Mit nézzünk ma a tévében?

Kedd, november 1. – Mindenszentek

A mai nap szellemiségéhez leginkább a Páduai Szent Antal életét feldolgozó A szó, mely éget (Duna, 20.25) című olasz tévédráma kapcsolódik. Azonban mi már régóta tudjuk, hogy a legnagyobb szentek életén nincs semmi ki-, és nevetnivaló, és általában ezek az olasz szent-életrajzok sem szoktak nézhetetlenek lenni. Oké, pátoszban, gondolom, itt sem lesz hiány, de hát ez egy ilyen műfaj… Példákra, példamutatóan áldozatos életek megismerésére márpedig mindig szükség van, főleg a mai dölyfös, önző, kirekesztő világban.

 

 

eletem-ertelme-renee-zellweger

 

Emlékszünk még Kodaj Bencére, a békéscsabai postásra, aki valamikor, még a magyar kereskedelmi tévézés hajnalán egy raklapnyi pénzt nyert valamelyik műveltségi vetélkedőn meglepően szerteágazó tudásával? Nos, az annak idején szépen agyondíjazott Gettómilliomos (SuperTV2, 21.00) egy ehhez igen hasonlító történetet mesél el, az indiai Mumbai valamelyik végtelen szegénynegyedéből. Innen származik Jamal, aki meglepetésre megnyeri az egyik nagy, helyi tévés vetélkedőt, ám a játékvezető csalással vádolja a szegény utcagyereket. A reménytelen helyzetből érkező, reménytelen helyzetbe kerülő Jamal csakis intelligenciájára támaszkodhat, viszont abból van neki, bőven… Danny Boyle színes, cukros, ám azért helyenként igen csípős filmje egyszerre média-, és társadalomkritika, és bűbájos mese, habbal. (Bővebben)

Az Életem értelme (Story4, 21.00) viszont mély víz. A drámában Meryl Streep egy rákban haldokló anyát alakít, akit lánya (Renée Zellweger – a képen) ápol áldozatosan, ígéretes karrierjét is feladva. A halál, illetve a reménytelen haldoklás ábrázolása mindig kényes feladat, ez a film sem képes megmaradni mindig azon a vékony mezsgyén, amit a jó ízlés szab – bár Carl Franklin rendező tisztesen próbálkozik, ez tény. Kifejezetten érdekes viszont az, ahogyan az áldozatvállalást, egy más, magasabb, távolibb cél érdekében a céljainkról való lemondást ábrázolja… Streep természetesen kapott egy Oscar-jelölést, de szerintem Zellweger jobban megérdemelte volna, akár a díjat is.

A beavatott (Mozi+, 21.00) viszont csak egy újabb, romantikus tini-disztópia Az éhezők viadala után, szabadon. Igazából semmi újat nem hoz a témában, chates rajongásra optimalizált társadalomkritika, filozófia és jövőkép, kétdimenziós hősök és kiszámítható cselekmény. Illogikus baromságok (pl. mi a francért muszáj kizárólag futva felugrálni a vonatra?! MIÉRT???) Untam, de nem kicsit – amikor éppen nem idegesített…

Ha valami könnyedebb, látványos popkulturális vacakra vágynánk ma késő este, akkor inkább a Sin City: Ölni tudnál érte (film+2, 21.00) az opció. A képregény-guru Frank Miller és Robert O’Rodriguez közös projektjének második része tartja a relatív színvonalat, szerintem még mindig ez ‘A’ képregényfilm. A sztorit hagyjuk, de a látvány, a már-már öniróniának ható stílusos hitelesség és olyan bombasztikus szövegek, mint: “…a beton simogatta meg az arcomat, amire nyálas csókot nyomtam…”, vagy hogyan – na szóval. A fal adja a másikat.

A Get Carter! -rel új magyarítást kapott a keresztségben: Az igazság fáj (Paramount Channel, 21.00). Amúgy Sylvester Stallone egyik legjobb “komoly” filmje ez, egy kőkemény krimi a hasonló című és a Francia kapcsolattal egykorú klasszika remake-je. Érdekesség, hogy láthatjuk benne az eredeti verzió főszereplőjét, Michael Caine-t is, csak éppen az eredetihez képest más, ám egyáltalán nem jelentéktelen szerepben… Jack Carter hűvös profi. Ha kell, adósságot hajt be, ha kell, büntet, ha kell, leszámol. Semmi nem okoz gondot neki, hiszen senkihez nincs viszonya. Kivéve bátyjához, aki viszont igen gyanús körülmények között hirtelen egy autóbaleset áldozata lesz…

A késő esti kultúrprogram a Kósa-Csoóri-Sára belsőhármas 1970-ben készült Ítélet (m5, 22.15) című történelmi drámája lesz, melyben Dózsa György (Bessenyei Ferenc) pörgeti végig magában az 1514-es parasztfelkelés kulcspillanatit, miközben Werbőczy (Major Tamás) arról próbálja meggyőzni őt, hogy tagadja meg a forradalmat, életéért cserébe. Tudjuk, mi lett… Emblematikus a szereposztás, ami a film készülése idején komoly pluszjelentést is hordozott, mint ahogy a forradalomról is sokaknak egy másik forradalom jutott eszébe.

Hétfő, október 31.

Ma este, ha nem dőlünk be Halloween fogvacogtató kísértésének, akkor A suttogó (Duna, 20.25) fogja vasmarokra szívünket szélesen hömpölygő dagállyal vágtató érzelmekkel, valamint Scarlett Johanssonnal, még kislányként és hát Robert Redforddal, az ő reppenő szőke hajtincseivel és kisfiúsan férfias mosolyával. Ezen kívül, ha már lovagoltál, akkor azért nézed, ha még nem, akkor azért.

 

 

anyam-es-mas-futobolondok-a-csaladbol

 

Vagy például azt nézed, ahogyan Django elszabadul (Mozi+, 21.00). Quentin Tarantino minapi “para-westernje” a rabszolgatartó déli környezetben játszódik, Christoph Waltz-al, Jamie Foxx-szal és Leonardo di Caprióval a főbb szerepekben, ugyebár. (Bővebben)

Roland Emmerich általában az egész világot szereti lerombolni, de ma megelégszik annyival is, hogy Az elnök végveszélyben (SuperTV2, 21.00) legyen. Terroristák rohanják le a Fehér Házat, de egy nyugdíjas ügynök, szabadságon lévő, lefokozott CIA-ügynök, takarítónő, stb., stb. (Bővebben)

A Stephen King ismert regényéből készült Carrie (Cool, 21.00) arról mesél, hogy vigyázzunk a suliban a szégyellős, nehezen barátkozó, magukba forduló csajokkal, s főleg azokkal, akikről az hírlik, hogy otthon sincs minden rendben, mert csúnyán megégethetjük magunkat…

Ma ismétel a tegnap bemutatott A nagy füzet (m5, 22.05), Ágota Kristóf regényének Szász János általi adaptációja.

Jackie Chan viszont öregszik. Ma már akár arra is kész, hogy komoly filmhez is adja nevét, arcát és pénzét… Az általa rendezett és főszerepelt 1911 (film+2, 22.50) című történelmi dráma (!) Kína polgári forradalmának történetét meséli el látványosan és izgalmasan, melynek során a nép Szun Jat-szen vezetésével végett vetett a császárság korának.

Sajnos, A rítus (Cool, 22.55) nagyon rossz film, annak ellenére, hogy igen szép a kivitele és a szereposztása is: a főszerepben pl. Sir Anthony Hopkinst láthatjuk… Amúgy, ilyen ördögűzős izé lesz – tehát passzol Halloweenhez. (Bővebben)

Ennél sokkal érdekesebb darab a következő -hasonló műfajú, de teljesen más stílusú- alkotás. A hatvanas évek végének, hetvenes éveknek egyik furcsa, bizarr, meghökkentő elemekben, szenzációs képi és dramaturgiai megoldásokban tobzódó filmirányzata volt az olasz gótikus horror (más néven ‘giallo‘), melynek örökös pápája Dario Argento. 1975-ben készült kultikus filmje a Mélyvörös (Duna, 23.20), melyben egy emberek fejébe látni képes nő vesz észre gyilkos gondolatokat egy hangversenyen az előtte ülő néző fejében, aminek realizálódását később a zongoraművész segítségével próbálja megakadályozni.

Meglepő, egyben megalázó módon, teljesen méltatlanul űzték az éjszakába a legédesebb mai filmet. Az Anyám és más futóbolondok a családból (TV2, 23.40) tipikusan az a történet, melyet akkor szoktunk sorjázni, amikor valamilyen családi ünnepen, születésnapon, karácsonykor összejön a rokonság, idősek, középkorúak és csemeték, ott piheg mindenki az asztal körül. (Vagy akár úgy, ahogy a képen látszik…) Már elfogyott a húsleves, a perkelt/rántott szelet/töltött csirke is, már csak a szemünk kívánja a női szeszély/kókuszkocka/házi zserbó ízeit és már csak csipegetjük a morzsákat. Piciket kortyolunk a valamelyik rokon által nagy műgonddal kotyvasztott -rettenetes ízű- háziborból és hallgatjuk, ahogyan az idősek belekezdenek a család rétesként nyúló történetébe. (Bővebben)

Vasárnap, október 30.

Remek, de legalábbis igen érdekes filmekkel találkozhatunk ma este. Például az igaz, hogy David Bowie fia Duncan Jones, aki azonban bőven megáll saját jogán is a lábán, hiszen a remek Hold után a Forráskód (Cool, 19.15) című scifije is igencsak említésre méltó darab. Még úgy is, hogy nem igazán jó ez a film. Egyszerre jut eszünkbe róla Jack Bauer összes szar napja a Mátrix három részével, egy kicsit Eredet, kicsit mittudoménmi. Úgy kezdődik, mint egy nervőz és paranoid, üldözéses thriller, úgy folytatódik, mint egy akciófilm, a vége viszont, ha jó kedvem van, akkor melankolikus, ha rossz, akkor nyálas, de mindenképpen érzelmes. Tehát érdekes, mint ahogy Michelle Monaghan és Jake Gyllenhaal is általában érdekes. (Bővebben)

 

 

a-nagy-fuzet-molnar-piroska

 

Az RTL Klub ma este egy kissé tétova, magyar Coming outtal (RTL Klub, 20.55) merészkedik elő, amely “kis lépés egy szép, új, toleráns és boldog világhoz, de nagy lépés a maga férfiasságát a házastársi erőszak elnézésében, buzizásban, zsidózásban, cigányozásban, szotyolaköpködésben és túltengő, arrogáns nemzeti önérzetben megélő, uralkodó, pöffeszkedő magyar közízlésnek.” Sokakkal szemben, én nem tudtam utálni: bővebben.

Bruce Lee, a legendás kungfu-filmsztár tragikusan rövid életéről is láthatunk ma este egy meglepetésszerűen jó kis mozit, A Sárkány – Bruce Lee élete (Viasat6, 21.00) címmel. A legendás figurát Jason Scott Lee kelti életre, igen meggyőző hitellel, a film pedig bőven kitér Lee életét övező ellentmondások, viták és harcok taglalására is. Érdemes megnézni.

1981 óta láthatjuk a remek, csavaros cselekményű és immár klasszikussá vált második világháborús történetet, a Tű a szénakazalbant (Galaxy, 21.00). Írója Ken Follett, zeneszerzője Rózsa Miklós, főszereplője pedig Donald Sutherland. A cím arra utal, hogy nagyjából olyan könnyű megtalálni egy Angliában tevékenykedő, angolul tökéletesen beszélő náci kémet, mint egy tűt a szénakazalban. Talán ezért is Tű a kódneve az illetőnek…

A nagy füzet (m5, 21.05), Ágota Kristóf világhírű regényének Szász János által rendezett filmadaptációja (a képen a történet emblematikus figurája, Molnár Piroska nagydíjas alakításában). (Bővebben).

Ezalatt a Felhőatlasz (m2, 21.15) viszont egy hat térsíkon játszódó, igen összetett cselekményű, filozofikus látványmozi, mely David Mitchell azonos című scifi-fantasyjének nagyigényű megfilmesítése, Tom Tykwer, valamint a Mátrix-trilógiáért felelős Wachowski-testvérek által. (Bővebben)

A Szombat esti láz (Duna, 22.10) viszont egyetlen térsíkon játszódik, valamikor a múlt század hetvenes éveinek közepén. Tony Manero egy kis festékboltban dolgozik eladóként a hét összes napján, kivéve szombat este, amikor végre felöltheti flitteres diszkójelmezét és egy estére ő lehet a diszkó táncos királya. Stephanie, a szürke, kisvárosi lányka szintén a csillogás bűvöletében él, számára a szombat esti diszkó a mennyország, mert egyedül itt válhat azzá, ami szeretne lenni. John Travolta és Karen Lynn Gorney megmutatja, hogyan kell pörögni a diszkógömb alatt.

Tegyük össze a Majmok bolygójának majomlázadásos részét Hitchcock Madarakjával és a minapi bunkó zenetanáros Whiplashel, és megkapjuk Mundruczó Kornél minapi filmjét, a Fehér Istent (RTL Klub, 22.55). (Pici szépséghibája ennek az egyenletnek, hogy a Whiplash biztosan nem lehetett minta a történet alkotói előtt, tekintve, hogy kb. egy időben készültek.) Amúgy magával a sztorival nincs bajom, hiszen az emberek valóban állatok, de az állatok nem emberek. Ugyan picit lehetett volna húzni rajta itt-ott, picit kevesebb, vagy éppenséggel sokkal több vér sem ártott volna a filmbe. Én elbírtam volna azt is, ha Mundruczó még merészebben valamelyik -amúgy felvetődő- zsáner felé hangolta volna az amúgy eddigi legközönségbarátabb filmjét – de nem rossz. Kutyások ki ne hagyják!

Szombat, október 29.

A Női vonalak (Film Mánia, 19.10) arról szól, hogy van három nővér, akiknek fülére rá van gyógyulva a telefon. Ismerős képlet, ugyebár. Érdekesebb ennél viszont az, hogy a három nővért Diane Keaton, Meg Ryan és Lisa Kudrow alakítja, emellett a filmet Diane Keaton rendezte is… Szóval, a három csaj teszi a dolgát háromfelé (fülén telefonnal), miközben édesapjuk (Walter Matthau) egyre jobban belesüllyed az öregkori szenilitásba. Vajon észreveszik-e a lányok rettenetesen fontos dolgaik mellett azt is, hogy apjuk lassan már túl messze távolodik? Lehet picit pityeregni is a végén.

 

 

a-szoba-jacob-tremblay-brie-larson

 

 

Kevin Costner ezúttal nem táncol farkasokkal, nem viszi a jó hírt a szenvedőknek sem, de még csak nem is több, mint testőr: ezúttal egy titkos szolgálat különleges ügynöke, aki -a vicc kedvéért- halálos betegségben szenved. A vicc kedvéért, ugyanis a 3 nap a halálig (RTL II, 19.45) műfajilag akció-komédia, aminek minőségére garancia, vagy inkább jelző az, hogy Luc Besson-produkcióról beszélünk. A sztori a szokásos. Costner bácsi gyógyíthatatlan beteg, abba akarja hagyni a szakmát, azonban a cég egy utolsó, visszautasíthatatlan ajánlattal áll elő: van nekik gyógyszer a betegségre, cserébe csak egy utolsó bevetést kérnek. A látványos akciókat kedves, érzelmes családi szál ellensúlyozza, úgyhogy a film -ma legalábbis- kifejezetten ajánlandó.

Emma Donoghue nagy sikert aratott regényéből, illetve színdarabjából készült a négy Oscar-díjra is jelölt A szoba (HBO, 20.00) című dráma, melynek két főszereplője – egy anya (Brie Larson – ő meg is kapta ezért a Legjobb női alakításnak járó Oscart, valamint a Golden Globe-ot és a BAFTÁ-t is) és ötéves kisfia (Jacob Tremblay – a képen Brie Larsonnal) – egy nagyjából kétszer két méteres szobában éli életét, melynek ajtaja örökké zárva és természetes fény is csupán a tetőbe vágott kis ablakon éri őket. A kinti külvilágból semmit nem tapasztalnak a remegő képű televízió egyetlen csatornáján futó, ostoba szappanoperán kívül. (Bővebben)

Az oroszlán ugrani készül (m3, 20.45) viszont minden idők legjobb magyar krimi-vígjátéka. Klauberg, az elmebeteg náci orvos (Ajtay Andor) a “Pestis XX” nevű baktériumfegyverrel rémisztgeti környezetét. Az ampullákért azonban harcba száll a rendkívüli ügyességű magyar titkos ügynök, Menő Fej (Bujtor István) is. 🙂 James Bond? Az kicsoda? 🙂 Az én nevem Fej. Menő Fej. 🙂 

A Gyönyörű lányok (Paramount Channel, 21.00) körül viszont azon fiúk gondolatai forognak, akik mintegy tíz évvel érettségi (diploma, stb.) után összegyűlve merengenek régi emlékeken (ahelyett, hogy újakat teremtenének…). Matt Dillon, Noah Emmerich, Timothy Hutton kontra Rosie O’Donnell, Uma Thurman, Natalie Portman, Mira Sorvino, Annabeth Gish, stb.

Picit később viszont jön A másik férfi (film+2, 21.15). Richard Eyre kissé bergmani hangulatú drámájában Liam Neeson alakítja az egyik férfit, aki miután számára váratlanul szembesül azzal a kínos ténnyel, hogy felesége (Laura Linney) megcsalja őt, a várost is felforgatja (ez szokott menni Liamnek), hogy szembe nézhessen a címszereplővel (Antonio Banderas).

Késő estére pedig jöhet például egy jó kis Tortúra (SuperTV2, 22.00), Stephen King jobb -számára rosszabb- korszakából, Kathy Batesszel és Molnár Piroskával. Egy híres és népszerű írót ér baleset a behavazott, isten háta mögötti országúton. Helyzete reménytelen, hiszen súlyosan megsérült, azonban mégis szerencséje van, hiszen egy rajongója, aki mellesleg ápolónő is, rátalál és hazaviszi közeli, piciny házikójába, ahol kezdetét veszi a rajongó szeretettől átitatott ápolás tortúrája.

A bombasztikus Moulin Rouge-zsal és Rómeó és Júlia bravúros Shakespeare-variációjával nagyot dobó Buz Luhrmann A nagy Gatsby (RTL Klub, 22.10) elején levezényel egy olyan partit, hogy annak láttán a néző füle is kettéáll, később azonban F. Scott Fitzgerald ide, Leonardo DiCaprio oda, szép lassan belesimul a decens hollywoodi mainstream unalmába. (Bővebben)

Jó pasikat nézhetnek a lányok (és a romantikusabb lelkületű fiúk) Neil Jordan nemes metszésű romantikus remekében, az Interjú a vámpírral (Story4, 22.15) című horrorban, mintegy bizonyítékul arra, hogy a vámpírtörténetek valójában mindig is romantikus történetek voltak, és mint ilyenek, elsősorban az érzékiségre hajlamosabb női nemhez szólnak inkább. Tom Cruise-től Brad Pittig és Christian Slatertől Antonio Banderasig terjed a skála ez alkalommal, tessék választani, avagy ne taníts ölni senkit, ha élni akarsz.

A Vérmesék (Cool, 23.00) viszont egy furcsa humorú, ám igen szórakoztató film, egy akciókrimi-vígjáték, Luc Besson rendezésében. Egy tanúvédelmi programban résztvevő hajdani maffiózó (Robert de Niro) és családja (Michelle Pfeiffer, valamint Dianna Agron és John D’Leo) -ők a Vérmesék, tehát a Vérmes család, és nem véres mesék…- néhány napját követjük nyomon, amit folyamatos vándorlásukban éppen egy békés normandiai kisvárosban töltenek el, szembesülve a vidéki francia élet kényelmes sebességével és életszemléletével, az őket óvó FBI (Tommy Lee Jones) figyelő szemei által vizslatva minden lépésüket – miközben a maffia is teljes erővel keresi őket. (Bővebben)

Péntek, október 28.

Igen nagy várakozással tekintek az HBO ma este induló új sorozata elé, melynek rendezését nem akárki, mint a Fellini utáni olasz film vitán felül legnagyobb alakja, Paolo Sorrentino vállalta el, a forgatókönyv megírásában való részvétel mellett. Az ifjú pápa (HBO, 20.00/21.00) Vatikánban játszódik, s egy rendkívüli módon, ifjan megválasztott pápáról szól – értelemszerűen. XIII. Piuszt azonban ne keressük a történelemben, kitalált figura, ám ettől még igen érdekes és ellentmondásos karakter, akinek személyén és tevékenységén keresztül igen sok, fontos és talán aktuális dologról lehet beszélni. A Jude Law (a képen) által alakított pápa az első amerikai pápa, aki egyszerre éles eszű és naiv, ironikus és kisstílű, maradi és haladó, kétkedő és eltökélt, melankolikus és kíméletlen. XIII. Piusz megpróbál átkelni az emberi magány végtelen folyóján, hogy meglelje azt az Istent, akit az emberiségnek -és saját magának- adhat. Kiemelendő Law mellett Diane Keaton is a szereposztásból, aki egy bizonyos Mária nővért fog alakítani – szerintem izgi lesz.

 

 

az-ifju-papa-jude-law

 

Alternatíva lehet Emir Kusturica egy lagzi bonyodalmas történetét elmesélő romakabaréja, a Macska-jaj (AMC, 20.00), mely mára az aranyfogak, a hangos umca-umcazene és a féktelen tivornyákat kedvelők kultuszfilmjévé vált.

Kenegethetjük azonban hájjal is romjaiban lévő igazságérzetünket, mégpedig az ezúttal tenyeres-talpas, nagypofájú tramplit kitűnően alakító Julia Robertsel, aki karján ülő gyermekeivel szembeszáll a gaz, gátlástalan, kizsákmányoló és hazug kapitalistákkal, és a végén még jól tökön is rúgja őket. Én kifejezetten imádom Erin Brokovich zűrös természetét (Filmcafe, 21.00).

Az nyilvánvaló, hogy Neill Blomkamp nagyon akar valamit közölni, van üzenete, van mondanivalója. Az is biztos azonban, hogy ehhez sohasem találja meg a megfelelő formát, illetve a felvetett kérdésekre adható megoldások szintjén még mindig nem nőtte ki a lövöldözős videojátékok szintjét. Ahogy igen hangosan bemutatkozó filmje, a District 9 is naturalisztikusan megrajzolt, szociografikus környezetből és valódi társadalmi kórképből rugaszkodott el, ez, az első film sikerének köszönhetően jóval nagyobb büdzséből és már Hollywoodban készült Elysium (Prime, 21.00) is a vérrögvalóból indít, mégha az a vérrögvaló 2154-ben van is. Stb: bővebben.

A bátrabb (és tapasztalatlanabb) scifi-kedvelők azért még megpróbálkozhatnak Ridley Scott Prometheus (SuperTV2, 21.00) című filmjével is, melyben a korábbi, Nyolcadik utas a Halál című, hírhedt műfaji alapvetését kívánja, mintegy, megmagyarázni – szerintem feleslegesen: bővebben.

Azt szoktuk mondani A tégla (Story4, 21.00) című moziról, hogy ez az a film, amelyik Martin Scorsese leggyengébb filmje, mégis ezért kapta meg az általa már régóta áhított és sokak szerint neki azért bőven kijáró Oscar-díjat (és még 3 másikat). Persze, nyilvánvaló, hogy messze nem rossz film ez, csupán arról van szó, hogy remake. Nem eredeti mű, másolat, utánzat, vagy mondjuk azt finomabban, hogy adaptáció, mégpedig a napokban látott és sokszor ajánlott, igen kiváló hongkongi krimi-trilógia, a Szigorúan piszkos ügyek (nagyjából az első részének) amerikanizált változata, jónéhány gigasztárral (például Leonardo DiCaprio vagy Jack Nicholson) és Scorsese irdatlan szakmai rutinjával elővezetve. A “téglán” valamely ellenséges szervezetbe bomlasztó, vagy éppen megfigyelő céllal beépült ügynököt értünk: itt a rendőrség épít be téglát az ír maffiába, miközben az ír maffiának is megvan az embere a rendőrségben. Erről szól a történet.

A tinédzser Mia (Chloë Grace Moretz) szerelmes, mellette szépen csellózik az átlagnál jóval felvilágosultabb családja óvó és támogató szárnyai alatt. Egy autóbaleset azonban brutálisan avatkozik közbe az álomszerű életbe, s Mia hamarosan egy kórházban ébred. Pontosabban nem ébred, mert kómában fekszik… A Ha maradnék (Cool, 21.10) egy igen nagy sikert aratott, romantikus (tini)dráma az élet és a halál közti igen vékony mezsgyén való egyensúlyozás nehézségeiről.

A maga nemében igazán kitűnő háborús és tárgyalótermi dráma a Hart háborúja (TV2, 22.00), mely az árulás bonyolult lélektanáról szól, olyan színészek tolmácsolásában, mint például Colin Farrell vagy Bruce Willis. (Bővebben)

A Déryné, hol van? (m5, 22.25) egy idősödő színésznő drámája a hivatásról, a korról és a koráról. Dérynét a film forgatása idején még csak 40-et töltő Törőcsik Mari alakítja, amiért Cannes-ban a legjobb női alakítás díját nyerte el, a filmet férje, Maár Gyula rendezte, az operatőr Koltai Lajos, írta Pilinszky János, zeneszerző Cseh Tamás. Mit mondjak még? Déry Kállai Ferenc. Déryné anyósa Sulyok Mária.

New York bandái (film+, 22.55) című, olykor igen erőszakos jeleneteket is tartalmazó filmeposz a címbeli város -a Nagy Alma- hősies őskoráról mesél, két színész-gigaikon főszereplésével. Leonardo Di Caprio és Daniel Day Lewis vetélkedik egymással a filmben, bokszban, véres utcai harcokban és kőkemény farkasszem-nézésben, bő két és félórában, Martin Scorsese -mai második- rendezésében. (Bővebben)

A finomabb lelkű, romantikára fogékony nézőkhöz szól Jane Eyre (Duna, 23.15) múlt hétvégén már többször látott története, Charlotte Bronte kosztümös, romantikus klasszikusának pasztellszín adaptációja, Michael Fassbenderrel és a csinosan csúnyácska Mia Wasikowskával a főszerepekben. (Bővebben)

Csütörtök, október 27.

Tulajdonképpen, akár csütörtököt is mondhatnék, ha nem lennének a skandinávok… A Rabulejtő szerelem (Filmcafe, 20.15) sem ejt ma este rabul, mert bár hiába díszíti fel benne Timothy Hutton bájos kis hétvégi házát virágokkal, fagyönggyel, s egyebekkel, hiába jön rá bájos felesége, Meg Ryan, váratlanul betoppanva, hogy a cicoma ezúttal és immár végérvényesen nem neki, hanem az új csajnak (Kirsten Bell) szól – azért ez, még Meg meglehetősen váratlan reakciójának ellenére is, egy eléggé közepes romantikus komédia lesz, valljuk ezt be.

 

 

gyerekek-vagy-egyebek-sophie-marceau

 

A már bőven felnőttkorú -1995-ös- Bérgyilkosok (Mozi+, 21.00) a veterán Richard Donner atombiztos krimi-akciója, Sylvester Stallone mellett Antonio Banderas főszereplésével, valamint Zsigmond Vilmos képeivel. A történetet pedig a néhány évvel később, egy bizonyos Mátrix-című dologgal világhírűvé vált Wachowski-testvérek jegyzik és hajdan egymás mellett, most azonban egymás ellen harcoló bérgyilkosokról szól. Láttuk már.

Ugyanekkor, Bruce Willis legendásan szakadt, és koszos atlétatrikója Drágább, mint az életed, a Die Hard-sorozat ötödik, azt hiszem, legújabb -és leggyengébb- részében (SuperTV2, 21.00).

A The Expendables – A feláldozhatók 3. (film+, 21.00), Sylvester Stallone akciórevüjének harmadik része viszont pont olyan, mint a többi: ez is egy szórakoztató baromság, csak éppen itt az akciófilm műfajának sztárjaival, plusz Mel Gibson, Harrison Ford és Antonio Banderas. Ennyi, se több, se kevesebb. Úgy viszonylik ez a film egy “komoly” akciófilmhez, mint a Harlem Globetrotters a San Antonio Spurshoz, vagy a Miami Heathez – már akinek ez a hasonlat mond bármit is. Senki nem hiszi, hogy akik a Globetrotters csapatában brahiznak, azoknak fogalmuk ne lenne a kosárlabdáról, csak éppen a poénra mennek, nem a pontra…

Eddig volt a saláta, most jön viszont Ingmar Úrvacsorája (m5, 21.50), melyben egy idős, vidéki pap őrlődik kételyek között hitét, saját hivatását illetően.

Ha egy filmet így jellemeznek, hogyaszondja “Ez egy gusztustalan, liberális, feminista szarság. Emellett még filmként is rossz. Undormány.”, akkor engem elkezd érdekelni. Főleg, ha Sophie Marceau játssza benne a főszerepet (lásd a képen), aki egyrészt jó csaj, de színésznőnek sem rossz. A Gyerekek vagy egyebek (Duna, 22.25) című francia komédia amúgy arról szól, hogy papa és a mama szerepet cserélnek, mintegy feldobandó tízéves kapcsolatukat.

Nikolaj Lie Kaas és Fares Fares, azaz Carl Morck nyomozó és társa, Assad, a dán rendőrség lezáratlan aktáit gondozó Q-ügyosztály tagjai a főszereplői a dán Mikkel Nørgaard krimi-thrillerjének, a Fácángyilkosoknak (Film Mánia, 22.40), mely Jussi Adler-Olsen azonos című, magyarul is olvasható bestsellere alapján készült. Ezúttal egy decens tóparti villában meggyilkolt ikerpár gyilkosa(i) után folyik a nyomozás ebben a hamisítatlan skandináv krimiben. (Bővebben)

Szerda, október 26.

A Szemfényvesztőket (film+, 21.00) sokszor láthattuk már, de ha eddig mégsem, akkor ma van itt a lehetőség, hiszen ez sokkal jobb film, mint a nemrégiben moziba került második rész: egy bűbájos szajré-történet ez, melyben illuzionisták rabolnak bankot, ezt azt, sőt, még egy igen meglepő bosszútörténet is kibontakozik – a roppant fordulatos, trükkös és blikkfangos cselekményt azonban nem részletezném, hadd essen le az álla az ilyesmire hajlamosaknak. Elég komoly a lineup: Morgan Freeman, Michael Caine, Dave Franco, Mark Ruffalo, Jesse Eisenberg, Woody Harrelson… (Bővebben)

 

 

testverek-tobey-maguire-jake-gyllenhaal

 

Ugyanekkor, A szállító 3. (Viasat3, 21.00) című, amúgy eléggé ritmusos akciófilm próbálja az elsősorban a nagy, fekete, német gyártmányú luxusautókat, az öltöny-nyakkendő szettet és a kockahasat fetisizáló, Jason Stathamben kicsúcsosodó társadalmi réteget felvillanyozni.

Sólyom András egy fiatalember naplóját dolgozza fel lírai hangulatú filmjében, a Pannon töredékben (Duna, 21.35), melyben 1956 forrongó hevülete keveredik össze az első nagy szerelem bizsergető élményével.

Később a 88 perc (Filmcafe, 22.00) című thrillerben az Al Pacino által alakított pszichiáternek van 88 perce, hogy megmentse saját életét, amit Jon Avnet rendező real time kíván nekünk elmesélni. Valahol azonban valami bibi csúszhatott a fogaskerekek közé, mert a film 107 perces… Egyszer persze, simán meg lehet nézni ezt a filmet is, de egészen biztosan nem ez az alkotás Alfredo életének fő műve.

J.J. Abrams tulajdonképpen minden kigyomlált a Star Trek – Sötétségben (TV2, 22.00) című második Star Trek-filmjével a Star Trek-univerzumból, ami igazán Star Trek. (Bővebben)

Testvérek (film+2, 22.40) egy remake, viszont ennek ellenére egészen jó kis mozi. Susanne Bier dán filmrendezőnő Testvéred feleségét… című kiváló filmjéből Jim Sheridan készített egy azzal azonos minőségű, csak az eredetiségét tekintve másodlagos jellegű alkotást. A sztori egyszerű a felszínen, a mélyben viszont mély: Sam (Tobey Maguire) katona, Afganisztánban szolgál, testvére Tommy (Jake Gyllenhaal) pedig éppen most szabadul a börtönből. Sam repülőgépét lelövik, s a tragikus hírre Tommy úgy gondolja, hogy neki, mint testvérnek muszáj megvigasztalnia Sam feleségét, Grace-t (Natalie Portman). Éppen nagyban vigasztalja, amikor beállít Sam… (A képen Tobey Maguire és Jake Gyllenhaal)

Az Alul semmi (FOX, 22.50) főszereplőjét (Robert Carlyle) kirúgják a gyárból, miközben munkahely sehol. Munkanélküliség, pénztelenség, kilátástalanság – helyett a haverokkal megdöbbentő tervet eszelnek ki: a helyi kocsmában kezdenek el csippendélezni, pénzért. A szolid sörhasak, a kemény fizikai munkában meggyötört végtagok és egyéb hétköznapi férfibájak azonban nem várt sikert okoznak… Peter Cattaneo drámai komédiáját nem véletlenül jelölték egy rakás díjra (amiből sokat meg is nyert), hiszen az egyszerű, átlagos kisember hétköznapi hősiessége, a bajokon való felülemelkedés az egyik legnagyszerűbb toposz a filmművészetben. Üzenete példaértékű, hatása pedig katartikus.

Az ausztrál John Hillcoat négy filmet rendezett eddig, ennyi azonban elég volt neki, hogy a legrespektáltabb kortárs filmesek között emlegesse az igényes közönség. Pedig nem fest pozitív képet az emberről. Az ő világában kemény, durva férfiak teszik a dolgukat, tehát küzdenek egymással az életben maradásért, s eközben nem válogatnak az eszközökben. Fékezhetetlen (Mozi+, 22.55) című filmjének főszereplői például a múlt század harmincas éveinek alkoholtilalma alatt Virginia államban szeszfőzdét üzemeltettek, ám ha arra került sor, vakmerően szembeszálltak a korrupt hatalommal is. Tom Hardy, Shia LaBeouf, Gary Oldman, Guy Pearce, zene Nick Cave és Warren Ellis. (Bővebben)

Kedd, október 25.

Már megint kedd. Az Amerikai pszicho (AMC, 19.20) ma a legjobb film, Bret Easton Ellis korszakos kultuszregénye alapján készült brutália. Az igen véres történetben Patrick Bateman jól ismert karakterét, a gátlástalanul törtető, végletesen cinikus, erőszakos yuppie-t rajzolja meg Christian Bale (a képen), méghozzá igen vastag kontúrokkal. Holnap azonban, ott az irodában, majd vigyázzunk mi is azzal a baltával…

 

 

amerikai psycho - christian bale

 

Picit később, ha másnak nem is feltétlenül, de bébiszittereknek és bébiszittereket alkalmazó szülőknek, valamint mobiltelefon-függőknek kötelező az Ismeretlen hívás (Filmcafe, 19.25) című thriller megtekintése. Hogy miért, arról itt: bővebben.

Lesz Megint 48 óra (Paramount Channel, 21.00) is, a megszokott stábbal: Nick Nolte-val és Eddie Murphyvel. Régimódi, ezerszer látott zsaru-haver krimikomédia.

Az igen remek, Oscarokra méltán jelölt Foxcatcherben remekelő Steve Carrellt láthatjuk a 40 éves szűz (Viasat3, 21.00) alakjában. Judd Apatow független (tehát “furcsa”) komédiájában egy műszaki áruház gyermeklelkű raktárosáról derül ki, hogy “élemedett” kora ellenére még nem volt sohasem nővel, s ezt a lehetetlen helyzetet elhárítandó viszik bele őt felelőtlen munkatársai a tutiba – természetesen, nem minden bonyodalom nélkül.

Elemi ösztön (SuperTV2, 21.00). Van rajta bugyi.

Aztán mára szerintem ennyi. Ez meg egy ilyen nap.

Hétfő, október 24.

Az úgynevezett gengszterrap vitán felül leghitelesebb sztárja volt Tupac Shakur, már csak azért is, mert pontosan olyan körülmények között gyilkolták meg 1996-ban, mint amilyeneket szövegeiben leírt előtte. Nem volt “hangember”. A Bűnös szándék (AMC, 19.55) című, igen sötét krimiben játszotta egyik utolsó filmszerepét, a korrupt, rendőrségileg lefoglalt kokaint saját zsebre áruló zsarut, aki társával (James Belushi, aki a világ legismertebb albán származású filmsztárja) egyre mélyebbre süllyed a bűn örvénylő mocsarába.

 

 

the-walking-dead-s07e01

 

Az Equilibrium – Gyilkos nyugalom (Paramount Channel, 21.00) című filmet viszont még nem volt merszem megnézni, talán éppen a hangzatos, bőven gagyikategóriás címe miatt. Amúgy egy afféle utópikus sci-fi, egy post-war-dream lesz ez, láttunk már ilyet, ám ettől még lehet érdekes is: például egy Emily Watson – Christian Bale páros a főszerepben már kifejezetten érdekesen hangzik. (…) A téma a következő: a harmadik világ után egy bizonyos Atya vezeti az emberiség megmaradt részét. Betiltja a művészeteket, az érzelmek átélését. Mindennapos az erőszakos agymosás… Ilyenek. A mai főelvtárs kedvenc filmje lesz ez, már látom, de talán nekem sem fog fájni.

XVI. Lajos udvarába csöppenünk a Búcsú a királynémtól (Film Mánia, 21.00) című francia történelmi drámában. Miközben Marie Antoinette (Diane Kruger) mazsolás kalácsot majszol, pezsgőt kortyol és idióta, együgyű férje helyett udvaroncokkal kényezteti magát, odakint a nép éhezik és egyre dühösebb. A királynő ifjú társalkodónőjét (Léa Seydoux) azonban mindez egyelőre hidegen hagyja, élvezi a pompát, a fényűzést és a gondtalan napokat…

Izgalmas, és egészen más műfajú opció a Non-stop (film+, 21.00) című akcióthriller, ha egyáltalán akarunk izgulni még ma este IS. Liam Neeson egy amolyan repülőgépeken szolgálatot teljesítő rendőrmarsallt alakít a sztoriban. Egyik alkalommal furcsa SMS-t kap, hogy utaljanak egy bizonyos bankszámlára ennyi meg ennyi pénzt, különben húsz percenként meghal valaki. New York és London között igen sok húsz perc adódik, azonban a fenyegetést senki nem veszi komolyan, a rendőrmarsallon kívül, mígnem eltelik az elő húsz perc és egy utas meghal.

A Csúcshatás (Cool, 21.10) című filmnek pedig egy ihlethiányban szenvedő író (Bradley Cooper) a főszereplője, aki tehetségtelenségét bizonyos, a címben említett hatást ígérő kemikália fogyasztásával próbálja kompenzálni. A szer hat, hősünk szárnyal, a földről azonban utánanyúlnak (Robert de Niro). A csúcshatás azonban -legalábbis a nézők számára- elmarad. (Bővebben)

The Walking Dead, s07.e01. (FOX, 22.00) – Kit válasszak? (kép)

Érdekes azonban az egyik Steve Jobs-életrajz is, a Jobs – Gondolkozz másképp (Filmcafé, 22.00), ami nem összekeverendő a Fincher-Sorkin-féle “eredeti és hiteles” verzióval. Azért az almalogós kütyük rajongói és/vagy megveszekedett ellendrukkerei, valamint a nagyformátumú emberek életrajza iránt érdeklődő nézők is megnézhetik ezt a filmet, melyben Ashton Kutcher próbálja megjeleníteni a híres-hírhedt számtech-guru legendás karakterét.

A Stigmata (TV2, 22.00) című horrorban egy átlagos, hétköznapi lányon (Patricia Arquette) jelennek meg a keresztre feszített Krisztus sebei, a stigmák. A Vatikán gonosz erők ébredésétől tartva, egy ördögűzésben is jártas papot (Gabriel Byrne) küld a helyszínre, hogy vizsgálja ki az esetet.

Ez egy ilyen este.

Vasárnap, október 23.

Miután jól kiünnepeltük magunkat, a finomabb lelkű, romantikára fogékony nézőkhöz szól Jane Eyre (m5, 18.45/23.05) története, Charlotte Bronte kosztümös, romantikus klasszikusának pasztellszín adaptációja, Michael Fassbenderrel és a csinosan csúnyácska Mia Wasikowskával a főszerepekben. (Bővebben)

 

 

a-berni-kovet-kadas-jozsef-kulka-janos

 

Akik viszont dühösek maradtak, azoknak itt van A hazafi (film+, 20.10), aki ki is lehetne más, mint a kegyetlen, rettenthetetlen, kiismerhetetlen, engesztelhetetlen Mel Gibson, ezúttal Roland Emmerich 164 perces, amerikai függetlenségi háborús eposzában. (Ui.: Tetszettek volna forradalmat csinálni.) Békés parasztember ő, aki vállát vonja a háború hírére, ő családját akarja csupán eltartani. Hagyják őtet békén. A legnagyobb fia (Heath Ledger) keblét azonban forradalmi hév feszíti, s hogyha kell, halni is mer a hazáért, a szabadságért, a függetlenségért. A háború azonban igen csúnya dolog, amit a harcra tüzelő röpiratok rendre el is hallgatnak, a fiú is besokall és dezertál a seregből. Az otthonmaradó öccse próbálja megvédeni, de az ostor rajta csattan. Immár az apának is ott kell hagynia az eke szarvát, szemében őrült láng gyúl, kérges tenyere fegyvert markol… A végén természetesen magasan leng a csillagsávos lobogó és megtanulhatjuk azt is, hogy senki nem lehet független saját nemzete függetlenségi háborújában.

Mike Nichols rendezte Közelebb (Filmcafe, 20.35) című szerelmi négyszög viszont tipikus bulvárdarab (játszották nálunk is színpadon), a szó jó, egyszersmind rossz értelmében; egyben óriási ziccer a látványos jutalomjátékra olyan színészeknek, mint Julia Roberts, Natalie Portman, Jude Law vagy Clive Owen, akik élnek is az adódó lehetőséggel. (Bővebben)

Michael Douglas, Robert De Niro, Morgan Freeman vagy Kevin Kline akkor is érdekes, ha például csak a telefonkönyvet olvassák fel… Azt is megnézné a világon néhány tízmillió ember. Még ha egyenként tennék ezt, talán akkor is… (Persze, lehet hogy azon már elgondolkoznának néhányan, hogy az a Kline, az melyik is?) Valójában a Last Vegas (RTL Klub, 20.50) sem sokkal érdekfeszítőbb történet, mint egy telefonkönyv, mégis megnézte már több Magyarországnyi közönség: négy, enyhén, de inkább fokozott mértékben romos tata, mintegy utolsó nekirugaszkodásként, elmegy mulattírozni Las Vegasba. (Bővebben)

Az utolsó dobás (Viasat3, 21.00) viszont egy jó közepes thriller, amiben egy velejéig korrupt, szerencsejáték- és sportfogadásfüggő zsarunak (Nicolas Cage)  kellene egyszer csupán a “fizetéséért” tennie a dolgát: egy profiboksz-gálán merénylet áldozata lesz a védelmi miniszter és a merénylő még a stadionban van. Brian De Palma írta és rendezte ezt a filmet.

Megnézhetjük A belső embert (Viasat6, 21.00) is, ami viszont egy bankrablós-túszejtéses szajréfilm, ám annak igen korrekt, szórakoztató és helyenként még izgalmas is, nem kicsi csavarral a végén. Rendezte Spike Lee, főszerepli Denzel WashingtonJodie Foster és Clive Owens. (Bővebben)

A Csoda olasz módra (m3, 21.00), avagy “Vészhelyzet” á la italiano, egy mára már kissé poros, ám ettől még bőven vérbő, nagyhangú, csiricsáré purparlé, egy igazi, hamisítatlan olasz komédia, Nino Manfredivel.

Vagy választhatjuk a Jóban-rosszbant (Galaxy, 21.00) is, amit a hasonló című magyar szappanoperával, illetve egy angol éjszakai taxis komédiával téveszthetünk össze – holott úgy tűnik, ez egy hollywoodi dráma, mely Hollywood belsejének luxusnyomoráról villant fel pát maró hatású(nak szánt) képet, valódi hollywoodi szereposztásban: Jennifer Jason Leigh, Kevin Kline, John C. Reilly, Gwyneth Paltrow, Sadie Frost és Jennifer Beals adjál a filmbeli parti közönségét, melyen mindenki jól szórakozik – a másikon.

Mészáros Márta Napló gyermekeimnek (Duna, 21.30) című drámájáról elég annyit elmondani, hogy 1984-ben, Cannes-ban, a Zsűri Nagydíját kapta meg. Személyes hangú, hiteles történelem-óra – hiánycikk ma az efféle. Az átkos ötvenes évek, belülről és felülről.

Mark Ruffalo össze fog jönni Reese Witherspoonnal. Ha igaz volna… (TV2, 21.30), akkor. Ha nem igaz, akkor nem tudom. Romantikus komédia lesz ez, mely a kényszerű együttélés nehézségeiről szól egy nő és egy férfi között. A problematika nagyjából ugyanaz, mint a “létezik-e barátság férfi és nő között?”, csak itt a kezdetekben még barátságról sem lehet szó. Együttélés, kényszerűen. A vége természetesen borítékolható.

A mai nap szellemiségéhez talán legjobban a forradalom “utóéletéből” merítő, A berni követ (m5, 21.35) című film passzol. Az izgalmas, talán legjobban történelmi thrillerként megfogható film – főszerepben Kulka Jánossal, Kádas Józseffel (a képen ők láthatók), Szabó Kimmel Tamással és Szikszai Rémusszal – egy 1958-ban megtörtént eseményt mesél el, melynek során két ismeretlen fegyveres hatolt be a Magyar Népköztársaság berni nagykövetségére… (Bővebben)

A még későbbi “utóéletéhez” viszont A Keresztapa 3. (Paramount Channel, 22.00), amiről nekem mindig az jut eszembe, hogy ez a gigászi mű valójában a világ legjobb szappanoperája. Vagy az, hogy ami tökéletesen működik vérdrámaként, egyben önmaga paródiájaként is, az egészen biztosan remekmű. Ma este -minden előzmény nélkül- egyenesen a harmadik részhez érkezünk, amiben Michael (Al Pacino) már öreg, fáradt, és a fiában, Vincentben (Andy Garcia) van a Cég (tehát a Család) jövője. Az álmatlanságban szenvedők újranézhetik.

Ezalatt Paul Haggis Elah völgyében (Filmcafe, 22.30) című darabjában egy “csillagsávos lobogóhoz és az országalapító atyák szelleméhez” végletesen hű apa (Tommy Lee Jones – aki ezért az alakításért Oscarra is jelölték) jár utána állítólag kötelességteljesítés közben eltűnt fia ügyének, de közben -míg a rejtélyek száma egyre nő- élete addigi irányát gyökeresen megkérdőjelező dolgokra derül fény. A film egyszerre izgalmas thriller és elgondolkoztató dráma. (Ha nem láttuk volna már mostanában… – bár ez szokásosan érvényes szinte az összes ajánlott filmre. Viszont lehet repetázni, illetve, “egy újszülöttnek minden vicc új”.)

Náci zombik (Film Mánia, 22.40). Itt vannak ők is, jönnek elő mindenhonnan.

Will Smith viszont megküzd velük a Legenda vagyokban (RTL Klub, 22.50), ráadásul még egyfajta receptet is ad a túlélésre, ha netán valamelyik idiótának megremegne az ujja azon a nagy, piros gombon.

Két fiatal srác a Mississippi deltájában töltik “kamaszkoruk legizgalmasabb nyarát”. Az igen markáns művekkel jelentkező Jeff Nichols lassú, hömpölygő, kissé balladisztikus hatású, igen fílinges, hangulatos Mud (Prime, 22.55) című drámája kulcsszerepében a remek formát futó Matthew McConaughey-t láthatjuk.

A Maraton életre-halálra (m2, 23.15) egy régimódi, ám ettől még igen remek krimi, melyben Dustin Hoffman (aki itt egy egyetemista futóbajnok) és Roy Schreider (a bátyja, látszólag olajkereskedő, valójában CIA ügynök) egy öreg, náci rohadékot (Sir Lawrence Olivier) üldöznek, aki a történet idején már dél-afrikai gyémántkereskedő.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!