Mit nézzünk ma a tévében?

Csütörtök, június 30.

Mit mondhatnék a ma esti első ajánlatról, erről A séf (Duna, 20.25) című filmről? Hogy simán végigtáncoltuk ülve, miközben olyan hangosan korgott a gyomrunk, hogy alig hallottuk tőle a zenét? Jon Favreau gusztusos és frenetikusan szórakoztató bulifilmje a tökéletes kikapcsolódás, szerintem akárhányszor meg lehet nézni. Nem nagy történet, nem nagy film, egyszerűen csak  film. Ennyi. Meg egy sor világsztár, Dustin Hoffmantól Robert Downey Jr.-ig, Scarlettől John Leguizamóig. Nem érdekel, hogy kiveri a szemem a Twitter-reklám, hogy internettanóra kőkorszaki konziknak, hogy ezt a történetet százan százszor elmesélték már (és ezt még nem is adtad hozzá), ha egyszer működik a film.

 

 

III. Richárd - Ian McKellen

 

Aztán van mára is egy Stallone-mozi, A specialista (film+, 20.50), mely leginkább arról híres, hogy itt volt meg Slynak Sharon Stone (méghozzá a filmtörténelem egyik leghiteltelenebb, legviccesebb, hús a húson-típusú -ha már főzőcskével kezdtünk- szexjelenetében). Amúgy egy teljesen nézhető, régimódi, robbantós akciókrimi lesz ez a film – de mindenképpen érdekesebb, még tizennyolcadjára is, mint a lengyel-portugál meccs.

És akkor itt van a következő film, melyben “York napsütése rosszkedvünk telét tündöklő nyárrá változtatta át”, mely nyárban azonban ismét felüti fejét a gonosz, ráadásul minden eddigi gonosznál aljasabb, vérszomjasabb, cinikusabb formában. A fasizmus kísértete járja be Európát a múlt század harmincas éveiben (is). Ebbe a korba helyezte át 1995-ben az angol Richard Loncraine Shakespeare klasszikus, méltán sokszor játszott és sokszor átgondolt királydrámáját, a III. Richárdot (Film Mánia, 21.00), megalkotva ezzel minden idők egyik leghatásosabb Shakespeare-adaptációját, hiszen a hatalomra törő gonosz, púpos királyfi története döbbenetesen klappol Hitler hatalomra kerülésének eseményeire. Szerencsére, illetve a sok millió áldozat szerencsétlenségére, a sorsuk is hasonló… Ian McKellen (aki az adaptáció írásában is közreműködött) remekel e ritkán látható, s éppen ezért is feltétlenül megnézendő film címszerepében (lásd a képen).

A Halálos terápia (Viasat3, 21.00) viszont egy amolyan igazi, Robin Cook-stílusú orvoskrimi, melynek a szokásos bűnügyi felületét egy igen markáns generációs-szakmai ellentét is cizellálja. A kissé gagyi, B-kategóriás mozit sejtető cím valójában egy erős közepes, igen tisztességes filmet takar, amire következtethetünk az első vonalbéli (1996-ot írunk!) szereposztásból is: Hugh Grant, Gene Hackman, Sarah Jessica Parker, David Morse.

Kémes hármas (SuperTV2, 21.00) című akció-komédia -sejthetően- a lehető legkönnyedebbek közé sorolható – remek viszont a szereposztás! Tom Hardy és Chris Pine két szuper-CIA ügynökként keveredik zűrös helyzetekbe, részben Reese Whiterspoon miatt is, ám “fedett akcióban”.

Az Éjszakai járat (Paramount Channel, 21.00) című thrillert Wes Craven, a műfaj tavaly elhunyt mestere rakta össze: egy repülőn játszódik az egész történet, melyen a csinos, ám a repüléstől rettegő Lisa (Rachel McAdams) melletti ülésre egy fura figura (Cillian Murphy) kerül, aki rövidesen közli a lánnyal, hogy szörnyű tettet készül elkövetni. A repülő közben 10 ezer méter magasan halad úticélja felé… A színészek itt is jók, a hangulat fojtott és Craven sem beszéli túl a történetet (mindössze 85 perc a film, nettó).

A Keresztapa-trilógiáról mindig az jut eszembe, hogy ez a gigászi mű valójában a világ legjobb szappanoperája. Vagy az, hogy ami tökéletesen működik vérdrámaként, egyben önmaga paródiájaként is, az egészen biztosan remekmű. Ma este -minden előzmény nélkül- egyenesen a harmadik részhez érkezünk, amiben Michael (Al Pacino) már öreg, fáradt, és a fiában, Vincentben (Andy Garcia) van a Cég (tehát a Család) jövője. Szóval, A Keresztapa 3. (Paramount Channel, 22.45). Az álmatlanságban szenvedők újranézhetik.

Megint lesz az Egy nap (SuperTV2, 23.05) is. A kiváló dán Lone Scherfig első hollywoodi bérmunkája egyetlen nap, a július 15-e, pontosabban, egy sor július 15-e története. 1988 eme nyári napján jött össze a két szerelmes (Anne Hathaway és Jim Sturgess), és az ő sorsukat követjük nyomon az összes többi július 15-én húsz éven át, az összes örömön, bánaton, veszekedésen és kibékülésen keresztül, amit ezeken a napokon átéltek.

Szerda, június 29.

A legpontosabb az lenne, ha Hajdú B. István utánozhatatlan hanglejtésével csak annyit mondanék erről a mai tévéműsorról, hogy: nyullla. A legcikibb az egészben az, hogy még foci sincs, hiszen már kiesett az, aki nem méltó a folytatásra, aki meg bent van, az pihen. (Viszont, ma kezdődik a magyar kerékpáros körverseny, a Tour de Hongrie, amit két sporttévé is közvetít, a Digisport2 délután (15.30), az m4 pedig este (22.30). Nem emlékszem, mikor volt ilyen – az elmúlt években nem nagyon. Az évi rendes wimbledoni tenisztorna is elindult.)

 

 

az élt sója - cameron diaz

 

Amúgy, a legjobban tesszük, ha nyugatra, abba az agyonszidott, átkos Európába menekülünk a kormánymédia zászlóshajóján, Gyarmathy Lívia Szökés (Duna, 21.25) című 1997-ben készült, valós eseményeket feldolgozó drámájában. Indulás Recskről, a Rákosi-rendszer hírhedt büntető munkatáborából.

Később Danny Boyle Az élet sója (FOX, 21.50) című filmjében rendezi romantikus vígjátékba Ewan McGregort és Cameron Diazt (utóbbi a képen). A film elsősorban azért lehet érdekes (ha nem láttuk volna még), mert Boyle rendezett már zombifilmet, olimpiai megnyitót, Oscar-díjas etnogiccset és drogos kultuszmozit egyaránt, így biztosan tud romkomot is. Vagy nem. Teszt ma. Más úgysincs.

Kedd, június 27.

Martin Scorsese nevéről véres thrillerek, nagyívű maffiózótablók és más erőszakos filmek juthatnak eszünkbe, holott rendezett ő igazi selymes, nőies, érzelmes, finoman pikáns, enyhén melankolikus, de nagyon romantikus drámát is, mint például Az ártatlanság korát (Film Mánia, 18.35). A szívdöglesztő sármőr (Daniel Day-Lewis) röviddel eljegyzése (Winona Ryder) után megismerkedik a menyasszony rosszhírű, valójában csupán őszinte és természetes viselkedésű rokonával (Michelle Pfeiffer), akivel lassan egy fortyogóan szenvedélyes viszony veszi kezdetét. A társaság, a menyasszony családja mindezt megrökönyödve figyeli… Jellemzően a legjobb kosztümöknek járó Oscart zsebelte be annak idején Az ártatlanság kora, a forgatókönyv, illetve a látvány és filmzene, valamint Winona Ryder mellékszereplésének jelölése mellett – a szakma nyilvánvalóan vért akart, ám ezúttal nem kapott.

 

 

démoni csapda - kenneth branagh

 

Robert Altman viszont a lényegesen nagyobb visszhangokat keltő, jazzes Kansas City és a “csajos” Cuki hagyatéka között forgatta a következő ajánlatot, egy korrekt jogi thrillert (írta: John Grisham!), mely a magyar keresztségben a meglehetősen bombasztikus Démoni csapda (Paramount Channel, 21.00) címet kapta az eredeti, költői hangzású, ám a film cselekményéhez csak lazán és átvitt értelemben kapcsolódó ‘Mézeskalácsos ember‘ helyett. Persze, nagy baj nincs, hiszen a film ezúttal valóban arról szól, hogy egy nagymenő ügyvéd (Kenneth Branagh – a képendémoni csapdába keveredik, mikor egyik szokásosnak, bár meglepőnek induló egyéjszakás kalandjának másik szereplője, bizonyos nem várt fejlemények után ezúttal őt küldi a vádlottak padjára. (Bővebben)

Elsősorban azok figyelmébe ajánlanám Scarlett Johansson tanácsait, amit az Egy bébiszitter naplója (TV2, 21.20) című romantikus komédiában hoz tudtunkra, akik vagy akiknek hozzátartozói éppen nem találnak munkát friss diplomásként, viszont irigykedve nézik azokat, akiknek viszont látszólag sikerült az élet.

Ethan és Joel Coen remekbe szabott, groteszk és morbid krimijét, a Fargót (Duna, 22.10), bár sokszor láthattuk már, de ha csak egyszer láttuk, Frances McDormand vagy William H. Macy arcait akkor sem felejtjük el. (Bővebben)

Hétfő, június 27.

Ma este is két meccs, oké. Hagyjuk. Kell a cirkusz a népnek, különben gondolkodni kezdenek… De most komolyan, mi a jó francot gondolnak a tévék műsorszerkesztői, hogy azokon a napokon (is, de ezt is hagyjuk), amikor a fiúk meccset néznek, kizárólag olyan filmeket adnak le, ki tudja hányadszor ráadásul, amiket általában azok a fiúk szoktak nézni, akik ma meccset néznek?! Hát ergyák vagytok, tényleg?!

 

 

fantom az éjszakában - sylvester stallone

 

Tehát, nézzük mi akad a kezünkbe a teszkó gazdaságos DVD-kosárból. A Rókavadászat (Film Mánia, 20.00) egy meglehetősen valóságszagú történet (a hírhedt szerb diktátor Radovan Karadžić ismert sztorijával húzódnak párhuzamok). Amúgy egy elég vicces újságírós-kalandfilm lesz ez, egy kifejezetten jó Richard Gere-el, Terrence Howarddal és Jesse Eisenberggel. Picit emlékeztet ez a film a mozikban nemrégiben futó, igen remek kötélvadászatos Egy tökéletes napra.

Az Indiana Jones és a kristálykoponya királysága (SuperTV2, 21.00) című alkotásról elég annyit elmondani, hogy az erősen nyugdíjaskorú Harrison Ford (a címszerepben) úgy éli túl egy atombomba robbanását, hogy magára csukja egy hűtőszekrény ajtaját. De hát ezt is tudja már mindenki…

Mondjuk, a mostanában divatos idegenellenes pánikhoz pompásan passzol a dél-afrikai Neill Blomkamp annak idején igen nagy feltűnést keltett District 9 (Cool, 21.10) című sci-fije, mely talán bizonyos új aspektusokat is nyithat az erre eddig nem nyitott agyakban. (Bővebben)

A Fantom az éjszakában (Viasat6, 22.00) című, lassan középkorú krimiben Sylvester Stallone (a képen) Jack Bauer húsz évvel későbbi eljövetelét idézi meg anti-terrorista ügynökként. A film a klasszikus, fahang-alámondásos kalóz-VHS korszak egyik nagy sikerdarabja volt, de szerintem mára még szórakoztatóbb, mint volt annak idején. Láthatjuk benne a korszak másik emblematikus figuráját, Rutger Hauert is, ezúttal geciember szerepkörben. Most hirtelen nem is tudnék mondani más sztárt, aki nagyjából ugyanolyan arányban alakított negatív, mint pozitív szerepet: Hauer ebben valószínűleg egyedülálló.

Eközben Sam Raimi picit fiatalabb, 1990-es opuszában, a Darkmanben (PRO4, 22.00) egy alakváltó sorozatgyilkos szedi áldozatait – a hírhedt bűnözők köréből. Szintén a szemétmozik egy veretes darabjával van dolgunk, főszerepben az ifjú Liam Neeson.

Vasárnap, június 26.

Egyrészt, van a magyar-belga meccs, mely kapcsán ma már szinte bárki büszkén bizonyíthatja magának saját, mélyen gyökerező nemzeti erényeit, miképpen és a többi, másrészt viszont vannak, akiket akkor is hidegen hagy a foci, ha a nemzeti válogatottunk éppen a történelmi nyolcaddöntőjét vívja éppen “Brüsszel ellen” a “csigaevők földjén”. Nyilvánvalóan az utóbbiakhoz szólnék néhány keresetlen szót. A fékezhetetlen fantáziájú Tim Burton a szintén súlyosan agymenéses Lewis Carroll híres mesekönyvét, az Alice Csodaországbant (RTL Klub, 19.55) feldolgozó rendkívül látványos, rendkívül színes és rendkívül rendkívüli filmje – mondjuk azt: érdekes… (Bővebben)

 

 

mud - középen matthew mcconaughey

 

Ehhez a ma esti Moby Dickhez (m3, 20.00) – szintén klasszikus regény, ám ezúttal egy klasszikus filmfeldolgozásban – konkrét személyes élmények fűznek. A családi legendárium egyik vicces lapját képezi, ahogyan a falábú Ahab kapitány (Gregory Peck) magányos bálnaleső sétáit csak a fotel háta mögül bírtam figyelni kisgyerekként, amikor anno leadta a tévé. Mára nyilván beporosodott ez is film is, és le is kéne tán porolni már…

Adekvát választás lehet a mai, ominózus este áthidalására egy séta is, méghozzá igen jó társaságban (Rachel McAdams, Marion Cotillard, Owen Wilson, Kathy Bates, Adrien Brody, stb.), Éjfélkor Párizsban (Filmcafe, 20.15). Woody Allen mindenesetre Oscart kapott ezért az ötletért. (Bővebben)

A másik Boleyn lány (Duna, 21.00), rengeteg sztárral (leginkább Natalie Portmannel és Scarlett Johanssonnal), pompázatos kiállításban meséli el VIII. Henrik második felesége nővérének (vagy húgának, a vita még mindig folyik a történészek között erről) sztoriját. (Bővebben)

Az Alul semmi (FOX, 21.00) főszereplőjét (Robert Carlyle) kirúgják a gyárból, miközben munkahely sehol. Munkanélküliség, pénztelenség, kilátástalanság – helyett a haverokkal megdöbbentő tervet eszelnek ki: a helyi kocsmában kezdenek el csippendélezni, pénzért. A szolid sörhasak, a kemény fizikai munkában meggyötört végtagok és egyéb hétköznapi férfibájak azonban nem várt sikert okoznak… Peter Cattaneo drámai komédiáját nem véletlenül jelölték egy rakás díjra (amiből sokat meg is nyert), hiszen az egyszerű, átlagos kisember hétköznapi hősiessége, a bajokon való felülemelkedés az egyik legnagyszerűbb toposz a filmművészetben. Üzenete példaértékű, hatása pedig katartikus.

A kaland egy hegymászónak valószínűleg a Mount Everest megmászását, egy berepülőpilótának a Holdra szállást, egy kommandósnak mondjuk egy horgászhétvégét, egy orvosnak pedig a vitorlázást jelentheti. Márai Sándor hőseinek a Kaland (FEM3, 21.00), úgy tűnik, elsősorban az önmagukkal való szembenézést jelenti, azt, hogy kimondhassák, mennyire boldogtalanok. (Bővebben)

A “világmegmentő” Will Smith eközben A közellenség (Viasat3, 21.00) lesz Tony Scott ’99-es thrillerjében. A címszereplő egy ügyész, aki eddig élt, mint Marci Hevesen. Egy átlagos, szürke hivatalnok, ám egy érthetetlen pillanattól kezdve az Államok összes titkos- és kevésbé titkos szervezete az ő nyomában lohol. Ő pedig előlük, és nem is tudja miért…

Francis Ford Coppola Magánbeszélgetés (m2, 21.05) című filmje a hetvenes években nagyot durrant, holott a játékidő nagy részében alig látunk mást, mint Gene Hackman gránitba szobort raktárost mintázó arca, amint hallgat. Talán ma is érdekes lehet, nem is annyira az akciók izgalma, inkább a feszültség miatt, ami egy lehallgatás-specialista munkája során gyülemlik fel a tétlen, ám éber mozdulatlanságban. (Bővebben)

Két fiatal srác a Mississippi deltájában töltik “kamaszkoruk legizgalmasabb nyarát”. Az igen markáns művekkel jelentkező Jeff Nichols lassú, hömpölygő, kissé balladisztikus hatású, igen fílinges, hangulatos Mud (TV2, 21.35) című drámája kulcsszerepében a remek formát futó Matthew McConaughey-t (a képen középen) láthatjuk.

Megnézhetjük, persze, a Jack Reachert (SuperTV2, 22.05) is, mely az utóbbi évek egyik legérdekesebb, legegyedibb darabja a saját műfajában, ami azért elég komoly tett, tekintve, hogy az akció-krimi lehetőségeiben egy meglehetősen behatárolt zsáner (értsd: ha valahová, akkor ehhez kell tán e legtöbb kreativitás, ha nem akarunk olyan fordulatokkal, karakterekkel, egyebekkel operálni, amit még előttünk nem lőtt el senki…). Ez a film azonban egészen a végkifejletig friss és ropogós benyomást kelt. A finálé sem rossz, bár azon eléggé felröhögtem, hogy Cruise Tomi kapásból értette a ruszkit, miközben erre korábban nem utalt sehol senki… A mellékszerepekben az ördögi Werner Herzog (!) és Robert Duvall remek, Rosamund Pike pedig szexi.

A tizedes meg a többiek (ATV, 22.30) viszont pontosan az a magyar film, amelyik éles versenyben van A tanúval a legtöbbet idézett magyar filmek örök versenyében. “Jelentem az oroszok már a spájzban vannak!” “A tizedes úr gondolkodik.” “Mi még megadni sem tudjuk magunkat…” “Üres zsebbel a békét is nehéz elkezdeni!” – és a többi aranyköpés mára szervesen beépült a köznyelvbe, és úgy tűnik a jelenlegi közállapotokból, hogy igen sokáig még használni is fogjuk őket. A remek filmben a magyar színjátszás halhatatlan alakjait, Sinkovitsot, Majort, Márkust, Darvast meg a többieket láthatjuk újra…

Eva Green és Ewan McGregor így első hallásra, bár nem kis képzavarral élve, elég jól mutatnak együtt, a Hétköznapi pár (Duna, 23.00) című, főszereplésükkel készült romantikus dráma mégsem lett igazán jó. (Bővebben itt, hogy miért nem…)

Szombat, június 25.

A nyolcaddöntőkkel folytatódik a foci-EB, három meccs is lesz ma az m4-en. Az igazi kérdés számunkra azonban továbbra is az, hogy mit nézzünk néhány elkényeztetett, milliomos hisztimatyi zöld gyepen való kényelmes futkározása helyett, a tévében? Hát, nem könnyű… A Most már elég! (RTL II, 20.00), olykor ordító logikai bakikkal elővezetett cselekménye ellenére, mégis igen sokat tesz a házastársi erőszak ma is aktuális témájának felszínre segítésében; a Jennifer Lopez által alakított hős anya pedig még egy radikális utat is mutat a problémák egyfajta megnyugtató “rendezésére”. (A baj csak az, hogy akinek a keze el szokott járni, az valószínűleg most éppen a meccs előtt üvölt.)

 

 

értelem és érzelem

 

Ugyanennek a témának szórakoztató verziója, mégha láttuk is már ezerszer, az, ahogyan Angelina Jolie és Brad Pitt szívatja egymást a Mr. és Mrs. Smithben (Cool, 20.45), ahol a házaspár mindkét fele szupergyilkos titkosügynök – csak éppen mindketten más szervezet szolgálatában állnak. A megszokott házastársi perpatvar akkor válik (viccesen) komolyabbra, amikor azok a bizonyos szervezetek egymás ellen kezdenek harcolni.

A Rocksztár (Viasat6, 21.00) című 2001-es komédia viszont azt meséli el, milyen az, amikor egy ember álmai valóra válnak. A film főhőse egy fénymásolószalonban szerelő, éjszaka viszont a helyi rockzenekarban játssza a nagy kedvencei számait. Egy nap azonban visszautasíthatatlan felkérést kap: legyen ő az egyik sztárzenekar szólóénekese. Alapvetően kedves, helyenként vicces történet ez, bár nekem igen nehéz Mark Wahlberget (valamint barátnőjét, Jennifer Anistont) elfogadni ebben a hosszúhajú, fekete bőrökbe öltözött szubkultúrában.

A szerencsejátékok sporttal összefonódó területén játszódik a Pénz beszél (Paramount Channel, 21.00). Akik alkalmanként dollármilliókkal fogadnak a hétvégi bajnoki fordulók eredményére, nagyot is nyernek, vagy éppen nagyot vesztenek. Ebben a környezetben nagy az értéke a biztos tippnek… Erről szól ez a megtörtént eseményeken alapuló sztori, melyet állítólag maga az akkor a golfpályán labdaszedőként dolgozó főhős mesélte el a film producerének. Matthew McConaughey talán e szereppel lépett ki az üresfejű szépfiú kliséjéből és kezdte meg komoly színészi pályáját, Al Pacino, a tuti-tippadóhálózat fejeként viszont ugyanazt a figurát hozza tulajdonképpen, amit például a Fedőneve: Donnie Brascóban is, az agresszív és kegyetlen, sokat tudó és sokat tapasztalt, de valahol belül mégis jólelkű, humánus kisembert. (Bővebben)

Ha viszont kifejezetten forróságra vágynánk ma este, akkor egy kellemes opció lehet az egzotikus helyszínen játszódó Szahara (PRO4, 21.10). Annak idején, 1995-ben, egy átlagos második világháborús kalandfilmnek szánták alkotói ezt a mozit, s arról nyilván nem is tehetnek, hogy nekem már első jelenetek után Rejtő Jenő jellegzetes sivatagi, idegenlégiós történetei jutnak róla eszembe: Csülök, Tuskó Hopkins, Senki Alfonz, a Három testőr Afrikában, ilyenek… E filmben egy tökös őrmester vezetésével maroknyi katona menekül a sivatagban a közelgő német hadsereg elől: egy amerikai őrmester (James Belushi), egy angol katonaorvos, egy ausztrál, egy francia és egy szudáni katona… (vö: Az asztalnál négy nemzet képviselője ült: egy francia légiós, egy angol dragonyos, egy szudáni lövész, valamint egy orosz hússaláta…) Nincs vizük, stb., stb. Menni vagy meghalni.

A kultikus Értelem és érzelem (Duna, 21.15) ezúttal az Ang Lee-féle filmváltozatban kerül műsorra. Ez kifejezetten egy olyan történet, amiben bármikor, bármennyiszer érdemes elmerülni, mint egy kád langymeleg vízben, egy fárasztó és idegölő nap után. Emma Thompson forgatókönyve Oscar-díjat ért, főszereplése majdnem (a kép jobb szélén), de láthatjuk a filmben Alan Rickmant, Greg Wise-t, Kate Winsletet, Hugh Grantet, sőt még Dr. House-t is.

Makk Károly Egy erkölcsös éjszakáját (m3, 21.15) annak idején Arany Pálmára jelölték Cannesban. Tóth János fülledt, mélypiros képein egy egyetemista költözik be a Mutter vezette bordélyba, egy régmúlt, boldog világban. Pici “facsavarral” élve, Krúdy bohém világa elevenedik meg a filmen, holott Hunyady Sándor írása nyomán írta Örkény és Bacsó. Mutter szerepében “A”Psota, a kurvák között a szegény Kishonti, Tarján Györgyi, Szirtes Ági a cseléd! Cserhalmi a duhaj diák. Pompás film.

A Cadillac Man (Galaxy, 21.30) című komédiában Robin Williams adja a címszereplő autókereskedőt, aki fergeteges beszédkészségével maga a szakma gyöngye. Pénzéhes felesége azonban szorosan fogja a lába között, valamint a helyi maffiával sem kellene üzleti viszonyba keverednie, szorult helyzetét azonban tovább  nehezíti, amikor a szalonban megjelenik a csinos, fiatal titkárnőjének féltékeny és haragos férje (Tim Robbins). Régimódi, súlytalan vígjáték ez két jó színész hálás jutalomjátékával.

Jó kis régimódi, háborús kalandfilm A híd túl messze van (AMC, 21.55), így kora estére Sir Attenboroughtól, Sir Conneryval a főszerepben, és ha belekattintunk az impozáns stáblistába, akkor láthatjuk, hogy még a harmadik vonalban is hemzsegnek a különféle Sir-előtaggal rendelkező színészfejedelmek és egyéb Oscar-díjas sztárok. A szövetségesek nyomulnak előre, a németek hátrálnak, de még oda-odacsapnak. Egy vegyes ejtőernyős csapatot dobnak le a szövetségesek a német harcvonal mögött, hogy foglaljanak el három hidat, ezzel biztosítandó a szövetségesek végső csapását. A hidak azonban ekkor még túl messze vannak, ugyebár. A végén azért mi győzünk.

Késő este Psycho (Duna, 23.35), “A” thriller, Alfred Hitchcock legendás és megkerülhetetlen professzori székfoglalója.

Péntek, június 24.

Úgy nézem, meccset ma sem, de új filmeket se nagyon… Persze, a Kecskebűvölők (Film Mánia, 21.00) még mindig egy érdekesen bizarr háborús abszurd, amiben rengeteg sztárt (George Clooney, Ewan McGregor, Kevin Spacey, Jeff Bridges, stb.) láthatunk egy furcsa, sajnos azonban a valóság mégoly meghökkentő tényeit sem nélkülöző, zavarba ejtő filmben. Nem komoly háborús drámaként, akcióként, hanem inkább pamfletként, vagy ál-doksiként érdemes nézni… (Bővebben)

 

 

lázongó ifjúság michael cera portia doubleday

 

Ha ez nem jó, akkor van mára ismét Édes kis semmiség (Cool, 21.10) is, melyben Cameron DiazChristina Applegate és Selma Blair adják azt a három, féktelen szinglit, akiket ki sem lehet robbantani a legmenőbb helyekről, egészen addig, míg fel nem tűnik Thomas Jane.

A háborús filmek kedvelői megnézhetik újra A sólyom végveszélybent (film+2, 21.10), Ridley Scott maratoni háborús drámáját (kb 144 perc), mely egy valóságban megtörtént szomáliai kommandós rajtaütés drámai pillanatokban bővelkedő, érzékletes filmes feldolgozása, értelemszerűen súlyos hollywoodi hangsúlyokkal (2 Oscar+2 Oscar-jelölés).

Megnézhetjük a Halálkanyar (Filmcafe, 22.00) című, igen furcsa poszt-western thrillert is, Sean Pennel és rengeteg más remek színésszel, valamint a “még soha ilyen szexi” Jennifer Lopezzel – Oliver Stone rendezői székéből. Penn “csak úgy, muszájból” autókázik bele a világba. Egy furcsa emberek lakta furcsa városba érkezik, ahol egy nehezen visszautasítható ajánlatot kap. Nem részletezem, legyen elég annyi, hogy egy igencsak alulértékelt, egyszerre Coen-i, Tarantino-i és természetesen Oliver Stone-i hatásokat mutató, remek kis műről, egyfajta posztmodern, vadul vágott vizuál-orgiáról, egy elrajzolt, groteszk és bizarr képregény-stílusú panoptikumról van szó – mely (eredeti cím: U Turn) nem tévesztendő össze azonban a hasonló címre magyarított, ráadásul ugyanebben az évben, 1997-ben készült másik Halálkanyarral (eredeti cím: Switchback).

Az Elveszett (Cool, 22.50) című izgalmasnak ígérkező thrillerben a kissé bizarr szépségű Amanda Seyfried alakítja a történetben azt a lányt, aki munkából hazatérve azt veszi észre, hogy testvére eltűnt a lakásukból. Mivel egy évvel korábban őt is elrabolták már egyszer, az a meggyőződése, hogy testvére is emberrablás áldozata lett – azonban senki nem hisz neki…

Egy ajánlóból sem maradhat ki A sebhelyesarcú (Viasat3, 23.05), Al Pacino kokós orrával, Brian de Palma mértékadó rendezésében.

Ezalatt a Lázongó ifjúság (Duna, 23.05) egy újabb “hogyan csajozzunk be, ha történetesen béna balfasz tinédzserek vagyunk?” romantikus komédia, melynek béna balfék főszereplője (Michael Cera) azt találja ki a szép, független, szabad szellemű, ám főhősünket -igen reálisan- béna balféknek látó Sheeni (Portia Doubleday – a képen Michael Cerával) meghódítására, hogy kitalál magának egy vagány, bajszos, keménytökű karaktert: Francois Dillingert. Naná, hogy ebben a figurában kissé túltolja a biciklit, de hogy sikerül-e bebújnia Sheeni bugyijába, az legyen a film titka.

Csütörtök, június 23.

Olyan lesz ez a mai este a tévékészülék előtt, hogy még a most futó foci-EB (nem kutya!) kapcsán is csak lefutott meccseket ismétel a piacvezető monopólium. Mit várjunk hát a serclitől? (Lenne azért mit, de hagyjuk…) A reményért fizetnünk kell. A Beépített hiba(Cinemax, 20.00) Paul Thomas Anderson Thomas Pynchon-adaptációja. A beavatottaknak ennyi is elég, a beavatatlanoknak pedig talán annyi, hogy az amerikai irodalom legmegfilmesíthetetlenebb írójának és az amerikai film egyik legtehetségesebb rendezőjének találkozása egy hihetetlenül szórakoztató, pszichedelikus álom, egy krimi-parafrázis, melyben az áldozat és az elkövető személye nem is igazán lényeges, de valójában mégiscsak egy furcsa humorú, ám mégis igen romantikus szerelmi történet, remek szereposztással (pl. Jouquin Phoenix és Reese Whiterspoon – a képen) és remek zenékkel. (Bővebben)

 

 

beépített hiba - joaquin phoenix és reese whiterspoon

 

Majdnem minden hónapban előkerül valahol, mégsem tanulunk semmit A hatalom árnyékában (AMC, 20.20) című remek politikai dramedyből, melyben George Clooney meséli el az amerikai politikacsinálás trükkjeit, Ryan Gosling és Philip Seymour Hoffman aktív asszisztenciájával. Igaz, hogy ez itt nálunk nem Amerika, de a hatalom és annak megszerzése mindenhol ugyanolyan természettel bír… (Bővebben)

John Wick (film+, 21.00) lövöldözős bosszútörténet Keanu Reeves-szel. Ez a film túl komolyan veszi magát, hogy paródia legyen, paródiának viszont túl komoly – akciófilmnek átlag feletti, de azért nem kell tőle rögtön hanyatt fekve szaladgálni… Kiskutyák, orosz gengszterek, képregény-dramaturgia.

Okay, Houston, we’ve had a problem here. (Úgy érti, szökik a levegő az űrkabinból, valahol félúton, a Hold és a Föld között…) Ezt az igen kínos helyzetet dolgozza fel meglehetős alapossággal, ismert hollywoodi sztárokkal (Tom Hanks, valamint Ed Harris, Kevin Bacon, Gary Sinise) és precízen működő dramaturgiával Ron Howard az Apollo 13-ban (Paramount Channel, 21.00).

A magyaremberek azon része, akik még megengedhetik maguknak a külföldi nyaralást, szívesen tervezik idei vakációjukat (is) a görög szigetek irányába. Mintegy kedvcsinálónak is felfogható a Görögbe fogadva (SuperTV2, 21.00) című habkönnyű romkom, melyben egy elhivatott görög származású amerikai idegenvezetőnő óhazája iránt tökéletesen érdektelem amerikaiakat visz Görögországba. Ő mutogatná a történelmi romokat, az amcsik azonban maradnának a napernyő alatt, koktéllal a kezükben. Szerencsére, a turistabusz görög sofőrjénél van némi orvosság a csalódottságra…

Roman Polanski -szintén nem először játszott- Szellemíró (Film Mánia, 21.00) című thrillerje egy tehetséges íróról (Ewan McGregor) szól, aki más, nála jobban menedzselt, jobb kapcsolatokkal rendelkező, avagy csupán szerencsésebb írók nevében írja meg azok sikerkönyveit. Afféle stróman. Ez alkalommal azonban megkapja ő is a “nagy ajánlatot”: az ex-miniszterelnök (Pierce Brosnan) életrajzát kell megírnia, idő előtt, furcsa körülmények között elhalálozott elődje helyett… (Bővebben)

A híres fotográfus, Anton Corbijn egy bérgyilkos portréját alkotja meg, ezúttal a tőle nem megszokott módon, filmben és színesben. Az amerikai (film+2, 21.10) című lírai film fő- és címszerepében George Clooney-t, valamint Toszkánát -egy újabb kedvenc turisztikai desztinációt- láthatjuk. (Bővebben)

A Vidocq (Filmcafe, 21.15) egyfajta krimi-fantasy, amit a képregényrajzolóból filmessé avanzsált Pitof művésznevű fickó rendezett féke- és eszevesztett fantáziával. E teljesítményt a srácnak azóta sem sikerült megismételnie, de azért amit ebben a filmben művel (az akkor még nagyon francia és nem annyira kövér) Gérard Depardieu-vel, ahogyan megteremti azt a züllött, bűzös fertőt, melyben Párizs (az idevágó művészettörténeti bizonyítékok szerint) leledzett a XIX. század közepén, az a rémisztő, borzongató aura mindenképpen megér egy pillantást. (Bővebben)

Szerda, június 22.

Olyan ez a mai műsor is, mint megnézni a múlt heti Wales-Szlovákia meccset harmadjára. A maga nemében persze egy kitűnő háborús és tárgyalótermi dráma a ma végre barátságos időpontban vetítendő Hart háborúja (AMC, 20.05), mely az árulás bonyolult lélektanáról szól, olyan színészek tolmácsolásában, mint Colin Farrell vagy Bruce Willis. (Bővebben)

 

 

priscilla

 

Valamilyen okból a magyar nyelvű filmforgalomban Az utolsó mágnás (Viasat3, 21.00) címen szerepel a hongkongi Wong Jing The Last Tycoon című filmje, holott a címszereplő valójában egy nagyhatalmú gengszter, ‘keresztapa’, nagyúr, ilyesmi – de hogy iparmágnás nem, az egészen biztos. Az irdatlan filmes tapasztalattal rendelkező rendező filmje akár kaphatta volna a Volt egyszer egy Shanghai címet is, hiszen szinte hibátlanul épül bele a nagy, szélesvásznú, hollywoodi gengsztertablók szinte teljes eszköz-, illetve, talán ideillőbben mondva, fegyvertára egy minden szempontból, minden ízében és másodpercében kínai triádfilmbe, ezzel együtt viszont azonnal ki is nőve az ismert hongkongi zsáner kliséi közül. (Bővebben)

James Cameron tengeralatti filmezés iránti szenvedélyének egyik szép produktuma a mostanában többször is előkerülő A mélység titka (SuperTV2, 21.00) című film, melyben már ott kavarognak későbbi gigamega-sikereinek fő motívumai, a hajókatasztrófa (Titanic), az idegen civilizáció vs. ember (Avatar). Az igazi vicc azonban az, hogy ez jobb film azoknál, mert még mértéktartó és arányos – még 4:3-ban is…

Annak a srácnak a Jóbarátokból (Matthew Perry) gondja vannak az élettel, a pénzéhes feleséggel (Rosanna Arquette), de szerencsére akad egy szomszédja (Bruce Willis), aki hajlandó, és képes is hathatós változásokat eszközölni ezekben a kérdésekben. Bérgyilkos a szomszédom (Paramount Channel, 21.00).

A boldogságot azonban ma is a transzvesztita Mad Max, azaz Priscilla, a sivatag hercegnője (FOX, 21.55) hozza el számunkra. E csodás filmben úgy száguldunk át Ausztrália kietlen, sivatagos tájain, ahogy Max az említett példában, itt azonban még van víz, sőt, csillámpor és strucctollas boák is, valamint epilált férfivádlik ropják tűsarkakon a sivatag porában a didgeridooval előadott I Will Survive!-ra (lásd a képen). Utolérhetetlen road movie, maxi-tünci cukiság a világ végén.

Viszont a filmtörténelem egyik legfurcsább szerelmespárját láthatjuk az Egyéjszakás kalandban (Galaxy, 22.00): Nastassja Kinski és Wesley Snipes bonyolódik össze a címbéli afférba, miközben otthon mindkettejüket boldog család várja. Mike Figgis 1997-es filmjét Joe Eszterhas (lásd Elemi ösztön) írta, tehát nyilván nem lesz egyszerű kibontakozni belőle.

Egy egészen jó drámai thriller A lánc (SuperTV2, 23.55), melyben Samuel L. Jackson egy szétcsúszott életű blueszenészt alakít. Christina Ricci pasija, Justin Timberlake pedig éppen beállni készül a Nemzeti Gárdába, miközben szabadjára engedett csaja pedig csak úgy, beállni, ám azt minél jobban, és ennek érdekében bármire hajlandó. Egy nap Samuel éppen hazafelé bóklászik veteményeskertjéből, és Christinát találja vérbe fagyva a háza előtt… (Bővebben)

Kedd, június 21.

Néhány nap múlva Szentiván-éj, ezért időszerű előszedni Shakespeare William egyik legnépszerűbb művét, a Szentivánéji álmot (D1 TV, 19.10), ezúttal Michael Hoffman 1999-es rendezésében. A fortély ezúttal részben az, hogy a történet a XIX. század végének -már akkor is és még akkor is- tündéri Toszkánájában elevenedik meg, melynek közlekedését egy új eszköz, a bicikli megjelenése forradalmasítja. Így e film a kerékpáros szubkultúra egyik alapfilmje is, amellett, hogy egy üde, szórakoztató adaptáció, túlzás nélkül brutális szereposztásban. Puck például Stanley Tucci, de Michelle Pfeiffertől Sophie Marceau-ig és Christian Bale-től Kevin Kline-ig igen széles, de még annál is színesebb a paletta.

 

 

szerelemben, háborúban - chris o'donnell és sandra bullock

 

Amint ennek vége, elkezdődnek a meccsek, két fronton egyszerre – úgyhogy a következő ma esti ajánlatban háború lesz. A tőle megszokott, nagyszabású, szélesen hömpölygő romantikus stílben Sir Richard Attenborough meséli el a 18 éves Ernest Hemingway (Chris O’Donnell) első világháborús kalandjait, melyek aztán alaposan meghatározták későbbi írói és emberi mentalitását, hitvallását. A Szerelemben, háborúban (Story4, 21.00) cselekménye picit hajaz az angol betegére, hiszen az ifjú Ernie egy kórházban, egy odaadó nővér (Sandra Bullock) gyengéd kezei között lábadozik éppen gránáttámadás okozta sebesüléséből… (A képen O’Donnell és Bullock)

Thomas Vinterberg 2012-es darabja, A vadászat (Filmcafe, 21.45) sokat megy mostanában a tévében, de ma is ez a legjobb film. Európa Filmdíj a forgatókönyvnek, Cannes-ban Legjobb férfialakítás díja Mads Mikkelsennek, Golden Globe-, Oscar- és egyéb jelölések jogosak: ez egy hibátlan, brutális erejű, állásfoglalásra késztető, provokatív dráma az igazságról és a hazugságról. (Bővebben)

A Jéghideg otthon (AXN, 22.00) egy jó közepes, de még azért bőven nézhető thriller arról a pillanatról, amikor az otthon melege valamilyen váratlan ok (példának okáért, rossz szomszédság) miatt hirtelen megdermed. Jó színészek (Juliette Lewis, Dennis Quaid, Stephen Dorff) emelik az igen neves Mike Figgis rendezte film ázsióját, amelyen a közéjük keveredett Sharon Stone sem bír érdemlegesen rontani.

Vagy választhatjuk a Jóban-rosszbant (Galaxy, 22.00) is, amit a hasonló című magyar szappanoperával, illetve egy angol éjszakai taxis komédiával téveszthetünk össze – holott úgy tűnik, ez egy hollywoodi dráma, mely Hollywood belsejének luxusnyomoráról villant fel pát maró hatású(nak szánt) képet, valódi hollywoodi szereposztásban: Jennifer Jason Leigh, Kevin Kline, John C. Reilly, Gwyneth Paltrow, Sadie Frost és Jennifer Beals adjál a filmbeli parti közönségét, melyen mindenki jól szórakozik – a másikon.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!