A királyság (AXN, 21.00) című 2007-es akció-thriller valahol a félúton van a háborús propaganda és a kritika között (de itt legalább fellelhető valami gondolat az egyoldalú heroizmus mögött): hős amerikai katonák mennek rendet tenni a “koszos arabok” közé, ezúttal a “baráti” Rijádba, Szaúd-Arábia fővárosába, azonban ott olyan tapasztalatok érik őket, melyek elgondolkoztatják a dolgok folyásának mikéntjéről őket, de főként a nézőket. (Bővebben)
Jennifer Lopez számára Most már elég! (RTL II, 20.00). E thriller fő erénye, hogy olykor ordító logikai bakikkal elővezetett cselekménye ellenére is igen sokat tesz a házastársi erőszak aktuális témájának felszínre segítésében; a Lopez által alakított hős -anya és feleség- pedig még egy radikális utat is mutat a problémák egyfajta megnyugtató “rendezésére”.
Késő este a Botrány (Film Mánia, 22.50) című politikai drámában a kitűnő John Hurt alakít egy jól szituált, felsőbb körökben otthonosan mozgó orvost (a képen), aki egy nap egy fiatal, könnyűvérű táncosnőt mutat be a társaságnak, mely gesztussal később alaposan felborítja a múlt század hatvanas éveinek Angliájának közéletét: bukik miniszter, majd az egész konzervatív kormány, de bukik egy szovjet katonai attasé is. A történet a Profumo-botrány néven elhíresült esemény igen hiteles feldolgozása, Michael Caton-Jones rendezésében, egyéb szerepekben pedig például Bridget Fondát és Ian McKellent láthatjuk.
Az, hogy manapság már csak elvétve lehet mainstream filmben cigarettázó karaktert látni (vagy ha mégis, akkor az szinte kivétel nélkül negatív karakter), annak sok köze van ahhoz az annak idején nagy port felverő esetnek, melyben egy nagy cigarettakonszern kirúgott fejlesztő vegyésze eskü alatt vallotta meg, hogy a cigarettagyárak kémiai úton manipulálták a cigaretta nikotintartalmát, hogy így szoktassák gyorsabban és erősebben hozzá a dohányosokat a termékükhöz. Michael Mann 160 perces drámája, A bennfentes (Duna, 23.50), ezt az ügyet dolgozza fel igen alaposan az egyaránt remek teljesítményt nyújtó Russell Crowe (a kirúgott vegyész) és Al Pacino (az ügyet médiaeseménnyé és országos botránnyá formáló újságíró) segítségével. A történet azonban tökéletesen megvilágítja azt is, hogy miért tartják sokan Amerikát a szabadság földjének még akkor is, ha ott is akadnak korrupt politikusok, profitéhes kapitalisták és számító, cinikus gazemberek, ugyanis eddig minden körülmények között és ellenére, mindig volt arra esély, hogy a bűnös elnyerje méltó büntetését, illetve, akinek igaza van, az meg a jutalmát; hogy győzhet az igazság. A film amúgy hossza ellenére is igen feszült, hatásos alkotás, már ha hajlandóak vagyunk odafigyelni rá – ebben az értelmezhetetlen időpontban is.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: