ami így a felszínre kerül… A film látszólag krimi, valójában azonban dráma.

Szombat, május 28.

Szóval, használjuk ki nyugodtan az első igazi, nyári szombat estét… Aki mégis inkább otthon maradna, csendben&nyugiban, annak van ilyen, hogy gyerekkorunk összes hőse egy kupacban, avagy, rendkívüli emberek szövetsége a világ megmentéséért, Némó kapitánytól Tom Sawyeren át Dr. Jekyllig és Mr. Hyde-ig, akik viszont nem olyanok, mint amilyennek olvastuk őket anno… A szövetség (SuperTV2, 19.30) egy látványos képregény-mesefilm, olyan arcokkal, mint pl. Sir Sean Connery.

 

 

az utolsó blues - kulka jános

 

Talán picit több egy tucat romkomnál A boldogító talán (TV2, 20.50), melynek fő kérdése, hogy létezik-e férfi és nő között barátság? A vége azonban minden bizonnyal házasság, ásó, kapa és nagyharang lesz, mert az endingnek happynek kell lennie. A húzónevek itt Michelle Monaghan és Patrick Dempsey.

Ugyanekkor a 88 perc (AMC, 20.55) című thrillerben az Al Pacino által alakított pszichiáternek van 88 perce, hogy megmentse saját életét, amit Jon Avnet rendező real time kíván nekünk elmesélni. Valahol azonban valami bibi csúszhatott a fogaskerekek közé, mert a film 107 perces… Egyszer persze, simán meg lehet nézni ezt a filmet is, de egészen biztosan nem ez az alkotás Alfredo életének fő műve.

Elsősorban azok figyelmébe ajánlanám Scarlett Johansson tanácsait, amit az Egy bébiszitter naplója (Filmcafe, 21.00) című romantikus komédiában hoz tudtunkra, akik vagy akiknek hozzátartozói éppen nem találnak munkát friss diplomásként, viszont irigykedve nézik azokat, akiknek viszont látszólag sikerült az élet.

Akinek megvolt a Tom Hardy-féle Locke, az most akkor szépen nézze meg Gárdos Péter2001-es filmjét, Az utolsó bluest (m3, 21.00). Egy férfi (Kulka János – a képen) ül az autójában és utazik valahová. Ugyan picit kevesebbet telefonál, és nem is csak ő szerepel ebben a minimalizmusa ellenére mégis meglepően összetett cselekményű filmben, de mégis… Érdekes, izgalmas párhuzamok sejlenek fel a távolban, az esőcseppek pettyezte szélvédőn.

Cameron Diaz Rossz tanár (RTL Klub, 21.10) lesz a következő ajánlatban, egy romantikus komédiában. A címszereplő utálja hivatását (FÚÚÚJ), utálja a gyerekeket (FÚÚÚÚÚJ), azonban igencsak magányos. Amikor új tanerő (Justin Timberlake) érkezik a suliba, akiről ráadásul az is hírlik, hogy igen tehetős örökség várományosa, az iskola facér tanárnői vad harcba kezdenek a tanárbácsi kegyeiért.

Mr. Jones – Jogában áll meghalni (Galaxy, 21.35) nem igazán azért lehet érdekes választás, mert műfajilag romantikus és dráma, valamint a főszerepben a sármőr ősz herceget, Richard Gere-t láthatjuk (Lena Olin társaságában), hanem inkább azért, mert Mike Figgis elég jó rendező ahhoz, hogy ne hibázzon túl nagyot Eric Roth történetével. Gere mániás depresszióban szenved (vagy tán mégse), és Olin, a pszichológusnő ezen majd segít (vagy nem).

Zack Snyder Watchmen: Az őrzők (SuperTV2, 21.50) című 2009-es mozija remekmű a maga nemében: egy popkulturális panteon – meg is osztotta a rajongókat annak idején. A film cselekményéről tényleg elég annyi, hogy éppen annyira banális, mint amennyire banális az összes többi, hasonló képregény-film, azonban apróbb momentumokban már rengeteg kis finom érdekességet is felfedezhet az ilyesmire vevő néző. Tele van a film például a huszadik század második felében kavargó kulturális irányzatokra és divathullámokra, jellemző társadalmi változásokra, a filozófiára, de akár a közelmúlt történelmére való finom utalásokkal is, mely utóbbiak a film alapjául szolgáló képregények esetében még karcos aktuálpolitikai vonatkozással is bírtak: a kulcsszereplő plazmalényt (vagy mit), Manhattan doktort maga Nixon elnök bízza meg, hogy vívja meg a hidegháború döntő ütközetét Brezsnyevvel. Tehát nem amolyan fiktív mesefigurákról beszélünk, Magnetóról, meg Dr. No-ról, hanem Nixonról és Brezsnyevről. Mögöttük sorakozik aztán Kissinger, sőt Larry King is, további erős kapcsokként a mesevilágból a valóság felé. Jellemző sajátossága aztán ennek a sztorinak, hogy teljes egészében áthatja valami furcsa, melankolikus érzés. A szuperhősök már köztünk élnek, van belőlük jónéhány, senki nem lepődik meg már azon, ha valamelyik éppen a dolgát teszi, miközben munkába, bevásárolni megyünk. Nem is imádjuk már úgy a hősöket, akik ráadásul már nem is egyértelműen jók, egyre többször, egyre jobban botlanak meg a csökkenő sikerük feldolgozása közepette. Egy letűnt világ letűnt celebjei ők, akik ugyanúgy harcolnak az életben maradásért, mint bárki ezen a világon. Eközben azért, még ha második szándékkal is, de lazán megmentik a világot, hiszen ez a dolguk, bár “a nagy fűrészelés közben azért bőven hullik a forgács is”. Egészen különleges hatást ér el Snyder a remekül válogatott kísérőzenékkel, Bob Dylan üt, rögtön az elején, Jimi Hendrix All Along The Watchtowerje katartikus erejű, Philip Glass Koyaanisqatsijának (ami ugye, maga is filmzene) újraértelmezése pedig kifejezetten apokaliptikus (amellett, hogy szimpatikusan pimasz pofátlanság). A film látványvilága is pazar, de ez ma már alapkövetelmény egy olyan alapvetően látványfilmtől, mint ami ez is.

A pénzvilág bűnös üzelmeiről maga Gordon Gecko (Michael Douglas), a tőzsdék feneketlen étvágyú csúcsragadozója tanítja meg a tutit a tátott szájú civileknek, Oliver Stone 1987-es, ám még messze nem elavult Tőzsdecápák (PRO4, 22.00) című mozijában.

Újra a tengerben találhatjuk magunkat viszont A nagy kékség (TV2, 23.00) című filmben. A nyolcvanas évek végének, a kilencvenes évek elejének nagy-nagy kultusza volt ez a remek kis mozi. Elsősorban emiatt kezdtük emlegetni Luc Bessont, részben e film kapcsán kellett beszélnünk valamiféle új francia új hullámról, holott a film tulajdonképpen nincs másról szó, mint egy sportfilmről, melyben két rivális sportbúvár küzd egymással és az elemekkel az oxigénpalack nélküli szabadmerülés világcsúcsáért. A feneketlen mélység hívogató szavának dekadens romantikája, valamint a rivális búvárokat megjelentő két színész (Jean-Marc Barr és Jean Reno) emblematikus teljesítménye, a mediterrán környezet ma is hat, Besson pedig szépen rajzolja meg a küzdelem emberi vonatkozásait is.

Péntek, május 27.

Azt gondolom, hogy Luis Buñuel óta alig volt filmalkotó, aki saját kora valóságára olyan indirekt módon, erős, de egyértelmű szimbolikával, mégis tűpontosan, sarkosan és lényeglátón tudott reflektálni, mint ahogy most Pálfi György teszi új filmjében (a képen Molnár Piroska a film emblematikus főszerepében), a ma tévépremieres Szabadesésben (HBO, 20.00). (Bővebben)

 

 

szabadesés - molnár piroska

 

Baromi nehéz úgy beszélni két felnőtt ember egymásra találásáról, szerelméről, majd a kapcsolatuk buktatóiról, s végül az újra egymásra találásukról, hogy az ne legyen geil, picsogós, idealizált, hazug, stb. Az Exek és szeretők (FEM3, 21.00) című független dramedy azonban a maga természetességében hozza ezt a lehetetlennek tűnő kötéltáncot. Nézzük meg, ha tudjuk, James Gandolfinit, élete egyik utolsó szerepében! (Bővebben)

Tehetünk egy újabb kanyart azonban A nyolcadik utas: a Halállal (Viasat3, 21.00) is, ráadásul a rendezői (értsd ezalatt, hogy néhány perccel hosszabb, uszkve két jelenettel bővebb) verzióval. Az én korosztályom még moziban látta először (a moziverziót), amikor még szó sem volt Alien-sorozatról. Hogy milyen hatással bírt a film az akkor már picit repedező szocialista közerkölcsre, arra bizonyíték, hogy a bemutatót követően Nyolcadik utas a benzinkutas címmel már énekelte is a dalt a Sikátor zenekar. Így születik a kultusz: ha valami bejön, rögtön jön is kifele. Nem mondom viszont, hogy annyiszor néztük meg, ahányszor adták (az a Star Wars volt), mert elsőre is sokk volt Ridley Scott filmje. Számomra azonban azóta is ez a film a Numero Uno, ha scifi-horrorról van szó.

Budapest angyala (Film Mánia, 21.00) a második világháború alatt több mint 5000 magyar zsidó életét megmentő spanyol diplomata, Ángel Sanz-Briz alakjának emléket állító, amúgy igen szép kiállítású spanyol-magyar produkció. Nem ködösít, de nem is misztifikálja túl főhőse alakját, érthetően és világosan (ha úgy tetszik, akkor kicsit iskolásan) elmeséli az 1944-es év hozzá köthető, igen komoly emberi nagyságról tanúskodó eseményeit. Hitelesek a külső, korabeli időket megidéző jelenetek, és jók a mindvégig spanyolul játszó magyar színészek is (nekem különösen tetszett Gáspár Kata -Zsófi- érett, Őze Áron -Eichmann- jegesen vérfagyasztó, Lengyel Tamás -Zsófi nyilas bátyja- ostoba brutalitást sugárzó és Tamási Zoltán -Hoffmann- megrázó alakítása).

A ma esti másik kalandfilm a Robin Hood, a tolvajok fejedelme (Paramount Channel, 21.00) lesz, jó hosszan, tokkal-vonóval, Kevin Costnerrel, Morgan Freemannel, Sir Sean Conneryvel, Bryan Adamsszel, bekamerázott repülő nyílvesszővel, egyebekkel.

Üdítő, friss fuvallat lehet a mai estében a Könnyű nőcske (Cool, 21.10), aki (Emma Stone) amúgy egy teljesen hétköznapi, átlagos lány, azonban egy fatális félreértésnek köszönhetően, hirtelen a helyi menő csávók (háemcsé, megvan?) sikerlistájának élére kerül, mint “levadászandó áldozat”, mármint szexuális értelemben. Naná, hogy szerelem lesz ennek is a vége…

Mike Nichols rendezte Közelebb (Film Mánia, 23.05) című szerelmi négyszög tipikus bulvárdarab (játsszák nálunk is színpadon), egyben óriási ziccer a látványos jutalomjátékra olyan színészeknek, mint Julia Roberts, Natalie Portman, Jude Law vagy Clive Owen – akik élnek is az adódó lehetőséggel. (Bővebben)

Az ír Martin McDonagh, legsikeresebb kortárs drámaíróként (pl. Kripli, Vaknyugat) szintén a színház világából jön, ám filmeket is rendez (In Bruges, vagyis Erőszakik). Ezúttal saját kalandját meséli el, némileg kiszínezve, amit abban a messzi, zűrzavaros Hollywoodban kellett átélnie, amikor ott is felfigyeltek lendületes, nyers, élet-közeli írói világára. A hét pszichopata és a Si-cu (Duna, 0.15) főszerepeit Colin Farrell, Sam Rockwell, Woody Harrelson, Christopher Walken és Tom Waits játsszák. (Bővebben)

Csütörtök, május 26.

David Bowie fia Duncan Jones, aki azonban bőven megáll saját jogán is a lábán, hiszen a remek Hold után a Forráskód (film+, 20.45) című scifije is igencsak említésre méltó darab. Még úgy is, hogy nem igazán jó ez a film. Egyszerre jut eszünkbe róla Jack Bauer összes szar napja a Mátrix három részével, egy kicsit Eredet, kicsit mittudoménmi. Úgy kezdődik, mint egy nervőz és paranoid, üldözéses thriller, úgy folytatódik, mint egy akciófilm, a vége viszont, ha jó kedvem van, akkor melankolikus, ha rossz, akkor nyálas, de mindenképpen érzelmes. Tehát érdekes, mint ahogy Michelle Monaghan és Jake Gyllenhaal is általában érdekes. (Bővebben)

 

 

égető bizonyíték

 

Amerikában Az ördög Pradát visel (SuperTV2, 21.00) és nem Pravdát, ahogyan rendszeresen olvasom… Meryl Streep -de hát ezt tudjuk jól- itt egy nagy hatalmú divatmagazin még nagyobb hatalmú főszerkesztője, Stanley Tucci bölcs és meleg divatguru, Anne Hathaway pedig egy szürke, de szorgalmas kezdő, aki nem érti, mit keres ebben az egészben.

Eközben azonban telnek Az órák (Paramount Channel, 21.00) is. Stephen Daldry filmje “Michael Cunningham azonos című Purlitzer-, és PEN/Faulkner-díjas regényéből készült, melyet Virginia Woolf 1925-ös műve, a Mrs. Dalloway inspirált. Három korszak, három történet és három női sors olvad össze egyetlen történetté Az Órák időfolyamában. Úgy kapcsolódnak össze, mint a láncszemek, anélkül, hogy tudnák, ugyanaz a nagyszerű irodalmi alkotás változtatja meg visszavonhatatlanul az életüket. Virginia Woolf (Nicole Kidman) a húszas évek londoni külvárosában az elmebajjal küzd, és közben első nagy regényét, a Mrs. Dallowayt írja. Laura Brown (Julianne Moore) Los Angeles-i feleség és anya több mint két évtizeddel később, a második világháború végén olvassa a regényt, és hatására elsöprő erejű változást forgat a fejében. A mai New York Cityben ott van Clarissa Vaughan (Meryl Streep itt is), aki Mrs. Dalloway modern alteregója, s aki szerelmes Richardba (Ed Harris), az AIDS-ben haldokló, briliáns költő-barátjába.”

Az Üres városban (Film Mánia, 21.00Adam Sandlert, a puki-kakifilmek koronázatlan császárát nézhetjük meg, ám meglepetésre egy egészen tisztességes, majdhogynem igényes drámában. Egy barátság (Don Cheadle) történetét meséli el a film a 2001. szeptember 11-i terrortámadás árnyékában. No persze, nem merülünk bergmani mélységekbe, de egy hollywoodi melodrámától elvárható korrekt, szerethető film azért bőven kikeveredik a végén. (Bővebben)

Ugyanekkor azonban a Túszjátszma (film+2, 21.00) című túszdrámában, Joel Schumacher precíz, de kissé lélektelen, szűk terekben játszódó túszejtős thrillerjében Nicole Kidman és Nicolas Cage próbálja fotelbe tapasztani a nézőt – több, kevesebb sikerrel. (Bővebben)

Később igen szórakoztató darab lehet az Égető bizonyíték (Viasat3, 22.10), Coen-testvérek konditermes-kémes groteszkje, vicces pofákat vágó híres színészekkel (lásd a képen). Ha jól kap el, végigröhögöd a filmet, ha viszont nem jól, akkor nagyon fogod utálni. (Bővebben)

Olivier Van Hoofstadt Gyors meló (Filmcafé, 22.20) című francia filmjének tétje az, hogy lehetséges-e elegyíteni a Delonos, Belmondós francia zsarufilmek hagyományait a Taxi-filmek agyatlan száguldozásával, úgy, hogy az végeredmény még viszonylag hiteles képet is adjon arról, honnan a frászból, milyen úton-módon kerül Európába az a ménkű sok kábítószer? (Bővebben)

Szerda, május 25.

Kathryn Lasky 15 részből álló fantasy-regényciklusának, főszereplői bizonyos hős baglyok, akiket Őrzőkként aposztrofálunk ezentúl ebben a tárgykörben. Az őrzők legendája (RTL II, 18.00/23.30) című film a sorozat első három részéből íródott, melyből eddig csak az első, A katlan titka olvasható magyarul, viszont már megnézhetjük a véres 300 után újra rajzolt filmmel előálló Zack Snyder igen explicit 3D-animációjában is. Mesefilm, de nem a legkisebbeknek. (Bővebben)

 

 

merülések

 

A Merülések (film+2, 21.00) viszont egy igazi, ízig-vérig, tokkal-vonóval lányregény, abban az értelemben is, hogy kizárólag lányok és asszonyok szerepelnek benne. Félúton vagyunk valahol Szabó Magda kitűnő Abigélje és a Holt költők társaságának valamiféle leányiskolai (a képen jelenet a filmből) verziója között. (Bővebben)

Eközben zajlik azonban egy Kalandtúra (Viasat3, 21.00) is, ami egy jó közepes akcióthriller, de végig gyönyörű tájakon játszódik, amit Dante Spinotti le is tudott fényképezni. Sokat dob rajta a két remek főszereplő is: John Cusack és Morgan Freeman. Lúzer tornatanár és hülye fia véletlenül egy veszélyes bűnözőbe botlik a dzsungeltúrán – tét így fokozottan a túlélés.

A Parkerben (film+, 21.00) Jason Statham hoz egy amolyan modern Robin Hood-fazont, aki csak attól lop, akitől van mit. Egyszer azonban őt is meglopják, amiért Parker bepörög és egy csinos ingatlanügynök (Jennifer Lopez) bevonásával vesz elégtételt. Ha nem láttuk volna, akkor is láttuk már, de ha megnézzük sem vesszük észre, hogy láttuk már.:)

A cannes-i nagydíjas, örökbecsű szerelmesfilm, a Szerelem (Duna, 21.30Déry Tibor fájdalmasan igaz története (a minap bemutatták színpadi változatát is a Rózsavölgyi Szalonban Molnár Piroskával), melyet Makk Károly remek rendezése mellett Tóth János operatőrzseni, Törőcsik Mari, valamint Darvas Lili és Darvas Iván ihletett alkotómunkája teszi megismételhetetlenné. (Bővebben)

A régi környék (FOX, 21.55) egy igen különleges, mélabús kis film, melynek hangulatáról talán elég lenne annyi is, hogy kísérőzenéje részben Nick Drake dalaiból áll… A Zach Braff által írt, rendezett és főszerepelt film középszerű színészként dolgozó főszereplője az állandó depresszióban szenvedő Andrew, aki hosszú idő után, édesanyja halálhírére tér vissza a szürke és unalmas kisvárosba, “a régi környékre”, amit pszichiáter apja tudálékos dominanciája, valamint a kilátástalan unalom miatt hagyott ott. Az idők azonban változnak…

Viszont rengeteg jó pasit nézhetnek a lányok (és a romantikusabb lelkületű fiúk) Neil Jordan nemes metszésű romantikus remekében, az Interjú a vámpírral (Galaxy, 22.00) című horrorban, mintegy bizonyítékul arra, hogy a vámpírtörténetek valójában mindig is romantikus történetek voltak, és mint ilyenek, elsősorban az érzékiségre hajlamosabb női nemhez szólnak inkább. Tom Cruise-től Brad Pittig és Christian Slatertől Antonio Banderasig terjed a skála ez alkalommal, tessék választani, avagy ne taníts senkit ölni, ha élni akarsz.

A Vörös sivatag (Duna, 23.05) Michelangelo Antonioni első színes filmje 1964-ből, egy virtigli filmklasszikus, hivatkozási alap, egy külön cikkely minden magára valamit is adó filmlexikonban. A természetellenesre színezett gyártelepekben manifesztálódó elembertelenedett világ hosszú snittjei Monica Vittivel, stb. Nagyon régen láttam.

Kedd, május 24.

A múlt héten láttuk, amint 1994-ben, egy Budapestről Bécsbe tartó vonaton megismerkedett egymással Céline (Julie Delpy), a francia egyetemistalány és Jesse (Ethan Hawke), az amerikai srác? Végigdumálták az utat, sebtiben egymásba szerettek, majd a srác megkérte a lányt, hogy maradjon vele reggelig, amíg annak indul a repülőgépe. Azt hittük, ennyi, soha nem találkoznak többet. Aztán majd’ tíz év elteltével Jesse megírja annak a bécsi éjszakának a történetét egy regényben, és a könyv párizsi bemutatóján újra találkozik Céline-nel. Egy újabb végtelen beszélgetés (a képen Hawke és Delpy), újabb civódás, egy újabb megkapóan őszinte, bájos románc, melynek ezúttal még azelőtt vége lesz, Mielőtt lemegy a nap (Story4, 21.00).

 

 

mielott lemegy a nap - ethan hawke és julie delpy

 

Izgalmas, bár nem túl okos alternatíva lehet a Non-stop (film+, 20.45) című akcióthriller, ha egyáltalán akarunk izgulni még ma este IS. Liam Neeson egy amolyan repülőgépeken szolgálatot teljesítő rendőrmarsallt alakít a sztoriban. Egyik alkalommal furcsa SMS-t kap, hogy utaljanak egy bizonyos bankszámlára ennyi meg ennyi pénzt, különben húsz percenként meghal valaki. New York és London között igen sok húsz perc adódik, azonban a fenyegetést senki nem veszi komolyan, a rendőrmarsallon kívül, mígnem eltelik az elő húsz perc és egy utas meghal.

Ugyanez A félelem játéka (film+2, 21.00) is, melyben egy kerületi ügyész (Dominic Cooper) gázol el egy embert éjszaka, ám mivel ivott, ezért segítségnyújtás nélkül tovább hajt. Bepánikol, és “a körülmények sajátos összejátszását figyelembe véve” egy sorozatgyilkosra (Samuel L. Jackson) tereli a gyanút, akit, úgy néz ki, gond nélkül el is ítélnek olyan bűncselekményért, amit nem követett el. Az államügyészben azonban felülkerekedik a lelkiismeret…

Viszont a filmtörténelem egyik legfurcsább szerelmespárját láthatjuk az Egyéjszakás kalandban (Galaxy, 22.00): Nastassja Kinski és Wesley Snipes bonyolódik össze a címbéli afférba, miközben otthon mindkettejüket boldog család várja. Mike Figgis 1997-es filmjét Joe Eszterhas (lásd Elemi ösztön) írta, tehát nyilván nem lesz egyszerű kibontakozni belőle.

A Régi idők mozija (m3, 23.10) Dömölky János nosztalgikus-melankolikus filmesszéje Mándy Iván írásai alapján. A film 1971-ben készült, tehát a nosztalgia tárgya nekünk már a történelem homályába, nagyszüleink, sőt, dédszüleink ifjúkorába, a mára elfeledett sztárok, elfeledett filmek és elfeledett mozik varázsos világába vész.

Hétfő, május 23.

Olyan ez a mai este is a tévében, mintha fejest ugranánk a teszkógazdaságos DVD-kosárba, és néznénk, amit első markolásra kikapunk belőle. A vicc az, hogy tök jó filmek lesznek ma (is), csakhogy nem először. Nem is másodszor és nem is harmadszor. Láttuk már például sokszor, ahogyan a Kegyetlen játékok (Filmcafe, 20.15) című thrillerben unatkozó milliomoscsemeték (Sarah Michael Gellar és Ryan Phillippe) szívatják -szó  szerint- halálra egymást és környezetüket (pl. Reese Witherspoont).

 

 

atomcsapda - harrison ford

 

Láttuk már az Atomcsapdát (film+2, 21.00), Kathryn Bigelow 2002-es, a valóságban is megtörtént eseményt feldolgozó filmjét is, melyben egy orosz atomtengeralattjáró robbantja ki (majdnem) a harmadik világháborút, még bőven a hidegháború közepén. Az amúgy ízig-vérig hollywoodi film (mégis) kitűnően mutatja be a fegyverkezési versenyben ekkor már erőn felül teljesítő szovjet hadsereg morálját és azt a vérfagyasztóan primitív technológiai hátteret, illetve döntési mechanizmust, amely olyan erő felett diszponál, amely romba döntheti a világot. Magyar szinkronnal talán még az sem zavaró, hogy a szovjet szereplőket olyan hollywoodi sztárok alakítják, mint Harrison Ford (a képen), Liam Neeson vagy Peter Saarsgard.

Láttuk Denzel Washingtont is, amint egy balesetben szerzett sérülés következtében lebénult szuperzsarut játszik A csontember (film+, 21.00) című, amúgy igen izgalmas thrillerben, aki a kórházi ágyához kötve is elfogja (illetve, tehetséges tanulójával, Angelina Jolie-val elfogatja) a nagyon veszélyes sorozatgyilkost.

Láttuk már a Pánikszobát (TV2, 21.20), David Fincher mesteri thrillerjét is, melynek “címszereplője” a gazdagok villáiban kiépített legbelső, hermetikusan elzárt biztonsági része. Jodie Foster (a gazdag anyuka) zárja be magát ide klausztrofóbiás és cukorbeteg gyermekével együtt, miközben a csúnya, gonosz Forest Whitaker (mint betörő) odakintről paráztatja őket, méghozzá izomból. (Bővebben)

És üdvözölhettük már a kitűnő fiatal színészt, James McAvoyt is az Üdv a mocsokban (PRO4, 22.00) című, igen érdekes angol krimi nyomozójaként. A sztori amúgy nem igazán egy ördöglakat: Londonban újra feltűnik egy veszélyes bűnöző (Mark Strong), így a McAvoy alakította zsarunak újra alkalma nyílik, hogy elkapja őt. A hajsza természetesen nem alakul ilyen egyszerűen – a film viszont sajátos, lebegős hangulatban ügyesen kerülgeti a műfaj unalmas, elcsépelt kliséit.

Vasárnap, május 22.

A ma esti fő kérdés az, hogy vajon Miről álmodik a lány? (RTL II, 19.00) Nyilván szép, okos és humoros szőke hercegről Audi Q7-en, Gucci-táskával és AmEx kártyával, aki szereti őt, dédelgeti és még saját rózsadombi kulipintyót is vesz neki. Ezúttal (Amanda Bynes) azonban arról álmodik, hogy végre megismerkedhessen régen nem látott apjával. A várva várt pillanat aztán el is jött, meglepetésre azonban az apuka (Colin Firth) Anglia egyik legbefolyásosabb politikusa… A film romantikus lesz a továbbiakban és komikus.

 

 

betörő az albérlőm - tom hanks és irma p. hall

 

Csakúgy, mint ez az Őrült, dilis, szerelem (Cool, 19.00), amiről viszont nem tudom mi, vagyis hogy sejtem a címéből; ám azért egy ilyen Steve Carellt, Julianne Moore-t, Ryan Goslingot, Emma Stone-t, Marisa Tomeit és Kevin Bacont felvonultató litty-löttyre tán mégis érdemes vetni egy pillantást. Egy válás előtt álló negyvenes férfi megpróbáltatásai az újrakezdést illetően – erről lesz szó.

Más a helyzet viszont, ha történetesen Betörő az albérlőm (Viasat3, 21.00). Joel és Ethan Coen komédiájában egy botcsinálta, ám mégis zseniális betörő-professzor (Tom Hanks) készül a “nagy dobásra”, melynek főhadiszállásául -szerencsétlenségére és szerencsénkre- egy igen harcias, kotnyeles és minden lében kanál asszonyságnál (Irma P. Hall – a képen Tom Hanksszel) vesz egy szobát. A film egy meglehetősen ásatag, 1955-ös angol komédia remakeje, aminek eredetijét Halász Judit főszereplésével is játsszák magyar színpadon is – ez a film állítólag jobb és viccesebb mint az eredeti.

A mostanában a Duna tévén kulmináló James Bond-sorozat végre elérkezett a Casino Royale-hoz (Duna, 21.00), mely szerintem minden idők legjobb James Bond-filmje. A tényleg fergeteges akciók és az elvárt módon bugyutaegyszerű cselekmény közepette végre már nem valami ótvarosan bájgúnár nyálgép, hanem egy rendes, igazi, kemény férfi (Daniel Craig) gyakja széjjel a gonoszt, aki pediglen ez alkalommal az érdekes tekintetű, szintén nem akármilyen arcú Mads Mikkelsen, a mai skandináv film egyik szupersztárja. Avagy, hogyan lett James Bond James Bond…

Peter Weir filmje, az Út a szabadságba (m2, 21.05) egy furcsa csapat -egy cinikus amerikai, egy orosz bűnöző, egy mókamester könyvelő, egy remekül rajzoló szakács, egy pap, egy farkasvaksággal sújtott lengyel fiatalember és egy fiatal lány– hihetetlen és viszontagságos szökését meséli el Sztálin szibériai GULAG-jából a szabad Indiába. Főbb szerepekben Ed Harris, Jim Sturgess, Saorsie Rohan vagy Colin Farrell. Nem rossz film, azonban én igen nehezen tudtam hiteles figuráknak elfogadni az ismert hollywoodi arcokat.

Picit később, a Tiszta játszma (RTL Klub, 22.10) sem több egy közepes kriminél, melynek legfőbb érdekessége a hajdani szupermodell, Cindy Crawford főszereplése. Nem rajta bukik a film, persze, nem is igazán bukik – egyszerűen csak kissé porosnak tűnik ma már… Cindy egy könyvelő, akit valamilyen rejtélyes okból meg akarnak merényelni (ezt mondjuk meg tudom érteni… :) ), a tettes pedig egy ex-KGB-ügynök, akikből ma már annyi, mint gyíkemberből a Duna vize. Szerencsére Cindy kap maga mellé egy igen laza védelmezőt (William Baldwin), így különösebb kár nem éri a millió dolláros arcocskát.

Nézhetjük még Leonardo DiCapriot (és Emily Mortimert, Michelle Williamst, Mark Ruffalót) is Martin Scorsese Viharsziget (Paramount Channel, 22.00) című elmegyógyintézetes, őrült gyilkosos, mirelit zöldborsót a hátunkon gurigatós thrillerjében. Nem rossz film ez sem, ha még nem láttuk volna… (Bővebben)

Sylvester Stallone ezzel a Rocky Balboa (FOX, 22.25) filmmel tért vissza az első rész még szerethető, becsületes, őszinte, jobbegyenes-szerű hangjához. Ez az, amit tud és ez az, ami jól is áll neki. A sztori, a mondanivaló bonyolultsága egy faékhez hasonlatos, de egy bokszmeccsben nem kell feltétlenül shakespeare-i drámát keresni – azt legfeljebb csak találni lehet…:)

A ma esti másik Martin Scorsese-film egy igazi selymes, nőies, érzelmes, finoman pikáns, enyhén melankolikus, de nagyon romantikus dráma, Az ártatlanság kora (ATV, 22.35). A szívdöglesztő sármőr (Daniel Day-Lewis) röviddel eljegyzése (Winona Ryder) után megismerkedik a menyasszony rosszhírű, valójában csupán őszinte és természetes viselkedésű rokonával (Michelle Pfeiffer), akivel lassan egy fortyogóan szenvedélyes viszony veszi kezdetét. A társaság, a menyasszony családja mindezt megrökönyödve figyeli… Jellemzően a legjobb kosztümöknek járó Oscart zsebelte be annak idején Az ártatlanság kora, a forgatókönyv, illetve a látvány és filmzene, valamint Winona Ryder mellékszereplésének jelölése mellett – a szakma nyilvánvalóan vért akart, ám ezúttal nem kapott.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!