Mit nézzünk ma a tévében?

Csütörtök, június 1.

Ha igaz volna… (Paramount Channel, 21.00) Mark Ruffalo összejön Reese Witherspoonnal. Ha nem igaz, akkor nem tudom. Romantikus komédia lesz ez, mely a kényszerű együttélés nehézségeiről szól egy nő és egy férfi között. A problematika nagyjából ugyanaz, mint a “létezik-e barátság férfi és nő között?”, csak itt a kezdetekben még barátságról sem lehet szó. Együttélés, kényszerűen. A vége természetesen borítékolható.

 

 

 

Akár nyaralási ajánlatként is jól jöhet egy kis Napsütötte Toszkána (SuperTV2, 21.00), ami ma este mi lenne más, mint egy romantikus komédia. Diane Lane játssza azt a sikeres, ám boldogtalan írónőt, akit barátnője egy toszkánai utazással lepi meg, pihenési és regenerálódási célzattal. Az írónőnek azonban annyira bejön Toszkána, hogy hagyja a régi életét Amerikában és megveszi azt az ódon házat, ahol pihen… (Akár erre is mondhatná Woody Allen, hogy “Ha minden ilyen ilyen flottul menne!”, mi?)

Thomas Vinterberg 2012-es darabja, A vadászat (Film Mánia, 21.00) sokat ment nemrégiben a tévében, de ma is ez a legjobb film. Európa Filmdíj a forgatókönyvnek, Cannes-ban Legjobb férfialakítás díja Mads Mikkelsennek, Golden Globe-, Oscar- és egyéb jelölések jogosak: ez egy hibátlan, brutális erejű, állásfoglalásra késztető, provokatív dráma az igazságról és a hazugságról. (Bővebben)

Én talán még jobban is szeretem Woody Allen újabb keletű, néha komor, néha szinte kisrealizmusba hajló, ám még mindig szellemes drámáit, mint a legendás, agyonidézett korábbi vígjátékait; a ma esti Füles (m5, 21.10) varázslatos darab valahol félúton van a kettő között, ráadásul már domborít benne Scarlett Johansson is (lásd a képen, Woodyval). (Bővebben)

Elek Judit saját, 1964-ben megjelent -gyanítom, életrajzi ihletű- regényéből írta az Ébredés (Duna, 23.40) című filmet, melynek számomra -a priori- az volt az igazi tétje, hogy Kern András (Apa) hogyan fog mutatni miskolci kohászként, valamint Hernádi Judit (Anya) mennyire lesz képes az ő alapvetően komikus fizimiskájával drámai szerepet játszani? Nos, engem mindkettő meggyőzött. A történet -koncepciós perek, lefokozás, vidékre száműzés, anya halála, nevelőszülők, első szerelem- markáns, egyedi jegyeket nem hordoz magán, viszont talán éppen így hiteles, igazi. Szép, nőies film – bár kicsit hosszabb, mint amennyi benne van.

Szerda, május 31.

Victor Hugo klasszikus regényével, a Nyomorultakkal (Film Mánia, 21.00) kezdünk, amit ezúttal Claude Lelouch firkált meg 1995-ben. Jean Valjean megindító történetét az idős mester a második világháború idejébe helyezte át, ahol egy hajdani bokszbajnok, ma teherautósofőr (Jean-Paul Belmondo – a képen) éppen a nácik elől menekülő zsidókat ment autóján. Az egyszerű, de nemes lelkű teherautósofőr a családtól hall először Valjean figurájáról, akinek sorsa nagyon megragadja őt, ám hamarosan saját bőrén is kénytelen megismerni a nyomorultak sorsát. Lelouch izgalmas parafrázisa nem szolgai felmondása Hugo történetének, inkább továbbgondolása annak. Azonban az eredmény így is egy felemelő, veretes mű (az ehhez méltó hosszal: 168 perc), melyben mellékszerepekben a francia film olyan nagyságait láthatjuk, mint élete egyik utolsó szerepében Jean Maraist, vagy például a zseniális Annie Girardot-t.

 

 

 

Törvényszéki héják (Story4, 21.00) még régebbi darab (1986-ban mutatták be), viszont imádom ezt is (és nem azért, mert régen minden jobb volt). Debra Winger bája, valamint Elmer Bernstein régimódi, mégis izgalmas zenéje repíti ezt a szórakoztató tárgyalótermi drámából krimibe (s vissza) forduló, romantikus vígjátékot, amiben Hollywood legjobb hagyományai sorjáznak. Robert Redford igazi sztár: nemcsak csillog, de energiája is van, Ivan Reitman rendező pedig bravúrosan keveri a műfajokat, látszik, hogy minden a kisujjában van – még a kissé gagyi sztori sem zavarja.

A Túl mindenen (Mozi+, 21.00) viszont F.Gary Gray -előbbiekhez képest nyeretlen kétéves- filmje, mely igen ügyesen sző drámai szálakat egy bosszútörténetet feldolgozó akció-krimibe: egy már mindenen túl lévő, feleségét is elvesztő kemény zsaru veszi fel a harcot a drogmaffiával. Közhelyes sztori, de a film nézhető, Vin Diesellel a főszerepben. (Bővebben)

Willard Carrol szerzői filmjének (ui. írta&rendezte), a Szeress, ha tudsz!-nak (Filmcafe, 21.00) témája könnyen kikövetkeztethető a címből: képesek vagyunk-e szeretni (vagy nem szeretni) egymást ebben a mai, modern, rohanó társadalomban? Tizenegy pár történetét követjük nyomon az igen jól megírt, szórakoztató, de azért még bőven okos filmben, akiket Hollywood színe-java kelt életre (pl. Angelina Jolie, Ellen Burstyn, Gillian Anderson, Gena Rowlands  vagy Madeleine Stowe a női szakaszban, illetve Dennis Quaid, Anthony Edwards, Sean Connery vagy Ryan Philippe a férfiban, mások mellett).

Ezzel szemben Az ördög maga (AMC, 22.00) Brad Pitt, persze, egy veszélyes IRA terroristát alakítva. Magát csendes, szerény és igyekvő ír vendégmunkásnak kiadva húzza meg magát a kissé tutyimutyi New York-i zsaru (Harrison Ford) családjánál, aki sokáig nem fog gyanút… Ez húzósabb cucc lesz.

Romantikus komédia lesz az Áldatlan állapotban (TV2, 22.10), melyben Hugh Grant alakítja azt a léha, felelőtlen, csak az élet élvezetének és a karrier építésének élő férfit, akire előre nem sejtetett katasztrófazuhatag szakad, amint megtudja, hogy ifjú felesége (Julianne Moore) gyermeket vár. Láttuk már, de ha nem, akkor is láttuk már.

Steven Spielberg nagyszabású, szélesen áradó rabszolgasors-meséjében, az Amistadban (Duna, 22.25) Morgan Freeman kel harcra saját és népe igazáért (a címben szereplő név azé a hajóé, amelyen embertelen körülmények között Afrikából szállították Amerikába gyapotot szedni a fekete rabszolgákat) a gonosz, fehér Sir Anthony Hopkins, és még sokan mások ellenében. Ha nem irtózunk a ma már akár klasszikusnak is tekinthető spielbergi pátosztól, és hagyjuk magunkat a filmmel hömpölyögni (bele a késő éjszakába), akkor katartikus élményben lehet részünk.

Steven Spielberg a másik éjszakai opció is. Abszurdba hajló, de akár fájóan valóságos Terminál (SuperTv2, 23.30) című vígjátékában egy fiktív (bár nekünk túlontúl ismerős), kelet-európai ország polgára (Tom Hanks) vár éppen átszállásra egy repülőtéren, miközben hazája, annak rendje és módja szerint, felbomlik. Újsütetű hontalanként hősünknek abszurd helyzetek tömkelegével kell megküzdenie…

Kedd, május 30.

A legjobb film ma is Roman Polanski 2002-ben bemutatott, és egy év múlva 3 db. Oscar-díjjal (Legjobb rendező, Legjobb adaptált forgatókönyv, és a Legjobb férfi színész) jutalmazott alkotása, A zongorista (Paramount Channel, 23.00) lesz. 1939, Varsó. Wladyslaw Szpilman zongoraművész (Adrien Brody) egy lemezstúdióban dolgozik, amikor bombázni kezdik a várost. A felvétel félbeszakad, Wladyslaw hazatér. Otthon zsidó szülei és testvérei azon vitatkoznak, hogy mit vigyenek magukkal, ha a növekvő náci fenyegetés miatt menekülniük kell Varsóból. Wladyslaw azonban nem akarja elhagyni a várost, mert imádja azt, legalább annyira, mint Dorotát (Emilia Fox), a fiatal csellistát… A mély, valóságban megtörtént dráma egyszerre szól a szerelemről, a hazaszeretetről, a felelősségvállalásról és a művészet hatalmáról.

 

 

 

A tengervízhez meglehetősen szoros kötődéssel bíró Wolfgang Petersen rendezte a Viharzóna (Film+, 21.00) című, az előzetes várakozásokkal szemben egyáltalán nem olyan katasztrofális katasztrófafilmet, melyben két halász (George Clooney és Mark Wahlberg – a képen) megy ki ócska bárkáján a háborgó tengerre, minden ezt nem ajánló időjárás-jelentés ellenére, egy bombasztikus, ám igen fatális végű halásztúrára.

És maradjunk ennyiben.

Hétfő, május 29.

A mai nap estéjére az első ajánlat A következő három nap (Film+, 20.50) című “családi” thriller. A filmet rendező Paul Haggis ezúttal is fogós kérdést tesz fel: szabad-e gyilkolni rossz embereket, hogy ezzel jó embereknek segítsünk? A választ szerencsére nem rágja a szánkba, és ez jó. Nekem kifejezetten tetszett, ahogy a rendőrség szerepelt ebben a börtönből ártatlanul elítéltet szöktetős sztoriban, még akkor is, ha egy szigorúbb dramaturg az egészet kihúzta volna a francba. Szerintem viszont éppen ezzel lett érdekes a film… Feltűnő azonban, hogy Russell Crowe mennyire egysíkúan, fáradtan játszik.

 

 

 

Egy telefonos segélyközpont operátora a főszereplője A hívás (Cool, 21.00) című, mai másik thrillernek (Halle Berry), aki egy este kétségbeesett hívást kap egy tinédzsertől (Abigail Breslin), akit éppen elrabolnak. A hívás megszakad, a hívó félnek nyoma vész, de az operátor egy korábbi, ehhez hasonló esetéből kiindulva saját maga kezd el nyomozni…

Diane Keaton ezalatt amolyan tyúkanyóba oltott anyatigrist alakít a Férjhez mész, mert azt mondtam (Filmcafe, 21.00) című romantikus komédiában, aki azt hiszi magáról, hogy csakis ő tudja a tutiságot pasiügyben, és azt rendszeresen meg is osztja három lánya közül azzal, amelyik éppen előtte van. A legidősebb, Maggie (Lauren Graham) bölcs mosollyal hallgatja ezeket, hiszen pszichológus. Mae (Piper Perabo), a középső tettetett kíváncsisággal figyeli a tanácsokat, hiszen ő úgy van a pasikkal, hogy reggelre egy, ebédre egy másik, vacsorára egy harmadik, és aztán kell egy negyedik az éjszakára is… A legkisebb Milly (Mandy Moore), aki viszont valóban védelemre és tanácsokra szorulna, viszont nem feltétlenül olyanokra és akkor, amikor azt, és ahogy anyu tálalja…

Diane Keatont nézhetjük a mai másik romkomban is. Az Ébredj velünk (TV2, 22.10) című, televíziós berkekben játszódó történetben egy reggeli híradó sztárbemondóját alakítja, aki útjában áll a fiatal, lelkes és feltörekvő szerkesztőnek, akit Rachel McAdams alakít, mivel az mindenáron össze szeretné boronálni őt régi vetélytársával, és ki tudja még mijével, a kiállhatatlan modorú veterán hírolvasóval (Harrison Ford). (A képen Diane és Harrison)

Éjszakára újra Ilyenek voltunk (Duna, 23.05), melyben a konzervatív, könnyelmű és gazdag szépfiút (Robert Redford) megragadja a folyton agitáló, baloldali csoporttársnőjének, Katie-nek (Barbra Streisand) temperamentuma az egyetemen. Egymásba szeretnek, összeköltöznek, de eltérő természetük és társadalmi státuszuk szétválasztja őket, noha mélyen, legbelül örökké egymáséi maradnak.

Vasárnap, május 28.

Ma is Jack Nicholsonnal kezdünk, aki ezúttal egy betegesen mániákus, embergyűlölő és zsigerileg kekec irodalmárként lesz szerelmes Helen Huntba, a bájos pincérnőbe. Egy Oscar járt is neki érte, egy pedig Jacknek is. Lesz ez még így se! (AMC, 19.30)

 

 

 

Aztán. Csak egy lövés (m3, 19.45) éri Mike Nichols 1991-es drámájában a Harrison Ford alakította nagymenő ügyvédet, aki azonban ennek “köszönhetően” megbénul és teljes amnéziába kerül. Mindent, saját magát is újra meg kell tanulnia, de közben egyáltalán nem tetszik neki az a fickó – aki éppen saját maga volt a lövés előtt. Rrrromantikus filmdráma lesz ez, hiszen ott a stáblistán Annette Bening neve is…

Nyilván valami hasonló dologba kívánt belekapni az Őrült szív szétcsúszott countryzenész-sztorijával magának igen komoly nevet szerzett Scott Cooper 2013-as filmjében, mint amivel Michael Cimino is beírta magát a filmtörténelem nagykönyvébe. A harag tüze (RTL+, 21.00) azonban messze van A szarvasvadásztól, még ha több motívuma alapján lehetne akár annak második része is. Fontos elem itt is a háborús trauma feldolgozhatatlansága, a vadászat, sőt, a szarvasvadászat motívuma, a markáns társadalomrajz és környezetábrázolás, komoly színészeket (Christian Bale, Willem Dafoe, Casey Affleck, Woody Harrelson, Forest Whitaker…) láthatunk a különböző szerepekben; maga a cselekmény azonban már sokban eltér és a végkifejlet sem annyira összetett. (Bővebben)

De ma is nézhetjük Tom Cruise-t, ki tudja hányadszorra Az utolsó szamurájban (Viasat3, 21.00), amint polgárháborús hadi tapasztalatait áruba bocsájtva kap állást a XIX. századi Japánban: modernizálnia kell a szamurájhagyományokra épülő, ókonzervatív bushido erkölcsiségen alapuló japán hadsereget. Persze, Edward Zwick bő két és fél órás, olykor igen látványos filmjében történik azért ennél több is… (Bővebben)

Johnny Deppet is láthatjuk ma, ráadásul Betépve (Viasat6, 21.00), ami ezúttal egy élmény lesz. Ted Demme remek filmje egy tökéletesen hétköznapi srác életrajza, aki egy hirtelen ötlettől vezérelve az egyik legnagyobb amerikai kokainimportőrré küzdötte fel magát, még régen, valamikor a diszkógömbös hetvenes években.

Az ausztrál Egyenesbe jövünk (Galaxy, 21.00) sem érdektelen darab, bár a sztori, első blikkre, ugyan nem tűnik valami nagy etwasnak: egy fickó (Sam Worthington) szabadul éppen a sittről, olyan tervekkel, hogy új életet kezd. Odakint, a szabadban azonban rádöbben, hogy vannak még elvarratlan szálak és meg is kéne élni valamiből… Ismert arc/jó színész még a történetben Timothy Spall, vagy a karakteres alakításáért sokféle elismerésben részesült David Wenham. Magyar vonatkozás is akad, hiszen az egyik mellékszerepben Joe Bugnert, azaz Bugner Józsit, hajdani nehézsúlyú ökölvívó Európa-bajnokunkat láthatjuk, aki annak idején még Joe Frazierrel és Muhammad Alival is bunyózott. Életszag, igazság, vagányság.

Lesz megint az Egy különc srác feljegyzései (The Perks of Being a Wallflower) (Filmcafe, 21.00) is. Stephen Chbosky saját bestsellerének filmváltozatát rendezte meg, melyben a kamaszkor “túlélésének” agyonbeszélt, ám mégis a maga cizelláltságában elmondhatatlan nehézségeiről mond el egy történetet. (Bővebben)

A láthatatlan gyerekek, vagyis az Isten bárányai (m2, 21.10) az UNICEF és a Világélelmezési Program projektjeként született, nagyon ismert (Emir Kusturica, Spike Lee, Jordan Scott, Ridley Scot, John Woo) és kevésbé ismert (Mehdi Charef, Kátia Lund, Stefano Veneruso) rendezők rövidfilmjeit fogja egy csokorba. A feladat: bemutatni a világ különböző pontjain élő gyerekek életét, olyan gyerekekét, akikről sosem fogunk hallani, mert túlságosan mélyen vannak ahhoz, hogy a hangjuk elérjen hozzánk. Ez a szkeccsfilm őket kívánja “megszólaltatni”.

Gondolom, nem meglepő, hogy a jelenkori ex-jugoszláv filmművészet alapanyagát szinte kivétel nélkül a délszláv konfliktus szolgáltatja, hiszen a túlélők még ma is élnek és szinte nincs olyan szerb, horvát, bosnyák és albán család, melynek ne lennének háborús mártírjai. Nem meglepő így az sem, hogy ott nem lehet mellébeszélni, hiszen mindenki tudja, a saját családi legendáriumából, sőt, sokszor saját emlékeiből, hogy milyen volt szemben állni a gyerekkori haverral, a szomszéd bácsival, a sarki kocsmárossal, aki csőre húzott Kalasnyikovval célzott az illető mellkasára vagy akár látni ugyanezek szemében a páni rémületet, amikor a te kezedben volt a fegyver… Srđan Golubović szerb-horvát-szlovén és EU koprodukcióban készült Templom a dombon (m5, 21.20) című igen erős filmje is egy megtörtént eseményt mesél el, melyben megrázó erővel sűrűsödik egyetlen drámai ponttá (a képen jelenet a filmből) az egész érthetetlen és értelmetlen háború. (Bővebben)

Egyszer régen láttam egy finn drámát, aminek az volt a címe, ha jól emlékszem, hogy ‘Bűnről dalol a föld’. Sokat mond a filmről, hogy nem nagyon emlékszem többre, minthogy kb. ketten néztük az 500 fős teremben és hogy nem nagyon történt benne semmi, azon kívül, hogy a sárban tapicskoló, hideg finn nyárban egy tanyán Mikka szólongatta Marijkát, vagy fordítva. Nyilván volt benne bűn is, meg tán bűnhődés is, de valahogy nem került bele a feledhetetlen filmek közé. A színészként meglehetősen elismert, ausztrál Russell Crowe rendezését, az Akihez beszél a földöt (Duna, 21.55) is gyorsan el fogjuk feledni, ugyanis itt bár meglehetősen kacskaringósan kanyarog a cselekmény keresztül a földgolyón, igazából nem jut(unk általa) sehová… (Bővebben)

Viszont A titkos ablak (AMC, 22.00) egy egészen kompakt kis thriller ma estére. Johnny Depp (itt) egy alkotói válságban leledző egykori bestsellerírót alakít, aki egy hegyi vadászházban magányosan elvonulva próbálja megírni az irodalmi életbe való visszatérését jelentő új regényét. Egy nap valaki (John Turturro) bekopog az ajtón, és azt állítja, hogy az író tőle lopta egyik korábbi sikerének ötletét… Ehhez az alapszituációhoz hozzájön még, hogy a filmet Stephen King írta, (nem, nem önéletrajzi elemek felhasználásával! :) ), akkor nagyjából belőhetjük, hogy mi vár ránk: fokozódó lelki terror, növekvő szuszpenz, némi paranoia és egy kis borzongás.

Chery Strayed valós, 1800 kilométeres, magányos zarándokútját elmesélő bestselleréből készült a Vadon (SuperTV2, 23.30) című film, mely azt mutatja be igen jól szerkesztett narrációban és szép, látványos képekben, hogy egy vad lány hogyan tud megszabadulni a vad természet kihívásai által korábbi szex- és drogfüggésétől, szeretett édesanyja elvesztéséből, illetve korábbi, félresikerült szerelmeiből. Reese Whiterspoon egyszemélyes show-ja a film, aminek erős, dráma jelenléttel adja meg a súlyát. Műkedvelő, illetve kezdő túrázóknak is erősen ajánlott a megtekintése, oktatási, de akár szórakoztatási céllal is.

Jön még éjszakára A szív hídjai (Prime, 23.35) is, egy megható, ám rettenetesen édes, majdhogynem ragadós romantikus mese, ergo akárhányszor bele tudunk ragadni. A vidéki szépasszony (Meryl Streep) magányosan tördeli kacsóit otthonkájába, míg férje és gyermekei valahol messze vásároznak, amikor egy kissé érdes modorú, magányos férfi (Clint Eastwood) kopogtat be a kertkapun. Satöbbi-satöbbi.

Szombat, május 27.

…hát Tom Cruise-t, például. Addig is azonban először Matthew McConaughey-t, aki a Michael Conelly-regényből adaptált Az igazság ára (RTL II, 20.00) című izgalmas tárgyalótermi dráma főszerepét alakítja. A film amúgy azzal a meglehetősen kényelmetlen kérdéskörrel játszik el, hogy mi van akkor, ha a vádlottról (Ryan Philippe) biztosan tudja az ügyvédje (őt játssza Matyi), hogy ártatlan és meg is tesz mindent ennek bebizonyítására, a vádnak azonban olyan megdönthetetlen, bár nyilvánvalóan hamis bizonyítékai vannak, hogy a vádlottat elítélik? Illetve, mi van akkor, ha az ügyvéd tudja, hogy bűnöst véd, de mégis mindent el kell követnie felmentéséért? (Bővebben)

 

 

 

De már jön is a Top Gun (Duna, 20.30), végre az itt még igen hamvas Tom Cruise-zal, a cukifiúval (lásd a képen), aki ugyebár renitens vadászpilóta ebben a filmben, aki úgy hasítja az eget, hogy közben rózsaszín szívecskék szállnak utána…

A holnap határa (Film+, 20.50) a mai következő Tom Cruise-film, egy sci-fi akció, mely azonban nem igazán szól többről, minthogy Tomi újra legyőzi a nagy, gonosz Xenut, s a végén övé a fele királyság és a királylány is (aki nyilván feltűnik majd a történetben). Az általam érthetetlenül, egyesek által revelációkén körberajongott dramaturgia sem több a Doom, Duke Nukem és más FPS-játéknál ismeretes “örökélet-kód” által kínált lehetőségek viszonylag kreatív kihasználásánál: így tényleg látványosan meg lehet oldani bármilyen konfliktust, mármint így, a mesékben. Addig kelek újra életre, míg meg nem oldom a problémát, ergo, nem teljesítem a pályát. NEM kaland ez így egy komoly embernek.

A Mission Impossible utolsó részét, a Titkos nemzet (SuperTV2, 21.00) címűt viszont még én sem láttam (bár lehet, hogy csak én nem láttam… 😀 ), azonban semmi kétségem nincs, hogy ez is éppen olyan lesz, mint amilyenek az előbbiek is voltak: látványos, izgalmas akciófilm, melyben Tom Cruise esik, kel, fut, lő, repülőbe kapaszkodik, stb. De mára ennyit róla.

A bakancslista (Viasat3, 21.00) című filmnek a megtekintése viszont ott kell legyen mindenkinek a bakancslistáján. A lélekemelő történet két főszereplője Morgan Freeman és Jack Nicholson, akik itt éppen halálos beteget játszanak, akik azért még nem teljesen adták fel. E film a könnyedebb részén ragadja meg a könyörtelen elmúlás komor témáját.  (Bővebben)

Az általam ismeretlen Vékony jég (Galaxy, 21.00) sztorija annyira hogyismondjamcsakmilyenizé, hogy kifejezetten érdekel: “Mickey Prohaska (Greg Kinnear), a kispályás biztosítási ügynök a nagy fogásról álmodozik, amely végre megadná neki a kezdőlökést ahhoz, hogy háta mögött hagyja a fagyos Wisconsint. Azonban Mickey ravasz terve egyik pillanatról a másikra dől dugába, mikor egy lobbanékony lakatos (Billy Crudup) kiveszi a kezéből az irányítást, és ezzel a tét is sokkal magasabb lesz, mint valaha is gondolta volna.” Ott van azonban még valahol Alan Arkin is, tehát – a színészek jók. Ennyi biztos.

A Peacemaker (Duna, 22.25) című atombomba-rablásos piff-puffban Nicole Kidman alakítja az atommag-hasadáshoz értő tudóst, George Clooney pedig a szuperkommandóst. Nem tudom, nekem ez annyira rosszul hangzik, hogy a film lehet, hogy pont ezért lesz vicces… (Állítólag láttam már, mert lepontoztam 5/10-re, de nem emlékszem belőle az égadta világon semmire.)

A Lopott szavak (Cool, 23.00) című thrillerben egy író arról ír egy regényt, hogy egy író talál egy kéziratot, amit kicsit átírva a saját nevén jelentett meg regényként, melyben egy író ellop egy regényt. Vagy valami ilyesmi… 🙂 Nem bírtam még végignézni. (Főbb szerepekben: Bradley Cooper, Jeremy Irons, Dennis Quaid)

Az Ígéret földje (RTL II, 23.20) című drámában a nagy, gonosz, csúnya palagázkitermelő tröszt rámenős, cinikus ügynökei (Matt Damon és Frances McDormand) egy elszegényedő kisváros farmerei alól vásárolnák ki földjüket a valódi ár töredékéért, de a pasast rabul ejti a hely, és a helyi tanítónéni (Rosemarie DeWitt) bája és szépsége, és közben rájön, milyen rossz céget szolgált eddig… Vaskos zöld propaganda, mondanám, ha alapvetően nem értenék egyet a film üzenetével. De ahogyan Gus Van Sant tálalja azt… Nos, az minimum zavarba ejtő, és akkor a legfinomabban fogalmaztam. 🙂

Ne szólj száj!-ban (SuperTV2, 23.45) ezalatt Michael Douglas egy gyermekpszichiátert játszik, akit egy igen betegnek tűnő, katatón, magába forduló, kommunikációképtelen lány (Brittany Murphy) kezelésével bíznak meg. A lány azonban tud valamit, amit a dokinak ki kell szednie belőle, különben időközben elrabolt kislányának komoly baja eshet. Satöbbi – nézhető thriller ez, se több, se kevesebb.

Péntek, május 25.

Tipikus pénteki szafaládé. Ha mégis a tévézős filmnézés mellett döntenénk, akkor először Egy becsületbeli ügyben (AMC, 19.15) nézhetjük meg Jack Nicholsont, ezúttal egy nagymenő tábornok, egy igazi pökhendi, arrogáns köcsög szerepében. Szerencsére, jön Demi Moore és Tom Cruise, akik jól letörik az arcát. Az amerikai tengerészgyalogosok között játszódó izgalmas, ám komoly, mély gondolatokat is felvető bírósági drámát Aaron Sorkin írta – nyilván ezért is remek mozi.

 

 

 

Viszont a Ne nézz vissza! (Film Mánia, 21.00) című thrillert semmiképpen ne nézd meg, ha kedves az életed, de még akkor se, ha esetleg Monica Bellucci-n vagy Sophie Marceau -on szívesen legeltetnéd a tekinteted… (Bővebben)

A Szemfényvesztők (Cool, 21.00) viszont már nyilván a könyökünkön jön ki, de ha mégsem, akkor ma van itt a lehetőség hogy pótoljuk: egy szó szoros értelmében bűbájos történet ez, melyben illuzionisták rabolnak bankot, ezt azt, sőt, még egy igen meglepő bosszútörténet is kibontakozik – a roppant fordulatos, trükkös és blikkfangos cselekményt azonban nem részletezném, hadd essen le az álla az ilyesmire hajlamosaknak. Elég komoly a lineup: Morgan Freeman, Michael Caine, Dave Franco, Mark Ruffalo, Jesse Eisenberg, Woody Harrelson… (Bővebben)

V, mint vérbosszú (Viasat3, 21.00) című film a Mátrixot is jegyző Wachowski-testvérek műhelyéből került ki. “(…) egyszerre kalandfilm, politikai thriller és antiutópia, amely a zsarnokságról, az elnyomásról, a média agymosásáról szól és azt vizsgálja, mi történik, ha egy diktatúrában az egyén a saját kezébe veszi a törvényt. “Ne kérdezz, ne kritizálj, ne is gondolkodj: a Párt mindent jobban tud” – üvölti a gonosz kancellár.” Hmmm…

A Szerelem a végzeten (FOX, 21.55) című romantikus komédiában viszont Kate Beckinsale lesz a partnere a kisfiúsan sármos John Cusacknak (lásd a képen). Mit is mondjak erről filmről? Milyen veszélyekre hívhatnám fel kegyes figyelmeteket? Talán, hogy vigyázzunk nagyon a kesztyűnkre? (Bővebben)

Egy jó ötlet kissé elpuskázott lehetősége ugyanekkor a Nyolc tanú (SuperTV2, 23.00) című film. Pete Travis rendező egy fiktív elnökgyilkosságot kíván nyolc különböző szemszögből elmesélni, aminek akciórészét viszonylag ügyesen meg is oldja, a neves színészi gárdával azonban sajnos nem igazán tud mit kezdeni (a szabadjára engedett színészek pedig szokás szerint, irtózatos ripacskodást rendeznek). Ráadásul ahogyan tisztul a kép, a film is menthetetlenül belesüllyed a középszerbe. Kár érte – de megtekintésre mégis érdemes ez a darab.

Mondjuk, a mostanában divatos idegenellenes pánikhoz pompásan passzol a dél-afrikai Neill Blomkamp annak idején igen nagy feltűnést keltett District 9 (Film+, 23.10) című sci-fije, mely talán bizonyos új aspektusokat is nyithat az erre eddig nem nyitott agyakban. (Bővebben)

Csütörtök, május 25.

Azt nem mondom, hogy a főnyereményt nyerjük meg Nicolas Cage-el, aki ezúttal a Sorsjegyesekben (Paramount Channel, 21.00) adja James Stewart állandó reinkarnációjaként a végletekig tisztességes, kiscserkész-erkölcsű, megbízható zsarut (férfit, családapát, stb.), akit egy nap mégis megkísért a szerencsétlenség: a kávézóban, ahol minden reggel elkölti reggelijét, ezúttal nem tudja honorálni a csinos pincérnő (Bridget Fonda) munkáját, mert nincs nála elég készpénz. A hölgy ráadásul különösen rossz napot fogott ki, link pasija az éjszaka zsebelte ki. A jó zsarunál azonban van egy kitöltött lottószelvény, így adja magát az ötlet, hogy felajánlja a hölgynek, hogyha nyer vele, a nyereményt megfelezik. Természetesen, a szelvény számait kihúzzák, a nyeremény pedig négymillió dollár. Ezzel így önmagában semmi baj nem lenne, legfeljebb egy film sztorijának lenne karcsú – a jó zsarut azonban otthon pénzéhes, zsörtölődő rossz felesége (Rosie Perez) várja, aki tudja, hogy a férje nyert. Így egy bájos és tanulságos romantikus komédia kerekedik ki ebből a kínos szituációból.

 

 

 

 

Woody Allen sötét, ködös londoni korszakának remek, szórakoztató és elbűvölő Match Point-jában (m5, 21.10) jó pasik lesznek szerelmesek jó csajokba (a képen Jonathan Rhys-Meyers és Scarlett Johansson), azonban és természetesen, baromira nem megy semmi sem flottul…

A Coen-testvérek állítják, hogy A félszemű című westernjükben (erről bővebben itt) Charles Portis 1968-as azonos című (True Grit) regényéhez nyúltak vissza, nem pedig simán lemásolták annak egy évvel későbbi, Henry Hathaway által rendezett és John Wayne címszereplésének Oscart is hozó első filmadaptációját, mely szintén A félszemű (m3, 21.25) címet viselte. A vicc és a tanulság kedvéért, ma alkalom nyílik összehasonlítani annak kulcsjeleneteit a Coenék filmjével (már, ha emlékszünk még rá 🙂 ).

Sir Anthony Hopkins ma egy idősödő CIA-ügynököt alakít a Rossz társaság (Duna, 22.25) című krimiben, aki önnön figyelmetlenségéből fakadóan elveszti társát, egy fontos akció közben. Társának azonban van egy ikertestvére (Chris Rock), aki jelenleg jegyüzérkedésből és alkalmi DJ-ként dolgozva tartja fenn magát, csillogó intelligenciáját a snell sakkpartikban éli ki a téren… Az öregnek nincs más választása, a lehetetlent kell megvalósítania: a szabadszájú, szakadt punkból kifogástalan titkosügynököt kell faragni, méghozzá kilenc nap alatt… (Bővebben)

Szerda, május 24.

Ismét láthatjuk Denzel WashingtonIdőzavarban (AMC, 20.00), aki még mindig egy floridai kisváros seriffje. Ez a film ugyanaz a film, ami egy időben majd minden héten lement, de amit lehet, hogy éppen ezért nem néztük meg sohasem… Viszont a mai talán pont alkalmas időpont erre a tisztességes, becsületes, középszerű, de azért még bőven nézhető, izgalmas krimire. Egy brutális kettős gyilkosság felderítése közben felfejtett szálak igen messzire vezetnek, de -némi meglepetésre- a seriff közvetlen közelében erednek.

 

 

 

Micsoda csapat (Paramount Channel, 21.00) tulajdonképpen egy feminista sportkomédia, melyben bevállalós hölgyek (pl. Geena Davis, Madonna, Lori Petty, és még sokan mások) csapnak bele a lecsóba. Bizonyos világháborús okok miatt elfogytak a férfiak az amerikai baseball-bajnokság csapataiból, ám the game must go on, és az otthon maradt sánta, béna, nyomorék, alkalmatlan, tápos, hadirokkant stb. férfiaknak baseball nélkül nincs életük. Egy vad ötlettől vezérelve azonban azt találják ki, hogy a hiányzó posztokat vállalkozó kedvű, ám a baseballhoz semmit nem konyító csajokkal töltik fel, ami értelemszerűen bőven tartalmaz előre nem látható buktatókat. Vicces lesz a film, egyben megható.

Korrekt film A Lyon-i banda (Film+2, 21.00) is, mely a Lyoniak nevű, a hetvenes években tevékenykedő francia bűnbandának “igaz” története, tekintve, hogy nem akárki, hanem Edmond ‘Momon’ Vidal, a banda fő szervezője és vezetője által megírt regény alapján készült, Olivier Marchal -szintén korrekt- rendezésében. A film és a regény hitelességét csak kevéssé árnyalja, hogy a valóságban Momon nem a vezetője, csupán utolsó, egyedül életben maradt tagja volt, így viszont már azt mond el róla, amit és ahogy akar… A film azonban, Gérard Lanvin (Momon) és Tchéky Karyo (Serge, Momon barátja, a banda másik vezetője a filmben) főszereplésével tudja mindazt, amit a nagy hollywoodi gengsztertörténetek tudnak. (Bővebben)

Victor Hugo klasszikusát, A Notre Dame-i toronyőrt (Story4, 21.00), pontosabban, annak 1995-ös filmváltozatát nem emlegetjük túl sokat mostanság. Amióta írom ezeket a tévéajánlókat (tehát vagy 7-8 éve éve), szerintem még nem láttam műsorban Michael Tuchner 150 perces (minisorozat-formátumban is fellelhető) dolgozatát, pedig Quasimodót, a torz arcú, púpos, ám menthetetlenül szerelmes toronyőrt Anthony Hopkins alakítja (lásd a képen), nyilván a tőle megszokott intenzitással. Természetesen, a tragikus szerelmi történet mindenképpen ajánlandó penzum, már csak a benne kulcsmomentumként megbúvó a másság kontra csőcselék aktualitása miatt is.

Gyakorolhatjuk azonban a helyes ritmusú szívmasszázst is, hiszen jön az Életben maradni (Stayin’ Alive) (m3, 21.20), az ezért Oscar-jelölést begyűjtő John Travoltával, valamint Cynthia Rhodesszal és Finola Hughuesszal.

Késő estére elképzelhető még az Ízek, imák, szerelmek (TV2, 22.10), egy alapvetően csajos film, mely szinte érzéki módon nyúl az inkább negyvenes korosztályt jellemzően érintő “na, most akkor eddig megvolnánk, de merre, s hogyan tovább?” problémához. Julia Roberts ezúttal elviselhető, Javier Bardem viszont félisten, punktum, vita nincs. Rajtuk kívül a mellékkarakterek, az ízléses magazin-fényképezés (a Bali-szigeti rizsmezők, a nápolyi pizza, stb.), valamint a banális, de éppen ezért eredeti és igazolhatóan hiteles lelki és érzelmi fordulatok miatt is lehet szeretni ezt a mozit.

Kedd, május 23.

Semmi… Ha mindenáron tévében szeretnénk filmet nézni, és sóherek vagyunk előfizetni valamelyik fizetős filmcsatornára, akkor ma este nézzük meg A mandzsúriai jelöltet (Paramount Channel, 21.00), a napokban elhunyt, komoly szakmai tekintélyű Jonathan Demme 2004-es drámáját, mely az utóbbi években nem igazán fordult elő magyar csatornákon. Én sem láttam még ezt a remek szereposztásban készült filmet, mely Richard Condon regénye alapján készült, illetve annak 1962-es filmes adaptációjának a remake-je. Az ismertető szerint “Bennett Marco kapitány (Denzel Washington) és Raymond Shaw őrmester (Liev Schreiber) együtt szolgált az Öböl-háborúban. A kuvaiti sivatagban támadás érte a szakaszukat és csak Shaw őrmesternek köszönhetik, hogy életben maradtak, akit hőstettéért Becsületrenddel tüntettek ki. Tíz évvel később Shaw elképesztő gyorsasággal halad felfelé a politikai ranglétrán anyjának, a nagyhatalmú szenátornak (Meryl Streep – a képen Denzel Washingtonnal) a közbenjárásával. Marcót viszont rémálmok gyötrik, amelyek a kuvaiti akcióval állnak kapcsolatban. Azon töpreng, hogy Shaw talán nem is az a dicsőséges hős, akinek mindenki hiszi. Megpróbál kapcsolatba lépni vele.” Meglátjuk, ha még nem láttuk.

 

 

 

Elsősorban azok figyelmébe ajánlanám Scarlett Johansson mai tanácsait, amit az Egy bébiszitter naplója (SuperTV2, 21.00) című romantikus komédiában hoz tudtunkra, akik vagy akiknek hozzátartozói éppen nem találnak munkát friss diplomásként, viszont irigykedve nézik azokat, akiknek viszont látszólag sikerült az élet.

A Nincs alku (Mozi+, 21.00) című, igen feszült túsztárgyalós drámában viszont a Samuel L. Jackson által alakított zsarut vádolják gyilkossággal és sikkasztással, természetesen igaztalanul, aki emiatt érzett jogos felháborodásában túszul ejti közvetlen kollégáit. A helyzet feloldására a szomszéd körzetből hívnak egy hivatásos túsztárgyalót (Kevin Spacey), aki fel is veszi a dolgok fonalát, azonban ugyanarra a következtetésre jut, mint a túszejtő: valakik csak rá akarják kenni a dolgot. Ez viszont biztosan egy húzósabb darab.

Éjszaka nézhetjük például John Madden kissé döcögős, de azért még bőven érdekes MOSZAD-os kémkrimijét, Az adósságot (SuperTV2, 23.20) is, mely nagy részben Budapesten forgott rengeteg hazai (magyar) színész statisztálásával és Helen Mirren főszereplésével. (Bővebben)

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!