Miután jól kiünnepeltük magunkat, a finomabb lelkű, romantikára fogékony nézőkhöz szól Jane Eyre (m5, 18.45/23.05) története, Charlotte Bronte kosztümös, romantikus klasszikusának pasztellszín adaptációja, Michael Fassbenderrel és a csinosan csúnyácska Mia Wasikowskával a főszerepekben. (Bővebben)
Akik viszont dühösek maradtak, azoknak itt van A hazafi (film+, 20.10), aki ki is lehetne más, mint a kegyetlen, rettenthetetlen, kiismerhetetlen, engesztelhetetlen Mel Gibson, ezúttal Roland Emmerich 164 perces, amerikai függetlenségi háborús eposzában. (Ui.: Tetszettek volna forradalmat csinálni.) Békés parasztember ő, aki vállát vonja a háború hírére, ő családját akarja csupán eltartani. Hagyják őtet békén. A legnagyobb fia (Heath Ledger) keblét azonban forradalmi hév feszíti, s hogyha kell, halni is mer a hazáért, a szabadságért, a függetlenségért. A háború azonban igen csúnya dolog, amit a harcra tüzelő röpiratok rendre el is hallgatnak, a fiú is besokall és dezertál a seregből. Az otthonmaradó öccse próbálja megvédeni, de az ostor rajta csattan. Immár az apának is ott kell hagynia az eke szarvát, szemében őrült láng gyúl, kérges tenyere fegyvert markol… A végén természetesen magasan leng a csillagsávos lobogó és megtanulhatjuk azt is, hogy senki nem lehet független saját nemzete függetlenségi háborújában.
A Mike Nichols rendezte Közelebb (Filmcafe, 20.35) című szerelmi négyszög viszont tipikus bulvárdarab (játszották nálunk is színpadon), a szó jó, egyszersmind rossz értelmében; egyben óriási ziccer a látványos jutalomjátékra olyan színészeknek, mint Julia Roberts, Natalie Portman, Jude Law vagy Clive Owen, akik élnek is az adódó lehetőséggel. (Bővebben)
Michael Douglas, Robert De Niro, Morgan Freeman vagy Kevin Kline akkor is érdekes, ha például csak a telefonkönyvet olvassák fel… Azt is megnézné a világon néhány tízmillió ember. Még ha egyenként tennék ezt, talán akkor is… (Persze, lehet hogy azon már elgondolkoznának néhányan, hogy az a Kline, az melyik is?) Valójában a Last Vegas (RTL Klub, 20.50) sem sokkal érdekfeszítőbb történet, mint egy telefonkönyv, mégis megnézte már több Magyarországnyi közönség: négy, enyhén, de inkább fokozott mértékben romos tata, mintegy utolsó nekirugaszkodásként, elmegy mulattírozni Las Vegasba. (Bővebben)
Az utolsó dobás (Viasat3, 21.00) viszont egy jó közepes thriller, amiben egy velejéig korrupt, szerencsejáték- és sportfogadásfüggő zsarunak (Nicolas Cage) kellene egyszer csupán a “fizetéséért” tennie a dolgát: egy profiboksz-gálán merénylet áldozata lesz a védelmi miniszter és a merénylő még a stadionban van. Brian De Palma írta és rendezte ezt a filmet.
Megnézhetjük A belső embert (Viasat6, 21.00) is, ami viszont egy bankrablós-túszejtéses szajréfilm, ám annak igen korrekt, szórakoztató és helyenként még izgalmas is, nem kicsi csavarral a végén. Rendezte Spike Lee, főszerepli Denzel Washington, Jodie Foster és Clive Owens. (Bővebben)
A Csoda olasz módra (m3, 21.00), avagy “Vészhelyzet” á la italiano, egy mára már kissé poros, ám ettől még bőven vérbő, nagyhangú, csiricsáré purparlé, egy igazi, hamisítatlan olasz komédia, Nino Manfredivel.
Vagy választhatjuk a Jóban-rosszbant (Galaxy, 21.00) is, amit a hasonló című magyar szappanoperával, illetve egy angol éjszakai taxis komédiával téveszthetünk össze – holott úgy tűnik, ez egy hollywoodi dráma, mely Hollywood belsejének luxusnyomoráról villant fel pát maró hatású(nak szánt) képet, valódi hollywoodi szereposztásban: Jennifer Jason Leigh, Kevin Kline, John C. Reilly, Gwyneth Paltrow, Sadie Frost és Jennifer Beals adjál a filmbeli parti közönségét, melyen mindenki jól szórakozik – a másikon.
Mészáros Márta Napló gyermekeimnek (Duna, 21.30) című drámájáról elég annyit elmondani, hogy 1984-ben, Cannes-ban, a Zsűri Nagydíját kapta meg. Személyes hangú, hiteles történelem-óra – hiánycikk ma az efféle. Az átkos ötvenes évek, belülről és felülről.
Mark Ruffalo össze fog jönni Reese Witherspoonnal. Ha igaz volna… (TV2, 21.30), akkor. Ha nem igaz, akkor nem tudom. Romantikus komédia lesz ez, mely a kényszerű együttélés nehézségeiről szól egy nő és egy férfi között. A problematika nagyjából ugyanaz, mint a “létezik-e barátság férfi és nő között?”, csak itt a kezdetekben még barátságról sem lehet szó. Együttélés, kényszerűen. A vége természetesen borítékolható.
A mai nap szellemiségéhez talán legjobban a forradalom “utóéletéből” merítő, A berni követ (m5, 21.35) című film passzol. Az izgalmas, talán legjobban történelmi thrillerként megfogható film – főszerepben Kulka Jánossal, Kádas Józseffel (a képen ők láthatók), Szabó Kimmel Tamással és Szikszai Rémusszal – egy 1958-ban megtörtént eseményt mesél el, melynek során két ismeretlen fegyveres hatolt be a Magyar Népköztársaság berni nagykövetségére… (Bővebben)
A még későbbi “utóéletéhez” viszont A Keresztapa 3. (Paramount Channel, 22.00), amiről nekem mindig az jut eszembe, hogy ez a gigászi mű valójában a világ legjobb szappanoperája. Vagy az, hogy ami tökéletesen működik vérdrámaként, egyben önmaga paródiájaként is, az egészen biztosan remekmű. Ma este -minden előzmény nélkül- egyenesen a harmadik részhez érkezünk, amiben Michael (Al Pacino) már öreg, fáradt, és a fiában, Vincentben (Andy Garcia) van a Cég (tehát a Család) jövője. Az álmatlanságban szenvedők újranézhetik.
Ezalatt Paul Haggis Elah völgyében (Filmcafe, 22.30) című darabjában egy “csillagsávos lobogóhoz és az országalapító atyák szelleméhez” végletesen hű apa (Tommy Lee Jones – aki ezért az alakításért Oscarra is jelölték) jár utána állítólag kötelességteljesítés közben eltűnt fia ügyének, de közben -míg a rejtélyek száma egyre nő- élete addigi irányát gyökeresen megkérdőjelező dolgokra derül fény. A film egyszerre izgalmas thriller és elgondolkoztató dráma. (Ha nem láttuk volna már mostanában… – bár ez szokásosan érvényes szinte az összes ajánlott filmre. Viszont lehet repetázni, illetve, “egy újszülöttnek minden vicc új”.)
Náci zombik (Film Mánia, 22.40). Itt vannak ők is, jönnek elő mindenhonnan.
Will Smith viszont megküzd velük a Legenda vagyokban (RTL Klub, 22.50), ráadásul még egyfajta receptet is ad a túlélésre, ha netán valamelyik idiótának megremegne az ujja azon a nagy, piros gombon.
Két fiatal srác a Mississippi deltájában töltik “kamaszkoruk legizgalmasabb nyarát”. Az igen markáns művekkel jelentkező Jeff Nichols lassú, hömpölygő, kissé balladisztikus hatású, igen fílinges, hangulatos Mud (Prime, 22.55) című drámája kulcsszerepében a remek formát futó Matthew McConaughey-t láthatjuk.
A Maraton életre-halálra (m2, 23.15) egy régimódi, ám ettől még igen remek krimi, melyben Dustin Hoffman (aki itt egy egyetemista futóbajnok) és Roy Schreider (a bátyja, látszólag olajkereskedő, valójában CIA ügynök) egy öreg, náci rohadékot (Sir Lawrence Olivier) üldöznek, aki a történet idején már dél-afrikai gyémántkereskedő.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: