Természetesen azon túl, hogy semmit, mert már mindent láttunk. A Philadelphia – Az érinthetetlen (Filmcafe, 19.35) című filmnek például komoly köze van ahhoz, hogy megszerettem az operát. Az a jelenet, melyben Maria Callas a La mamma mortát énekli lemezről, miközben Tom Hanks elmagyarázza a lényeget Denzel Washingtonnak, ott azt hiszem, én is megértettem valamit belőle. Mármint a lényegből. Persze, nem Callasról, nem Umberto Giordano Andrea Chénier című operájáról szól a film, még csak nem is a remek színészekről, hanem a gyógyíthatatlan kórról, a belenyugvás és az elfogadás békéjéről, a szerelemről, halálról, az életről és az igazságról, tehát tényleg a legnagyobb dolgokról. Felkavaró, hatásos alkotás, amit soha sincs késő megnézni.
Az általában -érthetően- kései időpontra száműzött Amerikai pszicho (AMC, 20.10) Bret Easton Ellis korszakos kultuszregénye alapján készült. Az igen véres történetben Patrick Bateman jól ismert karakterét, a gátlástalanul törtető, végletesen cinikus, erőszakos yuppie-t rajzolja meg Christian Bale, méghozzá igen vastag kontúrokkal. Másnap azonban vigyázzunk mi is az irodában azzal a baltával…
Egy igazán különös, misztikus hangulatú, vérbeli thriller az Alpok havas csúcsai között játszódó, francia Bíbor folyók (film+, 20.50), Mathieu Kassovitz rendezése, Vincent Cassellel és Jean Renóval a főszerepben, csak éppen rengetegszer láthattuk már – bár az utóbbi időkben inkább a történet második része volt műsoron. (Bővebben)
A Nobel végakarata (FEM3, 21.00) viszont egy hamisítatlan skandináv krimi, elsősorban azok számára, akiket izgalommal tölt el már maga a műfaji megjelölés is, valamint az, hogy a főszereplőt Annika Bengztonnak hívják, akinek foglalkozása bűnügyi riporter. A hölgy ezúttal egy meggyilkolt Nobel-díj várományos ügyében kutakodik.
A hívás (Cool, 21.10) című thriller főszereplője viszont egy telefonos segélyközpont operátora (Halle Berry), éppen kétségbeesett hívást kap egy tinédzsertől (Abigail Breslin), akit éppen elrabolnak. A hívás megszakad, a hívó félnek nyoma vész, de az operátor egy korábbi, ehhez hasonló esetéből kiindulva saját maga kezd el nyomozni…
Vonatos filmek jönnek. A Szökevényvonat (Paramount Channel, 21.00) Andrej Koncsalovszkij 1985-ös filmje, melyben két rab (Jon Voight és Eric Roberts) szökik meg a szuperbiztosnak hitt alaszkai börtönből. Egy tehervonatra sikerül felkapaszkodniuk, azonban a börtön zsarnok parancsnoka egy buldog szívósságával követi nyomaikat. Jó kis régimódi, menekülős akciófilm. A Száguldó bomba (TV2, 21.20) szintén egy százas szög-egyszerűségű, de mégis (éppen ezért?) izgalmas akciófilm, amiben egy tök mindegy miért robbanó vegyianyaggal megrakott, száguldó vonatot kell megállítania, vagy a bombát hatástalanítania a biztos kezű, ám az izzadságtól azért gyöngyöző homlokú vasutasnak, Denzel Washingtonnak.
Végre ismét egy jó színházi konzerv. Örkény István groteszk tablóját, a Pisti a vérzivatarbant (m3, 22.00) a klasszikus kaposvári előadásban nézhetjük meg, amit Babarczy László rendezett a múlt század nyolcvanas éveinek végén. Címszerepben Bezerédi Zoltán remekel, Molnár Piroska, Lázár Kati és Csákányi Eszter társaságában.
A Bőrnyakúak (PRO4, 22.00) szerintem Köcsögfejűek(Jarhead), de végül is tökmindegy. Sam Mendes (pl. Amerikai szépség) szemléletesen mutatja be e filmjében a katonalét agyrágó tétlenségét, ami pontosan ugyanaz a NATO-ban, az US Armyban, mint amilyen volt a Varsói Szerződésben – pedig abban mi még nem is háborúztunk. Roger Deakins ismét fényképezett néhány lélegzetelállítót, valamint többen látták e filmben feltűnni Fenyő Ivánt is…
Patrice Leconte-nak 1998-ra sikerült újra egy filmbe összehoznia a francia film két óriási férfisztárját, Alain Delont és Jean-Paul Belmondót, akik régebben még egy plakáton sem szerepeltek szívesen… A Két apának mennyi a fele? (Duna, 22.55) című habkönnyű komédiában a(z akkor még) bájos és hamvas és vadóc Vanessa Paradis közöttük a katalizátor.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: