Újra jön ma este Denzel Washington, aki ezúttal egy balesetben szerzett sérülés következtében lebénult szuperzsaru A csontember (Film+, 21.00) című, amúgy igen izgalmas thrillerben, aki a kórházi ágyához kötve is elfogja (illetve, tehetséges tanulójával, Angelina Jolie-val elfogatja) a nagyon veszélyes sorozatgyilkost.
Ugyanekkor a Börtönregény (SuperTV2, 21.00) is még mindig egy eléggé izgalmas börtönregény, melyben Mel Gibson alakítja azt a bűnözőt, aki egy életveszélyes mexikói börtönből akar megszökni egy fiatalkorú kolléga segítségével. A mexikói börtönök viszont tényleg nagyon durvák, főleg egy gringónak.
Alternatíva lehet a film készítése idején (1996-ban) még frissen faragott testű Demi Moore a Sztriptízben (Prime, 21.00), aki a címben említett tevékenységgel küzd -politikusok, maffiózók és pitiáner bűnözők szeme előtt- gyermekéért, akit a bíróság elvett tőle.
(Komolyan, mintha nem készültek, vagy készülnének más filmek…)
Aztán van ilyen mára, hogy Sakáltanya (Cool, 21.00), amiről írtam egy rövid versikét, az ismert dallamra: A Sakáltanya nem apácazárda,
A Sakáltanya nem fényes lokál,
A vendéget a lányok itt nem tisztelik,
Mégis tömve van e dögös kóceráj. Közepes film amúgy, a bájos Piper Perabóval a főszerepben: (Bővebben)
A William Makepeace Thackeray műve alapján készült szép, veretes romantikus dráma, A hiúság vására (Story4, 21.00) sem először kerül adásba. A történet, ugyebár, egy árva kislányról (Reese Whiterspoon) szól, aki minden energiájával, tehetségével azon van, hogy nyomorúságos helyzetéből kiemelkedve az ujja köré csavarja Anglia felsőbb osztályait. Mira Nair rendezése míves, igényes, mondhatni, méltóságteljes munka, a szereposztás pedig itt is kiváló: Jonathan Rhys-Meyers, Gabriel Bryne, Rhys Ifans, Romola Garai, és még sokan mások.
A Dögkeselyű (m5, 21.15) ‘a’ magyar akciófilm. (Mondjuk azért volt még néhány, de 10 emberből 10 ezt a filmet mondaná elsőnek, az 100%.) A magyar Taxisofőr, amiben Cserhalmi György ‘a’ Travis Bickle. Ezerkettes zsigulik ofszájdolnak a kockaköves pesti utakon, repülnek a dísztárcsák, kék csíkos púposautók nénóznak… Deklasszált, ódon matrónák a bűn poklában. 🙂 Mai szemmel már nagyon vicces.
A Sivatagi cápák (Mozi+, 21.35) is egy jól ismert háborús dráma: nem éppen az a kifejezetten ostoba, lövöldözős, zászlólobogtatós akciófilm, sőt… Kifejezetten reális, objektív képet nyújt az Öböl-háború katonai valóságáról, a korabeli Irakról és Kuvaitról (főbb szerepekben pl. Mark Wahlberg, George Clooney és Ice Cube).
A dolog (AMC, 22.10) című film éppen ott ér véget, ahol az 1982-es John Carpenter-féle alap-Dolog kezdődik: két félőrült faszi helikopterről üldöz egy kutyát, amelyik a végtelen antarktiszi hómezőkön menekül előlük, sikerrel. Ez a mai történet tehát annak előzménye, de szögezzük gyorsan le: valójában inkább csak remake-je. Alapvető pozitívum azonban, hogy Matthijs van Heijningen Jr. (mondjuk ezzel a névvel nehezen fog nagy karriert befutni Hollywoodban…) is tiszteli Carpenter korszakos művét, és nem akart jobbat, nagyobbat, gusztustalanabbat és látványosabbat alkotni, így ez a film egyfajta tisztelgésként, hommage-ként fogható fel leginkább. (Bővebben)
Az igen komoly közönségsikert arató Életrevalókhoz hasonlítják a Franciaországban A Bélier család (Duna, 22.55) című, szintén szép tetszést arató vígjátékot. A címbeli francia -marhatenyésztéssel és sajtgyártással foglalkozó – vidéki család (lásd a képen) siketnéma, ami munkájukban, sőt a szerelemben és a boldogságban sem akadályozza őket, mondhatni, el is vannak bájos birtokukon, mint a sajt. Apa és anya, valamint a fiuk természetes adottságként élik meg hallók és beszélők szempontjából hátrányosnak ítélt állapotukat, s ebbéli létük abban sem akadályozza a marcona szakállt viselő, földhözragadt, de egyenes, karakán álláspontját szilárdan képviselő családfőt (François Damiens), hogy polgármesterré jelöltesse magát. Anyu, valamint a tizenéves fiú sem parázza túl a helyzetet, normális életet élnek egészségesen, hangok nélkül, jelelve, illetve nagylányuk, Paula (Louane Emera) tolmácsolásával – akit, kvázi renegátként a családban, ép hallással és csengő hanggal áldott meg a vicces kedvű Jóisten. Ez a disszonancia önmagában semmilyen konfliktust nem eredményez a családban, a baj akkor kezdődik, amikor kiderül, hogy Paula igen tehetséges énekes… (Bővebben)
A Zuhanás (SuperTV2, 23.00) című Sidney Pollack-filmben a Harrison Ford által alakított rendőr felesége szenved halálos katasztrófát egy repülővel, ám közben kiderül az is, hogy a mellette ülő -szintén elhunyt- férfi sem volt egyszerűen egy közömbös utastárs. A rendőr megkeresi a férfi feleségét (Kristin Scott Thomas) és együtt próbálják kideríteni azt, amit egyikőjük sem szeretne igazán megtudni. Süppedős melodráma lesz ez, akinek ma este effélére van szüksége.
A világ semmivel sem volt veszélytelenebb 1983-ban, mint amilyen most. Roger Spottiswoode remek filmdrámája, a Tűzvonalban (Film Mánia, 23.05) ebben a korban játszódik, viszont ekkor is készült, tehát relatíve naprakész alkotásról beszélünk. A valóságban megtörtént eseményeket elmesélő film a közép-amerikai Nicaraguába kalauzolja el a nézőt, ahol Somoza diktátor sanyargatja a népet (az USA hallgatólagos engedélyével és hathatós anyagi támogatásával), aki ellen a nép egyszerű fiaiból verbuválódott felkelők, a sandinisták vívják hősi forradalmukat. Itt, a tűzvonalban dolgozik -sok más kollégájával együtt- Russell, az amerikai fotós (Nick Nolte), egy mélyen cinikus, “vérprofi” fazon, aki számára egyetlen szent dolog létezik: a bankszámlája. Amikor azonban találkozik Claire-rel (Joanna Cassidy), a sandinisták ügye iránt lelkesedő, elkötelezett kollégával, a férfiben megnyílik valami… Igen izmos a film további szereposztása is, hiszen az említetteken kívül Gene Hackman, Ed Harris és Jean-Louis Trintignant is feltűnik a színen fontosabb szerepekben (Ashton Kutcher korosztálya számára legyen elég annyi, hogy ezek mind nagyon-nagyon jó színészek 😉 ).
Talán Kevin Bacon is megérezhette, milyen felhozatalban kell ma helytállnia, ezért válhatott láthatatlanná a hajdan nevesnek számító Paul Verhoeven Árnyék nélkül (Film+, 23.20) című thrillerében, mely ettől függetlenül nem is olyan rossz, mint amilyennek hinnők esetleg. (Bővebben)